КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 11 вересня 1995 р. N 725 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 428 від 05.05.97 )
Про затвердження Порядку визначення сум, які вносяться до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Відповідно до Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про Державний бюджет України на 1995 рік" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок визначення сум, які вносяться до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання, що додається.
Міністерству економіки і Міністерству статистики давати роз'яснення щодо застосування цього Порядку.
2. Міністерству статистики у двотижневий термін затвердити перелік показників обсягу продукції (робіт, послуг), які застосовуються для визначення розрахункового фонду споживання, і порядок розрахунку їх у порівняльних цінах і поінформувати підприємства через засоби масової інформації.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покладається на органи державної податкової інспекції.
4. Встановити, що госпрозрахункові підприємства та організації, крім заснованих на приватній власності, вносять до бюджету платежі з сум перевищення фонду споживання починаючи із нарахувань за вересень 1995 р., а підприємства та організації, засновані на приватній власності, у тому числі колективні підприємства та господарські товариства, - за січень 1996 року.
Індивідуальні, сімейні підприємства, а також підприємства пенітенціарних закладів та лікувально-трудові профілакторії платежі до бюджету із сум перевищення фонду споживання не вносять.
( Пункт 4 в редакції Постанови КМ N 1063 від 28.12.95 )
5. Встановити, що під час обчислення суми перевищення фонду споживання відповідно до затвердженого цією постановою Порядку не застосовуються рішення Уряду України, прийняті у 1992-1994 роках, щодо надання пільг окремим галузям народного господарства і окремим підприємствам з питань регулювання фондів споживання.
( Постанову доповнено пунктом 5 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Прем'єр-міністр України Міністр Кабінету Міністрів України | Є.МАРЧУК В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд.26 |
ЗАТВЕРДЖЕНИЙ
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 вересня 1995 р. N 725
ПОРЯДОК
визначення сум, які вносяться до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання
1. Визначення сум, які вносяться до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання у звітному місяці, здійснюється за базовою ставкою оподаткування прибутку (30 відсотків з суми перевищення) підприємствами, їх об'єднаннями, установами, організаціями, їхніми філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами (далі - підприємства), що складають окремий баланс та мають розрахунковий (поточний) рахунок, включаючи підприємства, яким надані пільги в оподаткуванні прибутку або які звільнені від сплати податку на прибуток відповідно до законодавства. Ці суми вносяться до бюджету за рахунок прибутку, який залишається у розпорядженні підприємства, а збитковими підприємствами - за рахунок збільшення збитків.
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Для підприємств, які одержують дотацію з бюджету на покриття збитків, дотація на суму перевищення фонду споживання не збільшується.
Суми платежів у зв'язку з перевищенням фонду споживання у звітному місяці вносяться до 25 числа наступного за звітним місяця до бюджету на розділ 20 бюджетної класифікації в таких розмірах, передбачених статтею 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 1995 рік" для податку на прибуток: 30 відсотків - до Державного бюджету, 70 відсотків - до бюджету області, 100 відсотків - до бюджетів Автономної Республіки Крим та м.Севастополя. За три дні до терміну сплати податковим інспекціям за місцем обліку платників подається розрахунок суми перевищення фонду споживання.
( Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
2. Сума перевищення фонду споживання у звітному місяці визначається підприємством як різниця між фактичним фондом споживання у звітному місяці і розрахунковим фондом споживання у цьому місяці.
Якщо в попередньому періоді починаючи з дати запровадження цього Порядку є економія розрахункового фонду споживання, вона віднімається від суми перевищення фонду споживання у звітному місяці.
3. Розрахунковий фонд споживання у звітному місяці визначається підприємством як результат множення розрахункової величини середнього доходу одного працівника у липні ц. р., індексів обсягів виробництва продукції (робіт, послуг) у звітному періоді починаючи із серпня ц.р., скоригованих на 0,8 відсотка за кожен відсоток зростання або зниження цього показника, середньоспискової чисельності працівників у липні ц.р., індексів інфляції за звітні місяці починаючи з серпня ц.р., скоригованих на 0,8 відсотка за кожен відсоток зростання цих індексів.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Середньоспискова чисельність працівників у липні 1995 р. визначається відповідно до пункту 3.3 Інструкції зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України, затвердженої наказом Мінстату від 7 липня 1995 р. N 171 та зареєстрованої Мінюстом 7 серпня 1995 р. за номером 287/823. При цьому до середньоспискової чисельності працівників за липень 1995 р. в еквіваленті повної зайнятості додатково включається чисельність працівників, що:
залучені до виконання робіт за договорами цивільно-правового характеру, включаючи договори підряду на виконання разових спеціальних робіт;
прийняті на роботу за сумісництвом;
залучені до роботи на підприємстві за спеціальними договорами з державними організаціями.
( Пункт 3 доповнено абзацом другим згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
4. Розрахункова величина середнього доходу одного працівника у липні ц. р. визначається підприємством як результат від множення середньомісячного доходу одного працівника підприємства у 1990 році і коефіцієнта зростання середнього доходу одного працівника народного господарства у липні 1995 р. порівняно із середньомісячним доходом за 1990 рік, тобто на 32300. Якщо середньомісячний доход на підприємстві за 1990 рік нижчий, ніж у відповідній галузі (підгалузі), то для визначення розрахункового фонду споживання може братися середній доход, що склався за 1990 р. у відповідній галузі (підгалузі), збільшений у 32300 разів.
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Створені після 1990 року підприємства за середньомісячний доход одного працівника у 1990 році приймають доход, що склався у відповідній галузі (підгалузі) у 1990 році згідно з додатком N 1 до цього Порядку. На звернення підприємств, які належать до підгалузей народного господарства чи промисловості, не наведених у згаданому додатку, Мінстат уточнює дані про середньомісячний доход у таких підгалузях з обов'язковим повідомленням про це державних податкових інспекцій.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Якщо підприємство має багатогалузевий характер виробництва, то за середньомісячний доход у 1990 році воно бере доход тієї галузі (підгалузі), чисельність працівників якої переважає на цьому підприємстві.
5. Підприємства мають право визначати розрахунковий фонд споживання за звітний місяць шляхом множення фактичного фонду споживання за липень ц. р. на індекси обсягів виробництва продукції (робіт, послуг) у звітному періоді починаючи з серпня ц. р., скориговані на 0,8 відсотка за кожен відсоток зростання або зниження цього показника, індекси інфляції за попередні місяці починаючи з серпня ц. р., скориговані на 0,8 відсотка за кожен відсоток зростання цих індексів, якщо розрахунковий фонд споживання за звітний місяць, визначений відповідно до пункту 3 цього Порядку, виявиться меншим.
Підприємства, засновані на приватній власності, визначають розрахунковий фонд споживання виходячи із фактичного фонду споживання за грудень 1995 р., зменшеного на суму виплат, передбачених у пункті 9 цього Порядку (або середньомісячного доходу одного працівника за 1990 р., збільшеного у 32300 разів і середньоспискової чисельності працівників за грудень 1995 р.), індексів обсягу виробництва та інфляції.
( Пункт 5 доповнено абзацом другим згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
6. Індекс обсягів виробництва продукції (робіт, послуг) у звітному місяці визначається підприємством шляхом ділення обсягів виробництва у звітному місяці на середньомісячний обсяг виробництва за період з початку 1995 р. до початку звітного місяця.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Підприємства, які мають сезонний характер виробництва, можуть визначити замість індексів обсягів виробництва у звітному періоді, передбачених пунктами 3, 5 цього Порядку, індекс обсягів виробництва за звітний місяць у зіставленні з цим же місяцем минулого року.
Обсяги виробництва продукції, робіт, послуг (доходу) для цих розрахунків визначаються у порівняльних цінах. У разі зниження обсягів виробництва більше ніж на 10 відсотків, у розрахунках приймається індекс 0,9.
Підприємства, обсяги виробництва продукції, робіт, послуг (доходу) яких у порівняльних цінах зіставити неможливо, визначають розрахунковий фонд споживання без урахування індексу обсягів виробництва. У разі збільшення обсягів робіт на таких підприємствах середньоспискова чисельність за липень 1995 р. збільшується на додаткову чисельність працівників на цих роботах, яка визначається виходячи з додаткових обсягів робіт. Якщо підприємство змінює вид діяльності, індекс обсягів виробництва при визначенні розрахункового фонду споживання не застосовується.
( Абзац четвертий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Підприємства, основний виробничий персонал яких у звітному місяці перебував в оплачуваних відпустках (весь місяць або його частину), платежі до бюджету за перевищення фонду споживання за цей місяць не вносять. У наступних місяцях обчислення середньомісячного обсягу виробництва за період з початку 1995 р. на цих підприємствах провадиться без урахування обсягу виробництва у таких місяцях і кількості цих місяців.
( Пункт 6 доповнено абзацом п'ятим згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Підприємства, засновані на приватній власності, визначають індекси обсягів виробництва шляхом ділення обсягів виробництва за звітний місяць на середньомісячний обсяг виробництва у 1995 р. (у порівняльних цінах). Індекс інфляції застосовується ними у розрахунках починаючи із нарахувань за січень 1996 року.
( Пункт 6 доповнено абзацом шостим згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
7. Якщо підприємство має багатогалузевий характер виробництва, розрахунковий фонд споживання визначається за кожним видом діяльності окремо. При цьому фонд споживання загальногосподарського персоналу визначається за тим видом діяльності, де чисельність працівників найбільша. Сума перевищення розрахункового фонду споживання визначається в цілому по підприємству.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ N 1063 від 28.12.95 )
8. Підприємства, створені після липня 1995 р., розрахунковий фонд споживання у звітному місяці визначають як добуток від множення середнього доходу по відповідній галузі у 1990 році, збільшеного у 32300 разів, на фактичну середньоспискову чисельність працюючих у цьому місяці, на індекси інфляції та обсягу виробництва, скориговані за коефіцієнтом 0,8.
Індекси обсягів виробництва для таких підприємств застосовуються у розрахунках починаючи з другого місяця від початку їх діяльності.
Підприємства, що належать до галузей, в яких середній доход за 1990 рік не встановлений, визначають розрахунковий фонд споживання як добуток від множення середнього доходу за липень 1995 р. по народному господарству в цілому (8480 тис. крб.) на фактичну середньоспискову чисельність працюючих у цьому місяці, на індекси інфляції та обсягу виробництва, скориговані за коефіцієнтом 0,8.
( Порядок доповнено пунктом 8 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
9. Розрахунковий фонд споживання незалежно від варіантів його визначення зменшується на суму фактичних нарахувань за липень 1995 р., а фактичний фонд споживання за звітний місяць - на суму фактичних нарахувань за звітний місяць:
доходів працівників підприємства від володіння корпоративними правами (отриманих дивідендів) на цьому підприємстві;
коштів, спрямованих на викуп майна підприємства його працівниками за рахунок персоніфікованої частини прибутку підприємства;
премій за своєчасне введення в дію виробничих потужностей та об'єктів будівництва;
підвищеної (диференційної) оплати праці працівників, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, оплати додаткової відпустки, виплати різниці між заробітками при переведенні на нижчеоплачувану роботу, видатків на збереження середньої заробітної плати при звільненні у зв'язку з відселенням, виплати компенсації за час вимушеного простою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
вартості безкоштовно наданих працівникам окремих галузей народного господарства (відповідно до законодавства) комунальних послуг, харчування, продуктів; витрат на оплату безкоштовно наданого працівникам підприємств відповідно до законодавства житла (суми грошових компенсацій за ненадання безкоштовно житла, комунальних послуг та інше);
витрат на одноразову допомогу ветеранам праці у зв'язку з виходом на пенсію;
коштів, спрямованих на оплату праці кваліфікованих робітників, керівників, спеціалістів підприємств, залучених без звільнення з основної роботи для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, для керівництва виробничою практикою студентів, для навчання учнів загальноосвітніх шкіл;
витрат на оплату працівникам - донорам днів медичного обстеження, здачі крові та відпочинку, що надаються після кожного дня здачі крові;
винагород за річними підсумками роботи;
одноразових винагород за вислугу років працівникам, які зайняті на підземних роботах;
вихідної допомоги, яка виплачується на період працевлаштування працівникам, звільненим у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, скороченням чисельності або штату, а також у зв'язку з призовом на дійсну військову (альтернативну) службу;
вартості вугілля, що видається працівникам за рахунок підприємств відповідно до законодавства.
( Порядок доповнено пунктом 9 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
10. Підприємства, із сезонним характером виробництва, для обчислення розрахункового фонду споживання середньоспискову чисельність за липень 1995 р. збільшують на середньоспискову чисельність сезонних робітників. До фактичного фонду споживання за липень 1995 р. ці підприємства додають добуток від множення середнього доходу одного працівника за липень 1995 р. на чисельність робітників - сезонників.
Підприємства, які взяли для обчислення розрахункового фонду споживання середній доход за 1990 рік, застосовують середньоспискову чисельність за липень 1995 р., збільшену на чисельність робітників-сезонників.
( Порядок доповнено пунктом 10 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
11. Для обчислення суми перевищення розрахункового фонду споживання цукрових, крохмальних і насінницьких заводів (з підготовки насіння буряків), а також сільськогосподарських підприємств індекси обсягів виробництва застосовуються один раз на рік за підсумками роботи починаючи з місяця запровадження цього Порядку як результат від ділення обсягів виробництва за звітний період на обсяги виробництва за відповідний період минулого року.
На підприємствах лісового господарства Мінлісгоспу фонд споживання в частині лісогосподарської діяльності не регулюється.
( Порядок доповнено пунктом 11 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
12. Обсяг робіт, виконаних за межами України, а також чисельність працівників, зайнятих на цих роботах і фонд споживання цих працівників при визначенні суми перевищення розрахункового фонду споживання не враховуються.
( Порядок доповнено пунктом 12 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
1З. У разі створення нових цехів, дільниць на діючих підприємствах після липня 1995 р. середньоспискова чисельність за липень 1995 р. збільшується на середньоспискову чисельність працівників цих підрозділів. Розрахунковий фонд споживання також збільшується виходячи з середньомісячного доходу працівника підприємства за 1990 рік, (перший варіант обчислення розрахункового фонду споживання) або із середнього доходу одного працівника підприємства у липні 1995 р. (другий варіант обчислення розрахункового фонду споживання).
У разі приєднання або передачі цехів і дільниць іншим підприємствам середньоспискова чисельність працівників за липень 1995 р. збільшується або зменшується на середньоспискову чисельність працівників на цих об'єктах, відповідно коригується розрахунковий фонд споживання виходячи з середнього доходу працівника підприємства за 1990 рік або за липень 1995 р. (залежно від прийнятого варіанта).
Якщо підприємство у звітному місяці знизило порівняно з попереднім місяцем собівартість продукції (робіт, послуг) і не підвищувало ціни у звітному та попередніх трьох місяцях, сума перевищення фонду споживання за звітний місяць зменшується на 50 відсотків суми економії від зниження собівартості продукції (зменшення збитків). Розрахунок суми економії від зниження собівартості продукції (зменшення збитків) подається державним податковим інспекціям окремою довідкою.
Приклади розрахунків сум платежів до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання наведені у додатку N 2.
( Порядок доповнено пунктом 13 згідно з Постановою КМ N 1063 від 28.12.95 )
Додаток N 1
до Порядку визначення сум, які вносяться до
бюджету у зв'язку з перевищенням фонду
споживання
Середньомісячний доход, обчислений у розрахунку на одного працівника за 1990 рік
( Додаток N 1 в редакції Постанови КМ N 1063 від 28.12.95 )
Додаток N 2
до Порядку визначення сум, які вносяться
до бюджету у зв'язку з перевищенням
фонду споживання
Приклади розрахунків
сум, які вносяться до бюджету у зв'язку з перевищенням фонду споживання у жовтні 1995 року*
* Приклади наведено з урахуванням того, що цей Порядок запроваджено з 1 вересня 1995 року.
( Додаток N 2 в редакції Постанови КМ N 1063 від 28.12.95 )