НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку та розрахунків
Л И С Т
N 250 від 24.05.95
м.Київ
Республіканський банк Криму
Обласні управління НБУ
Операційне управління НБУ
Комерційні банки
Асоціація українських банків
Центр міждержавних
розрахунків
Центральна розрахункова
палата
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
Доповнення N 2 до листа N 240 від 22.03.95 р.
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
У Плані рахунків бухгалтерського обліку банків України станом на 1 квітня 1995 року виключаються:
- у розділі XXII "Основні кошти і господарські витрати" балансовий рахунок N 941 "Витрати майбутніх періодів",
- у розділі XXIV "Доходи і видатки банків " балансовий рахунок N 979 "Штрафи, пені, неустойки оплачені".
Доводимо до Вашого відома характеристики окремих балансових рахунків:
Рахунок N 808 - "Тимчасова фінансова допомога, надана установам банків" - (активний)
Призначення рахунку: облік в балансі банку (юридична особа) наданої підвідомчим установам банку фінансової допомоги.
По дебету рахунку проводяться суми перерахованої фінансової допомоги.
По кредиту рахунку проводяться суми повернутої фінансової допомоги.
В аналітичному обліку відкриваються рахунки кожній установі банку, якій надана тимчасова фінансова допомога. Тимчасова фінансова допомога може надаватися при наявності коштів в фонді накопичення (балансовий рахунок N 016) і тільки в межах цих коштів. Надана допомога оформляється зобов'язаннями установ банку про повернення фінансової допомоги у визначений строк. Строк повернення установою банку фінансової допомоги може оформлюватися іншим порядком. Документи по оформленню тимчасової допомоги знаходяться в данному банку.
Порядок надання тимчасової фінансової допомоги, її оформлення, використання та повернення установлюється головним банком.
В цілому по системі одного банку рахунок N 808 повинен балансувати з рахунком N 809 "Тимчасова фінансова допомога, отримана установами банків".
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
Рахунок N 809 - "Тимчасова фінансова допомога, отримана установами банків" - (пасивний)
Призначення рахунку: облік в установах банків отриманої від вищестоящої установи банку тимчасової фінансової допомоги.
По кредиту рахунку проводяться суми отриманої допомоги, а по дебету рахунку повернутої допомоги.
Для обліку строків повернення фінансової допомоги використовуються копії документів, якими оформлюються ці строки у вищестоящих установах банків.
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
Рахунок N 825 "Кошти, перераховані банками підприємствам, організаціям, установам, кооперативам для участі в їх господарській діяльності" - (активний).
Призначення рахунку: облік пайових внесків, перерахованих до статутних фондів підприємств, організацій, установ, кооперативів, з метою спільної господарської діяльності, згідно чинного законодавства.
По дебету рахунку проводяться суми перерахованих коштів.
По кредиту рахунку відображаються повернуті суми підприємствами, організаціями, установами, кооперативами які були перераховані раніше для приймання участі в їх господарській діяльності.
В аналітичному обліку відкриваються лицьові рахунки по кожному підприємству, організації, установі, кооперативу.
Пайові внески проводяться за рахунок вільних власних коштів банку. Загальна сума внесків комерційного банку до статутних фондів інших підприємств і організацій не може перевищувати 10 відсотків його власного статутного фонду. При цьому частка комерційного банку в статутному фонді одного підприємства (організації) не може перевищувати 15 відсотків статутного фонду цього підприємства (організації).
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
Рахунок N 925 - "Нематеріальні активи" (активний)
Призначення рахунку: облік придбаних прав користування землею, водою, іншими природними ресурсами, промисловими зразками, товарними знаками, довгострокові вкладення в придбання об'єктів промислової та інтелектуальної власності, а також інших аналогічних майнових прав, що визначаються об'єктом права власності і приносять доход.
До інших аналогічних майнових прав відносяться придбані права на місце на товарній, фондовій біржі, до вартості якого входять всі витрати, пов'язані з практичним використанням переваг цього місця.
Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться за первісною оцінкою, яка складається з фактичних витрат на придбання і приведення до стану, в якому вони придатні для використання.
Дт 925 |
Кт р/рахунок клієнта (через б/рахунок 904) |
Суми амортизаційних відрахувань визначаються щомісячно за нормами, розрахованими виходячи з їх первинної вартості та строку корисного використання, але не більше десяти років безперервної експлуатації або строку діяльності банку. Норма зносу затверджується розпорядчим документом керівника банку.
Щомісячна сума нарахованого зносу відображається по кредиту рахунку 012 "Спеціальні фонди" субрахунок "Знос нематеріальних активів"
Дт 970 |
Кт 012 |
( Лист втратив чинність на підставі Листа Нацбанку N 332 від 25.12.95 )
Не нараховуються амортизаційні відрахування на нематеріальні активи:
"ноу-хау", гудвіли (гудвіл - комплекс заходів, спрямованих на збільшення прибутку банку, без відповідного збільшення активних операцій, включаючи використання кращих управлінських здібностей, домінуючу позицію на ринку продукції (робіт, послуг), нові технології тощо. Вартість гудвілу визначається різницею між ціною придбання і звичайною ціною відповідних активів), товарні знаки тощо, вартість яких не зменшується в процесі їх використання.
Списання нематеріальних активів з балансу установи відображають записами по кредиту рахунку N 925 "Нематеріальні активи" (на первісну вартість) і дебету рахунків:
N 012 "Знос нематеріальних активів" - суму нарахованого зносу;
N 980 "Прибутки і збитки звітного року" у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій - на суму різниці між первісною вартістю і сумою нарахованого зносу.
У випадку, коли амортизаційні відрахування не нараховуються
Дт 016 |
Кт 925 |
аналітичний облік ведеться за видами (авторські права, права використання земельних ділянок, програмне забезпечення обчислювальної техніки тощо) та по окремих об'єктах нематеріальних активів.
Підстава:
1. Закон України "Про банки і банківську діяльність" N 872-12.
2. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" N 334/94-ВР 28 грудня 1994 року.
3. Вказівки щодо організації бухгалтерського обліку в Україні (затверджені наказом Міністерства фінансів України від 7 травня 1993 року N 25).
Заступник Голови В.М.Кравець Правління