• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підсумки 2001/02 навчального року та завдання на новий навчальний рік

Міністерство освіти і науки України | Рішення від 16.08.2002 № 8/2-2
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 16.08.2002
  • Номер: 8/2-2
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 16.08.2002
  • Номер: 8/2-2
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
N 8/2-2 від 16.08.2002
Про підсумки 2001/02 навчального року та завдання на новий навчальний рік
Заслухавши і обговоривши доповідь міністра освіти і науки України Кременя В.Г., колегія відзначає, що завдяки постійній увазі Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України система освіти України розвивається стабільно, з урахуванням швидкозмінних вимог XXI століття, соціальних і економічних потреб розвитку країни, запитів особистості, суспільства, держави.
За рік, що минув, в освітній галузі відбулись важливі події, що мають довготривалий вплив на подальший розвиток освіти. Найважливішою серед них став II Всеукраїнський з'їзд працівників освіти. Указом Президента України від 17 квітня 2002 року затверджена Національна доктрина розвитку освіти. Урядом прийнято ряд постанов, якими затверджено Державні програми "Вчитель", "Розвитку позашкільних навчальних закладів" та інші.
Послання Президента України до Верховної Ради України "Європейський вибір". Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002 - 2011 роки" орієнтує на нові зрушення в освітній діяльності.
Кабінетом Міністрів України 15 серпня 2002 року було розглянуто питання про стан підготовки навчальних закладів до нового 2002/2003 навчального року і прийнято чотири Урядові постанови щодо подальшого розвитку освітянської галузі. Особливо важливими серед них є затвердження заходів з реалізації Національної доктрини розвитку освіти на 2002 - 2004 рр., статті 57 Закону України "Про освіту" та затвердження Державного стандарту професійно-технічної освіти.
Суттєві зміни відбулись в законодавчій та нормативній базі освіти, що забезпечило правову основу для подальших поступальних кроків у освітній галузі. Тільки протягом цього року підготовлено понад 30 нормативно-правових документів.
Безперечним здобутком слід визнати той факт, що у нове тисячоліття Україна вступила з розвиненою системою освіти, яка в цілому органічно поєднала позитивний педагогічний досвід минулого із сучасними підходами.
Сьогодні потенціал національної системи освіти складають 48 тисяч закладів та установ, в яких навчається майже 10 мільйонів учнів та студентів; працює понад 1,5 мільйонів фахівців.
За попередніми даними, у цьому навчальному році розпочнуть своє навчання майже 550 тис. першокласників. Контингент загальноосвітніх навчальних закладів складе понад 6,3 млн. учнів, дошкільних - близько 1,0 млн. вихованців, позашкільних - 1,5 млн. дітей. У 960 професійно-технічних навчальних закладах розпочнуть навчання понад 520 тис. осіб. Дві третини учнів поряд з професією здобуватимуть повну загальну середню освіту, а кожен другий - за час навчання отримає дві і більше професій, що підвищить мобільність випускників при їх працевлаштуванні.
Міністерством освіти і науки України, органами управління освітою на місцях вжито необхідних заходів, спрямованих на підвищення мотивації та соціальної захищеності учасників навчально-виховного процесу. Відмінено другорічництво, яке окрім моральних, завдавало значних матеріальних збитків. Кількість таких дітей зменшилася за рік з 41 до 7 тис, У результаті збережено частину державних коштів і захищено від серйозної моральної травми, спричиненої фактом залишення на повторний курс навчання, понад 34 тис. дітей.
Осучаснено систему оцінювання навчальних досягнень учнів початкової, основної середньої та середньої старшої школи, а також професійно-технічних навчальних закладів. У цьому році було успішно апробовано більш сучасні форми проведення державної підсумкової атестації в навчальних закладах системи загальної середньої освіти.
Розширилася мережа класів загальноосвітніх навчальних закладів для дітей із затримкою розумового розвитку. Найбільш оперативно це питання вирішується у Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській областях. Автономній Республіці Крим та місті Севастополі. На часі активний пошук нових організаційних форм здобуття освіти такими дітьми, їх професійної підготовки у професійно-технічних навчальних закладах.
Розпочато роботу щодо розмежування функцій соціалізації і навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Кількість навчальних закладів для таких дітей збільшилася: функціонує 45 загальноосвітніх та 21 спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, в яких утримується близько 20 тис. вихованців. Також понад 9 тис. дітей-сиріт здобувають освіту у професійно-технічних навчальних закладах.
Оновлено зміст освіти та утверджуються якісні її характеристики. З усіх предметів навчального плану розроблено та видруковано навчальні програми. Для дітей з особливими потребами розроблені програми та підручники. Здійснюється поетапний перехід загальноосвітньої школи на новий зміст і структуру освіти. Продовжується розробка Державних стандартів базової, повної загальної середньої освіти та професійно-технічної освіти.
За 11 років незалежності України на Міжнародних учнівських олімпіадах українські учні вибороли 177 нагород. Золотими медалями нагороджено 26 учнів, срібними - 69, бронзовими - 82 учасників олімпіад, 16 учнів нагороджено почесними грамотами. Особливих успіхів досягли учні у галузі фундаментальних наук, а саме: з математики, фізики, хімії, біології. В цьому році здобуто: 5 золотих, 8 срібних та 8 бронзових медалей.
Високих результатів досягла збірна команда школярів України на XII Всесвітній Гімназіаді (27.05 - 03.06.2002 р., Франція), яка завоювала 11 медалей: 5 золотих, 3 срібні та 3 бронзові.
Постійно проводяться учнівські олімпіади та конкурси фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів. Проведено Всеукраїнські конкурси "Учитель року - 2002", регіональних навчально-методичних установ професійно-технічної освіти на кращу організацію методичної роботи та інформаційного забезпечення професійно-технічних навчальних закладів.
Посилилась скоординованість і оперативна взаємодія Міністерства освіти і науки з регіонами на всіх рівнях управління. На засіданнях колегії Міністерства освіти і науки розглянуто роботу органів управління освітою органів місцевої виконавчої влади та самоврядування п'яти областей: Житомирської, Луганської, Львівської, Харківської, Черкаської.
Втілюються в життя нові форми громадсько-державного управління, зокрема, створення піклувальних рад у школах, введення до складу колегій управлінь освіти і науки представників громадськості, поширення волонтерського руху серед учнівської молоді тощо.
Поглибилося міжнародне співробітництво. Усвідомлюючи роль міжнародної співпраці та необхідність широкої інтеграції до світового науково-освітнього простору, держава приділяє освіті особливу увагу. Попри всі матеріальні та фінансові негаразди, в галузі здійснено комплекс заходів, що, у свою чергу, забезпечить стабільне інкорпорування національної системи освіти до інтегрованого міжнародного освітнього простору.
На сьогодні підписано 80 міжурядових і 42 міжвідомчі угоди про співробітництво в галузі освіти і науки з 56 країнами світу.
В навчальних закладах та установах освіти проведено значну роботу з підготовки матеріально-технічної бази до організованого початку нового навчального року. В стадії завершення будівництва знаходяться 22 нові загальноосвітніх школи на 3448 учнівських місць, в тому числі в Івано-Франківській області - 5 шкіл на 844 учнівських місця. Львівській області - 6 шкіл на 932 учнівських місця та по 2 школи в Закарпатській, Тернопільській, Хмельницькій областях, Автономній Республіці Крим та м. Києві. Відремонтовано 90 відсотків об'єктів навчального та житлового призначення професійно-технічних навчальних закладів. У 70 відсотків будівель навчальних закладів та установ освіти практично встановлені прилади обліку теплової енергії, води та природного газу.
Повністю виплачено заробітну плату та відпускні педагогічним працівникам навчальних закладів, що фінансуються з Державного бюджету. Водночас в повному обсязі погашена заборгованість із заробітної плати та стипендіях за минулі роки. Протягом липня - серпня вдалося зменшити заборгованість із виплати заробітної плати і відпускних педагогічним працівникам навчальних закладів, що фінансуються з місцевого бюджету.
Однак аналіз стану справ свідчить про те, що через недостатню організаційну роботу органів управління освітою на місцях, неповну нормативно-правову, фінансову та матеріальну забезпеченість освітньої галузі є низка ще не вирішених питань.
Недостатньо проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед педагогічної громадськості на місцях щодо матеріалів, завдань та рішень II Всеукраїнського з'їзду працівників освіти.
Повільно розробляються регіональні програми "Вчитель", розвитку позашкільних навчальних закладів, перспективні регіональні програми підготовки кваліфікованих робітників, порушуються терміни виконання заходів Цільової Комплексної Програми "Фізичне виховання - здоров'я нації".
Напруженою залишається ситуація із кадровим забезпеченням навчальних закладів. Намітилась тенденція старіння науково-педагогічних кадрів у вищій освіті і вчителів у загальній середній та позашкільній освіті. Тільки за останній рік кількість вчителів-пенсіонерів зросла на 6,3 відсотка. Через не вирішення ряду соціальних питань, відсутність належних умов праці залишається гострою проблема відтоку педагогічних працівників із шкіл, особливо у сільській місцевості. За оперативною інформацією, сьогодні біля 8,4 тис. (в минулому році - 4,8 тис.) вчительських посад залишаються вакантними, у тому числі 5,5 тис. - у сільській місцевості. Найбільше їх у Донецькій, Херсонській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій областях та Автономній Республіці Крим.
У професійно-технічних навчальних закладах не вистачає понад 2 тис. викладачів та майстрів виробничого навчання.
Необхідно активно і принципово проводити виважену політику щодо всебічного розвитку і функціонування української мови.
Низьким залишається рівень соціального захисту дитинства.
Серйозне занепокоєння викликає незадовільний стан зі здоров'ям учнів. Вивчення стану фізичного виховання в навчальних закладах свідчить, що останнім часом різко знизилась фізична підготовленість їх випускників. Сприянням цьому е недостатній обсяг рухової активності, збільшення розумового навантаження, а також порушення режиму харчування, викликаного скороченням мережі шкільних їдалень та зростанням вартості обідів.
Не забезпечено на регіональному рівні підтримку комплексної програми розвитку сільської школи, наслідком чого е незадовільна організація підвозу учнів, педагогічних працівників до школи.
Повільними темпами відновлюється охоплення молоді змістовним дозвіллям, загрозливо зростає наркотизація молодіжного середовища та бездоглядність, залишається високим рівень підліткової злочинності, поширюються випадки примушення дітей до жебракування.
Однією з причин цього є не достатнє охоплення навчанням дітей та підлітків шкільного віку навчанням. Найбільше таких дітей у Закарпатській, Запорізькій, Луганській областях. Це вимагає посилення контролю за відвідуванням учнів з боку місцевих органів виконавчої влади та педагогічних працівників.
Недостатньо приділяється увага місцевими органами управління освітою на виконання державного замовлення на прийом молоді до професійно-технічних навчальних закладів у цьому році. Так, за оперативними даними, станом на 15.08.2002 р., цей показник найнижчим був у Автономній Республіці Крим, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Харківській, Херсонській областях та місті Севастополі.
У професійно-технічній освіті на часі вирішення питань модернізації навчально-матеріальної бази професійно-технічних навчальних закладів, поглиблення демократизації та децентралізації функцій управління професійно-технічною освітою, удосконалення змісту професійної підготовки висококваліфікованих робітників та молодших спеціалістів у вищих професійних училищах та центрах професійно-технічної освіти, взаємовідносин професійно-технічних навчальних закладів та державних служб зайнятості з питань професійної підготовки незайнятого населення, а також перетворення професійно-технічних училищ у професійні ліцеї з метою підвищення якості професійної та загально-освітньої підготовки майбутніх робітників.
Недофінансування розпису призначень Державного бюджету за 8 місяців поточного року на капітальний ремонт об'єктів навчальних закладів призвело до значного відставання в підготовці до стабільної експлуатації 248 відомчих котелень, 84 тис. погонних метрів зовнішніх інженерних мереж, 369 тис. кв. м покрівель.
Не менш гострою залишається проблема забезпечення технічного стану будівель і споруд, їх надійної експлуатації.
На сьогодні в незадовільному стані знаходяться 46 будівель вищих та професійно-технічних навчальних закладів, 750 будівель загальноосвітніх шкіл. Повільними темпами проводяться ремонтні роботи приміщень загальноосвітніх навчальних закладів. Їх практично підготовлено до початку занять не більше 60 відсотків. У Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій областях цей показник менший 50 відсотків.
Низьким є рівень забезпечення професійно-технічних навчальних закладів енергоносіями. Станом на 08.08.02 р. 65 професійно-технічних навчальних закладів відключені від енергопостачання, що унеможливлює організовано розпочати у них новий навчальний рік.
Недостатньо оновлюється навчально-матеріальна база навчальних закладів. Відсутність бюджетних видатків в останні 10 років на зазначені цілі зумовила майже повне фізичне і моральне старіння навчальної техніки, устаткування, обладнання. Загальна забезпеченість навчальних закладів засобами навчання в середньому становить 22,9 відсотка. Рівень наповнення шкільних предметних кабінетів фізики, біології, хімії для проведення лабораторних робіт складає лише 6 - 9 відсотків із потреби. Це ставить під загрозу успішне засвоєння учнями навчального матеріалу і виконання державного стандарту. Низьким залишається рівень комп'ютеризації навчальних закладів, особливо у сільській місцевості. Сучасними навчальними комп'ютерними комплексами, що можуть бути підключені до мережі Інтернет, обладнано близько 10 відсотків від загальної кількості шкіл, а в сільській місцевості - лише 4,7 відсотка. Така ситуація створює нерівні можливості для доступу дітей до якісної освіти.
Недофінансування видання підручників становить 51 відсоток, що створює напружену ситуацію із виданням та доставкою підручників до навчальних закладів перед початком нового навчального року.
Залишається складною ситуація із виплатою заробітної плати та відпускних вчителям загальноосвітніх шкіл. Заборгованість по заробітній платі станом на 14 серпня поточного року складає 6,7 млн. грн. або 0,02 місячного фонду заробітної плати. Велику соціальну напруженість спричиняє невиплата відпускних вчителям в повному обсязі, що викликає тривогу щодо можливого зриву організованого початку нового навчального року. Особливо це стосується Сумської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.
Враховуючи зазначене та з метою поглиблення змісту і прискорення темпів подальшого розвитку освіти, колегія ухвалює:
1. Вважати першочерговим завданням утвердження ролі освіти як основи інноваційного розвитку українського суспільства та розбудови Української держави відповідно до Національної доктрини розвитку освіти та Послання Президента України до Верховної Ради України "Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2000 - 2011 роки. "Європейський вибір".
2. У новому 2002/2003 навчальному році зусилля Міністерства освіти і науки України, місцевих органів управління освітою, навчальних закладів та установ освіти повинні бути спрямовані на подальше поліпшення якості та стабільності роботи системи освіти, підвищення соціального захисту всіх учасників навчально-виховного процесу.
Актуальним для всієї освітньої галузі вважати: подальше збереження і приведення мережі навчальних закладів у відповідність до потреб населення та держави; підвищення якості освіти через оновлення її змісту та форм організації навчально-виховного процесу; впровадження сучасних інформаційних технологій у навчально-виховний процес; утвердження належного місця української мови у навчально-виховному процесі; створення умов для збільшення рухової активності учнів, виховання у них навичок здорового способу життя; задоволення освітніх потреб національних меншин; створення умов для навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; працевлаштування випускників; підготовка всіх навчальних закладів до роботи в осінньо-зимовий період, запровадження енергозберігаючих технологій.
Пріоритетними напрямами діяльності мають бути:
2.1. У дошкільній освіті - призупинення ліквідації дошкільних установ, збільшення кількості дітей, охоплених дошкільною освітою, та забезпечення розміру батьківської плати за утримання дітей в дошкільних установах на рівні доступному більшості населення України.
2.2. У загальній середній освіті - забезпечення переходу загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру та 12-річний термін навчання; створення сучасних навчальних програм, засобів навчання, підготовка нового покоління підручників та їх виготовлення в необхідній кількості. Модернізація навчально-лабораторного обладнання загальноосвітніх шкіл, вирішення проблем підвозу учнів сільської місцевості до місця навчання; недопущення заборгованості із виплати заробітної плати педагогічним працівникам, підвищення соціального статусу вчителя.
2.3. У професійно-технічній освіті - оптимізація мережі навчальних закладів та вдосконалення структури і обсягів підготовки робітничих кадрів відповідно до запитів особистості та потреб ринкової економіки; технічне переозброєння професійно-технічних навчальних закладів, впровадження підготовки молоді за ступеневою професійно-технічною освітою, оновлення змісту освіти шляхом розроблення нормативних документів відповідно до державних стандартів професійно-технічної освіти.
2.4. У вищій освіті - розширення підготовки фахівців із спеціальностей, що забезпечують стабільний розвиток економіки України; кадровий супровід важливих державних та науково-технічних програм; збільшення обсягів державного замовлення на підготовку педагогічних кадрів у наступному році; розширення доступу до вищої освіти шляхом запровадження дистанційної форми навчання, омолодження науково-педагогічних та керівних кадрів; вирішення проблеми працевлаштування випускників.
3. Міністру освіти Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам навчальних закладів та установ освіти:
3.1. Забезпечити організоване проведення серпневих конференцій педагогічних працівників, свята Дня знань та Першого уроку "Здоров'я дитини - здоров'я нації" за участю в них керівників місцевих органів виконавчої влади та самоврядування, наукових установ, підприємств, і організацій.
3.2. До 23 серпня ц. р. завершити підготовку матеріально-технічної бази навчальних закладів до нового навчального року, надати необхідну практичну допомогу навчальним закладам, в яких залишається під загрозою виплата заробітної плати, відпускних, організований початок нового навчального року, а також школам - новобудовам. Розглянути стан підготовки до нового навчального року та осінньо-зимового періоду на засіданнях колегій, серпневих конференціях педагогічних працівників загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.
3.3. Доопрацювати регіональні програми "Вчитель", розвитку позашкільних навчальних закладів, підготовки кваліфікованих робітників та подати їх до 1 січня 2003 року на затвердження до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
3.4. Підвищити вимогливість щодо організації управлінської діяльності керівників навчальних закладів. При цьому особливу увагу звернути на ділові, організаторські здібності, компетентність і професіоналізм. В установленому порядку розглянути питання про доцільність перебування на посадах керівників, які не забезпечили належну підготовку закладів до нового навчального року та їх роботу в осінньо-зимовий період, не виконали державне замовлення на підготовку робітничих кадрів.
3.5. Взяти під особистий контроль питання, пов'язані з навчанням, вихованням та утриманням дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, і дітей із малозабезпечених сімей, вихованців шкіл-інтернатів.
3.6. Організувати проведення роз'яснювальної роботи серед батьків та громадськості щодо обов'язковості дошкільної освіти дітей відповідного віку як умови для їхньої подальшої успішної навчальної діяльності.
3.7. Створити необхідні умови для здобуття дітьми, які не відвідують дошкільні навчальні заклади, дошкільної освіти у різноманітних формах, використовуючи можливості та кадровий потенціал дошкільних навчальних закладів.
3.8. Здійснити заходи, спрямовані на підтримку сільської середньої загальноосвітньої школи, відновлення її матеріальної бази, забезпечення сучасними підручниками.
3.9. Визначити потребу на період до 2012 року у педагогічних та науково-педагогічних працівниках для дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних і вищих педагогічних навчальних закладів і до 1 січня 2003 року поінформувати міністерство.
3.10. До 1 жовтня цього року вжити необхідних заходів щодо впливу на батьків, які ухиляються від виконання своїх обов'язків, передбачених ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 59 Закону України "Про освіту" та ст. 47 Закону України "Про загальну середню освіту".
3.11. Забезпечити збереження, розвиток існуючої мережі та суттєво підвищити рівень матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів. Сприяти розвитку позашкільної роботи у навчальних закладах, в тому числі створення філій обласних центрів.
3.12. Вивчити питання щодо створення координаційних рад з питань визначення потреб ринку праці і прогнозування підготовки у вищих та професійно-технічних навчальних закладах для господарського комплексу регіону і разом з органами Мінпраці створити їх у 2003 році.
3.13. До 1 жовтня цього року проаналізувати стан виконання у навчальних закладах Закону України "Про мови"; до 1 квітня 2003 року вжити дієвих заходів щодо неухильного його виконання та забезпечити у загальноосвітніх навчальних закладах України з неукраїнською мовою навчання поглиблене вивчення української мови як державної.
3.14. Посилити патріотичне виховання учнівської молоді з метою формування високої свідомості, почуття відданості Вітчизні, готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку щодо захисту національних інтересів України.
3.15. Разом з органами місцевої виконавчої влади здійснити практичні заходи щодо введення третього на тиждень уроку з фізичної культури в загальноосвітніх навчальних закладах.
4. Заступнику державного секретаря Науменку Г.Г., департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.):
4.1. До 1 вересня вивчити стан підготовки загальноосвітніх навчальних закладів до нового навчального року (за окремим графіком).
4.2. До 1 січня 2003 року внести пропозиції щодо прискорення профілізації старшої школи, рівномірного розвитку мережі ліцеїв і гімназій в регіонах України, особливо в сільській місцевості.
5. Заступникам державного секретаря Науменку Г.Г., Степку М.Ф. та департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.), департаменту вищої освіти (Дмитриченко М.Ф.) провести у жовтні поточного року спільну нараду-семінар начальників управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій і керівників вищих педагогічних навчальних закладів з питань організації підготовки вчителів до роботи за новим змістом, структурою та тривалістю загальної середньої освіти.
6. Департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.), Науково-методичному центру середньої освіти (Завалевський Ю.І.), Науково-методичному центру організації розробки та виробництва засобів навчання (Самсонов В.В.) розробити і подати на затвердження навчальні програми і наочні посібники для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин згідно з планом переходу на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання.
7. Департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.), Науково-методичному центру середньої освіти (Завалевський Ю.І.) спільно з Інститутом проблем виховання АПН (за згодою) до 1 жовтня цього року вивчити питання щодо можливості створення у структурі Інститутів післядипломної педагогічної освіти інформаційно-просвітницьких центрів з питань реформування здорового способу життя.
8. Департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.):
8.1. Здійснити до 1 вересня 2003 року організаційну роботу щодо створення регіональних навчально-практичних центрів з практичної підготовки та перепідготовки фахівців сільськогосподарського виробництва на базі професійно-технічних навчальних закладів сільськогосподарського профілю.
8.2. Розробити до 1 січня 2003 року Положення про навчальне господарство професійно-технічного навчального закладу сільськогосподарського профілю. Положення про професійний ліцей, Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, Положення про художній професійний навчальний заклад.
8.3. Активізувати роботу щодо створення нових типів професійно-технічних навчальних закладів, подальшої інтеграції професійно-технічної освіти із загальною середньою та вищою освітою.
9. Заступнику державного секретаря Науменку Г.Г., департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
9.1. Проаналізувати стан підготовки робітничих кадрів в професійно-технічних навчальних закладах за професійними спрямуваннями. З урахуванням результатів аналізу внести відповідні пропозиції щодо оптимізації мережі професійно-технічних навчальних закладів, в тому числі в регіонах де не виконано державне замовлення на прийом учнів до професійно-технічних навчальних закладів.
9.2. Забезпечити протягом 2002/2003 навчального року поетапну реорганізацію окремих професійно-технічних училищ у професійні ліцеї.
9.3. Вжити заходів щодо розширення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації незайнятого населення на договірних засадах з державною службою зайнятості, зокрема, за модульною технологією навчання;
9.4. Проаналізувати прогнозовані обсяги випуску із загальноосвітніх шкіл для врахування при формуванні державного замовлення на прийом учнів до професійно-технічних навчальних закладів на 2003 і наступні 5 років.
10. Департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Судаков Є.М.) спільно з Мінагрополітики здійснити протягом 2003 року роботу щодо організації ступеневої підготовки фахівців для сільського господарства, методичного забезпечення навчального процесу з урахуванням наступності навчання випускників професійно-технічних навчальних закладів у вищих навчальних закладах аграрного спрямування.
11. Департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Судаков Є.М.) спільно із зацікавленими центральними органами виконавчої влади. Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій привести у відповідність протягом 2002 - 2003 років Державний перелік професій для підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах до потреб ринку праці.
12. Департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), управлінню освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації (Свіржевський М.П.) забезпечити реалізацію спільного проекту Міністерства освіти і науки України та Європейського Фонду Освіти - "Реформування професійно-технічної освіти в Україні".
13. Заступнику державного секретаря Богомолову А.Г., департаменту економіки та соціального розвитку (Куліков П.М.), Державній інспекції навчальних закладів (Бурлаков О.М.), відділу фінансового контролю (Миргородський В.І.), Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій налагодити дієвий контроль за здійсненням навчальними закладами та підприємствами, організаціями і установами освіти заходів з питань збереження та використання державного майна за призначенням, раціонального використання бюджетних коштів.
14. Департаментам економіки та соціального розвитку (Куліков П.М.), розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам навчальних закладів вжити заходів щодо збільшення у 2003 році видатків на оплату комунальних послуг з одночасним зменшенням витрат на оплату енергоносіїв шляхом встановлення лічильників обліку тепловодогазопостачання; передачі гуртожитків та інших приміщень, заселених сім'ями, до комунальної власності; здачі в оренду приміщень, що не використовуються в навчально-виробничому процесі, для забезпечення соціально-побутових умов учасників навчального процесу; налагодження в кожному навчальному закладі дієвого контролю за якістю надання комунальними підприємствами послуг з теплозабезпечення та пред'явлення їм у разі необхідності, фінансових претензій за порушення договірних умов теплопостачання.
15. Департаменту економіки та соціального розвитку (Куліков П.М.) спільно з департаментом розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.) вжити заходів щодо фінансування в повному обсязі державного утримання в професійно-технічних навчальних закладах дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (харчування, оздоровлення, виплата стипендій, придбання одягу, предметів особистої гігієни, побутових речей та інше, передбачене законодавством, грошові виплати).
16. Департаменту вищої освіти (Дмитриченко М.Ф.), департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.), Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити підготовку кадрів організаторів виховної роботи шляхом поєднання спеціальностей вчителя-предметника (на природничо-географічному, історичному, філологічному та факультеті фізичного виховання педагогічних вищих навчальних закладів) і педагога-організатора виховної роботи.
17. Заступникам державного секретаря Степку М.Ф., Науменку Г.Г., департаменту вищої освіти (Дмитриченко М.Ф.), департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти (Романенко В.П.), департаменту розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.), Науково-методичному центру середньої освіти (Завалевський Ю.І.), Науково-методичному центру вищої освіти (Левківський К.М.), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Судаков Є.М.):
17.1. До 1 січня 2003 року внести пропозиції щодо делегування функцій створеним відділам вищих навчальних закладів у складі управлінь освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій.
17.2. До 1 березня 2003 року внести пропозиції щодо удосконалення наступності у навчальних планах та програмах загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти.
18. Департаментам вищої освіти (Дмитриченко М.Ф.), розвитку професійно-технічної освіти (Томашенко В.В.) спільно з відділенням професійної освіти Академії педагогічних наук України (Ничкало Н.Г., за згодою) з метою реалізації організаційно-практичних заходів міністерства щодо виконання Державної програми "Вчитель" на 2002 - 2003 роки розробити проект Концепції професійно-педагогічної освіти України.
19. Заступнику державного секретаря Степку М.Ф., управлінню ліцензування та акредитації (Домніч В.І.):
19.1. До 1 січня 2003 року розробити методичні рекомендації для органів управління освітою на місцях щодо підготовки матеріалів для організації і проведення ліцензування та акредитації навчальних закладів.
19.2. У 2002/2003 навчальному році організувати навчальні семінари з питань проведення ліцензійної та акредитаційної експертизи.
20. Департаменту міжнародного співробітництва (Сухолиткий О.С.) до 1 жовтня цього року проаналізувати стан та перспективи реалізації міжнародних угод з метою активізації співробітництва в галузі загальної середньої і професійно-технічної освіти.
21. Науково-методичному центру середньої освіти (Завалевський Ю.І.), Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Судаков Є.М.), Науково-методичному центру вищої освіти (Левківський К.М.), Науково-методичному центру організації розробки та виробництва засобів навчання (Самсонов В.В.), Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити суттєве поліпшення роботи з інформатизації загальної середньої та професійно-технічної освіти, створення та впровадження нового покоління програмних засобів навчального призначення, педагогічних програмних засобів, електронних підручників.
22. Науково-методичному центру професійно-технічної освіти (Судаков Є.М.):
22.1. Вивчити позитивний досвід за результатами проведеного у січні-серпні 2002 року конкурсу регіональних навчально-методичних установ професійно-технічної освіти на краще організаційно-методичне, інформаційне забезпечення професійно-технічних навчальних закладів, забезпечити його наукове узагальнення і поширення;
22.2. Організувати роботу авторських колективів у складі наукових, педагогічних працівників та представників виробництва з метою розроблення підручників, навчальних посібників для професійно-технічних навчальних закладів.
23. Затвердити перспективний план-графік вивчення стану роботи органів управління освітою в регіонах на період до 2007 року.
24. Рекомендувати відмінити в усіх навчальних закладах, незалежно від типу і форм власності та підпорядкування, оцінку з поведінки.
25. Запровадити експеримент на базі навчальних закладів м. Києва, Львівської, Одеської, Харківської областей з незалежного тестування навчальних досягнень учнів, які виявили бажання вступити до вищих навчальних закладів.
26. Керівникам структурних підрозділів Міністерства освіти і науки України в п'ятиденний термін підготувати необхідні інформаційно-аналітичні матеріали до участі в регіональних конференціях педагогічних працівників та в урочистих заходах з нагоди початку нового навчального року і Дня знань.
27. Контроль за виконанням цього рішення покласти на державного секретаря Журавського В.С.
Голова колегії, міністр В.Г.Кремень
"Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України",
N 20, жовтень, 2002 р.