• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Галузева угода авіаційної промисловості України на 2019-2020 роки

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Професійні спілки, Фонд державного майна України  | Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти, Ставки від 07.03.2019
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Професійні спілки, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти, Ставки
  • Дата: 07.03.2019
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Професійні спілки, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти, Ставки
  • Дата: 07.03.2019
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОНЦЕРН "УКРОБОРОНПРОМ"
ОБ'ЄДНАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ АВІАЦІЙНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
АСОЦІАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ АВІАЦІЙНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ "УКРАВІАПРОМ"
ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА АВІАБУДІВНИКІВ УКРАЇНИ
ЗАРЕЄСТРОВАНО
Міністерство соціальної політики
України
28 березня 2019 р. за № 7
ГАЛУЗЕВА УГОДА
авіаційної промисловості України на 2019-2020 роки
1. СТОРОНИ, ЩО УКЛАДАЮТЬ УГОДУ, ТА ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯ
1.1. Галузева Угода авіаційної промисловості України на 2019-2020 роки (далі - УГОДА) укладена між сторонами соціального діалогу на галузевому рівні (далі - СТОРОНИ):
а) від Сторони органів виконавчої влади та суб'єктів управління:
- Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - МІНЕКОНОМРОЗВИТКУ);
- Фонд державного майна України, як орган виконавчої влади із спеціальним статусом (далі - ФОНД ДЕРЖМАЙНА);
- Державний концерн "Укроборонпром" (далі - ДК "УКРОБОРОНПРОМ");
б) від Сторони роботодавців:
- Об'єднання організацій роботодавців авіаційної промисловості України (далі - ОБ'ЄДНАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ),
- за участі Асоціації підприємств авіаційної промисловості України "Укравіапром" (далі - УКРАВІАПРОМ);
в) від профспілкової Сторони:
- Професійна спілка авіабудівників України (далі - УКРПРОФАВІА).
1.2. Повноваження СТОРІН:
Сторони мають відповідні повноваження, які визначені законодавством України та їх установчими документами, для ведення переговорів, укладення Галузевої Угоди авіаційної промисловості України (далі - Угода) та реалізації її норм на підприємствах, в організаціях, господарських товариствах, об'єднаннях підприємств галузі незалежно від форм власності, які перебувають у сфері дії СТОРІН (далі - ПІДПРИЄМСТВ).
1.3. Сторони визнають повноваження і права кожної СТОРОНИ на укладення цієї УГОДИ і зобов'язуються вживати всіх заходів для її реалізації.
1.4. Сторони в межах своїх повноважень після укладення УГОДИ є рівноправними партнерами у вирішенні трудових, соціально-економічних та інших питань працівників ПІДПРИЄМСТВ.
2. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
2.1.УГОДА укладається з метою посилення соціального захисту працівників ПІДПРИЄМСТВ, які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали УГОДУ, і включає зобов'язання СТОРІН, які спрямовані на створення умов для підвищення ефективності роботи ПІДПРИЄМСТВ, реалізації на цій основі професійних, соціально-трудових і економічних гарантій для працівників ПІДПРИЄМСТВ та їх трудових колективів.
2.2.УГОДА регулює трудові відносини та забезпечує соціально-економічний захист працівників, умови якого обов'язкові для ПІДПРИЄМСТВ, на які вона поширюється згідно зі ст. 9 Закону України "Про колективні договори і угоди".
2.3. Сторони, що підписали УГОДУ, керуються, в межах своїх повноважень, положеннями та нормами Генеральної Угоди.
2.4. Строк дії УГОДИ.
2.4.1.УГОДА укладається на 2019-2020 роки та набуває чинності з моменту підписання і діє до укладення нової УГОДИ.
2.4.2. СТОРОНИ вступають в переговори з питань укладення нової УГОДИ не пізніше ніж за три місяці до закінчення календарного року.
2.4.3. УКРПРОФАВІА, у триденний термін з дня підписання УГОДИ, подає її на повідомну реєстрацію до Мінсоцполітики України.
У двотижневий термін із дня реєстрації УГОДИ СТОРОНИ надсилають її, відповідно, керівникам ПІДПРИЄМСТВ і первинним організаціям УКРПРОФАВІА, а також забезпечують розміщення УГОДИ на своїх офіційних веб-сайтах.
2.4.4. Керівники ПІДПРИЄМСТВ і первинні організації УКРПРОФАВІА (профспілкові комітети) у десятиденний термін із дня отримання УГОДИ доводять її зміст до відома працівників.
2.4.5. Жодна із СТОРІН, які уклали цю УГОДУ, не може протягом встановленого строку її дії в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань, порушити узгоджені положення й норми.
2.5. Порядок внесення зміни і доповнення до УГОДИ.
2.5.1. Зміни та доповнення до УГОДИ вносяться тільки за взаємною домовленістю СТОРІН.
2.5.2. У разі необхідності внесення доповнення чи зміни до УГОДИ, зацікавлена СТОРОНА подає відповідні пропозиції щодо поновлення переговорів іншим СТОРОНАМ.
2.5.3. Пропозиції однієї із СТОРІН щодо внесення доповнень або змін до умов УГОДИ є обов'язковими для розгляду іншими СТОРОНАМИ.
Ці пропозиції розглядаються СТОРОНАМИ, рішення приймаються спільно у місячний строк з дня отримання.
2.5.4. Якщо за рішенням суду одне з положень цієї УГОДИ буде визнано недійсним, це не тягне за собою недійсності УГОДИ в цілому.
2.6. Сфера дії положень УГОДИ.
2.6.1.УГОДА поширюється на всіх працівників, прийнятих на умовах найму на ПІДПРИЄМСТВА (незалежно від форми трудового договору), а також на працівників профспілкових органів, які працюють на виборних та штатних посадах у профспілкових організаціях, що входять до УКРПРОФАВІА.
2.6.2. Положення, норми і умови УГОДИ та Генеральної Угоди діють безпосередньо на ПІДПРИЄМСТВАХ (незалежно від форми власності) і реалізуються керівними органами ПІДПРИЄМСТВ і профспілковими комітетами первинних організацій УКРПРОФАВІА, в тому числі через укладення колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ.
Якщо до сфери дії СТОРІН увійдуть ПІДПРИЄМСТВА, що здійснюють свою діяльність у авіаційній галузі, дія УГОДИ буде поширюватись на них автоматично.
2.6.3.УГОДА обов'язкова для застосування роботодавцями при укладенні колективних договорів та трудових договорів з працівниками ПІДПРИЄМСТВ, а також при вирішенні індивідуальних і колективних трудових спорів.
Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.
Положення, норми і умови УГОДИ є мінімальними галузевими гарантіями та можуть бути збільшені в колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ.
2.7. СТОРОНИ вживатимуть заходів щодо усунення передумов виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а в разі їх виникнення - прагнути до розв'язання ситуації без зупинки виробництва.
Представники СТОРІН братимуть участь у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) на ПІДПРИЄМСТВАХ на запрошення учасників трудового спору (конфлікту).
3. СТВОРЕННЯ УМОВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАБІЛЬНОГО РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ
3.1. СТОРОНИ визнають взаємну направленість своєї діяльності на створення умов для забезпечення стабільного та ефективного процесу виробництва на ПІДПРИЄМСТВАХ. Сприятимуть прийняттю відповідних нормативних актів України щодо стимулювання розвитку авіаційної промисловості України та фінансового оздоровлення ПІДПРИЄМСТВ.
3.2. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" в межах своїх повноважень зобов'язуються:
3.2.1. Сприяти розробці, затвердженню та реалізації:
Державної цільової науково-технічної програми розвитку авіаційної промисловості на 2018-2022 роки;
Концепції державної цільової науково-технічної програми розвитку авіаційної промисловості до 2022 року;
Стратегії розвитку вітчизняної авіаційної промисловості на період до 2022 року.
3.2.2. Сприяти в отриманні бюджетних коштів на розвиток ПІДПРИЄМСТВ авіаційної промисловості, в т.ч. державного оборонного замовлення.
3.2.3. Під час формування бюджетних запитів до проектів Державних бюджетів на кожний наступний рік надавати пропозиції щодо обсягів державного оборонного замовлення:
- на продукцію авіаційної промисловості;
- на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи;
- на модернізацію ПІДПРИЄМСТВ.
3.2.4. Сприяти залученню до виконання державного замовлення ПІДПРИЄМСТВ галузі.
3.2.5. Сприяти недопущенню виникнення заборгованості з оплати поточних робіт за державним замовленням, або погашенню такої заборгованості, у разі її наявності.
3.2.6. Сприяти інноваційному інвестуванню ПІДПРИЄМСТВ.
3.2.7. Сприяти в отриманні ПІДПРИЄМСТВАМИ кредитів під державні гарантії на виконання державного оборонного замовлення.
3.2.8. Сприяти отриманню ПІДПРИЄМСТВАМИ здешевлених кредитів для забезпечення розвитку їх основної діяльності, створення нових зразків техніки.
3.2.9. На підставі всебічного об'єктивного аналізу стану кадрового потенціалу галузі, із урахуванням перспектив її розвитку як одного із пріоритетних секторів економіки України, сприяти розробці та реалізації фінансово обґрунтованої галузевої (корпоративної) комплексної цільової програми "Кадри для авіабудування".
3.2.10. Проводити роботу щодо подальшого удосконалення галузевої мережі учбових закладів для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, відповідно до структурних змін та перспектив розвитку галузі.
Розробити та укласти з повноважними сторонами відповідні договори про підготовку профільних фахівців галузі, зокрема, робітничих професій.
3.3. СТОРОНИ домовились, в межах своїх повноважень:
3.3.1. При підготовці умов приватизації, корпоратизації ПІДПРИЄМСТВ передбачати підвищення ефективності виробництва та вирішення соціально-трудових питань трудових колективів.
СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" інформують профспілкові комітети УКРПРОФАВІА, за їх запитами, про хід та результати приватизації, про початок продажу державних акцій ПІДПРИЄМСТВ, а також про уповноважену особу, яка виконує функції управління державною часткою акцій акціонерного товариства.
3.3.2. Надавати за запитами УКРПРОФАВІА інформацію про результати перевірок виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна, укладених у процесі приватизації, в частині виконання соціальних гарантій для працівників.
3.3.3. Не допускати при реорганізації ПІДПРИЄМСТВ рішень, які можуть призвести до масового скорочення робочих місць, а також до змін умов оплати і стимулювання праці, введення неповного робочого часу без техніко-економічного обґрунтування та консультацій з УКРПРОФАВІА та її первинними організаціями.
3.3.4. Вживати всі можливі заходи для запобігання банкрутству ПІДПРИЄМСТВ.
3.4. ОБ'ЄДНАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ, УКРАВІАПРОМ та УКРПРОФАВІА підводять та надають ОРГАНАМ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" щоквартальні (за I квартал, I півріччя, 9 місяців та за рік) підсумки соціально-економічної діяльності ПІДПРИЄМСТВ за показниками, відповідно до узгодженого СТОРОНАМИ Положення.
3.5. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" в межах своїх повноважень доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ:
3.5.1. Здійснювати заходи щодо:
а) подальшого нарощування обсягів виробництва (робіт, послуг) на ПІДПРИЄМСТВАХ;
б) збільшення продуктивності праці, в основному, за рахунок впровадження нових технологій.
Ці заходи включати як обов'язковий додаток до колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ.
3.5.2. Залучати представників первинних профспілкових організацій до розроблення фінансових планів у частині соціально-економічного розвитку ПІДПРИЄМСТВ.
3.5.3. Передбачати у колективних договорах надання інформації профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА щодо витрат на оплату праці в укладених договорах (контрактах) на виконання ПІДПРИЄМСТВАМИ робіт (послуг), а також обґрунтування передачі замовлень стороннім підприємствам, якщо такі замовлення можна виконати власними силами ПІДПРИЄМСТВ (крім міжнародних договорів (контрактів)).
3.5.4. Надавати профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА на їх вимогу інформацію про використання коштів Державного бюджету України, що перераховані ПІДПРИЄМСТВАМ, з урахуванням режимних обмежень.
3.5.5. Організовувати та проводити навчання працівників ПІДПРИЄМСТВ із питань трудового законодавства, охорони праці.
3.5.6. Надавати щомісячно профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА, згідно зі ст. 45 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", інформацію, яка є в їх розпорядженні з питань умов та оплати праці працівників, а також соціально-економічного розвитку підприємства та виконання колективних договорів і угод.
3.5.7. Завчасно повідомляти профспілковий комітет УКРПРОФАВІА про порушення справи щодо банкрутства ПІДПРИЄМСТВА.
3.6. УКРПРОФАВІА зобов'язується брати активну участь у забезпеченні виробничої та трудової дисципліни на ПІДПРИЄМСТВАХ.
4. ЗАЙНЯТІСТЬ
4.1. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ:
4.1.1. Завчасно надавати інформацію профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА про рішення щодо змін в організації виробництва й праці.
Узгоджувати із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА рішення про зміни в організації виробництва й праці, у т.ч. реорганізації або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВ, скорочення чисельності працівників не пізніше ніж за 3 місяці до намічених дій, із їх економічним обґрунтуванням, а також із наміченими заходами щодо забезпечення зайнятості вивільнюваних працівників.
Тримісячний період керівництво підприємства та профспілковий комітет УКРПРОФАВІА використовують для проведення переговорів, обміну інформацією та іншої роботи, що направлена на зменшення рівня або запобігання скороченню працівників, виконання заходів щодо забезпечення зайнятості.
4.1.2. Не допускати на ПІДПРИЄМСТВАХ звільнень в порядку скорочення працюючих за ініціативою роботодавців більше 4 відсотків чисельності працівників протягом календарного року.
Якщо на ПІДПРИЄМСТВІ виникає необхідність скоротити більше 4 відсотків працівників, перед прийняттям рішення, керівник ПІДПРИЄМСТВА інформує СТОРОНИ із обґрунтуванням необхідності такого скорочення.
Рішення про скорочення приймається керівником ПІДПРИЄМСТВА за погодженням із профспілковим комітетом УКРПРОФАВІА.
СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" не пізніше трьох місяців з часу надання інформації проводить консультації з УКРПРОФАВІА про заходи щодо запобігання звільнень чи зведення їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення.
4.1.3. З метою запобігання масовому вивільненню працівників (при тимчасовому зменшенні обсягів виробництва), за необхідності, здійснювати відповідні заходи з використанням:
- відмови від застосування понадурочних робіт, робіт у вихідні та святкові дні;
- відмови від сумісництва за професіями, узгодженими з профкомами УКРПРОФАВІА;
- можливої перепідготовки кадрів, навчання новим професіям;
- тимчасового припинення прийому нових працівників та ін.
4.1.4. При звільненні працівника у випадках змін в організації виробництва і праці, ліквідації, банкрутства або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВА, скорочення чисельності або штату працівників виплачувати йому вихідну допомогу, на умовах колективного договору ПІДПРИЄМСТВА, з урахуванням фінансової можливості підприємства.
4.1.5. Не застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ контрактну форму трудового договору, а також строкові трудові договори, крім випадків, передбачених законами України.
4.1.6. Рішення про використання на ПІДПРИЄМСТВАХ іноземної робочої сили приймати після попередніх консультацій із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
4.1.7. Забезпечити періодичність підвищення кваліфікації працівників ПІДПРИЄМСТВ, як правило, не рідше 1 разу на 5 років безпосередньо у роботодавця або в навчальних закладах.
4.1.8. Визначати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ обсяги професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників та загальні витрати коштів на ці цілі, виходячи з можливостей та потреб ПІДПРИЄМСТВА.
4.1.9. Надавати, на умовах колективного договору, вільні від роботи години для пошуку роботи працівникам, яких попереджено про розірвання трудового договору у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВА, скорочення чисельності або штату працівників.
4.2. СТОРОНИ домовилися:
4.2.1. Зберігати за працівниками ПІДПРИЄМСТВ, що працюють на умовах неповного робочого часу, права, пільги та гарантії, передбачені колективними договорами.
4.2.2. При проведенні реорганізації, реструктуризації або у разі порушення питань про ліквідацію ПІДПРИЄМСТВА, роботодавець не пізніше як за три місяці інформує профспілковий комітет УКРПРОФАВІА про ці дії.
4.2.3. Не залучати працівників інших роботодавців, окрім випадків, коли це викликано технологічною необхідністю ПІДПРИЄМСТВА, якщо:
- протягом року на ПІДПРИЄМСТВІ здійснено скорочення чисельності (штату) працюючих;
- не дотримано нормативу чисельності працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва;
- передбачається виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва;
- на період, коли ПІДПРИЄМСТВО працює на умовах неповного робочого часу.
4.3. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
4.3.1. Здійснювати контроль за виконанням на ПІДПРИЄМСТВАХ нормативно-правових актів із питань праці й зайнятості.
4.3.2. Надавати членам УКРПРОФАВІА безкоштовну правову допомогу, консультації з законодавства, відстоювати права працівників ПІДПРИЄМСТВ у державних органах і судах.
4.3.3. Аналізувати причини всіх звільнень працівників (крім звільнень за власним бажанням), готувати, при необхідності, відповідні подання роботодавцям.
5. ОПЛАТА ПРАЦІ
5.1. СТОРОНИ домовилися:
Встановити в галузі мінімальну тарифну ставку робітника першого розряду четвертої сітки у розмірі 150 відсотків (з урахуванням фінансових можливостей підприємств) до прожиткового мінімуму для працездатної особи в Україні. При цьому мінімальні тарифні ставки для робітників інших розрядів та за іншими сітками встановлюються згідно з додатком № 1 до УГОДИ, із додержанням міжкваліфікаційних (між розрядних) співвідношень.
5.2. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" в межах своєї компетенції доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ в межах фінансових можливостей:
5.2.1. У колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ встановлювати конкретні розміри тарифної ставки робітника першого розряду, але не нижче 150 відсотків прожиткового мінімуму.
5.2.2. Установити мінімальний посадовий оклад техніка без категорії на рівні місячної тарифної ставки робітника третього розряду четвертої сітки.
5.2.3. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців підприємств авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком № 2 до УГОДИ.
5.2.4. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців науково-дослідних, конструкторських, технологічних, проектних та інших наукових установ і організацій авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком № 3 до УГОДИ.
5.2.5. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців льотно-випробувальних, льотно-транспортних та льотно-доводочних підрозділів підприємств авіаційної промисловості України до посадового окладу техніка згідно з додатком № 4 до УГОДИ.
5.2.6. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів працівників загальних (наскрізних) професій до тарифної ставки робітника першого розряду четвертої сітки згідно з додатком № 5 до УГОДИ.
5.2.7. Установити коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок (окладів) робітників, зайнятих на вантажно-розвантажувальних роботах на підприємствах і в організаціях авіаційної промисловості України, до тарифної ставки робітника першого розряду четвертої сітки згідно з додатком № 6 до УГОДИ.
5.2.8. Відповідно до законодавства самостійно розробити форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат із дотриманням норм і гарантій, передбачених УГОДОЮ, і встановити їх у колективних договорах. Оплата праці керівника підприємства здійснюється відповідно до умов контракту та чинного законодавства.
5.2.9. Для працівників ПІДПРИЄМСТВА, що виконують роботи, не властиві основній діяльності галузі, умови оплати праці встановлюються у колективних договорах. З дотриманням норм і гарантій, передбачених галузевими угодами тих галузей, до яких ці роботи належать за характером виробництва.
5.2.10. Забезпечити двічі на рік підвищення заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ галузі не менш ніж на 10 відсотків вище за рівень офіційної інфляції.
5.2.11. Одночасно з введенням нових тарифних ставок і посадових окладів здійснити заходи щодо упорядкування діючих норм і нормативів праці, систем матеріального заохочення тощо та, за наявності фінансової можливості ПІДПРИЄМСТВА, забезпечити у поточному році долю тарифних ставок (посадових окладів) у середній заробітній платі працівників промислових підприємств на рівні 65-70 відсотків. У колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ передбачати встановлення частки основної заробітної плати у середній на рівні, не менш ніж досягнутий на 1 січня попереднього року.
5.2.12. Установити розміри доплат і надбавок до тарифних ставок, посадових окладів згідно з додатком № 7 до УГОДИ.
5.2.13. У разі необхідності, за погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА, застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ для окремих висококваліфікованих робітників місячні оклади замість тарифних ставок.
5.2.14. При узгодженні із замовником цін на продукцію (роботи, послуги) у розрахунок ціни брати розмір середньої заробітної плати, досягнутий на ПІДПРИЄМСТВІ, з урахуванням ризиків інфляції.
5.2.15. Час простою не з вини працівника оплачувати з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки (окладу) установленого працівникові розряду (окладу).
5.2.16. Працівникам, попередженим про наступне звільнення відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України , у разі перегляду на ПІДПРИЄМСТВІ форм, систем, розмірів оплати праці також підвищувати тарифні ставки (посадові оклади) у порядку, встановленому на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.2.17. Здійснювати формування, розподіл і використання фондів для соціально-культурних заходів і житлового будівництва на ПІДПРИЄМСТВАХ спільно із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
5.2.18. При укладенні колективних договорів визначити механізм формування фонду оплати праці, враховуючи забезпечення зростання середньої заробітної плати відповідно до темпів зростання продуктивності праці.
5.2.19. Зміни форм, систем оплати праці, встановлення надбавок, преміювання, доплат, інших видів заохочення та винагород, матеріальної допомоги працівникам на ПІДПРИЄМСТВАХ проводити за погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
5.2.20. Забезпечувати на ПІДПРИЄМСТВАХ гласність внутрішніх положень про оплату праці, у тому числі про преміювання, доплати, заохочувальні виплати тощо, як обов'язкових додатків до колективних договорів.
5.2.21. Здійснювати контроль своєчасності виплат заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ, не допускати заборгованості із виплати заробітної плати.
У випадках, коли на ПІДПРИЄМСТВІ така заборгованість виникає, керівник ПІДПРИЄМСТВА зобов'язаний надати СТОРОНАМ УГОДИ графік погашення заборгованості із виплати заробітної плати та перелік заходів щодо її усунення.
5.2.22. В разі виникнення на ПІДПРИЄМСТВІ заборгованості із виплати заробітної плати СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" розглядають це питання спільно з УКРПРОФАВІА.
5.2.23. Оплату праці за роботу в надурочний час здійснювати згідно з законодавством.
5.3. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ:
5.3.1. Забезпечувати, відповідно до чинного законодавства, захист купівельної спроможності заробітної плати працівників шляхом:
а) індексації нарахованої заробітної плати, згідно із законодавством;
б) компенсації втрат, пов'язаних з порушенням термінів виплати заробітної плати, згідно із законодавством;
5.3.2. Здійснювати в строки, встановлені колективними договорами, але не рідше ніж два рази на місяць, виплату поточної заробітної плати працівникам ПІДПРИЄМСТВ.
5.3.3. У разі затримки виплати заробітної плати надавати профспілковим комітетам УКРПРОФАВІА, на їх запит, оперативну інформацію про наявність коштів на рахунках ПІДПРИЄМСТВ, а працівникам, яким затримана виплата - витяги із розрахункової відомості (особового рахунка) по заробітній платі з даними про дату утворення і розміри заборгованості та розміри нарахованої компенсації за затримку виплати заробітної плати.
5.3.4. Виплачувати, за наявності фінансових можливостей, на умовах колективних договорів ПІДПРИЄМСТВ, винагороду за вислугу років, згідно з "Примірним положенням про умови виплати винагороди (відсоткової надбавки) за вислугу років працівникам підприємств і організацій авіаційної промисловості України" (додаток № 9 до УГОДИ).
5.3.5. Передбачати в фінансових планах ПІДПРИЄМСТВ, відповідно до законодавства, на умовах колективних договорів, за наявності фінансової можливості, надання працівникам ПІДПРИЄМСТВ одноразових виплат, пов'язаних із їхньою трудовою діяльністю:
- матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки;
- матеріальної допомоги при звільненні у зв'язку із виходом на пенсію;
- винагороди до ювілейних дат та інших.
5.3.6. Вживати заходів із забезпечення на ПІДПРИЄМСТВАХ збільшення, понад досягнутого рівня, долі заробітної плати в собівартості продукції.
При цьому рекомендувати керівникам ПІДПРИЄМСТВ дотримуватись таких рівнів:
- на промислових підприємствах - не менш ніж 25%;
- у науково-дослідних, конструкторських, технологічних, проектних та інших наукових підприємствах, установах і організаціях - не менш ніж 30%.
Передбачити у колективних договорах здійснення заходів, спрямованих на збільшення витрат з оплати праці в операційних витратах з реалізованої продукції, реалізованих робіт і послуг.
5.3.7. За наявності фінансової можливості ПІДПРИЄМСТВ рекомендувати до колективних договорів, у розділі "Оплата праці" включати надання одноразових заохочувальних виплат працівникам ПІДПРИЄМСТВ (за виключенням керівника підприємства) за вагомий особистий внесок у досягнення ПІДПРИЄМСТВАМИ високих результатів.
5.3.8. За наявності фінансової можливості впровадити на ПІДПРИЄМСТВАХ галузі систему заохочення працівників за ініціативу із створення ними, при виконанні службових завдань, об'єктів інтелектуальної власності, які захищаються у відповідності з законодавством України, а також систему заохочення раціоналізаторства та винахідництва.
Щорічно підводити підсумки винахідницької діяльності на ПІДПРИЄМСТВАХ галузі.
5.3.9. За наявності фінансової можливості здійснювати преміювання за виконання виробничих показників звільнених від основної роботи голів профкомів та їх заступників, на умовах і в порядку, що передбачені колективними договорами.
5.4. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
5.4.1. Здійснювати контроль за дотриманням на ПІДПРИЄМСТВАХ нормативно-правових актів із питань оплати праці і відповідних положень УГОДИ, при цьому взаємодіяти з Державною службою з питань праці.
5.4.2. Аналізувати рівні середньої заробітної плати по категоріях працівників на ПІДПРИЄМСТВАХ та готувати, при необхідності, пропозиції роботодавцям щодо регулювання співвідношень цих рівнів.
5.4.3. Аналізувати рівень середньої заробітної плати у галузі і на окремих ПІДПРИЄМСТВАХ, готувати обґрунтовані пропозиції з удосконалення оплати праці.
5.4.4. Ініціювати перед ОРГАНАМИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" питання про накладення дисциплінарного стягнення на керівників відповідних ПІДПРИЄМСТВ, де не погашена заборгованість із заробітної плати.
5.4.5. Оприлюднювати в газеті "Авіабудівник України" інформацію щодо ПІДПРИЄМСТВ, де є наявні борги із заробітної плати, або не забезпечуються гарантії в оплаті праці, а також про кількість проведених спільно з Держпраці перевірок дотримання законодавства з оплати праці на ПІДПРИЄМСТВАХ та про їх результати.
5.4.6. Надавати консультації та правову допомогу працівникам - членам УКРПРОФАВІА у захисті їх прав з питань оплати праці, представляти їх інтереси у комісіях по трудових спорах та судах.
6. НОРМУВАННЯ ПРАЦІ
6.1. СТОРОНИ домовилися:
6.1.1. Запроваджувати знижені норми виробітку:
а) для працівників з інвалідністю, вагітних жінок - на 20 відсотків;
б) для молодих робітників, прийнятих на роботу після закінчення загальноосвітньої школи, ПТУ, курсів, звільнення зі строкової військової служби, а також тих, хто пройшов навчання безпосередньо на виробництві - за перші 3 місяці - на 40 відсотків, наступні 3 місяці - на 20 відсотків.
6.1.2. Не допускати впровадження, перегляду та змін норм праці без реалізації відповідних заходів і погодження з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
6.1.3. Рекомендувати роботодавцям визначати у колективних договорах конкретні зобов'язання щодо поліпшення стану нормування праці працівників.
6.2. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
6.2.1. Сприяти впровадженню на ПІДПРИЄМСТВАХ прогресивних норм праці відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва й праці.
7. РЕЖИМ ПРАЦІ ТА ВІДПОЧИНКУ
7.1. СТОРОНИ в межах своєї компетенції доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ:
7.1.1. Забезпечувати додержання встановленої законодавством тривалості робочого часу.
7.1.2. Установлювати тривалість денної роботи (зміни) згідно із Правилами внутрішнього трудового розпорядку, а також згідно графіків змінності, затвердженими роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом УКРПРОФАВІА, з урахуванням специфіки виробництва.
7.1.3. Визначати під час укладання колективного договору перелік робіт, на яких за умовами виробництва працівник не має права відлучатися з робочого місця та використовувати час обідньої перерви на свій розсуд.
7.1.4. Забезпечувати надання щорічної оплачуваної основної відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів.
Щорічні відпустки працівникам за професіями, не властивими основній діяльності галузі, надаються згідно із законодавством України.
7.1.5. Додаткові оплачувані відпустки надавати:
а) працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - відповідно до Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах у яких дає право на щорічну додаткову відпустку (додаток № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290);
б) працівникам, зайнятим на роботах з особливим характером праці - відповідно до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (додаток № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290);
в) за ненормований робочий день, відповідно до Списків посад, робіт та професій, визначених колективним договором, згідно з Орієнтовним переліком професій і посад працівників підприємств та організацій авіаційної промисловості України з ненормованим робочим днем (додаток № 8 до УГОДИ).
Конкретну тривалість додаткових відпусток встановлювати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ.
7.1.6. Скорочену тривалість робочого тижня встановлювати колективним договором, залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці, працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, відповідно до Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 163.
7.1.7. Чергування працівників у вихідні та святкові дні здійснювати згідно із законодавством.
7.1.8. Змінювати режим робочого часу на ПІДПРИЄМСТВАХ тільки у встановленому законодавством порядку, з обов'язковим попереднім погодженням із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
7.2. СТОРОНИ вважають доцільним, за рахунок чистого прибутку ПІДПРИЄМСТВ, відповідно до законодавства, за наявності фінансової можливості та на умовах колективних договорів:
7.2.1. Надавати додаткові оплачувані відпустки тривалістю до 7-х днів у випадку смерті одного із подружжя або близьких родичів (батьків, сестер, братів, дітей).
7.2.2. Надавати додаткові оплачувані відпустки тривалістю до 3-х днів у випадках:
а) народження дітей (батькові);
б) укладення шлюбу працівником або його дитиною;
в) проводів на військову службу.
7.2.3. Надавати оплачуваний вільний день працівникам ПІДПРИЄМСТВ у дні їх ювілейних дат із дня народження.
7.3. Не допускається примушення працівників:
- до переходу на роботу з неповним робочим часом;
- до надання відпустки без збереження заробітної плати;
- до подання заяви про звільнення, у зв'язку із скороченням чисельності (штату), до закінчення строку попередження.
7.4. СТОРОНИ здійснюють заходи щодо організації святкування галузевого свята - Дня Авіації (остання субота серпня).
7.5. СТОРОНИ здійснюють заходи щодо розвитку Державного музею авіації, в тому числі за рахунок поповнення експозицій та фондів музею (стенди, плакати, розробки ПІДПРИЄМСТВ з авіаційної тематики) в порядку, визначеному законодавством.
8. ОХОРОНА ПРАЦІ І ЗДОРОВ'Я
8.1. СТОРОНИ домовились в межах своїх повноважень:
8.1.1. Щорічно розглядати, за участю представників УКРПРОФАВІА, стан умов, безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на ПІДПРИЄМСТВАХ і за результатами приймати необхідні рішення.
8.1.2. Здійснювати облік і аналіз причин нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань, розробляти заходи для їхнього упередження та забезпечувати контроль за їх виконанням.
Надавати УКРПРОФАВІА інформацію, а також наявну обліково-звітну документацію з виробничого травматизму, професійних захворювань та стану умов праці.
8.1.3. За результатами аналізу виробничого травматизму, а також за поданням УКРПРОФАВІА заслуховувати керівників ПІДПРИЄМСТВ, на яких трапилися смертельні, групові нещасні випадки або не виконуються заходи колективних договорів щодо поліпшення умов і безпеки праці.
8.1.4. Вносити, у разі необхідності, пропозиції щодо змін і доповнень до державних, галузевих нормативно-правових актів та актів підприємств з питань охорони праці, а також здійснювати їх розробку і регулярний перегляд, з урахуванням пропозицій ПІДПРИЄМСТВ, за участю УКРПРОФАВІА.
8.1.5. Забезпечити впровадження і регулярний перегляд СУОП на підприємствах усіх форм власності, відповідно до змін в нових нормативних актах, в тому числі з урахуванням питання упередження і управління ризиками.
8.2. СТОРОНИ в межах своїх повноважень доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ, за участю профспілкових комітетів УКРПРОФАВІА:
8.2.1. Забезпечити регулярний розгляд стану справ з охорони праці, створення здорових та безпечних умов праці, прийняття необхідних заходів щодо профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності й відповідальності керівників основних виробничо-технічних підрозділів ПІДПРИЄМСТВ за виконання ними посадових обов'язків з охорони праці.
Запровадити механізм контролю за упередженням ризиків вирішення проблемних питань з охорони праці, впровадження системного моніторингу, відстеження ситуацій щодо забезпечення дієвого нагляду в сфері охорони праці.
8.2.2. Забезпечити обов'язкове фінансування витрат на заходи з охорони праці у розмірі не менше 0,7% від ФОП.
Передбачати в колективних договорах збільшення витрат на охорону праці на одного працюючого, залежно від умов праці та економічного стану ПІДПРИЄМСТВ.
8.2.3. Проводити, згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 року № 442, атестацію робочих місць за умовами праці працівників, зайнятих у шкідливих і важких умовах праці, для встановлення їхніх прав на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги і компенсації, розроблення заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників, а також ознайомлення працівників із результатами атестації робочих місць.
8.2.4. За необхідності проводити на ПІДПРИЄМСТВАХ експертизу технічного стану верстатного парку, машин, механізмів, будівель і споруд щодо їхнього подальшого безпечного використання та поступового оновлення і заміни, або їх демонтаж, у разі необхідності.
8.2.5. Забезпечити щорічну розробку, фінансування і виконання комплексних заходів з охорони праці, в т.ч., спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, профілактики травматизму, нещасних випадків та професійних захворювань.
Прийняті комплексні заходи, щорічно (на 01.02) надавати до ЦК ПАУ для аналізу їх виконання.
8.2.6. СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ зобов'язується визнавати право працівника на відмову від виконання дорученої роботи:
- якщо виникла виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або життя чи здоров'я людей, які його оточують, а також для виробничого середовища чи довкілля;
- якщо його не забезпечено спецодягом, спецвзуттям чи іншими засобами індивідуального захисту згідно із встановленими нормами з вини Роботодавця.
8.2.7. Впроваджувати безпечні технології, нову техніку з метою створення здорових і безпечних умов праці, розробку та впровадження заходів щодо механізації та автоматизації робіт із шкідливими та важкими, особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці та робіт з підвищеною небезпекою, вивільнення жінок із цих робіт здійснювати з обов'язковим їх працевлаштуванням.
8.2.8. Відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. № 1232) проводити якісне і об'єктивне розслідування нещасних випадків на виробництві та профзахворювань, встановлення істинних технічних та організаційних причин нещасних випадків, а також своєчасну передачу до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України необхідних матеріалів для здійснення страхових виплат.
8.2.9. Не допускати безпідставного звинувачення потерпілого у скоєнні нещасного випадку та приховуванні нещасних випадків від розслідування і обліку.
8.2.10. Забезпечувати відповідні категорії працюючих засобами індивідуального захисту, спецодягом, спецвзуттям відповідно до вимог діючих стандартів та згідно з галузевими нормами, а також миючими та знешкоджуючими засобами, молоком та іншими продуктами.
8.2.11. Запровадити дієвий контроль за застосуванням ЗІЗ.
Засоби індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття, а також інші ЗІЗ) є службовим інвентарем ПІДПРИЄМСТВА і використовуються тільки на виробництві.
8.2.12. Забезпечувати згідно наказу МОЗ України від 21.05.2007 р. № 246 безкоштовне проведення періодичних медичних оглядів працівників ПІДПРИЄМСТВ, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічний медичний огляд працівників віком до 21 року.
8.2.13. Забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів Заключного акта у повному обсязі.
8.2.14. Відновити або створити, при можливості, на ПІДПРИЄМСТВАХ, де є робочі місця з важкими та шкідливими умовами праці або з кількістю працюючих більше 1000 осіб, медичний пункт, в т.ч. мати наявний персонал для надання першої невідкладної медичної допомоги, або укласти відповідний договір із сторонньою організацією (медичним закладом або страховою компанією).
8.2.15. Забезпечити організацію своєчасного і кваліфікованого надання першої до медичної та невідкладної допомоги потерпілим від нещасних випадків і аварій на виробництві, створення служб гігієни праці. Організувати окрему систему реєстрації та обліку звернень постраждалих за медичною допомогою при травмах.
8.2.16. Забезпечувати для працюючих виробничо-побутові умови, в т.ч. температурний режим, гаряче водопостачання, функціонування санітарно-побутових приміщень, кімнат для реабілітації та якісну підготовку виробничих приміщень до роботи в осінньо-зимовий період та визнавати обґрунтованою відмову працівників від виконання дорученої роботи, якщо ці норми не впроваджено.
8.2.17. Передбачати у колективних договорах можливість надання працівникам одноразового (обіднього) харчування та організації гарячого харчування, зокрема працюючим надурочно більше двох годин.
8.2.18. Забезпечувати впровадження обов'язкового страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна аваріями на роботах і об'єктах підвищеної небезпеки.
8.2.19. Забезпечити, за рахунок роботодавця проходження працівниками та представниками УКРПРОФАВІА своєчасного періодичного навчання з питань охорони праці відповідно до законодавства про охорону праці, з урахуванням норм ст. 19 Конвенції МОП № 155 . Для чого надавати представникам УКРПРОФАВІА додаткову відпустку тривалістю не менше ніж 6 календарних днів із збереженням заробітної плати, за рахунок коштів роботодавця.
8.2.20. Забезпечувати безперешкодне здійснення представниками виборних органів УКРПРОФАВІА з урахуванням режимних обмежень (за відповідними посвідченнями або окремими дорученнями профспілкового комітету УКРПРОФАВІА) громадського контролю за виконанням роботодавцями законодавства про охорону праці, забезпеченням на ПІДПРИЄМСТВАХ безпечних та нешкідливих умов праці, виробничої санітарії, а також за вжиттям заходів щодо усунення виявлених недоліків.
8.2.21. Здійснювати заохочення працівників ПІДПРИЄМСТВ за активну участь та ініціативу у здійсненні заходів щодо підвищення безпеки й поліпшення умов праці.
8.2.22. Передбачити у колективних договорах вжиття заходів з метою запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу у виробничому середовищі, недопущення випадків дискримінації працівника з такими захворюваннями.
8.2.23. Надавати уповноваженим та громадським інспекторам з охорони праці щотижня по 2 години часу для виконання ними своїх громадських обов'язків із збереженням заробітної плати на основній роботі.
8.3. УКРПРОФАВІА зобов'язується:
8.3.1. Здійснювати громадський контроль за станом умов і безпеки праці на ПІДПРИЄМСТВАХ, виконанням відповідних програм та зобов'язань колективних договорів із цих питань, надавати СТОРОНАМ інформацію та пропозиції щодо поліпшення цієї роботи на місцях.
Запровадити та відстоювати кращу практику поширення дії пунктів колективного договору в частині охорони праці.
Розглядати ці питання на засіданнях виборних органів УКРПРОФАВІА та інформувати профактив.
8.3.2. За результатами перевірок додержання законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці вносити керівникам ПІДПРИЄМСТВ, ОРГАНАМ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ДК "УКРОБОРОНПРОМ" ТА ОБ'ЄДНАННЯМ РОБОТОДАВЦІВ подання з цих питань.
8.3.3. Представляти інтереси членів УКРПРОФАВІА при розгляді заяв і трудових конфліктів з охорони праці та відшкодування у повному обсязі шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним із виконанням ним трудових обов'язків, згідно з чинним законодавством.
8.3.4. Брати участь:
8.3.4.1. У розробці та контролі виконання програм, заходів поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на ПІДПРИЄМСТВАХ.
Удосконалювати форму роботи, з урахуванням кращого досвіду комісій профкомів з питань охорони праці, за контролем стану і безпеки праці.
8.3.4.2. В опрацюванні, прийнятті, перегляді та скасуванні галузевих нормативно-правових актів з охорони праці.
8.3.4.3. У проведенні атестації робочих місць за умовами праці, а також у врегулюванні конфліктів із питань умов і охорони праці на ПІДПРИЄМСТВАХ.
8.3.4.4. У проведенні об'єктивного, повного і якісного розслідування нещасних випадків, профзахворювань, аварій на виробництві, у розробці заходів щодо їх запобігання і недопущення безпідставного звинувачення потерпілих та порушення їх прав на соціальний захист, давати у разі необхідності, свої висновки.
9. СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ
9.1. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" в межах своїх повноважень зобов'язуються:
9.1.1. Не включати до контрактів із керівниками ПІДПРИЄМСТВ умови їхнього соціально-побутового забезпечення без погодження із профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА, якщо ці умови зачіпають загальні соціально-побутові інтереси працівників ПІДПРИЄМСТВ.
9.2. СТОРОНА ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, СТОРОНА РОБОТОДАВЦІВ та ДК "УКРОБОРОНПРОМ" доручають керівникам відповідних ПІДПРИЄМСТВ:
9.2.1. Вживати заходів щодо збереження й підтримування роботи діючих медично-санаторних закладів - основних об'єктів профілактики та збереження здоров'я працюючих.
9.2.2. Не допускати зміни форм власності, передачі іншим юридичним або фізичним особам, перепрофілювання та ліквідації об'єктів соціально-культурної сфери без попередніх консультацій з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА.
9.2.3. Сприяти розвитку спорту в трудових колективах. З цією метою передбачати відповідно до законодавства України у фінансових планах ПІДПРИЄМСТВ:
а) проведення, за рахунок коштів ПІДПРИЄМСТВ, внутрішніх спартакіад та турнірів, в т.ч. для дітей працівників;
б) участь представників ПІДПРИЄМСТВ у спортивних змаганнях всіх рівнів, в т.ч. у всеукраїнських галузевих та міжгалузевих спартакіадах;
в) відрядження для участі у всеукраїнських галузевих та міжгалузевих спартакіадах, представників ПІДПРИЄМСТВ (спортсмени, тренери);
г) фінансування колективів фізичної культури, спортивних клубів ПІДПРИЄМСТВ.
9.2.4. За наявності фінансової можливості відповідно до законодавства передбачати у колективних договорах відрахування ПІДПРИЄМСТВАМИ коштів на організацію та проведення додаткового страхування працівників, за напрямками:
- недержавне пенсійне страхування;
- добровільне медичне страхування;
- страхування від нещасних випадків учасників змагань на час проведення галузевих та всеукраїнських спартакіад.
9.2.5. Забезпечити у колективних договорах зобов'язання щодо соціального захисту ветеранів війни та праці, людей похилого віку, непрацюючих пенсіонерів ПІДПРИЄМСТВ.
9.2.6. Сприяти роботі організацій ветеранів ПІДПРИЄМСТВ, за наявності фінансової можливості надавати матеріальну допомогу непрацюючим пенсіонерам ПІДПРИЄМСТВ.
9.2.7. ПІДПРИЄМСТВАМ (силами трудових колективів) брати участь у Всеукраїнському фестивалі аматорського мистецтва, а також надати пропозиції щодо участі у Всеукраїнському огляді - конкурсі на кращий культурно-освітній заклад профспілок і трудових колективів та кращого працівника цього закладу.
9.2.8. Забезпечити організацію та фінансування на підприємствах колективів фізкультури та спортивних клубів. Удосконалювати їх розвиток.
9.2.8. Керівникам ПІДПРИЄМСТВ спільно з профспілковими комітетами УКРПРОФАВІА сприяти популяризації авіабудівної галузі серед дітей та юнацтва. З цією метою:
а) розвивати гуртки, секції, клуби, музеї тощо авіаційного напрямку;
б) сприяти участі ПІДПРИЄМСТВ у міжнародних дитячо-юнацьких заходах (фестивалі, зльоти тощо);
в) підтримувати наявну базу дитячих дошкільних та позашкільних закладів, таборів відпочинку та оздоровлення дітей і забезпечувати гідне перебування дітей в цих закладах.