КИЄВСЬКА МІСЬКА РАДА
VII сесія XXIV скликання
Р І Ш Е Н Н Я
N 89/1299 від 18.03.2004
Про затвердження Порядку проведення
екскурсійної діяльності у місті Києві
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), частини 3статті 8 Закону України "Про туризм" ( 324/95-ВР ) з метоюрозвитку галузі туризму, Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок проведення екскурсійної діяльності у м.Киеві згідно з додатком.
2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київськійміській державній адміністрації) здійснити організаційно-правовізаходи щодо забезпечення виконання пункту 1 цього рішення.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійнукомісію Київради з питань гуманітарної політики.
Київський міський голова О. Омельченко
Додаток
до рішення Київради
від 18 березня 2004 року
N 89/1299
ПОРЯДОК
ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У МІСТІ КИЄВІ
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Порядок визначає пріоритети розвитку екскурсійної справив м. Києві, встановлює організаційні, методологічні, технологічні,кваліфікаційні та інші вимоги до проведення екскурсійноїдіяльності, спрямовані на впорядкування системи екскурсійногообслуговування, захист прав та інтересів держави, споживачівекскурсійних послуг і суб'єктів екскурсійної діяльності.
1.2. Дія Порядку поширюється на юридичних, незалежно від формвласності та відомчого підпорядкування, та фізичних осіб -фахівців туристичного супроводу, крім працівників об'єктіввідвідування, діяльність яких пов'язана з наданням екскурсійнихпослуг, та громадян - споживачів цих послуг.
1.3. Терміни, що вживаються у Порядку.
Гід-перекладач - особа, яка володіє фаховою інформацією прокраїну (місцевість) перебування, визначні місця, об'єкти показу, атакож мовою іноземних туристів, яких приймають, абозагальнозрозумілою для них мовою, надає екскурсійно-інформаційні,організаційні послуги та кваліфіковану допомогу учасникам туру вмежах договору про надання туристичних послуг.
Екскурсант - учасник екскурсії, залучений під керівництвомекскурсовода до процесу пізнання навколишнього середовища засобамиогляду та вивчення визначних пам'яток, пам'ятних місць та об'єктівжиттєдіяльності людини.
Екскурсійна методика - сукупність науково-методичнихкритеріїв, правил і вимог до створення та проведення екскурсії.
Екскурсійний об'єкт - об'єкт ознайомлення (пам'ятка, пам'ятнемісце, подія, явище, особистість та ін.), що дає уявлення проприродне середовище, розвиток суспільних відносин, науки,культури, мистецтва на певному історичному етапі та відповідаєтемі екскурсії.
Екскурсія - поїздка, прогулянка у супроводі екскурсовода(гіда-перекладача) тривалістю до 24 годин за заздалегідьзатвердженим маршрутом та підібраними об'єктами для задоволеннядуховних, естетичних, інформаційних потреб екскурсантів.
Екскурсовод - фахівець, під керівництвом якого здійснюється звідповідними коментарями показ об'єктів, підпорядкований метівизначеної теми.
Індивідуальний текст - матеріал екскурсії, зміст якоговідповідає контрольному, а структура відображає послідовністьпоказу екскурсійних об'єктів і розповіді про них згідно змаршрутом.
Контрольний текст - ретельно підібраний матеріал екскурсії,що супроводжується вивіреними посиланнями на джерела інформації тарозкриває всі підтеми екскурсії і містить факти та події, щохарактеризують основні питання кожної з підтем.
Маршрут екскурсії - старанно розроблений маршрут проходженняекскурсійної групи, пов'язаний із процесом послідовного показуоб'єктів, і розповіді про них.
Портфель екскурсовода - умовна назва комплексу наочнихприладь (фотографій, копій документів, географічних карт, схем,репродукцій з картин тощо), що використовуються екскурсоводом підчас проведення екскурсії.
Сертифікат відповідності - документ, що підтверджує якістьтуристичних (екскурсійних) послуг та їх відповідність конкретномустандарту чи іншому нормативному документу.
Техніка проведення екскурсії - комплекс заходів, спрямованихна організацію проведення екскурсії та створення сприятливих умовдля сприйняття її матеріалу.
Технологічна карта - основний документ екскурсії, девикладаються: мета, завдання та рекомендації щодо проведенняекскурсії; послідовність і тривалість демонстрації об'єктів,наочних приладь; вказуються й описуються методичні прийоми показута розповіді.
II. ВИМОГИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Організаційні, методологічні, технологічні, кваліфікаційнівимоги до проведення екскурсійної діяльності на території м.Києва, а також питання впорядкування системи екскурсійногообслуговування, захисту прав і інтересів споживачів і суб'єктівекскурсійної діяльності мають відповідати вимогам, обумовленимЗаконом України "Про туризм" ( 324/95-ВР ), Ліцензійними умовами.
2.1. Екскурсійні послуги на території м. Києва можутьнадаватись суб'єктами підприємницької діяльності: юридичними тафізичними (гіди-перекладачі та екскурсоводи) особами - фахівцямитуристичного супроводу, які отримали на це дозвіл Головногоуправління комунального і готельного господарств та туризмувиконавчого органу Київради (Київської міської державноїадміністрації), а також особи - працівники підприємств, установ чиорганізацій, яким належать чи які обслуговують об'єктивідвідування і які обіймають відповідні посади. Останні надаютьекскурсійне обслуговування лише на цих об'єктах відвідування.
Дозвіл на проведення екскурсійної діяльності у м. Києвіможуть отримати і інші громадяни України, які знають та захистилиекскурсії по місту відповідно до вимог чинного законодавства.
2.2. Екскурсоводи, гіди-перекладачі, методисти екскурсійноїсправи повинні раз на три роки проходити підвищення кваліфікаціїта атестацію згідно з вимогами чинного законодавства.
2.3. Підставою для проведення екскурсійної діяльності єнаявність дозволу та комплекту документів відповідно до вимогміждержавного стандарту "Проектирование туристских услуг",зокрема:
- технологічної карти (методичної розробки) екскурсії;
- контрольного тексту екскурсії;
- матеріалів "Портфеля екскурсовода";
- схеми маршруту екскурсії.
Схеми транспортних екскурсій мають бути узгоджені з Головнимуправлінням комунального і готельного господарств та туризмувиконавчого органу Київради (Київської міської державноїадміністрації) та органами Державтоінспекції.
2.4. Для проведення екскурсійної діяльності організаторитакож повинні мати:
- договори з транспортними підприємствами (при здійсненнітранспортних екскурсій);
- договори з закладами культури та розваг (музеями,заповідниками, театрами, спортивними закладами тощо);
- прейскурант цін на екскурсійні послуги.
2.5. Екскурсійне обслуговування має включати організаціюподорожей, що не перевищують 24 годин, у супроводіфахівця-екскурсовода за заздалегідь складеними маршрутами з метоюознайомлення з пам'ятками історії, культури, природи, музеями, звизначними місцями тощо.
2.6. Екскурсоводами можуть працювати особи, які мають вищубазову (бакалавр) або повну вищу (спеціаліст, магістр) освіту(Закон України "Про вищу освіту" ( 2984-14 ) розділ ІІ, ст.6) тавідповідний диплом чи посвідчення (сертифікат) про спеціальнупідготовку екскурсовода.
Для проведення екскурсійної діяльності у м. Києві і отриманнявідповідних дозволів екскурсоводи і гідиперекладачі повинні пройтиатестацію відповідно до вимог чинного законодавства.
2.7. При проведенні екскурсій екскурсовод чи гід-перекладачповинен мати табличку (бейдж), в якій зазначено назву суб'єктатуристичної діяльності та його телефон, а також прізвище, ім'я тапо батькові екскурсовода.
2.8. Екскурсовод чи
гід-перекладач має право проводити екскурсії за умови дозволу на
конкретну затверджену методичною радою тему за наявності
наряду-путівки (ваучера), яка має містити такі відомості:
найменування суб'єкта туристичної чи екскурсійної діяльності;номер ліцензії (для туроператора чи турагента); дозвіл напроведення екскурсійної діяльності; прізвище екскурсовода чигіда-перекладача; тема екскурсії; маршрут і вид транспорту;тривалість, години початку і закінчення екскурсії; дата проведенняекскурси; місце збору екскурсантів; чисельність екскурсантів;найменування замовника і його телефон; ціна екскурсії, підписособи, яка виписала наряд-путівку (ваучер); печатка або номерреєстраційного свідоцтва суб'єкта підприємницької діяльності.
Після закінчення екскурсії нарядпутівка повертається суб'єктутуристичної (екскурсійної) діяльності, що веде їх облік. Формунаряду-путівки встановлює і виготовляє суб'єкт туристичної(екскурсійної) діяльності.
2.9. Екскурсовод чи гід-перекладач незалежно від місця роботизобов'язані при виконанні обов'язків дотримуватись вимог посадовоїінструкції (Додаток N 1) та, Правил використання автобусів наекскурсійних маршрутах" (Додаток N 2).
3. З метою організаційно-методичного забезпечення проведенняекскурсійної діяльності в м. Києві створити міськийекскурсійно-методичний центр, до складу якого входять методичнарада, методичний кабінет.
Заступник Київського міського голови -
секретар Київради В. Яловий
Додаток N 1
до рішення Київради
від 18 березня 2004 року
N 89/1299
Посадова інструкція екскурсовода, гіда-перекладача
1. Екскурсовод, гід-перекладач знайомить екскурсантів змісцями, пов'язаними з пам'ятками історії та культури, природою,музеями, іншими пам'ятками міста, пов'язаними з іменамигромадських і державних діячів тощо.
2. Екскурсоводами можуть працювати особи, які мають вищубазову (бакалавр) або повну вищу (спеціаліст, магістр) освіту(Закон України "Про вищу освіту" ( 2984-14 ) розділ II, ст. 6) тавідповідний диплом чи посвідчення (сертифікат) про спеціальнупідготовку екскурсовода.
Обов'язки екскурсовода, гіда-перекладача
1. Екскурсовод, гід-перекладач повинен добре знати змістекскурсій (шляхової інформації), володіти методикою їхньогопроведення, знати маршрут і тематику екскурсій, порядок їхньогопроведення і обслуговування екскурсантів.
Екскурсовод:
- проводить екскурсії і шляхову інформацію, забезпечує їхнійнауковий зміст відповідно до контрольного тексту і методичноїрозробки;
- готує текст, методичні розробки та інші методичніматеріали;
- своєчасно оновлює екскурсійні матеріали новими даними,вносить зміни та доповнення до контрольного тексту екскурсії(шляхової інформації);
- бере участь у розробці нових тем і маршрутів екскурсій,освоює нові теми і варіанти екскурсій;
- вивчає запити та інтереси учасників екскурсій,диференційовано підходить до проведення екскурсій з різнимигрупами;
- дотримується затвердженого маршруту екскурсій (мандрівки),інформує екскурсантів про правила поведінки під час екскурсії(подорожі), вживає заходів щодо гарантування безпеки екскурсантівпід час подорожі чи екскурсії;
- екскурсовод, гід-перекладач має право усунути від участі векскурсії екскурсантів або туристів, які порушують громадськийпорядок, правила поведінки на маршруті та умови безпекиекскурсантів.
2. Екскурсовод, гід-перекладач раз на три роки повиненпроходити підвищення кваліфікації у ліцензованих закладах освітитуристичного профілю та атестацію згідно з вимогами чинногозаконодавства.
Заступник Київського міського голови -
секретар Київради В. Яловий
Додаток N 2
до рішення Київради
від 18 березня 2004 року
N 89/1299
Правила використання автобусів на екскурсійних маршрутах
1. Екскурсовод, гід-перекладач є старшим в автобусі ізобов'язаний:
1.1. Визначати порядок посадки в автобус, забезпечившипершочерговий вхід екскурсантам з дітьми до 12 років, інвалідам,особам старшого віку.
1.2. Дати дозвіл водієві автобусу на початок посадкиекскурсантів і руху автобусу.
1.3. Стежити за посадкою і виходом з автобуса екскурсантів.
1.4. Перевіряти наявність туристів при кожній посадці намаршруті та дозволяти рух автобусу.
1.5. Відкривати в разі необхідності вентиляційні люки тарухомі бокові вікна.
1.6. Спільно з водієм надавати невідкладну медичну допомогиекскурсантам, а в разі необхідності сприяти їхній госпіталізації.
1.7. Перевіряти салон після закінчення екскурсій, у випадкувиявлення забутих речей, документів, матеріальних цінностейповертати їх власникові.
1.8. Екскурсовод, гід-перекладач та водій автобуса не несутьвідповідальності за збереження документів, грошей, інших речей, щоперевозяться екскурсантом у салоні автобусу.
2. Власник автотранспортного засобу та водій відповідають заналежний технічний стан автобуса, необхідного обладнання,забезпечують рух за затвердженим маршрутом, з дотриманнямсанітарних норм згідно з встановленим графіком.
3. Екскурсовод, гід-перекладач, водій зобов'язані:
3.1. Сприяти повному виконанню програми екскурсійногообслуговування згідно з затвердженою схемою маршруту.
3.2. Мати нагрудні бейджі. В спілкуванні один з одним та зекскурсантами бути коректними, ввічливими, дотримуватись правилофіційно прийнятого спілкування.
Заступник Київського міського голови -
секретар Київради В. Яловий
"Хрещатик" N 69 (2472) від 18 травня 2004 року