• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організацію роботи органів прокуратури у здійсненні нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод громадян та захисту інтересів держави

Генеральна прокуратура України  | Наказ від 02.10.1998 № 2 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 02.10.1998
  • Номер: 2
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 02.10.1998
  • Номер: 2
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Генеральний прокурор України
Н А К А З
N 2 від 02.10.98
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної прокуратури N 3 від 28.10.2002 )
Про організацію роботи органів прокуратури у здійсненні нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод громадян та захисту інтересів держави
З метою приведення прокурорської діяльності з нагляду за додержанням законів щодо захисту конституційних прав, свобод та інтересів громадян у відповідності з Конституцією України, Законом України "Про прокуратуру" та підвищення її ефективності
НАКАЗУЮ:
1. Управлінню нагляду за додержанням законів щодо прав, свобод та захисту інтересів держави, Головному управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним, міжрайонним, природоохоронним, транспортним, військовим прокурорам, прокурорам з нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства, керуючись Конституцією, Законом України "Про прокуратуру", докорінно поліпшити нагляд за додержанням і застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами, державними комітетами, відомствами, іншими органами господарського управління і контролю, Урядом Автономної Республіки Крим, органами військового управління, виконавчої влади та місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, підпорядкованості та належності, посадовими особами та громадянами, орієнтуючись на якість діяльності, а не на статистичні показники. При цьому зосереджувати зусилля на профілактичній спрямованості нагляду.
2. При взаємодії з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, військового управління, здійснювати заходи, спрямовані на фактичне усунення порушень закону та умов, що їм сприяли, виходячи з принципу незалежності прокуратури від органів виконавчої влади.
При цьому особливу увагу приділяти нагляду за відповідністю Конституції України та законам правових актів, що видаються цими органами. Не рідше, як один раз у квартал, незалежно від повідомлень про порушення, перевіряти законність актів, які ними видаються. Повніше використовувати право прокурора брати участь у засіданні рад, їх виконавчих комітетів, колегій державних органів, військових рад.
3. З урахуванням стану законності забезпечити постійний нагляд за додержанням:
3.1. Соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод громадян, військовослужбовців та членів їхніх сімей, прав і інтересів соціальних груп, які потребують державної допомоги і захисту;
законів, що регламентують діяльність партій і громадських об'єднань, засобів масової інформації, порядок проведення референдумів, виборів, мітингів, зборів, вуличних походів, страйків, демонстрацій тощо;
законодавства про порядок розгляду скарг, особливо з питань виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат, охорони праці, здоров'я, освіти, житлових прав та захисту прав споживачів, життя і здоров'я військовослужбовців, законодавства про міжнаціональні, міжконфесійні відносини та міграції;
законів про державну службу, зокрема, щодо обмежень заняття підприємницькою діяльністю;
законодавства про адміністративні правопорушення.
Звертати особливу увагу на додержання конституційних гарантій щодо прав громадян на захист, правову допомогу, непорушність приватної власності та особистої недоторканності. Принципово реагувати на випадки незаконного адміністративного затримання громадян, конфіскації майна без рішення суду.
Військовим прокурорам щомісяця перевіряти законність тримання на гауптвахтах військовослужбовців, затриманих у дисциплінарному порядку.
3.2. Законів, спрямованих на реалізацію економічної реформи і розвиток ринкових відносин, зокрема: про оподаткування, зовнішньоекономічну, банківську, кредитно-фінансову, інвестиційну діяльність, ціноутворення, аграрну реформу тощо, а також законодавства про державний бюджет.
3.3. Законодавства про власність. У разі встановлення фактів заподіяння власником матеріальної шкоди звертатись до суду з позовами в установленому законом порядку.
Військовим прокурорам приділяти особливу увагу питанням нагляду за додержанням законодавства щодо забезпечення збереження, використання озброєння, бойової техніки, боєприпасів та військового майна.
3.4. Законів про приватизацію державного майна. Особливу увагу звертати на законність роздержавлення майна, використання коштів та визнання в судовому порядку недійсними договорів відчуження об'єктів державної власності за заниженими цінами.
3.5. Природоохоронного законодавства, який здійснювати відповідно до наказу Генерального прокурора України N 8 від 2 квітня 1997 р. з урахуванням екологічної ситуації у кожному регіоні, послідовно і наполегливо застосовувати передбачені законом заходи у справі охорони природи і раціонального використання її ресурсів.
3.6. Законодавства України про транспорт, зокрема про безпеку руху залізничного, водного, авіаційного транспорту, схоронність вантажів, рухомого складу та суден.
4. Удосконалювати та вести пошук нових форм і методів прокурорської діяльності. Організовувати роботу за предметно-зональним принципом. З метою належного її спрямування вивчати і аналізувати стан законності. У плануванні роботи виходити із стану законності та правопорядку в регіоні, на підприємстві, в організації, використовуючи дані контролюючих органів, статистики, наглядової слідчої і судової практики.
4.1. Забезпечити повноту та належну якість перевірок додержання законів, ретельну підготовку до кожної з них. Перевірки проводити, як правило, із залученням фахівців. Вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок і ревізій у межах їх компетенції. У разі невиконання цих вимог, порушувати питання про притягнення таких керівників до установленої законом відповідальності.
4.2. При проведенні перевірок виявляти не тільки факти правопорушень, а й винних у їх вчиненні, розміри матеріальних збитків та іншої шкоди, причини порушень та умови, що їм сприяли.
4.3. Не допускати прокурорського втручання у господарську діяльність, якщо вона не суперечить чинному законодавству, а також підміни прокурорами органів управління та контролю. Щокварталу проводити з контролюючими органами взаємозвірки переданих до органів прокуратури матеріалів, які містять ознаки злочину, забезпечити оперативне їх вирішення.
4.4. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, транспортним прокурорам і військовим прокурорам регіонів використовувати в необхідних випадках, передбачених статтею 18 Закону України "Про прокуратуру", право заслуховувати на засіданнях колегії повідомлення і пояснення керівників міністерств, відомств, органів державного управління, нагляду та контролю підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і їх об'єднань, інших посадових осіб з приводу порушень законодавства.
4.5. За результатами перевірок вживати заходів до усунення порушень закону від кого б вони не виходили, незалежно від будь-якого місцевого, відомчого чи громадсько-політичного впливу, домагатись поновлення порушених прав і притягнення в установленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення. У випадках встановлення ознак злочину проти винних, відповідно до вимог ст. 97 КПК України, порушувати кримінальні справи.
5. Заходи прокурорського реагування обирати відповідно до характеру виявлених порушень закону. Підвищити якість постанов, протестів, приписів, позовів. Контролювати належний та своєчасний розгляд цих документів. Практикувати проведення контрольних перевірок щодо дієвості вжитих заходів. У випадках невиконання законних вимог прокурора або несвоєчасного на них реагування порушувати питання про відповідальність винних у цьому посадових осіб.
6. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міським, районним, міжрайонним, природоохоронним, транспортним та військовим прокурорам особисто здійснювати постійний контроль за організацією роботи. Вимагати від підпорядкованих прокурорів підвищення її рівня та ефективності. Не допускати фактів складання неякісних довідок за результатами перевірок чи нескладання їх взагалі. Викоріняти практику гонитви за цифровими показниками. Зосереджувати увагу підпорядкованих працівників на корінне підвищення ефективності прокурорського нагляду, який би дієво впливав на стан зміцнення законності.
6.1. Регулярно оприлюднювати через засоби масової інформації найбільш актуальні проблеми прокурорської діяльності, результати перевірок та вжиті заходи щодо усунення порушень закону.
7. Копії документів прокурорського реагування одночасно з їх внесенням направляти до вищестоящих прокуратур.
Управлінням і відділам узагальнювати і вивчати їх для забезпечення єдиної правозастосувальної практики органів прокуратури. Неякісні документи відкликати та реагувати на безвідповідальне ставлення до їх підготовки.
Документи реагування, адресовані державним та іншим органам вищого рівня, вносити відповідно через Генерального прокурора України, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, прирівняних до них прокурорів.
8. Вважати обов'язком підрозділів, якими порушуються кримінальні справи, у взаємодії зі слідчими підрозділами забезпечувати контроль за результатами розслідування. По кожному факту необгрунтованого порушення кримінальних справ, як і їх закриття, проводити відповідні перевірки і, залежно від їх результатів, реагувати.
9. Управлінню нагляду за додержанням законів щодо прав, свобод та захисту інтересів держави, Головному управлінню військових прокуратур, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, транспортним, військовим прокурорам у координації з Інститутом підвищення кваліфікації:
- вивчати та узагальнювати практику прокурорського нагляду за додержанням законів, розробляти методичні рекомендації щодо удосконалення цієї галузі нагляду;
- надавати допомогу підпорядкованим прокурорам в організації роботи, організовувати навчання кадрів, проводити семінари, навчально-практичні конференції тощо;
- планувати і проводити перевірки цього наказу в підпорядкованих прокуратурах.
Наслідки розглядати на засіданнях колегії чи оперативних нарадах. Впроваджувати позитивний досвід роботи у прокурорську практику.
Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Генерального прокурора України відповідно до розподілу обов'язків.
Наказ надіслати підпорядкованим прокурорам.
Вважати таким, що втратив чинність, наказ Генерального прокурора України від 25 березня 1996 р. N 2 "Про організацію роботи органів прокуратури по здійсненню загального нагляду".
Надруковано: Збірник нормативних актів "Прокуратура в Україні", Юрінком Інтер, Київ - 2000.