ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
27.04.2023 № 117
Про внесення змін до наказу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 363 "Про організацію роботи органів прокуратури з особистого прийому, розгляду звернень і запитів та забезпечення доступу до публічної інформації" та затверджених ним інструкцій
З метою удосконалення організації роботи з розгляду звернень та запитів в органах прокуратури, керуючись статтею 9 Закону України "Про прокуратуру", НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до наказу Генерального прокурора від 06.08.2020 № 363 "Про організацію роботи органів прокуратури з особистого прийому, розгляду звернень і запитів та забезпечення доступу до публічної інформації" (далі - наказ).
1.1. У пунктах 1, 6 слова "перші заступники" у всіх відмінках замінити словами "перший заступник" у відповідному відмінку, а слова "військових (спеціалізованих) на правах регіональних (обласних) і місцевих (окружних) прокуратур" - словами "спеціалізованих на правах обласних і окружних прокуратур".
1.2. У тексті наказу:
- слова "регіональні (обласні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "обласні прокуратури" у відповідному відмінку;
- слова "місцеві (окружні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "окружні прокуратури" у відповідному відмінку.
1.3. Пункт 2.4 викласти в такій редакції:
"2.4. Здійснювати загальний контроль за дотриманням порядку і строків вирішення у структурних підрозділах Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур депутатських звернень та запитів, звернень комітетів, тимчасових слідчих і тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України, адвокатських запитів, звернень осіб, щодо яких законом встановлено особливий порядок розгляду, звернень громадян з особистого прийому Генерального прокурора, його першого заступника та заступників, керівника обласної прокуратури, його першого заступника та заступників".
2. Внести зміни до Інструкції про порядок забезпечення доступу до публічної інформації в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора від 06.08.2020 № 363.
2.1. У пункті 2 розділу I слова "військових (спеціалізованих) на правах регіональних (обласних) прокуратур" замінити словами "спеціалізованих на правах обласних прокуратур".
2.2. У пункті 4 розділу II слова "військових (спеціалізованих) на правах місцевих (окружних) прокуратур" замінити словами "спеціалізованих на правах окружних прокуратур".
2.3. У тексті цієї Інструкції:
- слова "регіональні (обласні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "обласні прокуратури" у відповідному відмінку;
- слова "місцеві (окружні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "окружні прокуратури" у відповідному відмінку.
3. Внести зміни до Інструкції про порядок розгляду звернень і запитів та особистого прийому громадян в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора від 06.08.2020 № 363 (далі - Інструкція).
3.1. У тексті Інструкції:
- слова "регіональні (обласні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "обласні прокуратури" у відповідному відмінку;
- слова "місцеві (окружні) прокуратури" у всіх відмінках замінити словами "окружні прокуратури" у відповідному відмінку.
3.2. У пункті 1 розділу I:
- слова "військових (спеціалізованих) на правах регіональних (обласних) і місцевих (окружних) прокуратур" замінити словами "спеціалізованих на правах обласних і окружних прокуратур";
- після слова "комітетів" доповнити словами "тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій".
3.3. У пункті 2 розділу I після слів "Про комітети Верховної Ради України" доповнити словами "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України".
3.4. Пункт 15 розділу I після слів "кримінального процесуального законодавства" доповнити словами "та нормативних актів Генерального прокурора".
3.5. Абзац перший пункту 4 розділу II викласти в такій редакції:
"4. Генеральному прокурору або виконувачу його обов'язків для розгляду подаються звернення, що надійшли від Президента України, Керівника Офісу Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, голів Конституційного Суду України, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, голів Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, директорів Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра оборони України, Міністра юстиції України, голів Служби безпеки України та Національної поліції України, голів Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, бізнес-омбудсмена, керівників державних установ іноземних держав і міжнародних організацій (їх представництв), голів Ради прокурорів України та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; запити народних депутатів України; звернення Героїв України, Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни, скарги на дії та рішення першого заступника та заступників Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі - заступники Генерального прокурора), керівників самостійних структурних підрозділів, підпорядкованих безпосередньо Генеральному прокурору; інші звернення з актуальних питань, що викликали підвищену увагу громадськості та медіа.".
3.6. Абзац перший пункту 5 розділу II викласти в такій редакції:
"5. Заступникам Генерального прокурора відповідно до розподілу обов'язків подаються для розгляду звернення, які надійшли від заступників Керівника Офісу Президента України, перших заступників та заступників Голови Верховної Ради України, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Керівника Апарату Верховної Ради України, уповноважених Президента України, Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, Уповноваженого із захисту державної мови, заступників голів Конституційного Суду України, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Національної поліції України, Служби безпеки України, директорів Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, керівників і заступників керівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (крім тих, що подаються на розгляд Генеральному прокурору), державних секретарів міністерств, заступників голів Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, представників та Керівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, голів обласних рад і державних адміністрацій, Київського та Севастопольського міських голів, членів Ради прокурорів України та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; звернення народних депутатів України, комітетів, тимчасових слідчих і тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України; скарги на дії чи рішення керівників самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора.".
3.7. В абзаці другому пункту 5 розділу II слова "згідно з розподілом обов'язків" виключити.
3.8. Доповнити пункт 5 розділу II абзацом третім такого змісту:
"Якщо один із структурних підрозділів, що є співвиконавцем розгляду звернення, перебуває у безпосередньому підпорядкуванні Генерального прокурора, порядок розгляду такого звернення визначається Генеральним прокурором.".
3.9. У пункті 9 розділу II після слів "керівниками обласних прокуратур" доповнити словами "адвокатські запити", а слова "надання роз'яснень повноважень органів прокуратури та вимог законодавства" виключити.
3.10. У пункті 11 розділу II:
- в абзаці першому після слів "порушених у зверненні питань" доповнити словами "та за умови відсутності співвиконавців", а після слів "погодженого безпосереднім керівником" доповнити словами "та керівником самостійного структурного підрозділу або його заступником".
- доповнити абзацом другим такого змісту:
"Якщо першим виконавцем встановлено відсутність належних для вирішення питань, звернення у такому самому порядку не пізніше двох робочих днів передається наступному визначеному виконавцю для підготовки відповіді (повідомлення) заявнику. У необхідних випадках перший виконавець готує повідомлення заявнику про продовження строку розгляду його звернення.".
У зв'язку з цим абзаци другий - третій вважати абзацами третім - четвертим.
3.11. В абзаці третьому пункту 11 розділу II слова "у таких випадках" замінити словами "у разі неправильного визначення структурного підрозділу".
3.12. В абзаці четвертому пункту 11 розділу II слова "погодженого керівником структурного підрозділу" замінити словами "погодженого керівником самостійного структурного підрозділу або його заступником".
3.13. Доповнити абзац четвертий пункту 11 розділу II останнім реченням такого змісту:
"Копія рапорту (службової записки) одночасно направляється відповідальному підрозділу.".
3.14. Абзац другий пункту 14 розділу II викласти у такій редакції:
"Заявнику роз'яснюються компетенція органів прокуратури, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненні питань, та/або функції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, право на звернення до суду.".
3.15. В абзаці першому пункту 15 розділу II після слова "відповідальними" доповнити словами "чи іншими".
3.16. Пункт 19 розділу II Інструкції викласти у такій редакції:
"19. Про припинення розгляду звернення керівниками самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур у п'ятиденний строк до відповідального підрозділу направляються повідомлення з копіями висновку про підстави його припинення та відповіді заявнику, у яких зазначається, коли і з яких саме питань прийнято таке рішення.
У цей самий строк інформація про припинення розгляду звернення з копією висновку прокуратурою нижчого рівня надсилається до прокуратури вищого рівня, а прокуратурою вищого рівня - до прокуратури нижчого рівня.".
3.17. У пункті 20 розділу II:
- після слів "які готували висновок про припинення їх розгляду" доповнити словами "для долучення до матеріалів наглядового провадження за зверненням та/або додаткового інформування заявника про припинення розгляду його повторних вимог по суті";
- доповнити абзацом другим такого змісту:
"Надіслання таких звернень до прокуратури нижчого рівня не допускається.".
3.18. У пункті 2 розділу III:
- в абзаці першому слово "тиражування" виключити.
- в абзаці другому після слів "надаються першому виконавцю" доповнити словами "за підписом керівника відповідного структурного підрозділу".
- абзац третій виключити.
3.19. У пункті 4 розділу III слова "не може виконати доручення щодо розгляду звернення, воно виконується за першої можливості, про що інформується особа, якою надано це доручення" замінити словами "не може розглянути звернення або виконати доручення щодо розгляду звернення, воно розглядається або доручення виконується за першої можливості, про що інформується заявник та/або особа, якою надано доручення".
3.20. У пункті 8 розділу III після слів "надано відповідь" доповнити словами "у встановленому порядку".
3.21. В абзаці другому пункту 12 розділу III слова "а також повідомлення про направлення конкретних звернень до обласних прокуратур та за належністю до відповідних органів без зазначення посадової особи адресата і встановлення контролю за їх розглядом" замінити словами "а також повідомлення про направлення конкретних звернень до обласних та окружних прокуратур чи за належністю до відповідних органів без зазначення посадової особи адресата і встановлення контролю за їх розглядом".
3.22. В абзаці третьому пункту 13 розділу III слова "до органу, що здійснює дисциплінарне провадження" замінити словами "до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів".
3.23. Пункт 16 розділу III викласти у такій редакції:
"16. Відповіді на звернення надаються державною мовою відповідно до вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", якщо інше не встановлено законом.".
3.24. Пункт 1 розділу IV після слів "Про комітети Верховної Ради України" доповнити словами "Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України".
3.25. В абзацах першому та другому пункту 2 розділу IV після слова "комітетів" доповнити словами "тимчасових спеціальних комісій".
3.26. В абзаці першому пункту 3 розділу IV після слова "комітетів" доповнити словами "тимчасових слідчих та тимчасових спеціальних комісій".
3.27. В абзаці першому пункту 4 та в абзаці першому пункту 5 розділу IV після слів "Закону України "Про статус народного депутата України" доповнити словами "статті 17 Закону України "Про комітети Верховної Ради України".
3.28. В абзаці першому пункту 9 розділу IV після слова "комітетів" доповнити словами "тимчасових слідчих або тимчасових спеціальних комісій", а в абзаці четвертому цього пункту після слова "комітету" - словами "тимчасової слідчої або тимчасової спеціальної комісії".
3.29. Пункт 6 розділу V викласти у такій редакції:
"6. Звернення від комітетів та тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України розглядаються в строки, передбачені Законом України "Про статус народного депутата України" для депутатських звернень, якщо такі строки не встановлені у самому зверненні.
Звернення тимчасових слідчих комісій Верховної Ради України розглядаються у визначені ними строки, а у випадку невстановлення таких строків - з урахуванням загальних положень Закону України "Про статус народного депутата України", цієї Інструкції щодо порядку та строків розгляду депутатських звернень.".
3.30. У пункті 12 розділу V останнє речення викласти у такій редакції:
"Закінченням строку розгляду звернення, відповідь на яке надається у паперовому вигляді, вважається дата, підтверджена проставленням штампа на його копії із зазначенням дати надсилання, а в електронному вигляді - дата направлення відповіді згідно з даними інформаційної системи "Система електронного документообігу органів прокуратури України.".
3.31. Пункт 8 розділу VI доповнити абзацом другим такого змісту:
"Забороняється відмова в особистому прийомі громадянам з огляду на політичні погляди, партійну належність, віросповідання, стать, вік, національність, етнічне та соціальне походження, майновий стан, місце проживання, незнання державної мови або інші обставини.".
3.32. Абзац другий пункту 20 розділу VI викласти в такій редакції:
"У разі виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, повідомлень про мінування, загрози життю та здоров'ю працівників органів прокуратури та осіб, які перебувають у приміщенні прокуратури), надходження сигналу оповіщення про загрозу її виникнення також негайно вирішується питання про припинення (призупинення) особистого прийому.".
3.33. Доповнити пункт 23 розділу VI абзацом четвертим такого змісту:
"Якщо питання, з яким громадянин звернувся на особистий прийом, не належить до компетенції органів прокуратури, йому роз'яснюються повноваження органів державної влади або місцевого самоврядування, підприємств, установ чи організацій, уповноважених на розгляд його вимог, а за необхідності надається інша інформаційна допомога (адреса, номер телефону відповідного органу тощо).".
3.34. Доповнити розділ VI пунктом 27 такого змісту:
"27. Працівниками, якими здійснюється особистий прийом, на вимогу громадянина можуть надаватися копії відповідей на його попередні звернення, зареєстровані в інформаційній системі "Система електронного документообігу органів прокуратури України.".
У зв'язку з цим пункт 27 цього розділу вважати пунктом 28.
3.35. У пункті 1 розділу VII слова "у структурних підрозділах органів прокуратури" замінити словами "у структурних підрозділах Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур".
3.36. Пункт 2 розділу VII викласти у такій редакції:
"2. Загальний контроль за дотриманням порядку і строків розгляду звернень і запитів народних депутатів України, звернень комітетів, тимчасових слідчих і тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України, адвокатських запитів, звернень осіб, щодо яких законом встановлено особливий порядок розгляду, звернень громадян з особистого прийому Генерального прокурора, його першого заступника та заступників, керівника обласної прокуратури, його першого заступника та заступників здійснюється відповідальними підрозділами відповідних прокуратур.".
3.37. Абзац перший пункту 3 розділу VII викласти у такій редакції:
"3. В Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах матеріали справи (наглядового провадження) щодо розгляду депутатських звернень і запитів, звернень комітетів, тимчасових слідчих і тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради України, адвокатських запитів, звернень осіб, щодо яких законом встановлено особливий порядок розгляду, звернень з особистого прийому Генерального прокурора, його першого заступника та заступників, керівника обласної прокуратури, його першого заступника та заступників у день виконання або не пізніше наступного робочого дня передаються до відповідального підрозділу для зняття з контролю або його продовження, про що робиться відмітка на копії відповіді.".
Генеральний прокурор | А. Костін |