• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про звернення до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність окремих положень постанов Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1256 та 1270

Президент України  | Конституційне подання від 11.12.2009
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Конституційне подання
  • Дата: 11.12.2009
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Конституційне подання
  • Дата: 11.12.2009
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
( Конституційне провадження у справі за конституційним поданням Президента припинено згідно з Ухвалою Конституційного Суду N 27-уп/2010 від 07.04.2010 )
З мотивів невідповідності Конституції України Указом Президента України від 11 грудня 2009 року N 1029 "Про зупинення дії окремих положень деяких постанов Кабінету Міністрів України" зупинено дію пунктів 1-8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1256 "Питання залучення державним українським об'єднанням "Політехмед" у 2009 році іноземного кредиту під державну гарантію для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі автомобілів швидкої медичної допомоги з метою посилення соціальної захищеності громадян України", пунктів 1-9 та 11 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1270 "Питання залучення у 2009 році під державну гарантію іноземного кредиту для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі засобів реабілітації (автомобілів) для забезпечення інвалідів з метою посилення соціальної захищеності громадян України".
У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106, статті 150 Конституції України, статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюсь до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність пунктів 1-8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1256 (газета "Урядовий кур'єр" від 3 грудня 2009 року N 225), пунктів 1-9 та 11 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада N 1270 ("Офіційний вісник України", 2009 р., N 92, ст. 3126).
Кабінет Міністрів України 26 листопада 2009 року видав постанову N 1256 "Питання залучення державним українським об'єднанням "Політехмед" у 2009 році іноземного кредиту під державну гарантію для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі автомобілів швидкої медичної допомоги з метою посилення соціальної захищеності громадян України", якою погодився з пропозицією Міністерства охорони здоров'я України щодо залучення іноземного кредиту в сумі, що не перевищує 250 млн. доларів США, для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі автомобілів швидкої медичної допомоги з метою посилення соціальної захищеності громадян України під державну гарантію ( пункт 1) . При цьому Кабінет Міністрів України доручив Міністерству охорони здоров'я України та Міністерству фінансів України забезпечити обслуговування іноземного кредиту та авансового платежу, інших платежів і витрат, пов'язаних із реалізацією інвестиційного проекту, за рахунок коштів Державного бюджету України на 2009 та наступні роки ( пункт 8) , а також вирішив низку інших, пов'язаних із залученням під державну гарантію зазначеного кредиту, питань.
Також 26 листопада 2009 року Кабінет Міністрів України видав постанову N 1270 "Питання залучення у 2009 році під державну гарантію іноземного кредиту для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі засобів реабілітації (автомобілів) для забезпечення інвалідів з метою посилення соціальної захищеності громадян України", якою погодився з пропозицією Міністерства праці та соціальної політики України щодо залучення іноземного кредиту в сумі, що не перевищує 400 млн. доларів США (за офіційним курсом гривні, установленим Національним банком України на день здійснення платежів відповідно до контракту), для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі засобів реабілітації (автомобілів) для забезпечення інвалідів з метою посилення соціальної захищеності громадян України під державну гарантію ( пункт 1) . Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України доручив Міністерству фінансів України забезпечити обслуговування іноземного кредиту та авансового платежу, інших платежів і витрат, пов'язаних із реалізацією інвестиційного проекту, за рахунок коштів Державного бюджету України на 2010 та наступні роки, що передбачатимуться Міністерству праці та соціальної політики України ( пункт 7) і вирішив низку інших, пов'язаних із залученням під державну гарантію зазначеного кредиту, питань.
Названі положення постанов Кабінету Міністрів України не відповідають Конституції України, виходячи з такого.
Статтею 6 Основного Закону держави встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову ( частина перша) .
Водночас Конституція України зобов'язує органи виконавчої влади здійснювати свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України та діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19) .
За Конституцією України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади (частина перша статті 113) ; Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження (частина третя статті 113, пункт 10 статті 116) .
Відповідно до Конституції України Державний бюджет України встановлюється виключно законом України; виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (пункт 1 частини другої статті 92, частина друга статті 95) . При цьому згідно з Конституцією України затвердження Державного бюджету України, внесення змін до нього належить до виключних повноважень Верховної Ради України; прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України - парламенту, який є єдиним органом законодавчої влади в Україні (стаття 75, пункти 3, 4 частини першої статті 85, стаття 91) .
Як наголосив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 14 грудня 2000 року N 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України "Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні (стаття 75 Конституції України) . Це означає, що право приймати закони, вносити до них зміни у разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом (статті 5, 38, 69, 72 Конституції України) , належить виключно Верховній Раді України (пункт 3 частини першої статті 85 Конституції України) і не може передаватись іншим органам чи посадовим особам. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України) ". У цьому ж Рішенні Конституційний Суд України також наголошував на неможливості зміни закону шляхом прийняття підзаконного правового акта.
Про неприпустимість втручання Уряду України у сферу виключної компетенції законодавця всупереч положенням частини другої статті 6, частини другої статті 8, частини другої статті 19, пункту 3 частини першої статті 85 Конституції України Конституційний Суд України зазначав і в Рішенні від 8 вересня 2009 року N 19-рп/2009.
У зв'язку з порушеним питанням слід відзначити, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 році державні гарантії надаються Кабінетом Міністрів України загалом в обсязі, що не перевищує 37.000.000 тис. гривень (частина перша статті 14) .
Після видання зазначених вище постанов N 1256 і N 1270 Кабінетом Міністрів України взято зобов'язань щодо надання державних гарантій за кредитами на суму понад 63 млрд. гривень, що суттєво перевищує обсяг гарантій, передбачений Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
За таких обставин, вирішивши названими актами питання щодо надання державних гарантій в сумі, що перевищує встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" граничний обсяг, а також установивши, що обслуговування та погашення кредитів, наданих під державні гарантії, внесення інших платежів, пов'язаних із реалізацією інвестиційних проектів, здійснюватиметься за рахунок коштів, які не затверджені в установленому порядку законами про Державний бюджет України на 2009 та наступні роки, Кабінет Міністрів України врегулював підзаконними актами питання, віднесені Основним Законом держави до сфери регулювання виключно законами України, перебравши на себе конституційне визначені повноваження Верховної Ради України, а отже, діяв усупереч частині другій статті 95, пункту 1 частини другої статті 92 Конституції України, а відтак, порушив приписи статті 75, пунктів 3 і 4 частини першої статті 85 та статті 91 Конституції України.
Слід також наголосити, що Конституцією України закріплено принцип, за яким держава прагне до збалансованості бюджету України (частина третя статті 95) .
Конституційний Суд України у Рішенні від 27 листопада 2008 року N 26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету зазначив, що "зі змісту частини другої статті 95 Конституції України, якою встановлюється, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, випливає, що вони не можуть визначатися іншими нормативно-правовими актами". У цьому ж Рішенні єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні визначив, що "положення частини третьої статті 95 Конституції України "держава прагне до збалансованості бюджету України" треба розуміти як намагання держави при визначенні законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийнятті законів, інших нормативно-правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткову частини бюджету, дотримуватися рівномірного співвідношення між ними".
Таким чином, надавши постановами N 1256 і N 1270 державні гарантії, що перевищили встановлений Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" їх граничний обсяг, Кабінет Міністрів України діяв усупереч конституційному принципу прагнення держави до збалансованості бюджету України (частина третя статті 95 Конституції України) . Тому вважаю, що названі постанови Кабінету Міністрів України не відповідають нормі частини третьої статті 95 Основного Закону держави.
Ураховуючи викладене вище, слід також дійти висновку, що видавши названі постанови, Кабінет Міністрів України порушив і наведені вище норми частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини третьої статті 113, пункту 10 статті 116 Конституції України.
У зв'язку з наведеним прошу Конституційний Суд України розглянути питання щодо конституційності:
пунктів 1-8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1256 "Питання залучення державним українським об'єднанням "Політехмед" у 2009 році іноземного кредиту під державну гарантію для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі автомобілів швидкої медичної допомоги з метою посилення соціальної захищеності громадян України";
пунктів 1-9 та 11 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 року N 1270 "Питання залучення у 2009 році під державну гарантію іноземного кредиту для реалізації інвестиційного проекту щодо закупівлі засобів реабілітації (автомобілів) для забезпечення інвалідів з метою посилення соціальної захищеності громадян України".
Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М. Ставнійчук.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 11 грудня 2009 року
(Джерело - Офіційне Інтернет-представництво Президента України)