• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Розяснення щодо форми державного статистичного спостереження N 1-відходи (річна) "Утворення та поводження з відходами"

Державна служба статистики України | Розяснення від 02.11.2018 № 17.4-12/42
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 02.11.2018
  • Номер: 17.4-12/42
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 02.11.2018
  • Номер: 17.4-12/42
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
02.11.2018 N 17.4-12/42
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби
статистики України
________________ І. Є. Вернер
02 листопада 2018 р.
Роз'яснення щодо форми державного статистичного спостереження N 1-відходи (річна) "Утворення та поводження з відходами"
I. Загальні положення
1. Ці Роз'яснення містять інформацію щодо показників форми державного статистичного спостереження N 1-відходи (річна) "Утворення та поводження з відходами" (далі - форма).
2. Показники форми характеризують обсяги утворення відходів І - ІV класів небезпеки і поводження з ними (збирання, утилізація та видалення відходів) за звітний рік.
3. Показники форми ґрунтуються на даних таких документів:
типова форма первинної облікової документації N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", затверджена наказом Мінприроди від 07.07.2008 р. N 342, зареєстрованим у Мін'юсті 09.09.2008 р. за N 824/15515;
первинні документи бухгалтерського обліку (відомості, накладні, товарно-транспортні накладні, акти приймання, ордери), технологічної, нормативно-технічної документації;
паспорти відходів (Додаток Б "Паспорт відходів підприємства та інструкція по його заповненню" у складі ДСТУ 4462.3.01:2006).
Показники щодо обсягів та площ місць видалення відходів ґрунтуються на даних, наведених у додатку 1 до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої наказом Мінприроди від 14.01.1999 р. N 12, зареєстрованому у Мін'юсті 03.02.1999 р. за N 60/3353.
4. Значення показників форми у розділах I "Утворення, поводження з відходами за місцем їх утворення", II "Поводження з відходами" та IV "Осад промислових стоків у сухій речовині" мають формат представлення в тоннах (із трьома знаками після коми), у розділі III "Установки для поводження з відходами та спеціально відведені місця та об'єкти видалення відходів на кінець року" - у цілих числах. За відсутності даних відповідні рядки (графи) форми містять прочерки.
5. Рядок 100 містить позначку "V" у відповідній клітинці "Так" чи "Ні", в залежності від того, чи здійснює підприємство діяльність щодо утворення та поводження з відходами.
6. У разі позитивної відповіді в рядку 100 рядок 101 містить позначку "V" у клітинці, яка відповідає діяльності підприємства щодо утворення відходів чи поводження з ними (збирання, утилізація, видалення відходів у спеціально відведені місця чи об'єкти). У випадку, коли одне і те ж підприємство протягом звітного року здійснювало діяльність, пов'язану як з утворенням відходів, так і з поводженням з ними, рядок 101 містить декілька позначок "V" у відповідних клітинках.
II. Показники щодо обсягів утворення, поводження з відходами за місцем їх утворення (розділ I форми N 1-відходи (річна))
1. Розділ містить інформацію про обсяги відходів, які утворились протягом звітного року в процесі діяльності підприємств (виробника відходів), та інформацію про обсяги поводження з ними безпосередньо за місцем їх утворення (виробництва).
2. Показники форми не відображають дані про радіоактивні відходи, обсяги побічних продуктів тваринного походження, не призначених або визнаних непридатними для споживання людиною, що були утворені та перероблені підприємством, про речовини, що надійшли у атмосферне повітря і водні об'єкти зі стічними водами, а також про обсяги забруднених стічних вод, які передаються іншим підприємствам для очищення.
3. Рядок А містить інформацію про найменування відходу згідно із Класифікатором відходів ДК 005-96, затвердженим наказом Держстандарту України від 29.02.1996 р. N 89 (зі змінами).
4. Рядок Б містить інформацію про код відходу згідно із Класифікатором відходів ДК 005-96. Структура коду відходу передбачає 11 знаків - ХХХХ.Х.Х.ХХ. При неможливості визначення коду відходів зазначається умовний код 9999.9.9.99.
5. Рядок В містить інформацію про код категорії відходів за матеріалом згідно з переліком кодів та найменувань категорій відходів за матеріалом, затвердженим наказом Держстату від 23.01.2015 р. N 24 "Про затвердження переліків категорій, груп відходів і операцій поводження з відходами" (далі - наказ Держстату N 24).
6. Рядок Г містить інформацію про клас небезпеки відходів, визначений відповідно до чинних нормативних документів: І клас - надзвичайно небезпечні, ІІ - високо небезпечні, ІІІ - помірно небезпечні, ІV - мало небезпечні.
7. Рядок Д містить інформацію про код групи відходів за основним небезпечним складником згідно з переліком груп відходів за небезпечними складниками, затвердженим наказом Держстату N 24.
8. Рядок 10 містить інформацію про обсяги відходів, тимчасово розміщених (до двох років) у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення), станом на 1 січня звітного року.
9. Рядок 11 містить інформацію про обсяги відходів, які протягом звітного року утворились безпосередньо на підприємстві, уключаючи вторинні відходи.
10. Рядки 18, 19, 25, 30 містять інформацію щодо обсягів внутрішнього поводження з відходами (перероблення) протягом звітного року, тобто спалення, утилізації, видалення безпосередньо за місцем утворення відходів.
11. Рядок 18 містить інформацію про обсяги відходів, спалених протягом звітного року з метою отримання енергії (операція R1 згідно з кодами операцій з утилізації, затвердженими наказом Держстату N 24), а саме обсяги спалених або сумісно спалених відходів на електростанціях та установках промислового спалення з метою отримання енергії, яка може бути використана для виробництва тепла або електроенергії.
Дані цього рядка не відображають інформацію про спалення відходів на спеціалізованих сміттєспалювальних установках, де основна мета операції полягає у тепловому переробленні відходів, а не у виробництві енергії.
Якщо рядок 18 заповнений даними, то рядок 1.1 у графах 1, 2 підрозділу 1 розділу III "Установки для поводження з відходами та спеціально відведені місця та об'єкти видалення відходів станом на кінець року" має бути заповнений.
12. Рядок 19 містить інформацію про обсяги відходів, спалених протягом звітного року з метою теплового перероблення (операція D10 згідно з кодами операцій з видалення відходів, затвердженими наказом Держстату N 24), а саме обсяги відходів, спалених на спеціальних установках (ряд. 1.2 граф 1, 2 підрозділу 1 розділу III форми) для їхнього теплового перероблення шляхом окислення чи інших процесів теплового перероблення (піроліз, газифікація, плазмові процеси) з метою теплового перероблення відходів для зменшення їх об'єму, небезпечності й отримання інертного продукту.
13. Рядок 25 містить інформацію про обсяги відходів, утилізованих протягом звітного року, а також кодові позначення операцій, за якими здійснювалась утилізація відходів (від R2 до R12K), затверджені наказом Держстату N 24.
Дані щодо утилізації/регенерації розчинників (операції утилізації з кодом R2) відображають обсяги відновлених/регенерованих відпрацьованих розчинників.
Дані щодо операції рециркуляції/утилізації органічних речовин (операції утилізації з кодом R3) відображають обсяги утилізації біологічно розкладних та нерозкладних органічних матеріалів, крім тих, що не виділені як окремий показник (наприклад, повторне перероблення та рециркуляція пластикових відходів).
Дані щодо компостування органічних відходів (операції утилізації з кодом R3 А) відображають обсяги відходів, що біологічно розкладаються, піддаються анаеробному або аеробному розпаду, в результаті чого формується продукт, який може бути використаний для підвищення родючості ґрунтів.
Дані щодо ферментації органічних відходів (операції утилізації з кодом R3В) відображають обсяги ферментації біологічно розкладних відходів для виробництва біогазу (установки з виробництва біогазу).
Дані щодо переробки паперу та картону (операції утилізації з кодом R3 С) відображають обсяги рециркуляції відходів паперу та картону.
Дані щодо рециркуляції/утилізації металів та їх сполук (операції утилізації з кодом R4) відображають обсяги механічної, теплової, хімічної переробки відходів металів та складних продуктів (рециркуляція металобрухту та виробничих відходів на металургійних підприємствах, теплова обробка кабелів і металів, забруднених оливами, рециркуляція батарей).
Дані щодо рециркуляції/утилізації інших неорганічних матеріалів (операції утилізації з кодом R5) відображають обсяги переробки неорганічних, неметалічних відходів від термічних процесів (шлак, зола, пісок, пил), будівництва та зносу будівель, гірських робіт і розробки кар'єрів.
Дані щодо регенерації кислот і основ (операції утилізації з кодом R6) відображають обсяги відновлення та наступного повторного використання відходів відпрацьованих кислот і основ з метою першочергового призначення або інших цілей.
Дані щодо рекуперації компонентів, що використовуються для зменшення забруднення (операції утилізації з кодом R7), відображають обсяги переробки відходів, призначених для регенерації матеріалів для боротьби із забрудненням, таких як активоване вугілля та іонообмінні смоли.
Дані щодо рекуперації компонентів каталізаторів (операції утилізації з кодом R8) відображають обсяги регенерації (відновлення) каталізаторів, які будуть знову використовуватись як каталізатори, утилізації компонентів каталізаторів, в основному металічних компонентів, таких як дорогоцінні метали з каталітичних перетворювачів у вихлопних системах автомобілів.
Дані щодо повторної перегонки використаних нафтопродуктів чи інше їх повторне використання (операції утилізації з кодом R9) відображають обсяги відходів нафтопродуктів, що пройшли повторне очищення та перетворились у базові оливи, які можуть використовуватись для виготовлення мастильної продукції, та обсяги відпрацьованих мастил, які пройшли переробку з метою виготовлення палива з відпрацьованих мастил (зазвичай відділення твердих часток та води шляхом підігріву, фільтрації, дегідратації та центрифугування).
Дані щодо обробки ґрунту, що справляє позитивний вплив на землеробство чи поліпшує екологічну обстановку (операції утилізації з кодом R10), відображають обсяги мінеральних відходів, які були використані у якості добрив, осаду стічних вод, гною, використаних у сільському господарстві, компосту від перероблення окремо зібраних біологічних відходів, який розкидано на землю, обсяги відходів, які використані для відновлення ландшафту, старих, закинутих кар'єрів.
Дані щодо операції утилізації з кодом R11 відображають обсяги використання (утилізації) відходів, отриманих після операцій утилізації з кодами R1 - R10.
Дані про обмін відходами для подальшого здійснення утилізації відходів (операції утилізації з кодами R12, R12А, R12В, R12С, R12К) відображають інформацію про обсяги відходів, що були підготовлені до повторного використання, тобто таких операцій з утилізації, як перевірка, очистка, сортування чи відновлення, коли продукти або їх компоненти, що стали відходами, готуються до утилізації без іншого попереднього оброблення.
14. Рядок 30 містить інформацію про обсяги відходів та кодові позначення операцій з їх видалення (від D1 до D9, D12), затверджені наказом Держстату N 24, за якими протягом звітного року здійснювалось видалення відходів.
Дані щодо операції видалення відходів (операції видалення з кодом D1) відображають інформацію про обсяги відходів, видалених шляхом поховання в землі чи скидання на землю (розміщення відходів на ґрунті, підземне зберігання відходів, розміщення відходів розкривних порід та хвостів у відвалах добувної промисловості, які регулюються системою дозволів і процедур технічного контролю).
Дані щодо видалення відходів шляхом обробки ґрунту (операції видалення з кодом D2) відображають інформацію про внесення (розкидання) відходів у ґрунт з метою біологічного розпаду рідинних або мулистих відходів.
Дані щодо видалення відходів шляхом закачування на глибину (операції видалення з кодом D3) відображають обсяги вприскування відходів на велику глибину в природні або штучні порожнини, або пористі утворення скель.
Дані щодо видалення відходів шляхом скидання у поверхневі водойми (операції видалення з кодом D4) відображають інформацію про обсяги видалення відходів у природні чи інженерні ставки, свердловини, колодязі чи лагуни тощо.
Дані щодо видалення відходів шляхом скидання у спеціально обладнані звалища (операції видалення з кодом D5) відображають інформацію про обсяги видалених відходів у спеціально обладнаний полігон (наприклад, розміщення в окремі облицьовані камери, ізольовані одна від іншої та від навколишнього середовища).
Дані щодо видалення відходів у водні об'єкти (операції з видалення з кодами D6, D7) відображають обсяги видалення відходів у водойми, моря, включаючи поховання (захоронення) на морському дні, зокрема видалення днопоглиблювальних шламів, мулу, скидання у моря відходів переробки риби та інертних матеріалів природного походження.
Дані щодо видалення відходів шляхом біологічної обробки (операції видалення з кодом D8) відображають обсяги відходів, що пройшли біолого-механічну підготовку (аеробні та анаеробні біологічні процеси) для подальшого їх видалення.
Дані щодо видалення відходів шляхом фізико-хімічної обробки (операції видалення з кодом D9) відображають обсяги обробки відходів різними хімічними, термічними та фізичними процесами з метою забезпечення утворення продукту, який може бути видалений.
Дані щодо видалення відходів шляхом захоронення (операції видалення з кодом D12) відображають обсяги видалених відходів на постійне зберігання, спеціальних контейнерів у шахті тощо.
15. Рядок 40 містить інформацію про загальні обсяги відходів, які були передані протягом звітного року іншим підприємствам та розташованим окремо підрозділам власного підприємства, для подальшого поводження (перероблення) з ними, тобто утилізації та видалення відходів за місцем знаходження об'єктів утилізації та видалення, а також безпосередньо фізичним особам для використання у сільському господарстві.
Рядки 41, 42, 43 містять інформацію про обсяги відходів, які були передані протягом звітного року відповідно для подальшої утилізації, видалення підприємствами та використання у господарстві фізичних осіб. Дані рядка 40 дорівнюють сумі даних рядків 41, 42, 43.
16. Рядок 50 містить інформацію про загальні обсяги відходів, експортованих протягом звітного року в інші країни. Рядки 51, 52 містять інформацію щодо експорту відходів з метою утилізації або видалення. Дані рядка 50 дорівнюють сумі даних рядків 51, 52.
17. Рядок 60 містить інформацію про загальні обсяги відходів, видалених протягом звітного року на стихійні звалища (кар'єри, яри, а також в інші місця складування, де зберігання відходів пов'язане з можливим змішуванням різних видів відходів).
18. Рядок 70 містить інформацію про загальні обсяги відходів, вилучених протягом звітного року внаслідок надзвичайних ситуацій, що відбулись на підприємстві (витікання, випаровування, пожежі, крадіжки).
19. Рядок 72 містить інформацію про обсяги відходів, тимчасово розміщених (до двох років) у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення), станом на 31 грудня звітного року.
Дані рядка 72 дорівнюють різниці між сумою даних рядків 10 і 11 та даними рядків 18, 19, 25, 30, 40, 50, 60, 70.
III. Показники щодо обсягів поводження з відходами (розділ II форми N 1-відходи (річна))
1. Розділ містить інформацію про обсяги поводження з відходами протягом звітного року, в тому числі зберігання відходів, накопичених протягом експлуатації у спеціально відведених місцях чи об'єктах (місцях видалення відходів). Показники розділу не містять дані про обсяги внутрішнього поводження з відходами, відображені в рядках 18, 19, 25, 30 розділу I.
2. Рядки А, Б, В, Г, Д містять інформацію, наведену в пунктах 3 - 7 розділу II цих Роз'яснень.
3. Рядки 10, 18, 19, 25, 30, 50 містять інформацію, наведену в пунктах 8, 11 - 14, 16 розділу II цих Роз'яснень.
4. Рядок 12 містить інформацію про загальні обсяги зібраних, отриманих від інших підприємств, та перевезених протягом звітного року відходів. Дані рядка 12 дорівнюють сумі даних рядків 13, 14, 15, 16.
5. Рядок 13 містить інформацію про обсяги відходів, зібрані та отримані від підприємств, які здійснювали протягом звітного року економічну діяльність, що призводила до утворення відходів, у тому числі від підрозділів власного підприємства, які знаходяться на різних територіях за Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України.
6. Рядок 14 містить інформацію про обсяги відходів, які отримані протягом звітного року від перевізників та збирачів відходів.
7. Рядок 15 містить інформацію про обсяги відходів, які зібрані протягом звітного року безпосередньо від домогосподарств.
8. Рядок 16 містить інформацію про обсяги відходів, які зібрані протягом звітного року від підприємств, що здійснюють діяльність у сфері послуг, торгівлі. Зокрема, у цьому рядку знаходять своє відображення відходи від діяльності з тимчасового розміщення, харчування, складського господарства, фінансової та страхової діяльності, операцій з нерухомим майном, державного управління, освіти, охорони здоров'я, від обслуговування парків і садів, послуг із прибирання вулиць (вуличне сміття, листя, скошена трава, вміст контейнерів із сміттям), інших видів послуг.
9. Рядок 17 містить інформацію про загальні обсяги відходів, які надійшли (імпортовані) протягом звітного року з інших країн, тобто були ввезені у звітному році з метою їх подальшої утилізації або видалення.
10. Рядок 40 містить інформацію про загальні обсяги відходів, які були передані протягом звітного року іншим підприємствам та відокремленим підрозділам власного підприємства для подальшого поводження (перероблення), тобто утилізації та видалення відходів за місцем знаходження об'єктів утилізації та видалення.
11. Рядки 41, 42 містять інформацію про обсяги відходів, які були передані протягом звітного року відповідно для подальшої утилізації, видалення. Дані рядка 40 дорівнюють сумі даних рядків 41 та 42.
12. Рядок 72 містить інформацію про обсяги відходів, тимчасово розміщених (до двох років) у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення) станом на 31 грудня звітного року.
Дані рядка 72 дорівнюють різниці між сумою даних рядків 10, 12 і 17 та даними рядків 18, 19, 25, 30, 40, 50.
13. Рядок 73 містить інформацію про загальні обсяги відходів, накопичених протягом експлуатації у спеціально відведених місцях чи об'єктах (місцях видалення відходів), тобто постійно зберігаються або захоронені.
ІV. Показники щодо установок для поводження з відходами та спеціально відведених місць та об'єктів видалення відходів на кінець року (розділ III форми N 1-відходи (річна))
1. Показники щодо установок поводження з відходами (підрозділ 1 розділу ІІI форми N 1-відходи (річна))
1. Підрозділ 1 розділу ІІІ містить інформацію про сумарні показники кількості установок для утилізації та видалення відходів станом на 31 грудня звітного року, для яких підприємства отримали дозволи або реєстраційні документи, зокрема реєстрові карти об'єктів утворення, оброблення й утилізації відходів, затверджені наказом Мінприроди від 17.02.1999 р. N 41 (зі змінами), зареєстрованим у Мін'юсті 18.03.1999 р. за N 169/3462.
2. Рядок 1.1 містить інформацію щодо кількості та потужностей установок для утилізації відходів шляхом спалювання з метою отримання енергії (у тому числі сумісного спалювання). У випадку сумісного спалювання відходів дані рядка відображають максимальну потужність, зарезервовану для спалювання відходів, а не всю потужність установки для спалювання, яка зазначається у дозволі на роботу цієї установки.
Якщо рядок 1.1 гр. 1, 2 більше 0, то рядок 18 розділів I "Утворення, поводження з відходами за місцем їх утворення" та/або II "Поводження з відходами" більше 0.
3. Рядок 1.2 містить інформацію щодо установок для видалення відходів шляхом спалювання відходів з метою теплового перероблення відходів для зменшення їх об'єму, небезпечності й отримання інертного продукту, який може бути видалено.
4. Рядок 1.3 містить інформацію щодо установок для утилізації відходів за операціями R2 - R11 згідно з кодами операцій утилізації, затвердженими наказом Держстату N 24 (крім установок для утилізації шляхом спалювання відходів з метою отримання енергії R1).
5. Рядок 1.4 містить інформацію щодо установок для видалення відходів (крім установок для видалення шляхом спалювання відходів з метою теплового перероблення D10).
2. Показники щодо спеціально відведених місць та об'єктів видалення відходів (підрозділ 2 розділу ІІI форми N 1-відходи (річна))
1. Підрозділ 2 розділу ІІІ містить інформацію про сумарні показники, що характеризують місця видалення відходів, тобто спеціально відведені місця та об'єкти станом на 31 грудня звітного року (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо), на експлуатацію яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами.
Цей підрозділ не містить інформації про місця тимчасового розміщення та накопичення відходів (до двох років, наприклад майданчики для складування, сміттєві контейнери), які у подальшому вивозяться для утилізації чи видалення.
2. Графа 1 відображає загальну кількість місць та об'єктів видалення відходів (рядок 2.1), з яких окремо виділяється кількість місць і об'єктів видалення побутових відходів (рядок 2.2).
3. Графа 2 відображає проектний об'єм місць і об'єктів видалення відходів, передбачений для видалення відходів у звітному році (шламонакопичувачів, відстійників, хвостосховищ, могильників тощо) (рядок 2.1), з якого окремо виділяється проектний об'єм для об'єктів видалення побутових відходів (рядок 2.2).
4. Графа 3 відображає залишковий об'єм місць і об'єктів видалення відходів на кінець звітного року, тобто максимальний об'єм, що залишився незаповненим для подальшого видалення відходів у майбутньому (рядок 2.1), з якого окремо виділяється залишковий об'єм для об'єктів видалення побутових відходів (рядок 2.2).
5. Графа 4 відображає проектну площу місць і об'єктів видалення відходів, передбачену для видалення відходів у звітному році (полігонів, складів і сховищ, які розміщуються на поверхні землі), з якої окремо виділяється проектна площа для об'єктів видалення побутових відходів (рядок 2.2).
6. Графа 5 відображає залишкову площу місць і об'єктів видалення відходів на кінець звітного року, тобто максимальну площу, що залишилася незаповненою для подальшого видалення відходів у майбутньому (рядок 2.1), з якої окремо виділяється залишкова площа для об'єктів видалення побутових відходів (рядок 2.2).
V. Показники щодо осаду промислових стоків у сухій речовині (розділ IV форми N 1-відходи (річна))
1. Розділ IV містить інформацію про обсяги фактичного утворення (рядок 80), видалення (рядок 81), спалення з отриманням енергії (рядок 82), спалення з метою теплового перероблення відходів (рядок 83) протягом звітного року осадів промислових стоків у сухій речовині (наприклад, після операцій фільтрування або висушування промислових стоків).
Директор департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища ДержстатуО. М. Прокопенко