• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення від 23.04.1996 № 452 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 23.04.1996
  • Номер: 452
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 23.04.1996
  • Номер: 452
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 23 квітня 1996 р. N 452
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 630 від 16.05.2002 )
Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств
Відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Типове положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, що додається.
Установити, що Типове положення застосовується починаючи з 1 січня 1996 р. для обліку собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств і рибних господарств незалежно від форм власності та господарювання і риболовецьких колгоспів, включаючи їх допоміжні і підсобні промислові підрозділи, а також підрозділів несільськогосподарських підприємств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції.
Міністерствам і відомствам у разі потреби розробити і довести до зазначених підприємств галузеві інструкції щодо специфіки планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) відповідних виробництв.
2. Доручити Міністерству сільського господарства і продовольства давати роз'яснення щодо застосування Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств.
3. Міністерствам і відомствам привести у двомісячний термін відомчі нормативні акти у відповідність з цією постановою.
Прем'єр-міністр України
Міністр
Кабінету Міністрів України
Є.МАРЧУК

В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.22
ЗАТВЕРДЖЕНЕ
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 квітня 1996 р. N 452
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
1. Це Положення розроблене відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з метою забезпечення єдності в складі і класифікації витрат, застосування методики їх планування та обліку і визначення собівартості продукції (робіт, послуг) в колективних, акціонерних і орендних сільськогосподарських підприємствах, радгоспах, селянських спілках, агропромислових комбінатах, агрофірмах, селянських (фермерських) господарствах, сільськогосподарських кооперативах, в рибних господарствах та риболовецьких колгоспах*, включаючи їх допоміжні і підсобні промислові підрозділи.
-----------------------
* Далі - підприємства.
Дія Положення поширюється на структурні підрозділи несільськогосподарських підприємств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції.
2. Собівартість продукції (робіт, послуг) - це витрати підприємства, пов'язані з виробництвом і збутом продукції, виконанням робіт та наданням послуг.
3. Планування собівартості продукції (робіт, послуг) передбачає найбільш ефективне і раціональне використання наявних сільськогосподарських угідь, основних засобів, матеріальних і трудових ресурсів відповідно до вимог системи землеробства і тваринництва та охорони навколишнього природного середовища.
4. Метою обліку витрат та визначення собівартості продукції (робіт, послуг) є документоване, своєчасне, повне і достовірне відображення фактичних витрат в грошовому виразі на виробництво продукції, а також контроль за раціональним і економним витрачанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.
5. Калькулювання собівартості одиниці продукції (робіт, послуг) здійснюється для визначення ефективності запланованих і фактично здійснених агротехнічних, технологічних, організаційних і економічних заходів, спрямованих на розвиток і вдосконалення виробництва, для обгрунтування цін і розрахунку суми податків, що підлягають сплаті до бюджету.
6. Витрати, проведені в іноземній валюті, перераховуються у валюту України за курсом Національного банку на момент здійснення операцій.
СКЛАД ВИТРАТ
7. Витрати виробництва, що включаються до собівартості сільськогосподарської продукції (робіт, послуг), групуються відповідно до їх економічного змісту за такими елементами: матеріальні витрати (без вартості зворотних відходів), витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація основних фондів та нематеріальних активів, інші витрати.
Матеріальні витрати *
----------------
* Інші (крім вартості матеріалів) суми, використані на проведення заходів, зазначених в пунктах 8-14 цього Положення, включаються до відповідних елементів витрат (оплата праці тощо).
8. Матеріальні витрати становлять вартість цінностей (матеріалів), використаних на:
1) підготовку та освоєння випуску продукції (суми цих витрат відносяться на собівартість продукції з початку її виробництва):
освоєння нових виробництв, цехів та агрегатів (пускові витрати); перевірка готовності нового виробництва, цехів та агрегатів для введення їх в експлуатацію шляхом комплексного випробування (під навантаженням) усіх машин та механізмів (експлуатаційна перевірка) з пробним випуском продукції, передбаченої проектом, та налагодженням устаткування;
обладнання тимчасових під'їзних доріг для вивезення виробленої продукції;
підвищені витрати на виробництво нових видів продукції в період їх освоєння, а також витрати на підготовку та освоєння випуску продукції, не призначеної для серійного або масового виробництва;
2) винахідництво і раціоналізацію, включаючи витрати на проведення дослідно-експериментальних робіт, виготовлення та випробування моделей і зразків за винахідницькими і раціоналізаторськими пропозиціями, пов'язані з основною діяльністю підприємства, виплати авторських винагород, якщо вони не є роялті;
3) заходи некапітального характеру, пов'язані з удосконаленням технологій та організацією виробництва, поліпшенням якості продукції та інших експлуатаційних властивостей, що провадяться в ході виробничого процесу;
4) обслуговування виробничого процесу шляхом забезпечення сировиною, насінням, паливом, енергією, добривами, засобами захисту рослин, ліками, кормами, інструментом, пристроями та іншими засобами і предметами праці, а також матеріалами, використаними на:
контроль виробничих процесів і якості продукції (робіт, послуг);
забезпечення виконання правил техніки безпеки праці, пожежної і сторожової охорони, санітарно-гігієнічних та інших спеціальних вимог, передбачених правилами технічної експлуатації, нагляду і контролю за діяльністю підприємства у встановленому законодавством порядку;
проведення поточного ремонту, технічного огляду і технічного обслуговування основних виробничих фондів, у тому числі взятих у тимчасове користування за угодами оперативної і фінансової оренди (лізингу), за винятком їх реконструкції і модернізації;
забезпечення працівників спеціальним одягом, взуттям, обмундируванням, форменим одягом, захисними пристроями та спеціальним харчуванням у випадках, передбачених законодавством;
5) матеріально-технічне забезпечення діяльності апарату управління підприємства та його структурних підрозділів, включаючи транспортне обслуговування.
9. Крім витрат, передбачених пунктом 8, до складу матеріальних витрат включають поточні витрати, пов'язані з утриманням та експлуатацією фондів природоохоронного призначення (очисних споруд, уловлювачів, фільтрів тощо), витрати на захоронення екологічно небезпечних відходів, оплата послуг сторонніх організацій щодо приймання, зберігання та знищення екологічно небезпечних відходів, очищення стічних вод, інші види поточних витрат на збереження природи, а також концесійні платежі за використання природних копалин; витрати, пов'язані з використанням природної сировини, в частині відрахувань для покриття витрат на геологічну розвідку та пошуки корисних копалин, на рекультивацію земель; плата за деревину, продану на пні, та за воду, що забирається з водогосподарських систем у межах затверджених лімітів, а також платежі за використання інших природних ресурсів, за викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інших видів шкідливого впливу в межах лімітів.
10. Вартість матеріальних ресурсів та послуг, що входять до елементу "Матеріальні витрати", включає ціну їх придбання без урахування податку на добавлену вартість (за винятком випадків, коли це передбачено законодавчими актами), вартість послуг товарних бірж, включаючи брокерські послуги, мито та митні збори, витрати на транспортування, зберігання та доставку, які здійснюються сторонніми організаціями.
11. До вартості матеріальних ресурсів включаються також витрати підприємств на придбання тари, крім дерев'яної та картонної, одержаної від постачальників матеріальних ресурсів, без вартості цієї тари за ціною її можливого використання у тих випадках, коли ціна на них встановлена окремо понад ціну на ці ресурси.
У разі включення до ціни матеріальних ресурсів вартості тари із загальної суми витрат на їх придбання вираховується можлива вартість використання або реалізації тари без витрат на придбання матеріалів для її ремонту.
12. Вартість матеріальних ресурсів, які відносяться до собівартості продукції, зменшується на вартість зворотних відходів. Зворотні відходи - це залишки сировини та інших матеріальних ресурсів, які відповідно до встановленої технології передаються до інших цехів і підрозділів як повноцінний матеріал для виробництва інших видів продукції (виконання робіт, надання послуг).
13. Зворотні відходи оцінюються за зниженою ціною вихідних матеріалів (напівфабрикатів), якщо відходи можуть бути використані в основному (промисловому) виробництві, але з підвищенням витрат (зниженням виходу готової продукції), для потреб допоміжного виробництва, виготовлення предметів широкого вжитку (товарів культурно-побутового і господарського призначення) чи реалізовані стороннім підприємствам і організаціям.
14. Ціни на зворотні відходи встановлюються підприємством централізовано:
на рівні договірної ціни того матеріалу, на заміну якого вони використовуються (за вирахуванням додаткових витрат, пов'язаних з підготовкою їх до використання), чи в залежності від коефіцієнта використання матеріалу;
за договірними цінами* на відходи, за вирахуванням витрат на їх збирання та обробку, якщо вони призначені для переробки всередині підприємства чи передані стороннім організаціям;
----------------
* Тут і далі - договірні ціни приймаються на момент здійснення операції (в поточному місяці).
за повною ціною вихідної сировини чи матеріалу, якщо відходи реалізуються на сторону для використання як повноцінний (повномірний) матеріал.
Витрати на оплату праці
15. Витрати на основну і додаткову заробітну плату обчислюються згідно з прийнятою підприємством системою оплати праці, включаючи всі види грошових і матеріальних доплат. Вартість продукції, що видається в порядку натуральної оплати, оцінюється протягом року за плановою собівартістю, а в кінці року - за очікуваною. Перелік витрат на виплату основної та додаткової заробітної плати, які відносяться на собівартість продукції (робіт, послуг), наведено в додатку N 1.
16. До складу витрат на оплату праці відносяться також суми на оплату відпусток перед початком роботи випускників середніх професійно-технічних училищ і молодих спеціалістів, які закінчили вищі навчальні заклади.
Відрахування на соціальні заходи
17. До відрахувань на соціальні заходи належать відрахування:
на державне (обов'язкове) соціальне страхування, включаючи відрахування на обов'язкове медичне страхування;
на державне (обов'язкове) пенсійне страхування (до Пенсійного фонду), а також відрахування на додаткове пенсійне страхування;
до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
до Фонду сприяння зайнятості населення.
Амортизація основних фондів та нематеріальних активів
18. До витрат, пов'язаних з амортизаційними відрахуваннями на основні фонди, належать:
витрати на повне відтворення основних фондів та капітальний ремонт у вигляді амортизаційних відрахувань від вартості основних виробничих фондів, на реконструкцію, модернізацію та капітальний ремонт фондів, що належать підприємству, а також тих, що перебувають у користуванні підприємства за умовами оренди (лізингу), обчислені за їх балансовою вартістю відповідно до встановлених норм, включаючи прискорену амортизацію активної їх частини.
Рішення про прискорену амортизацію активної частини (машин, обладнання, транспортних засобів і виноградників) основних виробничих фондів (але не більше ніж у 2 рази проти встановлених законодавством норм) приймається підприємством самостійно, якщо таке рішення не є причиною підвищення рівня цін і тарифів на продукцію (роботи, послуги). Не допускається прийняття рішення про прискорену амортизацію орендованих основних фондів без згоди орендодавця.
19. Амортизаційні відрахування на надані у фінансову оренду основні фонди, а також на надані в оперативну оренду основні фонди, що належать до державної форми власності, нараховуються орендарем і використовуються ним лише на повне відновлення орендованої частки основних фондів. При цьому на собівартість продукції (робіт, послуг) орендаря (елемент "Інші витрати") відноситься сума винагороди за користування орендованими основними фондами.
20. Орендна плата за надані в оперативну оренду приміщення нежитлового призначення включається до собівартості продукції (робіт, послуг) у розмірі, визначеному угодами сторін, а за приміщення комунальної власності - не вище за ставки орендної плати, встановленої місцевими органами державної виконавчої влади.
21. Знос нематеріальних активів визначається щомісяця за нормами, розрахованими виходячи з їх первинної вартості та терміну корисного використання, але не більше як за 10 років безперервної експлуатації або терміну діяльності підприємства.
Нематеріальні активи - це вартість об'єктів промислової та інтелектуальної власності, що належать конкретному підприємству, зокрема вартість винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг, торгових марок, об'єктів авторських прав, програмного забезпечення обчислювальної техніки, гудвіл, "ноу-хау" тощо.
Інші витрати
22. До елементу "Інші витрати" відносяться:
1) витрати, пов'язані з набором робочої сили, що передбачені законодавством, з урахуванням витрат на оплату вартості проїзду до місця роботи випускникам середніх професійно-технічних училищ і молодим спеціалістам, які закінчили вищий навчальний заклад;
2) витрати на перевезення працівників до місця роботи і назад у напрямках, що не обслуговуються пасажирським транспортом загального користування, включаючи додаткові витрати на спеціальні маршрути міського пасажирського транспорту, організовані відповідно до угод, укладених з транспортними підприємствами (понад вартість, сплачену працівниками підприємства за діючими тарифами на відповідний вид транспорту або віднесену за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства); витрати на перевезення працівників-інвалідів 1 і 2 групи до місця роботи і назад незалежно від наявності маршрутів пасажирського транспорту загального користування, а також витрати, передбачені законодавством на оплату проїзду працівникам підприємства, які успішно навчаються в заочних вищих навчальних закладах, заочній аспірантурі, в вечірніх загальноосвітніх школах;
3) додаткові витрати, пов'язані з виконанням робіт на віддалених (гірських) територіях в частині транспортних витрат на перевезення працівників від місця знаходження підприємства або пункту збору до місця роботи і назад, а також витрати на експлуатацію та утримання об'єктів на віддалених (гірських) територіях, що не компенсуються платою працівників за користування житлом і комунальними послугами;
4) платежі з обов'язкового страхування майна підприємства та цивільної відповідальності власників транспортних засобів, а також окремих категорій працівників, зайнятих у виробництві відповідних видів продукції (виконанні робіт, наданні послуг), безпосередньо на роботах з підвищеною небезпекою для життя та здоров'я, передбачених законодавством;
5) витрати на сплату відсотків за фінансові кредити, одержані для поповнення власних обігових коштів, а також для придбання основних виробничих фондів і нематеріальних активів для поточної виробничої діяльності, незалежно від терміну кредитування. Витрати на сплату відсотків за фінансові кредити, що одержані та використані на інші цілі, а також на сплату відсотків за прострочені кредити, не відносяться до складу собівартості продукції (робіт, послуг).
Відсотки за кредити, плата за користування матеріальними цінностями, взятими в оренду (лізинг), нараховуються щомісяця в розмірі, передбаченому договором, і відображуються в складі собівартості продукції (робіт, послуг) у тому періоді, за який вони нараховані;
6) витрати, пов'язані з оплатою послуг комерційних банків та інших кредитно-фінансових установ, включаючи плату за розрахункове обслуговування, одержання гарантій, вексельного авалю, факторингових і довірчих операцій, обліку боргових вимог і зобов'язань, включаючи цінні папери, поштово-телеграфних послуг та інших витрат, пов'язаних з грошовим обігом;
7) витрати на виготовлення і придбання бланків цінних паперів, а також інші витрати, пов'язані з емісією цінних паперів;
8) витрати на утримання приміщень, зокрема на освітлення, опалення, водопостачання, електропостачання, що надаються безоплатно підприємствам громадського харчування або використовуються підприємствами самостійно для обслуговування працівників, що перебувають з підприємством у трудових відносинах, крім витрат, які включаються до складу елементу "Матеріальні витрати", наприклад на придбання палива тощо.
Витрати орендаря на капітальний ремонт орендованих будівель (приміщень) нежитлового призначення відносяться на собівартість продукції (робіт, послуг) щомісяця рівними частками протягом терміну дії договору оренди;
9) податки (крім податку на майно підприємств, податку на землю, що використовується у сільськогосподарському та виробничому обороті, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які сплачуються за рахунок прибутку), відрахування на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг, до Державного інноваційного фонду, позабюджетних фондів фінансування галузевих і міжгалузевих науково-дослідних робіт і заходів щодо освоєння нових технологій і виробництва нових видів продукції, а також збори та інші обов'язкові платежі, передбачені законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України та декретами Кабінету Міністрів України;
10) втрати внаслідок неминучого технічного браку, витрати на операції із скляною тарою, нестача матеріальних цінностей на виробництві та на складах у межах норм природного убутку, виплати на відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків;
11) рентні платежі за використання земельних ресурсів;
12) витрати некапітального характеру на проведення агрозоотехнічних та інженерних заходів (крім заходів, що здійснюються за рахунок цільових асигнувань з бюджету), що спрямовані на підвищення продуктивності землеробства і тваринництва, поліпшення якості продукції і зростання продуктивності праці;
13) витрати на оприлюднення (офіційне подання та публікацію) річного звіту у випадках, передбачених законодавством;
14) витрати, пов'язані з управлінням виробництвом:
оплата робіт (послуг) консультаційного та інформаційного характеру, пов'язаних із забезпеченням виробництва, зберіганням і реалізацією продукції, включаючи послуги щодо зміни структури управління приватизованим підприємством, а також проведення передбачених законодавством обов'язкових аудиторських перевірок;
службові відрядження в межах норм, передбачених законодавством;
оплата робіт із сертифікації продукції (робіт, послуг);
оплата послуг інших підприємств, пов'язаних з управлінням виробництвом, зберіганням і реалізацією продукції (робіт, послуг), якщо штатним розписом підприємства не передбачено відповідні функціональні служби;
оплата послуг за використання та з обслуговування технічних засобів управління: обчислювальних центрів, вузлів зв'язку, засобів сигналізації;
сплата вартості ліцензій та інших державних дозволів для ведення господарської діяльності підприємства;
сплата збору за реєстрацію підприємства в органах державного управління, передбаченого законодавством;
оплата послуг сторонніх підприємств за пожежну і сторожову охорону;
15) витрати на реалізацію продукції (крім тих випадків, коли за умовами поставки ці суми відшкодовуються покупцями вище ціни на продукцію):
відшкодування складських, навантажувально-розвантажувальних, перевалочних, пакувальних, транспортних і страхувальних витрат постачальника, що включаються до ціни продукції згідно з умовами поставки, передбаченими угодою сторін;
оплата послуг транспортно-експедиційних, страхових та посередницьких організацій (включаючи комісійну винагороду), вартість яких входить до ціни продукції згідно з умовами поставки, передбаченими угодою сторін;
сплата експортного (вивізного) мита та митних зборів;
реклама та передпродажна підготовка продукції.
До витрат на рекламу відносяться витрати підприємства, пов'язані з процесом поширення цілеспрямованої інформації про переваги конкретної продукції (робіт, послуг), сповіщення споживачів, створення популярності та попиту на продукцію (роботи, послуги) для більш оперативного її просування на ринках збуту, а саме витрати на:
розроблення і видання рекламних виробів (ілюстрованих прейскурантів, каталогів, брошур, альбомів, проспектів, плакатів, афіш, рекламних листів, листівок тощо);
розроблення і виготовлення ескізів етикеток, зразків фірмових пакетів та упаковки;
рекламні заходи через засоби масової інформації (оголошення в пресі, передачі по радіо і телебаченню), витрати на світлову, комп'ютерну та іншу зовнішню рекламу;
придбання, виготовлення, копіювання, дублювання і демонстрацію рекламних кіно-,відео- і діафільмів;
виготовлення стендів, муляжів, рекламних щитів, покажчиків тощо (в сумі амортизації чи зносу зазначеного інвентаря);
зберігання та експедирування рекламних матеріалів;
оформлення вітрин, кімнат-зразків, виставок-продажів, включаючи витрати на відрядження працівників підприємства на виставку продукції підприємства і вартість її зразків, які передані безпосередньо покупцям або посередницьким організаціям відповідно до контрактів і угод безоплатно і не підлягають поверненню;
уцінку продукції, що повністю або частково втратила первинну якість під час експонування у вітринах;
проведення інших рекламних заходів, пов'язаних з діяльністю підприємства.
Не відносяться на собівартість продукції (робіт, послуг) витрати підприємства на рекламу в разі визнання її недобросовісною відповідно до законодавства;
відшкодування витрат за участь у виставках, ярмарках, вартість безоплатно переданих зразків і моделей, на представницькі витрати (організацію прийомів, конференцій та інших офіційних заходів, включаючи оплату праці обслуговуючого персоналу) у розмірі до 2 відсотків від обсягів реалізації продукції (робіт, послуг) за оподатковуваний період та в цілому за рік.
23. Витрати, не перелічені в пунктах 8-22 цього Положення, відносяться на збитки (додаток N 2) або на зменшення прибутку підприємства, що залишається в його розпорядженні.
ГРУПУВАННЯ ВИТРАТ ЗА ОБ'ЄКТАМИ ТА СТАТТЯМИ
24. Витрати на виробництво та реалізацію продукції (робіт, послуг) формуються за центрами відповідальності та об'єктами обліку, планування та калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг). Центрами відповідальності виступають внутрігосподарські підрозділи, що функціонують на засадах госпрозрахунку. Їх склад визначається з урахуванням виробничої та організаційної побудови підприємства, порядку закріплення техніки тощо.
25. Залежно від конкретних умов виробництва, структури управління, системи оплати праці, визначення та розподілу госпрозрахункового доходу підприємства можуть вести облік витрат в цілому по конкретних виробничих кооперативах, орендних формуваннях та інших господарських підрозділах без деталізації за окремими сільськогосподарськими культурами, видами і групами худоби та птиці, видами виробництв. Аналогічно складається кошторис витрат та визначається обсяг виходу продукції в розрізі сільськогосподарських культур, видів і груп худоби та птиці. Фактичні витрати підрозділу розподіляють між окремими культурами, видами і групами худоби та птиці пропорційно до кошторисних витрат, а за їх відсутності - пропорційно до нормативних витрат згідно з технологічними картами чи укрупненими нормативами, суми яких повинні бути скориговані на індекс інфляції.
Собівартість одержаної продукції (робіт, послуг) визначається у загальноприйнятому порядку.
26. Залежно від характеру участі в процесі виробництва витрати поділяються на основні та витрати по управлінню і обслуговуванню виробництвом.
Основні витрати пов'язані з безпосереднім виконанням технологічних операцій по виробництву продукції (робіт, послуг), а витрати на управління та обслуговування виробництва - з діяльністю підрозділу (бригади, цеху, ферми, орендного колективу, внутрігосподарського кооперативу тощо), галузі чи підприємства в цілому.
27. Витрати на виробництво чи реалізацію продукції (робіт, послуг) включаються до собівартості продукції (робіт, послуг) того звітного періоду, якого вони стосуються незалежно від часу їх здійснення; втрати і непродуктивні витрати обліковуються тоді, коли вони виявлені.
28. Витрати на заходи з підвищення родючості земель (наприклад, на гіпсування та вапнування грунтів), що здійснюються за рахунок власних обігових коштів, плануються і обліковуються як витрати незавершеного виробництва і відносяться на собівартість сільськогосподарської продукції рівними частками протягом сівозміни (5-7 років).
29. Витрати на виробництво продукції (робіт, послуг) в плануванні та обліку групуються за статтями, наведеними в таблиці:
----------------------------------------------------------
| У | У |У допо-|У підсоб-
Статті витрат | рос- | тва- |міжних |них про-
| лин- | рин- |вироб- |мислових
| ниц- | ниц- | ницт- |вироб-
| тві | тві | вах |ництвах
----------------------------------------------------------
Витрати на оплату праці + + + +
Відрахування на соці- + + + +
альні заходи
Насіння та садивний +
матеріал
Добрива +
Засоби захисту рослин + +
та тварин
Корми + +
Сировина та матеріали + +
(без зворотних відходів)
Роботи та послуги + + + +
Витрати на утримання + + + +
основних засобів
в тому числі:
пальне та мастильні + + + +
матеріали
амортизація основних + + + +
засобів
Інші витрати + + + +
Непродуктивні витрати + + + +
(в обліку)
Витрати на управління + + + +
та обслуговування ви-
робництва
30. До статті "Витрати на оплату праці" включається основна і додаткова оплата праці працівників, безпосередньо зайнятих в технологічному процесі виробництва (в тому числі трактористів-машиністів).
Зазначена оплата праці прямо включається до витрат, пов'язаних із вирощуванням відповідних культур (груп культур), утриманням худоби та птиці (за видами і групами), на промислові і допоміжні виробництва.
31. До статті "Відрахування на соціальні заходи" включаються обов'язкові відрахування на державне соціальне страхування, до Пенсійного фонду, до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, Фонду сприяння зайнятості населення.
32. До статті "Насіння та садивний матеріал" включається вартість насіння та садивного матеріалу власного виробництва і придбаного, що використані для посіву (посадки) відповідних сільськогосподарських культур та насаджень, крім молодих багаторічних насаджень, закладання яких здійснюється за рахунок капітальних вкладень. Витрати на підготовку насіння до посіву (протруювання, сортування тощо), навантаження та транспортування його до місця посіву не включаються у вартість насіння, а відносяться на виробництво певної сільськогосподарської культури (групи культур) за відповідними статтями витрат.
33. До статті "Добрива" включаються витрати на внесені в грунт під сільськогосподарські культури органічні (гній, торф, компост, сидеральні добрива тощо), мінеральні, бактеріальні, інші добрива та мікродобрива.
Витрати на підготовку добрив, навантаження їх в транспортні засоби і розкидачі, вивезення в поле та внесення в грунт списуються на конкретну сільськогосподарську культуру (групу культур) за відповідними статтями витрат і в дану статтю не включаються.
34. До статті "Засоби захисту рослин та тварин" включаються вартість придбаних за рахунок коштів підприємства пестицидів, засобів протруювання, гербіцидів, дефоліантів та інших хімічних і біологічних засобів, які використані для боротьби з бур'янами, шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин, а також біопрепаратів та дезінфікуючих засобів тощо, застосованих у тваринництві.
Витрати, пов'язані з виконанням силами підприємства обробітку посівів сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень зазначеними засобами (крім вартості використаних матеріалів), відносяться на відповідні культури (групи культур) або на багаторічні насадження за певними статтями витрат (пальне, оплата праці тощо).
Вартість біопрепаратів, ліків, дезінфікуючих засобів, придбаних за рахунок асигнувань з бюджету, списують на зменшення сум цільового фінансування.
35. У статті "Корми" відображаються вартість кормів власного виробництва та придбаних, витрати на їх внутрішньогосподарське переміщення з поля на постійне місце зберігання, на кормовий склад чи в інший підрозділ. Сюди відносяться також витрати на приготування кормів в кормоцехах і кормокухнях. Ці суми списуються безпосередньо на відповідні види і групи тварин прямо або розподіляються між ними пропорційно масі згодованих кормів. Певна частина витрат на утримання кормоцехів відноситься на вартість кормів, які передані на склад для зберігання.
Витрати з транспортування кормів з місць постійного зберігання до кормоцехів (кормокухонь), а також безпосередньо на ферму з місця їх зберігання не включаються у вартість кормів, а включаються до інших відповідних статей витрат (пальне і мастильні матеріали, оплата праці тощо).
У допоміжних виробництвах на цю статтю списуються корми, використані на годівлю живої тяглової сили.
36. До статті "Сировина та матеріали" включається вартість сировини та матеріалів, які є необхідними компонентами або утворюють основу виготовленої продукції:
у цехах по виробництву комбікормів - вартість зерна, зерносумішей, трав'яного борошна, жому, кормових дріжджів, сухого перегону, м'ясокісткового та рибного борошна, мінеральної сировини, мікродобавок та інших компонентів;
на млині, крупорушці - вартість зерна;
у разі первинної обробки льону та продукції інших луб'яних культур - вартість соломки, трести;
у цехах по переробці овочів, фруктів та картоплі - вартість овочів, фруктів і картоплі, бобових, спецій, консервантів та інших продуктів;
у виноробних цехах - вартість винограду, плодів та ягід, виноматеріалів, сокоматеріалів, спирту-ректифікату, цукру, вакуум-сусла, коньячного спирту, лимонної кислоти тощо;
у цехах забою худоби - вартість худоби, птиці, звірів, кролів, каракульських ягнят;
у підрозділах по переробці молока - вартість молока, молочних продуктів, цукру, ваніліну та інших продуктів.
Сільськогосподарська продукція власного виробництва, яка використовується як сировина в підсобних промислових виробництвах, якщо вони не виділені на самостійний баланс, включається до витрат за договірними цінами на продукцію, продану державі.
У допоміжних виробництвах до цієї статті включаються вартість матеріалів, палива, запасних частин, використаних для виробничих потреб.
37. Вартість використаних сировини і матеріалів зменшується на вартість зворотних відходів, що виникли в процесі виготовлення готової продукції, якщо вихідні матеріали повністю чи частково втратили початкові споживчі якості (хімічні чи фізичні властивості, в тому числі повномірність, конфігурацію тощо) і внаслідок цього не можуть бути використані за прямим призначенням.
Відходи, які не використовуються, не оцінюються.
38. У статті "Роботи та послуги" відображаються витрати на роботи та послуги власних допоміжних виробництв, які забезпечують виробничі потреби, та вартість послуг виробничого характеру, наданих сторонніми підприємствами, включаючи плату за воду для зрошення та інші послуги, надані водогосподарськими організаціями (крім робіт та послуг, витрати на які включаються до інших статей).
До складу цієї статті включають вартість послуг власного транспорту (автомобільного, тракторного та живої тяглової сили) на переміщення насіння, кормів, добрив, нафтопродуктів тощо з центральних складів, складів виробничих підрозділів підприємства та інших місць постійного зберігання на поля, ферми, польові стани, місця заправлення тракторів, комбайнів та інших сільськогосподарських машин під час їх роботи в полі, вивезення сільськогосподарської продукції з поля в місця зберігання та використання. Витрати відносяться на окремі об'єкти планування та обліку виходячи з обсягів робіт, пов'язаних з перевезенням вантажів (в тонно-кілометрах, умовних еталонних гектарах тощо).
Вартість послуг електро-, тепло-, водо- та газопостачання як допоміжних виробництв визначається з включенням вартості відповідно електричної, теплової енергії, води, газу, одержаних із сторони та вироблених у власному підприємстві.
Сума плати за воду для зрошення визначається виходячи з тарифів, затверджених у встановленому порядку, та обсягів водопостачання для поливу певних сільськогосподарських культур та угідь, а також для інших виробничих потреб.
У витрати на надані сторонніми підприємствами і організаціями послуги з агрохімічного обслуговування та внесення добрив не включається вартість отрутохімікатів та добрив.
На цю статтю списують також витрати на оплату послуг станцій штучного осіменіння сільськогосподарських тварин і робіт з транспортного і технічного обслуговування, виконаних сторонніми підприємствами.
До цієї статті в підсобних промислових виробництвах з переробки сільськогосподарської продукції включається вартість палива та пару для варіння, обсмаження, нагрівання, сушіння тощо, води на технологічні (миття та замочування сировини, виготовлення сиропів та розсолів) та інші потреби (замочування і миття діжок тощо). До цієї статті включаються також витрати холодильних установок і камер на замороження, охолодження та зберігання продукції. Витрати, пов'язані із зберіганням в них м'яса, овочів, плодів та інших продуктів, призначених для переробки, відносяться на вартість відповідних видів сировини, використаних у виробництві.
39. До статті "Витрати на утримання основних засобів" включаються суми, використані на утримання основних засобів безпосередньо в конкретному виробництві.
У складі витрат на утримання основних засобів плануються та обліковуються:
витрати на оплату праці, включаючи відрахування на соціальні заходи, персоналу, що обслуговує основні засоби (крім трактористів-машиністів та інших працівників, зайнятих в технологічному процесі виробництва сільськогосподарської продукції тощо);
вартість пального та мастильних матеріалів, у тому числі витрачених на виконання сільськогосподарських та інших робіт, включаючи переїзд тракторів та самохідних машин з однієї ділянки на іншу;
амортизаційні відрахування на повне відновлення і капітальний ремонт основних виробничих фондів, які прямо не відносяться на певні об'єкти обліку витрат (культури або види тварин).
Витрати на поточний ремонт основних засобів включають:
суми на оплату праці працівників, зайнятих на ремонтних операціях, відрахування на соціальні заходи, вартість запасних частин, ремонтно-будівельних та інших матеріалів, витрачених на поточний ремонт основних засобів, включаючи вартість пального та мастильних матеріалів, використаних на ремонт та обкатку машин після ремонту;
вартість послуг сторонніх організацій та власних майстерень з технічного обслуговування і поточного ремонту тракторів, сільськогосподарських машин та обладнання, що належать підприємству;
витрати на ремонт плівкових теплиць і парників, а також витрати на ремонт і заміну гусениць та гумових шин тракторів і сільськогосподарських машин (вартість плівки, яка використовується для ремонту теплиць і парників, а також гуми включається у витрати на поточний ремонт без вартості зношеної плівки чи гуми за цінами їх можливої реалізації (використання)).
Витрати на утримання основних засобів, включаючи орендну плату, групуються окремо (в обліку для цього використовується рахунок 24 "Витрати на утримання основних засобів") і відносяться на собівартість продукції окремих культур та видів незавершеного виробництва таким чином:
тракторів - пропорційно обсягу виконаних ними для окремих культур (груп культур) чи інших об'єктів механізованих робіт (в умовних еталонних гектарах);
основних засобів спеціального призначення (картопле-, бурякозбиральні комбайни та ін.) - безпосередньо на собівартість продукції відповідних культур;
грунтообробних машин - пропорційно обробленим площам, зайнятим певними культурами;
сівалок - пропорційно площі посіву культур;
технічних засобів для збирання врожаю - пропорційно зібраній площі певних культур;
машин для внесення в грунт добрив - пропорційно фізичній масі внесених добрив;
меліоративних споруд - пропорційно меліорованим площам;
приміщень для зберігання продукції - пропорційно кількості та тривалості зберігання продукції відповідних культур протягом звітного періоду.
Витрати на утримання меліоративних споруд підприємства, що плануються та обліковуються за статтею "Витрати на утримання основних засобів", відносяться тільки на сільськогосподарські культури, які вирощуються на зрошуваних та окремо осушених землях. Витрати на зрошення, якщо вони не можуть бути безпосередньо віднесені на певні культури, розподіляються між ними, а також пасовищами та сіножатями пропорційно зайнятих ними площах поливних земель.
Витрати на догляд за полезахисними лісовими смугами включаються до статті "Витрати на утримання основних засобів" без вартості одержаних з цих смуг дров, хмизу, плодів (за цінами їх можливої реалізації чи використання). Ці витрати відносяться на багаторічні насадження та посіяні культури пропорційно площам, до яких лісові смуги прилягають.
Витрати на утримання тваринницького приміщення у разі розміщення в ньому кількох видів худоби розподіляються між ними пропорційно зайнятій площі.
Витрати на утримання основних засобів допоміжних та підсобних (промислових) виробництв відносяться на кожне з них безпосередньо або розподіляються між окремими видами продукції, робіт чи послуг пропорційно зайнятій площі, обсягу виконаних робіт чи сумі витрат на оплату праці робітників, зайнятих виконанням виробничих операцій.
40. Витрати на підготовку і освоєння виробництва включають суми, пов'язані з підготовкою до випуску нових видів продукції (вартість наукових розробок, ліцензій, "ноу-хау", витрати на переоснащення виробництва (крім основних засобів) та вартість використаних при цьому матеріалів тощо). Ці суми у ході здійснення заходів розглядаються як витрати майбутніх періодів і списуються на нову продукцію з моменту початку її випуску протягом 2 років.
41. У підсобних промислових виробництвах дозволяється виділяти окремо витрати на утримання та експлуатацію обладнання (витрати на утримання, експлуатацію та поточний ремонт виробничого устаткування, цехового транспорту та робочих місць, амортизацію і відшкодування зносу малоцінних інструментів та пристосувань загального призначення тощо). Ці витрати в кінці звітного періоду розподіляються між окремими об'єктами обліку витрат пропорційно кількості (вартості) переробленої сировини, а якщо це зробити неможливо, зазначені витрати включаються до складу загальновиробничих витрат певного виробництва і розподіляються у встановленому порядку.
42. У статті "Інші витрати" відображаються витрати, що безпосередьо пов'язані з виробництвом певної продукції і не включені ні до однієї з вищенаведених статей, а саме:
знос спецодягу та спецвзуття (курток, халатів, штанів, фартухів, чобіт, брезентів тощо), що видаються працівникам, зайнятим доглядом за худобою, птицею тощо за винятком вартості спецодягу, який видається ветпрацівникам і сторожам, та інших малоцінних і швидкозношуваних предметів;
вартість підстилки для тварин (соломи, торфу, тирси);
витрати на штучне осіменіння тварин (утримання пункту, вартість сперми, витрати на оплату праці техніка штучного осіменіння, інші витрати);
витрати на будівництво та утримання літніх таборів, загонів, навісів та інших споруд некапітального характеру для тварин. Ці витрати обліковуються у складі витрат майбутніх періодів, а на собівартість відносяться рівними частками протягом терміну використання зазначених споруд, який встановлюється комісією з прийняття відповідного об'єкта в експлуатацію;
платежі за обов'язковим страхуванням майна, тварин, урожаю сільськогосподарських культур, а також страхуванням окремих категорій працівників, зайнятих безпосередньо на роботах з підвищеною небезпекою для життя і здоров'я у випадках, передбачених законодавством;
витрати, пов'язані з використанням природної сировини, зокрема плата за воду, що вибирається з водогосподарських систем у межах затверджених лімітів, і за деревину, що продається на пні, та платежі за використання інших природних ресурсів, за розміщення відходів, викиди і скиди забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище та інші види шкідливого впливу в межах лімітів;
витрати на операції із скляною тарою;
інші витрати, що включаються у собівартість продукції (робіт, послуг) і не віднесені до цієї та інших статей витрат. Ці витрати, як правило, безпосередньо відносяться на відповідні сільськогосподарські культури (групи культур), види тварин і продукцію підсобних промислових та інших виробництв.
43. До складу статті "Непродуктивні витрати" (в обліку) включають втрати від падежу молодняка та дорослої худоби на відгодівлі, птиці, звірів, кролів, а також бджолосімей, за винятком втрат, які сталися внаслідок стихійного лиха, сум, що підлягають відшкодуванню винними особами, та вартості одержаної сировини (шкур, технічного м'яса тощо) за цінами можливої реалізації. На цю статтю відноситься брак у виробництві, яким вважаються вироби, напівфабрикати, деталі, вузли та роботи, які не відповідають встановленим стандартам чи технічним умовам і не можуть бути використаними за своїм прямим призначенням чи можуть бути використаними лише після виправлення.
Залежно від характеру дефектів, установлених у процесі прийняття продукції (робіт), брак поділяється на виправний та невиправний (остаточний). Виправним браком вважаються вироби, напівфабрикати (деталі та вузли), які після усунення дефектів можуть бути використані за прямим призначенням та виправлення яких технічно можливе й економічно доцільне. Остаточним браком вважаються вироби, напівфабрикати (деталі та вузли), які не можуть бути використаними за прямим призначенням та виправлення яких технічно неможливе й економічно недоцільне.
За місцем виявлення брак поділяється на внутрішній, виявлений на підприємстві до відправлення продукції споживачам та зовнішній, виявлений у споживачів в процесі збирання, монтажу чи експлуатації виробу.
У собівартість внутрішнього остаточного браку включаються фактичні витрати за всіма статтями витрат, крім статті "Загальногосподарські витрати".
До вартості остаточного браку додаються витрати на його виправлення, і з цієї суми вираховується (віднімається) вартість забракованої продукції за ціною можливого використання і суми відшкодування збитків, фактично утримані з осіб, з вини яких стався брак, та суми, які за рішенням арбітражного суду мають відшкодувати постачальники за поставку недоброякісних матеріалів, напівфабрикатів тощо.
Вартість браку відноситься на собівартість продукції, під час виробництва якої він допущений.
44. У статті "Витрати на управління та обслуговування виробництва" відображаються бригадні (фермські, цехові), загальновиробничі та загальногосподарські витрати.
45. До бригадних (фермських, цехових) витрат відносяться витрати на оплату праці з відрахуваннями на соціальне страхування працівників апарату управління та іншого адміністративно-управлінського персоналу підрозділу, орендна плата, амортизаційні відрахування і витрати на утримання та поточний ремонт основних засобів загального призначення, витрати на заходи з охорони праці та техніки безпеки, знос малоцінних і швидкозношуваних предметів, витрати на перевезення працівників до місця безпосередньої роботи, на утримання польових станів і літніх таборів, інші витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням виробництва окремих підрозділів.
Склад загальновиробничих витрат наведено в додатку N 3.
Планування та облік бригадних (фермських, цехових) і загальновиробничих витрат в рослинництві, тваринництві та промислових виробництвах здійснюється окремо. Ці витрати відносяться на собівартість тільки тієї продукції, яка виробляється в даній бригаді (на фермі, в цеху) чи у відповідній галузі. Зазначені витрати розподіляються між об'єктами планування і обліку пропорційно загальній сумі витрат, за винятком вартості насіння, кормів, сировини, матеріалів та напівфабрикатів.
46. До загальногосподарських витрат відносяться витрати, пов'язані з управлінням та організацією виробництва в цілому по підприємству (додаток N 4).
Загальногосподарські витрати включаються в собівартість продукції рослинництва, тваринництва, підсобних промислових виробництв, а також тієї продукції (робіт, послуг) допоміжних виробництв, яка виконується на сторону або для потреб капітального будівництва.
Загальногосподарські витрати відносяться на капітальне будівництво, що виконується господарським способом, за умови, якщо:
а) на закладення та вирощування насаджень не затверджуються особливі кошториси накладних витрат;
б) управління будівництвом здійснює адміністративно-господарський персонал підприємства.
Загальногосподарські витрати не відносяться на зрошення і осушення земель, на утримання і використання тракторів та самохідних машин, на ремонт будівель, споруд та обладнання, що підлягають наступному розподілу, а також на утримання закладів громадського харчування, житлово-комунального господарства, дошкільних закладів, будинків відпочинку, санаторіїв та інших об'єктів культурно-побутового призначення.
Загальногосподарські витрати розподіляються між різними галузями виробництва та об'єктами обліку пропорційно загальній сумі витрат без вартості насіння - в рослинництві, кормів - в тваринництві, а також сировини, матеріалів та напівфабрикатів - в підсобних промислових виробництвах.
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПЛАНУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ (РОБІТ, ПОСЛУГ)
47. Планування собівартості продукції (робіт, послуг) є важливою складовою частиною розроблення економічно обгрунтованих планів розвитку сільськогосподарського виробництва. Основними критеріями планової собівартості продукції є її наукова обгрунтованість та максимально повне врахування умов планового періоду.
Показники планової собівартості використовуються для визначення економічної ефективності виробництва, обгрунтованості структури виробництва та в ціноутворенні.
48. Плануванню собівартості продукції передує аналіз витрат за елементами та статтями в попередньому періоді. Для аналізу беруться дані обліку і звітності, нормативні документи, матеріали спостережень, вивчення та узагальнення досвіду господарств. Одержані результати використовуються для розроблення заходів щодо економії витрат та підвищення ефективності виробництва в плановому періоді.
49. Основою для визначення планової собівартості продукції окремих культур і видів тварин є технологічні карти, де за статтями витрат на підставі переліку передбачених в технології робіт, грунтово-кліматичних умов, обгрунтованих норм виробітку, нормативів витрат праці, матеріальних та фінансових ресурсів і з урахуванням раціонального використання землі, основних фондів, застосування прогресивних агрозоотехнічних і організаційних заходів визначається загальна сума витрат виробництва (прямі витрати).
У собівартість продукції включаються також витрати на управління та обслуговування виробництва.
50. Планується собівартість всієї продукції та її одиниці і витрати на один карбованець валової (в порівняльних цінах) та товарної (в реалізаційних цінах) продукції.
51. В процесі планування собівартості продукції враховується вплив основних техніко-економічних факторів, таких як підвищення технічного рівня, комплексної механізації виробництва, впровадження прогресивних технологій, проведення заходів щодо покращання родючості грунтів, підвищення ефективності використання виробничих ресурсів (машин, обладнання, худоби та якості насіння, кормів, добрив тощо), впровадження високопродуктивних сортів і гібридів сільськогосподарських культур, порід тварин, раціональне використання матеріальних і фінансових ресурсів, застосування прогресивних форм організації та оплати праці.