• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання реалізації статті 4 Закону України “Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів”

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Форма типового документа, План від 23.05.2025 № 601
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, План
  • Дата: 23.05.2025
  • Номер: 601
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Форма типового документа, План
  • Дата: 23.05.2025
  • Номер: 601
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 травня 2025 р. № 601
Київ
Деякі питання реалізації статті 4 Закону України "Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів"
Відповідно до статті 4 Закону України "Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити план дій для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів України, що додається.
2. Пункт 14 Порядку функціонування та ведення електронної системи репортингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2024 р. № 1443 "Деякі питання здійснення моніторингу ринку нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу в Україні" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 5, ст. 361), доповнити підпунктом 20 такого змісту:
"20) виконує інші завдання, спрямовані на подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, що передбачені планом дій для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів України, затвердженим Кабінетом Міністрів України на виконання пункту 5 частини другої статті 4 Закону України "Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів".".
3. Рекомендувати органам місцевого самоврядування врахувати передбачені затвердженим цією постановою планом дій заходи для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів України, що стосуються регіонального рівня, у власних документах короткострокового та середньострокового планування, цільових програмах.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 37


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 травня 2025 р. № 601
ПЛАН ДІЙ
для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів України
Загальні питання
1. План дій для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів України спрямований на забезпечення енергетичної безпеки країни, зменшення впливу кризових ситуацій на промисловість та благополуччя населення, є важливим для функціонування економіки, підтримки достатнього життєвого рівня громадян та забезпечення національної безпеки.
Метою цього плану дій є розроблення та впровадження ефективних заходів щодо забезпечення стійкості ринку нафти та нафтопродуктів і стабільності постачання нафтопродуктів в Україні в умовах кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів (далі - кризова ситуація).
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Податковому кодексі України, Законах України "Про нафту і газ", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", постановах Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1455 "Про затвердження Порядку створення, управління та функціонування системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 5, ст. 371), від 17 грудня 2024 р. № 1443 "Деякі питання здійснення моніторингу ринку нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу в Україні" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 5, ст. 361) та інших нормативно-правових актах.
3. Цей план дій визначає:
1) механізми використання результатів моніторингу ринку нафти та нафтопродуктів, аналізу факторів, тенденцій, додаткових чинників, що впливають на стан забезпечення нафтою та нафтопродуктами споживачів;
2) механізми розрахунку показників та індикаторів стану ринку нафти та нафтопродуктів для виявлення ознак виникнення кризової ситуації;
3) рівні кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів;
4) процедури прийняття рішень щодо запровадження і припинення дії кризової ситуації;
5) для кожного рівня кризової ситуації:
систему заходів реагування на кризову ситуацію з визначенням першочерговості заходів для подолання негативних наслідків кризової ситуації та відповідальних за їх здійснення;
процедури обміну інформацією, взаємодії та співпраці між учасниками системи заходів з подолання кризової ситуації, якими є центральні органи виконавчої влади та інші задіяні суб’єкти (далі - учасники кризової ситуації);
перелік завдань та дій учасників кризової ситуації під час кризової ситуації, зокрема операторів, суб’єктів ринку та відповідальних зберігачів, щодо розкриття та поновлення обсягів нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (далі - мінімальні запаси) відповідно до статті 19 Закону, в тому числі обов’язки щодо взаємодії з Міненерго;
завдання та повноваження Міненерго, а також інших суб’єктів владних повноважень, уповноважених брати участь у подоланні кризової ситуації;
6) орган, особу або групу осіб, відповідальних за координацію та управління кризовою ситуацією;
7) механізми співпраці з відповідальними органами інших держав, зокрема Договірних Сторін Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, на випадок виникнення кризової ситуації.
4. Учасники кризової ситуації повинні забезпечити збереження їх посадовими особами конфіденційності інформації, яка стала їм відома під час здійснення заходів, передбачених цим планом дій.
Захист інформації, якою обмінюються учасники кризової ситуації під час здійснення заходів, передбачених цим планом дій, та забезпечення її конфіденційності в електронній системі репортингу (далі - система репортингу) здійснюються згідно з Порядком функціонування та ведення електронної системи репортингу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2024 р. № 1443 "Деякі питання здійснення моніторингу ринку нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу в Україні".
5. Цей план дій є обов’язковим для виконання учасниками кризової ситуації.
Кризові ситуації
6. Кризові ситуації поділяються за такими рівнями:
1) кризова ситуація рівня попередження;
2) кризова ситуація рівня надзвичайної ситуації.
Граничні показники, а саме значення показників щодо кризової ситуації ринку нафти та нафтопродуктів, визначені Міненерго згідно з цим планом дій, використовуються для класифікації рівня кризової ситуації відповідно до Порядку створення, управління та функціонування системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1455. Для обчислення кризових показників визначення кризової ситуації використовуються дані системи репортингу щодо моніторингу обсягів на ринку нафти та нафтопродуктів України.
Граничні показники визначення кризової ситуації оцінюються окремо за кожним з таких продуктів (перелік (номенклатура) нафти та нафтопродуктів):
нафта сира;
конденсат газовий;
бензини моторні;
пальне дизельне;
газ скраплений.
7. Ознакою виникнення кризової ситуації рівня попередження вважається досягнення обсягом комерційних запасів одного або кількох продуктів, зазначених у пункті 6 цього плану дій, рівня, що покриває (забезпечує) менше 14, але більше семи днів, щодобового обсягу його (їх) споживання (реалізації), яке спостерігається протягом п’яти календарних днів та характеризується такою нерівністю:
де КД - кількість днів щодобового споживання, що розраховується за такою формулою:
де Зд - значення добового обсягу комерційних запасів відповідного продукту, тонн;
Рсд - значення добового обсягу реалізації відповідного продукту, тонн.
8. Ознакою виникнення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації вважається досягнення обсягом комерційних запасів одного або кількох продуктів, зазначених у пункті 6 цього плану дій, рівня, що покриває (забезпечує) сім і менше днів щодобового обсягу його (їх) споживання (реалізації), яке спостерігається протягом трьох календарних днів та характеризується такою нерівністю: КД менше або дорівнює 7.
9. Ознакою стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів вважається перевищення рівня обсягів комерційних запасів одного або кількох продуктів, зазначених у пункті 6 цього плану дій, за вирахуванням обсягу розкритих мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів, що покриває (забезпечує) не менш як двотижневий щодобовий обсяг його (їх) споживання (реалізації), яке спостерігається протягом 14 календарних днів та характеризується такою нерівністю:
де КДр - кількість днів щодобового споживання за вирахуванням обсягу розкритих мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів у кожному з таких 14 календарних днів, що розраховується за такою формулою:
де МЗНН - обсяг мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів у кожному з таких 14 календарних днів, який розкрито відповідно до рішення Кабінету Міністрів України щодо кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, тонн.
10. До переліку заходів щодо подолання кризової ситуації рівня попередження належать:
1) щоденне надання учасниками ринку до системи репортингу інформації щодо прогнозних обсягів надходження, реалізації та запасів нафтопродуктів протягом найближчих 30 календарних днів з подекадною розбивкою за формою, що визначається адміністратором електронної системи репортингу;
2) надання Міненерго рекомендацій:
суб’єктам ринку, що здійснюють оптову та роздрібну торгівлю нафтопродуктами, щодо режиму роботи;
суб’єктам ринку, що здійснюють ввезення нафти та/або нафтопродуктів у режимі імпорту, виробництва нафтопродуктів, щодо збільшення обсягів введення в обіг нафти і нафтопродуктів, а також зменшення обсягів їх експорту;
суб’єктам господарювання, що здійснюють видобуток нафти і газу, стосовно заходів для збільшення обсягів внутрішнього видобутку нафти та газового конденсату;
суб’єктам господарювання, що здійснюють переробку нафти і газу, стосовно заходів для збільшення обсягів переробки нафти та газового конденсату;
учасникам ринку та іншим суб’єктам, в тому числі органам виконавчої влади, щодо розвитку логістики для забезпечення стабільного постачання нафти та нафтопродуктів на внутрішній ринок та покращення стану транспортних шляхів для ефективного переміщення нафтопродуктів всередині країни;
3) надання Міненерго пропозицій щодо зміни режимів роботи об’єктів нафтової промисловості (цілодобове надання інформації про стан надходження та споживання нафти та нафтопродуктів тощо);
4) оповіщення Міненерго споживачів через медіа про можливе обмеження обсягів постачання або продажу нафтопродуктів та про інші запроваджені заходи.
11. До переліку заходів щодо подолання кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації належать:
1) заходи, передбачені пунктом 10 цього плану дій;
2) використання нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів із зазначенням переліку, обсягів та строків уведення їх в обіг;
3) регуляторні заходи:
встановлення квот на експорт нафтопродуктів з урахуванням вимог законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
тимчасова заборона експорту нафти, газового конденсату та нафтопродуктів з України з урахуванням вимог законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
зупинення дії певних положень технічних регламентів, затверджених Кабінетом Міністрів України, шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних рішень;
4) організаційні заходи:
внесення змін до графіків роботи підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності;
обмеження функціонування транспорту, що використовується для перевезень вантажів і людей, з урахуванням завдань і значення споживачів нафтопродуктів для функціонування держави чи економіки, захисту життя, здоров’я чи безпеки громадян;
заборона організації автомобільних заходів (виставок, перегонів, ралі, фестивалів, автопробігів тощо);
5) економічні заходи - використання додаткових транспортних шляхів для постачання нафтопродуктів, необхідних для стабілізації внутрішнього ринку, та покращення стану транспортних шляхів для переміщення нафтопродуктів всередині країни;
6) обмежувальні заходи:
встановлення квот на обсяги продажу нафтопродуктів, що продаються автозаправною станцією за одну добу;
встановлення обмежень щодо максимального обсягу одноразового продажу нафтопродуктів автозаправною станцією кожному споживачу;
обмеження або заборона продажу нафтопродуктів в резервуари будь-якої місткості, крім стаціонарно встановлених в автомобілях паливних баків;
встановлення годин продажу нафтопродуктів на автозаправних станціях;
7) інформаційні заходи:
проведення освітніх кампаній для поширення інформації про важливість зменшення обсягу споживання нафтопродуктів та користь від використання альтернативних джерел енергії;
виконання програм підвищення рівня обізнаності шляхом проведення семінарів та тренінгів для населення про енергоефективні технології та практики;
8) звернення учасників кризової ситуації до урядів інших країн, міжнародних фінансових інституцій, міжнародних організацій для отримання зовнішньої допомоги.
Виявлення ознак кризової ситуації
12. З метою виявлення ознак кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів адміністратор електронної системи репортингу відповідно до Порядку створення, управління та функціонування системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1455, і Порядку здійснення моніторингу обсягів на ринках нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2024 р. № 1443:
1) здійснює поточний моніторинг обсягів постачання і споживання нафти та нафтопродуктів на внутрішньому ринку;
2) збирає дані про обсяги видобутку та переробки нафти, про обсяги виробництва та споживання нафтопродуктів, про обсяги нафти та нафтопродуктів, що переміщуються через митний кордон України в режимі імпорту/експорту;
3) здійснює щоденний розрахунок показників та індикаторів стану ринку нафти та нафтопродуктів в цілому по ринку нафти та нафтопродуктів та за продуктами, зазначеними у пункті 6 цього плану дій;
4) збирає дані про обсяги, перелік (номенклатуру) мінімальних запасів, що можуть підлягати розкриттю для подолання кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації;
5) відслідковує динаміку обсягів надходження, реалізації та запасів (комерційних та мінімальних) нафти та нафтопродуктів відповідно до їх переліку (номенклатури).
13. У разі виявлення ознак кризової ситуації адміністратор електронної системи репортингу складає подання за формою згідно з додатком 1 з обґрунтуванням ймовірного виникнення кризової ситуації.
Під час кризової ситуації у разі виявлення ознак стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів адміністратор електронної системи репортингу складає подання за формою згідно з додатком 2 з обґрунтуванням ймовірного припинення кризової ситуації.
14. Складене адміністратором електронної системи репортингу подання подається для розгляду до Міненерго. Міненерго протягом трьох робочих днів з дня отримання подання та/або на підставі інформації, що була отримана Міненерго в процесі моніторингу ринку нафти та нафтопродуктів, скликає комітет з питань кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, який є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Міненерго, що координує діяльність щодо кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів (далі - кризовий комітет). Кризовий комітет за результатами свого засідання, але не пізніше ніж через п’ять календарних днів, готує висновок щодо кризової ситуації.
15. Кризовий комітет на своєму засіданні:
1) розглядає та аналізує інформацію про стан та тенденції ринку нафти та нафтопродуктів, зокрема:
дані, отримані від адміністратора електронної системи репортингу;
рівні коливання цін на нафту та/або нафтопродукти;
рівні коливання курсу національної валюти;
масштаби знищення під час воєнного стану об’єктів критичної інфраструктури для зберігання нафти та/або нафтопродуктів та втрати у зв’язку з цим обсягів нафти та/або нафтопродуктів, в тому числі їх мінімальних запасів;
наявність інших факторів, що впливають на стійкість ринку нафти та нафтопродуктів та стабільність постачання нафтопродуктів в Україні, а саме:
внутрішньополітичні та зовнішньополітичні, зокрема тероризм, політичні заворушення у країні походження нафти та нафтопродуктів або у країні, яка здійснює транзит нафти та/або нафтопродуктів;
технологічні, в тому числі несправність обладнання для видобутку нафти та виробництва нафтопродуктів, кібератака;
ринкові та фінансові, зокрема контроль інфраструктури, що використовується для постачання нафти та нафтопродуктів суб’єктами третіх країн, неочікувана динаміка зростання або зменшення попиту;
соціальні - страйки (у пов’язаних секторах, таких як нафтогазовий сектор, порти, транспорт тощо) та інші ризики;
природні (землетруси, зсуви, повені, екстремальні погодні умови тощо);
2) готує висновок щодо кризової ситуації, в якому, зокрема, зазначає:
перелік встановлених ознак кризової ситуації;
причини виникнення ознак кризової ситуації;
прогнозну тривалість кризової ситуації (у днях);
рівень кризової ситуації;
перелік першочергових заходів, що підлягають обов’язковому здійсненню для подолання негативних наслідків кризової ситуації відповідного рівня, із визначенням відповідальних за їх здійснення та обґрунтуванням необхідності, пропорційності та очікуваного результату таких заходів;
обсяги, перелік (номенклатуру) та строки введення в обіг нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів, що підлягають розкриттю, способів їх реалізації та умови поновлення у разі наявності висновку щодо кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації;
3) під час кризової ситуації:
у разі потреби надає рекомендації щодо:
запровадження додаткових заходів згідно з пунктами 10 і 11 цього плану дій, які не було впроваджено під час відповідної кризової ситуації;
відміни одного або кількох заходів, що були вжиті для усунення або зменшення негативного впливу кризової ситуації;
готує висновок щодо стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів з урахуванням відповідного подання адміністратора електронної системи репортингу.
У разі потреби кризовий комітет надає Міненерго довідкові матеріали, що додаються до протоколу засідання кризового комітету, які деталізують застосування заходів згідно з пунктами 10 і 11 цього плану дій.
16. Рішення про створення кризового комітету приймається Міністром енергетики.
Кількісний та персональний склад кризового комітету і положення про нього затверджуються наказом Міністра енергетики.
Кризовий комітет аналізує інформацію, отриману самостійно та/або від учасників кризової ситуації, визначає рівень кризової ситуації, готує висновок щодо кризової ситуації з переліком заходів для усунення або зменшення загального негативного впливу кризової ситуації, надає Міненерго рекомендації щодо запровадження додаткових заходів, які не було впроваджено під час відповідної кризової ситуації, щодо відміни одного або кількох заходів для подолання кризової ситуації, щодо прийняття рішення про припинення кризової ситуації, готує звіт після припинення кризової ситуації.
Рішення кризового комітету ухвалюються простою більшістю голосів та оформляються у вигляді протоколів, що реєструються в Міненерго.
Кризовий комітет очолює його голова, який за посадою є заступником Міністра енергетики, до повноважень якого належать забезпечення формування та реалізація державної політики у нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі.
Виникнення та припинення кризової ситуації
17. На підставі висновку кризового комітету щодо кризової ситуації будь-якого рівня Міненерго протягом трьох робочих днів готує та подає Кабінетові Міністрів України подання щодо запровадження кризової ситуації яке, зокрема, містить:
1) аргументований висновок про необхідність запровадження кризової ситуації із зазначенням ознак кризової ситуації та її рівня;
2) перелік та строк впровадження заходів, що підлягають обов’язковому здійсненню для подолання негативних наслідків кризової ситуації відповідно до її рівня;
3) функції і обов’язки учасників кризової ситуації та порядок їх взаємодії;
4) у разі виникнення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації щодо мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів додатково можуть зазначатися такі умови:
перелік (номенклатура) та обсяги нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів, що підлягають розкриттю та реалізації (продажу);
строки та порядок розкриття, введення в обіг нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів з урахуванням обсягу нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів, що зберігаються суб’єктами ринку за межами митної території України;
припинення експорту нафти та нафтопродуктів з України та строки дії таких обмежень.
18. Для припинення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів Міненерго на підставі висновку кризового комітету щодо припинення кризової ситуації протягом трьох робочих днів готує та подає Кабінетові Міністрів України відповідне подання, яке, зокрема, містить:
1) аргументований висновок про наявність ознак стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів і підстав для припинення кризової ситуації;
2) перелік (номенклатуру) та строки поновлення обсягів нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів.
19. На підставі відповідного подання Міненерго щодо кризової ситуації Кабінетом Міністрів України приймаються рішення щодо запровадження або припинення кризової ситуації, щодо розкриття, реалізації мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів у разі запровадження кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, строків поновлення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів після припинення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та щодо інших заходів, що необхідно здійснити протягом періоду кризової ситуації та після її припинення.
20. Міненерго розміщує інформацію про прийняті Кабінетом Міністрів України рішення щодо кризової ситуації на своєму офіційному веб-сайті або у медіа, в тому числі оприлюднює перелік заходів для подолання кризової ситуації, протягом трьох робочих днів з дня прийняття таких рішень.
Про прийняті Кабінетом Міністрів України рішення щодо кризової ситуації адміністратор електронної системи репортингу повідомляє учасникам ринку шляхом розміщення відповідного повідомлення в електронних кабінетах системи репортингу не пізніше ніж на наступний день після оприлюднення Міненерго таких рішень.
21. У разі необхідності коригування переліку та строків запроваджених заходів, що підлягають обов’язковому здійсненню для подолання кризової ситуації, в тому числі у зв’язку із зміною рівня кризової ситуації, Міненерго на підставі відповідного рішення кризового комітету готує та подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліку та строків здійснення заходів, необхідних для подолання кризової ситуації.
22. Після припинення кризової ситуації кризовий комітет готує та подає Міненерго звіт, у якому міститься опис кризової ситуації та її наслідків, аналіз ефективності заходів, що були здійснені для її подолання.
Завдання та обов’язки учасників кризової ситуації щодо кризової ситуації
23. Учасники кризової ситуації мають право повідомляти адміністратору електронної системи репортингу через доступні канали зв’язку про виникнення обставин, що становлять загрозу стабільності ринку нафти та нафтопродуктів та можуть спричинити виникнення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, про стабілізацію ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів під час кризової ситуації.
24. У повідомленні, що надсилається адміністратору електронної системи репортингу, учасники кризової ситуації зазначають:
1) причини виникнення загрози стійкості ринку нафти та нафтопродуктів або стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів під час кризової ситуації;
2) очікуваний час виникнення або припинення кризової ситуації;
3) потенційний вплив кризової ситуації на внутрішній ринок нафти та нафтопродуктів;
4) оцінку рівня можливої кризової ситуації.
25. Після отримання повідомлення, зазначеного у пункті 24 цього плану дій, адміністратор електронної системи репортингу проводить перевірку наявності або відсутності ознак виникнення кризової ситуації. У разі підтвердження ознак виникнення або припинення кризової ситуації адміністратор електронної системи репортингу негайно подає Міненерго відповідне подання разом із повідомленням, отриманим від учасника ринку.
26. Під час кризової ситуації Міненерго:
1) здійснює координацію дій учасників ринку з метою припинення кризової ситуації та зменшення або усунення її негативних наслідків, взаємодіє з учасниками кризової ситуації;
2) здійснює постійний моніторинг стану ринку нафти та нафтопродуктів і виявляє ознаки зміни рівня кризової ситуації або стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, а також підстави для припинення кризової ситуації.
27. Під час кризової ситуації Держмитслужба, ДПС і Держстат:
1) забезпечують участь уповноважених представників у роботі кризового комітету;
2) забезпечують своєчасне прийняття рішень щодо здійснення заходів з подолання кризової ситуації;
3) взаємодіють та здійснюють інформаційний обмін з учасниками кризової ситуації;
4) у разі розкриття мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів під час кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації:
Держмитслужба не застосовує до учасників ринку заходи щодо відмови у митному оформленні нафти та/або нафтопродуктів з підстав недостатності забезпечення виконання зобов’язань щодо створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів;
ДПС не застосовує до учасників ринку заходи щодо відмови у реєстрації акцизної накладної на видобуту нафту та/або вироблені нафтопродукти з підстав недостатності забезпечення виконання зобов’язань щодо створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
Такі заходи не застосовуються до визначеного у рішенні Кабінету Міністрів України строку припинення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації та поновлення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
28. Інші учасники кризової ситуації та всі учасники ринку під час кризової ситуації будь-якого рівня зобов’язані:
1) сприяти суб’єктам владних повноважень, які відповідальні за подолання кризової ситуації, зокрема шляхом надання їм інформації, необхідної для здійснення заходів у разі виникнення кризової ситуації;
2) забезпечувати розкриття та введення в обіг нафти та нафтопродуктів із складу мінімальних запасів відповідно до переліку, в обсягах та у строки, що визначені відповідним рішенням Кабінету Міністрів України щодо кризової ситуації;
3) здійснювати інші заходи, передбачені рішенням Кабінету Міністрів України щодо кризової ситуації;
4) дотримуватись інструкцій кризового комітету та Міненерго, а також враховувати у роботі їх рекомендації.
29. Під час кризової ситуації суб’єкти ринку нафти та нафтопродуктів, які провадять діяльність з видобутку нафти та газового конденсату, вживають заходів до недопущення зменшення обсягу видобутку нафти та газового конденсату, якщо це є безпечним та технічно можливим.
30. Під час кризової ситуації учасники ринку, які провадять діяльність з переробки нафти та газового конденсату та виробництва нафтопродуктів, повинні вживати заходів до недопущення зменшення обсягів їх переробки та виробництва, якщо це є безпечним та технічно можливим.
31. Заходи, що вживаються для подолання кризової ситуації, повинні бути мінімально достатніми для досягнення їх цілі та не створювати необґрунтовані перешкоди для функціонування ринку нафти та нафтопродуктів.
Додатковий моніторинг здійснення заходів для подолання кризової ситуації
32. Обов’язки щодо додаткового моніторингу здійснення заходів регіонального рівня згідно з пунктами 10 і 11 цього плану дій покладаються на місцеві держадміністрації та здійснюються з урахуванням положень регламентів, що встановлюють порядок їх роботи.
33. Координаторами діяльності з додаткового моніторингу є голови місцевих держадміністрацій.
34. Голови місцевих держадміністрацій розробляють та затверджують регіональні плани заходів для подолання кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, що враховують особливості регіонального та місцевого рівня і спрямовані на забезпечення здійснення заходів для подолання кризової ситуації згідно з пунктами 10 і 11 цього плану дій, в яких, зокрема, визначаються:
1) спосіб координації та контролю за здійсненням заходів з визначенням служб, відповідальних за такий контроль;
2) перелік суб’єктів, які мають особливе значення для функціонування держави чи економіки, захисту життя, здоров’я чи безпеки громадян, які мають право на першочергове постачання нафтопродуктів.
35. Регіональні плани заходів погоджуються з Міненерго та подаються для ознайомлення до кризового комітету.
36. Регіональні плани заходів підлягають оновленню щороку до 30 червня або протягом п’яти робочих днів з дня опублікування рішення Кабінету Міністрів України щодо кризової ситуації.
37. У разі виникнення кризової ситуації Міненерго інформує протягом трьох робочих днів з дня прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо кризової ситуації Секретаріат Енергетичного Співтовариства про ситуацію і заходи, застосовані для її подолання відповідно до цього плану дій. Обмін інформацією здійснюється технічними засобами електронних комунікацій.
38. Протягом двох місяців після припинення кризової ситуації за поданням кризового комітету Міненерго затверджує звіт, у якому міститься опис кризової ситуації та її наслідків, аналіз ефективності заходів, що були здійснені для її подолання, та надсилає його Секретаріату Енергетичного Співтовариства.
39. Протягом місяця після поновлення розкритих під час кризової ситуації мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів до нормативного рівня Міненерго інформує про це Кабінет Міністрів України та Секретаріат Енергетичного Співтовариства.
Додаток 1
ПОДАННЯ
щодо ознак ймовірного виникнення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів
Додаток 2
ПОДАННЯ
щодо ознак стабілізації ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів