• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стабілізацію стану соціально-трудових відносин у відкритому акціонерному товаристві "Київський паперово-картонний комбінат" міста Обухова Київської області

Національна служба посередництва і примирення | Рекомендації від 14.02.2005 № 02-05/10-01
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 14.02.2005
  • Номер: 02-05/10-01
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Рекомендації
  • Дата: 14.02.2005
  • Номер: 02-05/10-01
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Р Е К О М Е Н Д А Ц І Ї
14.02.2005 N 02-05/10-01
Про стабілізацію стану соціально-трудових відносин у відкритому акціонерному товаристві "Київський паперово-картонний комбінат" міста Обухова Київської області
В результаті розгляду Національною службою посередництва і примирення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин у відкритому акціонерному товаристві "Київський паперово-картонний комбінат" міста Обухова Київської області встановлено наступне.
Дотримання законодавства України в питаннях оплати праці.
Наказом генерального директора відкритого акціонерного товариства від 27.01.2005 року N 29 "Про підвищення заробітної плати" утворена комісія для аналізу існуючого положення про оплату праці в цехах і підрозділах комбінату, якій доручено в термін до 14.02.2005 року подати на розгляд правління пропозиції про порядок підвищення заробітної плати і розрахунок її джерел по підрозділах. Пунктом 6 цього наказу передбачено провести підвищення заробітної плати з 01.03.2005 року. Наказ генерального директора відкритого акціонерного товариства від 27.01.2005 року N 29 "Про підвищення заробітної плати" суперечить нормам чинного законодавства України з питань оплати праці.
Зокрема, статтею 82 Закону України від 23.12.2004 року N 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлена мінімальна заробітна плата з 1 січня 2005 року в розмірі 262 гривні на місяць, а з 1 грудня 2005 року - 282 гривні на місяць.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про оплату праці" мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності й господарювання. Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче від якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну (годинну) норму праці (обсяг робіт). До неї не включаються доплати за роботу в надурочний час, у важких, шкідливих, особливо шкідливих умовах праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я, а також премії до ювілейних дат, за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, матеріальна допомога.
Відповідно до чинного законодавства (стаття 15 Закону України "Про оплату праці", стаття 97 Кодексу законів про працю України форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються госпрозрахунковими підприємствами самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Відповідно до частини третьої статті 97 Кодексу законів про працю України "Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, що встановлюється в розмірі, який перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів)".
Пунктом 2.2. розділу II "У сфері оплати праці" Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004-2005 роки передбачено "Встановити мінімальну тарифну ставку робітника I розряду (крім установ, організацій та закладів окремих галузей бюджетної сфери, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року N 1298) у розмірі не менш 120 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом".
Тобто мінімальна тарифна ставка робітника і розряду для низькокваліфікованих працівників підприємств розміри основної заробітної плати повинні встановлюватися на рівні, що на 20 відсотків перевищують розмір мінімальної заробітної плати, тобто з 01.01.2005 року - 314,4 гривні, з 01.12.2005 року - 338,4 гривні.
Таким чином, відповідно до частин першої та четвертої статті 3 Закону України "Про оплату праці" мінімальна заробітна плата в розмірі 262 грн. на місяць має бути запроваджена підприємствами всіх форм власності і господарювання з 1 січня 2005 р., а з 1 грудня 2005 року - в розмірі 282 грн. на місяць. Відповідно з 1 січня 2005 року тарифна ставка (оклад) працівника найнижчої кваліфікації повинна бути встановлена у розмірі, не нижчому за 262 грн. на місяць, а з 1 грудня 2005 року - у розмірі, не нижчому за 282 грн. на місяць. Окрім того, відповідно до пункту 2.2. розділу II "У сфері оплати праці" Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004-2005 роки мінімальну тарифну ставку робітника і розряду для низькокваліфікованих працівників підприємства необхідно встановити на рівні, що на 20 відсотків перевищує розмір мінімальної заробітної плати, тобто з 01.01.2005 року - 314,4 гривні, з 01.12.2005 року - 338,4 гривні.
Посилання адміністрації комбінату на право не встановлювати у зв'язку з об'єктивними фінансово-економічними причинами протягом 6 місяців мінімальну тарифну ставку відповідно до пункту 2.2. розділу II "У сфері оплати праці" Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004-2005 роки на 20 відсотків вищу від розміру мінімальної заробітної плати не має правових підстав, оскільки відповідно до положень частини другої статті 14 Закону України "Про оплату праці" "Норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою або регіональною угодами, але не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців".
Відповідність колективного договору нормам чинного законодавства України
Аналіз колективного договору відкритого акціонерного товариства на 2004-2005 роки засвідчив, що при його розробленні та затвердженні були допущені порушення норм чинного законодавства України.
Зокрема, в пункті 1.7. договору визначено, що "Перегляд рівня заробітної плати здійснювати згідно з рішенням Спостережної Ради за результатами фінансово-господарської діяльності". При цьому в розділів II "Оплата праці та робота з кадрами" не передбачена реалізація положень чинного законодавства щодо процедури встановлення нових розмірів тарифних ставок і посадових окладів в разі прийняття Верховною Радою України рішень про встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати як державної соціальної гарантії.
Нинішня редакція пункту 1.21. договору суперечить положенням частини першої статті 24 Закону України "Про оплату праці", якою визначено, що "Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в строки, встановлені у колективному договорі, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів". При цьому необхідно враховувати те, що відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про колективні договори і угоди" "Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод".
Виходячи із вищесказаного, з метою запобігання виникненню колективного трудового спору у відкритому акціонерному товаристві "Київський картонно-паперовий комбінат" Національна служба посередництва і примирення в межах повноважень, визначених Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000, Р Е К О М Е Н Д У Є:
1. Генеральному директору відкритого акціонерного товариства "Київський картонно-паперовий комбінат":
1.1. Привести положення наказу генерального директора від 27.01.2005 року N 29 "Про підвищення заробітної плати" у відповідність із положеннями частин першої та четвертої статті 3 Закону України "Про оплату праці", пункту 2.2. розділу II "У сфері оплати праці" Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004-2005 роки.
1.2. Встановити відповідно до частин першої та четвертої статті 3 Закону України "Про оплату праці" та статті 82 Закону України від 23.12.2004 року N 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік" з 01.01.2005 року мінімальну тарифну ставку робітника і розряду на рівні мінімальної заробітної плати в розмірі 262 грн. на місяць, а з врахуванням пункту 2.2. розділу II "У сфері оплати праці" Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004-2005 роки для низькокваліфікованих працівників підприємства підвищити її не менше ніж на 20 відсотків.
2. Генеральному директору і профспілковому комітету відкритого акціонерного товариства "Київський картонно-паперовий комбінат" з метою приведення положень колективного договору відкритого акціонерного товариства "Київський картонно-паперовий комбінат" у відповідність із чинним законодавством України внести в установленому порядку зміни і доповнення в колективний договір, зокрема:
2.1. пункт 1.7. колективного договору викласти в такій редакції: "1.7. Перегляд рівня заробітної плати здійснювати при встановленні нового розміру мінімальної заробітної плати, а також згідно з рішеннями Спостережної Ради за результатами фінансово-господарської діяльності".
2.2. пункт 1.21. колективного договору викласти в такій редакції: "1.21. Виплату заробітної плати проводити регулярно двічі на місяць: не пізніше 25 числа поточного місяця і не пізніше 11 числа місяця, наступного за звітним".
Про результати розгляду рекомендацій проінформувати Національну службу посередництва і примирення в семиденний строк.
Ці рекомендації надіслати органу, уповноваженому представляти інтереси найманих працівників відкритого акціонерного товариства "Київський картонно-паперовий комбінат", генеральному директору відкритого акціонерного товариства "Київський картонно-паперовий комбінат", Обухівському міському голові Обухівського району Київської області, Обухівській районній державній адміністрації Київської області, Київській обласній державній адміністрації, відділенню Національної служби посередництва і примирення в Київській області.
Голова Національної служби
посередництва і примирення

В.Руденко