• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики розрахунку основного виду економічної діяльності підприємства за допомогою спеціального програмного модуля

Державний комітет статистики України  | Наказ, Перелік, Схема, Методика від 18.05.2009 № 175 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Перелік, Схема, Методика
  • Дата: 18.05.2009
  • Номер: 175
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Перелік, Схема, Методика
  • Дата: 18.05.2009
  • Номер: 175
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.05.2009 N 175
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики N 551 від 29.12.2012 )
Про затвердження Методики розрахунку основного виду економічної діяльності підприємства за допомогою спеціального програмного модуля
Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" і Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року N 118, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року N 499,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалену методичною комісією Держкомстату Методику розрахунку основного виду економічної діяльності підприємства за допомогою спеціального програмного модуля (далі - Методика), що додається.
2. Департаменту планування та організації статистичних спостережень (Остапчук О.Е.) здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методики, затвердженої цим наказом.
3. Керівникам самостійних структурних підрозділів Держкомстату та Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві керуватися положеннями Методики, затвердженої цим наказом, при виконанні робіт з розрахунку основного виду економічної діяльності підприємств.
4. Департаменту фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності (Кучіна І.Ю.) забезпечити фінансування послуг з виготовлення Методики, затвердженої цим наказом.
5. Адміністративно-господарському департаменту (Кобзар О.К.) довести цей наказ до відома першого заступника, заступників Голови керівників самостійних структурних підрозділів Держкомстату, Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві, головних управлінь статистики в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві та Управління статистики у місті Севастополі.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Піщейка В.О.
Голова О.Г.Осауленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату
18.05.2009 N 175
МЕТОДИКА
розрахунку основного виду економічної діяльності підприємства за допомогою спеціального програмного модуля
Передмова
Однією з базових умов проведення будь-якої роботи у сфері статистики є наявність загальновизнаної схеми, яка дозволяє обробляти значний потік статистичної інформації так, щоб її можна було аналізувати на стандартній основі та поширювати. Основу такої схеми складають статистичні класифікації видів економічної діяльності та продукції, які створюють взаємопов'язану систему і використання яких дозволяє узагальнити статистичну інформацію щодо діяльності підприємств.
Класифікації видів економічної діяльності та продукції складають основний блок у системі національних статистичних класифікацій і є логічно пов'язаними, оскільки здійснення будь-якої економічної діяльності завжди передбачає отримання певного результату - вироблених товарів чи наданих послуг. Так, Класифікація видів економічної діяльності призначена для кодування даних, які стосуються виключно одиниць економічної діяльності, зокрема, кодування видів економічної діяльності підприємства.
Основним призначенням коду виду економічної діяльності є забезпечення обліку суб'єктів господарювання за видами економічної діяльності, цей код є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації статистичних спостережень.
Якщо підприємство здійснює декілька видів економічної діяльності, для спрощення сприйняття інформації про нього, агрегування виробничих та фінансових показників його діяльності, публікації даних щодо нього необхідно мати можливість класифікувати це підприємство тільки по одному з видів економічної діяльності - тому, що вважається найбільш важливим для підприємства. У такому випадку використовується показник "основний вид економічної діяльності", або ОВД.
Загальні правила визначення основного виду економічної діяльності підприємства викладені у регламентній частині Класифікації видів економічної діяльності Європейського Співтовариства (NACE rev.1), національного класифікатора України (ДК 009:2005) "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД), який затверджено наказом Держспоживстандарту від 26.12.2005 N 375, та Центральній статистичній класифікації продукції за видами економічної діяльності, яку затверджено наказом Держкомстату України від 26.12.2006 N 630.
Розрахунок основного виду економічної діяльності підприємства здійснюється на підставі визначених показників за допомогою спеціального програмного модуля (далі - Модуль).
Основні терміни
Вертикальна інтеграція - це спосіб здійснення діяльності у межах одного підприємства, коли виробництво здійснюється послідовно, а продукція, що вироблена на одній стадії виробництва, служить фактором виробництва на наступній стадії.
Верхівка - код виду економічної діяльності, який знаходиться на відповідному ієрархічному рівні класифікації (клас, група, розділ, секція).
Гілка - пряма, яка з'єднує листя та верхівки дерева на різних ієрархічних рівнях класифікації.
Дерево класифікації - це схематичне відображення ієрархічної структури КВЕД у вигляді дерева, де позиції класифікації пов'язані між собою гілками.
Замовники - підприємства, які продають від свого власного імені товари або послуги, але замовляють їхнє виробництво третім особам.
Зважування - це процедура збалансування значення показників економічної діяльності у торгівлі в порівнянні з іншими видами діяльності. Для порівняння даних щодо реалізації в торгівельних видах діяльності з реалізацією в інших видах діяльності (наприклад виробництві або реалізації послуг) застосовуються коефіцієнти зважування, які відповідають співвідношенню між випуском і внеском до валової доданої вартості в цих секторах економіки.
"IND", "NOI" та "CON" - умовні верхівки дерева класифікації, які використовуються з метою відокремлення виробничої та будівельної діяльності від інших видів економічної діяльності виключно для цілей здійснення розрахунку ОВД.
Корінь - верхівка, яка знаходиться на найвищому ієрархічному рівні класифікації та характеризує повне охоплення поля економічної діяльності.
Лист - код виду економічної діяльності на найнижчому рівні дерева класифікації.
ОВД на початок обстеження - це основний вид економічної діяльності підприємства, встановлений на підставі даних державної статистичної звітності за попередній рік. Для підприємств, які вперше включені до сукупності одиниць, що підлягають статистичному спостереженню, - вид економічної діяльності, заявлений першим у реєстраційних відомостях.
Показник "реалізація" - показник "Обсяг реалізованої продукції робіт, послуг (без ПДВ, акцизу)" форм державного статистичного спостереження N 1-підприємництво (річна) та N 1-підприємництво (коротка)-річна "Звіт про основні показники діяльності підприємства".
Показник "чисельність" - показник "Середня кількість працівників (уключаючи штатних та позаштатних працівників, осіб)" форм державного статистичного спостереження N 1-підприємництво (річна) та N 1-підприємництво (коротка)-річна "Звіт про основні показники діяльності підприємства".
Стабілізація - це процедура, яка дозволяє уникнути частих і невиправданих змін ОВД підприємства. Стабілізація застосовується до ОВД підприємства на початок проведення щорічного структурного обстеження.
1. Загальні положення
ОВД розраховується на підставі даних державних статистичних спостережень, за підсумками діяльності підприємства за рік. У якості бази для розрахунку ОВД використовуються дані статистичного спостереження "Звіт про основні показники діяльності підприємства" за формами N 1-підприємництво (річна) та N 1-підприємництво (коротка)-річна. Як інструмент для здійснення розрахунків застосовується спеціальний програмний продукт - Модуль визначення основного виду економічної діяльності, за допомогою якого на центральному рівні здійснюється розрахунок ОВД за цією Методикою.
Порядок виконання робіт з визначення ОВД здійснюється відповідно до Регламенту виконання робіт з визначення основного виду економічної діяльності підприємств (далі - Регламент), затвердженого наказом Держкомстату від 29.12.2008 року N 526.
При розрахунку ОВД виробнича та будівельна діяльність відокремлюється від інших видів економічної діяльності. З цією метою до верхівок дерева класифікації умовно введено додатковий рівень з верхівками "IND", "NOI" та "CON", який відсутній у КВЕД. До виробничої сфери діяльності ("IND") віднесено секції A - E за КВЕД, до будівельної ("CON") - секцію F, до інших видів економічної діяльності ("NOI") віднесено секції G - I; K, M - O за КВЕД.
Умовні верхівки дерева класифікації використовуються виключно для цілей алгоритму здійснення розрахунку ОВД.
Це пов'язано з тим, що виробнича та будівельна діяльність порівнюється між собою за показником "чисельність" на рівні верхівки "IND" та "CON", інші види економічної діяльності порівнюються за показником "реалізація" на рівні верхівки "NOI". Кількість позицій дерева класифікації наведена у таблиці 1 додатка 1.
Для підприємств, які здійснюють діяльність із надання фінансових послуг (секція J, таблиця 2 додатка 1), розрахунок не здійснюється.
Розрахунок ОВД базується на розподілі показників діяльності підприємства (обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), середня кількість працівників) за видами економічної діяльності, ґрунтується на розрахунках, а не на тлумаченні, і передбачає:
- розподіл зазначених показників діяльності підприємства за видами економічної діяльності;
- зважування й агрегування цих показників відповідно до дерева класифікації;
- вибір показника для здійснення розрахунку ОВД;
- здійснення розрахунку ОВД;
- проведення процедури стабілізації ОВД;
- отримання розрахованого ОВД та формування файлів з переліком підприємств, які змінили ОВД у порівнянні з ОВД на початок обстеження.
2. Вхідна інформація для здійснення розрахунку ОВД
Вхідними даними для розрахунку ОВД є:
I. Показники статистичної звітності за формами N 1-підприємництво (річна) та N 1-підприємництво (коротка)-річна:
1) за видами економічної діяльності:
- обсяг реалізованої продукції, робіт, послуг (без ПДВ, акцизу), тис.грн. з одним десятковим знаком (підрозділ 2.1 розділу 2, гр. 1);
- з нього обсяг продукції (робіт, послуг), виконаний підрядником на умовах підряду, тис.грн. з одним десятковим знаком (підрозділ 2.1 розділу 2, гр. 2);
- середня кількість працівників (уключаючи штатних та позаштатних працівників), осіб (підрозділ 2.1 розділу 2, гр. 3);
- вартість товарів та послуг, придбаних для перепродажу та реалізованих без додаткової обробки на даному підприємстві (підрозділ 2.3 розділу 2, гр. 3);
2) щодо інтегрованої діяльності (тільки за формою N 1-підприємництво (річна):
- код виду економічної діяльності (інтегрованої діяльності), продукція якого була виготовлена на даному підприємстві та використана для виробництва продукції іншого виду економічної діяльності на цьому ж підприємстві (підрозділ 2.2 розділу 2, гр. А);
- код виду економічної діяльності, де була використана продукція інтегрованої діяльності (підрозділ 2.2 розділу 2, гр. Б);
- частка обсягу продукції інтегрованої діяльності в обсязі реалізації продукції виду економічної діяльності, в якому вона була використана (у відсотках без десяткового знаку) (підрозділ 2.2 розділу 2, гр. 1);
3) ознака замовлення виконання робіт (послуг) на умовах підряду (розділ 3, рядок 349).
II. Перелік видів економічної діяльності, які потребують зважування (таблиця 3 додатка 2).
III. Таблиця співвідношення видів інтегрованої та пріоритетної діяльності (таблиця 4 додатка 3) для врахування виключень при розрахунку ОВД.
3. Порядок проведення розрахунку ОВД
3.1. Першочергові розрахунки
На початку здійснення розрахунку для кожного з видів економічної діяльності підприємства на рівні підкласу (5 знаків) КВЕД здійснюється:
- зважування показників за видами економічної діяльності відповідно до таблиці 3 додатка 2;
- при замовленні продукції (робіт, послуг) на умовах підряду з обсягу реалізованої продукції, робіт, послуг знімається обсяг продукції (робіт, послуг), виконаний підрядником за договором підряду.
Після цього обчислюється вага показника "реалізація" у відсотках до значення цих показників у цілому по підприємству.
Якщо вага показника "реалізація" одного з видів економічної діяльності складає 50 і більше відсотків, то цей вид економічної діяльності вважається основним.
Якщо ваги показника "реалізація" по різних видах економічної діяльності мають однакове значення (50%), то ОВД визначається за правилами класифікації, тобто перевага надається виду економічної діяльності, який розташований першим, відповідно до структури КВЕД.
За цим методом ОВД не розраховується у випадках:
1) наявності нульового значення показника "реалізація" у одного з видів економічної діяльності підприємства;
2) наявності даних щодо виробництва продукції, яка використана для виробництва продукції іншого виду економічної діяльності на цьому ж підприємстві (інтегрована діяльність);
3) наявності даних щодо реалізації товарів та послуг, придбаних для перепродажу без додаткової обробки на даному підприємстві.
3.2. Розрахунок ОВД за методом "top-down"
Розрахунок ОВД за методом "top-down" здійснюється щодо підприємств, для яких ОВД не був визначений при попередніх розрахунках, і виконується у такій послідовності.
Спочатку значення показників ("реалізація", "чисельність") усіх видів економічної діяльності, що здійснюється підприємством, агрегуються від листа до кореня дерева класифікації. Тобто значення показників агрегують рівень за рівнем аж до кореня, який символізує повне охоплення поля економічної діяльності підприємства. Це дозволяє порівняти значення показників ("реалізація", "чисельність") однієї гілки дерева з іншою. Також через процедуру агрегації встановлюється сфера діяльності підприємства ("IND", "CON" або "NOI") та визначається показник, за яким здійснюватиметься розрахунок ОВД.
У випадку інтеграції видів економічної діяльності на підприємстві розрахунок ОВД здійснюється за показником "чисельність".
В інших випадках вибір показника здійснюється від кореня дерева класифікації шляхом порівняння значень показника "реалізація" у верхівках "IND" "CON" і "NOI".
Якщо значення показника "реалізація" верхівки "IND" є не меншим значення показників "реалізація" верхівок "NOI" та "CON", то розрахунок ОВД здійснюється за показником "чисельність".
Якщо значення показника "реалізація" верхівки "CON" є не меншим значення показників "реалізація" верхівки "NOI" та більше значення показника "реалізація" верхівки "IND", то розрахунок ОВД здійснюється також за показником "чисельність".
Якщо значення показника "реалізація" верхівки "NOI" є більшим значення показника "реалізація" верхівок "IND" та "CON", то розрахунок ОВД здійснюється за показником "реалізація".
Подальші дії полягають у пошуку шляху відповідно до дерева класифікації, що йде від кореня через умовні верхівки до листка по гілці з найбільшим значенням визначеного показника, який саме і представляє ОВД.
Вибір наступної верхівки нижчого рівня здійснюється порівнянням верхівок нижчого рівня вздовж гілки за обраним показником ("реалізація" або "чисельність"). Тобто, спускаючись по гілках дерева класифікації від кореня до листя, проходити кожен раз, коли є вибір, від однієї верхівки до іншої верхівки нижчого рівня з найбільшим значенням обраного показника.
Розрахунок ОВД завершується при досягненні листя (на рівні підкласу КВЕД) з найбільшим значенням обраного показника на цій гілці.
Розглянемо такий приклад розрахунку ОВД підприємства:
Підприємство складається з шести одиниць виду економічної діяльності з такими показниками за даними статистичного спостереження:
Вид економічної діяльності"реалізація"
(тис.грн.)
"чисельність"
(осіб)
Корінь
дерева
СекціяРозділКласПідкласОпис підкласу
INDD2828.1228.12.0Виробництво
будівельних
металевих
виробів
5015
28.6228.62.0Виробництво
інструментів
3014
28.6328.63.0Виробництво
замків
4010
28.7428.74.0Виробництво
кріпильних
засобів,
ланцюгів і
пружин
5013
NOIG5151.5451.54.0Оптова
торгівля
залізними
виробами,
водопровідним
та
опалювальним
устаткованням
120/3 = 403
NOIK7474.3074.30.0Технічне
випробування
та
дослідження
508
Показник "реалізація" для видів економічної діяльності у сфері торгівлі зважений на коефіцієнт 1/3 до початку застосування методу "top-down".
Види економічної діяльності підприємства агрегуються відповідно до дерева класифікації до верхівок "IND", "NOI" та "CON" та до кореня з метою подальшого вибору показника ("реалізація" або "чисельність"), за яким буде здійснюватися розподіл при розрахунку ОВД.
Схематично розрахунок можна представити у вигляді дерева класифікації, на кожній верхівці якого маємо розподіл показника "реалізація" за рівнями класифікації:
Схема 1
Оскільки найбільша питома вага показника "реалізація" у секції D (IND = 170), ОВД розраховується за показником "чисельність".
На наступному етапі, спускаючись по гілках дерева класифікації від кореня до листя, проходячи кожен раз, коли є вибір, від однієї верхівки до іншої з найбільшим значенням показника, розраховуємо ОВД підприємства. При цьому види економічної діяльності NOI в цей розрахунок уже не включаються.
Схема 2
Отже, за результатами розрахунку ОВД підприємства буде діяльність з кодом 28.62.0, тобто діяльність з "Виробництва інструментів".
3.3. Опрацювання випадків рівності двох верхівок
Під час здійснення порівняння верхівок між різними гілками можливі випадки, коли верхівки мають однакове значення і здійснити вибір верхівки з найбільшим значенням неможливо. В цьому випадку при порівнянні значень верхівок за правилами класифікації перевага надається виду економічної діяльності, який розташований першим відповідно до структури КВЕД.
4. Особливості розрахунку ОВД окремих видів економічної діяльності
При розрахунку ОВД окремих підприємств застосовуються особливі підходи і правила. Зокрема, це стосується:
- виробництва продукції у випадку вертикальної інтеграції видів економічної діяльності усередині одного підприємства;
- діяльності замовників або виконання субпідрядних робіт, які здійснюються за винагороду або на договірній основі;
- поєднання в рамках одного підприємства виробництва промислової продукції та торгівлі, як продукцією власного виробництва, так і перепродажу продукції без додаткової обробки на даному підприємстві;
Для оброблення та розрахунку ОВД таких підприємств Модуль не може бути використаний в усіх випадках. Однак ці правила слід враховувати при здійсненні попереднього аналізу та опрацюванні даних відповідно до Регламенту.
4.1. Врахування у розрахунках ОВД впливу інтегрованої діяльності
Інтеграція видів економічної діяльності виникає у тому випадку коли різні стадії виробництва здійснюються послідовно, тобто продукція, яка випускається підприємством на одній стадії, є фактором виробництва на наступній.
Наприклад, заготівля деревини, поєднана з її виробництвом та виготовленням виробів з деревини; добування піску та глини, поєднане з виробництвом будівельних матеріалів; виробництво цементу, поєднане з виробництвом готових бетонних сумішей; виробництво синтетичного волокна, поєднане з ткацьким виробництвом тощо.
Інтеграція видів економічної діяльності, як правило, є неповною і вказується підприємством у відсотках, як частка обсягу продукції інтегрованої діяльності в обсязі реалізації продукції виду економічної діяльності, в якому вона була використана. Тобто на різних стадіях виробництва одна частина продукції може використовуватися самим підприємством, а решта - реалізуватися третім особам. Проілюструємо цю тезу на прикладі:
Продукція складеної діяльності B включає частину продукції інтегрованої діяльності A, яка використовується самим підприємством для створення B-1. Продукція неінтегрованої діяльності A, що була реалізована за межі підприємства, трансформувалася в A-1. Діяльність B-1 та A-1 порівнюються між собою при розрахунку ОВД методом "top-down".
Таким чином, у разі вертикальної інтеграції в межах одного підприємства, коли як сировина використовуються продукти попередньої діяльності самого підприємства, розрахунок ОВД здійснюється за показником "чисельність".
Слід відзначити, що у випадку здійснення інтегрованої діяльності у розрахунку ОВД існують винятки, які описані у КВЕД. Це стосується тих підприємств, які здійснюють види економічної діяльності, які за загальними правилами розрахунку ОВД є пріоритетними.
Прикладом винятку із загального правила визначення ОВД для вертикально інтегрованої діяльності є підприємства, які здійснюють перероблення власної вирощеної продукції.
Тобто, як виняток із загального правила класифікації щодо інтегрованих видів діяльності, підприємство, яке переробляє власну вирощену сільськогосподарську продукцію безпосередньо в господарстві, буде мати ОВД, що відноситься до сільського господарства, незважаючи на те, що зазвичай перероблення сільськогосподарської продукції, класифіковане у розділах 15 та 16 складає більшу частку в доданій вартості.
Для врахування винятків із загального правила впливу інтегрованої діяльності після розрахунків ОВД необхідно перевірити перелік видів інтегрованої та пріоритетної діяльності (таблиця 4 додатка 3).
Якщо розрахований ОВД має відповідну верхівку у таблиці співвідношення видів інтегрованої діяльності та пріоритетної діяльності, то це означає, що ОВД цього підприємства є "пріоритетним".
Наприклад, підприємство протягом року вирощувало зернові та технічні культури, фрукти та виноград, займалося розведенням великої рогатої худоби, виготовленням вин тощо:
Вид економічної діяльності"реалізація"
(тис.грн.)
"чисельність"
(осіб)
Корінь
дерева
СекціяРозділГрупаКласПідкласОпис діяльності
INDA0101.101.1101.11.0Вирощування зернових та
технічних культур
110090
01.1301.13.0Вирощування фруктів,
ягід, горіхів, культур
для виробництва напоїв
і прянощів
820290
01.201.2101.21.0Розведення великої
рогатої худоби
28015
D1515.615.6115.61.0Виробництво продуктів
борошномельно-круп'яної
промисловості
4500135
15.915.9315.93.0Виробництво виноградних
вин
8000280
Крім того, підприємство вказало інтегровані види діяльності.
код виду економічної діяльності
(інтегрованої діяльності),
продукція якого була
виготовлена на даному
підприємстві та використана для
виробництва продукції іншого
виду економічної діяльності на
цьому ж підприємстві
код виду економічної діяльності
де була використана продукція
інтегрованої діяльності
01.11.001.21.0
01.11.015.61.0
01.13.015.93.0.
Продукція вирощування зернових культур служить сировиною для виробництва борошна, а також для відгодівлі сільськогосподарських тварин, а з вирощеного винограду в межах господарства виготовляється вино. Тобто маємо дві групи вертикально інтегрованих видів діяльності:
01.11.0 інтегрується з 01.21.0 та 15.61.0
01.13.0 інтегрується з 15.93.0.
Після розрахунків ОВД і отримання результату необхідно перевірити у таблиці співвідношення видів інтегрованої діяльності та пріоритетної діяльності (таблиця 4 додатка 3) результат розрахунку.
Якщо розрахований ОВД відповідає коду виду економічної діяльності, де була використана продукція інтегрованої діяльності (права частина таблиці), то, як виняток з правила, ОВД підприємства буде відповідати коду виду економічної діяльності, продукція якого була виготовлена на даному підприємстві та використана для виробництва продукції іншого виду економічної діяльності на цьому ж підприємстві (ліва частина таблиці). У нашому прикладі, при розрахунку методом "top-down" ОВД підприємства буде виробництво виноградних вин (15.93.0). Однак згідно з таблицею 4 діяльність 15.93.0 інтегрується з діяльністю з вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів (01.13.0). Тобто в даному випадку ОВД підприємства буде пріоритетним, а саме 01.13.0.
Список пріоритетних видів діяльності, окрім загальних правил, описаних у КВЕД, завжди має національні особливості та може оновлюватися.
4.2. Реалізація власної продукції
Підприємства, які реалізують оптом чи в роздріб продукцію власного виробництва, завжди класифікуються у виробництві. У цьому випадку йдеться про допоміжну діяльність у виробництві.
На практиці типовим прикладом є той, коли підприємство виробляє і реалізує продукцію власного виробництва поряд з реалізацією продукції, яка куплена для перепродажу без додаткового оброблення.
На підприємствах, де поєднується виробництво і реалізація власної продукції, а також здійснюється продаж покупної продукції, з метою запобігання коливань у виробничій сфері та для забезпечення порівнянності короткострокових та річних показників у виробництві, застосовується таке правило визначення ОВД.
Для розрахунку ОВД таких підприємств додатково використовується інформація щодо вартості реалізованих товарів, які куплені для перепродажу без додаткової обробки.
Якщо значення показника "реалізація" за видами економічної діяльності секції G (підтверджено інформацією щодо вартості реалізованих товарів, які куплені для перепродажу без додаткового оброблення), буде складати 75% і більше (не 50%) від загального значення показника "реалізація" по підприємству, то ОВД підприємства буде класифіковано у торгівлі.
В іншому випадку ОВД підприємства буде класифіковано у виробничій сфері.
Види діяльності секції G, які потребують підтвердження інформації щодо вартості реалізованих товарів, які куплені для перепродажу без додаткової обробки, наведені у Таблиці 3.
Наприклад, підприємство має дев'ять одиниць виду економічної діяльності з такими показниками за даними статистичного спостереження:
Вид економічної діяльності"реалізація"
(тис. грн.)
"чисельність"
(осіб)
Корінь
дерева
СекціяРозділКласПідкласОпис діяльності
INDD2525.2425.24.0Виробництво інших виробів
з пластмас
10016
2828.2228.22.0Виробництво радіаторів та
котлів центрального
опалення
502
28.7528.75.0Виготовлення інших
готових металевих виробів
502
3030.0230.02.1Виробництво
електронно-обчислювальних
машин та іншого
устатковання для
оброблення інформації
400100
3131.2031.20.1Виробництво
електророзподільної та
контрольної апаратури
15018
NOIG5151.2451.24.0Оптова торгівля шкурами
та шкірою
11250/3 =
3750
15
NOIH5555.5155.51.0Діяльність їдалень20010
NOIK7070.2070.20.0Здавання в оренду
власного нерухомого майна
2002
NOIO9292.6292.62.0Інша діяльність у сфері
спорту
10020
За даними щорічного обстеження це підприємство виробляє і реалізує продукцію власного виробництва поряд з продукцією, яка була ним придбана для перепродажу без додаткової обробки (цей показник за даними звіту дорівнює 11250).
Згідно з правилами, ОВД підприємства буде класифіковано у виробництві, якщо показник "реалізація" у виробничій сфері буде складати більше 25% від загального значення цього показника по підприємству. Якщо вартість реалізованих товарів, які придбані для перепродажу та реалізовані без додаткової обробки, складатиме 75% і більше показника "реалізація" від загального значення цього показника по підприємству, то ОВД підприємства буде класифіковано в торгівлі.
Для розрахунку ОВД діяльність, яка відноситься до торгівлі, зважена на 1/3.
Проводимо агрегацію показників по дереву класифікації знизу вгору:
Схема 3
З огляду на те, що значення верхівки NOI значно більше, тобто серед видів економічної діяльності цього підприємства переважають невиробнича сфера діяльності, подальший розрахунок ОВД здійснюється за показником "реалізація".
На наступному етапі, спускаючись по гілках дерева класифікації від кореня до листя, проходячи кожен раз, коли є вибір, від однієї верхівки до іншої з найбільшим значенням показника, розраховуємо ОВД підприємства.
При цьому виробничі види економічної діяльності (IND) не беруть участь у розрахунку (Схема 4).
Схема 4
Зважаючи на те, що підприємство, що розглядається, є промисловим виробником, але, окрім реалізації продукції власного виробництва, здійснює реалізацію без перероблення придбаної продукції, слід звернути увагу на те, що співвідношення обсягу реалізації продукції невласного виробництва значно перевищує обсяг реалізації власно виготовленої продукції і складає 75% від загального значення показника по підприємству 3750/(750 + 4250) = 0,75.
Таким чином, ОВД підприємства буде "Оптова торгівля шкурами та шкірою" (код 51.24.0).
4.3. Розрахунок ОВД підприємств-замовників
Замовники - це підприємства, які продають від власного імені товари або послуги, але організують їхнє виробництво третіми особами. Такі підприємства зазвичай класифікуються в секції G (оптова і роздрібна торгівля). У випадках, коли замовники надають сировину, відіграють значну роль у розробці продукції (наприклад, проектуванні) тобто беруть на себе пов'язаний з виробництвом ризик, вони класифікуються так, як і виробники.
Для виокремлення замовників, які класифікуються в секції G (оптова і роздрібна торгівля) від підприємств, які класифікуються так, як і виробники, враховується ознака виконання робіт (послуг) на умовах підряду із давальницької сировини.
При розрахунку ОВД підприємств, у яких є ознака "так" щодо виконання робіт (послуг) на умовах підряду із давальницької сировини, з показника "реалізація" знімається обсяг продукції (робіт, послуг), виконаний підрядником на умовах підряду. Тобто показник "реалізація" для здійснення розрахунку за методом "top-down" при розрахунку ОВД буде зменшений на обсяг продукції (робіт, послуг), виконаний підрядником на умовах підряду.
5. Виконання процедур стабілізації ОВД
Підприємство змінює ОВД поступово протягом певного періоду часу. Однак іноді зміна ОВД відбувається протягом одного року в результаті зміни структури виробництва і пов'язаних з цим змінами у показниках "чисельність або "реалізація" між різними видами економічної діяльності підприємства.
З метою збереження ОВД, доки не відбудеться значних змін у співвідношенні між різними видами економічної діяльності підприємства, при розрахунку ОВД проводиться процедура його стабілізації.
Для розрахунку стабілізованого ОВД приймається коефіцієнт стабілізації рівний 1,2.
Процедура стабілізації не проводиться:
у випадку, якщо на початок проведення щорічного структурного обстеження інформація про ОВД отримана за реєстраційними даними;
у випадку, якщо органам державної статистики на початок проведення щорічного структурного обстеження не надходило інформації про ОВД підприємства;
у випадку, якщо у показниках підприємства не надано інформацію за видом економічної діяльності, який відповідає ОВД на початок обстеження.
Стабілізація проводиться стосовно значення показника за видом економічної діяльності, який був визначений як ОВД на початок обстеження. Для цього значення "реалізація" та "чисельність" збільшується в 1,2 раза.
Після виконання стабілізації знову здійснюється розрахунок ОВД
Якщо в результаті цього розрахунку основним визначено другорядний вид економічної діяльності, необхідно знову перевірити чи не може ОВД бути "пріоритетним" по відношенню до інших наявних видів економічної діяльності.
Додаток 1
Таблиця 1
КІЛЬКІСТЬ
позицій дерева класифікації
Кількість позиційСтруктура коду
Корінь дерева1
Виробнича, будівельна
або невиробнича сфера
діяльності
3умовний код - 3 літери
("IND"), ("NOI") або
("CON")
Верхівка (секція КВЕД) 161 літера
Верхівка (розділ КВЕД)592 цифри
Верхівка (група КВЕД)2193 цифри
Верхівка (клас КВЕД)5024 цифри
Листя (підклас)6085 цифр
Таблиця 2
ВИДИ
економічної діяльності, для яких розрахунок ОВД не здійснюється
Код за КВЕД Назва класифікаційної позиції
6565.165.1165.11.0Діяльність центрального банку
65.1265.12.0Інше грошове посередництво
65.265.2165.21.0Фінансовий лізинг
65.2265.22.0Надання кредитів
65.2365.23.0Інше фінансове посередництво
6666.066.0166.01.0Страхування життя та накопичення
66.0266.02.0Недержавне пенсійне забезпечення
66.0366.03.0Інші послуги у сфері страхування
6767.167.1167.11.0Управління фінансовими ринками
67.1267.12.0Біржові операції з фондовими цінностями
67.1367.13.0Інша допоміжна діяльність у сфері
фінансового посередництва
67.267.2067.20.0Допоміжна діяльність у сфері страхування
та пенсійного забезпечення
Додаток 2
Таблиця 3
ПЕРЕЛІК
видів економічної діяльності, які потребують зважування
Код за КВЕД Назва класифікаційної позиціїВага
50.1Торгівля автомобілями1/3
50.10.1Оптова торгівля автомобілями1/3
50.10.2Роздрібна торгівля автомобілями1/3
50.10.3Посередництво в торгівлі автомобілями1/3
50.3Торгівля автомобільними деталями та
приладдям
1/3
50.30.1Оптова торгівля автомобільними деталями та
приладдям
1/3
50.30.2Роздрібна торгівля автомобільними деталями
та приладдям
1/3
50.30.3Посередництво в торгівлі автомобільними
деталями та приладдям
1/3
50.40.1Оптова торгівля мотоциклами1/3
50.40.2Роздрібна торгівля мотоциклами1/3
50.40.3Посередництво в торгівлі мотоциклами1/3
50.5Роздрібна торгівля пальним1/3
50.50.0Роздрібна торгівля пальним1/3
51.2Оптова торгівля сільськогосподарською
сировиною та живими тваринами
1/3
51.21.0Оптова торгівля зерном, насінням та кормами
для тварин
1/3
51.22.0Оптова торгівля квітами та іншими рослинами1/3
51.23.0Оптова торгівля живими тваринами1/3
51.24.0Оптова торгівля шкурами та шкірою1/3
51.25.0Оптова торгівля необробленим тютюном1/3
51.3Оптова торгівля продуктами харчування,
напоями та тютюновими виробами
1/3
51.31.0Оптова торгівля фруктами та овочами1/3
51.32.0Оптова торгівля м'ясом та м'ясопродуктами1/3
51.33.0Оптова торгівля молочними продуктами,
яйцями, олією, тваринним маслом та жирами
1/3
51.34.0Оптова торгівля напоями1/3
51.35.0Оптова торгівля тютюновими виробами1/3
51.36.0Оптова торгівля цукром, шоколадними та
кондитерськими виробами
1/3
51.37.0Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та
прянощами
1/3
51.38.0Оптова торгівля іншими продуктами
харчування
1/3
51.39.0Неспеціалізована оптова торгівля харчовими
продуктами, напоями та тютюновими виробами
1/3
51.4Оптова торгівля непродовольчими споживчими
товарами
1/3
51.41.0Оптова торгівля текстильними товарами1/3
51.42.1Оптова торгівля одягом1/3
51.42.3Оптова торгівля взуттям1/3
51.42.4Оптова торгівля хутряними виробами та
доповненням до одягу
1/3
51.43.1Оптова торгівля електропобутовими приладами1/3
51.43.2Оптова торгівля радіотелевізійною
апаратурою та засобами звуко- та
відеозапису
1/3
51.44.0Оптова торгівля посудом, виробами зі скла,
фарфору та кераміки, шпалерами та засобами
для чищення
1/3
51.45.0Оптова торгівля парфумерними та
косметичними товарами
1/3
51.46.0Оптова торгівля фармацевтичними товарами1/3
51.47.1Оптова торгівля меблями, покриттям для
підлоги та неелектричними побутовими
приладами
1/3
51.47.2Оптова торгівля папером, картоном, книгами,
журналами та канцелярським приладдям
1/3
51.47.9Оптова торгівля іншими непродовольчими
товарами споживчого призначення, н.в.і.г.
1/3
51.5Оптова торгівля несільськогосподарськими
проміжними продуктами
1/3
51.51.0Оптова торгівля паливом1/3
51.52.1Оптова торгівля рудами заліза та кольорових
металів
1/3
51.52.2Оптова торгівля чорними та кольоровими
металами в первинних формах та
напівфабрикатами з них
1/3
51.52.4Оптова торгівля золотом та іншими
дорогоцінними металами
1/3
51.53.1Оптова торгівля деревиною1/3
51.53.2Оптова торгівля будівельними матеріалами1/3
51.53.3Оптова торгівля санітарно-технічним
обладнанням
1/3
51.54.0Оптова торгівля залізними виробами,
водопровідним та опалювальним
устаткованням
1/3
51.55.0Оптова торгівля хімічними продуктами1/3
51.56.0Оптова торгівля іншими проміжними
продуктами
1/3
51.57.0Оптова торгівля відходами та брухтом1/3
51.8Оптова торгівля машинами та устаткованням1/3
51.81.0Оптова торгівля верстатами1/3
51.82.0Оптова торгівля машинами та устаткованням
для добувної промисловості та будівництва
1/3
51.83.0Оптова торгівля машинами та устаткованням
для текстильного, швейного та трикотажного
виробництва
1/3
51.84.0Оптова торгівля комп'ютерами, периферійними
пристроями та програмним забезпеченням
1/3
51.85.0Оптова торгівля офісною технікою та
устаткованням
1/3
51.86.0Оптова торгівля електронними компонентами
та устаткованням
1/3
51.87.0Оптова торгівля іншими машинами та
устаткованням
1/3
51.88.0Оптова торгівля сільськогосподарською
технікою
1/3
51.9Інші види оптової торгівлі
51.90.0Інші види оптової торгівлі1/3
52.1Роздрібна торгівля в неспеціалізованих
магазинах
52.11.0Роздрібна торгівля в неспеціалізованих
магазинах з перевагою продовольчого
асортименту
1/3
52.12.0Роздрібна торгівля в неспеціалізованих
магазинах без переваги продовольчого
асортименту
1/3
52.2Роздрібна торгівля в спеціалізованих
магазинах продовольчими товарами
1/3
52.21.0Роздрібна торгівля фруктами та овочами,
включаючи картоплю
1/3
52.22.0Роздрібна торгівля м'ясом та м'ясними
продуктами
1/3
52.23.0Роздрібна торгівля рибою та морепродуктами1/3
52.24.0Роздрібна торгівля хлібом, хлібобулочними
та кондитерськими виробами
1/3
52.25.0Роздрібна торгівля алкогольними та іншими
напоями
1/3
52.26.0Роздрібна торгівля тютюновими виробами1/3
52.27.1Роздрібна торгівля молоком, молочними
продуктами та яйцями
1/3
52.27.2Роздрібна торгівля іншими продовольчими
товарами
1/3
52.3Роздрібна торгівля в спеціалізованих
магазинах фармацевтичними, медичними,
косметичними та парфумерними товарами
1/3
52.31.0Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами1/3
52.32.0Роздрібна торгівля медичними та
ортопедичними товарами
1/3
52.33.0Роздрібна торгівля косметичними та
парфумерними товарами
1/3
52.4Роздрібна торгівля у спеціалізованих
магазинах непродовольчими товарами
1/3
52.41.0Роздрібна торгівля текстильними та
галантерейними товарами
1/3
52.42.0Роздрібна торгівля одягом1/3
52.43.0Роздрібна торгівля взуттям та шкіряними
виробами
1/3
52.44.1Роздрібна торгівля меблями1/3
52.44.9Роздрібна торгівля іншими товарами для дому1/3
52.45.0Роздрібна торгівля побутовими
електротоварами, радіо- та телеапаратурою
1/3
52.46.0Роздрібна торгівля залізними виробами,
фарбами та склом
1/3
52.47.0Роздрібна торгівля книгами, газетами та
канцелярськими товарами
1/3
52.48.1Роздрібна торгівля офісним та комп'ютерним
устаткованням
1/3
52.48.2Роздрібна торгівля годинниками та
ювелірними виробами
1/3
52.48.3Роздрібна торгівля фотографічним, оптичним
та точним устаткованням
1/3
52.48.9Роздрібна торгівля іншими непродовольчими
товарами, н.в.і.г.
1/3
52.5Роздрібна торгівля уживаними товарами в
магазинах
1/3
52.50.0Роздрібна торгівля уживаними товарами в
магазинах
1/3
52.6Роздрібна торгівля поза магазинами1/3
52.61.0Роздрібна торгівля, яка здійснюється
фірмами посилкової торгівлі
1/3
52.62.0Роздрібна торгівля з лотків та на ринках1/3
52.63.0Роздрібна торгівля поза магазинами,
н.в.і.г.
1/3
Додаток 3
Таблиця 4
ТАБЛИЦЯ СПІВВІДНОШЕННЯ ВИДІВ
інтегрованої та пріоритетної діяльності при розрахунку ОВД
Пріоритетна діяльністьІнтегрована діяльність
код за КВЕД Назвакод
за КВЕД
Назва
01.11.0Вирощування
зернових та
технічних
культур
15.41.0Виробництво
нерафінованих олії та
жирів
15.42.0Виробництво рафінованих
олії та жирів
15.71.0Виробництво готових
кормів для тварин, що
утримуються на фермах
15.61.0Виробництво продуктів
борошномельно-круп'яної
промисловості
15.83.0Виробництво цукру
01.12.0Овочівництво,
декоративне
садівництво та
вирощування
продукції
розсадників
15.31.0Перероблення та
консервування картоплі
15.32.0Виробництво фруктових
та овочевих соків
15.33.0Перероблення та
консервування овочів та
фруктів, не віднесене
до інших групувань
01.13.0Вирощування
фруктів, ягід,
горіхів,
культур для
виробництва
напоїв і
прянощів
15.32.0Виробництво фруктових
та овочевих соків
15.33.0Перероблення та
консервування овочів та
фруктів, не віднесене
до інших групувань
15.93.0Виробництво виноградних
вин
15.94.0Виробництво сидру та
інших плодово-ягідних
вин
01.21.0Розведення
великої
рогатої худоби
15.11.0Виробництво м'яса
15.13.0Виробництво м'ясних
продуктів
15.51.0Перероблення молока та
виробництво сиру
01.23.0Розведення
свиней
15.11.0Виробництво м'яса
15.13.0Виробництво м'ясних
продуктів
01.24.0Розведення
птиці
15.12.0Виробництво м'яса
свійської птиці та
кролів
15.13.0Виробництво м'ясних
продуктів
05.01.0Рибальство;
надання послуг
в рибальстві
15.20.0Виробництво рибних
продуктів
41.00.0Збирання,
очищення та
розподілення
води
90.01.0Збирання і оброблення
стічних вод