• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування дітей в санаторно-курортних закладах України

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Перелік, Протокол від 28.05.2009 № 364
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
28.05.2009 N 364
Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування дітей в санаторно-курортних закладах України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я N 868 від 08.10.2013 N 709 від 02.11.2015 N 762 від 20.11.2015 )
На виконання Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров'я України з метою удосконалення та уніфікації обсягів і якості надання санаторно-курортного лікування дітям
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями серцево-судинної системи (додається).
1.2. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями органів дихання (додається).
1.3. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями кістково-м'язової системи та сполучної тканини (додається).
1.4. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями органів травлення (додається).
1.5. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями нервової системи та порушеннями психіки (додається).
1.6. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями нирок та сечових шляхів (додається).
1.7. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дівчат із патологією статевого дозрівання і хворих на гінекологічні захворювання (додається).
1.8. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями ендокринної системи (додається).
1.9. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями шкіри та підшкірної клітковини (додається).
1.10. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування дітей з захворюваннями ока та придаткового апарату (додається).
1.11. Клінічні протоколи санаторно-курортного лікування онкологічних та гематологічних захворювань у дітей (додається).
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головним лікарям санаторіїв МОЗ:
2.1. Забезпечити впровадження та застосування Протоколів в діяльності санаторно-курортних закладів.
2.2. Здійснювати контроль за виконанням цього наказу.
2.3. Щороку до 1 січня надсилати Міністерству пропозиції та зауваження до Протоколів.
3. Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення при необхідності вносити на затвердження зміни до Протоколів в установленому порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра В.В. Лазоришинця.
Міністр В.М.Князевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
28.05.2009 N 364
КЛІНІЧНІ ПРОТОКОЛИ
санаторно-курортного лікування дітей із захворюваннями серцево-судинної системи
Клінічний протокол
санаторно-курортного лікування хронічних ревматичних хвороб серця у дітей
1. Шифр по МКХ-10: I05-I09
2. Назва захворювання: стан після гострої ревматичної лихоманки у неактивній фазі чи активній фазі не вище I ступеня активності, без вади серця або з помірною, компенсованою, ізольованою недостатністю мітрального чи аортального клапанів, недостатності кровообігу не вище I ступеня.
3. Діагностика на санаторному етапі
Діагностичні критерії ревматизму
(Т.Д. Джонс, 1944, переглянуті Американською асоціацією кардіологів і рекомендовані ВООЗ,1992)
Великі критерії:
- кардит
- поліартрит
- мала хорея
- кільцеподібна еритема
- підшкірні ревматичні вузлики
Малі критерії:
а) клінічні:
- попередній ревматизм або ревматична хвороба серця
- артралгії
- лихоманка
б) параклінічні:
- швидкість зсідання еритроцитів;
C-реактивний білок, лейкоцитоз.
Дані, що підтверджують стрептококову інфекцію:
- підвищення титрів антистрептококових антитіл.
Відсутність великих та малих критеріїв дозволяє підтвердити неактивну фазу ревматизму.
Основні клінічні критерії: анамнестичні відомості про ревматичну лихоманку, наявність шуму при аускультації.
Обов'язкові лабораторні дослідження:
- загальний аналіз крові та сечі,
- загальний білок та білкові фракції,
- сіалові кислоти,
- C-реактивний білок,
- титри антистрептолізіну-О, АСГ (при відхиленні від норми дослідження повторювати 1 раз у 10-14 днів).
Додаткові: імунологічний аналіз крові.
Обов'язкові інструментальні дослідження:
електрокардіографія,
фонокардіографія.
Додаткові
- ехокардіографія,
- рентгенографія органів грудної клітки,
- тетраполярна грудна реографія,
- велоергометрія.
- Консультації спеціалістів: за показаннями.
4. Санаторно-курортне лікування
Санаторний режим: I-II.
Дієта: 10 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану). При зайвій вазі обмежується енергетична цінність їжі. Рекомендується дієта збагачена омега-3 поліненасиченими жирними кислотами
Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.
Руховий режим:
ранкова гігієнічна гімнастика,
лікувальна дозована ходьба,
лікувальна гімнастика (групова, індивідуальна).
Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або кисневі, або йодобромні, або перлинні, або ароматичні, або радонові, або лікувальні душі.
Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/куб.дм призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, кардіогемодинаміки, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу. Терапевтична дія: судинорозширювальна, метаболічна, імуностимулююча, протизапальна. Методика лікування передбачає відпуск 8-10 процедур через день молодшим школярам і хворим з вадою серця або два дні поспіль з відпочинком на третій день, до 10-12 процедур дітям старшого шкільного і підліткового віку. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.
Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 40 г/куб.дм призначаються хворим при відсутності вади серця для поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки, рухливості нервових процесів, при наявності залишкових проявів хореї, артралгіях, для підвищення імунної реактивності. Методика лікування: відпуск процедур при температурі води 36-37 град.С, тривалість від 7-10 до 12-15 хв, процедури проводять через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день, на курс 8-10 процедур.
Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: штучні ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Терапевтична дія: судинорозширювальна, тонізуюча, гіпотензивна, метаболічна, протизапальна. Відпускають процедури при температурі води 36-37 град.С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35 град.С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності і наявності клапанних уражень у серці. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і хворим із вадою серця і до 10 ванн старшим школярам і підліткам.
Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), серцево-судинної системи (зміни в стані центральної і периферичної гемодинаміки), при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Терапевтична дія: трофічна, метаболічна, тонізуюча, судинорозширювальна. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалістю від 7-10 хв до 12-15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курсове призначення: до 8-10 ванн дітям молодшого шкільного віку і хворим з вадою серця, до 10-12 - старшим школярам і підліткам.
Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану кардіогемодинаміки, нервової системи, імунної реактивності, процесів обміну речовин. Терапевтична дія: протизапальна, метаболічна, гіпотензивна, седативна, імуностимулююча. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/куб.дм, брому - 25 мг/куб.дм, солі - 10 мг/куб.дм. Установлюється температура води у ванні до 36-37 град.С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 10-12 процедур.
Перлинні ванни - повітряно-газові ванни - показані для поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, тонізуючого впливу на стан нервової і судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Терапевтична дія: судинорозширювальна, трофічна, тонізуюча. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість від 10 до 15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить 8-10 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур старшим школярам і підліткам.
Хвойні ванни призначаються хворим як із клапанними ураженнями серця, так і без вади серця для формування седативного лікувального ефекту при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Терапевтична дія: трофічна, седативна, судинорозширювальна. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам і при наявності ревматичної вади серця, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8-10 процедур дітям з вадою серця і молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур у старшому шкільному і підлітковому віці.
Радонові ванни сприяють поліпшенню стану нейрогуморальних механізмів, справляють виражену протизапальну дію, впливають на формування сприятливих реакцій загального метаболізму, підвищення резистентності. Терапевтична дія: трофічна, метаболічна, судинорозширювальна, регенераторна, імуностимулююча, протизапальна. Методика лікування передбачає концентрацію радону до 1,5 кБн/л, відпуск процедур при температурі води 36-37 град.С, тривалість процедур від 6-8 до 10 хв, відпускаються через день. Курс включає 8-10 процедур залежно від вікової реактивності і переносимості лікування.
Лікувальні душі. Дощовий душ застосовується з метою регуляції процесів вегетативної реактивності, поліпшення стану гемодинаміки, підвищення резистентності організму. Терапевтична дія: тонізуюча, трофічна, спазмолітична, імуностимулююча. Методика лікування: температура води 37 град.С, тиск 1,0-1,5 атм., тривалість процедур від 3-5 до 10 хв, призначають щодня, через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс включає від 8-10 до 12 процедур. Процедури добре переносяться хворими і можуть застосовуватися в комплексному лікуванні з фізіотерапевтичними методами.
Лікувальне плавання в басейні або в морі призначають з метою поліпшення стану регуляторних процесів серцево-судинної системи, поліпшення процесів дихання, тканинного метаболізму, підвищення резистентності організму, стійкості психоемоційного тонусу. Терапевтична дія: вазоактивна, загартовуюча, загальнозміцнююча Методика лікування в басейні: температура води 23-27 град.С, тривалість плавання від 10 хв до 20-25 хв (старшим школярам і підліткам), проводять щодня, але хворим з недостатністю мітрального клапану - через день не більш 15 хв. Курс лікування передбачає від 8 до 10-12 процедур.
Теплолікування: грязьові аплікації або озокерито-парафінові аплікації.
Пелоїдотерапія. Грязьові аплікації призначають для зменшення артралгічних проявів, формування сприятливих відповідних реакцій організму з перебудовами в стані кардіогемодинаміки, вегетативної регуляції серцевої діяльності, поліпшення стану імунної системи. Терапевтична дія теплолікування: анальгезуюча, трофічна, метаболічна, спазмолітична, протизапальна, іммуностимулююча. Методика лікування: грязьові аплікації на рефлексогенну комірцеву ділянку та проекцію тонзилогенних лімфовузлів або кінцівки (високі "чобітки", за показаннями "рукавички") при температурі грязі при 1-5-й процедурах 38 град.С і тривалості впливу до 10-15 хв Температуру грязьових аплікацій під час 6-10-ї процедур підвищують до 40 град.С, тривалість процедур - до 15 хв; при добрій переносимості лікування під контролем за станом гемодинаміки дітям старшого шкільного і підліткового віку, без вади серця після 8-ї процедури температуру грязі збільшують до 42 град.С. У процесі грязелікування після 5-ї процедури хворим з недостатністю мітрального клапану проводять тест оцінки адекватної реакції на лікування.
Озокерит нагрівають до температури 40-42 град.С, парафін - 43-45 град.С, тривалість процедур 10-15 хв, через день, курс 8-10 процедур.
Гальваногрязелікування використовується при наявності хронічного тонзиліту, гаймориту, ріносинусіту, або у разі порушень вегетативного забезпечення серцевої діяльності зі зміною вегетативної реактивності організму та для поліпшення процесів регуляції серцевої діяльності. Методика лікування: відпуск грязьових аплікацій на проекцію підщелепних лімфовузлів або гайморових пазух, або комірцеву ділянку здійснюють при впливі струмом щільністю 0,04-0,06 мА/кв.см, при тих же температурно-часових параметрах, що і при грязелікуванні.
Апаратна фізіотерапія:
електрофорез комірцевої зони віджиму грязі або лікарських
засобів (5% розчин броміду натрію, або 5% розчин хлориду кальцію,
або вітамін B ) сприяє зниженню процесів збудження, поліпшенню
12
гемодинаміки. Щільність струму 1-2 мА/кв.см, тривалість процедур
10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від
віку дитини), або
електрофорез лікарських засобів за Вермелем (1% розчин аспірину, або 1% розчин нікотинової кислоти, або інше) сприяє підвищенню активності системи наднирників, поліпшенню трофічних процесів, мікроциркуляції,. Щільність струму 0,03-0,05 мА/кв.см, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10-12 процедур (залежно від віку).
Додатково:
ультрафонофорез гідрокортизону на проекцію підщелепних лімфовузлів, імпульсний режим, по 4-8 хв, через день, N 6-8;
мікрохвильові дії на проекцію мигдалин від апаратів "Луч"-3, 4, 5, "Ромашка", "Ранет" - оліготермічні і помірно термічні дози, по 5-7 хв з кожного боку, щодня N 8-10;
магнітолазерна терапія;
лазерна терапія мигдалин гелій-неоновим лазером (20 мВт/кв.см), 30 сек - 1 хв на одну мигдалину, щодня, N 7-8;
- інгаляційна терапія: за наявності хронічних осередків інфекції носоглотки;
- галотерапія: комбінована або з перевагою наявності у аерозолі позитивних іонів калію (величина аерозольних чаток до 5 мк, щільність аерозолю до 5 куб.мгм повітря, тривалість перебування в умовах аерозолю не більше 30 хвилин, через день або щоденно);
- електросон призначають при екстрасистолії, нервовій збудливості, емоційній нестійкості по очноямковий-потиличній методиці: тривалістю від 15 до 30-40 хв, через день або щодня, курс 8-10-12 процедур (залежно від віку), частотою 5-10-15 Гц при активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи і гіпертензії, на частотах 20-40 Гц при активності парасимпатичного відділу і гіпотензії;
- ультрафіолетове опромінення слизової оболонки носа і зіву в слабо ерітемних дозах через тубус, щодня, N 3-5;
- масаж комірцевої зони, або сегментарний;
- психокорекція призначається дітям з переважанням астеноневротичних скарг, неврозоподібним станом, утрудненням соціальної адаптації;
- медикаментозна терапія: біцилінопрофілактика (за показаннями).
Термін санаторно-курортного лікування: 18-24 дні.
Крітерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, зникнення або зменшення скарг на біль у суглобах та серці, поліпшення показників ревмопроб, даних інструментальних досліджень, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення якості життя.
Протипоказання:
1. Ревматизм в активній фазі вище I ступеня.
2. Серцева недостатність вище I стадії.
3. Органічні і стійкі функціональні порушення ритму серця і провідності з порушенням гемодинаміки.
4. Первинна артеріальна гіпертензія II стадії і вище.
5. Вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія.
6. Пролапс мітрального (інших) клапану з ознаками клапанної недостатності.
7. Інфекційний ендокардит, активність I-III ступеня, з ознаками недостатності кровообігу.
Можливі побічні дії та ускладнення - відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.
Клінічний протокол
санаторно-курортного лікування дітей з вродженими вадами серця
1. Шифр по МКХ-10: Q21.0, Q21.1
2. Назва захворювання: дефект міжшлуночкової, міжпередсердної перегородки без оперативного втручання або не раніше, як через 6 місяців після оперативного втручання (рання реабілітація) в умовах місцевого санаторію або реабілітаційного відділення, та через 12 місяців в санаторіях на бальнеокліматичних курортах при відсутності ознак недостатності кровообігу.
3. Діагностика на санаторному етапі
Обов'язкові лабораторні дослідження:
- загальний аналіз крові та сечі (при відхиленні від норми дослідження повторювати 1 раз у 10-14 днів).
Додаткові:
- загальний білок та білкові фракції,
- сіалові кислоти
- C-реактивний білок,
- титри антистрептолізіну-О, АСГ,
- імунологічний аналіз крові.
Обов'язкові інструментальні дослідження:
- електрокардіографія,
- фонокардіографія,
- ехокардіографія.
Консультації фахівців: за показаннями.
4. Санаторно-курортне лікування
Санаторний режим: I-II.
Дієта: 10 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану).
Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні ванни, морські купання при температурі води не нижче 22 град.С.
Руховий режим:
ранкова гігієнічна гімнастика,
лікувальна гімнастика (індивідуальна),
лікувальна дозована ходьба.
Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або кисневі, або йодобромні, або ароматичні ванни, або 4-камерні ванни, або лікувальні душі (дощовий).
Хлоридні натрієві ванни призначають з концентрацією солей до 20 г/л з метою поліпшення відновлювальних процесів регуляції серцевої діяльності, стану кардіогемодинаміки й імунної реактивності. Застосування перлистих ванн на хлоридній натрієвій воді, кисневих, йодобромних, шавлієвих і хвойних спрямовано на поліпшення регуляторних механізмів, обмінних процесів, діяльності серцево-судинної системи. Методика лікування: температура води 37-36 град.С, тривалість процедур від 5-7 хв до 10-12 хв. Також призначають "сухі" вуглекислі або 4-камерні вуглекислі ванни, або інші камерні ванни. Курс лікування складається з 8 процедур, призначаються через день під контролем кардіолога.
Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), серцево-судинної системи (зміни в стані центральної і периферичної гемодинаміки), при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Терапевтична дія: трофічна, метаболічна, тонізуюча, судинорозширювальна. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалістю від 7-10 хв до 12-15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. На курс 8 процедур.
Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану кардіогемодинаміки, нервової системи, імунної реактивності, процесів обміну речовин. Терапевтична дія: протизапальна, метаболічна, гіпотензивна, седативна, імуностимулююча. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/куб.дм, брому - 25 мг/куб.дм, солі - 10 мг/куб.дм. Установлюється температура води у ванні до 36-37 град.С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 8 процедур.
Перлинні ванни - повітряно-газові ванни - показані для поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, тонізуючого впливу на стан нервової і судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Терапевтична дія: судинорозширювальна, трофічна, тонізуюча. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість від 10 до 15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить 8 процедур.
Хвойні ванни призначаються хворим як із клапанними ураженнями серця, так і без вади серця для формування седативного лікувального ефекту при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Терапевтична дія: трофічна, седативна, судинорозширювальна. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам і при наявності ревматичної вади серця, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8 процедур.
Апаратна фізіотерапія:
електрофорез комірцевої зони за Щербаком віджиму грязі або
лікарських засобів (5% розчин броміду натрію, або 5% розчин
хлориду кальцію, або вітамін B ) сприяє поліпшенню процесів
12
гемодинаміки при невротичних реакціях. Щільність струму
0,03-0,05 мА/см, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через
день, курсом 8-10 процедур,
або електрофорез лікарських засобів за Вермелем (1% розчин нікотинової кислоти або інше) сприяє підвищенню активності системи наднирників. Щільність струму 0,03-0,05 мА/см, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від віку),
- інгаляційна терапія застосовується при наявності супровідних захворювань верхніх дихальних шляхів.
Додатково:
електросон використовують з метою поліпшення серцевої діяльності при наявності одиничних екстрасистол. Може застосовуватися при емоційній нестійкості, неврозоподібних станах. Методика лікування: накласти електроди за очно-потиличною методикою, частота 10-20 Гц. Тривалість процедур від 10-15 до 20-30 хв, відпускаються через день або щодня з курсовим призначенням 8 процедур. Першу процедуру проводять "плацебо" (без увімкнення апарата);
галотерапія: застосування негативних аероіонів хлориду калію;
психокорекція (індивідуальна або групова);
ароматерапія;
фітотерапія (добір фітопрепаратів залежно від клінічних особливостей перебігу основної та супутньої патології).
Термін санаторно-курортного лікування: 18-24 дні.
Критерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення даних функціональних досліджень.
Протипоказання:
1. Ознаки недостатності кровообігу.
2. Органічні і стійкі функціональні порушення ритму серця і провідності з порушенням гемодинаміки.
3. Первинна артеріальна гіпертензія II стадії і вище.
4. Вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія.
Можливі побічні дії та ускладнення - відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.
Клінічний протокол
санаторно-курортного лікування дітей у станах після перенесеного неревматичного міокардиту
1. Шифр по МКХ-10: I40, I41
2. Назва захворювання: стан після міокардиту через 12 місяців без ознак запального процесу при відсутності недостатності кровообігу.
3. Діагностика на санаторному етапі
Діагностичні критерії міокардитів
(Нью-Йоркська кардіологічна асоціація в модифікації Ю.Н. Новикова і співавт., 1984):
А. "Великі" ознаки:
1. Патологічні зміни ЕКГ (порушення ритму, провідності, ST-T і ін.)
2. Кардіомегалія за даними рентгенографії і ЕхоКГ.
Б. "Малі" ознаки:
1. Тахікардія.
2. Ослаблений I тон у верхівки.
3. Ритм галопу.
Відсутність великих та малих ознак ураження серця дозволяє підтвердити відсутність запального процесу.
Обов'язкові лабораторні дослідження:
- загальний аналіз крові та сечі,
- загальний білок та білкові фракції,
- серомукоїд,
- сіалові кислоти,
- C-реактивний білок,
- титри антистрептолізіну-О, АСГ
Додатково:
- активність ізоферментів ЛДГ /ЛДГ ,
1 2
- імунограма (при відхиленні від норми дослідження повторювати 1 раз у 10 днів).
Обов'язкові інструментальні дослідження:
- електрокардіографія,
- фонокардіографія.
Додаткові:
- ехокардіографія;
- рентгенографія органів грудної клітки;
- велоергометрія.
- Консультації спеціалістів: за показаннями.
4. Санаторно-курортне лікування
Санаторний режим: I-II.
Дієта: 10 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану).
Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.
Руховий режим:
ранкова гігієнічна гімнастика,
лікувальна дозована ходьба,
лікувальна гімнастика (групова).
Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або перлинні, або кисневі, або ароматичні, або лікувальні душі, або лікувальне плавання.
Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/куб.дм призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу, підвищення імунної реактивності. Методика лікування передбачає відпуск 8-10 процедур через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день молодшим школярам, до 10-12 процедур дітям старшого шкільного і підліткового віку. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.
Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: штучні ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Відпускають процедури при температурі води 36-37 град.С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35 град.С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності і наявності клапанних уражень у серці. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і хворим із вадою серця і до 10 ванн старшим школярам і підліткам.
Перлинні ванни показані для поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, тонізуючого впливу на стан нервової і серцево-судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість від 10-15 хв Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить 8-10 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур старшим школярам.
Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), серцево-судинної системи (зміни в стані центральної і периферичної гемодинаміки). при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалістю від 5-7 хв до 12-15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курсове призначення: до 8-10 ванн дітям молодшого шкільного віку і до 10-12 - старшим школярам і підліткам.
Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану кардіогемодинаміки, нервової системи, імунної реактивності, процесів обміну речовин. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/куб.дм, брому - 25 мг/куб.дм, солі - 10 мг/куб.дм. Установлюється температура води у ванні до 36-37 град.С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 10-12 процедур.
Хвойні ванни призначаються для формування сприятливого лікувального ефекту в стані вегетативної нервової системи, при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8-10 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур у старшому шкільному і підлітковому віці.
Лікувальні душі. Дощовий душ застосовується з метою регуляції процесів центральної і вегетативної нервової систем, поліпшення стану гемодинаміки, підвищення резистентності організму. Методика лікування: температура води 37 град.С, тиск 1,0-1,5 атм., тривалість процедур від 3-5 до 10 хв, призначають щодня, через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс включає 8-10 процедур. Процедури добре переносяться хворими і можуть застосовуватися в комплексному лікуванні з фізіотерапевтичними методами.
Лікувальне плавання в басейні призначають з метою поліпшення стану серцево-судинної систем, стійкості психоемоційного тонусу, поліпшення процесів тканинного метаболізму, дихання, геодинаміки, підвищення загальної резистентності організму. Методика лікування в басейні: температура води 23-27 град.С, тривалість плавання від 10 хв до 20-25 хв (старшим школярам і підліткам), проводять щодня. Курс лікування передбачає від 8 до 10 процедур.
Грязелікування. Грязьові аплікації призначають при наявності хронічного тонзиліту, а також для формування сприятливих відповідних реакцій організму з перебудовами в стані кардіогемодинаміки, вегетативної регуляції серцевої діяльності, поліпшення стану імунної системи. Методика лікування: грязьові аплікації на рефлексогенну комірцеву ділянку та проекцію підщелепних лімфовузлів при температурі грязі при N 1-5-й процедурах 38 град.С і тривалості впливу до 10-15 хв Температуру грязьових аплікацій під час N 6-10-ї процедур підвищують до 40 град.С, тривалість процедур - до 15 хв.
Або призначають теплотерапію: озокерит нагрівають до температури 40-42 град.С, парафін - 43-45 град.С, тривалість процедур 10-15 хв, через день, курс 8-10 процедур.
Або використовують гальваногрязелікування. Відпуск грязьових аплікацій здійснюють при впливі струмом щільністю 0,04-0,06 мА/кв.см, при тих же температурно-часових параметрах, що і при грязелікуванні.
Апаратна фізіотерапія:
Лікарський електрофорез:
електрофорез комірцевої зони за Щербаком віджиму грязі або
лікарських засобів (5% розчин броміду натрію або вітамін B )
12
сприяє поліпшенню процесів вегетативної регуляції серцевої
діяльності. Щільність струму 0,03-0,05 мА/см, тривалість процедур
10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від
віку дитини);
або електрофорез лікарських засобів за Вермелем (1% розчин нікотинової кислоти, або інше) сприяє поліпшенню трофічних процесів, підвищенню активності системи наднирників. Щільність струму 0,03-0,05 мА/см, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від віку),
Додатково:
- інгаляційна терапія: при супутніх захворюваннях верхніх дихальних шляхів;
- електросон використовують при екстрасистолії, підвищеній нервовій збудливості, емоційній нестійкості для поліпшення стану нервової системи дітям молодшого і старшого шкільного віку при адекватній переносимості електричного струму. Призначають по очноямковий-потиличній методиці: частотою 10-15 гц, тривалістю від 15 до 20-30 мін, через день або щодня, курс 8-10 процедур (залежно від віку);
- психокорекція, призначається дітям з переважанням астеноневротичних скарг, неврозоподібним станом, утрудненням соціальної адаптації.
Термін санаторно-курортного лікування: 18-24 дні.
Критерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, зникнення або зменшення скарг на стомлюваність, на біль у серці, поліпшення даних інструментальних досліджень, показників ревмопроб, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення якості життя.
Протипоказання:
Міокардит при наявності запального процесу.
Серцева недостатність.
Органічні і стійкі функціональні порушення ритму серця і провідності з порушенням гемодинаміки.
Первинна артеріальна гіпертензія II стадії і вище.
Вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія.
Пролапс мітрального (інших) клапану з ознаками клапанної недостатності.
Можливі побічні дії та ускладнення - відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.
Клінічний протокол
санаторно-курортного лікування вегетативних дисфункцій у дітей
1. Шифр за МКХ-10: G90.9
2. Назва захворювання: вегетативна дисфункція.
Класифікація за В.Г. Майданником і співав., 1999:
- нейроциркуляторна дисфункція;
- вегето-судинна дисфункція;
- вегето-вісцеральна дисфункція.
3. Діагностика на санаторному етапі
Обов'язкові лабораторні дослідження:
загальний аналіз крові та сечі.
Додаткові:
глюкоза у крові;
АЛТ, АСТ;
імунограма.
Обов'язкові інструментальні дослідження:
електрокардіографія.
Додаткові:
кардіоінтервалографія,
реоенцефалографія,
холтерівське добове моніторування артеріального тиску,
велоергометрія або степ-тест (проба Майстра),
Консультації спеціалістів: за показаннями невролога, офтальмолога, кардіолога.
4. Санаторно-курортне лікування призначають залежно від форми нейровегетативних порушень.
Санаторний режим: I-II.
Дієта: 15 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану).
Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.
Руховий режим:
ранкова гігієнічна гімнастика,
лікувальна гімнастика (групова),
лікувальна дозована ходьба.
Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або перлинні, або кисневі, або ароматичні, або лікувальні душі, або плавання.
Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/куб.дм призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу. Методика лікування передбачає відпуск 8-10 процедур через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.
Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: штучні ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Відпускають процедури при температурі води 36-37 град.С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35 град.С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності і наявності клапанних уражень у серці. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку до 10 ванн старшим школярам і підліткам.
Перлинні ванни показані для поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, тонізуючого впливу на стан нервової і серцево-судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість від 10-15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить до 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур старшим школярам і підліткам.
Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), серцево-судинної системи (зміни в стані центральної і периферичної гемодинаміки). при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалістю від 5-7 хв до 12-15 хв. Розстановка процедур - через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курсове призначення: до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і до 10-12 - старшим школярам і підліткам.
Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану нервової системи, кардіогемодинаміки, імунної реактивності, процесів обміну речовин. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/куб.дм, брому - 25 мг/куб.дм, солі - 10 мг/куб.дм. Установлюється температура води у ванні до 36-37 град.С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 8-10-12 процедур (залежно від віку дитини).
Хвойні ванни призначаються для формування сприятливого лікувального ефекту в стані вегетативної нервової системи, при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур у старшому шкільному і підлітковому віці.
Лікувальні душі. Дощовий душ застосовується з метою регуляції процесів центральної і вегетативної нервової системи, поліпшення стану гемодинаміки, підвищення резистентності організму. Методика лікування: температура води 37 град.С, тиск 1,0-1,5 атм., тривалість процедур від 3-5 до 10 хв, призначають щодня, через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс включає від 8 до 10 процедур. Процедури добре переносяться і можуть застосовуватися в комплексному лікуванні з фізіотерапевтичними методами.
Лікувальне плавання в басейні призначають з метою поліпшення стану серцево-судинної системи, дихання, стійкості психоемоційного тонусу, поліпшення процесів тканинного метаболізму, загальної резистентності організму. Методика лікування в басейні: температура води 23-28-29 град.С, тривалість плавання від 10 хв до 20-25 хв (старшим школярам і підліткам), проводять щодня. Курс лікування передбачає від 8 до 10 процедур.
Апаратна фізіотерапія:
При вегетативної дисфункції із симпатикотонією обґрунтованим є застосування процедур, що мають седативну, гіпотензивну, спазмолітичну дію:
- гальванізація або діатермія синокаротидної зони, або
- електрофорез на комірцеву зону 5%-го розчину броміду натрію або 4%-го розчину сульфату магнію, або 2%-го розчину еуфіліну, або 1%-го розчину папаверину.
При вегетативній дисфункції з переважанням ваготонії призначають:
- електрофорез на комірцеву зону 5%-го розчину хлориду кальцію або 1%-го розчину нікотинової кислоти, або ефедрину, або 3-5% розчин хлориду кальцію, або 5% мезатону;
- дециметрохвильова терапія ділянки надниркових залоз
(Th -L ) для активації функції кори надниркових залоз.
X IV
Додатково:
- перемінне магнітне поле на комірцеву ділянку надає гальмуючий вплив на нервову систему, а також виражену гіпотензивну й антиаритмічну дію;
- електросон використовують при підвищеній нервовій збудливості, емоційній нестійкості для поліпшення стану нервової системи дітям молодшого і старшого шкільного віку при адекватній переносимості електричного струму. При вегетативної дисфункції з симпатикотонією призначають по очноямковий-потиличній методиці частотою 5-10-15 Гц, тривалістю від 15 до 20-30 хв, через день або щодня, курс 8-10-12 процедур (залежно від віку), при переважанні ваготонії - частотою 100 Гц, тривалістю до 20-30-40 хв;
- масаж комірцевої зони, або сегментарний, масаж голови, або нижніх кінцівок;
- кальний вакуумний масаж застосовується для поліпшення вегетативної регуляції серцевої діяльності і підвищення функціональної здатності серцево-судинної і нервової систем, резистентності організму. Методика добре сприймається хворими дітьми в молодшому, старшому шкільному і підлітковому віці. Ефективне її використання в комплексі з призначенням мінеральних ванн. Методика лікування: вплив на комірцеву ділянку за лабільною методикою. З N 1 по N 3 процедуру частота надлишкового тиску 3кПа, час впливу до 3 хв, а на N 4-6 процедури максимальний і мінімальний рівень негативного тиску становить 4 кПа при частоті пневмоімпульсів 6 імп./хв, тривалість - до 3 хв. Після процедури N 6 при доброму загальному самопочутті частоту пульсацій збільшують до 12 імп./хв, максимальний і мінімальний рівень негативного надлишкового тиску - до 5 кПа, час впливу - до 5 хв Відпуск процедур щоденний, курс лікування передбачає до 8-10 процедур дітям 7-10 років, до 10-12 процедур від 11 - до 16-річного віку.
- психокорекція призначається дітям з переважанням астеноневротичних скарг, неврозоподібним станом, утрудненням соціальної адаптації;
- ароматерапія;
- медикаментозна терапія: настійки аралії або женьшеню, або лимоннику китайського, або інше за показаннями.
Термін санаторно-курортного лікування: 18-21-24 дні.
Критерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення даних функціональних досліджень, якості життя.
Можливі побічні дії та ускладнення - відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.
Клінічний протокол
санаторно-курортного лікування артеріальної гіпертензії у дітей
1. Шифр за МКХ-10: I10
До артеріальної гіпертензії у дітей і підлітків відносять стани, котрі супроводжуються постійним або періодичним підвищенням артеріального тиску протягом 3-6 міс.
2. Назва захворювання: первинна (ессенціальна) гіпертензія
3. Діагностика на санаторному етапі
Діагностичні критерії:
клінічні:
- головний біль з посиленням на кінець доби,
- запаморочення, пов'язані зі зміною положення тіла,
- біль у ділянці серця короткочасного характеру,
- дратливість,
- порушення зору,
- серцебиття,
- тахікардія або брадикардія,
- швидка втомлюваність.
параклінічні:
- дані вимірювання артеріального тиску (підвищення згідно вікової норми),
- відсутність змін в лабораторних дослідженнях,
- порушення реполяризації міокарда (ЕКГ).
Обов'язкові лабораторні дослідження:
- загальний аналіз крові та сечі (проба по Зимницькому, по Нечипоренко за показаннями).
Додаткові:
- ліпідограма (загальний холестерин, тригліцериди).
Обов'язкові інструментальні дослідження:
- вимірювання артеріального тиску
- електрокардіографія,
Додаткові:
- реоенцефалографія,
- обстеження очного дна,
- ультразвукове дослідження нирок,
- холтерівське добове моніторування артеріального тиску,
- кардіоінтервалографія,
- велоергометрія.
Консультації спеціалістів: за показаннями невролога, офтальмолога, ендокринолога.
4. Санаторно-курортне лікування*
Санаторний режим: I-II
Дієта: 15 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану). Харчування з обмеженням вживання кухонної солі до 4-6 г. (протокол наказу МОЗ України N 362 від 19.07.2005).
Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.
Руховий режим:
- ранкова гігієнічна гімнастика,
- лікувальна гімнастика (групова),
- лікувальна дозована ходьба.
Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або перлинні, або кисневі, або ароматичні, або лікувальні душі, або лікувальне плавання.
Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/куб.дм призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу. Методика лікування передбачає відпуск 8-10 процедур через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день молодшим школярам, до 10-12 процедур дітям старшого шкільного і підліткового віку. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37 град.С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.
Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/куб.дм) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Відпускають процедури при температурі води 36-37 град.С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35 град.С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку, до 10 ванн старшим школярам і підліткам.