Рішення
про Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року
( Рішення затверджено із застереженням Постановою КМ N 1293 від 02.12.2009 )
Дата підписання: 14.11.2008 р.
Дата затвердження Україною: 02.12.2009 р. (із застереженням)
Офіційний переклад
Рада глав урядів Співдружності Незалежних Держав
вирішила:
1. Затвердити Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року (додаються).
2. Заінтересованим міністерствам і відомствам держав-учасниць СНД, Координаційній транспортній нараді держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, Раді із залізничного транспорту держав-учасниць Співдружності, Міжурядовій раді шляховиків, Раді з авіації та використання повітряного простору та Міждержавному авіаційному комітетові вжити заходів з реалізації зазначених Пріоритетних напрямів.
3. Це Рішення набирає чинності з дати його підписання, а для держав, законодавство яких вимагає виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання ним чинності, - з дати здачі відповідних документів депозитарієві.
Учинено в місті Кишинів 14 листопада 2008 року в одному оригінальному примірнику російською мовою. Оригінальний примірник зберігається у Виконавчому комітеті Співдружності Незалежних Держав, який надішле кожній державі, яка підписала це Рішення, його засвідчену копію.
За Уряд За Уряд
Азербайджанської Республіки Республіки Молдова
(Підпис із особливою думкою) (Підпис із застереженням)
За Уряд За Уряд
Республіки Білорусь Російської Федерації
(Підпис) (Підпис)
За Уряд За Уряд
Республіки Вірменія Республіки Таджикистан
(Підпис із особливою думкою) (Підпис)
За Уряд Грузії За Уряд Туркменістану
- -
За Уряд За Уряд
Республіки Казахстан Республіки Узбекистан
(Підпис) (Підпис)
За Уряд За Уряд
Киргизької Республіки України
(Підпис) (Підпис із застереженням)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням Ради глав урядів
Співдружності Незалежних
Держав про Пріоритетні
напрями співробітництва
держав-учасниць СНД у сфері
транспорту на період
до 2020 року
від 14 листопада 2008 року
ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ
співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року
Концепцією дальшого розвитку Співдружності Незалежних Держав, схваленою Рішенням Ради глав держав СНД від 5 жовтня 2007 року, визначено, що однією з основних цілей Співдружності Незалежних Держав є формування в довгостроковій перспективі інтегрованого економічного об'єднання заінтересованих держав, що забезпечує ефективний розвиток кожного його учасника.
Як необхідні умови стратегічної взаємодії у сфері транспорту слід розглядати системне й послідовне вдосконалення (з урахуванням досягнутого рівня), погодженої транспортної політики, що проводиться державами-учасницями СНД, яка є ключовим механізмом економічної інтеграції, шляхом виділення пріоритетних напрямів взаємодії на період до 2020 року, виявлення нових актуальних аспектів співробітництва в галузі транспорту й розробки комплексу заходів, спрямованих на досягнення поставлених цілей.
* * *
Вихідними під час вироблення цих пропозицій є такі положення.
Транспорт разом з іншими інфраструктурними галузями забезпечує базові умови життєдіяльності суспільства, виступає як важливий інструмент досягнення соціальних, економічних, зовнішньополітичних цілей. Його стійкий розвиток у Співдружності сприяє просторовій доступності національних територій, вільному переміщенню товарів і послуг, конкуренції та свободі економічної діяльності, поліпшенню умов та якості життя населення.
Функціонування й розвиток транспорту в державах-учасницях СНД здійснюється відповідно до їхнього національного законодавства, а також стратегій (концепцій, основним напрямам і т.д.) у транспортній сфері та взаємопов'язане із загальними напрямами (прогнозами) їхнього соціально-економічного розвитку, що визначають потреби в транспортних послугах.
Погодженість регіональної транспортної політики забезпечується шляхом координації державами-учасницями СНД систем державного регулювання й реалізації програм її розвитку, удосконалення законодавства в галузі транспорту, а також погодженим використанням транспортно-транзитного потенціалу. При цьому реалізація погодженої транспортної політики враховує відмінності в сучасному стані транспортних систем держав-учасниць СНД і спрямована, у тому числі, на їхнє вирівнювання.
Необхідність розвитку економічних відносин держав-учасниць СНД зумовлена насамперед розвитком транспортних систем держав, а також можливістю забезпечення їхніх національних інтересів на світовому ринку транспортних послуг, і в першу чергу за рахунок розвитку регіональної співробітництва в галузі транспорту.
При цьому здійснення транспортної інтеграції в рамках Європейського Союзу, Азіатсько-тихоокеанського економічного союзу, Шанхайської організації співробітництва та інших регіональних об'єднань спрямоване перш за все на створення необхідних передумов для диверсифікації транспортної діяльності, заснованої, зокрема, на розвитку міжнародних транспортних коридорів (далі - МТК), усуненні бар'єрів на шляху міжнародного транзитного процесу, проведенні погодженої тарифної політики.
За минулі 16 років співробітництва в транспортній сфері:
- закладено основи міжнародної правової бази функціонування транспорту (у 1991-2007 роках прийнято близько 45 документів), що відповідає новим соціально-економічним і ринковим умовам, забезпечує міждержавне регулювання транспортної діяльності;
- сформовано та функціонують органи галузевого співробітництва, держави-учасниці СНД входять до регіональних організацій за видами транспорту;
- проводиться погоджена транспортна політика, спрямована на вирішення (відповідно до наявного ресурсного забезпечення на національному й міждержавному рівнях) окремих завдань загальнотранспортного характеру, а також розвитку окремих видів транспорту;
- у галузі залізничного транспорту - провідній транспортній галузі збережено й розвивається організаційна, тарифно-економічна, техніко-технологічна, інформаційна єдність;
- проводиться погоджена тарифна політика в міжнародному вантажному залізничному сполученні;
- вирішуються завдання, спрямовані на розвиток міжнародних автомобільних перевезень;
- реалізуються заходи з розвитку цивільної авіації та забезпечення безпеки польотів, гармонізації національних систем організації повітряного руху;
- розробляються й реалізуються міжнародні проекти у сфері морського та річкового транспорту;
- закладено основи співробітництва у сфері міжнародних транспортних коридорів.
Водночас, незважаючи на загальну адаптацію транспорту до ринкових умов, а також наведені вище позитивні фактори співробітництва, рівень транспортної взаємодії в Співдружності зараз не можна вважати оптимальним.
Частка транспортних витрат у собівартості продукції під час перевезень вантажів у міжнародному сполученні між державам-учасницями Співдружності відносно висока й складає 20-25%. Поряд з такими об'єктивними факторами, як велика відстань перевезень і складні природні умови, це пов'язано з недостатнім рівнем розвитку технологій організації руху товарів.
Забезпечення зростаючого попиту на якісні послуги, перш за все на міжнародні перевезення вантажів залізничним й автомобільним видами транспорту, відбувається на фоні недостатнього технічного рівня національних транспортних систем, слабкої організації взаємодії видів транспорту на міждержавному рівні, високої зношеності рухомого складу, недостатніх темпів розвитку мереж залізниць й автомобільних доріг СНД, а також накопиченого відставання в галузі впровадження транспортно-логістичних технологій.
Проблеми в розвитку транспорту в СНД загострюються через існуючі інфраструктурні обмеження, а також різноманітні фіскально-адміністративні й технічні бар'єри (зокрема, у міжнародному автомобільному сполученні виявлено 15 основних бар'єрів), що не дозволяє ефективно реалізувати транзитний потенціал регіону СНД з використанням міжнародних транспортних коридорів, а також забезпечувати достатню транспортну доступність національних територій.
У розвитку регіонального співробітництва в галузі транспорту під час реалізації багатосторонніх транспортно-економічних проектів не використовується програмно-цільовий підхід для створення міждержавного механізму вирішення питань взаємопов'язання ресурсів, визначення виконавців і строків виконання заходів.
Дотепер у Співдружності не сформовано системи, що забезпечує міжнародні перевезення багатостороннього формату у сфері водного (річкового (морського)) транспорту.
У цьому зв'язку в стратегічному плані залишаються актуальними для реалізації такі напрями погодженої транспортної політики держав-учасниць СНД:
- забезпечення ефективного розвитку економіки держав за рахунок поліпшення використання та розвитку їхнього транспортного потенціалу;
- розвитку конкурентного середовища на ринку транспортних послуг СНД;
- створення умов для економічно вигідного використання та розвитку мереж МТК;
- підвищення ефективності використання транспортної інфраструктури та інвестиційної привабливості проектів її розвитку;
- забезпечення інтеграції транспортних систем держав-учасниць СНД до європейської та азіатської транспортних систем;
- удосконалення системи нормативно-правового забезпечення співробітництва в галузі транспорту;
- дальшого розвитку погодженої тарифної політики в міжнародному вантажному залізничному сполученні;
- розвитку видів транспорту, а також забезпечення їхньої взаємодії на основі використання нових ефективних транспортно-логістичних технологій;
- розвитку кооперації та розробки спільних програм у галузі транспортного машинобудування;
- спільного використання та розвитку наукового й кадрового потенціалу в транспортній сфері;
- погодженого розвитку та впровадження сучасних інформаційних технологій на транспорті.
* * *
З урахуванням положень Концепції дальшого розвитку Співдружності Незалежних Держав, схваленої Рішенням Ради глав держав СНД від 5 жовтня 2007 року, пріоритетними напрямами співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту є:
- формування мережі МТК на просторі СНД;
- підвищення ефективності тарифної політики;
- розробка концепції стратегічного розвитку залізничного транспорту держав-учасниць СНД;
- усунення негативного впливу фіскально-адміністративних бар'єрів під час здійснення міжнародних автомобільних вантажних перевезень;
- співробітництво в галузі організації повітряного руху держав-учасниць СНД, створення умов для ефективного розвитку авіаційних перевезень;
- підвищення рівня взаємодії між різними видами транспорту під час здійснення міжнародних перевезень;
- удосконалення нормативно-правового забезпечення співробітництва в галузі транспорту;
- формування погодженої політики в галузі транспортної безпеки та захисту навколишнього середовища.
Реалізація зазначених пріоритетних напрямів передбачає конкретизацію напрямів співробітництва в кожному з видів транспорту й наступність у використанні галузевих міждержавних зв'язків, які склалися, що створює умови для підвищення результативності під час вирішення завдання формування ринку транспортних послуг СНД.
Заходи, що плануються та реалізовуються в рамках вирішення кожного завдання, ураховують їхній взаємозв'язок і ґрунтуються на прийнятті в установленому порядку дво- й багатосторонніх міжнародних правових актів, міждержавних програм і проектів, а також рекомендацій для урядів держав-учасниць СНД або суб'єктів господарської діяльності в транспортній сфері.
1. Формування мережі міжнародних транспортних коридорів на просторі СНД
Мета формування та розвитку МТК, що проходить територіями держав-учасниць СНД, полягає в підвищенні ефективності зовнішньоторговельних, у тому числі транзитних, перевезень із забезпеченням гарантії їхнього здійснення на підставі міжнародних угод і домовленостей і в розвитку транспортної інфраструктури, що має погоджені технічні параметри й технології перевезень.
Як основні завдання в цій галузі доцільно розглядати:
- розробку та реалізацію комплексу заходів з погодженого та збалансованого розвитку ділянок системи МТК, що склалася, на території держав-учасниць СНД;
- формування нових транзитних транспортних магістралей континентального значення, транс- і євроазіатських транспортних коридорів;
- підготовку проекту міжурядової угоди про погоджений розвиток МТК на просторі СНД;
- розробку пропозицій про взаємний доступ на ринки транспортних послуг на внутрішніх водних шляхах;
- розробку та впровадження механізмів спільного (внутрішньо- та позарегіонального) інвестування в розвиток вузлових об'єктів інфраструктури МТК, що проходять територією держав-учасниць СНД, які передбачають їхню модернізацію, технічне оснащення, а також будівництво основних і допоміжних елементів інфраструктури;
- проведення заходів з удосконалення перевезень вантажів МТК, підвищення ефективності використання транспортної інфраструктури та інвестиційної привабливості транспортних проектів;
- створення в державах-учасницях СНД (відповідно до пропозицій держав) транспортно-логістичних консолідувальних центрів на ділянках МТК;
- розробку та реалізацію комплексу заходів зі створення загальної системи технологічного, митного, інформаційно-логістичного та сервісного забезпечення перевезень вантажів на ділянках МТК;
- створення координувального органу з розробки пропозицій стосовно комплексного розвитку МТК на просторі СНД.
2. Підвищення ефективності тарифної політики
Для цілей вироблення погодженої політики в галузі транспортних тарифів у міжнародному сполученні з державами-учасницями СНД передбачається вирішення таких основних завдань:
- створення умов для рівноправної конкуренції видів транспорту;
- розробки комплексу заходів з регулювання погодженої тарифної політики;
- формування нормативно-правової бази, що регулює принципи ціноутворення на послуги транспорту в міжнародному сполученні між державами-учасницями СНД;
- виділення тарифних коридорів для транспортування окремих вантажів;
- ширшого застосування наскрізних тарифних ставок під час здійснення комбінованих і мультимодальних перевезень вантажів у міжнародному сполучені.
Формування тарифної політики на залізницях держав-учасниць СНД у міжнародному сполученні на перспективу ґрунтується на положеннях Концепції встановлення погодженої тарифної політики на залізничному транспорті держав-учасниць СНД, затвердженої Рішенням Ради глав урядів СНД від 18 жовтня 1996 року, в якій визначено основні принципи формування та встановлення тарифних ставок під час перевезення вантажів у міжнародному сполученні, а також Тарифної політики залізниць держав-учасниць Співдружності.
3. Розробка концепції стратегічного розвитку залізничного транспорту держав-учасниць СНД
Для цілей розробки концепції стратегічного розвитку залізничного транспорту держав-учасниць СНД передбачається вирішення таких основних завдань:
- продовження роботи з актуалізації "Схеми транспортних сполучень на період до 2020 року" з урахуванням міжнародних транспортних систем у частині залізничного транспорту, що формуються;
- вивчення можливості створення швидкісного пасажирського сполучення між державами-учасницями СНД та країнами ЄС;
- удосконалення системи управління перевізним процесом з урахуванням економічних критеріїв;
- формування погодженої політики в галузі транспортної безпеки, безпеки руху та захисту навколишнього середовища;
- визначення загальних потреб у рухомому складі та шляховій техніці держав-учасниць СНД, а також спільного залучення потенційних інвесторів для цілей формування оптимального замовлення та ефективного завантаження потужностей транспортного машинобудування;
- забезпечення кооперації в галузі розробки, виробництва та впровадження технічних засобів (у тому числі рухомого складу) нового покоління з високими експлуатаційними й економічними характеристиками відповідно до міжнародних стандартів обслуговування та ремонту;
- розвитку транспортно-експедиторської діяльності й логістики;
- формування ринку транспортних та експедиторських послуг на просторі залізниць колії 1520 мм;
- здійснення збалансованого розвитку логістичної інфраструктури, у тому числі вироблення пропозицій зі створення логістичних центрів;
- формування інформаційного забезпечення на основі підвищення оперативності взаємодії шляхом упровадження новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій, електронного документообігу, систем електронного стеження за просуванням вантажів держав-учасниць СНД;
- сприяння в прискоренні процедур перетину кордону на основі зміцнення взаємодії з митними та прикордонними органами для цілей створення умов для прискорення пропуску пасажирських і вантажних поїздів, спрощення контрольних операцій під час перетину державних кордонів;
- розвитку міждержавних прикордонних переходів (міждержавних стикових пунктів);
- підготовки пропозицій стосовно розвитку міждержавних прикордонних переходів (міждержавних стикових пунктів), підвищення технічної оснащеності й удосконалення технології їхньої роботи;
- продовження роботи з оптимізації та підвищення ефективності взаємного використання вагонів залізничними адміністраціями, що забезпечує взаємовигідне співробітництво та зростання доходів залізниць під час перевезень вантажів у міжнародному сполученні;
- формування ефективних механізмів залучення інвестиційних ресурсів зі світових фінансових ринків та сприяння в розвитку механізмів державно-приватного партнерства під час реалізації інвестиційних програм держав-учасниць СНД у частині залізничного транспорту;
- підвищення рівня та збереження єдиних стандартів залізничної освіти, організації професійного обміну знаннями та підвищення кваліфікації фахівців залізничного транспорту, забезпечення наступності накопиченого галузевого досвіду та його примноження.
4. Усунення негативного впливу фіскально-адміністративних бар'єрів під час здійснення міжнародних автомобільних вантажних перевезень
Співробітництво в цій сфері спрямоване на створення рівних і сприятливих умов для здійснення міжнародних автомобільних перевезень, торгівлі автотранспортними послугами на транспортному просторі СНД та динамічної інтеграції автомобільного транспорту СНД до світового ринку транспортних послуг, на нарощування обсягів перевезень, модернізацію інфраструктури та підвищення пропускної спроможності автодоріг, зростання транзиту.
Як основні завдання в цій галузі доцільно розглядати:
- створення умов для усунення різних бар'єрів під час здійснення міжнародних автоперевезень у державах-учасницях СНД;
- розробку та впровадження погоджених транскордонних технологій для цілей скорочення простоїв автотранспортних засобів на міждержавних прикордонних переходах (міждержавних стикових пунктах);
- створення погодженої системи стягування дорожніх та інших зборів, транзитних податків на території держав-учасниць СНД;
- розробку заходів з уніфікації граничних вагових параметрів (навантажень) дорожньої мережі, що використовується для міжнародних автомобільних перевезень у державах-учасницях СНД, з параметрами, які використовуються в країнах ЄС;
- створення ефективної системи міждержавного управління, регулювання та контролю ринку міжнародних автотранспортних послуг, що забезпечує справедливу конкуренцію та економічні умови для розширеного відтворення послуг, а також проведення антидемпінгової політики на цьому ринку;
- гармонізацію правил перевезення небезпечних вантажів між державами-учасницями СНД відповідно до вимог Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів від 30 вересня 1957 року.
Як першочергові заходи передбачаються:
- погодження основних напрямів розвитку ринку міжнародних автотранспортних послуг держав-учасниць СНД;
- моніторинг бар'єрів (прикордонних, технічних, фіскальних та бюрократичних) під час здійснення міжнародних автомобільних перевезень територією держав-учасниць СНД;
- гармонізація вимог до додаткового навчання та професійної компетентності міжнародних автомобільних перевізників держав-учасниць СНД;
- розробка погоджених пропозицій стосовно поліпшення стану транспортної інфраструктури автомобільних доріг СНД;
- розробка та реалізація нормативних правових актів з організації міжнародних автомобільних перевезень територією держав-учасниць СНД для цілей максимальної лібералізації ринку міжнародних автомобільних перевезень і прагнення до організації перевезень на бездозвільній основі.
5. Організація повітряного руху в державах-учасницях СНД. Створення умов для ефективного розвитку авіаційних перевезень
5.1. Співробітництво в галузі організації повітряного руху держав-учасниць СНД
Співробітництво в цій сфері спрямовано на раціональний розвиток повітряного простору й систем організації повітряного руху з урахуванням реалізації Концепції гармонізації національних систем організації повітряного руху держав-учасниць СНД, затвердженої Рішенням Ради глав держав СНД від 19 вересня 2003 року, і на інтеграцію до європейської та світової аеронавігаційної систем.
Як основні завдання в цій сфері слід розглядати:
- розробку та реалізацію погоджених перспективних національних планів і програм розвитку систем організації повітряного руху відповідно до Рекомендацій ІКАО стосовно поетапного переходу до регіональних аеронавігаційних систем;
- взаємодію національних організацій з аеронавігаційного обслуговування, у тому числі в рамках Координаційної Ради "Євразія";
- координацію процесів планування потоків повітряного руху та управління повітряним рухом і проведення заходів, спрямованих на підвищення пропускної спроможності міжнародних повітряних трас держав-учасниць СНД;
- гармонізацію вимог, що висуваються національними системами організації повітряного руху до бортового устаткування повітряних суден;
- економічно вигідне спільне використання національних радіотехнічних систем;
- гармонізацію програм та практики підготовки й підвищення кваліфікації авіаційних фахівців у галузі забезпечення аеронавігації;
- уніфікацію протоколів взаємодії національних систем аеронавігаційного обслуговування користувачів повітряного простору;
- уніфікацію вимог до технічних характеристик засобів наземного радіотехнічного забезпечення польотів;
- розробку спільних проектів з упровадження нової техніки, технологій та методів обслуговування повітряного руху.
5.2. Створення умов для ефективного розвитку авіаційних перевезень
З урахуванням Основних напрямів розвитку цивільної авіації та заходів з підвищення безпеки польотів держав-учасниць СНД, схвалених Рішенням Ради глав урядів СНД від 22 листопаду 2007 року, співробітництво у сфері безпечних, ефективних і конкурентоспроможних авіаційних перевезень є стратегічним пріоритетом.
Як основні завдання в цій галузі слід розглядати:
- створення економічних умов, які стимулюють якісне оновлення й розвиток парку повітряних суден для виконання міжнародних і внутрішніх авіаперевезень;
- підтримку кооперації розробників і виробників авіаційної техніки, консолідацію ресурсів та координацію організаційних заходів, спрямованих на розробку й серійне виробництво конкурентоспроможної авіатехніки;
- удосконалення системи сертифікації авіаційної техніки та підприємств з її виробництва, технічного обслуговування та ремонту;
- удосконалення механізмів регулювання й нагляду в галузі забезпечення безпеки польотів повітряних суден на державному й регіональному рівнях, розвиток міжнародної системи незалежного розслідування авіаційних подій відповідно до Стандартів і Рекомендованої практики ІКАО;
- удосконалення національних і міждержавних нормативних документів, що регламентують функціонування системи авіаційної безпеки, гармонізованих зі Стандартами та Рекомендованою практикою ІКАО, а також рекомендаціями спеціалізованої антитерористичної структури;
- координацію робіт з упровадження гармонізованих стандартів, норм, програм та вимог до навчання й рівня професійної підготовки авіаційного персоналу, розвиток кооперації між навчальними закладами цивільної авіації та прийняття національних і міжнародних правових актів стосовно взаємного визнання документів про освіту, отриманих авіаційним персоналом у навчальних закладах цивільної авіації держав-учасниць СНД, а також сертифікатів на право виконання робіт.
6. Підвищення рівня взаємодії між різними видами транспорту
Як основні завдання в цій галузі доцільно розглядати:
- удосконалення взаємодії національних транспортних систем;
- здійснення розробок, спрямованих на транспортно-логістичне забезпечення взаємодії видів транспорту під час здійснення міжнародних перевезень у рамках МТК;
- формування системи мультимодальних транспортно-логістичних центрів як основних системоутворювальних елементів мережі міжнародних транспортних коридорів СНД, які забезпечують скоординовану взаємодію всіх учасників міжнародного транспортного процесу й оптимізацію руху товарів;
- створення умов для оптимальної взаємодії видів транспорту, збільшення обсягів перевезень та підвищення ефективності автомобільно- та залізнично-поромного сполучень між державами-учасницями СНД на основі транспортної логістики та принципів мультимодальності з використанням сучасних засобів і систем транспортування;
- удосконалення системи інформаційного обміну, обліку та документообігу на основі використання міжнародних стандартів і нормативів як одного з ключових елементів забезпечення взаємодії на стиках видів транспорту.
Як першочергові заходи передбачається реалізація відповідних положень Концепції погодженої транспортної політики держав-учасниць СНД на період до 2010 року, а також міжнародних договорів, які регулюють взаємодію держав під час забезпечення співробітництва в різних видах транспорту.
7. Удосконалення нормативно-правового забезпечення співробітництва в галузі транспорту
Як основні завдання в цій галузі доцільно розглядати:
- розробку та прийняття в рамках СНД міжнародних договорів, які створюють правові умови для реалізації пріоритетних напрямів транспортного співробітництва, приведених вище;
- дальшу гармонізацію законодавства держав-учасниць СНД у транспортній сфері для цілей забезпечення інтеграції різних видів транспорту держав-учасниць СНД до європейської та азіатської транспортних систем;
- розробку та прийняття в рамках СНД рекомендаційних (модельних) нормативних правових актів у транспортній сфері та дорожньому господарстві;
- розробку міждержавних програм держав-учасниць СНД в галузі транспорту;
- інвентаризацію договірно-правової бази СНД з підготовкою пропозицій про припинення міжнародних договорів, що втратили актуальність;
- гармонізацію законодавства держав-учасниць СНД у транспортній сфері для цілей розвитку перевезень, здійснюваних між транспортно-логістичними консолідувальними центрами.
* * *
Органами галузевої співробітництва СНД у сфері транспорту й дорожнього господарства, що реалізовують основні заходи пріоритетних напрямів, є:
Координаційна транспортна нарада держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, у складі якої функціонують Рада з автомобільного транспорту й Рада державних адміністрацій морського та річкового транспорту;
Рада із залізничного транспорту держав-учасниць Співдружності;
Міжурядова рада шляховиків;
Рада з авіації та використання повітряного простору та Міждержавний авіаційний комітет;
інші органи галузевого співробітництва СНД, до компетенції яких входять питання, пов'язані зі здійсненням транспортних перевезень територією держав-учасниць СНД.
При цьому створення умов для координації функціонування зазначених органів галузевого співробітництва під час реалізації пріоритетних напрямів у частині забезпечення взаємодії видів транспорту слід розглядати як ключове завдання.
У реалізації Пріоритетних напрямів беруть також участь Міжнародна академія транспорту, національні науково-дослідні інститути в галузі транспорту, Виконавчий комітет СНД.
ОСОБЛИВА ДУМКА
Азербайджанської Республіки до Рішення Ради глав урядів Співдружності Незалежних Держав від 14 листопада 2008 року "Про Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року"
Азербайджанська Республіка приймає положення Пріоритетних напрямів співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року з урахуванням їхньої відповідності національному законодавству та міжнародним зобов'язанням Азербайджану.
Азербайджанська Республіка не приймає положень Пріоритетних напрямів співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року, спрямованих на стратегічну взаємодію, досягнення інтеграційних цілей, гармонізацію та координацію в транспортній сфері, погодженість транспортної політики, формування мережі міжнародних транспортних коридорів на територіях держав-учасниць СНД, вироблення та реалізацію погодженої тарифної політики та гармонізацію національних законодавств держав-учасниць СНД.
Жодні з прав, обов'язків та положень, викладених у Пріоритетних напрямах співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року, не прийматимуться Азербайджанською Республікою стосовно Республіки Вірменія до звільнення всіх окупованих територій Азербайджанської Республіки й цілковитого усунення наслідків агресії.
Азербайджанська Республіка прийматиме окреме рішення про свою участь в реалізації кожного з розділів і пунктів Пріоритетних напрямів співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року.
Прем'єр-міністрАзербайджанської Республіки (Підпис) А.РасізадеОСОБЛИВА ДУМКА
Республіки Вірменія Стосовно пункту 2. "Про Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року"
Республіка Вірменія вважає несумісною з об'єктом і цілями зазначеного документа триваючу транспортну блокаду Республіки Вірменія з боку Азербайджанської Республіки.
Спроби викривленого подання Азербайджанською Республікою наслідків застосування воєнної сили проти народу, який самовизначився, Нагорного Карабаху й агресії стосовно Нагорно-Карабаської Республіки, а також транспортна блокада, що не припиняється є неприйнятними для Республіки Вірменія та суперечать зобов'язанням Азербайджанської Республіки стосовно створення умов для реалізації заходів зі зміцнення довіри між утягненими в конфлікт сторонами.
Прем'єр-міністрРеспубліки Вірменія (Підпис) Тігран СаркісянЗАСТЕРЕЖЕННЯ
Республіки Молдова до Рішення Ради глав урядів СНД Про Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року
14 листопада 2008 року м. Кишинів
"Республіка Молдова братиме участь у виконанні положень Рішення "Про пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року" відповідно до національного законодавства та взятих міжнародних зобов'язань.
Це Рішення набирає чинності для Республіки Молдова після виконання внутрішньодержавних процедур."
(Підпис)
Зінаїда ГречанийПрем'єр-міністр Республіки МолдоваЗАСТЕРЕЖЕННЯ
України Стосовно пункту 2 порядку денного засідання Ради глав урядів СНД Про Пріоритетні напрями співробітництва держав-учасниць СНД у сфері транспорту на період до 2020 року
14 листопада 2008 року
"За винятком положень, що стосуються гармонізації законодавств, систем, правил та вимог, збереження єдиних стандартів освіти, прийняття модельних нормативних правових актів і регіональної економічної інтеграції держав-учасниць СНД у транспортній сфері."
Прем'єр-міністр України,Глава делегації (Підпис) Ю.Тимошенко