КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 червня 2019 р. № 617 Київ |
Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 110 і від 14 травня 2012 р. № 541
Кабінет Міністрів України
постановляє:
Внести до Порядку здійснення місцевих запозичень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 110 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 12, ст. 512; 2012 р., № 24, ст. 917, № 56, ст. 2248; 2015 р., № 74, ст. 2429), і Порядку надання місцевих гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2012 р. № 541 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 45, ст. 1774; 2014 р., № 90, ст. 2582; 2015 р., № 74, ст. 2429; 2018 р., № 86, ст. 2849), зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
Інд. 67 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2019 р. № 617
ЗМІНИ,
що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 110 і від 14 травня 2012 р. № 541
1. У Порядку здійснення місцевих запозичень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 110:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Цей Порядок визначає механізм здійснення запозичень до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних та міських бюджетів (далі - запозичення) згідно з умовами, визначеними Бюджетним кодексом України.";
2) у першому реченні абзацу першого пункту 2 слова "чи міською радою" замінити словами ", обласною чи міською радою";
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Запозичення може здійснюватися у формі:
укладення договорів позики (кредитних договорів);
емісії облігацій місцевих позик (для Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міської ради).
У разі розміщення зазначених облігацій на фондовій біржі шляхом публічної пропозиції або без здійснення публічної пропозиції їх продаж може здійснюватися за ціною, відмінною від номінальної вартості, але не нижче такої вартості (крім дисконтних облігацій).";
4) в абзаці першому пункту 4 слова "чи міської ради" замінити словами ", обласної чи міської ради";
5) пункти 6 і 6-1 викласти в такій редакції:
"6. Обсяг та умови здійснення запозичення (реструктуризації боргових зобов’язань) погоджуються Мінфіном. Для отримання погодження Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласна чи міська рада надсилає Мінфіну письмове повідомлення, до якого додає такі належним чином оформлені документи:
1) завірені в установленому порядку копії:
- рішення про бюджет Автономної Республіки Крим, обласний чи міський бюджет на відповідний рік з урахуванням всіх прийнятих на дату надсилання повідомлення змін. Якщо зазначене рішення з урахуванням всіх прийнятих на дату надсилання повідомлення змін не містить визначених Бюджетним кодексом України положень щодо місцевих запозичень на відповідний період, зокрема, щодо меж здійснення місцевих запозичень, граничного обсягу місцевого боргу, обсягу витрат на обслуговування та погашення місцевого боргу, також надається проект рішення про внесення змін до бюджету, яким, зокрема, передбачено внесення змін щодо місцевих запозичень;
- форм фінансової та бюджетної звітності про виконання бюджету Автономної Республіки Крим, обласного чи міського бюджету (звіт про фінансовий стан (баланс), звіт про виконання місцевого бюджету, інформацію про стан місцевого боргу, інформацію про стан гарантованого відповідно Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою боргу, інформацію про надані місцеві гарантії) за рік, що передує року, в якому приймається рішення про здійснення запозичення (реструктуризацію боргових зобов’язань);
- прогнозу місцевого бюджету, схваленого Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною держадміністрацією чи виконавчим органом міської ради;
2) проект рішення про запозичення (реструктуризацію боргових зобов’язань);
3) розрахунки і обґрунтування здійснення запозичення з урахуванням вимог частини третьої статті 18 та статті 74 Бюджетного кодексу України (за формою, затвердженою Мінфіном). При цьому до обсягу видатків загального фонду місцевого бюджету на відповідний рік не включаються реверсна дотація та субвенції, крім субвенцій, передбачених пунктами 6-8 частини першої статті 97 Бюджетного кодексу України ;
4) інформацію про поточний стан виконання зобов’язань з погашення місцевого боргу, про стан розрахунків за місцевим боргом за п’ять років, що передують року, в якому приймається зазначене рішення, а також про зобов’язання, виконання яких забезпечено гарантією Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної чи міської ради, та стан розрахунків за ними (за формою, затвердженою Мінфіном);
5) обґрунтування обсягу доходів бюджету розвитку спеціального фонду бюджету Автономної Республіки Крим, обласного чи міського бюджету, який планується спрямовувати на погашення основної суми місцевого боргу протягом усього періоду його погашення (за формою, затвердженою Мінфіном);
6) за умови здійснення запозичення шляхом емісії облігацій внутрішніх місцевих позик (для Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міської ради) - проект рішення про емісію облігацій та проспект емісії облігацій (в разі його оформлення), відомості про рейтингову оцінку облігацій, яка визначається уповноваженими НКЦПФР рейтинговими агентствами або визнаними нею міжнародними рейтинговими агентствами.
Зазначені документи додатково надсилаються Мінфіну в електронній формі у форматах PDF та Microsoft Excel.
6-1. Відповідальність за достовірність відомостей, наведених у поданих відповідно до пункту 6 цього Порядку документах, покладається на Верховну Раду Автономної Республіки Крим, обласну чи міську раду.";
6) абзац четвертий пункту 7 викласти в такій редакції:
"За результатами розгляду та перевірки Мінфін приймає рішення про погодження обсягу та умов здійснення запозичення (реструктуризації боргових зобов’язань) або вмотивовану відмову, яке доводиться до відома Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної чи міської ради. Документи, які надсилалися Мінфіну на погодження, заявнику не повертаються.";
7) у пункті 8 слова "чи міською радою" замінити словами ", обласною чи міською радою";
8) пункти 9-12 викласти в такій редакції:
"9. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласна чи міська рада надсилає Мінфіну копію рішення про запозичення та копію рішення про внесення змін до бюджету, якими передбачено, зокрема, внесення змін щодо місцевих запозичень (у разі подання попередньо його проекту), в десятиденний строк після їх прийняття.
10. У разі невідповідності прийнятого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною чи міською радою рішення про запозичення умовам такого запозичення, погодженого Мінфіном, Міністерство звертається в установленому порядку до суду для визнання його недійсним.
11. Реструктуризація боргових зобов’язань за запозиченням, здійснена шляхом емісії облігацій місцевих позик, не повинна призводити до збільшення місцевого боргу. Така реструктуризація в частині облігацій внутрішньої місцевої позики підлягає реєстрації у НКЦПФР.
12. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та міські ради подають Мінфіну інформацію про здійснені запозичення, у тому числі:
1) завірені копії затвердженого проспекту облігацій місцевих позик (у разі його оформлення) та/або рішення про емісію облігацій місцевих позик (для Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міської ради) - у десятиденний строк після реєстрації;
2) завірену копію договору позики (кредитного договору) - у десятиденний строк після його підписання;
3) інформацію про здійснення платежів за запозиченням - у десятиденний строк після їх здійснення.".
2. У Порядку надання місцевих гарантій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2012 р. № 541:
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Місцева гарантія надається на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної чи міської ради, яке повинне містити такі відомості:
назву інвестиційного проекту, для виконання (реалізації) якого залучається кредит (позика) під гарантію;
повне найменування та місцезнаходження суб’єкта господарювання, для забезпечення боргових зобов’язань якого надається гарантія (далі - позичальник);
умови надання кредиту (позики) - обсяг, строк, відсотки за користування кредитом (позикою) та строки їх сплати;
обсяг гарантійних зобов’язань та порядок їх виконання;
строк дії гарантії;
розмір і вид забезпечення виконання боргових зобов’язань позичальника;
розмір плати за надання гарантії.";
2) доповнити Порядок пунктом 2-1 такого змісту:
"2-1. Правочин щодо надання місцевої гарантії оформляється в письмовій формі та повинен містити:
предмет гарантії;
повні найменування та місцезнаходження суб’єкта господарювання і кредитора;
обсяг кредиту (позики);
обсяг гарантійних зобов’язань та порядок їх виконання;
права та обов’язки гаранта і кредитора;
умови настання гарантійного випадку;
строк дії гарантії.";
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. До укладення правочину щодо надання місцевої гарантії між відповідним місцевим фінансовим органом та позичальником укладається договір про погашення заборгованості позичальника перед Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста за виконання гарантійних зобов’язань. Істотними умовами такого договору повинні бути зобов’язання суб’єкта господарювання щодо:
внесення плати за надання гарантії;
надання майнового або іншого забезпечення виконання зобов’язань за гарантією;
відшкодування витрат місцевого бюджету, пов’язаних з виконанням гарантійних зобов’язань;
сплати пені за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком на день нарахування пені;
надання гаранту права на договірне списання банком коштів з рахунків суб’єкта господарювання на користь гаранта.";
4) у пункті 4:
абзац перший викласти в такій редакції:
"4. Обсяг та умови надання місцевої гарантії погоджуються з Мінфіном шляхом надсилання Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною чи міською радою, що має намір надати місцеву гарантію, письмового повідомлення, до якого додаються:";
абзац перший підпункту 2 викласти в такій редакції:
"2) висновок Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації, виконавчого органу міської ради стосовно доцільності залучення кредиту (позики) під місцеву гарантію для виконання (реалізації) інвестиційного проекту, що містить інформацію про:";
в абзаці третьому підпункту 3 слова "або територіальною громадою" замінити словами ", обласною радою чи територіальною громадою";
у підпункті 4 слово "гарантій" замінити словом "гарантії";
підпункт 5 викласти в такій редакції:
"5) обґрунтування обсягу доходів бюджету розвитку спеціального фонду бюджету Автономної Республіки Крим, обласного чи міського бюджету, який планується спрямовувати на погашення основної суми місцевого боргу протягом усього періоду його погашення, а також на здійснення платежів, пов’язаних з виконанням гарантійних зобов’язань Автономної Республіки Крим, обласної ради чи територіальної громади міста, з урахуванням вимог частини п’ятнадцятої статті 17 Бюджетного кодексу України ;";
підпункти 7 і 8 викласти в такій редакції:
"7) завірені в установленому порядку копії:
рішення про бюджет Автономної Республіки Крим, обласний чи міський бюджет на відповідний рік з урахуванням всіх прийнятих на дату надсилання повідомлення змін. Якщо зазначене рішення з урахуванням всіх прийнятих на дату надсилання повідомлення змін не містить визначених Бюджетним кодексом України положень щодо місцевих гарантій та плати за їх отримання на відповідний період, зокрема щодо граничного обсягу надання місцевих гарантій, також надається проект рішення про внесення змін до бюджету, яким передбачено, зокрема, внесення змін щодо місцевих гарантій;
форм фінансової та бюджетної звітності про виконання бюджету Автономної Республіки Крим, обласного чи міського бюджету (звіт про фінансовий стан (баланс), звіт про виконання місцевого бюджету, інформацію про стан місцевого боргу, інформацію про стан гарантованого відповідно Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою боргу, інформацію про надані місцеві гарантії) за рік, що передує року, в якому приймається рішення про надання місцевої гарантії (зміну істотних умов договору про надання місцевої гарантії);
прогнозу місцевого бюджету, схваленого Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною держадміністрацією чи виконавчим органом міської ради;
8) довідки (на дату надсилання повідомлення) про стан простроченої заборгованості cуб’єкта господарювання перед Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста за кредитом (позикою), залученим Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста або під місцеву гарантію, за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню), іншої заборгованості з погашення раніше отриманого кредиту (позики) у фінансовій установі за підписом керівника відповідного структурного підрозділу або податкового боргу перед державним (місцевим) бюджетом (за формою, затвердженою Мінфіном).";
5) абзац третій пункту 5 викласти в такій редакції:
"приймає рішення про погодження обсягу та умов надання місцевої гарантії або вмотивовану відмову в такому погодженні, яке доводиться до відома Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної чи міської ради. Документи, які надсилалися Мінфіну на погодження, заявнику не повертаються.";
6) пункт 7-1 викласти в такій редакції:
"7-1. До укладення правочину щодо надання місцевої гарантії Автономна Республіка Крим, органи місцевого самоврядування повинні отримати рішення Антимонопольного комітету у випадках, передбачених Законом України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" . Завірена в установленому порядку копія зазначеного рішення подається Мінфіну.";
7) у пункті 8:
в абзаці другому слова "та міські ради" замінити словами ", обласні та міські ради";
в абзаці четвертому слова "або територіальною громадою" замінити словами ", обласною радою чи територіальною громадою".