КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
IV сесія XXIV скликання
Р І Ш Е Н Н Я
N 325/485 від 27.03.2003
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Київміськради N 1158/3991 ( raa158023-07 ) від 08.11.2007 )
Про затвердження Положення
про постійні комісії Київради
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради N 7/2583 ( ra0007023-05 ) від 27.01.2005 )
Відповідно до частини 13 статті 46, частини 15 статті 47Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"( 280/97-ВР ), статті 25 Регламенту Київської міської ради,затвердженого рішенням Київради від 28.11.02 N 102/262( ra_102023-02 ), рішення Київради від 26.12.02 N 199/359( ra0199023-02 ) "Про прийняття Положення про постійні комісіїКиївради за основу (в першому читанні)", враховуючи пропозиції ізауваження постійних комісій Київради, Київська міська радаВ И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Положення про постійні комісії Київради згідноз додатком.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійнукомісію Київради з питань самоврядування та інформаційноїполітики.
Київський міський голова О.Омельченко
Додаток
до рішення Київської
міської ради
від 27.03.2003 N 325/485
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ КИЇВРАДИ
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Постійні комісії Київської міської ради (надалі Комісії) єорганами Київради, що обираються з числа її депутатів длявивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належатьдо їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень Київрадита її виконавчих органів.
Комісії здійснюють свою діяльність керуючись КонституцієюУкраїни ( 254к/96-ВР ), законами України "Про місцевесамоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), "Про столицю України -місто-герой Київ" ( 401-14 ), "Про статус депутатів місцевих рад"( 93-15 ), Регламентом Київської міської ради ( ra_102023-02 ) тацим Положенням.
Комісії обираються Київрадою на строк їх повноважень у складіголови і членів Комісій згідно з відповідними заявами депутатівКиївради, поданими на ім'я Київського міського голови. Кількість іперсональний склад Комісій Київради затверджується сесієюКиївради.
Депутати працюють у Комісіях на громадських засадах.
Комісії є підзвітними Київраді та відповідальними перед нею.
II. ФУНКЦІОНАЛЬНА СПРЯМОВАНІСТЬ КОМІСІЙ КИЇВРАДИ
Комісії Київради, перелік яких затверджений рішенням Київрадивід 25.04.02 N 9/9 ( ra0009023-02 ), здійснюють повноваження,визначені законами України "Про столицю України - місто-геройКиїв" ( 401-14 ), "Про місцеве самоврядування в Україні"( 280/97-ВР ) та відповідно до їх функціональної спрямованості:
2.1. Постійна комісія з питань бюджету тасоціально-економічного розвитку вивчає, попередньо розглядає,організовує роботу по розгляду проекту бюджету м. Києва та проектупрограми соціально-економічного і культурного розвитку міста,внесення змін до бюджету м. Києва та програмисоціально-економічного і культурного розвитку міста, звіти про їхвиконання, готує проекти рішень та контролює виконання рішень зпитань, віднесених до компетенції Комісії, надає висновки допроектів рішень, внесених на розгляд Київради. Основнимизавданнями та повноваженнями Комісії є:
2.1.1. Попередній розгляд та винесення на сесію Київрадипроекту бюджету м. Києва на наступний бюджетний рік, підготовленийвиконавчим органом Київради.
2.1.2. Попередній розгляд та винесення на сесію Київрадипроекту програми соціально-економічного та культурного розвитку м.Києва, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування,підготовлених виконавчим органом Київради.
2.1.3. Розгляд пропозицій депутатів та постійних комісійКиївради до проектів бюджету та програми соціально-економічного такультурного розвитку міста на наступний бюджетний рік, формуваннядо них висновків та пропозицій до них.
2.1.4. Розгляд квартальних звітів про хід виконання бюджетум. Києва. Перевірка річного звіту, попередній розгляд звіту тарезультати перевірки, підготовка заходів по усуненню недоліків таподання на розгляд сесії Київради річного звіту про виконаннябюджету м. Києва.
2.1.5. Попередній розгляд та винесення на затвердження сесіїКиївради питання про виконання програми соціально-економічного такультурного розвитку Києва, інших цільових програм з висновками тарекомендаціями Комісії.
2.1.6. Контроль за виконанням доручень виборців депутатамКиївради.
2.1.7. Здійснення контролю за забезпеченням виконавчою владоюзбалансованого економічного та соціального розвитку м. Києва,ефективного використання природних, трудових і фінансовихресурсів.
2.1.8. Здійснення контролю за складанням виконавчою владоюбалансів фінансових, трудових ресурсів, грошових доходів тавидатків, необхідних для управління соціально-економічним ікультурним розвитком м. Києва.
2.1.9. Розгляд проектів фінансових планів підприємств іорганізацій, які належать до комунальної власності територіальноїгромади м. Києва, з внесенням до них зауважень і пропозицій,контроль за їх виконанням.
2.1.10. Участь у формуванні політики місцевого оподаткування,розробка та розгляд пропозицій щодо встановлення місцевих податківі зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених діючимзаконодавством.
2.1.11. Розгляд питань щодо надання пільг по місцевихподатках і зборах та інших податках, надходження від якихзараховуються до бюджету м. Києва.
2.1.12. Попередній розгляд та винесення на затвердження сесіїКиївради питання про утворення цільових фондів, затвердженняположень про ці фонди та звітів про їх використання.
2.1.13. Розгляд питання про випуск місцевих позик тазовнішніх запозичень та прийняття відповідного рішення.
2.1.14. Подання пропозицій щодо встановлення для підприємств,установ та організацій, що належать до комунальної власностітериторіальної громади м. Києва, розміру частини прибутку, якапідлягає зарахуванню до міського бюджету.
2.1.15. Розробка пропозицій щодо ефективного управліннямайном, що перебуває у комунальній власності територіальноїгромади м. Києва, внесення пропозицій щодо передачі у власність,або в управління містом підприємств, установ та організацій, якімають важливе значення для забезпечення потреб міста.
2.1.16. Контроль за здійсненням фінансової діяльності тавикористанням прибутків підприємств, установ та організаційкомунальної власності територіальної громади м. Києва,господарських товариств, в яких є частка майна комунальноївласності територіальної громади м. Києва.
2.1.17. Розгляд питань щодо відчуження та надання під заставуоб'єктів комунальної власності територіальної громади м. Києва, атакож придбання об'єктів до комунальної власності м. Києва.
2.1.18. Попередній розгляд та надання висновків щодовстановлення орендних ставок за користування майном комунальноївласності територіальної громади м. Києва.
2.1.19. Надання висновків щодо створення комунальнихпідприємств у м. Києві, спільних підприємств, у тому числі зіноземними інвестиціями.
2.1.20. Надання пропозицій та висновків щодо створенняорганів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктамикомунальної власності спільних проектів або спільного фінансування(утримання) комунальних підприємств, установ і організацій,визначення повноважень цих органів (служб).
2.1.21. Внесення пропозицій та узгодження планів підприємств,установ та організацій незалежно від форм власності, розташованихна території м. Києва, з питань, пов'язаних ізсоціально-економічним та культурним розвитком міста, задоволеннямпотреб населення, а також з питань, які можуть викликати негативнісоціальні, економічні, демографічні, екологічні та інші наслідки.Надання висновків щодо розміщення замовлень на виготовленняпродукції, виконання робіт та послуг, необхідних длятериторіальної громади м. Києва.
2.1.22. Розгляд питань щодо залучення на договірних засадахкоштів підприємств, установ та організацій незалежно від формвласності, розташованих на території м. Києва, та коштівнаселення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення,ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної івиробничої інфраструктури міста та на заходи щодо охоронинавколишнього природного середовища.
2.1.23. Надання попередніх висновків з питань встановлення, впорядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплатипобутових послуг та інших послуг, які надаються підприємствами таорганізаціями комунальної власності територіальної громади м.Києва та інших форм власності. Здійснення, відповідно до чинногозаконодавства, контролю за дотриманням цін і тарифів.
2.1.24. Надання висновків щодо інвестиційних проектів натериторії м. Києва, впровадження заходів щодо сприяння здійсненнюв м. Києві інвестиційної діяльності.
2.1.25. Підготовка та внесення на затвердження Київрадоюпропозицій щодо встановлення, відповідно до закону, ставокземельного податку, розмірів плати за користування природнимиресурсами, що є у власності територіальної громади м. Києва,орендних ставок, платежів за надання дозволів та за видачудокументів.
2.1.26. Розгляд та подання пропозицій з питань, пов'язаних ізстворенням спеціальних вільних та інших зон, змінами у статусі цихзон.
2.1.27. Вивчення питань про чисельність і структурусекретаріату та виконавчих органів Київради, кошторису на їхутримання, фінансового, матеріально-технічного та транспортногозабезпечення діяльності депутатів Київради.
2.1.28. Попередній розгляд та внесення на затвердження сесіїКиївради питань стосовно забезпечення органів самоорганізаціїнаселення коштами, матеріально-технічними та іншими ресурсами,необхідними для здійснення переданих цим органам окремих власнихповноважень органів місцевого самоврядування.
2.1.29. Попередній розгляд та винесення на затвердження сесіїКиївради питань щодо затвердження договорів, які укладаютьсяКиївським міським головою від імені Київради, з питань, віднесенихдо виключної компетенції Київради з висновками та рекомендаціямиКомісії.
2.1.30. Контроль за використанням коштів, переданих здержавного бюджету у вигляді дотацій і субвенцій.
2.1.31. Вивчення діяльності підзвітних і підконтрольнихвиконавчому органу Київради (КМДА) структурних підрозділів, атакож з питань, віднесених до відання Київради або Київськоїміської державної адміністрації, підприємств, установ таорганізацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності,подання за результатами вивчення рекомендацій на розгляд їхкерівників, а в необхідних випадках на розгляд Київради, виконкому(у випадку створення) або до правоохоронних органів.
2.1.32. Попередній розгляд Комісією кандидатур осіб, якіпропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодженняКиїврадою, підготовка висновків з цих питань.
2.2. Основними напрямками діяльності постійної комісії зпитань землекористування є:
2.2.1. Сприяння реалізації державної політики в галузіземлекористування на регіональному рівні.
2.2.2. Розгляд проектів рішень ради та підготовка висновківщодо:
- розпоряджання землями територіальної громади міста;
- передачі земельних ділянок комунальної власності увласність громадян та юридичних осіб;
- надання земельних ділянок у користування із земелькомунальної власності;
- вилучення земельних ділянок із земель комунальноївласності;
- викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста;
- припинення права користування земельними ділянками;
- звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок;
- підготовки висновків щодо вилучення (викупу) та наданняземельних ділянок із земель державної власності, що проводятьсяорганами виконавчої влади;
- встановлення та зміна меж міста, районів у місті;
- здійснення землеустрою щодо визначення територій, вибору,вилучення (викупу) і надання земельних ділянок, розміщенняжитлово-цивільних виробничих та інших об'єктів, формуваннямістобудівних ансамблів і ландшафтних комплексів, зон відпочинкута оздоровлення населення;
- координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; - здійснення контролю за використанням і охороною земелькомунальної власності, додержанням земельного та екологічногозаконодавства;
- обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припиненнявикористання земельної ділянки громадянами та юридичними особами вразі порушення ними вимог земельного законодавства;
- інформування населення про надання, вилучення (викуп)земельних ділянок;
- внесення у встановленому порядку пропозицій до ВерховноїРади України щодо встановлення та зміни меж міста;
- вирішення земельних спорів;
- інших питань у галузі землекористування, віднесенихзаконодавством до компетенції Київради.
2.2.3. Участь у підготовці та прийнятті рішень Київради щодо: - програм соціально-економічного розвитку міста, міськогобюджету та звітів про виконання програм і бюджету;
- встановлення ставок та розміру орендної плати за землю;
- порядку укладення договорів оренди земельних ділянок;
- визначення території для складування, зберігання аборозміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно дозаконодавства;
- закриття, санації та перепрофілювання неефективних абоекологічно шкідливих виробництв;
- запровадження конкурентних засад надання земельних ділянок; - приватизації земельних ділянок.
2.2.4. Заслуховування звітів про роботу управлінь виконавчогооргану Київради (Київської міської державної адміністрації) зпитань, що належать до компетенції комісії, підготовка зарезультатами перевірок висновків, пропозицій на розгляд їхкерівників, а за необхідності - на розгляд Київради.
2.2.5. Попередній розгляд кандидатур, які пропонуються дляобрання, затвердження, призначення або погодження Київрадою,підготовка висновків з цих питань.
2.2.6. Розгляд звернень та протестів прокуратури міста нарішення Київради з питань, що належать до компетенції комісії.
2.2.7. Співпраця з Головним управлінням земельних ресурсіввиконавчого органу Київради (Київської міської державноїадміністрації) при розгляді проектів планівпроектно-розвідувальних робіт, пов'язаних з проведенням земельноїреформи, здійсненням землеустрою, веденням земельного кадаструтощо.
( Пункт 2.2 в редакції Рішення Київміськради N 7/2583( ra0007023-05 ) від 27.01.2005 )
2.3. Постійна комісія з питань власності вивчає, попередньорозглядає, надає рекомендації, готує проекти рішень Київради зтаких питань:
щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами правакомунальної власності, в тому числі виконання усіх майновихоперацій, передачі об'єктів права комунальної власності у постійнеабо тимчасове користування юридичними та фізичними особами,питання щодо продажу і купівлі їх, надання в оренду, використанняяк застави, а також вирішення питань їхнього відчуження,визначення в угодах та договорах умов використання та фінансуванняоб'єктів, що приватизуються та передаються у користування іоренду;
щодо передачі або продажу у комунальну власність відповіднихтериторіальних громад підприємств, установ та організацій, їхструктурних підрозділів та інших об'єктів, що належать додержавної та інших форм власності, якщо вони мають важливезначення для забезпечення комунально-побутових ісоціально-культурних потреб територіальних громад;
щодо переважного придбання в комунальну власність приміщень,споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території,якщо вони можуть бути використані для забезпеченнякомунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальнихгромад;
щодо володіння, користування і розпорядження об'єктамикомунальної власності за межами відповіднихадміністративно-територіальних одиниць;
щодо врегульованих і неврегульованих законодавствомсуспільних правовідносин стосовно володіння, користування ірозпорядження майном та майновими правами всіма суб'єктамивласності, що розміщені або ведуть свою діяльність на територіїміста Києва, незалежно від їх організаційної форми, формивласності або підпорядкування.
Основними напрямами діяльності Комісії є:
2.3.1. Формування комунальної власності та захист праввласності територіальної громади м. Києва в усіх правовідносинах,де виникають, складаються або змінюються такі права.
2.3.2. Підготовка висновків і рекомендацій Комісії, проектіврішень Київради, спрямованих на посилення ефективності роботи всіхланок, де створюється, використовується або здійснюєтьсяуправління майном чи реалізуються майнові права територіальноїгромади м. Києва, а саме з таких питань:
- користування нежитловими будинками, приміщеннями, спорудамита будівлями;
- передачі комунального майна до державної власності таприйняття майна до комунальної власності;
- відчуження майна: передачі або продажу майна комунальноївласності;
- передачі об'єктів під реконструкцію (розгляд і внесенняпропозицій до планів і програм будівництва та реконструкціїоб'єктів на відповідній території; виконання або делегування наконкурсній основі генеральній будівельній організації (підряднійорганізації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію іремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничоїінфраструктури комунальної власності);
- страхування комунального майна;
- надання майна під заставу;
- захисту корпоративних прав міської громади;
- концесії об'єктів права комунальної власності, визначенняпереліку сфер господарської діяльності та переліку об'єктів, якіможуть надаватися у концесію;
- обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктівнерухомого майна незалежно від форм власності, безхазяйного майна;
- банкрутства комунальних підприємств та здійснення санації; - створення спільних підприємств за участю підприємствкомунальної власності у тому числі з іноземними інвестиціями;
- створення та реорганізації комунальних підприємств;
- першочергового права на придбання квартир та про переважнепридбання в комунальну власність приміщень, споруд, іншихоб'єктів, розташованих на території міста, якщо вони можуть бутивикористані для забезпечення комунально-побутових тасоціально-культурних потреб територіальної громади м. Києва;
- порядку оцінки майна;
- приватизації об'єктів комунальної власності;
- про об'єкти комунальної власності територіальної громади замежами міста;
- інвестування у комунальну власність у тому числі іноземнихінвестицій;
- захисту прав комунальної власності об'єктів виключногромадського користування, які виведені з товарно-грошовогообороту і не можуть бути передані або відчужені на користьюридичних та фізичних осіб;
2.3.3. Участь у обговоренні та прийнятті рішень з питаньщодо:
- надання земельних ділянок для будівництва та експлуатаціїоб'єктів комунальної власності;
- оформлення права користування земельними ділянками, на якихрозміщені об'єкти комунальної власності;
- вилучення земельних ділянок під об'єктами комунальноївласності;
- продовження терміну договору оренди земельних ділянок, наяких знаходяться об'єкти незавершеного будівництва;
- участі у розподілі земель державної і комунальноївласності.
2.3.4. Здійснення контролю за ефективністю володіння,використання і управління майном і майновими правамитериторіальної громади м. Києва.
2.3.5. Здійснення обліку і контролю за використаннямнежитлового фонду державними органами, підприємствами, установамита організаціями, які засновані на державній власності,розташованими у місті, за ефективністю управління часткоювласності територіальної громади м. Києва, яка передана достатутних фондів спільних підприємств; за процесами приватизаціїкомунального майна територіальної громади м. Києва (підготовкависновків щодо програм приватизації, переліку об'єктів, щопідлягають приватизації); за виконанням рішень Київради з питань,що стосуються власності територіальної громади м. Києва.
2.3.6. Заслуховування звітів про роботу керівниківпідприємств, установ та організацій комунальної власностітериторіальної громади м. Києва та уповноважених осіб з управліннячастками майна або пакетами акцій.
2.3.7. Прийняття рішень про передачу іншим органам окремихповноважень щодо управління майном, яке належить до комунальноївласності територіальної громади м. Києва, визначення меж цихповноважень та умов їх здійснення, а також щодо передачі районниму місті радам у власність або управління об'єктів комунальноївласності м. Києва.
2.3.8. Попередній розгляд Комісією кандидатур осіб, якіпропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодженняКиїврадою, підготовка висновків з цих питань.
2.4. Постійна комісія з питань правової політики тадепутатської етики вивчає, попередньо розглядає, готує проектирішень Київради і контролює питання з:
- депутатської діяльності та етики;
- прав громадян та законності;
- правопорядку та боротьби зі злочинністю.
Основними напрямами діяльності Комісії є:
2.4.1. Сприяння реалізації державної політики в галузізабезпечення законності, правопорядку, прав і свобод громадян нарегіональному рівні.
2.4.2. Сприяння забезпеченню в місті законності, державного ігромадського правопорядку, охорони прав, свобод і законнихінтересів громадян, боротьби зі злочинністю, а також додержаннюнорм депутатської етики шляхом участі у розробці і здійсненнівідповідних заходів.
2.4.3. Розгляд за дорученням Київради, Київського міськогоголови, заступника міського голови - секретаря Київради зверненьта протестів прокуратури міста на рішення Київради.
2.4.4. Розгляд звернень та протестів прокуратури міста нарішення Київради.
2.4.5. Розгляд та винесення на затвердження Київрадою питань,пов'язаних з правопорушеннями з боку посадових осіб виконавчогооргану Київської міської ради (Київської міської державноїадміністрації).
2.4.6. Розгляд та винесення на розгляд Київрадою питань,пов'язаних з порушеннями норм депутатської етики з боку депутатівКиївради.
2.4.7. Перевірка дотримання законності та дотримання правгромадян у відділах і управліннях виконавчого органу Київради(Київській міській державній адміністрації), на підприємствах,організаціях та установах міста Києва.
2.4.8. Заслуховування та розгляд інформації про стан справ вгалузі забезпечення законності, охорони правопорядку та боротьбизі злочинністю.
2.4.9. Перевірка стану справ з розгляду пропозицій, заяв іскарг громадян і організації їх прийому.
2.4.10. Участь в напрацюванні та виконанні заходів зправового виховання громадян.
2.4.11. Сприяння діяльності правоохоронних органів (УВС,прокуратури, суду, управління юстиції, Державної податковоїадміністрації, Державної судової адміністрації у м. Києві,митниці, з окремих питань - СБУ) по додержанню законності, охороніправ і законних інтересів громадян в м. Києві.
2.4.12. Розгляд і погодження звернень та клопотаньправоохоронних органів (УВС, прокуратури, суду, управлінняюстиції, Державної податкової адміністрації, Державної судовоїадміністрації у м. Києві, митниці, з окремих питань - СБУ) зпитань, що пов'язані з житлом, власністю, фінансуванням, пільгамитощо.
2.4.13. За дорученням Київради або з власної ініціативизаслуховування звітів керівників правоохоронних органів щодозабезпечення ними законності, охорони громадського порядку, прав ізаконних інтересів громадян та боротьби зі злочинністю в м. Києві.Проведення аналізу діяльності правоохоронних органів за циминапрямками.
2.4.14. Координація діяльності добровільних народних дружинпо охороні громадського порядку, товариських судів та органівсамоорганізації населення.
2.4.15. Встановлення зв'язків з радами, правозахиснимигромадськими організаціями областей, міст України, а також іншихдержав.
2.4.16. Розробка, вивчення і підготовка для розглядуКиїврадою питань депутатської діяльності та етики, пропозицій щодостану законності, прав громадян, правопорядку та боротьби зізлочинністю, виступ на сесіях Київради з доповідями іспівдоповідями.
2.4.17. Сприяння діяльності адміністративних комісій привиконавчому органі Київради.
2.4.18. Перевірка результатів діяльності підрозділів тауправлінь виконавчого органу Київради (Київської міської державноїадміністрації) та виконавчих органів районних в м. Києві рад.
2.4.19. Перевірка, в межах повноважень Київради, роботиправоохоронних органів на території м. Києва, підготовка зарезультатами перевірки висновків, пропозицій на розгляд їхкерівників, а в необхідних випадках - на розгляд Київради.
2.4.20. Попередній розгляд Комісією кандидатур осіб, якіпропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодженняКиїврадою, підготовка висновків з цих питань.
2.4.21. Внесення пропозицій Київраді про обговорення втрудових колективах, громадських організаціях і громадянами замісцем проживання найважливіших питань міського підпорядкування,які виносяться на розгляд Київради.
2.4.22. Участь у вирішенні інших питань, які не суперечатьдіючим нормативно-правовим актам.
2.4.23. Розробка спільно з відповідними органами Міністерствавнутрішніх справ України пропозицій щодо створення належних умовдля служби та відпочинку особового складу органів внутрішніхсправ.
2.4.24. Участь у здійсненні міжрегіонального та міжнародногопредставництва і співробітництва з питань забезпеченняправоохоронної діяльності в рамках урядових і міжнароднихнормативно-правових актів.
2.5. Основними напрямами діяльності постійної комісії зпитань промисловості та підприємництва є:
2.5.1. Сприяння комплексному соціально-економічному розвиткупромисловості м. Києва за інноваційною моделлю шляхом реалізаціїдержавної науково-технічної та інноваційної політики нарегіональному рівні.
2.5.2. Сприяння збереженню і розвитку промислового танауково-технічного потенціалу Києва та більш ефективному йоговикористанню.
2.5.3. Сприяння науково-технічному розвитку, розвиткуінновацій, енерго- та ресурсозбереженню, виробництвуконкурентоспроможної імпортозамінюючої та експортоспроможноїпродукції.
2.5.4. Участь у формуванні, розгляд та подання длязатвердження Київрадою регіональних програм розвитку промисловогокомплексу міста, його окремих галузей, науково-технічних програмта інноваційних проектів, спрямованих на розв'язання проблемзагальноміського значення на пріоритетних напрямах міськогогосподарства, а також проектів щодо створення спільних підприємствза участю міста. Розгляд міських містобудівних програм,генерального плану забудови м. Києва, іншої містобудівноїдокументації.
2.5.5. Участь у формуванні політики щодо місцевогооподаткування і розроблення пропозицій щодо місцевих податків ізборів та розмірів їхніх ставок, а також щодо надання пільг змісцевих податків і зборів.
2.5.6. Розробка пропозицій та участь у формуванні державногорегіонального замовлення на виробництво та поставку продукції дляпотреб комунального господарства, здійснення контролю за йоговиконанням.
2.5.7. Розробка пропозицій щодо ефективного управліннямайном, що перебуває у комунальній власності територіальноїгромади м. Києва, внесення пропозицій щодо передачі у власністьабо управління містом підприємств, установ та організацій, якімають важливе значення для забезпечення потреб міста.
2.5.8. Сприяння створенню спільних підприємств, заснованих звикористанням майна різних форм власності, у тому числіпідприємств з іноземними інвестиціями.
2.5.9. Розробка пропозицій щодо залучення на договірнихзасадах промислових підприємств, установ і організацій до участі урозвитку житлово-комунального господарства, транспорту, зв'язку,побутового, торговельного та інших видів обслуговування населення,а також у створенні нових потужностей для випуску необхідної длянаселення продукції (робіт, послуг).
2.5.10. Здійснення контролю за забезпеченням виконавчоювладою збалансованого економічного та соціального розвиткум. Києва, ефективного використання природних, трудових іфінансових ресурсів.
2.5.11. Заслуховування та розгляд інформації про стан тарозвиток окремих галузей промисловості міста.
2.5.12. Попередній розгляд Комісією кандидатур осіб, якіпропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодженняКиїврадою, підготовка висновків з цих питань.
2.5.13. Контроль за здійсненням фінансово-господарськоїдіяльності підприємств, установ та організацій комунальноївласності територіальної громади м. Києва та господарськихтовариств, в яких є частка майна комунальної власностітериторіальної громади м. Києва.
2.5.14. Внесення пропозицій до планів підприємств, установ іорганізацій незалежно від форм власності, розташованих натериторії м. Києва, з питань, пов'язаних із соціально-економічнимта культурним розвитком території, задоволенням потреб населення.
2.5.15. Попередній розгляд і узгодження планів підприємств,установ та організацій, незалежно від форми власності, здійсненняяких може викликати негативні соціальні, демографічні, економічніта інші наслідки, підготовка до них висновків і внесення, увипадку необхідності, пропозицій на розгляд сесії Київради.
2.5.16. Розгляд питань, пов'язаних із створенням спеціальнихвільних економічних та інших зон, змінами в статусі цих зон.
2.5.17. Сприяння зовнішньоекономічним та міжрегіональнимзв'язкам київських підприємств, установ та організацій незалежновід форм власності.
2.5.18. Сприяння у створенні на основі законодавства спільнихз іноземними партнерами підприємств виробничої і соціальноїінфраструктури та інших об'єктів, залученню іноземних інвестицій.
2.5.19. Розробка пропозицій та ініціювання прийняття назагальнодержавному та міському рівні нормативних актів,спрямованих на обмеження ввозу імпортних товарів, які затехнічними, споживчими та ціновими характеристиками поступаютьсятим, що виробляються на київських підприємствах. Ініціювання таконтроль заборони на придбання таких товарів міськими та районнимиорганізаціями за бюджетні кошти. Сприяння створенню банку данихнеякісної та небезпечної продукції.
2.5.20. Внесення пропозицій щодо застосування сприятливихмитних режимів імпорту прогресивного технологічного обладнання,комплектуючих та запасних частин до нього.
2.5.21. Підтримка та стимулювання структурного татехнологічного оновлення підприємств міста, істотного поліпшенняменеджменту та корпоративного управління, налагодженнявнутрішньоміської кооперації з подальшим створенням кластеру наоснові об'єднання промислового, наукового та фінансовогопотенціалу міста.
2.5.22. Сприяння модернізації та оновленню основних фондівпромислових підприємств з використанням інструментів ефективногодержавного регулювання та ринкових механізмів саморегуляції.
2.5.23. Участь у вирішенні проблем захисту навколишньогосередовища шляхом вирішення проблем утилізації відходів,впровадження ефективних технологій їх переробки.
2.5.24. Сприяння розробці програм і заходів, спрямованих назахист прав на інтелектуальну власність, товарні знаки, захист відпідробок та фальсифікації продукції підприємств, із залученням доцього як державних органів, так і громадських організацій.Підтримка реалізації програм у цьому напрямку.
2.5.25. Сприяння розвитку та поглибленню міжнародногоспівробітництва в інноваційній сфері, його інформаційному таконсалтинговому забезпеченню, трансферті технологій, насамперед зкраїнами ЄС та Росії.
2.5.26. Сприяння створенню сучасної патентно-інформаційноїбази з метою використання досягнень інформатики в патентнійтехнології та організації інформаційного забезпечення промисловихпідприємств, підприємницьких структур.
2.5.27. Координування роботи міського інноваційного фонду.
2.5.28. Підтримка формування та діяльності підприємницькихструктур на території м. Києва, в т.ч. малого підприємництва.
2.5.29. Сприяння реалізації на регіональному рівні державноїполітики стосовно розвитку малого підприємництва.
2.5.30. Участь у розробці, розгляд та подання на затвердженняКиїврадою регіональних програм розвитку малого підприємництва вм. Києві.
2.5.31. Розробка пропозицій щодо підтримки і реалізаціїміських програм, спрямованих на розвиток ринкової інфраструктури.
2.5.32. Розробка та подання на засідання Київради пропозиційщодо створення умов безпеки для підприємців та їх бізнесу,співпраця з цією метою з правоохоронними органами.
2.5.33. Співпраця з владними органами, зокрема виконавчими,дозвільними, правоохоронними, податковими, митними з метоюусунення бюрократичних та інших перешкод у розвитку бізнесу.
2.5.34. Координування діяльності фонду підтримкипідприємництва в м. Києві.
2.5.35. Сприяння покращанню конкурентного середовища.
2.5.36. Сприяння формуванню та розвитку інноваційних малих тасередніх підприємств.
2.5.37. Усунення бар'єрів для входження в бізнес, йоговпровадження і виходу з бізнесу.
2.5.38. Участь у розробці та впровадженні ефективних формкредитування малого бізнесу.
2.5.39. Розроблення та подання на вирішення Київрадипропозицій щодо спрощення доступу суб'єктів підприємництва дооренди нежилих приміщень, виробничих площ та потужностей, що невикористовуються, промислових підприємств м. Києва.
2.5.40. Сприяння інформаційному забезпеченню малого бізнесу. 2.5.41. Формування через засоби масової інформації позитивноїгромадської думки щодо ролі підприємництва.
2.6. Постійна комісія з питань транспорту та зв'язку вивчає,попередньо розглядає, готує проекти рішень та вносить на розглядсесії Київради питання розвитку і сталого функціонуваннятранспортно-дорожнього комплексу та зв'язку міста.
Основними напрямами діяльності Комісії є:
2.6.1. Сприяння створенню оптимальної для міста транспортноїінфраструктури, орієнтованої на реалізацію інтересів споживачівтранспортних послуг, а також подальшому розвитку міськоїтелефонної мережі, як важливої складової життєдіяльності населенняміста.
2.6.2. Сприяння збереженню і розвитку транспортногопотенціалу, засобів зв'язку та більш ефективному їх використанню.
2.6.3. Участь у вивченні та підготовці питань про станміської інфраструктури, зокрема, транспортно-дорожнього комплексу,системи зв'язку, інформаційних мереж тощо.
2.6.4. Участь у розробці основних напрямків політики в сферітранспортного та дорожнього господарства, зв'язку, залученняінвестицій, бізнесу, розвитку інфраструктури міста тощо.
2.6.5. Участь у формуванні, розгляд та подання назатвердження Київрадою регіональних програм розвитку транспортногокомплексу та мережі зв'язку, науково-технічних програм таінноваційних проектів, спрямованих на розв'язання проблемзагальноміського значення, а також проектів щодо створенняспільних підприємств за участю міста.
2.6.6. Участь у формуванні політики управління об'єктамитранспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власностітериторіальної громади м. Києва, забезпечення їх належногоутримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якостіпослуг населенню.
2.6.7. Сприяння науково-технічному розвитку, розвиткуінновацій, енерго- та ресурсозбереженню.
2.6.8. Розробка пропозицій щодо підвищення діловоїактивності, створення сприятливого інвестиційного клімату,розвитку ринку товарів і послуг тощо.
2.6.9. Сприяння ефективному залученню державних ресурсів,внутрішніх та зовнішніх інвестицій для підтримки і розвиткутранспорту, дорожнього господарства та зв'язку, створення івпровадження екологічно безпечних високотехнологічних виробництвта технологій.
2.6.10. Заслуховування та розгляд інформації про стан тарозвиток транспортної інфраструктури міста.
2.6.11. Надання попередніх висновків щодо встановленнятарифів оплати транспортних та інших послуг, які надаютьсяпідприємствами та організаціями комунальної власностітериторіальної громади м. Києва; погодження в установленомупорядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями,які не належать до комунальної власності в порядку та в межах,визначених законодавством.
2.6.12. Забезпечення участі у тендерах із закупівлі товарівта послуг, що фінансується з міського (районного) бюджету,київських товаровиробників.
2.6.13. Організація дійового контролю за виконанням рішеньмісцевої влади щодо поводження з транспортними відходами(відпрацьованими мастилами, автошинами, акумуляторами, металевимбрухтом). Участь у вирішенні проблем захисту навколишньогосередовища шляхом вирішення проблем транспортування побутовихвідходів.
2.6.14. Сприяння впровадженню програми заходів щодореформування системи пасажирських перевезень наземним транспортомз метою врахування ринкових перетворень в економіці міста.
2.6.15. Підготовка та подання пропозицій з вирішення надержавному та місцевому рівні питання щодо впорядкування надання іоплати пільг окремим категоріям громадян.
2.6.16. Участь у визначенні умов і розмірів компенсаційнихвиплат відповідних органів, організацій і громадян, що не входятьдо складу територіальної громади м. Києва, на покриття витрат,пов'язаних з використанням міської інфраструктури.
2.6.17. Співпраця з науковими установами, організаціями,науковцями з метою розвитку транспортної системи, дорожньоїмережі, зв'язку, телекомунікаційних, інформаційних технологій танауково-технічного потенціалу міста.
2.6.18. Співпраця із відповідними комісіями Київськоїобласної ради та районних рад з метою розробки спільних програмрегіонального розвитку в галузі транспорту, транспортноїінфраструктури та зв'язку.
2.6.19. Сприяння проведенню регулярного (не рідше одного разуна рік) обстеження пасажиропотоків для визначення соціальне таекономічно обгрунтованих норм споживання транспортних послуг завидами пільг та категорій їх отримувачів для використання врозрахунках компенсації втрат доходів перевізникам.
2.6.20. Сприяння вирішенню питань пріоритетного фінансуваннякапітального ремонту, комплексної реконструкції та будівництвамагістралей і транспортних вузлів міста.
2.6.21. Попередній розгляд питань про відчуження комунальногомайна, передачу в оренду або під заставу об'єктівтранспортно-дорожнього комплексу та зв'язку, які знаходяться укомунальній власності, а також придбання таких об'єктів таосновних фондів згідно з чинним законодавством.
2.6.22. Сприяння модернізації та оновленню основних фондівпідприємств транспорту та зв'язку з використанням інструментівефективного державного регулювання та ринкових механізмівсаморегуляції.
2.6.23. Сприяння у створенні на основі законодавства спільнихз іноземними партнерами підприємств виробничої і соціальноїінфраструктури та інших об'єктів, залученню іноземних інвестицій.
2.6.24. Розробка пропозицій щодо створення безпечних умовроботи для підприємств транспорту та зв'язку, співпраця з цієюметою з правоохоронними органами.
2.6.25. Організація проведення експертиз та здійсненняконтролю за дотриманням правил і норм в галузях транспортного тадорожнього господарства.
2.6.26. Участь в обговоренні та прийнятті рішень з питаньщодо надання відповідно до чинного законодавства підприємствамтранспорту та зв'язку пільг по місцевих податках і зборах; участьу затвердженні маршрутів і графіків руху місцевого пасажирськоготранспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питаньстосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках,передбачених законодавством.
2.6.27. Здійснення відповідно до законодавства контролю заналежною експлуатацією технічних засобів та організацієюобслуговування населення підприємствами транспорту та зв'язку усіхформ власності, за технічним станом, використанням та утриманнямними інших об'єктів нерухомого майна.
2.6.28. Надання пропозицій щодо закриття, санації таперепрофілювання неефективних або екологічно шкідливих виробництв.
2.6.29. Розробка пропозицій та рекомендацій щодо підтримки іреалізації програм, спрямованих на розвиток міської діловоїінфраструктури, створення бізнес-центрів, виставкових центрів,технопарків, інформаційних мереж, торгових домів, ринків та іншихзаходів, пов'язаних з розвитком транспортно-дорожнього комплексута зв'язку міста.
2.6.30. Попередній розгляд Комісією кандидатур осіб, якіпропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодженняКиїврадою, підготовка висновків з цих питань.
2.7. Основними напрямами діяльності постійної комісії зпитань охорони здоров'я та соціального захисту є:
2.7.1. Сприяння реалізації на регіональному рівні державноїполітики охорони здоров'я, соціального захисту,санітарно-епідемічного забезпечення населення, розвитку структуризакладів фармацевтичного, дезінфекційного напрямків таветеринарної медицини, в питаннях захисту населення від наслідківаварії на Чорнобильській АЕС, та питань в справах сім'ї та молоді.
2.7.2. Участь у формуванні, розгляді та поданні длязатвердження Київрадою регіональних програм охорони здоров'я тасоціального захисту населення міста та галузей, пов'язаних здіяльністю Комісії, науково-технічних програм та інноваційнихпроектів, спрямованих на розв'язання проблем загальноміськогозначення. Розробка та затвердження Київрадою програм розвиткуматеріально-технічної бази столичної медицини та контроль за їхвиконанням.
2.7.3. Розробка та внесення пропозицій щодо раціональноговикористання міського бюджету для фінансування закладів охорониздоров'я, програм залучення додаткових, в тому числі,інвестиційних джерел фінансування, контроль за їх ефективнимвикористанням.
2.7.4. Співпраця з Головним управлінням соціального захистунаселення з метою розробки та подання на затвердження Київрадоюміських програм з актуальних питань охорони здоров'я тасоціального захисту населення міста.
2.7.5. Розгляд та внесення на затвердження Київрадою програмсоціального забезпечення, а також програм залучення альтернативнихджерел фінансування закладів соціального захисту населення.
2.7.6. Участь у розробці та подання на затвердження Київрадоюпрограм участі медичних установ міста в малій та середнійприватизації, контроль за їх виконанням.
2.7.7. Участь у розробці та подання на розгляд сесіїпропозицій щодо впровадження альтернативних форм медичної допомогита контроль за їх виконанням.
2.7.8. Розробка пропозицій щодо розвитку міських программедичного страхування, подання на затвердження Київрадою.
2.7.9. Розгляд та внесення на затвердження Київрадою проектівсоціального програмування в місті.
2.7.10. Участь у розробці та подання на затвердженняКиїврадою програм, спрямованих на зміцнення матеріально-технічноїбази закладів соціального захисту багатодітних сімей тадітей-сиріт.
2.7.11. Внесення пропозицій щодо фінансування міських програмадресної допомоги ветеранам війни та праці, відповідно до ЗаконуУкраїни "Про статус ветеранів війни та праці", гарантування їхсоціального захисту, медичного забезпечення соціально незахищенихверств населення, особливо людей похилого віку та дітей.
2.7.12. Сприяння забезпеченню в межах наданих повноваженьдоступності і безоплатності медичного обслуговування на територіїм. Києва.
2.7.13. Сприяння забезпеченню відповідно до законодавстварозвитку всіх видів медичного обслуговування, розвитку івдосконалення мережі лікувальних закладів усіх форм власності,фізичної культури і спорту. Участь у визначенні потреби таформуванні замовлень на кадри для закладів охорони здоров'я,укладенні договорів на підготовку спеціалістів, організації роботищодо удосконалення кваліфікації кадрів.
2.7.14. Участь у формуванні політики щодо встановлення зарахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових довстановлених законодавством гарантій щодо соціального захистунаселення.
2.7.15. Розробка пропозицій та ініціювання прийняття назагальнодержавному рівні нормативних актів, спрямованих наполіпшення якості життя незахищених верств населення. Сприяннястворенню банку даних пільгових категорій населення.
2.7.16. Сприяння забезпеченню відповідно до законодавствапільгових категорій населення лікарськими засобами та виробамимедичного призначення.
2.7.17. Участь у вирішенні відповідно до законодавства питаньпро повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, які залишилисябез піклування батьків, у школах-інтернатах, дитячих будинках, утому числі сімейного типу, професійно-технічних закладах освіти таутримання за рахунок держави осіб, які мають вади у фізичному чирозумовому розвитку і не можуть навчатися в масових навчальнихзакладах, у спеціальних навчальних закладах, про наданнягромадянам пільг на утримання дітей у школах-інтернатах,інтернатах при школах, а також щодо оплати харчування дітей ушколах (групах з продовженим днем).
2.7.18. Участь в організації роботи щодо запобіганнябездоглядності неповнолітніх.
2.7.19. Участь у вирішенні питань про надання неповнолітнім,студентам, пенсіонерам та інвалідам права на безкоштовне іпільгове користування об'єктами фізкультури і спорту, а такожвизначення порядку компенсації цим закладам вартості послуг,наданих безкоштовно або на пільгових умовах.