Указ
Президента України
Про утворення Національної служби посередництва і примирення
( Із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 1393/2000 від 30.12.2000 № 272/2006 від 30.03.2006 № 291/2007 від 11.04.2007 № 178/2013 від 02.04.2013 № 62/2015 від 07.02.2015 № 185/2021 від 07.05.2021 № 51/2023 від 31.01.2023 )
Відповідно до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" постановляю:
1. Утворити Національну службу посередництва і примирення у складі центрального апарату та регіональних відділень.
( На часткову зміну статті 1 утворити в Автономній Республіці Крим та областях відділення Національної служби посередництва і примирення, ліквідувавши Центральне, Західне, Північне, Східне, Південне регіональні відділення цієї Служби згідно з Указом Президента № 1393/2000 від 30.12.2000 )
2. Затвердити Положення про Національну службу посередництва і примирення (додається).
2-1. Установити граничну чисельність працівників Національної служби посередництва і примирення в кількості 147 штатних одиниць, у тому числі центрального апарату - 28 штатних одиниць, її відділень - 119 штатних одиниць.
( Указ доповнено статтею 2-1 згідно з Указом Президента № 178/2013 від 02.04.2013; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 62/2015 від 07.02.2015 )
( Статтю 3 виключено на підставі Указу Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
( Статтю 4 виключено на підставі Указу Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
5. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям, де будуть утворені регіональні відділення, здійснити у IV кварталі 1998 року заходи щодо надання приміщень для відділень Національної служби посередництва і примирення.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ 17 листопада 1998 року № 1258/98 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 17 листопада 1998 року № 1258/98
ПОЛОЖЕННЯ
про Національну службу посередництва і примирення
1. Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП) є постійно діючим державним органом, створеним Президентом України для сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів).
2. НСПП у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Законом України "Про соціальний діалог в Україні", іншими законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
2-1. Діяльність НСПП ґрунтується на таких основних принципах:
верховенство права;
повага та дотримання прав і свобод людини і громадянина;
неупередженість;
відкритість та прозорість;
відповідальність;
взаємодія з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, сторонами соціального діалогу, громадськими об’єднаннями.
( Положення доповнено пунктом 2-1 згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
3. Основними завданнями НСПП є:
сприяння взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними;
прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню;
здійснення посередництва і примирення під час вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
забезпечення здійснення соціального діалогу, вироблення узгоджених пропозицій щодо розвитку соціально-економічних та трудових відносин в Україні;
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
здійснення заходів із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів);
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
підвищення рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
4. НСПП відповідно до покладених на неї завдань:
1) вивчає та узагальнює причини виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) і можливі їх наслідки на національному, територіальному і галузевому рівнях, виробляє пропозиції щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів;
2) здійснює реєстрацію висунутих працівниками вимог та колективних трудових спорів (конфліктів);
3) аналізує висунуті працівниками вимоги та здійснює оцінку їх обгрунтування;
4) сприяє встановленню контактів між сторонами колективного трудового спору (конфлікту);
5) перевіряє в разі необхідності повноваження представників сторін колективного трудового спору (конфлікту);
6) консультує сторони колективного трудового спору (конфлікту) з питань:
компетенції органів стосовно задоволення вимог, які є предметом колективного трудового спору (конфлікту) чи виконання яких сприятиме його вирішенню;
застосування нормативно-правових актів для вирішення колективного трудового спору (конфлікту);
7) за зверненням сторін (сторони) колективного трудового спору (конфлікту) розглядає матеріали щодо колективного трудового спору (конфлікту) з метою його вирішення;
8) звертається у випадках, передбачених статтею 24 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" і коли рекомендації НСПП щодо вирішення колективного трудового спору (конфлікту) сторонами не враховано, в установленому порядку із заявою до суду про вирішення колективного трудового спору (конфлікту);
( Підпункт 8 пункту 4 в редакції Указу Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
9) формує списки незалежних посередників та арбітрів;
10) на прохання сторін колективного трудового спору (конфлікту) пропонує їм кандидатури незалежних посередників та членів трудового арбітражу для залучення у примирних процедурах, координує роботу трудового арбітражу, направляє своїх спеціалістів, експертів для участі у роботі примирних органів, здійснює моніторинг стану виконання рішень примирних органів;
( Підпункт 10 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 1393/2000 від 30.12.2000, № 291/2007 від 11.04.2007 )
11) вивчає, узагальнює і поширює вітчизняний та іноземний досвід роботи щодо запобігання та врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів);
12) залучає у разі необхідності до участі у примирних процедурах народних депутатів України, представників державної влади, органів місцевого самоврядування та інших осіб;
13) забезпечує підготовку і підвищення кваліфікації незалежних посередників, арбітрів, які спеціалізуються на розгляді колективних трудових спорів (конфліктів);
14) узагальнює та вносить в установленому порядку пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
15) у межах своєї компетенції розробляє і затверджує положення, інструкції та інші нормативні акти щодо діяльності НСПП та здійснення примирних процедур;
16) здійснює організаційно-методичне забезпечення діяльності регіональних відділень;
17) взаємодіє у межах своєї компетенції з Офісом Президента України, іншими допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, міністерствами та іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, об'єднаннями роботодавців, профспілок, підприємствами, установами і організаціями;
( Підпункт 17 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 291/2007 від 11.04.2007, № 178/2013 від 02.04.2013, № 185/2021 від 07.05.2021 )
18) координує вирішення сторонами колективного трудового спору (конфлікту) питань щодо організаційного, матеріально-технічного і фінансового забезпечення роботи незалежних посередників, членів примирних комісій і трудового арбітражу;
19) інформує громадськість про свою діяльність через засоби масової інформації, видає Бюлетень Національної служби посередництва і примирення;
( Підпункт 19 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 1393/2000 від 30.12.2000 )
20) сприяє підвищенню рівня правової культури учасників соціально-трудових відносин щодо запобігання і вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Пункт 4 доповнено підпунктом 20 згідно з Указом Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
21) затверджує після погодження сторонами соціального діалогу на національному рівні порядок оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та роботодавців;
( Пункт 4 доповнено новим підпунктом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
22) проводить оцінку відповідності критеріям репрезентативності, підтвердження репрезентативності профспілок, їх організацій та об’єднань, організацій роботодавців та їх об’єднань на національному та галузевому рівнях;
( Пункт 4 доповнено новим підпунктом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
23) веде реєстр суб’єктів сторони профспілок та сторони роботодавців;
( Пункт 4 доповнено новим підпунктом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
24) забезпечує здійснення заходів щодо запобігання корупції у діяльності НСПП та контроль за їх виконанням.
( Пункт 4 доповнено новим підпунктом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
5. НСПП має право:
брати участь у вирішенні колективного трудового спору (конфлікту) на всіх його стадіях;
координувати роботу трудового арбітражу, направляти своїх спеціалістів, експертів для участі у роботі примирних органів;
одержувати в установленому порядку від державних органів, органів місцевого самоврядування, професійних спілок, роботодавців та їх об'єднань, сторін колективних трудових спорів (конфліктів) інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на НСПП законом функцій;
( Абзац четвертий пункту 5 в редакції Указу Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
попереджати сторони про порушення ними вимог чинного законодавства під час розгляду колективного трудового спору (конфлікту) та можливі наслідки таких порушень;
надсилати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування рекомендації щодо вжиття заходів для вирішення колективного трудового спору (конфлікту), реалізація яких належить до їх компетенції;
звертатися до органів прокуратури, правоохоронних органів, державних органів з нагляду за додержанням законодавства про працю з пропозиціями щодо здійснення заходів, спрямованих на додержання законодавства про працю, в тому числі щодо порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 291/2007 від 11.04.2007 )
звертатися із запитами до органів юстиції, статистики, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і безоплатно отримувати необхідну інформацію в установленому законодавством порядку для виконання завдань, передбачених Законом України "Про соціальний діалог в Україні".
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
6. НСПП у межах своїх повноважень приймає рішення, які мають рекомендаційний характер і повинні розглядатися сторонами колективного трудового спору (конфлікту), відповідними центральними або місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
6-1. НСПП за результатами оцінки відповідності критеріям репрезентативності і підтвердження репрезентативності приймає відповідні рішення згідно із Законом України "Про соціальний діалог в Україні".
( Положення доповнено новим пунктом згідно з Указом Президента № 51/2023 від 31.01.2023 )
7. НСПП очолює голова, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України.
Голова НСПП має заступників, у тому числі одного першого.
Голова НСПП:
здійснює загальне керівництво діяльністю НСПП;
призначає на посади та звільняє з посад першого заступника, заступників голови НСПП, визначає їх функціональні обов'язки;
координує діяльність першого заступника та заступників голови НСПП, керівника апарату НСПП, забезпечує координацію роботи центрального апарату НСПП, відділень НСПП;
представляє НСПП у відносинах із центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, професійними спілками, об'єднаннями роботодавців, іноземними та міжнародними організаціями;
видає у межах своєї компетенції розпорядження, організовує та забезпечує контроль їх виконання;
розпоряджається у межах своєї компетенції фінансовими та матеріально-технічними ресурсами НСПП;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
( Пункт 7 в редакції Указу Президента № 185/2021 від 07.05.2021 )
7-1. Керівник апарату НСПП призначається на посаду та звільняється з посади головою НСПП в порядку, визначеному законодавством про державну службу.
Керівник апарату НСПП здійснює повноваження з питань державної служби, організації роботи державних службовців та інших працівників центрального апарату НСПП, а також керівників відділень НСПП і їх заступників.
Керівник апарату НСПП в установленому порядку:
організовує роботу центрального апарату НСПП, здійснює керівництво його діяльністю;
затверджує в межах визначеної граничної чисельності структуру, штатний розпис та чисельність центрального апарату НСПП, а також чисельність відділень НСПП;
організовує планування роботи з персоналом в центральному апараті НСПП, з керівниками відділень НСПП та їх заступниками, в тому числі організовує відповідно до законодавства проведення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби в центральному апараті НСПП, керівників відділень НСПП та їх заступників;
призначає на посади та звільняє з посад державних службовців центрального апарату НСПП, керівників відділень НСПП та їх заступників, вирішує відповідно до законодавства інші питання проходження ними державної служби;
присвоює ранги державним службовцям центрального апарату НСПП, керівникам відділень НСПП та їх заступникам;
забезпечує підвищення кваліфікації державних службовців центрального апарату НСПП, керівників відділень НСПП та їх заступників;
вирішує питання щодо заохочення державних службовців центрального апарату НСПП, керівників відділень НСПП та їх заступників, притягнення їх до дисциплінарної відповідальності;
здійснює контроль за дотриманням виконавської та службової дисципліни в центральному апараті НСПП, а також керівниками відділень НСПП та їх заступниками;
виконує функції роботодавця стосовно працівників центрального апарату НСПП, які не є державними службовцями;
створює належні умови для роботи працівників центрального апарату НСПП та їх матеріально-технічне забезпечення;
здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Керівник апарату НСПП у межах своїх повноважень, на основі та на виконання актів законодавства видає накази.
Керівник апарату НСПП має заступника, який є керівником самостійного структурного підрозділу центрального апарату НСПП.
( Положення доповнено пунктом 7-1 згідно з Указом Президента № 185/2021 від 07.05.2021 )
8. Фонд оплати праці працівників НСПП затверджується в установленому порядку.
( Абзац перший пункту 8 в редакції Указу Президента № 178/2013 від 02.04.2013 )
НСПП фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
9. НСПП є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням та відповідні бланки.
( Пункт 9 в редакції Указів Президента № 1393/2000 від 30.12.2000, № 51/2023 від 31.01.2023 )
Глава Адміністрації Президента України | Є.КУШНАРЬОВ |