Голова | П.П. Андрєєв |
Документ підготовлено в системі iplex
Державна фінансова інспекція України | Наказ від 29.05.2013 № 123
ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
29.05.2013 № 123
Про внесення змін до Методичних рекомендацій
З метою удосконалення організації та проведення ревізій органами Державної фінансової інспекції України
НАКАЗУЮ:
1. Внести до Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України, затверджених наказом Держфінінспекції України від 14.12.2011 № 90 (зі змінами), зміни, що додаються.
2. Відділу організації документообігу Департаменту адміністративно-господарського забезпечення довести цей наказ до відома заступників Голови та керівників структурних підрозділів Держфінінспекції України, державних фінансових інспекцій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держфінінспекції України
29.05.2013 № 123
ЗМІНИ,
що вносяться до Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України ( v0090815-11 )
1. У пункті 1 розділу I слова "державну контрольно-ревізійну службу" замінити словами "основні засади здійснення державного фінансового контролю".
2. У розділі II:
абзац п'ятий пункту 9 викласти в такій редакції:
"У разі проведення ревізії за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження, питання програми ревізії викладаються з урахуванням рішення суду (клопотання слідчого, прокурора)";
пункт 10 викласти в такій редакції:
"10. Склад, кількість посадових осіб органу Держфінінспекції та строки проведення ревізії визначаються з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної законодавством її тривалості.
Керівником ревізійної групи складається Робочий план за формою, встановленою наказом Держфінінспекції від 28.05.2013 № 122 "Про затвердження форм журналів та форми Робочого плану ревізії та внесення змін до деяких наказів Держфінінспекції України".
Робочий план складається і підписується керівником ревізійної групи та затверджується керівником (заступником керівника) структурного підрозділу органу Держфінінспекції (у разі якщо ревізія очолюється керівником структурного підрозділу органу Держфінінспекції, робочий план ревізії затверджується керівником відповідного органу Держфінінспекції чи його заступником).
Керівник ревізійної групи до початку проведення ревізії забезпечує ознайомлення з робочим планом під розпис всіх учасників ревізійної групи".
3. У розділі III:
у пункті 2:
- слово "Держфінінспекцією" замінити словами "Міністерством фінансів України", слова "чи його заступником" виключити;
- примітку викласти у такій редакції:
"Примітка. Форма направлення для працівників органів Держфінінспекції України затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.09.2012 № 1027, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2012 за № 1708/22020";
доповнити після підпункту 4.2 пунктами 5 та 6 такого змісту:
"5. При проведенні ревізії пріоритетним є застосування суцільного способу перевірки питань програми ревізії.
Суцільним способом обов'язково перевіряються такі операції установи:
касові операції;
операції з коштами під звіт;
операції на рахунках в органах Державної казначейської служби та в установах банків;
відчуження та надання в оренду державного та комунального майна;
використання кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії;
видатки на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт, інші капітальні видатки;
операції в межах здійснення спільної діяльності;
операції з провадження інвестиційної діяльності, в тому числі використання бюджетних коштів в межах реалізації інвестиційних проектів;
операції з цінними паперами;
оплата консалтингових та аудиторських послуг, страхування, представницьких заходів та реклами;
операції за договорами, укладеними з нерезидентами.
Суцільним способом також здійснюється інвентаризація державного та комунального майна.
Перевірка інших аспектів діяльності об'єкта контролю може здійснюватися вибірковим способом. Рішення про застосування вибіркового способу та визначення періодів та/чи операцій (документів), що будуть перевірені, здійснюється керівником ревізійної групи за погодженням з керівником відповідного структурного підрозділу органу Держфінінспекції (або іншим вищестоящим керівником органу Держфінінспекції).
У разі виявлення порушень законодавства під час перевірки питання вибірковим способом необхідно забезпечити перевірку цього питання суцільним способом.
6. Під час перевірки питань ревізії за наявності можливості доцільно здійснювати фотозйомку з метою відображення фактичного стану приміщень, певних матеріальних цінностей, фотофіксації наявності (відсутності) чи фактичного стану інших об'єктів, що перевіряються під час ревізії. При цьому необхідно забезпечити відображення на фото інформації про дату проведення зйомки.".
У зв'язку з цим пункт 5 вважати пунктом 7.
4. У розділ IV:
друге речення примітки підпункту 2.1.1 викласти в такій редакції:
"Вимоги щодо формування мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів визначені наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за № 1569/21881";
у другому реченні другої примітки другої пункту 3.5 слова і цифри "Мінекономіки від 20.09.2007 № 314" замінити словами і цифрами "Мінекономрозвитку України від 15.03.2013 № 253";
примітку пункту 5.7 викласти в такій редакції:
"Примітка. Звіти про виконання кошторису за спеціальним фондом подаються в Порядку та за формами, встановленими наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44";
доповнити після пункту 5 пунктом 5-1 такого змісту:
"5-1. Дотримання законодавства під час використання коштів, виділених на здійснення заходів і завдань державних цільових програм.
Перевірка цього питання залежить від ролі бюджетної установи у здійсненні заходів і завдань державних цільових програм.
5-1.1. Перевірка цього питання у державного замовника державної цільової програми, яким була підконтрольна установа у ревізійному періоді, передбачає визначення всього переліку державних цільових програм, замовником якого була ця бюджетна установа, а також стану їх виконання:
досягнення мети, завдань, результативних показників програми, наявність підстав та своєчасність подання пропозицій щодо внесення змін або припинення дії державної цільової програми;
дотримання вимог чинного законодавства щодо відбору виконавців та використання коштів, спрямованих на виконання завдань і заходів державних цільових програм;
Примітка. Вимоги до розроблення, затвердження та виконання державних цільових програм визначені у Законі України "Про державні цільові програми", Порядку розроблення та виконання державних цільових програм, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 106.
наявність проміжних, щорічних, заключних звітів про результати виконання державних цільових програм, дотримання встановлених законодавством строків звітування про хід їх виконання.
Примітка. Загальні вимоги до організації підготовки та подання звітів про виконання державних цільових програм та обміну інформацією між учасниками процесу реалізації цих програм визначені у Порядку обміну інформацією між виконавцями державних цільових програм та координації цієї роботи, який затверджений наказом Міністерства економіки України від 04.12.2009 № 1367.
5-1.2. Якщо бюджетна установа є виконавцем державної цільової програми, то в ході перевірки питання дотримання законодавства під час використання коштів, виділених на її здійснення, варто дослідити:
перелік державних цільових програм, виконавцем яких була ця бюджетна установа у ревізійному періоді; перелік бюджетних програм, у рамках яких виконувалися заходи цих державних цільових програм, та їх фінансове забезпечення;
обґрунтованість визначених обсягів видатків на виконання завдань та заходів державних цільових програм у складі бюджетних програм;
доцільність бюджетних призначень у разі закінчення або втрати чинності державної цільової програми, що виконувалася у складі відповідних бюджетних програм;
законність витрачання коштів відповідно до встановлених законодавством порядків;
дотримання процедури встановлених строків звітування про хід виконання програм.";
примітку третю підпункту 6.9 викласти в такій редакції:
"Примітка. Форма Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядок його складання затверджені наказом Міністерства фінансів України від 05.12.2012 № 1276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.12.2012 за № 2185/22497";
абзац перший примітки підпункту 7.6 викласти в такій редакції:
"Примітка. Віднесення витрат до відповідного КЕКВ проводиться відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (далі - Інструкція № 333)";
примітку другу підпункту 10.6 викласти в такій редакції:
"Примітка. Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 за № 419/20732.";
у другому реченні абзацу шостого підпункту 11.4 цифри "495" замінити цифрами "333";
абзаци четвертий-сьомий підпункту 11.11.3 замінити абзацами такого змісту:
"Підставою для списання використаних легковим автотранспортом пально-мастильних матеріалів є первинні документи.
Слід зазначити, що до 16.04.2013 таким первинним документом був подорожній лист, форма та порядок заповнення якого були визначені наказом Державного комітету статистики України від 17.02.98 № 74. На сьогодні цей наказ втратив чинність. Водночас, з урахуванням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" в установі мають бути наявні первинні документи на списання пально-мастильних матеріалів, складені з урахуванням вимог законодавства про реквізити первинних документів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2003 № 848 "Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями" (далі - Постанова № 848) після кожної поїздки посадова особа, в розпорядження якої надано автомобіль, в первинному документі (подорожньому листі) підтверджує особистим підписом час закінчення обслуговування.
Перевіряючи списання пально-мастильних матеріалів необхідно перевірити дані показника спідометра на початок і кінець дня, а також правильність перенесення даних до первинних документів, достовірність вказаного кілометражу по зазначеному у первинному документі маршруту, кількість витраченого пального відповідно до встановленої норми. Перевірити достовірність відображення оборотів за субрахунками № 235 "Паливо, горючі і мастильні матеріали", № 238 "Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання".
В разі виявлення невідповідностей в обліку при перенесенні залишків пального в первинних документах необхідно зробити накопичувальну порівняльну відомість за рік стосовно отримання та списання пального (у розрізі його видів) для виявлення "червоних залишків" (випадків списання пального без фактичної наявності його у залишках) або зайвого списання";
викласти підпункт 13.5 у такій редакції:
"13.5. При перевірці питання надання бюджетною установою адміністративних послуг слід враховувати, що відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги" такі послуги можуть надаватись лише органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, уповноваженими відповідно до закону надавати адміністративні послуги. Враховуючи зазначене, необхідно з'ясувати, чи суб'єктом надання адміністративної послуги не делегувались повноваження із надання адміністративних послуг підприємствам, що знаходяться в сфері його управління, чи іншим суб'єктам господарювання.
Примітка. Питання надання адміністративних послуг регулюються Законом України "Про адміністративні послуги", постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2010 № 66 "Про затвердження Методики визначення собівартості платних адміністративних послуг".
При цьому слід враховувати, що адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Варто звернути увагу, що відповідно до закону плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) має бути зарахована до державного або відповідного місцевого бюджету. Таким чином, необхідно перевірити повноту перерахування бюджетною установою коштів від надання таких послуг до бюджету (в органах Державної казначейської служби повинен бути відкритий спеціальних рахунок, на який надходить плата від надання адміністративних послуг)";
в абзаці другому пункту 14 слова "Державного казначейства України від 05.01.2011 № 2" замінити словами "Міністерства фінансів України від 24.01.2012 № 44".
5. У розділі VI:
примітку пункту 2 виключити;
примітку другу пункту 4 викласти в такій редакції:
"Примітка. Регламент взаємодії структурних підрозділів Держфінінспекції України та її територіальних органів з юридичною службою щодо справ, які розглядаються у судах, затверджений наказом Держфінінспекції України від 07.09.2012 № 297";
примітку пункту 5 викласти в такій редакції:
"Примітка. Вимоги до порядку підготовки територіальними органами Держфінінспекції України інформації про результати контрольно-ревізійної роботи та здійснення моніторингу стану розгляду органами влади такої інформації викладені у Методичних рекомендаціях, затверджених наказом Держфінінспекції України від 15.02.2013 № 47".