• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Умови, Порядок від 15.02.2012 № 91
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 лютого 2012 р. № 91
Київ
Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження
Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, що додаються.

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 лютого 2012 р. № 91
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження (далі - субвенція).
2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України і Законі України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".
3. Субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження атомних електростанцій акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - Компанія), насамперед на:
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1430 від 26.11.2024 )
реалізацію проектів нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, в тому числі виготовлення проектної документації, захисних споруд цивільного захисту, технічну інвентаризацію, яких проведено відповідно до законодавства;
( Абзац другий пункту 3 в редакції Постанови КМ № 288 від 03.04.2019 )
закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду;
навчання населення користуванню об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури та засобами індивідуального захисту органів дихання;
фінансування у разі потреби об’єктів спеціальної соціальної інфраструктури, у тому числі реалізація проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об’єктів, зокрема навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг, систем зв’язку;
погашення кредиторської заборгованості, що утворилася за субвенцією у попередніх роках і зареєстрована органами Казначейства.
Переліки відповідних об’єктів, засобів та препаратів формуються і затверджуються головним розпорядником субвенції, визначеним законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за пропозиціями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а переліки засобів індивідуального захисту органів дихання і захисних споруд цивільного захисту - також за погодженням з ДСНС. При цьому переліки засобів індивідуального захисту органів дихання формуються з урахуванням вимог Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1200 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 34, ст. 1597; 2013 р., № 29, ст. 989).
Проекти, реалізація яких розпочалась за рахунок субвенції у попередніх роках та строк реалізації яких не перевищує три роки, включаються до плану фінансування для завершення їх реалізації.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019 )
Проекти будівництва подаються з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також розробляються відповідно до державних будівельних норм та стандартів і повинні забезпечити комплексний підхід та максимальну енергоефективність від їх реалізації.
( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019 )
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015 )
4. Розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється в обсязі, що визначається за формулою:
S = S0 x H x K x N,
де S0 - загальний обсяг субвенції, передбачений законом про Державний бюджет України на відповідний рік;
H - питома вага реалізованої (відпущеної) електричної енергії атомної електростанції в загальному обсязі реалізованої (відпущеної) електричної енергії Компанії, що визначається як відношення планованого показника річного обсягу реалізованої (відпущеної) електричної енергії атомної електростанції до відповідного показника Компанії;
K - коефіцієнт співвідношення розподілу субвенції між місцевими бюджетами, визначеного частиною першою статті 12-2 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", який дорівнює для обласних бюджетів - 0,3, для бюджетів районів та міст обласного підпорядкування - 0,55, для бюджетів монофункціональних міст - супутників ядерних установок - 0,15;
N - питома вага чисельності населення, яке проживає на території зони спостереження, що визначається за формулою:
N = Nіk / ? Nk,
де Nik - чисельність населення, яке постійно проживає на території зони спостереження в і-й адміністративно-територіальній одиниці k-го типу (області, району чи міста обласного підпорядкування, монофункціонального міста - супутника ядерної установки);
? Nk - загальна чисельність населення, яке постійно проживає в межах усіх адміністративно-територіальних одиниць k-го типу (областей, районів чи міст обласного підпорядкування, монофункціональних міст - супутників ядерних установок), на територію яких поширюється зона спостереження.
Розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється у 2020 році згідно з додатком.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 42 від 30.01.2013, № 284 від 29.04.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020 )
5. Видатки, пов’язані з фінансуванням будівництва та реконструкції об’єктів за рахунок субвенції, здійснюються згідно з Порядком державного фінансування капітального будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), за наявності затвердженої відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674), проектної документації.
6. Відкриття рахунків, реєстрація, ведення обліку бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, здійснюються в установленому законодавством порядку.
7. Казначейство:
перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 p., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном;
( Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015 )
інформує щомісяця до 15 числа головного розпорядника субвенції і Мінфін про обсяги перерахування субвенції та касові видатки в розрізі місцевих бюджетів, а також об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.
8. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку.
9. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування подають щомісяця до 15 числа головному розпоряднику субвенції інформацію про використання субвенції в розрізі об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.
10. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток
до Порядку та умов
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
РОЗПОДІЛ
субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, на 2020 рік
Код бюджету Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Обсяг субвенції, тис. гривень
Зона спостереження Запорізької АЕС
04100000000 Обласний бюджет Дніпропетровської області 10166,821
04207100000 Бюджет м. Нікополя 12890,401
04309200000 Районний бюджет Нікопольського району 2759,734
04319200000 Районний бюджет Томаківського району 1024,711
04561000000 Бюджет Марганецької міської об’єднаної територіальної громади 5764,001
08100000000 Обласний бюджет Запорізької області 6483,235
08203100000 Бюджет м. Енергодара 8344,971
08302200000 Районний бюджет Василівського району 2691,847
08307200000 Районний бюджет Запорізького району 7,685
08308200000 Районний бюджет Кам’янсько- Дніпровського району 4537,025
08519000000 Бюджет Великобілозерської сільської об’єднаної територіальної громади 834,79
21100000000 Обласний бюджет Херсонської області 39,886
21305200000 Районний бюджет Верхньорогачицького району 88,032
Зона спостереження Рівненської АЕС
03100000000 Обласний бюджет Волинської області 2521,405
03311200000 Районний бюджет Маневицького району 6585,36
17100000000 Обласний бюджет Рівненської області 6410,63
17302200000 Районний бюджет Володимирецького району 8994,738
17310200000 Районний бюджет Костопільського району 144,809
17316200000 Районний бюджет Сарненського району 650,491
17532000000 Бюджет Вараської міської об’єднаної територіальної громади 4466,018
Зона спостереження Хмельницької АЕС
17100000000 Обласний бюджет Рівненської області 1860,13
17303200000 Районний бюджет Гощанського району 646,558
17308200000 Районний бюджет Здолбунівського району 378,367
17312200000 Районний бюджет Острозького району 2066,702
17534000000 Бюджет Острозької міської об’єднаної територіальної громади 1140,767
22100000000 Обласний бюджет Хмельницької області 4289,616
22301200000 Районний бюджет Білогірського району 249,938
22307200000 Районний бюджет Ізяславського району 2641,796
22313200000 Районний бюджет Славутського району 1403,07
22319200000 Районний бюджет Шепетівського району 78,014
22545000000 Бюджет Славутської міської об’єднаної територіальної громади 2669,322
22546000000 Бюджет Нетішинської міської об’єднаної територіальної громади 3074,873
Зона спостереження Южно-Української АЕС
14100000000 Обласний бюджет Миколаївської області 9478,127
14205100000 Бюджет м. Южноукраїнська 4739,063
14301200000 Районний бюджет Арбузинського району 3288,525
14305200000 Районний бюджет Братського району 1664,244
14307200000 Районний бюджет Вознесенського району 2564,827
14309200000 Районний бюджет Доманівського району 3182,185
14318200000 Районний бюджет Первомайського району 690,163
14529000000 Бюджет Вознесенської міської об’єднаної територіальної громади 5986,623
_______
Усього
137499,5
( Додаток в редакції Постанови КМ № 42 від 30.01.2013; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 906 від 11.12.2013; в редакції Постанов КМ № 284 від 29.04.2015, № 925 від 11.11.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020 )