Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 18.06.2025 № 4503-IX
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо посилення інституційної спроможності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, та вдосконалення механізмів управління активами
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2025, № 42, ст.187)
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 1, ст. 2 із наступними змінами) такі зміни:
1. У статті 1:
частину першу доповнити пунктами 2-1, 2-2 і 2-3 такого змісту:
"2-1) ідентифікація активу - комплекс заходів, спрямованих на встановлення характеристик та особливостей активу з метою визначення можливості здійснення ефективного управління ним та збереження його економічної вартості;
2-2) орієнтовний план управління активом - документ, який розробляється Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, перед публікацією оголошення про відбір управителя активом та містить детальний перелік дій для забезпечення ефективного управління активом з урахуванням його особливостей;
2-3) пул активів - сукупність двох і більше активів, які становлять єдиний майновий комплекс або є складною річчю, або пов’язані як головна річ та приналежність, або пов’язані спільним функціональним призначенням, що забезпечує їхнє цілісне використання, та передані в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, у межах одного кримінального провадження";
доповнити частиною другою такого змісту:
"2. Інші терміни вживаються в цьому Законі у таких значеннях:
термін "електронна торгова система" - у значенні, наведеному в Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна";
термін "електронна система закупівель" - у значенні, наведеному в Законі України "Про публічні закупівлі";
терміни "реальний конфлікт інтересів", "потенційний конфлікт інтересів", "приватний інтерес", "близькі особи" - у значеннях, наведених у Законі України "Про запобігання корупції";
термін "культурні цінності" - у значенні, наведеному в Законі України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей";
термін "пов’язані особи" - у значенні, наведеному в Законі України "Про публічні закупівлі".
2. Доповнити статтею 2-1 такого змісту:
"Стаття 2-1. Гарантії незалежності Національного агентства
1. Гарантіями незалежності Національного агентства від впливу чи втручання у його діяльність є:
1) спеціальний статус Національного агентства;
2) особливий порядок відбору, призначення та припинення повноважень Голови Національного агентства, його заступників;
3) встановлений законом порядок фінансування та матеріально-технічного забезпечення Національного агентства;
4) прозорість діяльності Національного агентства;
5) те, що акти Національного агентства не можуть бути скасовані повністю чи в окремій частині Кабінетом Міністрів України;
6) інші гарантії, визначені цим Законом.
2. Голова Національного агентства, його заступники та працівники Національного агентства під час виконання покладених на них обов’язків є представниками влади, діють від імені держави і перебувають під її захистом.
3. Використання Національного агентства в партійних, групових чи приватних інтересах не допускається. Діяльність політичних партій у Національному агентстві забороняється.
4. Забороняється незаконне втручання державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших осіб в діяльність Національного агентства з виконання покладених на нього обов’язків.
Будь-які письмові чи усні вказівки, вимоги, доручення, спрямовані до Національного агентства чи його працівників, що стосуються повноважень Національного агентства, але не передбачені законодавством, є неправомірними та не підлягають виконанню. У разі отримання такої вказівки, вимоги, доручення працівник Національного агентства невідкладно інформує про це в письмовій формі Голову Національного агентства".
3. Статтю 3 викласти в такій редакції:
"Стаття 3. Голова Національного агентства
1. Керівництво діяльністю Національного агентства здійснює його Голова. Голова Національного агентства призначається на посаду Кабінетом Міністрів України строком на п’ять років. Одна і та сама особа не може обіймати цю посаду більше ніж один строк поспіль.
2. Головою Національного агентства може бути громадянин України, який має вищу юридичну або економічну освіту за ступенем не нижче спеціаліста (магістра), стаж професійної діяльності за спеціальністю не менше п’яти років, досвід роботи на керівних посадах в органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності не менше трьох років, вільно володіє державною мовою та володіє іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи, є доброчесним і компетентним, здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні службові обов’язки.
3. На посаду Голови Національного агентства не може бути призначена особа, яка:
1) не відповідає вимогам, встановленим частиною другою цієї статті;
2) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
3) має судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку;
4) притягалася на підставі обвинувального вироку, що набрав законної сили, до кримінальної відповідальності за вчинення корупційного кримінального правопорушення або кримінального правопорушення, пов’язаного з корупцією;
5) позбавлена права відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або обіймати певні посади - протягом строку дії такого обмеження;
6) на яку за вчинення адміністративного правопорушення накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - протягом строку дії такого обмеження;
7) є членом політичної партії, організації, забороненої законом або судом;
8) не пройшла спеціальну перевірку, передбачену Законом України "Про запобігання корупції", або не надала згоди на її проведення;
9) має заборгованість із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
10) не подала передбачену Законом України "Про запобігання корупції" декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік;
11) має громадянство (підданство) іншої держави;
12) протягом двох років до подання заяви про участь у конкурсі на зайняття посади Голови Національного агентства входила до складу керівного органу політичної партії або перебувала у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією.
4. Повноваження Голови Національного агентства припиняються у зв’язку з його звільненням або смертю.
Голова Національного агентства звільняється з посади у разі:
1) закінчення строку його повноважень;
2) подання письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням;
3) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
4) досягнення 65-річного віку;
5) неможливості здійснювати свої повноваження за станом здоров’я відповідно до висновку медичної комісії, що створюється за рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
6) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або про обмеження його дієздатності, або про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього у зв’язку з вчиненням злочину чи кримінального проступку або набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до адміністративної відповідальності, яким на особу накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
8) припинення громадянства України, набуття громадянства (підданства) іншої держави або виїзду на постійне проживання за межі України;
9) порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбаченими Законом України "Про запобігання корупції", що встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
10) наявності висновку зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства відповідно до статті 12 цього Закону про неефективність діяльності Національного агентства або про неналежне виконання обов’язків Головою Національного агентства;
11) наявності заборгованості із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
12) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами, або в інших випадках, передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
13) невиконання ним припису Національного агентства з питань запобігання корупції щодо врегулювання конфлікту інтересів, якщо таким приписом встановлено наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів, який має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб, окрім як позбавлення приватного інтересу або звільнення.
5. Голова Національного агентства не може бути звільнений Кабінетом Міністрів України, а рішення Кабінету Міністрів України про його призначення не може бути скасовано Кабінетом Міністрів України з інших підстав, ніж передбачені частиною четвертою цієї статті.
6. Голова Національного агентства може бути відсторонений від посади лише з підстав та в порядку, встановлених Кримінальним процесуальним кодексом України.
7. У разі припинення повноважень Голови Національного агентства усі його повноваження, визначені законом, здійснює заступник Голови Національного агентства до дня призначення Голови Національного агентства у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону.
У разі відсторонення Голови Національного агентства від посади усі його повноваження, визначені законом, здійснює один із його заступників.
Рішення про визначення заступника Голови Національного агентства, на якого покладається тимчасове виконання повноважень Голови Національного агентства у випадках, передбачених цією частиною, ухвалюється Кабінетом Міністрів України".
4. Статті 4-6 викласти в такій редакції:
"Стаття 4. Призначення Голови Національного агентства
1. Голова Національного агентства призначається на посаду Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України, внесеним за пропозицією конкурсної комісії з відбору кандидата на посаду Голови Національного агентства.
Стаття 5. Конкурсна комісія з відбору кандидата на посаду Голови Національного агентства
1. Відбір кандидата на посаду Голови Національного агентства здійснює конкурсна комісія, рішення щодо формування якої приймається Кабінетом Міністрів України.
2. Конкурсна комісія здійснює організацію та проведення конкурсу відповідно до цього Закону.
3. До складу конкурсної комісії включаються:
три особи, визначені Кабінетом Міністрів України;
три особи, визначені Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій партнерів з розвитку, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до дня завершення строку повноважень Голови Національного агентства або до дня дострокового припинення його повноважень (звільнення) надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сферах запобігання або протидії корупції, реформування органів правопорядку, виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує координацію залучення, використання та моніторинг міжнародної технічної допомоги, що надається Україні на підставі міжнародних договорів, визначає перелік відповідних партнерів з розвитку не пізніш як за три місяці до дня завершення строку повноважень Голови Національного агентства або протягом трьох робочих днів з дня дострокового припинення його повноважень у порядку, встановленому цим Законом.
Зазначені партнери з розвитку погоджують пропозицію спільного списку кандидатів до складу конкурсної комісії у складі не менше трьох осіб.
Рішення про персональний склад конкурсної комісії приймається Кабінетом Міністрів України на відкритому засіданні.
4. Членом конкурсної комісії може бути особа, яка має вищу освіту, бездоганну ділову репутацію, високі професійні і моральні якості, необхідні для належного виконання повноважень члена конкурсної комісії, відповідає критерію доброчесності, визначеному частиною другою статті 6 цього Закону.
Не може бути членом конкурсної комісії особа, яка:
1) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
2) має судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку, або на яку за вчинення адміністративного правопорушення накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - протягом строку дії такого обмеження;
3) позбавлена відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, права займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави, або обіймати певні посади - протягом строку дії такого обмеження;
4) уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";
5) входить або протягом одного року до прийняття рішення про персональний склад конкурсної комісії входила до складу керівних органів політичної партії.
Конкурсна комісія вважається повноважною у разі її затвердження у повному складі, передбаченому цим Законом.
5. Повноваження членів конкурсної комісії припиняються у день набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про призначення Голови Національного агентства.
Повноваження члена конкурсної комісії припиняються достроково у разі:
1) подання особистої заяви про припинення повноважень;
2) внесення конкурсною комісією пропозиції про дострокове припинення повноважень члена конкурсної комісії;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
4) визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім;
5) його смерті.
Рішення про дострокове припинення повноважень члена конкурсної комісії приймає Кабінет Міністрів України та при цьому визначає члена конкурсної комісії на заміну у порядку, встановленому цією статтею для визначення членів конкурсної комісії.
6. Рішення конкурсної комісії приймаються на її засіданні. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членів конкурсної комісії, у тому числі не менше двох членів конкурсної комісії, визначених Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій партнерів з розвитку.
У разі однакової кількості членів конкурсної комісії, які підтримали рішення, та кількості членів конкурсної комісії, які не підтримали його або утрималися під час голосування, або не брали участі у голосуванні незалежно від причини, голосування з відповідного питання проводиться повторно до прийняття рішення згідно з абзацом першим цієї частини.
Якщо під час проведення повторних голосувань з відповідного питання рішення згідно з абзацом першим цієї частини не прийнято протягом 24 годин з моменту першого голосування, вважається прийнятим рішення, за яке проголосували не менше трьох членів конкурсної комісії, у тому числі не менше двох членів конкурсної комісії, визначених Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій партнерів з розвитку.
Член конкурсної комісії може брати участь у засіданні конкурсної комісії дистанційно в режимі відеоконференції.
7. Голова та секретар конкурсної комісії обираються шляхом відкритого голосування з числа членів конкурсної комісії.
8. Засідання конкурсної комісії відкриті для представників міжнародних та вітчизняних організацій, медіа і журналістів. Забезпечуються відео- та аудіофіксація, трансляція в режимі реального часу засідань конкурсної комісії на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
Інформація про час і місце проведення засідання конкурсної комісії оприлюднюється на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України не пізніш як за 24 години до його початку.
9. Роботу та організаційно-технічне забезпечення конкурсної комісії та її членів забезпечує Секретаріат Кабінету Міністрів України.
Фінансування діяльності конкурсної комісії, її членів та їхніх помічників може здійснюватися за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.
10. Конкурсна комісія:
1) визначає та оприлюднює регламент своєї роботи, порядок проведення конкурсу, а також критерії та методику оцінювання кандидатів на посаду Голови Національного агентства;
2) визначає умови та строки проведення конкурсу в частині, не визначеній цим Законом, розміщує оголошення про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України;
3) розглядає документи, подані особами для участі в конкурсі, досліджує матеріали стосовно кандидатів, оцінює професійний досвід, знання та особисті якості кандидатів;
4) проводить тестування кандидатів на знання законодавства, тестування загальних здібностей, виконання практичних завдань, інші тестування або виконання інших завдань (у разі їх призначення конкурсною комісією);
5) за результатами тестування відбирає кандидатів, з якими на своєму засіданні проводить співбесіду щодо відповідності критеріям доброчесності та професійної компетентності;
6) відбирає осіб, щодо яких проводиться спеціальна перевірка, передбачена Законом України "Про запобігання корупції";
7) з числа кандидатів, які пройшли тестування, співбесіду та перевірки, передбачені пунктами 4-6 цієї частини, шляхом відкритого голосування окремо щодо кожного кандидата відбирає не більше двох кандидатів, які згідно з обґрунтованим рішенням конкурсної комісії мають найкращі професійний досвід, знання та особисті якості для виконання службових обов’язків Голови Національного агентства, а також відповідають критеріям професійної компетентності та доброчесності, і вносить до Кабінету Міністрів України пропозицію з відповідними кандидатурами (кандидатурою) для призначення на посаду Голови Національного агентства;
8) оприлюднює інформацію про осіб, які подали заяву на участь у конкурсі, результати тестування та виконання завдань стосовно кожного кандидата (у тому числі оцінки, виставлені кожним членом конкурсної комісії кожному кандидату, якщо виставлення оцінок передбачено методикою оцінювання), інформацію про кандидатів, відібраних для проведення співбесіди та спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", та про кандидатів (кандидата), включених до пропозиції для призначення на посаду Голови Національного агентства, а також іншу інформацію про конкурсний відбір та діяльність конкурсної комісії, передбачену цим Законом та актами конкурсної комісії;
9) проводить повторний конкурс у разі відхилення всіх кандидатів у зв’язку з їх невідповідністю вимогам до Голови Національного агентства, передбаченим цим Законом, або у зв’язку з непроходженням спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції".
11. Члени конкурсної комісії з метою здійснення своїх повноважень мають право:
1) збирати, перевіряти та аналізувати інформацію, у тому числі з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної чи банківської таємниці відповідно до закону), стосовно кандидатів на посаду Голови Національного агентства та їхніх близьких осіб;
2) мати на період проведення конкурсу тимчасовий безоплатний доступ до реєстрів, баз даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи;
3) брати участь у засіданнях та інших заходах, що проводяться конкурсною комісією;
4) звертатися до кандидатів на посаду Голови Національного агентства, а також до будь-яких інших фізичних чи юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для розгляду кандидатів на посаду Голови Національного агентства на відповідність критеріям доброчесності та професійної компетентності. Орган або особа, які отримали запит конкурсної комісії, надають необхідні пояснення та/або відповідні документи (їх копії) чи інформацію протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту;
5) з метою збирання, перевірки та аналізу інформації, у тому числі з обмеженим доступом, користуватися допомогою помічників.
12. Члени Конкурсної комісії зобов’язані:
1) забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням повноважень;
2) брати участь у роботі конкурсної комісії особисто, без делегування своїх повноважень іншим особам, у тому числі іншим членам конкурсної комісії;
3) не використовувати в інших цілях, ніж для виконання своїх обов’язків як членів конкурсної комісії, персональні дані та іншу інформацію, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням своїх повноважень;
4) повідомляти конкурсній комісії про те, що член конкурсної комісії перебуває чи перебував в особистих чи ділових стосунках із кандидатом на посаду Голови Національного агентства, та/або про наявність іншого конфлікту інтересів чи обставин, що можуть вплинути на об’єктивність та безсторонність під час прийняття таким членом конкурсної комісії рішення стосовно такого кандидата, та відмовлятися (заявляти самовідвід) від участі у збиранні інформації про такого кандидата і розгляді питання стосовно нього. Порядок врегулювання конфлікту інтересів членів конкурсної комісії та їхніх помічників щодо кандидата на посаду визначається регламентом конкурсної комісії.
13. Помічники членів конкурсної комісії виконують доручення членів конкурсної комісії щодо одержання за письмовим зверненням члена конкурсної комісії, перевірки та аналізу інформації, у тому числі інформації з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної чи банківської таємниці відповідно до закону), необхідної для здійснення повноважень конкурсної комісії, а також мають інші права та обов’язки, визначені цим Законом.
Помічники членів конкурсної комісії зобов’язані забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням відповідних обов’язків.
14. Рішення конкурсної комісії можуть бути оскаржені до суду лише з питань додержання встановленого цим Законом порядку організації та проведення конкурсу на зайняття посади Голови Національного агентства.
Рішення конкурсної комісії може бути оскаржене до суду лише кандидатом, який брав участь у конкурсі, або особою, яку не було допущено до участі у конкурсі. Оскарження рішення конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на посаду Голови Національного агентства.
Стаття 6. Порядок проведення конкурсного відбору Голови Національного агентства
1. Не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень Голови Національного агентства або протягом 14 днів з дня дострокового припинення його повноважень у порядку, встановленому цим Законом, формується конкурсна комісія.
Конкурсна комісія розміщує оголошення про умови та строки проведення конкурсу на зайняття посади Голови Національного агентства в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
2. Особа, яка претендує на участь у конкурсі, подає у зазначений в оголошенні строк такі документи:
1) заява про участь у конкурсі з наданням згоди на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) автобіографія, що містить прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), членство в політичних партіях, у тому числі в минулому, наявність трудових або будь-яких інших договірних відносин з політичною партією протягом року, що передує дню подання заяви (незалежно від тривалості), контактний номер телефону та адресу електронної пошти, а також відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року, в якому оприлюднено оголошення про конкурс, у порядку, встановленому законом;
4) заява про відсутність заборгованості із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
5) мотиваційний лист, у якому викладаються мотиви призначення на посаду Голови Національного агентства та власне бачення можливої майбутньої діяльності на цій посаді;
6) інші документи, передбачені законами України "Про державну службу" і "Про запобігання корупції".
Відомості з поданих відповідно до цієї частини документів підлягають оприлюдненню протягом трьох робочих днів після закінчення строку подання заяв про участь у конкурсі на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України, крім відомостей, які відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" віднесені до інформації з обмеженим доступом, та відомостей про контактний номер телефону і адресу електронної пошти кандидата.
Кандидат на посаду Голови Національного агентства вважається таким, що відповідає критерію доброчесності, якщо є незалежним, чесним, неупередженим, непідкупним, дотримується етичних норм та демонструє бездоганну поведінку у професійній діяльності та особистому житті, а також стосовно якого та його близьких осіб немає сумнівів щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя задекларованим доходам, відповідності способу життя кандидата його статусу.
Оцінювання конкурсною комісією відповідності кандидатів критерію доброчесності здійснюється з урахуванням такого:
оцінювання ґрунтується на інформації без часових або територіальних обмежень;
кандидат вважається таким, що не відповідає критерію доброчесності, у разі доведення невідповідності або наявності в конкурсної комісії обґрунтованого сумніву у відповідності;
будь-який висновок чи оцінка національного або міжнародного органу щодо доброчесності кандидата, наявності чи відсутності порушень у його рішеннях, діях чи бездіяльності не є наперед визначальними та обов’язковими для конкурсної комісії.
Кандидат на посаду Голови Національного агентства вважається таким, що відповідає критерію професійної компетентності, якщо має необхідні знання та досвід для виконання відповідних повноважень, продемонстрував аналітичні здібності, усні та письмові комунікаційні навички, лідерські здібності та спроможність наполегливо працювати.
3. Конкурсна комісія подає на розгляд Прем’єр-міністра України не більше двох відібраних з числа учасників конкурсу кандидатур на посаду Голови Національного агентства. Кабінет Міністрів України протягом 10 днів з дня отримання пропозиції конкурсної комісії з інформацією про відібраних за результатами конкурсу кандидатів (кандидата) призначає Голову Національного агентства, який вважається переможцем конкурсу.
4. Уся інформація, яка відповідно до вимог статті 5 цього Закону і цієї статті підлягає оприлюдненню, розміщується на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України".
5. Частину першу статті 7 викласти в такій редакції:
"1. Голова Національного агентства може мати трьох заступників, яких він призначає на посаду та звільняє з посади. Кандидати на посаду заступника Голови Національного агентства повинні відповідати критеріям, встановленим статтею 3 цього Закону.
Заступники Голови Національного агентства складають свої повноваження у день призначення нового Голови Національного агентства".
6. Статтю 8 доповнити частиною п’ятою такого змісту:
"5. Вихідна допомога, передбачена частиною четвертою статті 87 Закону України "Про державну службу", не виплачується у разі звільнення державного службовця Національного агентства у зв’язку із скороченням його посади державної служби та наступним його призначенням на іншу посаду в Національному агентстві".
7. У частині першій статті 9:
пункт 3 викласти в такій редакції:
"3) здійснення заходів з виявлення, розшуку активів за зверненням слідчого, детектива, прокурора, суду (слідчого судді), центральних органів виконавчої влади в межах їхніх повноважень, визначених законом";
доповнити пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1) здійснення заходів з ідентифікації активів, арештованих у кримінальному провадженні, за зверненням прокурора".
8. У частині першій статті 10:
абзац перший пункту 1 викласти в такій редакції:
"1) витребовує за рішенням Голови Національного агентства або його заступника та безоплатно одержує у встановленому законом порядку від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання обов’язків Національного агентства";
пункт 5 викласти в такій редакції:
"5) має рахунки в органах Державної казначейської служби України та державних банках, депозитарних установах, 100 відсотків акцій (часток) яких належать державі";
доповнити пунктом 5-1 такого змісту:
"5-1) має гаманець віртуального активу, рахунки на спеціалізованих майданчиках з торгівлі криптовалютами з метою реалізації віртуальних активів, переданих в управління Національному агентству для їх реалізації";
пункт 8-1викласти в такій редакції:
"8-1) надає слідчому, детективу, прокурору, слідчому судді, суду висновок щодо можливості здійснення ефективного управління активом та збереження економічної вартості активу".
9. Частину другу статті 11 доповнити пунктом 6 такого змісту:
"6) за пред’явлення службового посвідчення отримувати безперешкодний доступ до активів, переданих в управління Національному агентству, а також активів, на які накладено арешт та щодо яких Національним агентством здійснюються заходи з ідентифікації".
10. У статті 12:
частини першу - третю викласти в такій редакції:
"1. Незалежне зовнішнє оцінювання (аудит) ефективності діяльності Національного агентства проводиться через один рік та через три роки після призначення нового Голови Національного агентства.
Оцінювання (аудит), передбачене абзацом першим цієї частини, проводить Комісія з проведення незалежного зовнішнього оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства (далі - Комісія з проведення оцінювання) у складі трьох осіб, персональний склад якої затверджується Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій партнерів з розвитку, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до проведення оцінювання (аудиту) надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сферах запобігання або протидії корупції, реформування органів правопорядку, виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Кабінет Міністрів України ухвалює рішення про початок формування Комісії з проведення оцінювання не пізніш як за три місяці до спливу відповідно одного та трьох років з дня призначення Голови Національного агентства. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує координацію залучення, використання та моніторинг міжнародної технічної допомоги, визначає перелік відповідних партнерів з розвитку протягом 10 днів з дня ухвалення рішення про початок формування Комісії з проведення оцінювання. Зазначені партнери з розвитку погоджують пропозицію спільного списку кандидатів до складу Комісії з проведення оцінювання у складі не менше трьох осіб та не менше одного кандидата на заміну у разі дострокового припинення повноважень члена Комісії з проведення оцінювання.
Рішення про затвердження персонального складу Комісії з проведення оцінювання приймається на відкритому засіданні Кабінету Міністрів України не пізніш як через 14 днів з дня надходження пропозицій партнерів з розвитку. Таке рішення повинно містити список визначених членів Комісії з проведення оцінювання, а також список кандидатів на заміну у разі дострокового припинення їхніх повноважень (не менше одного кандидата).
Комісія з проведення оцінювання затверджує та оприлюднює критерії та методику проведення оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства виходячи із завдань, покладених на Національне агентство відповідно до цього Закону, у тому числі критерії визнання неналежним виконання обов’язків Головою Національного агентства та критерії неефективності діяльності Національного агентства.
Членами Комісії з проведення оцінювання можуть бути особи, які мають вищу освіту, досвід роботи в органах правопорядку, прокуратурі та/або досвід протидії корупції в Україні, за кордоном чи в міжнародних організаціях не менше п’яти років, бездоганну ділову репутацію, високі професійні і моральні якості, а також володіють необхідними знаннями та навичками для проведення оцінювання (аудиту), відповідають критерію доброчесності, визначеному частиною другою статті 6 цього Закону.
Не можуть бути членами Комісії з проведення оцінювання особи, зазначені в пунктах 1-5 частини четвертої статті 5 цього Закону, та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Члени Комісії з проведення оцінювання діють незалежно та не повинні виконувати доручення, вказівки, надані будь-якою особою.
Для проведення оцінювання (аудиту) члени Комісії з проведення оцінювання мають право:
1) доступу до інформації та документів, які є у володінні Національного агентства, з урахуванням обмежень, передбачених Законом України "Про державну таємницю";
2) проводити конфіденційні інтерв’ю з працівниками Національного агентства та органів прокуратури, працівниками інших органів державної влади, а також з іншими особами, які володіють інформацією чи документами, необхідними для проведення оцінювання (аудиту), з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю";
3) звертатися до органів державної влади, будь-яких фізичних або юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для проведення оцінювання (аудиту). Орган або особа, які отримали запит Комісії з проведення оцінювання, надають необхідні пояснення та/або документи (їх копії) чи інформацію протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту;
4) користуватися допомогою помічників.
Члени Комісії з проведення оцінювання, їхні помічники мають право збирати, зберігати та аналізувати інформацію, необхідну для проведення оцінювання (аудиту), у тому числі персональні дані, інформацію з обмеженим доступом. Порядок доступу та обробки інформації з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної чи банківської таємниці відповідно до закону) визначається Комісією з проведення оцінювання.
Члени Комісії з проведення оцінювання та їхні помічники зобов’язані забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням відповідних обов’язків. Членам Комісії з проведення оцінювання та їхнім помічникам забороняється розголошувати відомості досудового розслідування та втручатися у здійснення досудового розслідування.
У висновку зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту), який затверджує Комісія з проведення оцінювання, має міститися обґрунтований висновок щодо ефективності діяльності Національного агентства, а також рекомендації щодо усунення виявлених недоліків у роботі та підвищення ефективності діяльності органу.
Висновок Комісії з проведення оцінювання про неефективність діяльності Національного агентства або неналежне виконання обов’язків Головою Національного агентства є підставою для припинення його повноважень.
Висновок зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства вважається ухваленим, якщо за нього проголосували всі члени Комісії з проведення оцінювання.
Висновок зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства оприлюднюється на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України протягом п’яти днів з дня його затвердження.
Організаційно-технічне забезпечення діяльності Комісії з проведення оцінювання здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів України. Фінансування, організаційно-технічне та експертне забезпечення діяльності Комісії з проведення оцінювання, її членів та їхніх помічників може здійснюватися за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.
Комітет Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання запобігання та протидії корупції, не менше одного разу на рік розглядає на відкритому засіданні звіт про діяльність Національного агентства, стан виконання покладених на Національне агентство завдань, додержання ним законодавства під час управління активами. Народні депутати України мають право брати участь в обговоренні звіту та ставити запитання Голові Національного агентства.
2. З метою забезпечення прозорості та цивільного контролю при Національному агентстві утворюється Рада громадського контролю у складі дев’яти осіб, які обираються на засадах відкритого та прозорого конкурсу, що проводиться шляхом рейтингового інтернет-голосування громадян, які проживають на території України. Склад Ради громадського контролю затверджує Голова Національного агентства. Рада громадського контролю є повноважною, якщо до її складу обрано не менше семи осіб.
Положення про Раду громадського контролю при Національному агентстві та про порядок її формування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
До складу Ради громадського контролю при Національному агентстві не можуть входити:
1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";
2) особи, які працювали в Національному агентстві протягом останніх п’яти років (незалежно від тривалості);
3) особи, які не мають вищої освіти;
4) близькі особи Голови Національного агентства, його заступників, керівників підрозділів центрального апарату Національного агентства, керівників територіальних управлінь, їх заступників, інших працівників Національного агентства;
5) особи, у яких у разі включення до складу Ради громадського контролю при Національному агентстві виникне реальний та/або потенційний конфлікт інтересів;
6) особи, які за рішенням суду визнані недієздатними або дієздатність яких обмежена;
7) особи, які мають судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку, або на яких за вчинення адміністративного правопорушення накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - протягом строку дії такого обмеження;
8) особи, які на підставі обвинувального вироку, що набрав законної сили, притягалися до кримінальної відповідальності за вчинення умисного кримінального правопорушення;
9) особи, які протягом одного року до подання заяви про участь у конкурсі входили до складу керівних органів політичної партії (незалежно від строку);
10) особи, які мають громадянство (підданство) іншої держави.
Строк повноважень члена Ради громадського контролю при Національному агентстві становить два роки.
3. Рада громадського контролю при Національному агентстві:
1) здійснює громадський контроль за виконанням Національним агентством його повноважень;
2) обирає з числа своїх членів представників, які входять до складу кожної з:
комісій, які проводять конкурс на зайняття вакантних посад у Національному агентстві;
дисциплінарних комісій, які здійснюють дисциплінарні провадження стосовно державних службовців Національного агентства;
3) заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Національного агентства, здійснює моніторинг ефективності реалізації Національним агентством його повноважень;
4) аналізує стан забезпечення незалежності Національного агентства;
5) розглядає щорічний звіт Національного агентства та затверджує висновок щодо нього;
6) здійснює експертизу проектів нормативно-правових актів, розробником яких є Національне агентство, та надає до таких проектів пропозиції, які є обов’язковими для розгляду;
7) бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів Національного агентства;
8) здійснює інші повноваження, передбачені Положенням про Раду громадського контролю при Національному агентстві.
Рада громадського контролю при Національному агентстві має право отримувати документи та інформацію, що стосуються діяльності Національного агентства (крім тих, що становлять державну таємницю).
Голова Національного агентства може залучати представників Ради громадського контролю при Національному агентстві до проведення перевірок ефективності управління активами";
частину четверту доповнити реченням такого змісту: "Національне агентство щокварталу готує та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті звіт про показники управління активами не пізніше ніж через один місяць після завершення звітного кварталу";
абзаци другий - сьомий пункту 2 частини п’ятої замінити тринадцятьма новими абзацами такого змісту:
"кількість та вартість (за наявності інформації) розшуканого майна, на яке накладено арешт, - за видами активів за звітний рік;
кількість та вартість (за наявності інформації) розшукуваного майна, повернутого з іноземних держав, - за видами активів за звітний рік;
кількість та результати виконання звернень органів досудового розслідування, прокуратури та суддів щодо виявлення та розшуку активів;
надходження до бюджету від арештованого, конфіскованого за рішенням суду та проданого майна за звітний рік;
вартість та узагальнену характеристику активів (пулів активів) за категоріями, кількість виявлених активів, кількість активів, на які накладено арешт (сукупно та за звітний рік);
кількість ухвал слідчого судді, суду про передачу активів Національному агентству, що надійшли на виконання, із зазначенням способу управління активами (передача в управління чи реалізація), а також кількість виконаних ухвал із зазначенням кількості укладених договорів управління активами, обсягу доходів, отриманих від реалізації чи управління активами, та витрат, понесених на управління за кожним із договорів;
кількість та вартість активів (пулів активів), які перебувають в управлінні Національного агентства, а саме для подальшої їх передачі в управління та для реалізації (сукупно та за звітний рік);
кількість та вартість активів (пулів активів), переданих в управління управителям активами (сукупно та за звітний рік);
кількість та вартість активів (пулів активів), які реалізовано (сукупно та за звітний рік);
обсяг доходів, отриманих від управління активами, та витрат, пов’язаних з управлінням такими активами, їх зберіганням та підготовкою до передачі в управління та реалізації;
кількість судових рішень про застосування конфіскації, спеціальної конфіскації, стягнення в дохід держави активів, що надійшли на виконання до Національного агентства, а також кількість виконаних судових рішень;
кількість звернень прокурорів про ідентифікацію активів;
загальну кількість висновків, наданих за результатами ідентифікації активів, кількість висновків щодо можливості здійснення управління активом, кількість висновків щодо неможливості здійснення управління активом (із зазначенням причин), а також відомості щодо віднесення активів до пулу активів (із зазначенням ознак їх віднесення)".
У зв’язку з цим абзаци восьмий - тринадцятий вважати відповідно абзацами п’ятнадцятим - двадцятим;
доповнити частинами шостою і сьомою такого змісту:
"6. Національне агентство збирає, аналізує, систематизує та узагальнює дані щодо управління активами з метою відстеження ефективності системи управління активами.
7. Національне агентство готує звіт про показники управління активами за поточний квартал, який включає такі відомості:
1) кількість ухвал слідчого судді, суду про передачу активів Національному агентству, що надійшли на виконання, із зазначенням способу управління активами (передача в управління чи реалізація), а також кількість виконаних ухвал із зазначенням кількості укладених договорів управління активами, обсягу доходів, отриманих від реалізації активів, управління активами, та витрат, понесених на управління за кожним із договорів;
2) кількість судових рішень про застосування конфіскації, спеціальної конфіскації, стягнення в дохід держави активів, що надійшли на виконання до Національного агентства, а також кількість виконаних судових рішень;
3) кількість та вартість активів (пулів активів), переданих Національному агентству;
4) кількість та вартість активів (пулів активів), переданих в управління управителям активами;
5) кількість та вартість активів (пулів активів), які реалізовано (сукупно та за звітний рік);
6) обсяг доходів, отриманих від управління активами, та витрат, пов’язаних з управлінням такими активами, їх зберіганням та підготовкою до передачі в управління та реалізації;
7) кількість та вартість активів (пулів активів) в управлінні Національного агентства, щодо яких ухвалено судове рішення про конфіскацію, спеціальну конфіскацію, задоволення позовів на користь держави;
8) вартість активів (пулів активів) в управлінні Національного агентства, що підлягають конфіскації, щодо яких ухвалено судове рішення про їх конфіскацію, спеціальну конфіскацію, задоволення позовів на користь держави, порівняно з їхньою вартістю на час їх прийняття Національним агентством".
11. Доповнити статтею 12-1 такого змісту:
"Стаття 12-1. Підрозділи внутрішнього контролю Національного агентства
1. З метою запобігання, виявлення та розслідування правопорушень у діяльності працівників Національного агентства у складі його центрального апарату діє підрозділ внутрішнього контролю. Рішенням Голови Національного агентства у складі територіальних управлінь Національного агентства можуть утворюватися підрозділи внутрішнього контролю. Підрозділи внутрішнього контролю підпорядковуються безпосередньо Голові Національного агентства.
Керівники та працівники підрозділів внутрішнього контролю центрального апарату і територіальних управлінь Національного агентства призначаються на посаду та звільняються з посади Головою Національного агентства.
2. Підрозділ внутрішнього контролю Національного агентства має такі обов’язки:
