Офіційно опубліковано 28.03.2024
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
27.03.2024 № 36 |
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 72 Закону України "Про платіжні послуги" та з метою вдосконалення нормативно-правового акта з питань виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні Правління Національного банку України
постановляє:
1. У пункті 4 постанови Правління Національного банку України від 03 березня 2023 року № 16 "Про затвердження Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті" слово і цифри "квітня 2024" замінити словом і цифрами "січня 2025".
2. Затвердити Зміни до Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 03 березня 2023 року № 16 (зі змінами), що додаються.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | Андрій ПИШНИЙ |
Інд. 57 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
27 березня 2024 року № 36
Зміни до Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті
1. Підпункт 21 пункту 2 розділу І викласти в такій редакції:
"21) система автоматизації - програмне забезпечення, що обслуговує поточну діяльність учасника СЕП та використовується для забезпечення ініціювання, виконання та завершення платіжних операцій;".
2. Пункт 58 розділу IV доповнити двома новими підпунктами такого змісту:
"4) попереднього зарахування коштів за платіжною операцією на окремий рахунок, визначений нормативно-правовим актом Національного банку з питань заходів захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, з метою забезпечення виконання учасником СЕП функцій агента валютного нагляду за відповідністю здійснюваних операцій валютному законодавству України;
5) виконання учасником СЕП технологічних робіт з обслуговування системи автоматизації учасника СЕП, унаслідок яких платіжна операція не може бути завершена в строк, визначений в абзаці першому пункту 58 розділу IV цієї Інструкції, за умови, що:
проведення технологічних робіт здійснюється у часи найменшої активності платіжних операцій клієнтів;
про виконання технологічних робіт попередньо повідомлено ЦОСЕП та клієнтів із зазначенням дати та часу їх проведення та очікуваної тривалості виконання.".
3. У розділі XIV:
1) розділ після пункту 134 доповнити новим пунктом 134-1 такого змісту:
"134-1. Небанківський надавач платіжних послуг зобов'язаний до включення інформації про нього до довідника небанківських надавачів платіжних послуг:
1) забезпечити відповідну адаптацію програмно-технічних засобів до технології роботи СЕП, потрібну для взаємодії із СЕП та іншими інформаційними системами Національного банку (за потреби);
2) отримати від Національного банку підтвердження повної взаємодії із банком/філією банку - учасником СЕП, у якому/якій йому відкрито розрахунковий рахунок, та СЕП на стенді СЕП у Національному банку відповідно до програми і методики тестування, визначеної Національним банком;
3) отримати від банку/філії банку - учасника СЕП, в якому/якій йому відкрито розрахунковий рахунок, підтвердження повної взаємодії із зазначеним/зазначеною банком/філією банку - учасником СЕП з питань, що стосуються взаємодії небанківського надавача платіжних послуг і банку/філії банку - учасника СЕП без обміну інформацією з ЦОСЕП, відповідно до програми і методики тестування, визначеної зазначеним/зазначеною банком/філією банку - учасником СЕП.";
2) пункт 135 викласти в такій редакції:
"135. Небанківський надавач платіжних послуг для внесення інформації про нього до довідника небанківських надавачів платіжних послуг надсилає до банку/філії банку - учасника СЕП, у якому/якій йому відкрито розрахунковий рахунок, повідомлення про внесення інформації до довідника небанківських надавачів платіжних послуг, що містить інформацію, зазначену в додатку 8 до цієї Інструкції.
Банк - учасник СЕП, який отримав повідомлення від небанківського надавача платіжних послуг безпосередньо або через філію банку - учасника СЕП, зобов'язаний надіслати до Національного банку повідомлення про внесення інформації про небанківського надавача платіжних послуг до довідника небанківських надавачів платіжних послуг (включення, унесення змін, виключення) за формою, що наведена в додатку 8 до цієї Інструкції. Додатково банком - учасником СЕП до Національного банку має бути надіслане:
1) повідомлення, яке отримане банком/філією банку - учасником СЕП від небанківського надавача платіжних послуг;
2) підтвердження повної взаємодії небанківського надавача платіжних послуг із банком/філією банку - учасником СЕП, в якому/якій відкрито розрахунковий рахунок небанківського надавача платіжних послуг, з питань, що стосуються взаємодії небанківського надавача платіжних послуг і банку/філії банку - учасника СЕП без обміну інформацією з ЦОСЕП, відповідно до програми і методики тестування, визначеної зазначеним/зазначеною банком/філією банку - учасником СЕП.
Банк - учасник СЕП має надіслати повідомлення до Національного банку засобами системи ЕП не пізніше ніж за три робочих дні до дати включення, виключення або внесення змін до довідника небанківських надавачів платіжних послуг.".
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)