• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку взаємодії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Акт, Журнал, Форма типового документа, Порядок від 17.07.2019 № 670
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Акт, Журнал, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 17.07.2019
  • Номер: 670
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Акт, Журнал, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 17.07.2019
  • Номер: 670
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 липня 2019 р. № 670
Київ
Про затвердження Порядку взаємодії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту
Відповідно до абзацу другого пункту 9 частини першої статті 15 Закону України "Про морські порти України" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок взаємодії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту, що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
Прем'єр-міністр УкраїниВ.ГРОЙСМАН
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 липня 2019 р. № 670
ПОРЯДОК
взаємодії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та Державної екологічної інспекції із забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту
1. Цей Порядок визначає механізм взаємодії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та Держекоінспекції щодо забезпечення дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища у разі виявлення випадків скидання суднами (плавзасобами) (далі - судна) забруднюючих речовин у межах акваторії морського порту (далі - акваторія порту).
Взаємодія здійснюється через філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України", що утворюються в кожному морському порту (далі - адміністрація порту), та територіальні і міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції (далі - екологічні інспекції).
2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
фонові показники якості води - показники концентрації речовин у відповідному районі водокористування (акваторії порту), що сформувалися під впливом усіх домішок, крім впливу джерела, щодо якого визначаються фонові показники;
район водокористування - акваторія порту;
забруднююча речовина - будь-яка шкідлива речовина, що скидається з судна, визначення якої наведено у статті 2 Міжнародної конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року .
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Міжнародній конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року, Процедурах контролю суден державою порту, прийнятих Резолюцією Міжнародної морської організації від 6 грудня 2017 р. А. 1119 (30), Водному кодексі України, Законі України "Про морські порти України" , Правилах охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. № 269 (ЗП України, 1996 р., № 8, ст. 241; Офіційний вісник України, 2002 р., № 14, ст. 741), Правилах контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затверджених наказом Мінтрансу від 17 липня 2003 р. № 545 (далі - Правила контролю суден), та інших нормативно-правових актах з питань охорони навколишнього природного середовища.
3. У разі виявлення адміністрацією порту видимих слідів нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин в акваторії порту адміністрація порту невідкладно:
фіксує виявлені факти, зокрема з використанням засобів фото- та відеофіксації;
інформує екологічну інспекцію про виявлені факти шляхом надіслання телефонограми та повідомлення з використанням засобів електронного зв’язку після фіксації виявлених фактів. Повідомлення фіксується в журналі обліку повідомлень про можливе забруднення за формою згідно з додатком 1;
здійснює відбір проб фонових показників якості води в акваторії порту, про що складає акт, форма якого встановлюється законодавством, та забезпечує проведення їх аналізу;
вживає у разі потреби заходів щодо локалізації та ліквідації наслідків забруднення акваторії порту.
4. У разі надходження від адміністрації порту повідомлення про виявлення факту забруднення акваторії порту екологічна інспекція невідкладно направляє до відповідного порту державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища (далі - державний інспектор).
Державний інспектор:
обстежує акваторію порту в місці забруднення;
здійснює відбір проб води в акваторії порту в місці забруднення, про що складає акт, форма якого встановлюється законодавством. Акт підписується державним інспектором та адміністрацією порту;
забезпечує проведення аналізу проб води акваторії порту, відібраних у місці забруднення.
5. Відбір проб фонових показників якості води акваторії порту, відбір проб води акваторії порту в місці забруднення та проведення їх аналізу здійснюються відповідно до порядку перевірки, взяття проб води та проведення їх аналізу, передбаченого пунктом 5-1 Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. № 269 (ЗП України, 1996 р., № 8, ст. 241; Офіційний вісник України, 2002 р., № 14, ст. 741).
6. Факт погіршення якості води в акваторії порту встановлюється шляхом порівняння результатів проб води акваторії порту, відібраних у місці забруднення, із фоновими показниками якості води акваторії порту, що були відібрані адміністрацією порту, про що складається акт перевірки якості води за формою згідно з додатком 2.
В акті зазначається точний час відбору проб води акваторії порту (проб, відібраних у місці забруднення, та проб фонових показників якості води) та час завершення інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту (проб, відібраних у місці забруднення, та проб фонових показників якості води). Результати інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту, проведених відповідно до пунктів 3 і 4 цього Порядку, додаються до зазначеного акта.
7. У разі встановлення факту погіршення якості води акваторії порту та за умови наявності обґрунтованих підстав вважати, що джерелом забруднення є судно (про що зазначається в акті перевірки якості води), адміністрація порту невідкладно повідомляє про це капітану судна та морському агенту, службі капітана морського порту, Морській адміністрації, екологічній інспекції.
Адміністрація порту вручає капітану судна письмове повідомлення, на копії якого зазначаються дата і час вручення. Факт отримання повідомлення підтверджується підписом капітана судна на копії зазначеного повідомлення.
Інформування морського агента, служби капітана морського порту, Морської адміністрації та екологічної інспекції здійснюється шляхом надіслання телефонограми та повідомлення з використанням засобів електронного зв’язку. До повідомлення, надісланого з використанням засобів електронного зв’язку, обов’язково додається копія акта перевірки якості води.
8. Проведення перевірки (огляду) судна на предмет забруднення акваторії порту та відбір проб вод на судні проводяться одночасно у строк, що становить не більше ніж дві години з моменту надходження повідомлення до служби капітана морського порту, Морської адміністрації та екологічної інспекції.
9. Проведення перевірки (огляду) судна на предмет забруднення води акваторії порту здійснюється інспектором контролю державою порту (на судні під іноземним прапором) або інспектором контролю держави прапора (на українському судні) відповідно до Правил контролю суден із залученням державного інспектора, який здійснює виключно відбір проб вод на судні та забезпечує проведення їх аналізу в лабораторних умовах.
Відбір проб вод на судні та проведення їх аналізу здійснюється екологічною інспекцією відповідно до законодавства виключно щодо речовин, які є причиною забруднення акваторії відповідно до акта перевірки якості води.
10. Заходи, передбачені пунктами 8 і 9 цього Порядку, здійснюються виключно за участю капітана судна або уповноваженої ним особи та морського агента (за згодою).
11. За результатами проведення перевірки (огляду) інспектор контролю державою порту (інспектор держави прапора) складає акт, форма якого наведена у Правилах контролю суден. Зазначений акт та результати аналізу проб вод, відібраних на судні, додаються до акта перевірки (огляду) судна. Копії документів, які стосуються перевірки (огляду) судна, надаються екологічній інспекції, адміністрації порту та капітану судна або уповноваженій ним особі.
12. У разі виникнення підозри в тому, що забруднення спричинено декількома суднами, заходи з перевірки (огляду) та відбору проб вод на судні вживаються щодо кожного судна.
13. У разі встановлення джерела забруднення на підставі результатів перевірки (огляду) судна та аналізу проб вод на судні Держекоінспекція вживає заходів щодо обчислення розміру збитків, завданих внаслідок забруднення, притягнення винних осіб до відповідальності в порядку, передбаченому законодавством.
14. Адміністрація порту, власник морського терміналу, інші суб’єкти господарювання мають право виставити власнику судна, винному в забрудненні акваторії порту, претензії щодо відшкодування витрат з проведення робіт з локалізації та ліквідації наслідків забруднення, відбору проб фонових показників якості води в акваторії порту та проведення їх аналізу, здійснених за їх рахунок, використання плавзасобів таких суб’єктів господарювання.
15. У разі підтвердження факту скиду суднами забруднюючих речовин результати перевірки (огляду) судна, інструментально-лабораторних вимірювань проб води акваторії порту в місці забруднення та проб вод, відібраних на судні під час його перевірки (огляду), не пізніше дня, що настає за днем їх складення, розміщуються на офіційних веб-сайтах екологічної інспекції та державного підприємства "Адміністрація морських портів України".
Додаток 1
до Порядку
ЖУРНАЛ
повідомлень про можливе забруднення
Додаток 2
до Порядку
АКТ
перевірки якості води