• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про державну підсумкову атестацію студентів з предметів загальноосвітньої підготовки у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, які здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Положення від 25.04.2001 № 341 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 25.04.2001
  • Номер: 341
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 25.04.2001
  • Номер: 341
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 341 від 25.04.2001
( Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства освіти і науки N 675 від 07.07.2010 )
Про затвердження Положення про державну підсумкову атестацію студентів з предметів загальноосвітньої підготовки у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, які здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти
Відповідно до ст. 42 Закону України "Про освіту", постанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1997 року N 1260 "Про документи про освіту та вчені звання", статті 34 Закону України "Про загальну середню освіту", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2000 року N 1717 "Про перехід загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про державну підсумкову атестацію студентів з предметів загальноосвітньої підготовки у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, які здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти (додаток 1).
2. Ввести в дію Положення про державну підсумкову атестацію студентів у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, які здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти з 1 січня 2000/2001 навчального року.
3. Затвердити критерії оцінювання знань студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації з предметів загальноосвітньої підготовки (додаток 2).
4. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Департаменту вищої освіти Дмитриченка М.Ф.
Міністр В.Г.Кремень
Додаток 1
до наказу Міністерства освіти
і науки України
від 25 квітня 2001 р. N 341
Положення про державну підсумкову атестацію студентів із загальноосвітніх предметів у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації, які здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти
Загальні положення
Державна підсумкова атестація (далі - атестація) студентів вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації, що здійснюють підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти, - це форма контролю за відповідністю освітнього рівня студентів навчальним програмам. Атестація проводиться відповідно до статті 34 Закону України "Про загальну середню освіту", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2000 року N 1717 "Про перехід загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання".
Зміст, форми, терміни атестації, перелік предметів, з яких здійснюється атестація, визначається навчальними планами підготовки молодших спеціалістів, які погоджені Міністерством освіти і науки України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.97 р. N 1260 студентам, які під час навчання у вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації здобули повну загальну середню освіту, видаються також атестати про повну загальну середню освіту одночасно з дипломом молодшого спеціаліста.
Для студентів навчальних закладів I - II рівнів акредитації встановлюються різні види морального стимулювання за високі досягнення у навчанні, передбачені Положенням про золоту медаль "За високі досягнення у навчанні" та срібну медаль "За досягнення у навчанні".
Рішення про представлення випускників вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації до нагородження Золотою та Срібною медалями приймається педагогічною радою, погоджується з відповідним органом управління освітою й затверджується наказом керівника навчального закладу.
Підвищення результатів семестрового та річного оцінювання шляхом переатестації не дає підстав для нагородження випускників Золотою та Срібною медалями.
Студентам, нагородженим Золотою або Срібною медалями, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1997 року N 1260, видається документ про повну загальну середню освіту особливого зразка.
1. Семестровий контроль
1.1. Семестровий контроль студентів, які вивчають предмети загальноосвітньої підготовки, проводиться у формах семестрового екзамену, диференційованого заліку з конкретного навчального предмета в обсязі навчального матеріалу, визначеного навчальною програмою, і в терміни, встановлені навчальним планом.
1.2. Семестровий екзамен - це форма підсумкового контролю засвоєння студентом теоретичного та практичного матеріалу з окремого навчального предмета за семестр, що проводиться як контрольний захід.
1.3. Семестровий диференційований залік - це форма підсумкового контролю, що полягає в оцінці засвоєння студентом навчального матеріалу з певного предмета винятково на підставі результатів виконаних індивідуальних завдань (розрахункових, графічних тощо). Семестровий диференційований залік не передбачає обов'язкову присутність студентів.
1.4. Студент вважається допущеним до семестрового контролю з конкретного навчального предмета (семестрового екзамену, диференційованого заліку), якщо він виконав усі види робіт, передбачені навчальним планом на семестр з цього навчального предмета.
1.5. Екзамени складаються студентами в період екзаменаційних сесій, передбачених навчальним планом.
1.6. Екзамени проводяться згідно з розкладом, який доводиться до відома викладачів і студентів не пізніш як за місяць до початку сесії. Порядок і методика проведення заліків та екзаменів визначаються вищим навчальним закладом.
1.7. Результати складання екзаменів і диференційованих заліків оцінюються за 12-бальною шкалою та вносяться в екзаменаційну відомість, залікову книжку.
1.8. Студенти, які під час сесії виявили рівень знань, зафіксований 1, 2, 3, 4 балами більш як з двох предметів, відраховуються з вищого навчального закладу.
1.9. Студентам, які під час сесії виявили рівень знань, зафіксований 1, 2, 3, 4 балами не більш як з двох предметів, дозволяється ліквідувати академічну заборгованість до початку наступного семестру. Повторне складання екзаменів допускається не більш як два рази з кожного предмета: один раз викладачу, другий - комісії, що створюється завідувачем відділення.
1.10. Студенти, які не з'явились на екзамени без поважних причин, відраховуються з вищого навчального закладу.
2. Проведення атестації
2.1. Державна атестація студентів у вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації, що здійснюють підготовку молодших спеціалістів на основі базової загальної середньої освіти, проводиться з державної мови (письмово), історії України та трьох предметів за вибором навчального закладу.
2.2. Атестація з кожного предмета проводиться у формі, визначеній Міністерством освіти і науки України (усне опитування, комплексне завдання, письмова робота, поєднання усних та письмових робіт тощо).
2.3. Атестація проводиться у терміни, зазначені у навчальних планах навчального закладу, погоджених Міністерством освіти і науки України.
2.4. Завдання для атестації розробляються відповідними предметними (цикловими) комісіями і затверджуються керівником навчального закладу.
2.5. Результати атестації оцінюються за 12-бальною шкалою відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень студентів, що здобувають повну загальну освіту у вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації.
2.6. В атестат про повну загальну середню освіту, що буде видаватися студентам, які закінчили програму повної загальної середньої освіти до 2001 року, оцінки виставляються за 12-бальною шкалою шляхом їх перерахування з 4-бальної системи оцінювання за таким принципом:
Шакала оцінюванняОцінки
4-бальна шкала345
12-бальна шкала6912
2.7. Студенти мають право на повторну атестацію для підвищення оцінки за умови отримання 1, 2, 3, 4 балів. Повторна атестація може проводитися в будь-який час, але не раніше, ніж через 10 днів після закінчення атестації і не пізніше початку нового навчального року (семестру). Конкретні строки повторної атестації встановлюють вищі навчальні заклади.
2.8. Матеріали й завдання для повторної атестації розробляє відповідна предметна (циклова) комісія й затверджує керівник навчального закладу.
2.9. Студент, який і при повторній атестації одержав 1, 2, 3, 4 бали, відраховується з вищого навчального закладу.
3. Державні атестаційні комісії
3.1. Для проведення атестації не пізніш як за два тижні до її початку в навчальних закладах створюється комісія, яка затверджується керівником навчального закладу у складі: голови (керівник навчального закладу або його заступник з навчальної, навчально-методичної роботи), голови предметної (циклової) комісії та викладача, який читає предмет.
3.2. На голів комісій покладається відповідальність за об'єктивність проведення атестації та дотримання порядку її проведення.
3.3. Головою комісії не може бути керівник навчального закладу, його заступник, який викладає у даній групі предмет, з якого проводиться атестація.
3.4. Під час проведення атестації можуть бути присутніми лише керівник навчального закладу (його заступник з навчальної, навчально-методичної роботи) або особа, уповноважена органом управління освітою.
3.5. Втручання у проведення атестації та визначення її результатів з боку осіб, які не є членами комісії, не допускається. Зауваження та пропозиції щодо процедури проведення атестації можуть подаватися у письмовій формі до апеляційної комісії не пізніш як наступного робочого дня після проведення атестації.
3.6. Результати атестації заносяться до протоколу встановленого зразка.
3.7. Звіти комісій про результати атестації та матеріали атестації зберігаються відповідно до вимог Інструкції з ведення ділової документації, затвердженої наказом від 23.06.2000 року N 240 Міністерства освіти і науки України.
4. Апеляційні комісії. Подання та розгляд апеляцій
4.1. Для забезпечення об'єктивного проведення атестації керівником навчального закладу створюються апеляційні комісії з кожного предмета.
4.2. Чисельність і склад апеляційних комісій затверджує керівник навчального закладу.
4.3. Результати атестації можуть бути оскаржені до апеляційної комісії студентами, їхніми батьками або особами, які їх замінюють, протягом 10 днів після її проведення.
5. Контроль за дотриманням вимог проведення атестації
5.1. Контроль за дотриманням вимог до організації та проведення атестації покладається на керівників вищих навчальних закладів.
5.2. Результати проведення атестації щорічно до 15 липня узагальнюються та аналізуються відповідними органами управління освітою.
5.3. Узагальнена інформація подається відповідними органами управління освітою Міністерству освіти і науки України до 1 серпня.
Додаток 2
Критерії оцінювання знань студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації з предметів загальноосвітньої підготовки за дванадцятибальною шкалою
Загальні критерії оцінювання
I рівень - початковий. Відповідь студента при відтворенні навчального матеріалу елементарна, фрагментарна, зумовлюється початковими уявленнями про предмет вивчення.
II рівень - середній. Студент відтворює основний навчальний матеріал, здатний виконувати завдання за зразком, володіє елементарними вміннями навчальної діяльності.
III рівень - достатній. Студент знає істотні ознаки понять, явиш, закономірностей, зв'язків між ними, а також самостійно застосовує знання в стандартних ситуаціях, володіє розумовими операціями (аналізом, абстрагуванням, узагальненням тощо), вміє робити висновки, виправляти допущені помилки. Відповідь повна, правильна, логічна, обгрунтована, хоча їй і бракує власних суджень. Студент здатний самостійно здійснювати основні види навчальної діяльності.
IV рівень - високий. Знання студента є глибокими, міцними, узагальненими, системними; учень вміє застосовувати знання творчо, його навчальна діяльність має дослідницький характер, позначена вмінням самостійно оцінювати різноманітні життєві ситуації, явища, факти, виявляти і відстоювати особисту позицію.
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може розрізняти об'єкт вивчення і
відтворити деякі його елементи; мало усвідомлює
мету навчально-пізнавальної діяльності; виконує
не більш як 20 % від загальної кількості тестів.
2Студент фрагментарно відтворює незначну частину
навчального матеріалу; має нечіткі уявлення про
об'єкт вивчення; виявляє здатність елементарно
викласти думку; може усно відтворити кілька
термінів, явищ без зв'язку між ними; може обрати
правильний варіант відповіді (на рівні "так -
ні"); може самостійно знайти відповідь у тексті
підручника; виконує 20 % від загальної кількості
тестів.
3Студент відтворює менш як половину навчального
матеріалу; з допомогою викладача виконує
елементарні завдання; може дати відповідь з
кількох простих речень; здатен усно відтворити
окремі частини теми; має фрагментарні уявлення
про роботу з джерелами, не має сформованих умінь
та навичок; виконує 30 % від загальної кількості
тестів.
2.
Середній
4Студент має початковий рівень знань; знає
близько половини навчального матеріалу, здатний
відтворити його відповідно до тексту підручника
або пояснень учителя, повторити за зразком певну
операцію, дію; описує явища, процеси без
пояснень причин, з допомогою викладача здатен
відтворити їх послідовність, слабко орієнтується
в поняттях; має фрагментарні навички в роботі з
підручником; самостійне опрацювання навчального
матеріалу викликає значні труднощі; здатен
давати відповіді на прості, стандартні
запитання, виявляє інтерес до навчального
матеріалу, виконує 45 % від загальної кількості
тестів.
5Студент знає більш як половину навчального
матеріалу; розуміє основний навчальний матеріал;
здатний з помилками й неточностями дати
визначення понять, сформулювати правило,
відтворити його з помилками та неточностями; має
стійкі навички роботи з текстом підручника; може
самостійно оволодіти більшою частиною заданого
матеріалу, формулює поняття, наводить приклади,
знає основні дати; орієнтується в хронології;
підтверджує висловлене судження одним - двома
аргументами; здатен використовувати під час
відповіді допоміжні наочні матеріали; відповіді
непослідовні та нелогічні; виконує 55 % від
загальної кількості тестів.
6Студент виявляє знання і розуміння основних
положень навчального матеріалу, може поверхово
аналізувати події, процеси, явища і робити певні
висновки; відповідь його правильна, але
недостатньо осмислена; самостійно відтворює
більшу частину навчального матеріалу; відповідає
за планом, висловлює власну думку щодо теми,
вміє застосовувати знання при розв'язуванні
задач за зразком; користується додатковими
джерелами; виконує 65 % від загальної кількості
тестів.
3.
Достатній
7Студент правильно і логічно відтворює навчальний
матеріал; розуміє основоположні теорії і факти,
встановлює причинно-наслідкові зв'язки між ними;
вміє наводити окремі власні приклади на
підтвердження певних думок, застосовувати
вивчений матеріал у стандартних ситуаціях,
здатен з допомогою викладача скласти план
реферату, виконати його та правильно оформити;
самостійно контролює власні навчальні дії;
правильно використовує термінологію; складає
прості таблиці та схеми; виконує 75 % від
загальної кількості тестів.
8Знання студента є достатньо повними, він вільно
застосовує вивчений матеріал у стандартних
ситуаціях, логічно висвітлює події з точки зору
смислового взаємозв'язку, вміє аналізувати,
встановлювати найсуттєвіші зв'язки і залежності
між явищами, фактами, робити висновки, загалом
контролює власну діяльність; відповідь його
повна, логічна, обгрунтована, але з деякими
неточностями; здатен на рецензію відповіді
іншого студента; може опрацьовувати матеріал
самостійно, вміє підготувати реферат та захищати
його найважливіші положення; виконує 80 % від
загальної кількості тестів.
9Студент вільно володіє вивченим матеріалом,
застосовує знання в дещо змінених ситуаціях,
вміє аналізувати і систематизувати інформацію,
використовує загальновідомі докази у власній
аргументації; висловлює стандартну аргументацію
при оцінці дій, процесів, явищ; чітко тлумачить
поняття; здатен самостійно опрацювати навчальний
матеріал, але потребує консультацій з
викладачем; виконує прості творчі завдання;
виконує 85 % від загальної кількості тестів.
4.
Високий
10Студент володіє глибокими і міцними знаннями,
здатний використовувати їх у нестандартних
ситуаціях; може визначати тенденції та
суперечності процесів; робить аргументовані
висновки; критично оцінює окремі нові факти,
явища, ідеї; використовує додаткові джерела та
матеріали; самостійно визначає окремі цілі
власної навчальної діяльності; вирішує творчі
завдання; відрізняє упереджену інформацію від
об'єктивної; здатен сприйняти іншу позицію як
альтернативну; виконує 95% від загальної
кількості тестів.
11Студент володіє узагальненими знаннями з
предмета, аргументовано використовує їх у
нестандартних ситуаціях; уміє знаходити джерело
інформації та аналізувати її, ставити і
розв'язувати проблеми, вміє застосувати вивчений
матеріал для власних аргументованих суджень в
практичній діяльності (диспути, дискусії, круглі
столи), спроможний підготувати за підтримки
викладача виступ на студентську наукову
конференцію; визначає програму особистої
пізнавальної діяльності, здатен самостійно
вивчати матеріал; самостійно знаходить
інформацію (наукова література,
газетно-журнальні публікації, Інтернет,
мультимедійні програми тощо), самостійно оцінює
різноманітні життєві явища і факти, виявляючи
особисту позицію щодо них, самостійно виконує
100% від загальної кількості тестів.
12Студент має системні, дієві знання, виявляє
неординарні творчі здібності у навчальній
діяльності, користується широким арсеналом
засобів доказів своєї думки, вирішує складні
проблемні завдання, схильний до
системно-наукового аналізу та прогнозу явищ;
вміє ставити і розв'язувати проблеми, самостійно
здобувати і використовувати інформацію, виявляє
власне ставлення до неї, користується широким
арсеналом засобів доказів своєї думки, вирішує
складні проблемні завдання, схильний до
системно-наукового аналізу та прогнозу явищ,
самостійно виконує науково-дослідницьку роботу;
логічно та творчо викладає матеріал в усній та
письмовій формі; розвиває свої обдаровання і
нахили.
Математика
Математична підготовка студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації передбачає загальнокультурний розвиток, забезпечення потреб у математиці їх спеціальної підготовки та майбутньої професійної діяльності.
Потреби у математиці навчальної та професійної діяльності істотно відрізняються для різних спеціальностей. Разом з цим можна виділити групи спеціальностей, для яких ці потреби приблизно однакові, їх об'єднує: сукупність математичних моделей, що використовуються у спеціальних предметах; характер математичної діяльності, специфічної для спеціальної підготовки та професійної діяльності.
Засвоєння навчального матеріалу і навчальна діяльність студентів розподіляються на чотири рівні:
I - початковий, коли студент у результаті вивчення навчального матеріалу може назвати математичний об'єкт (вираз, формули, геометричну фігуру, символ), але тільки в тому випадку, коли цей об'єкт (його зображення, опис, характеристика) запропонований йому безпосередньо.
На цьому рівні учень може: впізнати і ствердно відповісти на запитання, чи є пред'явлений йому об'єкт тим, про який йдеться; розпізнати з-поміж інших, математичних об'єктів (їх зображень, характеристик) той, про який йдеться у запитанні або завданні; співвіднести показані (або описані) математичні об'єкти за їхніми характеристиками або властивостями.
II - середній рівень, коли студент може відтворити (повторити) інформацію, операції, дії, засвоєні ним в тому вигляді і в тій послідовності, як вони були подані у процесі навчання; коли учень у процесі відповіді допускає окремі видозміни навчальної інформації, наводить власні приклади, має навички розв'язання задач без повного обгрунтування.
III - достатній рівень, коли студент вміє виконувати математичні операції, загальна методика і послідовність (алгоритм) яких йому знайомі, але зміст та умови виконання змінені, має навички правильно та у відведений час виконувати завдання підвищеного рівня складності з необхідними поясненнями, усвідомлюючи професійне спрямування навчального матеріалу.
IV - рівень творчості, коли студент здатний самостійно орієнтуватися в нових для нього ситуаціях, складати план дій і виконувати його, пропонувати нові, невідомі йому раніше розв'язки, тобто його навчальна діяльність має дослідницький характер, студент засвоює поглиблений варіант програми з новими змістовими лініями з вищої математики, що забезпечують наступність у навчанні у закладах відповідного профілю.
Оцінювання якості математичної підготовки учнів здійснюється в двох аспектах: рівень володіння теоретичними знаннями, який можна виявити у процесі усного опитування, та якість практичних умінь і навичок, тобто здатність до застосування вивченого матеріалу під час письмового розв'язання задач і виконання вправ загальноосвітнього та професійного спрямування.
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може зобразити найпростіші геометричні
фігури (намалювати ескіз); має уявлення про
математичні об'єкти.
2Студент може виконати необхідні дії з числами,
найпростішими математичними виразами; впізнати
окремі математичні об'єкти і пояснити свій
вибір.
3Студент може співвіднести дані або словесно
описані математичні об'єкти за їх суттєвими
властивостями; з допомогою викладача виконувати
елементарні завдання; виконати одне просте
завдання або його частку з використанням
формули.
2.
Середній
4Студент може відтворити означення математичних
понять і формулювання тверджень; формулювати
деякі властивості математичних об'єктів;
виконати за зразком елементарні завдання з
професійним спрямуванням з використанням
навчальних посібників.
5Студент може ілюструвати означення математичних
понять, формулювань, теорем і правил виконання
математичних дій прикладами із пояснень
викладача або підручника; виконати завдання
середньої складності повністю або частково із
застосуванням конкретних формул (без
використання інформаційних джерел: довідників,
підручника тощо).
6Студент може ілюструвати означення математичних
понять, формулювань, теорем і правил виконання
математичних дій власними прикладами; самостійно
виконати завдання і коротко пояснити їх
виконання (не менш як 50%); записати
математичний вираз, формулу за словесним
формулюванням і навпаки.
3.
Достатній
7Студент може застосувати означення математичних
понять та їхніх властивостей для виконання
завдань в знайомих ситуаціях; знає залежність
між елементами математичних об'єктів; самостійно
виправляє вказані йому помилки; уміє виконувати
завдання, визначені програмою, в тому числі з
професійним спрямуванням без достатніх пояснень
у відведений для цього час.
8Студент володіє навчальним матеріалом,
визначеним програмою; виконує завдання,
передбачені програмою, з частковим поясненням;
вміє доводити теореми, розв'язувати більш
складні задачі та виконувати вправи з деякими
недоліками в оформленні або технічною помилкою.
9Студент вільно володіє навчальним матеріалом,
визначеним програмою; самостійно виконує
завдання в знайомих ситуаціях; виправляє
допущені помилки; повністю аргументує
обгрунтування математичних тверджень; вміє
виконувати завдання підвищеної складності, в
тому числі з професійним спрямуванням.
4.
Високий
10Знання, вміння й навички студента повністю
відповідають вимогам програми. Студент може
усвідомити нові для нього математичні факти,
ідеї; під керівництвом викладача знаходить
джерела інформації та самостійно використовує
їх; виконує завдання підвищеного рівня
складності, в тому числі з професійним
спрямуванням, з повним поясненням і
обгрунтуванням, допускаючи незначні недоліки.
11Студент може вільно і правильно висловлювати
відповідні математичні міркування, переконливо
аргументувати їх; самостійно знаходить джерела
інформації та працює з ними; може
використовувати набуті знання і вміння в
незнайомих для нього ситуаціях, знає визначені
програмою основні методи розв'язання завдань
підвищеного рівня складності з подальшим
застосуванням їх при вивченні спеціальних
дисциплін; вміє застосовувати нові змістові
лінії з курсу математики до розв'язування
професійно спрямованих задач.
12Студент виявляє варіативність мислення і
раціональність у виборі способу розв'язання
математичної проблеми; вміє узагальнювати й
систематизувати набуті знання; здатний
розв'язувати нестандартні задачі і вправи; має
навички оперативно і логічно обгрунтовувати
розв'язування професійно спрямованих задач та
вправ підвищеного рівня складності у відведений
час без застосування джерел інформації
(підручника, довідника).
Фізика
Вивчення фізики у вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації повинно дати не тільки певну суму знань, а й підготувати студентів для освоєння обраної професії та допомогти формувати світогляд.
Складовими навчальних досягнень студентів з фізики є вміння відтворювати отриману інформацію, знаходити нову, оцінювати її та застосовувати в стандартних і нестандартних ситуаціях.
Характерною особливістю фізики є те, що основні закони фізики (закони збереження, закони постійного та змінного струму), відомості про властивості речовин в різних агрегатних станах, основні положення мкт, багато відомостей з фізики напівпровідників, оптики, ядерної фізики і інших розділів використовують інші науки, і особливо техніка, тобто знання, одержані при вивченні фізики, часто пов'язані з майбутнім фахом студента.
Тому потрібно оцінювати:
1) рівень володіння теоретичними знаннями;
2) рівень вмінь використовувати теоретичні знання під час розв'язування задач;
3) рівень володіння практичними уміннями та навичками, які виявляються під час виконання лабораторних та практичних робіт;
4) оцінювання творчих робіт студентів (рефератів, експериментальних робіт, виготовлення приладів, особливо пов'язаних з майбутньою професією).
I. Оцінювання рівня теоретичних знань
Відповідь з теорії може складатися:
1) з викладу теоретичного матеріалу;
2) формулювання правил, законів, закономірностей;
3) із завдань на вибір правильної відповіді.
При оцінюванні відповідей з теорії враховуються:
1) обсяг відтвореної інформації та її співвідношення до обсягу повної інформації з даного питання;
2) обсяг додаткової інформації, здобутої студентом, та доцільність її використання;
3) частота допомоги викладача;
4) кількість похибок (помилок, недоліків, неточностей) у відповіді;
5) логічний зв'язок відтвореної інформації.
II. Оцінювання рівня вмінь використовувати знання при розв'язанні задач
У процесі оцінювання задача або вправа розбивається на окремі логічні кроки та операції, кожному з яких залежно від їх складності та значущості дається певна кількість балів або їх частина.
При оцінюванні вмінь при розв'язанні задач за 12-бальною шкалою треба користуватися такими критеріями та характеристиками рівнів.
Початковий рівень передбачає вміння розв'язувати задачі і виконувати вправи на 1 - 3 кроки репродуктивного характеру, тобто за готовою формулою знайти невідому величину, використавши найпростіші математичні операції. Повне виконання такого завдання оцінюється 3 балами.
Середній рівень передбачає розв'язання задач і вправ на 4 - 6 логічних кроків репродуктивного характеру, розв'язання яких потребує практичного застосування набутих знань з обгрунтуванням процесу міркувань з допомогою викладача або додаткової інформації. Повне виконання такого завдання оцінюється 6 балами.
Достатній рівень передбачає розв'язання задач на 4 - 6 логічних кроків з обгрунтуванням без допомоги викладача. Повне виконання кожного завдання оцінюється 9 балами.
Високий рівень передбачає розв'язання стандартних задач оригінальним способом або самостійне розв'язання нестандартних задач на 4 і більше логічних кроків, зокрема тих, що пропонуються на фізичних олімпіадах різного рівня. Розв'язання таких задач оцінюється 12 балами.
III. Оцінювання рівня володіння практичними вміннями та навичками
Оцінювання рівня володіння студентами практичними уміннями та навичками здійснюється під час виконання лабораторних і експериментальних робіт на уроках та при виконанні практичних (в тому числі і домашніх) завдань.
Частину фронтальних лабораторних (експериментальних) робіт викладач може використовувати для створення проблемних ситуацій, мотивації діяльності студентів під час вивчення нового матеріалу або їх тренування. Такі роботи, як правило, не оцінюються. Частина лабораторних робіт може виконуватись після вивчення відповідного теоретичного матеріалу на етапі узагальнення знань і вмінь. У таких випадках робота обов'язково оцінюється. Під час перевірки й оцінки лабораторних і практичних робіт необхідно звертати увагу на такі показники: точність використання наукових термінів; повнота і правильність відповіді; логічність побудови відповіді; повнота і глибина висновку до роботи; самостійність і охайність виконання роботи; раціональне використання обладнання; застосування додаткових джерел інформації; рівень володіння прийомами навчальної роботи.
Для оцінювання різних рівнів пізнавальної діяльності викладач може поставити додаткові вимоги до виконання робіт.
IV. Оцінювання рівня творчих завдань
До творчих завдань з фізики належать: реферати, експериментальні роботи, розробка конструкцій механізмів і схем повного спрямування, створення комп'ютерних програм з моделюванням фізичних процесів, успішна участь в олімпіадах, виставках творчих робіт та ін.
Ця діяльність студента має враховуватись і оцінюватись при виставленні семестрових оцінок.
Початковими творчими роботами є оглядовий реферат або перемога в олімпіаді на рівні навчального закладу. В цих випадках перемога не може перевищувати 9 балів. Інші творчі роботи, доведені до логічного завершення, можуть оцінюватись 10, 11, 12 балами. Складність кожної творчої роботи оцінює викладач.
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент володіє навчальним матеріалом на рівні
розпізнання явищ природи, відповідає на питання,
які потребують відповіді "так" чи "ні" або
містять завуальовану відповідь.
2Студент описує природні явища на основі свого
попереднього досвіду, з допомогою викладача
відповідає на питання, які потребують відповіді
"так" чи "ні".
3Студент описує явища або їхні частини у
зв'язаному вигляді без пояснень відповідних
причин, називає фізичні явища, виконує з
допомогою викладача прості операції під час
виконання лабораторних робіт.
2.
Середній
4Студент описує явища, без пояснень наводить
приклади, що грунтуються на власних
спостереженнях, матеріалах підручника,
розповідях викладача, з допомогою викладача може
виконати фрагменти лабораторних робіт.
5Студент описує явища, відтворює значну частину
навчального матеріалу, в т. ч. експерименту, зі
сторонньою допомогою.
6Студент може зі сторонньою допомогою пояснити
явища, виправляє допущені неточності (свої та
інших), повністю виконує за докладною
інструкцією і додатковими поясненнями
експеримент (лабораторну роботу), виявляє знання
і розуміння основних положень (законів, понять,
формул, теорій), розв'язує прості задачі, які не
складаються з підзадач.
3.
Достатній
7Студент може застосувати знання в стандартних
ситуаціях (експеримент, лабораторна робота за
докладною інструкцією), з допомогою викладача
аналізує одержані результати під час розв'язання
задач і виконання лабораторних робіт.
8Студент уміє пояснити явища, здійснювати аналіз,
узагальнювати знання, систематизувати їх, робити
висновки зі сторонньою допомогою (викладача,
додаткової літератури тощо).
9Студент вільно володіє вивченим матеріалом,
застосовує його на практиці в стандартних
ситуаціях (виконання завдань, практикуму,
лабораторних робіт), наводить аргументи на
підтвердження своїх думок.
4.
Високий
10Студент виявляє творчі здібності (бере участь у
фізичних олімпіадах, турнірах, конкурсах МАН
тощо), зі сторонньою допомогою визначає окремі
цілі власної навчальної діяльності (розробляє
комп'ютерні програми, фізичні прилади тощо),
знаходить джерела інформації, вміє опрацьовувати
наукову інформацію, оцінює нові факти, явища,
ідеї та самостійно використовує їх відповідно до
поставлених цілей.
11Студент вільно висловлює власні думки, визначає
програму особистої пізнавальної діяльності,
самостійно оцінює різноманітні явища, факти,
виявляючи особисту позицію щодо них, знаходить
джерела інформації і використовує одержані
знання й уміння під час виконання практичних
завдань у відповідних галузях майбутньої
професійної діяльності.
12Студент виявляє творчі здібності, самостійно
розвиває власні обдаровання і нахили, вміє
самостійно поставити мету дослідження, вказує
шляхи її реалізації, робить висновки, є
переможцем, дипломантом змагань (обласних,
міських), створив праці, що мають практичне
значення.
Основи інформатики та обчислювальної техніки
Складовими навчальних досягнень студентів з курсу ОТ є вміння володіти новими інформаційними технологіями, здобувати, аналізувати й застосовувати інформацію відповідно до програмних вимог. Залежно від ступеня компетентності студента розрізняються такі чотири рівні навчальних досягнень:
I - початковий рівень, коли студент в результаті вивчення навчального матеріалу має фрагментарні теоретичні знання та елементарні вміння опрацьовувати інформацію з даної теми, а це означає, що він володіє знаннями-знайомствами.
На цьому рівні студент може:
1) впізнати і ствердно відповісти на запитання, чи є пред'явлений йому об'єкт тим, про який ідеться;
2) розпізнати з-поміж інших, інформаційних об'єктів (їх зображень, характеристик) той, про який ідеться у запитанні або завданні;
3) співвіднести показані (або описані) об'єкти (характеристики), тобто встановити зв'язки між названими об'єктами та їх властивостями.
II - середній рівень, коли студент може відтворити (повторити) інформацію, операції, дії, засвоєні ним у процесі навчання, що свідчить: він володіє знаннями-копіями.
На цьому рівні розрізняють:
1) буквальне (дослівне) відтворення, коли студент відтворює інформацію, операцію, дію в тому вигляді і в тій послідовності, як вони були представлені в процесі навчання, ілюструючи відповідь прикладами вчителя або з підручника;
2) реконструктивне відтворення характеризується тим, що студент у процесі відповіді допускає окремі видозміни навчальної інформації, наводить власні приклади.
III - достатній рівень, коли студент після детального вивчення навчального матеріалу вміє виконувати основні операції, загальна методика і послідовність яких йому знайомі, але зміст та умови виконання змінені або виконання цих дій доведено до автоматизму.
Вміння - такий вид діяльності, коли студент кожну операцію виконує після тривалого продумування, тобто неавтоматизовано.
Навички - дії, що виконуються автоматично, коли продумування кожної операції суттєво "згорнуте" в часі.
IV - високий рівень, коли студент здатний самостійно орієнтуватися в нових для нього завданнях, ситуаціях скласти програму дій і виконати її для досягнення мети, пропонувати нові, невідомі йому раніше розв'язки, тобто його навчальна діяльність має дослідницький характер.
Засвоєння навчального матеріалу і формування навчальної діяльності студентів підпорядковане принципу ієрархії рівнів, коли студент не може вийти на новий, не оволодівши навчальними елементами (діями) на попередньому рівні.
Особливістю курсу "Основи інформатики та обчислювальної техніки" є його спрямованість на підготовку учнів до наступного використання знань в практичній діяльності, вироблення в них операційних вмінь та навичок. Це вносить особливість в перевірку та оцінювання знань студентів з ОІОТ, які повинні здійснюватися в трьох аспектах: рівень володіння теоретичними знаннями, який можна виявити в процесі усного опитування, якість практичних умінь і навичок, тобто здатність застосувати вивчений матеріал на практиці при роботі на комп'ютері, та якість практичних умінь і навичок під час розв'язування задач і вправ, що можна виявити шляхом проведення письмових робіт.
Тому критерії оцінювання мають бути сформульовані окремо для оцінки усних відповідей, для перевірки письмових робіт та для перевірки практичних навичок роботи з комп'ютером. Практичні навички стосуються кожного окремого розділу: операційна система, основи роботи з дисками, прикладне програмне забезпечення загального призначення, глобальна мережа Інтернет, основи алгоритмізації та програмування.
1. Оцінювання усних відповідей
Усна відповідь може складатися:
1) із викладу теоретичного матеріалу;
2) формулювання окремих правил та властивостей, принципу будови та дії обчислювальної техніки;
3) побудови алгоритму для розв'язування задач і вправ.
При оцінюванні усних відповідей треба враховувати вміння студентів використовувати допомогу вчителя для виправлення помилок та поглиблення знань. Результат оцінки залежить також від наявності похибок, допущених при усній відповіді. Серед похибок можна виділити помилки, недоліки, дрібні похибки. Похибка вважається помилкою, якщо вона свідчить про те, що студент не оволодів основними знаннями і вміннями та їх застосуванням. До недоліків належать похибки, що свідчать про недостатньо міцне засвоєння основних знань та вмінь або брак знань, які відповідно до програми не вважаються основними. Недоліком також вважається похибка, яка могла б розцінюватися як помилка, але яка допущена в одних випадках і не допущена в інших, аналогічних випадках. До недоліків належать похибки, допущені з неуважності, неохайний запис та неохайне оформлення роботи. До дрібних похибок належать похибки в усних відповідях та письмових роботах, які не спотворюють змісту відповіді або розв'язку, випадкові описки і т. п. У кожному окремому випадку питання про віднесення похибок до помилок, недоліків чи дрібних похибок вирішує вчитель відповідно до програмних вимог до засвоєння навчального матеріалу на даному етапі навчання. Якщо одна й та сама помилка (недолік) трапляється кілька разів, то це розглядають як одну помилку (один недолік). Закреслення та виправлення в письмових роботах свідчать про пошук правильного рішення, що вважати помилкою не варто.
Завдання для усного опитування або письмової роботи вважається виконаним бездоганно, якщо зміст відповіді точно відповідає запитанню, вказує на наявність у студента необхідних теоретичних знань та практичних навичок, кінцеву відповідь дано при правильному ході розв'язування, письмова відповідь акуратно оформлена. Завдання вважається невиконаним, якщо студент не розпочинав його виконувати або допустив в ньому похибку, яка вважається відповідно до мети роботи помилкою.
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Усна відповідь: Студент ознайомлений з окремими
поняттями, вміє відрізнити окремі компоненти,
дає елементарні відповіді на деякі з поставлених
питань. Практичні навички: Студент ознайомлений
з окремими поняттями операційної системи, роботи
з дисками, прикладної системи, глобальної мережі
Інтернет, з окремими поняттями основ
алгоритмізації та програмування; вміє відрізняти
окремі компоненти системи; дає елементарні
відповіді на деякі з поставлених запитань,
виконує не більш як 20 % від загальної кількості
тестів, знає та дотримується правил техніки
безпеки під час роботи з комп'ютером.
2Усна відповідь: Студент має елементарні знання,
може фрагментарно викласти елементарні знання.
Практичні навички: Студент має елементарні
знання про операційну систему, роботу з дисками,
прикладну систему, глобальну мережу Інтернет,
про основи алгоритмізації та програмування, може
фрагментарно відтворити елементарні факти про
них, не має сформованих навичок роботи з
обчислювальною технікою, виконує 20 % від
загальної кількості тестів.
3Усна відповідь: Студент має фрагментарні знання
при незначному загальному обсязі знань, слабко
орієнтується в навчальному матеріалі. Практичні
навички: Студент має окремі фрагментарні знання
про операційну систему, роботу з дисками,
прикладну систему, глобальну мережу Інтернет,
про основи алгоритмізації та програмування при
незначному загальному обсязі знань; виконує 30%
тестових завдань.
2.
Середній
4Усна відповідь: Студент має початковий рівень
знань, може механічно відтворити навчальний
матеріал без логічних висновків, має елементарні
нестійкі практичні навички роботи на комп'ютері,
з допомогою викладача може виконати просте
навчальне завдання репродуктивного характеру.
Практичні навички: Відтворення навчального
матеріалу механічне, без логічних висновків;
студент має елементарні навички роботи з
операційною системою, з дисками, з прикладною
системою, з глобальною мережею Інтернет,
елементарне розуміння алгоритмів та їх
призначення, виконує 45 % від загальної
кількості тестових завдань, самостійне
опрацювання матеріалу викликає значні труднощі.
5Усна відповідь: Студент має рівень знань вищий,
ніж початковий, може з допомогою вчителя
відтворити значну частину навчального матеріалу
з елементами логічних зв'язків, має елементарні
практичні навички з обробки інформації на
комп'ютері, підтверджує висловлене судження
одним - двома аргументами. Практичні навички:
Студент може зробити найпростіші висновки і
відтворити навчальний матеріал з елементами
логічних зв'язків; має навички переміщення за
каталогами та дисками, знає основні принципи
збереження інформації на диску, вміє виконувати
елементарні операції з обробки інформації з
допомогою прикладної системи, знає принципи
адресації серверів у WWW та вміє їх
використовувати, може складати найпростіші
лінійні алгоритми для розв'язування елементарних
задач, виконує 55 % від загальної кількості
тестових завдань, може самостійно оволодіти
більшою частиною заданого матеріалу.
6Усна відповідь: Студент ознайомлений з основними
поняттями, може самостійно відтворити значну
частину навчального матеріалу, зробити певні
узагальнення, має практичні навички обробки
інформації з вивченої теми, користується
додатковими джерелами отримання інформації.
Практичні навички: Студент знайомий з основними
поняттями операційної системи, самостійно
відтворює значну частину навчального матеріалу,
вміє знаходити файли та визначати шлях до них,
вміє форматувати різні дискети та діагностувати
їх, вміє використовувати прикладну систему для
обробки інформації та обміну з зовнішніми
магнітними носіями, ознайомлений з основними
поняттями глобальної мережі Інтернет,
орієнтується у видах програмного забезпечення,
необхідного для роботи в глобальній мережі
Інтернет, уміє складати прості алгоритми і
програми, виконує 65 % від загальної кількості
тестових завдань.
3.
Достатній
7Усна відповідь: Студент може застосовувати
вивчений матеріал в стандартних ситуаціях, може
пояснити суть стандартних процесів, що
відбуваються при роботі інформаційної системи.
Практичні навички: Студент орієнтується в
основних можливостях операційної системи та її
оболонок; може пояснювати суть стандартних
процесів, що відбуваються при роботі операційної
системи; вміє оперувати файлами та каталогами;
орієнтується у можливостях роботи з дисками;
вміє форматувати дискети та інсталювати
програмні засоби; орієнтується у функціях
прикладної системи; може пояснити суть
стандартних процесів, що відбуваються при роботі
інформаційної системи; має навички використання
прикладної системи; вміє використовувати
програмне забезпечення, призначене для роботи з
глобальною мережею Інтернет; може пояснювати
суть стандартних процесів, що відбуваються при
роботі в глобальній мережі Інтернет; має
практичні навички роботи, вміє працювати з
гіпертекстом; знає навчальний матеріал та вміє
розв'язувати задачі на рівні бібліотечних
алгоритмів; може покроково пояснювати роботу
таких алгоритмів і програм; виконує 75 % від
загальної кількості тестових завдань.
8Усна відповідь: Студент може під керівництвом
викладача зіставляти, узагальнювати і
систематизувати навчальну інформацію, в цілому
самостійно застосовувати її на практиці, під
керівництвом викладача виправляє помилки і
наводить аргументи для їх обгрунтування.
Практичні навички: Має тверді навички оперування
з файлами та каталогами, з дисками та роботи з
антивірусними програмами, володіння прикладною
системою, з глобальною мережею Інтернет, вміє
здійснювати пошук інформації, обізнаний з
найвідомішими пошуковими серверами, знає правила
записів алгоритмів та оператори мови
програмування; може складати алгоритми та
програми на рівні бібліотечних та їх комбінацій,
виконує 80 % від загальної кількості тестових
завдань, здатен опрацьовувати матеріал
самостійно, для написання програми погребує
консультації з викладачем.
9Усна відповідь: Студент вільно володіє вивченим
матеріалом, застосовує його на практиці,
самостійно розв'язує задачі і вправи в
стандартних ситуаціях, виправляє допущені
помилки, добирає переконливі аргументи для
обгрунтування; вільно володіє клавіатурою (80
символів за хвилину). Практичні навички: Студент
уміє виводити на екран та на друк інформацію про
файли, що знаходяться на зовнішніх носіях;
копіювати і вилучати файли та каталоги,
перейменовувати файли та каталоги, виводити на
екран і на друк зміст текстових файлів;
впорядковувати інформацію, що знаходиться в
каталозі, знаходити потрібні файли та в файлах
потрібну інформацію; студент має тверді навички
оперування з дисками, роботи з антивірусними
програмами та архіваторами, вільно володіє
можливостями прикладної системи для використання
її в стандартних ситуаціях, основними прийомами
роботи в глобальній мережі Інтернет; здійснює
пошук інформації, електронне листування, може
брати участь у телеконференціях; уміє добирати
тести з перевірки правильності роботи алгоритму
чи програми з кожної з гілок; обізнаний з
системою позначення помилок в мові програмування
і вміє використовувати їх для внесення коректив
у програму; виконує 85 % від загальної кількості
тестових завдань; здатен самостійно
опрацьовувати навчальний матеріал.
4.
Високий
10Усна відповідь: Студент виявляє початкові творчі
здібності, самостійно визначає окремі цілі
власної навчальної діяльності, оцінює окремі
нові факти, явища, ідеї, під керівництвом
викладача знаходить потрібну інформацію в
комп'ютері та самостійно використовує її для
реалізації поставлених перед ним навчальних
цілей, судження його логічні і достатньо
обгрунтовані, вміє розв'язувати задачі та вправи
обов'язкового й підвищеного рівня; вільно
володіє клавіатурою (100 символів за хвилину).
Практичні навички: Студент за вказівкою вчителя
може самостійно знаходити та оцінювати нові
факти, джерела інформації й використовувати їх
для розв'язання нестандартних задач; має тверді
практичні навички роботи з операційною системою,
з дисками, з прикладною системою, з глобальною
мережею Інтернет, тверді знання алгоритмічної
мови та мови програмування; добре обізнаний з
операторами мови програмування і особливостями
їх використання; впевнено використовує
середовище мови програмування, довідкову
інформацію та систему позначення помилок в мові
програмування; виконує 95 % від загальної
кількості тестових завдань.
11Усна відповідь: Студент вільно висловлює власні
судження, переконливо аргументує їх, визначає
порядок особистої навчальної діяльності
відповідно до поставленої вчителем мети,
самостійно оцінює результати практичної роботи,
без допомоги вчителя знаходить джерела
інформації і використовує їх відповідно до мети
та завдань власної пізнавальної діяльності;
використовує набуті знання і вміння в
нестандартних ситуаціях, уміє розв'язувати
задачі та вправи обов'язкового і підвищеного
рівня; вільно оперує науковою термінологією;
вільно володіє клавіатурою (120 символів за
хвилину). Практичні навички: Студент може
самостійно порівнювати здобуті знання з
реальними життєвими явищами і фактами, вміє
налаштовувати інформаційну систему на різні
режими роботи; без допомоги вчителя знаходить
джерела інформації й використовує одержані
відомості відповідно до мети та завдань власної
пізнавальної діяльності; оперує файлами та
спеціальними програмами для ефективного
використання інформаційних систем в
нестандартних ситуаціях; уміє ефективно
застосувати прикладну систему в нестандартних
ситуаціях; ефективно використовувати глобальну
мережу Інтернет в нестандартних ситуаціях; може
самостійно планувати складання алгоритмів і
програм для виконання нестандартних навчальних
та життєвих завдань; виконує 100 % тестових
завдань; спроможний підготувати за підтримки
викладача виступ або програму на студентську
наукову конференцію, технічний конкурс.
12Усна відповідь: Студент виявляє особливі творчі
здібності, самостійно розвиває власні
обдаровання і нахили на основі глибоких та
міцних знань, вміє вільно використовувати нові
інформаційні технології для самостійного
поповнення знань для розв'язування будь-яких
задач; володіє клавіатурою (більш як 120
символів за хвилину). Практичні навички: Студент
обізнаний в галузі операційних систем та
інформаційних систем; уміє успішно вирішувати
нестандартні завдання щодо оптимізації
розміщення файлів на диску та боротьби з
комп'ютерними вірусами; вміє успішно вирішувати
нестандартні завдання з допомогою прикладної
системи; обізнаний у галузі глобальної мережі
Інтернет, у галузі алгоритмічної мови та мови
програмування; вільно оперує набутими знаннями
для використання мови програмування в практичній
діяльності; вміє успішно виконувати нестандартні
завдання.
Хімія
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може відтворити 2 - 3 хімічні об'єкти;
мало усвідомлює мету навчально-пізнавальної
діяльності; виконує не більш як 20 % від
загальної кількості тестів, зіштовхується з
труднощами при виконанні лабораторних робіт,
знає правила поведінки в хімічному кабінеті.
2Студент може усно відтворити кілька хімічних
явищ та об'єктів; повинен обрати правильний
варіант відповіді (на рівні "так - ні");
частково виконує лабораторні практичні завдання,
не вміючи їх правильно оформляти; може
самостійно знайти відповідь у тексті підручника;
розрізняє окремі хімічні явища за зовнішніми
ознаками без зв'язку між ними; виконує 20 % від
загальної кількості тестів.
3Студент може дати відповідь з кількох простих
речень; здатен усно відтворити окремі частини
теми; має фрагментарні уявлення про хімічні
об'єкти, слабко орієнтується під час
лабораторних робіт, які може виконувати лише з
допомогою викладача та детальної інструкції; не
має сформованих умінь та навичок; не вміє
складати висновки до лабораторної роботи;
виконує 30 % від загальної кількості тестів.
2.
Середній
4Студент має початковий рівень знань; описує
хімічні об'єкти без пояснень причин, з допомогою
викладача здатен відтворити навчальний матеріал,
слабко орієнтується в поняттях; має фрагментарні
навички роботи з підручником; неповно знає
загальні ознаки хімічних об'єктів, самостійне
опрацювання навчального матеріалу викликає
значні труднощі; здатен давати відповіді на
прості, стандартні запитання, за інструкцією та
з допомогою викладача виконує лабораторні роботи
з неповним їх оформленням; виконує 45 % від
загальної кількості тестів.
5Студент знає близько половини навчального
матеріалу, здатен відтворити його з помилками та
неточностями, уміє описувати деякі хімічні
об'єкти за певними ознаками, має стійкі навички
роботи з текстом підручника, може самостійно
оволодіти більшою частиною заданого матеріалу,
формулює хімічні поняття, наводить приклади,
знає основні закони та правила; підтверджує
висловлене судження одним - двома аргументами;
самостійно виконує практичні завдання, оформлює
їх, не роблячи повних висновків; відповіді
непослідовні та нелогічні; виконує 55 % від
загальної кількості тестів.
6Студент самостійно дає більшість визначень,
самостійно відтворює більшу частину навчального
матеріалу, може поверхово порівнювати та
аналізувати хімічні явища і робити певні, але
нелогічні та неточні висновки; характеризує
будову та функції окремих хімічних об'єктів;
відповідає за планом, висловлює власну думку
щодо теми, з допомогою вчителя встановлює
причинно-наслідкові зв'язки, виконує прості,
типові вправи; за інструкцією виконує
лабораторні роботи, але робить висновки, що не
відповідають змісту завдання; дотримується
правил безпечної поведінки в хімічному кабінеті
та з хімікатами в побуті; виконує 65 % від
загальної кількості тестів.
3.
Достатній
7Студент правильно відтворює логіку хімічних
явищ, встановлює причинно-наслідкові зв'язки між
ними, аналізує та класифікує явища та об'єкти,
має стійкі хімічні знання; застосовує їх у
стандартних ситуаціях; самостійно та логічно
викладає матеріал теми, здатен з допомогою
викладача скласти план реферату, виконати його
та правильно оформити; самостійно користується
додатковими джерелами інформації; правильно
використовує хімічну термінологію; самостійно
розв'язує типові хімічні задачі; складає прості
таблиці та схеми; за інструкцією виконує
лабораторні завдання, але робить неповні
висновки; виконує 75 % від загальної кількості
тестів.
8Студент достатньо засвоїв основні поняття,
категорії; виявляє розуміння основоположних
хімічних теорій і фактів, уміє наводити приклади
на підтвердження цього; вільно використовує
навчальний матеріал в стандартних ситуаціях;
логічно висвітлює події з точки зору хімічного
взаємозв'язку, здатен дати порівняльну
характеристику явищ; формулює та чітко
аргументує власну думку, здатен рецензувати
відповіді іншого студента; виправляє допущені
помилки; застосовує здобуті знання на практиці;
має сформовані експериментальні уміння і може
проводити хімічний експеримент на основі
інструкції, але при цьому висновкам бракує
чіткості; здатен опрацьовувати матеріал
самостійно, вміє підготувати реферат та захищати
його найважливіші положення; виконує 80 % від
загальної кількості тестів.
9Студент вільно оперує вивченим матеріалом;
пояснює зв'язки між хімічними елементами та
явищами; самостійно аналізує та систематизує їх,
виконує вправи та розв'язує хімічні задачі; може
застосовувати знання у змінених, нестандартних
ситуаціях; стандартно аргументує при оцінці явищ
живої природи; чітко тлумачить поняття; здатен
самостійно опрацювати навчальний матеріал, але
потребує консультацій з викладачем; виконує
прості творчі завдання; самостійно і правильно
виконує лабораторні та практичні роботи, роблячи
чіткі висновки; виконує 85 % від загальної
кількості тестів.
4.
Високий
10Студент має глибокі та повні знання хімічних
явищ; володіє набутими знаннями; може визначати
тенденції та суперечності природних процесів;
робить аргументовані висновки; використовує
додаткові джерела та матеріали; самостійно
аналізує і розкриває суть явищ, процесів,
систематизує та встановлює причинно-наслідкові
зв'язки; виконує творчі завдання; вільно
орієнтується у нестандартних ситуаціях; виконує
лабораторні завдання, правильно їх оформлює та
робить логічні і послідовні висновки відповідно
до мети роботи; здатен надати допомогу іншим у
разі невмілого поводження з речовинами; здатен
самостійно вивчати матеріал; з допомогою
викладача може підготувати виступ на студентську
конференцію; виконує 95 % від загальної
кількості тестів.
11Студент здатен самостійно вивчати матеріал;
встановлює і обгрунтовує причинно-наслідкові
зв'язки; вміє застосувати вивчений матеріал для
власних аргументованих суджень в практичній
діяльності (лабораторні), спроможний підготувати
за підтримки викладача виступ на студентську
наукову конференцію; самостійно знаходить
інформацію (наукова література, мас-медіа,
Інтернет, мультимедійні програми тощо); вільно
оперує термінологією; може самостійно проводити
хімічний експеримент, вирішує проблемнохімічні
завдання; самостійно виконує 100 % від загальної
кількості тестів.
12Студент має системні знання з хімії, вміє їх
самостійно набувати, може самостійно оцінювати
явища, пов'язані з речовинами та їх
перетвореннями; представляє власні неординарні
судження щодо хімічних процесів та явищ;
користується широким арсеналом засобів доказів
своєї думки, виконує складні проблемні завдання,
схильний до системно-наукового аналізу та
прогнозу хімічних явищ і процесів; самостійно
виконує науково-дослідницьку роботу, логічно та
творчо викладає матеріал в усній та письмовій
формі; ретельно виконує лабораторні завдання;
легко справляється з творчими завданнями
посиленої складності.
Біологія
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може відтворити 2-3 біологічні об'єкти;
мало усвідомлює мету навчально-пізнавальної
діяльності; виконує не більш як 20% від
загальної кількості тестів, зіштовхується з
труднощами при виконанні лабораторних та
практичних робіт.
2Студент може усно відтворити кілька біологічних
явищ та об'єктів; повинен обрати правильний
варіант відповіді (на рівні "так - ні");
частково виконує лабораторні та практичні
завдання, не вміючи їх правильно оформляти; може
самостійно знайти відповідь у тексті підручника;
розрізняє окремі біологічні явища без зв'язку
між ними; виконує 20 % від загальної кількості
тестів.
3Студент може дати відповідь з кількох простих
речень; здатен усно відтворити окремі частини
теми; має фрагментарні уявлення про біологічні
об'єкти, слабко орієнтується під час практичних
робіт, які може виконувати лише з допомогою
викладача та детальної інструкції; не має
сформованих умінь та навичок; не вміє складати
висновки до лабораторної роботи; виконує 30 %
від загальної кількості тестів.
2.
Середній
4Студент має початковий рівень знань; описує
біологічні об'єкти без пояснень причин, з
допомогою викладача здатен відтворити навчальний
матеріал, слабко орієнтується в поняттях; має
фрагментарні навички роботи з підручником;
неповно характеризує загальні ознаки біологічних
об'єктів, самостійне опрацювання навчального
матеріалу викликає значні труднощі; здатен
давати відповіді на прості, стандартні
запитання, виявляє інтерес до навчального
матеріалу, за інструкцією та з допомогою
викладача виконує лабораторні та практичні
роботи з неповним їх оформленням; виконує 45 %
від загальної кількості тестів.
5Студент знає близько половини навчального
матеріалу, здатен відтворити його з помилками та
неточностями, має стійкі навички роботи з
текстом підручника, може самостійно оволодіти
більшою частиною заданого матеріалу, формулює
біологічні поняття, наводить приклади, знає
основні закони та правила; підтверджує
висловлене судження одним - двома аргументами;
самостійно виконує практичні завдання, оформлює
їх, не роблячи повних висновків; відповіді
непослідовні та нелогічні; виконує 55 % від
загальної кількості тестів.
6Студент самостійно дає більшість визначень,
самостійно відтворює більшу частину навчального
матеріалу, може поверхово аналізувати біологічні
явища і робити певні, але нелогічні та неточні
висновки; характеризує будову та функції окремих
біологічних об'єктів; відповідає за планом,
висловлює власну думку щодо теми, з допомогою
вчителя встановлює причинно-наслідкові зв'язки,
виконує прості, типові вправи; за інструкцією
виконує лабораторні роботи, але робить висновки,
що не відповідають змісту завдання; виконує 65 %
від загальної кількості тестів.
3.
Достатній
7Студент правильно відтворює логіку біологічних
явищ, встановлює причинно-наслідкові зв'язки між
ними, аналізує явища, має стійкі біологічні
знання; застосовує їх для вирішення стандартних
ситуацій; наводить власні приклади на
підтвердження висловлюваної думки; самостійно
викладає матеріал теми, здатен з допомогою
викладача скласти план реферату, виконати його
та правильно оформити; самостійно користується
додатковими джерелами інформації; правильно
використовує біологічну термінологію; складає
прості таблиці та схеми; за інструкцією виконує
лабораторні та практичні завдання, але робить
неповні висновки; виконує 75 % від загальної
кількості тестів.
8Студент достатньо засвоїв основні поняття,
категорії; вільно використовує навчальний
матеріал в стандартних ситуаціях; логічно
висвітлює події з точки зору біологічного
взаємозв'язку; здатен дати порівняльну
характеристику явищ; формулює та чітко
аргументує власну думку; здатен рецензувати
відповідь іншого студента; виправляє допущені
помилки; застосовує здобуті знання на практиці;
за інструкцією виконує практичні та лабораторні
роботи, при цьому висновкам бракує чіткості;
здатен опрацьовувати матеріал самостійно, вміє
підготувати реферат та захищати, його
найважливіші положення; виконує 80 % від
загальної кількості тестів.
9Студент вільно оперує вивченим матеріалом;
пояснює зв'язки між біологічними компонентами та
явищами; самостійно аналізує та систематизує їх,
виконує біологічні вправи та розв'язує задачі;
знання може застосовувати у змінених,
нестандартних ситуаціях; стандартно аргументує
при оцінці явищ живої природи; чітко тлумачить
поняття; здатен самостійно опрацювати навчальний
матеріал, але потребує консультацій з
викладачем; виконує прості творчі завдання;
самостійно і правильно виконує лабораторні та
практичні роботи, роблячи чіткі висновки;
виконує 85 % від загальної кількості тестів.
4.
Високий
10Студент має глибокі та повні знання біологічних
явищ; може визначати тенденції та суперечності
природних процесів; робить аргументовані
висновки; використовує додаткові джерела та
матеріали; самостійно аналізує і розкриває суть
явищ, процесів, систематизує та встановлює
причинно-наслідкові зв'язки; виконує творчі
завдання; вільно орієнтується у нестандартних
ситуаціях; виконує лабораторно-практичні
завдання, правильно їх оформлює та робить
логічні і послідовні висновки відповідно до мети
роботи; здатен самостійно вивчати матеріал; з
допомогою викладача може підготувати виступ на
студентській конференції; виконує 95 % від
загальної кількості тестів.
11Студент здатен самостійно вивчати матеріал;
встановлює і обгрунтовує причинно-наслідкові
зв'язки; вміє застосувати вивчений матеріал для
власних аргументованих суджень в практичній
діяльності (лабораторні та практичні),
спроможний підготувати за підтримки викладача
виступ на студентську наукову конференцію;
самостійно знаходить інформацію (наукова
біологічна література, мас-медіа, Інтернет,
мультимедійні програми тощо); вільно оперує
термінологією; вирішує проблемно-біологічні
завдання; самостійно виконує 100 % від загальної
кількості тестів.
12Студент має системні знання з біології, вміє їх
самостійно набувати, представляє власні
неординарні судження щодо біологічних процесів
та явищ; користується широким арсеналом засобів
доказів своєї думки, вирішує складні проблемні
завдання, схильний до системно-наукового аналізу
та прогнозу біологічних явищ і процесів;
самостійно виконує науково-дослідницьку роботу;
логічно та творчо викладає матеріал в усній та
письмовій формі; ретельно виконує
лабораторно-практичні завдання; легко
справляється з творчими завданнями посиленої
складності.
Економічна та соціальна географія
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може відтворити окремі географічні явища
та об'єкти; з допомогою вчителя знаходить їх на
карті; помиляється у визначенні основних понять;
мало усвідомлює мету навчально-пізнавальної
діяльності; виконує не більш як 20 % від
загальної кількості тестів.
2Студент може усно відтворити кілька географічних
термінів, явищ; повинен обрати правильний
варіант відповіді (на рівні "так - ні");
частково розрізняє кілька запропонованих
географічних об'єктів без зв'язку між ними; може
самостійно знайти відповідь у тексті підручника;
виконує 20 % від загальної кількості тестів.
3Студент може дати відповідь з кількох простих
речень; здатен усно відтворити окремі частини
теми; має фрагментарні уявлення про роботу з
географічними джерелами, слабко орієнтується в
політичній та економічній карті; не має
сформованих умінь та навичок; виконує 30 % від
загальної кількості тестів.
2.
Середній
4Студент має початковий рівень знань; відтворює
географічні явища та події без пояснень причин,
з допомогою викладача здатен відтворити логіку
явищ, слабко орієнтується в поняттях; має
фрагментарні навички в роботі з підручником,
картою, документами; самостійне опрацювання
навчального матеріалу викликає значні труднощі;
повторює за зразком практичне завдання; здатен
давати відповіді на прості, стандартні
запитання; частково володіє географічною
номенклатурою; виявляє інтерес до навчального
матеріалу, виконує 45 % від загальної кількості
тестів.
5Студент знає більш як половину навчального
матеріалу, здатен відтворити його з помилками та
неточностями, має стійкі навички роботи з
текстом підручника, може самостійно оволодіти
більшою частиною заданого матеріалу, формулює
географічні поняття, наводить приклади;
орієнтується в політичній та економічній карті;
підтверджує висловлене судження одним - двома
аргументами; не вміє робити висновки; здатен
описати лише типове явище; відповіді
непослідовні та нелогічні; не повністю володіє
географічною номенклатурою; виконує 55 % від
загальної кількості тестів.
6Студент самостійно дає більшість визначень,
самостійно відтворює більшу частину навчального
матеріалу, може поверхово аналізувати події та
явища і робити певні, але нелогічні та неточні
висновки; відповідає за планом, висловлює власну
думку щодо теми, з допомогою вчителя встановлює
причинно-наслідкові зв'язки; достатньою мірою
володіє картою; користується додатковими
джерелами (хрестоматія, журнально-газетні
публікації, комп'ютерні програми, Інтернет);
виконує 65 % від загальної кількості тестів.
3.
Достатній
7Студент правильно відтворює логіку географічних
явищ, встановлює причинно-наслідкові зв'язки між
ними, аналізує явища, має стійкі географічні
знання; застосовує їх у стандартних ситуаціях;
має цілісне уявлення про суспільно-економічні
явища; наводить власні приклади на підтвердження
висловлюваної думки; самостійно викладає
матеріал теми, здатен з допомогою викладача
скласти план реферату, виконати його та
правильно оформити; самостійно користується
додатковими джерелами інформації; правильно
використовує географічну термінологію; складає
прості таблиці та схеми; виконує 75 % від
загальної кількості тестів.
8Студент має досить повні знання, засвоїв основні
уявлення, поняття, категорії; вільно
використовує навчальний матеріал в стандартних
ситуаціях; логічно висвітлює події з точки зору
економічного взаємозв'язку; досконало володіє
економічною та політичною картою; формулює та
чітко аргументує власну думку; здатен
рецензувати відповіді іншого студента;
застосовує здобуті знання на практиці;
використовує методи статистичних даних про
населення та господарство; знає обов'язковий
мінімум географічної номенклатури; здатен
опрацьовувати матеріал самостійно, вміє
підготувати реферат та захищати його
найважливіші положення; виконує 80 % від
загальної кількості тестів.
9Студент вільно оперує вивченим матеріалом, має
чітку картографічну орієнтацію; пояснює зв'язки
між компонентами та явищами, галузями народного
господарства; самостійно аналізує та
систематизує історичні явища; знання може
застосовувати у змінених, нестандартних
ситуаціях; висловлює стандартну аргументацію при
оцінці політико-економічних явищ; чітко
тлумачить поняття; здатен самостійно опрацювати
навчальний матеріал, але потребує консультацій з
викладачем; виконує прості творчі завдання;
виконує 85 % від загальної кількості тестів.
4.
Високий
10Студент має глибокі та повні знання географічних
подій, явищ; на базі наукових даних може
визначати тенденції та суперечності
суспільно-економічних процесів; досконало знає
карту; робить аргументовані висновки; самостійно
знаходить та використовує додаткові джерела та
матеріали; самостійно складає таблиці та схеми;
вирішує творчі завдання; вільно орієнтується у
нестандартних ситуаціях; відрізняє упереджену
інформацію від об'єктивної; виконує 95 % від
загальної кількості тестів.
11Студент здатен самостійно вивчати матеріал;
користується науковою термінологією; вміє
застосувати вивчений матеріал для власних
аргументованих суджень в практичній діяльності
(диспути, дискусії, круглі столи; конференції);
спроможний підготувати за підтримки викладача
виступ на студентську наукову конференцію;
виконує завдання частково пошукового та
науково-дослідницького характеру; систематично
працює з додатковими джерелами інформації
(наукова географічна та економічна література,
мас-медіа, Інтернет, мультимедійні програми
тощо); вільно оперує термінологією; вирішує
проблемно-географічні завдання; самостійно
виконує 100 % від загальної кількості тестів.
12Студент має системні знання поза межами
навчальної програми; вміє їх самостійно
здобувати, представляє власні неординарні
судження щодо соціально-економічних процесів та
явищ; користується широким арсеналом засобів
доказів своєї думки, вирішує складні проблемні
завдання, схильний до системно-наукового аналізу
та прогнозу географічних явищ; самостійно
виконує науково-дослідницьку роботу; здатен
запропонувати географічну ідею або змоделювати
ситуацію, висловити альтернативне обгрунтоване
твердження; вільно та творчо володіє
картографічними знаннями; легко орієнтується в
нестандартних ситуаціях; логічно та творчо
викладає матеріал в усній та письмовій формі;
активно використовує знання в практичній
діяльності.
Всесвітня історія, історія України
Рівні
навчальних
досягнень
БалиКритерії оцінювання навчальних досягнень
студентів
1.
Початковий
1Студент може згадати 2 - 3 події, дати,
історичні постаті; мало усвідомлює мету
навчально-пізнавальної діяльності; виконує не
більш як 20 % від загальної кількості тестів.
2Студент може усно відтворити кілька історичних
термінів, явищ; повинен обрати правильний
варіант відповіді (на рівні "так - ні");
частково визначає хронологічну послідовність
подій; може самостійно знайти відповідь у тексті
підручника; розрізняє окремі історичні події та
явища без зв'язку між ними; виконує 20 % від
загальної кількості тестів.
3Студент може дати відповідь з кількох простих
речень; здатен усно відтворити окремі частини
теми; має фрагментарні уявлення про роботу з
історичними джерелами, слабко орієнтується в
хронології подій; має лише загальне уявлення про
історичну карту; не має сформованих умінь та
навичок; виконує 30 % від загальної кількості
тестів.
2.
Середній
4Студент має початковий рівень знань; описує
історичні події без пояснень причин, з допомогою
викладача здатен відтворити логіку та хронологію
подій, слабко орієнтується в поняттях; має
фрагментарні навички роботи з підручником,
картою, історичними документами; самостійне
опрацювання навчального матеріалу викликає
значні труднощі; здатен давати відповіді на
прості, стандартні запитання, виявляє інтерес до
навчального матеріалу, виконує 45 % від
загальної кількості тестів.
5Студент знає більш як половину навчального
матеріалу, здатен відтворити його з помилками та
неточностями, має стійкі навички роботи з
текстом підручника, може самостійно оволодіти
більшою частиною заданого матеріалу, формулює
історичні поняття, наводить приклади, знає
основні дати; орієнтується в хронології;
підтверджує висловлене судження одним - двома
аргументами; здатен використовувати під час
відповіді карти, схеми; відповіді непослідовні
та нелогічні; виконує 55 % від загальної
кількості тестів.
6Студент самостійно дає більшість визначень,
самостійно відтворює більшу частину навчального
матеріалу, може поверхово аналізувати історичні
події та явища і робити певні висновки;
відповідає за планом, висловлює власну думку
щодо теми, володіє хронологією подій;
користується додатковими джерелами (хрестоматія,
карта, журнально-газетні публікації, комп'ютерні
програми, Інтернет); виконує 65 % від загальної
кількості тестів.
3.
Достатній
7Студент правильно відтворює логіку історичних
подій, встановлює причинно-наслідкові зв'язки
між ними, аналізує явища, оцінює діяльність
історичних постатей, наводить власні приклади на
підтвердження висловлюваної думки; самостійно
викладає матеріал теми, здатен з допомогою
викладача скласти план реферату, виконати його
та правильно оформити; самостійно користується
додатковими джерелами історичної інформації;
правильно використовує історичну термінологію;
складає прості таблиці та схеми; виконує 75 %
від загальної кількості тестів.
8Студент має досить повні знання, вільно
використовує навчальний матеріал в стандартних
ситуаціях; логічно висвітлює події з точки зору
історичного взаємозв'язку; синхронізує історичні
події; досконало володіє історичною та
політичною картою; формулює та чітко аргументує
власну думку, здатен на рецензію відповіді
іншого студента; здатен опрацьовувати матеріал
самостійно, вміє підготувати реферат та захищати
його найважливіші положення; виконує 80 % від
загальної кількості тестів.
9Студент вільно оперує вивченим матеріалом,
самостійно аналізує та систематизує історичні
явища; знання може застосовувати у змінених,
нестандартних ситуаціях; висловлює стандартну
аргументацію при оцінці історико-політичних
явищ; чітко тлумачить поняття; здатен самостійно
опрацювати навчальний матеріал, але потребує
консультацій з викладачем; виконує прості творчі
завдання; виконує 85 % від загальної кількості
тестів.
4.
Високий
10Студент має глибокі та повні знання історичних
подій, явищ, лідерів; може визначати тенденції
та суперечності історичних процесів; робить
аргументовані висновки; використовує додаткові
джерела та матеріали; самостійно складає таблиці
та схеми; вирішує творчі завдання; вільно
орієнтується у нестандартних ситуаціях;
відрізняє упереджену інформацію від об'єктивної;
здатен сприйняти іншу позицію як альтернативну;
виконує 95 % від загальної кількості тестів.
11Студент здатен самостійно вивчати матеріал; уміє
застосувати вивчений матеріал для власних
аргументованих суджень в практичній діяльності
(диспути, дискусії, круглі столи), спроможний
підготувати за підтримки викладача виступ на
студентську наукову конференцію; самостійно
знаходить інформацію (наукова історична
література, мас-медіа, Інтернет, мультимедійні
програми тощо); вільно оперує термінологією;
вирішує проблемно-історичні завдання; самостійно
виконує 100 % від загальної кількості тестів.
12Студент має системні знання, вміє їх самостійно
здобувати, представляє власні неординарні
судження щодо історичних процесів та явищ;
користується широким арсеналом засобів доказів
своєї думки, вирішує складні проблемні завдання,
схильний до системно-наукового аналізу та
прогнозу історичних явищ; самостійно виконує
науково-дослідницьку роботу; логічно та творчо
викладає матеріал в усній та письмовій формах;
активно використовує знання в практичній
діяльності.