МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ
ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
26.12.2011 N 885 |
Про внесення змін і доповнень до випуску 62(1) Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників
На виконання пункту 18 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 N 886-р "Про схвалення плану заходів, спрямованих на задоволення потреби ринку праці у кваліфікованих робітничих кадрах" і пункту 4 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 07.10.2009 "Про розбудову і модернізацію інфраструктурних систем економіки і систем життєзабезпечення", затвердженого Указом Президента України від 22.01.2010 N 55, та з метою упорядкування кваліфікаційних характеристик професій працівників з урахуванням сучасних технологій виробництва та сфери послуг
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміни та доповнення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 62(1)) "Виробництво та розподілення електроенергії", затвердженого наказом Мінпаливенерго від 16.03.2001 N 19, зі змінами і доповненнями, внесеними наказами Мінпаливенерго від 08.09.2003 N 462 та від 08.04.2009 N 196, що додаються.
2. Управлінню трудової та соціальної політики (Левчук Т.І.) забезпечити доведення цього наказу до відома заінтересованих підприємств.
3. Підприємствам електроенергетики, що належать до сфери управління Міненерговугілля, енергопостачальним та енергогенеруючим компаніям, незалежно від форми власності, у тримісячний термін привести положення про структурні підрозділи і посадові інструкції у відповідність із затвердженими цим наказом змінами та доповненнями.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Чеха С.М.
Міністр | Ю.Бойко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ
до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 62(1) "Виробництво та розподілення електроенергії", затвердженого наказом Мінпаливенерго від 16.03.2001 N 19 ( v0019558-01 ), за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України, зі змінами і доповненнями, внесеними наказами Мінпаливенерго від 08.09.2003 N 462 та від 08.04.2009 N 196 ( v0196558-09 ) (далі - Довідник)
1. У кваліфікаційній характеристиці професії "2. Головний державний інспектор з енергетичного нагляду" підрозділу "Керівники" Довідника назву професії викласти у такій редакції: "2. Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду".
2. Кваліфікаційну характеристику професії "8. Начальник відділення Держенергонагляду" підрозділу "Керівники" Довідника викласти в новій редакції (додаток 1).
3. Кваліфікаційну характеристику професії "12. Начальник інспекції Держенергонагляду" підрозділу "Керівники" Довідника викласти в новій редакції (додаток 2).
4. Абзац перший Розділу "Кваліфікаційні вимоги" кваліфікаційної характеристики професії "13. Начальник зміни електростанції" підрозділу "Керівники" Довідника викласти в такій редакції:
"Повна вища технічна освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи на посаді начальника зміни електричного, котлотурбінного (котельного, турбінного) цеху, цеху теплової автоматики та вимірювань - не менше 2 років."
5. Доповнити Розділ "Завдання та обов'язки" кваліфікаційної характеристики професії "7. Інженер з організації експлуатації та ремонту" підрозділу "Професіонали" Довідника такими словами:
"Складає звіти про виконання робіт за затвердженою формою. Веде технічну документацію з капітального ремонту й експлуатації устаткування."
6. Доповнити Розділ "Завдання та обов'язки" кваліфікаційної характеристики професії "18. Інженер служби розподільних мереж" підрозділу "Професіонали" Довідника такими словами:
"Здійснює контроль і роботу з комплектації засобами автоматизації розподільних мереж, пристосуваннями, матеріалами, приладами згідно з нормативами. Контролює виконання технічних заходів щодо зниження технологічних витрат електроенергії. Контролює підготовку пропозицій стосовно заміни і модернізації устаткування розподільних мереж і ПС. Організовує складання зведених заявок на матеріально-технічне забезпечення капітальних ремонтів, технічного обслуговування і контролює реалізацію й облік руху матеріалів. Розробляє технічні характеристики на устаткування і товарно-матеріальні цінності. Готує відгуки тендерних даних. Бере участь разом із структурними підрозділами компанії в розробленні інвестиційних програм і підготовленні зведених планів для затвердження керівництвом компанії. Здійснює узагальнення інвестиційних програм структурних одиниць, контролює їх виконання. Опрацьовує проектно-кошторисну документацією при складанні інвестиційних програм."
7. Доповнити підрозділ "Професіонали" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "19. Професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж" (додаток 3).
8. Доповнити підрозділ "Професіонали" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "20. Професіонал - організатор з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж" (додаток 4).
9. Із підрозділу "Фахівці" Довідника кваліфікаційну характеристику професії "2. Державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії" виключити.
10. Доповнити підрозділ "Фахівці" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "2. Старший державний інспектор з енергетичного нагляду" (додаток 5).
11. У кваліфікаційній характеристиці професії "3. Диспетчер (інформатор)" підрозділу "Фахівці" Довідника назву професії викласти у такій редакції: "3. Диспетчер - інформатор".
12. Доповнити підрозділ "Фахівці" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "8. Державний інспектор з енергетичного нагляду" (додаток 6).
13. Доповнити підрозділ "Фахівці" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "9. Диспетчер електропідстанції" (додаток 7).
14. Доповнити підрозділ "Фахівці" Довідника кваліфікаційною характеристикою професії "10. Фахівець з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж" (додаток 8).
15. У кваліфікаційній характеристиці професії "7. Електромонтер з експлуатації розподільних мереж" підрозділу "Робітники" розділу "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії" Довідника:
15.1. Розділ "Завдання та обов'язки" доповнити такими словами:
"Обслуговує обладнання розподільних пунктів, трансформаторних підстанцій, повітряних та кабельних ліній електропередач I та II ступеня складності, обладнання підстанцій. Здійснює технічну діагностику електрообладнання та контактних з'єднань електроустановок і повітряних ліній електропередачі засобами інфрачервоної техніки."
15.2. Розділ "Повинен знати" доповнити такими словами:
"нормативні документи щодо експлуатації ПЛ до та вище 1000 В, у тому числі із самоутримуючими ізольованими проводами; експлуатації обладнання ПС, ТП та РП; діагностики електрообладнання та контактних з'єднань електроустановок і повітряних ліній електропередачі засобами інфрачервоної техніки; заводські та місцеві інструкції з експлуатації, схеми обладнання тощо."
16. У кваліфікаційній характеристиці професії "14. Електромонтер з обслуговування підстанції" підрозділу "Робітники" розділу "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії" Довідника:
16.1. Розділ "Завдання та обов'язки" доповнити такими словами:
"Обслуговує обладнання розподільних пунктів, трансформаторних підстанцій, повітряних та кабельних ліній електропередач I та II ступеня складності, обладнання підстанцій. Здійснює технічну діагностику електрообладнання та контактних з'єднань електроустановок і повітряних ліній електропередачі засобами інфрачервоної техніки."
16.2. Розділ "Повинен знати" доповнити такими словами:
"нормативні документи щодо експлуатації ПЛ до та вище 1000 В, у тому числі із самоутримуючими ізольованими проводами; експлуатації обладнання ПС, ТП та РП; діагностики електрообладнання та контактних з'єднань електроустановок і повітряних ліній електропередачі засобами інфрачервоної техніки; заводські та місцеві інструкції з експлуатації, схеми обладнання тощо."
17. У кваліфікаційній характеристиці професії "39. Оператор хімічного цеху електростанції" підрозділу "Робітники" розділу "Експлуатація устаткування електростанцій і мереж, обслуговування споживачів енергії" Довідника:
17.1. Позицію 7 Розділу "Приклади робіт" для робітника V групи кваліфікації викласти в такій редакції:
"Механічні фільтри хімічної знесолюючої установки, блочної знесолюючої установки, автономної знесолюючої установки - проведення промивок.";
17.2. Доповнити кваліфікаційною характеристикою для робітника VI групи кваліфікації (додаток 9).
18. Доповнити Розділ "Приклади робіт" кваліфікаційної характеристики професії "1. Електромонтер з ремонту апаратури релейного захисту й автоматики" 5-го розряду підрозділу "Робітники" розділу "Ремонт устаткування електростанцій і мереж" Довідника такими позиціями:
"21. Обслуговування і ремонт реле газових та вакуумних вимикачів;
22. Панелі захисту і автоматики електронні і мікропроцесорні - ремонт, регулювання, налагоджування.".
Міністр | Ю.Бойко |
Додаток 1
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛЕННЯ ДЕРЖЕНЕРГОНАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю відділення у частині виконання функцій державного енергетичного нагляду. Розробляє плани виробничої діяльності відділення, план-графік роботи з персоналом відділення, плани та графіки робіт за результатами перевірок і за дорученням керівництва. Організовує та забезпечує виконання планів і графіків робіт персоналом відділення. Організовує експлуатацію будівель, транспортних засобів та оргтехніки, закріплених за відділенням. Забезпечує безпечні умови праці підлеглого персоналу. Організовує та забезпечує силами підлеглого персоналу нагляд за: проведенням споживачами, суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання заходів із забезпечення безперебійного та якісного енергопостачання, дотриманням ними вимог діючих правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, планів з ліквідації аварій; технічним станом електричних, теплових установок і мереж та дотриманням встановлених режимів споживання (постачання) електричної і теплової енергії. Організовує та забезпечує здійснення контролю за усуненням суб'єктами господарської діяльності виявлених порушень законодавства в галузі електроенергетики, сфері теплопостачання та інших нормативних документів з питань електро- і теплопостачання, застосуванням енергопостачальниками заходів щодо обмеження постачання електричної і теплової енергії споживачам у разі виявлення порушень ними Правил користування електричною і тепловою енергією, а також споживачам-неплатникам за фактично спожиту електричну і теплову енергію. Аналізує інформацію за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду; бере участь у методологічній роботі, оформленні документів щодо застосування штрафних санкцій та передачі справ на суб'єктів господарювання до прокуратури та суду. Проводить практичну роботу з персоналом відділення відповідно до плану-графіка роботи з персоналом. Підтверджує готовність до роботи (подачі напруги) нових і реконструйованих енергоустановок споживачів. Розглядає звернення споживачів з питань енергопостачання, за результатами розгляду звернень готує висновки. Контролює дотримання споживачами та енергопостачальниками показників якості енергії (електричної та теплової), технічний стан резервних джерел живлення споживачів I категорії та схеми приєднання їх до електричних мереж. Розглядає справи про адміністративні правопорушення та притягає до адміністративної відповідальності працівників, посадових осіб і громадян, винних у вчиненні адміністративного правопорушення. У межах своєї компетенції видає накази, розпорядження, приписи та подання щодо організації державного енергетичного нагляду та усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики та у сфері теплопостачання. Здійснює керівництво підлеглим персоналом. Готує та особисто надає звіти щодо результатів виробничої діяльності відділення, роботи з персоналом відділення, розгляду справ про накладання штрафних санкцій на суб'єктів господарської діяльності та про адміністративні правопорушення, виконання планів та графіків робіт за результатами перевірок і за завданням керівництва.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо основних засад державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, адміністративних правопорушень, цивільного та господарського права. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації виробничої діяльності Держенергонагляду і відпуску енергії споживачам. Вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм, стандартів та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки. Вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації енергетичних установок і мереж, планів з ліквідації аварій. Галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом. Конкретні вимоги щодо обсягу знань визначаються посадовою інструкцією.
Кваліфікаційні вимоги: Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за посадою старшого державного інспектора з енергетичного нагляду або на керівних посадах підприємств електроенергетики, теплопостачальних, теплопередавальних організацій чи в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 3 років.
Додаток 2
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
НАЧАЛЬНИК ІНСПЕКЦІЇ ДЕРЖЕНЕРГОНАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в областях, містах Києві та Севастополі з метою виконання в повному обсязі вимог Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії та видає відповідні організаційно-розпорядчі документи. Організовує та забезпечує нагляд за: проведенням споживачами, суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання заходів із забезпечення безперебійного та якісного енергопостачання, дотриманням ними вимог діючих правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації електричних, теплових установок та теплових мереж, планів з ліквідації аварій; технічним станом електричних, теплових установок і мереж та дотриманням встановлених режимів споживання (постачання) електричної і теплової енергії. Забезпечує розроблення планів виробничої діяльності інспекції, плану-графіка роботи з персоналом, планів і графіків робіт за результатами перевірок та завданнями керівництва. Організовує та забезпечує виконання планів і графіків робіт інспекції, експлуатацію будівель, оргтехніки, транспортних засобів, закріплених за інспекцією. Забезпечує безпечні умови праці персоналу інспекції. Керує роботою із збирання, узагальнення, аналізу і підготовки матеріалів для органів державного енергетичного нагляду вищого рівня з питань технічного стану електричних, теплових установок і мереж, використання електричної і теплової енергії, дотримання встановлених режимів енергоспоживання, правил безпеки тощо. Організовує обстеження споживачів енергії, суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання згідно із завданням органів вищого рівня, контроль технічного стану резервних джерел живлення споживачів I категорії та схеми приєднання їх до електричних мереж; стану встановлених у споживачів системних елементів протиаварійної автоматики, що впливають на надійність роботи електромереж; стану оперативно-диспетчерського керування електрогосподарством споживачів. Організовує розгляд звернень споживачів з питань енергопостачання і застосування санкцій за недодержання встановлених режимів енергоспоживання і підготовку за ними висновків. Аналізує інформацію за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду; бере участь у методологічній роботі, оформленні документів щодо застосування штрафних санкцій та передачі справ на суб'єктів господарювання до прокуратури та суду. Здійснює практичну роботу з персоналом інспекції відповідно до плану-графіка роботи з персоналом. Забезпечує поширення сучасних прийомів та методів роботи енергонагляду. Здійснює керівництво і контроль за роботою підрозділів інспекції, організовує розподіл інспекторів за обслуговуваними суб'єктами господарської діяльності. Організовує роботу кваліфікаційних комісій з перевірки знань правил експлуатації у працівників інспекції та осіб, відповідальних за електричне та теплове господарство споживачів. Розглядає справи про адміністративні правопорушення та притягає до адміністративної відповідальності працівників, посадових осіб і громадян, винних у вчиненні адміністративного правопорушення. У межах своєї компетенції видає накази, розпорядження, приписи та подання щодо організації державного енергетичного нагляду та усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики та у сфері теплопостачання. Контролює своєчасну підготовку та надання звітів щодо результатів виробничої діяльності інспекції, роботи з персоналом інспекції, розгляду справ про накладання штрафних санкцій на суб'єктів господарської діяльності та про адміністративні правопорушення, виконання планів і графіків робіт за результатами перевірок та завданнями керівництва.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо основних засад державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, адміністративних правопорушень, цивільного та господарського права.
Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації виробничої діяльності Держенергонагляду і відпуску енергії споживачам. Вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм, стандартів та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки. Вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації енергетичних установок і мереж, планів з ліквідації аварій. Галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом. Конкретні вимоги щодо обсягу знань визначаються іменною посадовою інструкцією.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи на керівних посадах у системі Держенергонагляду, підприємств електроенергетики, теплопостачальних, теплопередавальних організацій чи в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 3 років.
Додаток 3
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ПРОФЕСІОНАЛ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРИЧНИХ СТАНЦІЙ,
ЕНЕРГЕТИЧНИХ УСТАНОВОК ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Бере участь у виконанні допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства шляхом здійснення опосвідчення (перевірок) забезпечення постачання енергії відповідно до вимог нормативних документів та договорів, технічного стану та організації експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії. Організує роботу з аналізу відповідності обсягів модернізації та реконструкції енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики фактичному технічному стану енергообладнання та мереж, розробляє відповідні висновки. Організує роботу з аналізу дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії, узагальнює отримані матеріали, контролює підготовку відповідних пропозицій та надає суб'єктам господарювання консультаційну допомогу з цих питань. Здійснює аналіз відповідності схем електропостачання споживачів енергії (зовнішніх та внутрішніх) проектним рішенням, нормам та правилам щодо категорійності електропостачання їх струмоприймачів, організує підготовку пропозицій щодо приведення схем електропостачання до вимог нормативних документів. Розглядає та надає технічні рекомендації щодо розроблення суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії заходів щодо безаварійного енергопостачання. Організує технічне опосвідчення відповідності нових і реконструйованих електричних станцій, енергетичних установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтверджує їх готовність до роботи. Організує роботу з аналізу технічного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України. Надає методичну допомогу в організації оперативно-диспетчерського управління енергогосподарствами споживачів енергії. Організує розробку висновків щодо готовності суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. Розглядає та готує висновки до виданих технічних умов на приєднання електричних установок і мереж до мереж енергопостачальних організацій щодо їх відповідності вимогам нормативних документів. Організує оформлення актів опосвідчення технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, у тому числі по об'єктах електроенергетики, які відпрацювали нормативний ресурс експлуатації. Опрацьовує, узагальнює та надає суб'єктам електроенергетики рекомендації щодо порядку збирання інформації та аналізу прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди. Розглядає висновки щодо актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання. Бере участь у проведенні експертиз енергетичного обладнання, роботі комісій з розслідування технологічних порушень на об'єктах електроенергетики, перевірки знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) у осіб, відповідальних за енергетичне господарство споживачів енергії. Організує підготовку висновків щодо можливості застосування зниженого тарифу на електричну енергію для багатоквартирних будинків не газифікованих природним газом та в яких тимчасово не працюють системи централізованого теплопостачання, оформляє відповідні акти. Відповідно до завдань та обов'язків у встановленому порядку планує свою роботу та готує відповідні звіти.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики, сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо електроенергетичної галузі та сфери теплопостачання, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробничої діяльності в електроенергетичній галузі, сфері теплопостачання і відпуску енергії споживачам; вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки; вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, електричних, теплових установок і мереж та енергетичного обладнання, планів з ліквідації аварій; галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом; державну мову.
Кваліфікаційні вимоги:
Головний професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж:повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді провідного професіонала з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж - не менше 3 років або на керівних посадах підприємств електроенергетики, енергопостачальних, теплопередавальних організацій чи в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 5 років.
Провідний професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді професіонала з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 1 категорії - не менше 2 років.
Професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 1 категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді професіонала з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 2 категорії - не менше 2 років.
Професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 2 категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді професіонала з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж - не менше 1 року.
Професіонал з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді фахівця 1 категорії з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж - не менше 2 років.
Додаток 4
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ПРОФЕСІОНАЛ - ОРГАНІЗАТОР З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРИЧНИХ СТАНЦІЙ, ЕНЕРГЕТИЧНИХ УСТАНОВОК ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Організує виконання та впровадження допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства шляхом здійснення опосвідчення (перевірок) забезпечення постачання енергії відповідно до вимог нормативних документів і договорів, технічного стану та організації експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії. Координує організацію розробки аналітичних матеріалів щодо відповідності обсягів модернізації та реконструкції енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики фактичному технічному стану енергообладнання та мереж, координує розробку відповідних висновків. Бере участь в організації розробки аналітичних матеріалів щодо дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії, координує узагальнення отриманих матеріалів та підготовку відповідних пропозицій з наданням суб'єктам господарювання консультаційної допомоги з цих питань. Координує організацію робіт з аналізу відповідності схем електропостачання споживачів енергії (зовнішніх та внутрішніх) проектним рішенням, нормам та правилам щодо категорійності електропостачання їх струмоприймачів, підготовку пропозицій щодо приведення схем електропостачання до вимог нормативних документів. Здійснює організацію розгляду та контролює надання технічних рекомендацій щодо розроблення суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії заходів щодо безаварійного енергопостачання та організації протиаварійної роботи. Організує відбір зразків енергетичного обладнання у разі його пошкодження для проведення експертизи. Приймає рішення щодо класифікації (перекласифікації) технологічних порушень в роботі об'єктів електроенергетики. Координує організацію роботи з технічного опосвідчення відповідності нових і реконструйованих електричних станцій, енергетичних установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також контролює підготовку висновків щодо їх готовності до роботи. Бере участь в організації здійснення аналізу технічного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України. Організує надання методичної допомоги в оперативно-диспетчерському управлінні енергогосподарствами споживачів енергії. Координує розробку висновків щодо готовності суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії до роботи в осінньо-зимовий та паводковий періоди і в умовах надзвичайних ситуацій, контролює їх відповідність умовам експлуатації обладнання. Бере участь в організації підготовки висновків до виданих технічних умов на приєднання електричних установок і мереж до мереж енергопостачальних організацій щодо їх відповідності вимогам нормативних документів. Координує організацію роботи з оформлення актів опосвідчення технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, у тому числі об'єктів електроенергетики, які відпрацювали нормативний ресурс експлуатації. Організує опрацювання, узагальнення та надання суб'єктам електроенергетики рекомендацій щодо порядку збирання інформації та аналізу прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди. Здійснює організацію розгляду висновків щодо актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання. Організує участь відповідних працівників у проведенні експертиз енергетичного обладнання, роботі комісій з розслідування технологічних порушень на об'єктах електроенергетики, перевірках знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) в осіб, відповідальних за енергетичне господарство споживачів енергії. Розглядає пропозиції щодо відсторонення від управління обладнанням або проведенням робіт оперативного персоналу, в разі порушення ним правил експлуатації або експлуатаційних інструкцій. Координує підготовку висновків щодо можливості застосування зниженого тарифу на електричну енергію для багатоквартирних будинків, не газифікованих природним газом та в яких тимчасово не працюють системи централізованого теплопостачання, оформляє відповідні акти. Відповідно до завдань та обов'язків у встановленому порядку організує планування роботи підлеглих працівників та відповідних звітів.
Повинен знати: електричну схему основної та розподільної мережі Об'єднаної енергетичної системи України та її регіонів, принцип роботи, технічні характеристики, конструктивні особливості основного устаткування об'єктів електроенергетики, вітчизняні та світові тенденції технологічного, технічного, економічного й соціального розвитку електроенергетики, законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики, сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо електроенергетичної галузі та сфери теплопостачання, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробничої діяльності в електроенергетичній галузі, сфері теплопостачання і відпуску енергії споживачам; вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки; вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, електричних, теплових установок і мереж та енергетичного обладнання, планів з ліквідації аварій; галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом; державну мову.
Кваліфікаційні вимоги: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта у сфері управління персоналом. Стаж роботи за професією на посаді провідного професіонала з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж - не менше 2 років.
Додаток 5
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
СТАРШИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР З ЕНЕРГЕТИЧНОГО
НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства шляхом здійснення державного нагляду (контролю) за забезпеченням постачання енергії відповідно до вимог нормативних документів та договорів, технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. Організує здійснення аналізу відповідності обсягів модернізації та реконструкції енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії фактичному технічному стану енергообладнання та мереж, координує розробку відповідних висновків, контролює виконання затверджених в установленому порядку заходів. Координує роботу з аналізу дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії, (електричної, теплової), бере участь у підготовленні відповідних пропозицій та надає суб'єктам господарювання консультаційну допомогу з цих питань. Здійснює аналіз відповідності схем електропостачання споживачів електричної енергії (зовнішніх та внутрішніх) проектним рішенням, нормам та правилам щодо категорійності електропостачання їх струмоприймачів, розглядає пропозиції щодо приведення схем електропостачання до вимог нормативних документів, контролює розробку та виконання споживачами відповідних заходів. Організує розгляд технічних рекомендацій щодо розроблення суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії заходів щодо безаварійного енергопостачання. Організує здійснення технічного аудиту щодо відповідності нових і реконструйованих електричних і теплових установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтверджує їх готовність до роботи. Координує організацію робіт з аналізу технічного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України. Організує надання методичної допомоги в організації оперативно-диспетчерського управління енергогосподарствами споживачів енергії, контролює дотримання вимог нормативних документів з цих питань. Координує підготовку висновків щодо готовності суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій, контролює виконання відповідних заходів. Розглядає висновки до виданих технічних умов на приєднання електричних, теплових установок і мереж до мереж енергопостачальних організацій щодо їх відповідності вимогам нормативних документів. Розглядає та погоджує проекти енергопостачання споживачів енергії. Організує роботу з оформлення актів обстежень технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії. Координує здійснення нагляду за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії, видає відповідні приписи та контролює їх виконання. Розглядає пропозиції щодо накладання штрафних санкцій на суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та бере участь у роботі комісій із цих питань. Координує підготовку складання протоколів про адміністративні правопорушення та притягає громадян, працівників і посадових осіб до адміністративної відповідальності за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Організує узагальнення рекомендацій до методології організації збирання інформації та аналізу прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди. Розглядає висновки щодо складення актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання. Бере участь у роботі з перегляду нормативно-технічних, нормативно-правових та інших методичних документів з питань енергозабезпечення споживачів та надає відповідні пропозиції. Організує участь державної інспекції у роботі комісій з перевірки знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) у керівників енергогосподарств споживачів електричної і теплової енергії. Відповідно до завдань та обов'язків у встановленому порядку планує свою роботу та готує відповідні звіти.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо основних засад державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, інформаційного забезпечення, авторського права, розгляду звернень громадян, адміністративних правопорушень, цивільного та господарського права; Положення про державний енергетичний нагляд, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробничої діяльності Держенергонагляду і відпуску енергії споживачам; вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки; вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, електричних, теплових установок і мереж та енергетичного обладнання, планів з ліквідації аварій; галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом; конкретні вимоги щодо обсягу знань визначаються іменною посадовою інструкцією.
Кваліфікаційні вимоги:
Старший державний інспектор з енергетичного нагляду: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за фахом у системі Держенергонагляду - не менше 3 років.
Додаток 6
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ДЕРЖАВНИЙ ІНСПЕКТОР З ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Бере участь у виконанні допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства шляхом здійснення державного нагляду (контролю) за забезпеченням постачання енергії відповідно до вимог нормативних документів і договорів, технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії. Здійснює аналіз відповідності обсягів модернізації та реконструкції енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії фактичному технічному стану енергообладнання та мереж, розробляє відповідні висновки, контролює виконання затверджених в установленому порядку заходів. Здійснює аналіз дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії, (електричної, теплової), готує відповідні пропозиції та надає суб'єктам господарювання консультаційну допомогу з цих питань. Бере участь в роботі з аналізу відповідності схем електропостачання споживачів електричної енергії (зовнішніх та внутрішніх) проектним рішенням, нормам та правилам щодо категорійності електропостачання їх струмоприймачів, готує пропозиції щодо приведення схем електропостачання до вимог нормативних документів, контролює розробку та виконання споживачами відповідних заходів. Бере участь у підготовленні технічних рекомендацій щодо розроблення суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії заходів щодо безаварійного енергопостачання. Здійснює технічний аудит щодо відповідності нових і реконструйованих електричних і теплових установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтверджує їх готовність до роботи. Здійснює аналіз технічного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України. Бере участь у наданні методичної допомоги в організації оперативно-диспетчерського управління енергогосподарствами споживачів енергії, контролює дотримання вимог нормативних документів з цих питань. Розробляє висновки щодо готовності суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій, контролює виконання відповідних заходів. Готує висновки до виданих технічних умов на приєднання електричних, теплових установок і мереж до мереж енергопостачальних організацій щодо їх відповідності вимогам нормативних документів. Розглядає та погоджує проекти енергопостачання споживачів енергії та надає відповідні пропозиції. Оформляє акти обстеження технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії. Здійснює нагляд за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії, видає відповідні приписи та контролює їх виконання. Готує пропозиції щодо накладання штрафних санкцій на суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та бере участь у роботі комісій із цих питань. Складає протоколи про адміністративні правопорушення та притягає громадян, працівників і посадових осіб до адміністративної відповідальності за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Опрацьовує, узагальнює та надає суб'єктам електроенергетики рекомендації до методології організації збирання інформації та аналізу прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди. Готує висновки щодо складення актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання. Бере участь у роботі комісій з перевірки знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) у керівників енергогосподарств, споживачів електричної і теплової енергії. Відповідно до завдань та обов'язків у встановленому порядку планує свою роботу та готує відповідні звіти.
Повинен знати: законодавчі та нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, основні засади чинного цивільного законодавства України щодо державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, охорони праці, пожежної безпеки, метрології та стандартизації, розгляду звернень громадян, адміністративних правопорушень; Положення про державний енергетичний нагляд, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації виробничої діяльності Держенергонагляду і відпуску енергії споживачам; вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки; вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, електричних, теплових установок і мереж та енергетичного обладнання, планів з ліквідації аварій; галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом; конкретні вимоги щодо обсягу знань визначаються іменною посадовою інструкцією.
Кваліфікаційні вимоги:
Державний інспектор з енергетичного нагляду 1 категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді державного інспектора з енергетичного нагляду 2 категорії - не менше 2 років або на керівних посадах підприємств електроенергетики, енергопостачальних, теплопередавальних організацій чи в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 3 років.
Державний інспектор з енергетичного нагляду 2 категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді державного інспектора з енергетичного нагляду - не менше 1 року або на підприємствах електроенергетики, енергопостачальних, теплопередавальних організацій, або в енергетичних підрозділах підприємств інших галузей економіки - не менше 1 року.
Державний інспектор з енергетичного нагляду: базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) без вимог до стажу роботи.
Додаток 7
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ДИСПЕТЧЕР ЕЛЕКТРОПІДСТАНЦІЇ
Завдання та обов'язки. Здійснює виконання перемикань з метою виведення з роботи в ремонт/резерв та введення в роботу після ремонту/резерву ліній електропередачі та обладнання підстанцій магістральних електричних мереж ОЕС України. Дає дозвіл на підготовку робочих місць та дозвіл на допуск до роботи за нарядами та розпорядженнями на обладнанні підстанцій, визначених розпорядчим документом підприємства. Запобігає та ліквідовує аварійні ситуації на лініях електропередачі та обладнанні підстанції магістральних електричних мереж відповідно до вимог інструктивно-нормативних документів. Підтримує величини напруги на підстанціях магістральних електричних мереж у встановлених інструктивно-нормативними документами межах. Під час роботи використовує системи протиаварійної автоматики та релейного захисту, а також засоби зв'язку та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, встановлені на підстанціях; веде мнемосхему або оперативну схему підстанції, оперативний журнал та іншу оперативно-технічну документацію, визначені розпорядчими документами підприємства. Періодично підтримує належний рівень своєї кваліфікації відповідно до вимог нормативних документів з навчання і перевірки знань працівників підприємств електроенергетики, що належать до сфери управління Міністерства палива та енергетики України, з охорони праці, пожежної безпеки і технічної експлуатації обладнання електричних станцій і мереж.
Повинен знати: постанови, накази, розпорядження, методичні, нормативні та інші керівні матеріали центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці України щодо організації оперативно-диспетчерського управління роботою ОЕС України; директивні документи з експлуатації устаткування та споруд електричних мереж; інструкції з оперативно-технологічного управління магістральними електричними мережами енергосистеми; посадову інструкцію диспетчера електропідстанції та посадові інструкції безпосередньо підлеглого персоналу; оперативну і нормальну електричні схеми та експлуатаційні характеристики основного устаткування підстанції; принципи роботи пристроїв релейного захисту і протиаварійної автоматики, встановлених у магістральних електричних мережах; основи організації виробництва, праці й управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта в галузі виробництва, передавання або постачання електричної енергії (спеціаліст). Стаж роботи на підприємствах енергетичної галузі не менше 1-го року.
Додаток 8
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ФАХІВЕЦЬ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРИЧНИХ СТАНЦІЙ,
ЕНЕРГЕТИЧНИХ УСТАНОВОК ТА МЕРЕЖ
Завдання та обов'язки. Бере участь у виконанні допоміжних заходів із забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства шляхом здійснення опосвідчення (перевірок) забезпечення постачання енергії відповідно до вимог нормативних документів та договорів, технічного стану та організації експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії. Бере участь в роботі з аналізу відповідності обсягів модернізації та реконструкції енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики фактичному технічному стану енергообладнання та мереж, розробляє відповідні висновки. Бере участь в роботі з аналізу дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії, готує відповідні пропозиції. Бере участь в аналізі відповідності схем електропостачання споживачів енергії (зовнішніх та внутрішніх) проектним рішенням, нормам та правилам щодо категорійності електропостачання їх струмоприймачів, готує пропозиції щодо приведення схем електропостачання до вимог нормативних документів. Приймає участь в роботі з технічного опосвідчення відповідності нових і реконструйованих електричних станцій, енергетичних установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, підтвердження їх готовності до роботи. Здійснює аналіз технічного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України. Розробляє та готує висновки щодо готовності суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій. Розглядає та готує висновки до виданих технічних умов на приєднання електричних установок і мереж до мереж енергопостачальних організацій щодо їх відповідності вимогам нормативних документів. Оформляє акти опосвідчення технічного стану та організації експлуатації енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів енергії, у тому числі по об'єктах електроенергетики, які відпрацювали нормативний ресурс експлуатації. Оформляє рекомендації до методології організації збирання інформації та аналізу прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди для надання їх суб'єктам електроенергетики. Готує висновки щодо актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання. Бере участь у проведенні експертиз енергетичного обладнання, роботі комісій з розслідування технологічних порушень на об'єктах електроенергетики, перевірки знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) у осіб, відповідальних за енергетичне господарство споживачів енергії. Готує висновки щодо можливості застосування зниженого тарифу на електричну енергію для багатоквартирних будинків, не газифікованих природним газом та в яких тимчасово не працюють системи централізованого теплопостачання, оформляє відповідні акти. Відповідно до завдань та обов'язків у встановленому порядку планує свою роботу та готує відповідні звіти.
Повинен знати: нормативно-правові акти, що діють у галузі електроенергетики, сфері теплопостачання, вимоги чинного цивільного законодавства України щодо електроенергетичної галузі та сфери теплопостачання, охорони праці, пожежної безпеки, інформаційного забезпечення, розгляду звернень громадян, постанови, накази, розпорядження органів вищого рівня; вимоги нормативно-правових актів, державних, галузевих і об'єктових правил, норм та інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки; вимоги правил, норм, стандартів, регламентів, інструкцій з експлуатації, електричних, теплових установок і мереж та енергетичного обладнання, планів з ліквідації аварій; галузеві керівні документи з питань організації роботи з персоналом; державну мову.
Кваліфікаційні вимоги:
Фахівець з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 1 категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді фахівця з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 2 категорії - не менше 2 років.
Фахівець з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж 2 категорії: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, спеціаліст). Стаж роботи за професією на посаді фахівця з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж - не менше 2 років.
Фахівець з експлуатації електричних станцій, енергетичних установок та мереж: повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр, спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
Додаток 9
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики та вугільної
промисловості України
26.12.2011 N 885
ОПЕРАТОР ХІМІЧНОГО ЦЕХУ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
VI група кваліфікації
Завдання та обов'язки. Обслуговує вузол розвантаження, зберігання, приготування реагентів (кислот, лугів, коагулянту, вапна). Обслуговує установку і веде режим попереднього очищення води. Обслуговує і веде режим хімводоочищення хімічної знесолюючої установки і хімводоочищення блочної знесолюючої установки, автономної знесолюючої установки. Проводить водно-хімічний режим блоків 300 МВт. Обслуговує устаткування пробовідбірного відділення вугілля. Розробляє, готовить робочу і арбітражну пробу вугілля. Обслуговує термогравіметричний аналізатор визначення золи, вологи і летких речовин в твердому та рідкому паливі. Обслуговує інфрачервоний спектрограф визначення вуглецю і сірки твердого, рідкого, газоподібного палива. Обслуговує радіометричний аналізатор вугілля. Виконує арбітражний атестаційний міжлабораторний аналіз твердого, рідкого, газоподібного палива.
Повинен знати: будову і принцип роботи устаткування реагентного господарства, схеми закачування реагентів (кислоти, лугу, вапна, коагулянту), схеми дренажного устаткування; освітлення води; сутність процесу вапнування, коагуляції; фізико-хімічну сутність процесу коагуляції; приготування робочих розчинів вапна і коагулянту; якість освітленої води і хімконтроль; устаткування хімводоочищення, фільтруючі матеріали; натрій-катіонування; сутність процесу іонообміну; ємність абсорбції, питомі витрати кислоти на регенерацію; аніонування, сутність процесу, ємність абсорбції, питомі витрати лугу на регенерацію; призначення ФЗД, сумісне катіонування та аніонування; будову і принцип роботи освітлювачів, механічних фільтрів, електрогенератора коагулянту, апарату гасіння вапна, Н-катіонітових фільтрів, аніонітових фільтрів, декарбонізатора, фільтрів змішаної дії, відцентрованих насосів-дозаторів; якість знесоленої води; хімконтроль; методики хімічного контролю води та пари ТЕС; будову і принцип роботи приладів ручного хімконтролю (pH-метри, фотокалориметри). Норми якості живильної води, пари, конденсату, розпал котла, режимну карту пуску блока; основи загальної та аналітичної хімії в обсязі програми середньо-технічного закладу; схему БЗУ, очищення конденсату на механічних фільтрах, промивання фільтра; будову і принцип роботи, налагодження термогравіметричного аналізатора і методики визначення вологості, зольності летких речовин твердого та рідкого палива; будову і принцип роботи, налагодження і методики визначення сірки та вуглецю на інфрачервоному спектрографі; будову і принцип роботи механічного пробовідбірника, будову, принцип дії радіометричного аналізатора, характеристику джерела іонізуючого випромінювання.
Методики проведення аналізів вологості і зольності вугільного типу; проведення аналізів чистоти водню, кисню генератора і на електролізній установці; проведення аналізів вигону водню, природного газу на генераторах, біля котла, на газорозподільчій підстанції та під час проведення ремонтних робіт; будову і експлуатацію аналітичних електронних терезів; сушильної шафи і муфелю; розсів вугільного пилу на тонкість помолу; роботу розсівальної машини: будову, принцип роботи і обслуговування лабораторних та пробороздільних млинів; будову приладу ГХЛ-1; проведення газових аналізів.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією оператора хімічного цеху електростанції V групи не менше 1 року.
Приклади робіт:
1. Блочна знесолююча установка, автономна знесолююча установка - ведення режиму роботи.
2. Водень - аналіз чистоти.
3. Вугілля, вугільний пил - аналіз вологи, зольності.
4. Генератор - визначення точки роси.
5. Електролізна установка - аналіз кисню, водню, визначення концентрації азоту, кисню, водню.
6. Термогравітаційний аналізатор - визначення вологості, зольності, летких речовин в мазуті та вугіллі.
7. Інфрачервоний спектрограф - визначення сірки, вуглецю в мазуті та вугіллі.
8. Радіометричний аналізатор вугілля системи Wilpo на джерелі іонізуючого випромінювання Америцій-241.
9. Пробовідбірне відділення - відбір та приготування робочої, арбітражної, атестаційної та міжлабораторної проби.
10. Механічні фільтри хімічної знесолюючої установки, блочної знесолюючої установки, автономної знесолюючої установки - проведення промивок.
11. Окисність, вміст вуглекислоти, кисню, заліза та міді - проведення аналізів.
12. Фільтри змішаної дії з виносною регенерацією блочної знесолюючої установки, автономної знесолюючої установки - проведення регенерацій.