МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Положення про парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Центральний парк ім. М. Леонтовича"
1. Затвердити Положення про парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Центральний парк ім. М. Леонтовича", що додається.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра КРАСНОЛУЦЬКОГО Олександра.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
захисту довкілля
та природних ресурсів України
04 січня 2021 року № 3
ПОЛОЖЕННЯ
про парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Центральний парк ім. М. Леонтовича"
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Центральний парк культури і відпочинку ім. Горького" (далі - Парк-пам'ятка) оголошено постановою колегії Держкомітету Ради Міністрів УРСР по екології і раціональному природокористуванню від 30.08.90 № 18 "Про затвердження переліку державних парків-пам'яток садово-паркового мистецтва республіканського значення". Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020
№ 951 "Про перейменування деяких територій та об'єктів природно-заповідного фонду" Парк-пам'ятку було перейменовано на Парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Центральний парк ім. М. Леонтовича".
1.2. Парк-пам'ятка входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
1.3. Парк-пам'ятка загальною площею 30 гектарів розташований на території м. Вінниці і перебуває у користуванні міського комунального підприємства "Вінницязеленбуд" (далі - Землекористувач).
1.5. Межі земельних ділянок, що включені до території Парку-пам'ятки, встановлюються в натурі (на місцевості), закріплюються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держгеокадастру. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
До встановлення меж Парку-пам'ятки у натурі його межі визначаються відповідно до Проекту його створення.
1.6. Утримання та реконструкція Парку-пам'ятки проводиться за проєктами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органом, у підпорядкуванні якого перебуває Парк-пам'ятка, за погодженням із Міндовкілля.
1.7. Адреса Землекористувача: вул. Хлібна 1, м. Вінниця, 21036, тел. 0432-56-25-21.
2. МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ
2.1. Парк-пам'ятку створено з метою охорони визначного парку культури створеного в першій половині XIX століття на основі природної грабової діброви. Насадження парку мають високу декоративність та багатий дендрологічний склад, серед яких є декілька 300-річних дубів: червоний і каштанолистий, оксамит амурський, сосна веймутова.
2.2. Основними завданнями Парку-пам'ятки є:
охорона та збереження найбільш визначних та цінних зразків паркового будівництва з метою охорони їх і використання в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних та оздоровчих цілях;
забезпечення охорони його території з усіма природними об'єктами, додержання режиму території;
підтримка загального екологічного балансу в регіоні;
поширення еколого-освітніх знань.
3. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА
3.1. Відповідно до
Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Парку-пам'ятки забороняється діяльність, що суперечить меті та завданням Парку-пам'ятки, передбаченим цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу, у тому числі:
використання земельних ділянок не за цільовим призначенням;
розвідувальні, підривні роботи, розробка усіх видів корисних копалин, будь-які порушення ґрунтового покриву, розкопки;
знищення або пошкодження інформаційно-охоронних, межових, охоронних знаків, алей, стежок, рекреаційних об'єктів і паркових меблів;
самовільне влаштування городів, пошкодження дерев, кущів, квітників, газонів;
вивезення і звалювання у не відведених для цього місцях відходів, сміття, трави, гілок, деревини, снігу, листя тощо;
складування будівельних матеріалів, конструкцій, обладнання;
встановлення об'єктів зовнішньої реклами, торговельних лотків, павільйонів, кіосків тощо, без відповідних дозволів та погоджень;
посипання кухонною сіллю снігу та льоду на тротуарах;
знищення чи пошкодження окремих дерев, чагарників, трав'яної рослинності, гілок дерев;
влаштовування ігор на газонах;
спалювання сухої рослинності, розпалювання багаття та порушення інших правил протипожежної безпеки;
добування з дерев соку, смоли, нанесення механічних пошкоджень;
проведення рубок головного користування та прохідних рубок;
знищення мурашників, лов птахів і звірів;
здійснення сінокосіння, крім догляду за газонами і знищення бур'янів та за виключенням спеціально відведених планом землекористування ділянок;
випасання худоби, вигул та дресирування тварин у не відведених для цього місцях;
використання хімічних засобів боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, за винятком окремих ситуацій, коли є загроза існуванню природного комплексу, що охороняється, на підставі наукового обґрунтування;
псування та забруднення земель виробничими, комунальними та іншими відходами;
влаштування стоянок автомашин;
проїзд механічних транспортних засобів поза дорогами загального користування, за винятком транспортних засобів оперативних і спеціальних служб та службового транспорту Землекористувачів, під час виконання ними службових обов'язків;
будь-яке будівництво стаціонарних та розміщення тимчасових споруд, не пов'язане з організацією охорони Парку-пам'ятки;
збір рідкісних та занесених до Червоної книги України видів рослин, їх квітів та плодів;
здійснення ремонту, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів;
меліоративні та будь-які інші роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного та гідрохімічного режимів території Парку-пам'ятки;
інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв'язків і ходу природних процесів, втрати наукової, естетичної цінності природного комплексу, що охороняється.
3.2. На території Парку-пам'ятки дозволяється у встановленому порядку:
проведення екскурсій і масовий відпочинок населення;
догляд за насадженнями, включаючи санітарні рубки, рубки реконструкції та догляду з підсадкою дерев і чагарників ідентичного видового складу, замість загиблих, вжиття заходів щодо запобігання самосіву, збереження композицій із дерев, чагарників і квітів, трав'яних газонів;
наукова, природоохоронна, обмежена господарська та інша діяльність, що не суперечить цільовому призначенню, меті та завданням Парку-пам'ятки і проводиться з додержанням встановленого цим Положенням режиму території;
збереження і відтворення природних комплексів та об'єктів Парку-пам'ятки.
3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах території Парку-пам'ятки здійснюється на підставі дозволів, виданих Вінницькою обласною державною адміністрацією у межах лімітів, установлених Міндовкілля.
3.4. Парк-пам'ятка охороняється Землекористувачем і утримується на його кошти.
3.5. Забезпечення режиму території земельних ділянок у межах Парку-пам'ятки здійснюється Землекористувачем.
3.6. На Землекористувача у межах Парку-пам'ятки оформляється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території.
3.7. Режим охорони території Парку-пам'ятки враховується при розробці генеральних та інших планів, проектів будівництва, схем планування території, землевпорядної документації тощо.
3.8. Державний контроль за додержанням режиму території Парку-пам'ятки здійснюється Державною екологічною інспекцією України.
3.9. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Парку-пам'ятки здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища.
4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
4.1. Порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища у межах Парку-пам'ятки тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством.
4.2. Юридичні і фізичні особи зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Парку-пам'ятки у розмірі, що визначається в установленому законодавством порядку та підлягає компенсації в повному обсязі.
5. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ
5.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Парку-пам'ятки проводиться відповідно до законодавства.
Директор Департаменту природно-заповідного фонду | Е. Арустамян |
( Текст взято з сайту Міністерства енергетики та захисту довкілля https://menr.gov.ua )