• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Довідка, Вимоги, Акт, Форма типового документа, Положення від 27.01.1995 № 59
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Довідка, Вимоги, Акт, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 27.01.1995
  • Номер: 59
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 59
Київ
Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів
Відповідно до статті 17 Кодексу України про надра Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про порядок надання гірничих відводів, що додається.

Прем'єр-міністр України

В.МАСОЛ

Перший заступник Міністра
Кабінету Міністрів України


І.ДОЦЕНКО

Інд. 19
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 1995 р. № 59
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок надання гірничих відводів
( У тексті Положення слова "орган державного гірничого нагляду" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "орган Держпраці" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 352 від 06.05.2020 )
Загальні питання
1. Це Положення встановлює порядок надання гірничих відводів (частини надр) користувачам на території України для розробки родовищ корисних копалин підземним способом (шахтами та рудниками).
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 500 від 12.06.2019, № 1293 від 07.12.2023; в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
2. Дія цього Положення поширюється на користувачів надр, які здійснюють розробку родовищ корисних копалин підземним способом, в тому числі на інвесторів, з якими в установленому законом порядку укладено угоду про розподіл продукції.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 407 від 13.04.2011; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
3. Гірничий відвід надається Держпраці, що засвідчується актом про надання гірничого відводу згідно з додатком № 1.
Користування надрами без надання гірничого відводу здійснюється у випадках, передбачених Кодексом України про надра.
Актом про надання гірничого відводу затверджуються межі ділянки надр, наданої на підставі спеціального дозволу на користування надрами (технічні межі), та встановлюються такі зобов’язання для суб’єкта господарювання, якому надано гірничий відвід:
забезпечення повноти геологічного вивчення гірничо-технічних, гідрогеологічних та інших умов використання надр у межах гірничого відводу, раціонального і комплексного використання надр та їх охорони;
забезпечення захисту людей, майна будівель, споруд та навколишнього природного середовища від шкідливого впливу гірничих розробок, пов’язаних з діяльністю підприємства;
забезпечення рекультивації земельних ділянок, порушених під час користування надрами, для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
здійснення постійного спостереження за зсувами гірських порід, деформацією наявних наземних споруд і об’єктів, станом гірничих виробок, збереженням установлених гірничим відводом меж локалізації похованих шкідливих речовин, відходів виробництва та стічних вод;
попередження власників підприємств, розташованих на гірничому відводі, про час їх підробки гірничими роботами та узгодження з ними заходів щодо захисту від можливого шкідливого впливу гірничих робіт; дотримання інших вимог щодо користування надрами, встановлених законодавством.
У разі консервації гірничодобувного об’єкта на строк більше ніж п’ять років або його ліквідації акт про надання гірничого відводу повертається у 30-денний строк після оформлення актів приймання виконаних ліквідаційних робіт органу, який його надав, або його правонаступнику.
Будь-яка діяльність, пов’язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може провадитися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
4. Гірничий відвід може надаватися підприємствам, установам, організаціям (далі - підприємства), громадянам України, іноземцям та особам без громадянства (далі - громадяни), іноземним юридичним особам, а також користувачам надр на умовах угод про розподіл продукції (інвесторам) лише за наявності у них спеціального дозволу на користування надрами, а також погодженого та затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1570 від 08.11.2006, № 407 від 13.04.2011; в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
5. Для новостворених підприємств гірничі відводи повинні оформлятися до початку будівництва гірничодобувного об'єкта.
( Пункт 5 і з змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
6. Надання додаткових гірничих відводів до існуючого гірничого відводу оформляється як новий відвід у порядку, встановленому цим Положенням.
7. Надра в межах гірничого відводу повинні використовуватися відповідно до цілей, для яких їх було надано.
( Абзац другий п ункту 7 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )( П ункт 8 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
9. Передача наданого гірничого відводу повністю або частково іншому підприємству або громадянину забороняється.
У разі зміни користувача надр, реорганізації підприємства або продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами без зміни меж об’єкта надрокористування переоформляються акт про надання гірничого відводу та надпис на копії топографічного плану поверхні. Для цього суб’єкт звернення подає до адміністратора центру надання адміністративних послуг (за місцем розташування об’єкта надрокористування) органу, що надає гірничий відвід, заяву на одержання гірничого відводу із зазначенням номера спеціального дозволу на користування надрами та два екземпляри викопіювання з топографічного плану поверхні, геологічні розрізи, оформлені відповідно до вимог пункту 5 додатка № 2.
( Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 730 від 08.08.2012; в редакції Постанови КМ № 500 від 12.06.2019; і з змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
Рішення стосовно переоформлення гірничого відводу приймається протягом 15 днів з дати отримання зазначених документів.
( Абзац пункту 9 в редакції Постанови КМ № 500 від 12.06.2019 )
10. Гірничі відводи під територією, де розміщені будівлі, споруди, населені пункти, джерела водопостачання, водоймища, об'єкти природно-заповідного фонду, пам'ятки історії, культури та мистецтва, об'єкти спеціального й іншого призначення, надаються за згодою відповідних місцевих рад та органів виконавчої влади.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 730 від 08.08.2012 )
11. Земельні ділянки для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, якщо інше не передбачено актами законодавства, виділяються після надання гірничого відводу в порядку, передбаченому чинним земельним законодавством.
Основні вимоги до гірничих відводів
12. Гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об'єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимог пункту 18 цього Положення.
( Абзац перший пункту 12 в редакції Постанови КМ № 825 від 08.09.2010 )
На розробку великих родовищ корисних копалин гірничі відводи можуть бути надані двом або кільком підприємствам чи громадянам.
( Абзац другий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019 )
На розробку родовищ різних видів корисних копалин, які залягають на одній території, гірничі відводи надаються окремо для розробки кожного родовища.
Дозволяється зміна меж між суміжними гірничодобувними об’єктами, які належать одному і тому самому користувачу надр, що здійснює розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, за відповідним проектом, погодженим з територіальним органом Держпраці та затвердженим Держпраці. Рішення стосовно погодження та/або затвердження такого проекту приймається відповідним органом протягом 21 дня.
( Абзац четвертий пункту 12 в редакції Постанови КМ № 500 від 12.06.2019 )
Послідовність відпрацювання родовищ або їх частин та взаємоув'язування гірничих робіт у зазначених випадках повинні забезпечувати найповніше, комплексне та економічно доцільне вилучення із надр розвіданих запасів корисних копалин і виконання вимог щодо охорони надр і навколишнього природного середовища.
13. Гірничий відвід на розробку родовища корисних копалин або його частини надається за умови, що запаси корисних копалин родовища та компонентів у них пройшли експертизу і одержали оцінку Державної комісії по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ).
( П ункт 14 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )( П ункт 15 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )( П ункт 16 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
17. Надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин підземним способом біля ділянок надр, наданих для будівництва і експлуатації підземних споруд у відпрацьованих гірничих виробках діючих гірничодобувних об’єктів, а також на ділянках надр біля родовищ корисних копалин дозволяється лише за умови усунення можливості взаємного шкідливого впливу експлуатованих споруд і розроблюваних родовищ.
( Пункт 17 в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
18. Межі гірничого відводу розраховуються для розробки родовищ корисних копалин - контурами їх запасів, оцінених ДКЗ, у тому числі запасів категорії С2, з урахуванням зон зрушення гірських порід.
У разі наявності біля об’єкта надрокористування ділянок надр, наданих для будівництва і експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин або відпрацьованих гірничих виробок діючих чи ліквідованих (законсервованих) гірничодобувних об’єктів умежі гірничого відводу включаються межі охоронних і бар’єрних ціликів, які забезпечують безпечне функціонування об’єкта надрокористування.
( Пункт 18 в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
19. Проекти гірничих відводів розробляються спеціалізованими проектними організаціями або спеціалізованими підрозділами гірничодобувних підприємств, фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності, які мають у своєму складі не менше одного працівника з відповідною спеціальністю 184 "Гірництво" ("Маркшейдерська справа", "Розробка родовищ та видобування корисних копалин (за способом видобування - підземний)".
( Пункт 19 в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
20. Забороняється надання гірничого відводу із залишенням за його межами ділянки родовища, рудних тіл, жил і покладів корисних копалин, не придатних для самостійної розробки.
Подання та розгляд заявок для одержання гірничого відводу
21. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин підземним способом надаються Держпраці після погодження заявки на отримання гірничого відводу з відповідним територіальним органом Держпраці.
( Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 730 від 08.08.2012, № 76 від 11.02.2016, № 352 від 06.05.2020, № 68 від 09.01.2024 )( П ункт 22 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
23. Для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин подають заявку нарочно (уповноваженою ними особою) чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до адміністратора центру надання адміністративних послуг або територіальному органу Держпраці (за місцем розташування об’єкта надрокористування).
( Абзац перший пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 991 від 17.10.2012, № 500 від 12.06.2019, № 352 від 06.05.2020; в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
Заявка включає в себе: заяву (додаток № 1- 1), в якій зазначаються найменування підприємства чи відомості про громадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнаходження гірничого відводу та мета, для якої він одержується; проект гірничого відводу у двох примірниках, складений відповідно до додатка № 2.
( Абзац другий пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
Інвестори, з якими укладено угоду про розподіл продукції, подають до заявки зазначену угоду.
( Пункт 23 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 407 від 13.04.2011; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 352 від 06.05.2020 )
Розгляд заявки не повинен перевищувати 21 день.
( Пункт 23 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 352 від 06.05.2020 )
Суб’єкти надання гірничих відводів та погодження заявок на їх отримання розміщують на своїх веб-сайтах інформаційні картки з визначенням порядку та строків розгляду проектів гірничих відводів.
( Пункт 23 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019; в редакції Постанови КМ № 352 від 06.05.2020 )
Заявка на одержання гірничого відводу, що не відповідає вимогам цього Положення, повертається підприємству чи громадянину із зазначенням причин.
( Пункт 23 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019 )
Подання відповідно до статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" заявки та інших документів, необхідних для отримання гірничих відводів, здійснюється в електронній формі після розробки та запровадження відповідного програмного забезпечення та оснащення суб’єктів надання гірничих відводів необхідною для цього оргтехнікою.
( Пункт 23 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019 )
24. Після погодження заявки на одержання гірничого відводу для розробки родовищ корисних копалин підземним способом територіальним органом Держпраці вона подається на розгляд Держпраці, яка приймає рішення про надання гірничого відводу.
( Пункт 24 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 730 від 08.08.2012, № 76 від 11.02.2016, № 500 від 12.06.2019, № 68 від 09.01.2024 )
25. Рішення стосовно надання гірничого відводу приймається протягом 21 дня з дати отримання заявки органом, що надає гірничий відвід.
( Абзац перший пункту 25 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 730 від 08.08.2012; в редакції Постанови КМ № 500 від 12.06.2019 )
До прийняття рішення розглядається і перевіряється:
правильність і обгрунтованість меж гірничого відводу з урахуванням вимог чинного законодавства про надра;
відповідність проекту гірничого відводу вимогам цього Положення та наявність документів, які додаються до проекту;
проект гірничодобувного об'єкта, для якого надається гірничий відвід, в частині повноти і обгрунтованості проектних рішень щодо раціонального і комплексного використання надр, а також забезпечення безпеки людей, майна, будівель, споруд та навколишнього природного середовища;
( Абзац п'ятий пункту 25 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ корисних копалин на окремі гірничі відводи з метою запобігання залишенню поза гірничими відводами менш цінних родовищ корисних копалин та непридатних для самостійної розробки, дотримання вимог безпеки під час проведення гірничих і підривних робіт під час розробки родовищ корисних копалин та використання надр для інших цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, запобігання виникненню небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища.
( Пункт 25 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
26. Надання гірничого відводу оформлюється актом, а також надписом у верхньому правому куті копії топографічного плану (додатки № 1 і 3).
Акт складається у двох примірниках.
Один примірник акта, копія топографічного плану з надписом та проект гірничого відводу зберігаються в органі, що їх надав. Другий примірник акта, копія топографічного плану з надписом та проект гірничого відводу отримуються заявником нарочно (уповноваженою ним особою) у адміністратора центру надання адміністративних послуг або надсилаються поштовим відправленням протягом п’яти робочих днів.
( Абзац третій пункту 26 в редакції Постанов КМ № 500 від 12.06.2019, № 68 від 09.01.2024 )
У разі незгоди з рішенням про надання гірничого відводу воно може бути оскаржено в установленому порядку.
27. Надані гірничі відводи реєструються у книзі обліку гірничих відводів, наданих для використання ділянок надр за формою додатка № 4.
( Абзац другий п ункту 27 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
Обов'язки підприємств і громадян, яким надано гірничий відвід
( П ункт 28 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
Контроль за додержанням вимог цього Положення
29. Державний контроль за наявністю у підприємств і громадян, які використовують надра, актів про надання гірничого відводу, повнотою і правильністю оформлення гірничовідводної документації, а також за додержанням вимог законодавства про надра під час виконання робіт у межах гірничого відводу проводиться згідно з порядком здійснення державного гірничого нагляду.
Додаток № 1
до Положення про порядок надання
гірничих відводів
АКТ
про надання гірничого відводу
( Див. текст )( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019 )
Додаток № 1-1
до Положення
ЗАЯВА
на одержання акта про надання гірничого відводу
( Див. текст )( Положення доповнено додатком 1-1 згідно з Постановою КМ № 68 від 09.01.2024 )
Додаток № 2
до Положення
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ВИМОГИ
до проекту гірничого відводу
1. Проект гірничого відводу, що додається до заявки згідно з пунктом 23 Положення про порядок надання гірничих відводів (далі - Положення), складається з пояснювальної записки з додатками та графічних матеріалів.
2. У пояснювальній записці зазначаються:
1) мета, з якою подається заявка про надання гірничого відводу (розробка родовища/ділянки, продовження розробки родовища/ділянки);
2) обґрунтування необхідності одержання гірничого відводу (отримання спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв’язку з геологоекономічною оцінкою запасів корисних копалин тощо);
3) найменування організації, яка виконала проектування гірничодобувного об’єкта, та організації, яка підготувала проект гірничого відводу;
4) загальні відомості про територію, на якій розташований гірничий відвід, зокрема про її географічне та адміністративне положення, площу, характеристику сільськогосподарських та інших угідь, річок, озер та інших водних об’єктів, окремі будівлі і споруди, а також про категорії, до яких належать землі відповідно до земельного законодавства, кадастрових номерів земельних ділянок (за наявності), що входять у межі гірничого відводу;
5) коротка геологічна характеристика ділянки надр у межах гірничого відводу та прилеглої до неї території, зокрема дані про геологічну будову, гірничотехнічні і гідрогеологічні умови та ступінь їх вивченості;
6) коротка геологічна характеристика наявного родовища корисних копалин (розміри та елементи залягання рудних тіл, жил тощо), гірничотехнічні і гідрогеологічні умови його розробки;
7) обґрунтування та розрахунок меж і розмірів гірничого відводу в Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000 (далі - система координат УСК-2000) (опис меж і розмірів проектного гірничого відводу, таблиця координат X, Y кутових точок проектного гірничого відводу, таблиця розрахунку площі гірничого відводу відповідно до координат X, Y кутових точок, розрахунок кутів зрушення гірських порід, інформація та розрахунок охоронних ціликів, інформація про суміжні гірничі відводи та ділянки надр, надані для будівництва і експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, або відпрацьовані гірничі виробки діючих чи ліквідованих (законсервованих) гірничодобувних об’єктів);
8) розвіданість родовища: кількість, якість, категорія та речовинний склад розвіданих і оцінених, а також оперативно врахованих запасів наявних корисних копалин, обсяг запасів корисних копалин станом на дату отримання гірничого відводу (відповідно до форми 5-ГР );
9) заходи комплексного використання мінеральної сировини у процесі видобування та наступної її переробки;
10) рекомендації ДКЗ згідно з протоколом оцінки запасів корисних копалин;
11) основні проектні рішення з технології розробки родовища корисних копалин.
3. Графічні матеріали складаються з копії топографічного плану поверхні в проектних межах гірничого відводу, копії геологічних (структурних) карт і розрізів, гіпсометричних планів (планів підрахунку запасів), складених відповідно до вимог інструкцій та методичних вказівок.
На копії топографічного плану поверхні зображуються рельєф поверхні і пункти опорної геодезичної сітки, контури лісових і сільськогосподарських угідь, межі землекористування і населених пунктів, гірничі виробки, водні об’єкти, будівлі і споруди, дороги, наземні та підземні комунікації, об’єкти природно-заповідного фонду, пам’ятки культурної спадщини, межі залягання родовищ корисних копалин та суміжних гірничих відводів, ділянки надр, надані для будівництва і експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, або відпрацьовані гірничі виробки діючих чи ліквідованих (законсервованих) гірничодобувних об’єктів, а також межі проектного відводу.
На топографічному плані поверхні зазначаються дата поповнення плану, площа (в гектарах або тис. кв. метрів) проекції гірничого відводу на горизонтальну поверхню, значення просторових прямокутних координат X, Y, Z кутових точок гірничого відводу у системі координат УСК-2000.
Угорі у правому кутку топографічного плану поверхні залишається місце для надпису, що засвідчує факт надання гірничого відводу.
Масштаб копії топографічного плану обирається залежно від розмірів ділянки надр, характеру і призначення об’єкта, який передбачається побудувати, від 1:1000 до 1:25000.
На копіях геологічних карт і розрізів повинні бути нанесені геологічна будова родовища та прилеглої до нього території, контури покладів корисних копалин, їх виходи на земну поверхню або розміщення під наносами, тектонічні зміни, місця розмивів, виклинювань рудних тіл та інших не придатних для використання ділянок; гідрогеологічні та інженерно-геологічні умови надр у межах проектного гірничого відводу і прилеглої до нього території, контури підрахунку оцінених запасів корисних копалин; контури проектного гірничого відводу (площі і глибин).
4. До проекту гірничого відводу додаються:
копія спеціального дозволу на користування надрами;
копія протоколу про затвердження проекту розробки родовища;
витяг з протоколу засідання ДКЗ щодо оцінки запасів кориснихкопалин, їх кількості за категоріями;
лист від органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади щодо отримання ними інформації про межі гірничого відводу для використання надр на території їх діяльності.
Надані копії додатків до проекту гірничого відводу повинні бути засвідчені написом "згідно з оригіналом" та підписом керівника підприємства чи уповноваженої особи на проставлення підпису.
( Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )
Додаток № 3
до Положення про порядок надання
гірничих відводів
НАДПИС НА КОПІЇ ТОПОГРАФІЧНОГО ПЛАНУ
( Див. текст )( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 500 від 12.06.2019 )
Додаток № 4
до Положення про порядок надання
гірничих відводів
КНИГА ОБЛІКУ
гірничих відводів, наданих для використання ділянок надр
Реєстровий номер гірничого відводу Дата надання гірничого відводу та термін його дії Місцезнаходження гірничого відводу (населений пункт, район, область), код кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад Повне найменування та адреса підприємства, яке одержало гірничий відвід
(прізвище, ім'я, по батькові громадянина, адреса, його місце проживання)
Мета одержання гірничого відводу Площа гірничого відводу
(га, тис кв. метрів)
Об'єкт чи споруда, які будуються або експлуатуються
(для родовищ корисних копалин: найменування, запаси, дата і номер протоколу ДКЗ)
Відмітка про повернення відводу, його вилучення чи зміну його меж
1 2 3 4 5 6 7 8
Книга обліку повинна бути пронумерована, прошнурована таскріплена печаткою Держпраці.
( Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 352 від 06.05.2020, № 68 від 09.01.2024 )( Додаток 5 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )( Додаток 6 виключено на підставі Постанови КМ № 68 від 09.01.2024 )