• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Умови, Порядок від 15.02.2012 № 91
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 лютого 2012 р. № 91
Київ
Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження
Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, що додаються.

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 лютого 2012 р. № 91
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження (далі - субвенція).
2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України і Законі України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".
3. Субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження атомних електростанцій акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - Компанія), насамперед на:
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1430 від 26.11.2024 )
реалізацію проектів нового будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту, в тому числі виготовлення проектної документації, захисних споруд цивільного захисту, технічну інвентаризацію, яких проведено відповідно до законодавства;
( Абзац другий пункту 3 в редакції Постанови КМ № 288 від 03.04.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 221 від 28.02.2025 )
закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду;
навчання населення користуванню об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури та засобами індивідуального захисту органів дихання;
фінансування у разі потреби об’єктів спеціальної соціальної інфраструктури, у тому числі реалізація проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об’єктів, зокрема навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг, систем зв’язку;
погашення кредиторської заборгованості, що утворилася за субвенцією у попередніх роках і зареєстрована органами Казначейства.
Переліки відповідних об’єктів, засобів та препаратів формуються і затверджуються головним розпорядником субвенції, визначеним законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за пропозиціями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а переліки засобів індивідуального захисту органів дихання і захисних споруд цивільного захисту - також за погодженням з ДСНС. При цьому переліки засобів індивідуального захисту органів дихання формуються з урахуванням вимог Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1200 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 34, ст. 1597; 2013 р., № 29, ст. 989).
Проекти, реалізація яких розпочалась за рахунок субвенції у попередніх роках та строк реалізації яких не перевищує три роки, включаються до плану фінансування для завершення їх реалізації.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019 )
Проекти будівництва подаються з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також розробляються відповідно до державних будівельних норм та стандартів і повинні забезпечити комплексний підхід та максимальну енергоефективність від їх реалізації.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019 )( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015 )
4. Розподіл субвенції між бюджетами територіальних громад здійснюється в обсязі, що визначається за такою формулою:
S = S0 x H x N,
де S0 - загальний обсяг субвенції, передбачений законом про Державний бюджет України на відповідний рік;
H - питома вага обсягу товарної продукції підприємства-ліцензіата (реалізованої (відпущеної) електричної енергії атомної електростанції), розташованого на відповідній території, в загальному обсязі товарної продукції (реалізованої (відпущеної) електричної енергії) Компанії;
N - питома вага чисельності населення, яке проживає на території зони спостереження відповідної атомної електростанції, що визначається за такою формулою:
N = Nі/ Сума N,
де Ni - чисельність населення і-ї області, яке постійно проживає на території зони спостереження відповідної атомної електростанції;
Сума N - загальна чисельність населення, яке постійно проживає в межах територій, на які поширюється зона спостереження відповідної атомної електростанції.
Розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється у 2025 році згідно з додатком.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 42 від 30.01.2013, № 284 від 29.04.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020; в редакції Постанови КМ № 221 від 28.02.2025 )
5. Видатки, пов’язані з фінансуванням будівництва та реконструкції об’єктів за рахунок субвенції, здійснюються згідно з Порядком державного фінансування капітального будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), за наявності затвердженої відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674), проектної документації.
6. Відкриття рахунків, реєстрація, ведення обліку бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, здійснюються в установленому законодавством порядку.
7. Казначейство:
перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 p., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном;
( Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015 )
інформує щомісяця до 15 числа головного розпорядника субвенції і Мінфін про обсяги перерахування субвенції та касові видатки в розрізі місцевих бюджетів, а також об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.
8. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку.
9. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування подають щомісяця до 15 числа головному розпоряднику субвенції інформацію про використання субвенції в розрізі об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.
10. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток
до Порядку та умов
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
РОЗПОДІЛ
субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, на 2025 рік
Код бюджету Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Обсяг субвенції, тис. гривень
Зона спостереження Рівненської АЕС
1753700000 Бюджет Антонівської сільської територіальної громади 102,821
1753200000 Бюджет Вараської міської територіальної громади 2848,342
1755200000 Бюджет Володимирецької селищної територіальної громади 1134,426
1754100000 Бюджет Каноницької сільської територіальної громади 196,628
1756200000 Бюджет Костопільської міської територіальної громади 43,059
1754300000 Бюджет Полицької сільської територіальної громади 280,146
1754400000 Бюджет Рафалівської селищної територіальної громади 383,922
1756600000 Бюджет Сарненської міської територіальної громади 330,841
0353000000 Бюджет Колківської селищної територіальної громади 588,981
0356100000 Бюджет Маневицької селищної територіальної громади 1164,334
0351500000 Бюджет Прилісненської сільської територіальної громади 334,5
Зона спостереження Хмельницької АЕС
1750200000 Бюджет Бугринської сільської територіальної громади 95,316
1755400000 Бюджет Гощанської селищної територіальної громади 180,556
1755800000 Бюджет Здовбицької сільської територіальної громади 50,871
1755900000 Бюджет Здолбунівської міської територіальної громади 33,5
1756300000 Бюджет Мізоцької селищної територіальної громади 35,188
1753400000 Бюджет Острозької міської територіальної громади 1078,3
2254000000 Бюджет Білогірської селищної територіальної громади 77,722
2250400000 Бюджет Ганнопільської сільської територіальної громади 134,4
2255700000 Бюджет Ізяславської міської територіальної громади 662,942
2253800000 Бюджет Крупецької сільської територіальної громади 88,566
2254600000 Бюджет Нетішинської міської територіальної громади 935,861
2254700000 Бюджет Плужненської сільської територіальної громади 163,682
2254500000 Бюджет Славутської міської територіальної громади 885,312
2254300000 Бюджет Улашанівської сільської територіальної громади 189,763
2256500000 Бюджет Шепетівської міської територіальної громади 24,021
Зона спостереження Південноукраїнської АЕС
1452800000 Бюджет Арбузинської селищної територіальної громади 511,086
1451000000 Бюджет Благодатненської сільської територіальної громади 275,068
1454300000 Бюджет Братської селищної територіальної громади 478,755
1451100000 Бюджет Бузької сільської територіальної громади 205,066
1452900000 Бюджет Вознесенської міської територіальної громади 1846,513
1450600000 Бюджет Доманівської селищної територіальної громади 729,302
1450900000 Бюджет Кам’яномостівської сільської територіальної громади 139,946
1453800000 Бюджет Мигіївської сільської територіальної громади 89,411
1451500000 Бюджет Мостівської сільської територіальної громади 4,594
1453900000 Бюджет Новомар’ївської сільської територіальної громади 58,172
1450300000 Бюджет Олександрівської селищної територіальної громади 565,812
1452300000 Бюджет Прибузької сільської територіальної громади 321,238
1455700000 Бюджет Южноукраїнської міської територіальної громади 2731,037
Усього 20 000
( Додаток в редакції Постанови КМ № 42 від 30.01.2013; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 906 від 11.12.2013; в редакції Постанов КМ № 284 від 29.04.2015, № 925 від 11.11.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020, № 221 від 28.02.2025 )