• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Другої колегії суддів Другого сенату Конституційного Суду України про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Сапсая Івана Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II „Прикінцеві і перехідні положення“ Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури“ від 19 вересня 2019 року № 113-ІХ у редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до розділу II „Прикінцеві і перехідні положення“ Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури“ щодо окремих аспектів дії перехідних положень» від 15 червня 2021 року № 1554-ІХ

Конституційний Суд України  | Ухвала від 16.03.2023 № 34-2(II)2023
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 16.03.2023
  • Номер: 34-2(II)2023
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 16.03.2023
  • Номер: 34-2(II)2023
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ДРУГОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Сапсая Івана Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113-IX у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" щодо окремих аспектів дії перехідних положень" від 15 червня 2021 року № 1554-ІХ у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII
Київ
16 березня 2023 року
№ 34-2(II)2023
Справа № 3-28/2023(56/23)
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України у складі:
Лемак Василь Васильович (голова засідання, доповідач),
Головатий Сергій Петрович,
Мойсик Володимир Романович,
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Сапсая Івана Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113-IX (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 42, ст. 238) у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" щодо окремих аспектів дії перехідних положень" від 15 червня 2021 року № 1554-IX (Відомості Верховної Ради України, 2021 р., № 35, ст. 294) у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 2-3, ст. 12).
Заслухавши суддю-доповідача Лемака В.В. та дослідивши матеріали справи, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. Сапсай І.В. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням розглянути питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113-IX у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" щодо окремих аспектів дії перехідних положень" від 15 червня 2021 року № 1554-IX (далі-Закон № 113) у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697).
Згідно з пунктом 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 прокурори, які на день набрання чинності Законом № 113 займають посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (обласної) прокуратури з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" за умови настання однієї із наступних підстав: "рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації прокурором Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури" ( підпункт 2).
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 51 Закону № 1697 прокурор звільняється з посади у разі: "ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури".
Автор клопотання просить перевірити приписи підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону № 1697 на відповідність першому, третьому реченням частини другої статті 3, частині другій статті 43 Конституції України.
До конституційної скарги долучено копії рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2020 року, постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 серпня 2022 року.
Обґрунтовуючи свої твердження, Сапсай І.В. посилається на окремі приписи Конституції України, законів України, а також на судові рішення у своїй справі.
2. Розв’язуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
2.1. Згідно із Законом України "Про Конституційний Суд України" конституційна скарга вважається прийнятною за умов її відповідності вимогам, передбаченим статтями 55, 56 цього закону та якщо, зокрема, з дня набрання законної сили остаточним судовим рішенням, у якому застосовано закон України (окремі його положення), сплинуло не більше трьох місяців ( абзац перший, пункт 2 частини першої статті 77 ).
Зі змісту конституційної скарги та долучених до неї документів і матеріалів убачається таке.
Остаточним судовим рішенням у справі суб’єкта права на конституційну скаргу є постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 серпня 2022 року. Сапсай І.В. звернувся з конституційною скаргою до Конституційного Суду України 17 лютого 2023 року, тобто автор клопотання пропустив строк її подання.
Сапсай І.В. у конституційній скарзі порушує перед Конституційним Судом України питання про поновлення строку подання конституційної скарги у зв’язку з тим, що "не мав повного тексту остаточного судового рішення, яке отримав 06.02.2023 року під час ознайомлення захисника з матеріалами справи". Також автор клопотання зазначає, що "розгляд даної скарги є необхідним із мотивів суспільного інтересу".
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України, розв’язуючи питання про поновлення строку подання конституційної скарги до Конституційного Суду України, враховує умови воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами. Водночас Конституційний Суд України бере до уваги ускладнені в умовах воєнного стану обставини реалізації прав і свобод людини, гарантованих Конституцією України, а також акцентує на тому, що конституційне право на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного стану (частина друга статті 64 Конституції України).
Отже, Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України вважає за можливе поновити пропущений строк подання конституційної скарги.
2.2. Згідно із Законом України "Про Конституційний Суд України" у конституційній скарзі зазначаються конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України (пункт 5 частини другої статті 55 ).
Зі змісту конституційної скарги вбачається, що автор клопотання просить перевірити на відповідність Конституції України приписи підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 . Водночас Законом України "Про внесення змін до розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" щодо окремих аспектів дії перехідних положень" від 15 червня 2021 року № 1554-IX (далі - Закон № 1554) були внесені зміни до Закону № 113.
В остаточному судовому рішенні у справі суб’єкта права на конституційну скаргу були застосовані приписи підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 .
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України, розглянувши приписи підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 , дійшла висновку, що зміни, внесені Законом № 1554 до Закону № 113, предмет оскарження істотно не змінили.
2.3. Конституційний Суд України розв’язує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України; конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано (стаття 151-1 Конституції України).
Розв’язання порушеного в конституційній скарзі питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113 у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону № 1697 належить до повноважень Конституційного Суду України.
Конституційна скарга за формою і змістом відповідає вимогам статей 50, 55, 77 Закону України "Про Конституційний Суд України". Згідно зі статтею 56 Закону України "Про Конституційний Суд України" Сапсай І.В. є належним суб’єктом права на конституційну скаргу.
Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України вважає, що наведене є підставою для відкриття конституційного провадження у справі.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 50, 55, 56, 58, 61, 77, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 56 Регламенту Конституційного Суду України Друга колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відкрити конституційне провадження у справі за конституційною скаргою Сапсая Івана Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року № 113-IX у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" щодо окремих аспектів дії перехідних положень" від 15 червня 2021 року № 1554-IX у системному зв’язку з пунктом 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.
2. Унести пропозицію голові засідання Другого сенату Конституційного Суду України скликати засідання цього сенату для розгляду питань, пов’язаних із конституційним провадженням.
ДРУГА КОЛЕГІЯ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ