КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 червня 2020 р. № 430 Київ |
Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Порядок підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, що додається.
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2020 р. № 430
ПОРЯДОК
підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності
( У тексті Порядку слова "орган соціального захисту населення", "Орган соціального захисту населення" у всіх відмінках і формах числа замінено відповідно словами "уповноважений орган", "Уповноважений орган" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
1. Цей Порядок визначає процедуру підготовки та перепідготовки (далі - навчання) фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду окремим категоріям громадян відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" без здійснення підприємницької діяльності (далі - фізичні особи).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
організації, які здійснюють навчання фізичних осіб, - республіканський Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центри соціальних служб; громадські об’єднання, міжнародні неурядові організації, благодійні, релігійні організації, установи та організації, що мають досвід роботи з відповідними вразливими групами населення;
( Абзац третій пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
навчання фізичних осіб основ догляду - процес формування у фізичних осіб знань, умінь і навичок догляду за окремими категоріями громадян.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про соціальні послуги", "Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю", "Про професійний розвиток працівників", "Про психіатричну допомогу", "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", Державному стандарті догляду вдома, затвердженому наказом Мінсоцполітики від 13 листопада 2013 р. № 760, та інших нормативно-правових актах з питань соціального захисту населення, соціальних послуг, соціальної роботи.
3. Навчання фізичних осіб основ догляду здійснюється відповідними організаціями за типовою програмою для подальшого надання соціальних послуг з догляду вдома особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися (далі - послуги з догляду), які є:
громадянами похилого віку;
особами з інвалідністю;
невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування;
дітьми з інвалідністю;
дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481).
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
4. Типовa програма навчання фізичних осіб основ догляду затверджується Мінсоцполітики і передбачає теоретичну, практичну підготовку та складення іспиту.
5. Організації, які планують здійснювати навчання фізичних осіб, звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, районних у містах (у разі утворення), міських рад (далі - уповноважений орган) із заявою в довільній формі про можливість здійснення навчання.
У заяві зазначаються:
найменування організації;
місцезнаходження організації;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника організації;
контакти організації (номери телефонів, поштова та електронна адреси);
контактні дані особи, яка здійснює запис на проходження навчання.
Уповноважені органи ведуть облік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
6. Фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до уповноважених органів із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі (далі - перелік). Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
7. Уповноважений орган приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб.
Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення уповноваженого органу на навчання.
Навчання здійснюється за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.
Уповноважений орган повідомляє через засоби поштового або електронного зв’язку фізичній особі про необхідність подання копії довідки про проходження навчання у строк до п’яти робочих днів після проходження навчання.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Про прийняте рішення уповноважений орган протягом трьох робочих днів повідомляє фізичній особі через засоби поштового або електронного зв’язку.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
8. Фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.
Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може:
непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою, передбаченою пунктом 6 цього Порядку, постійно надавала соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, дітям, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітям, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), і якій призначалася щомісячна компенсація;
( Абзац третій пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
фізична особа, яка є одним із батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, що не працюють, одинокою матір’ю (одиноким батьком) незалежно від факту роботи, навчання, служби, фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років і якій призначено надбавку на догляд за такою дитиною;
( Абзац четвертий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
фізична особа, яка є одним із батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, яка постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, якій не встановлено інвалідність, але яка є хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, і якій призначено державну допомогу на таку дитину.
( Абзац п'ятий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Для підтвердження факту здійснення догляду особами, визначеними цим пунктом, уповноважені органи перевіряють призначення таким особам щомісячної компенсації, щомісячної грошової допомоги на догляд, надбавки на догляд шляхом автоматизованого обміну електронними даними з Мінсоцполітики в порядку, встановленому Мінсоцполітики.
( Абзац шостий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1040 від 06.10.2021 )
9. Після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.
У довідці обов’язково зазначається:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи, яка проходила навчання та/або склала іспит;
найменування організації, що здійснювала таке навчання;
реквізити документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або її спеціальний статус (тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб’єкт, що видав документ, строк дії документа);
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
дата проходження навчання/перенавчання.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п’яти робочих днів надсилають копію такої довідки до уповноваженого органу для включення такої особи до переліку.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
10. Уповноважені органи ведуть облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду.
У разі виникнення обставин, за яких фізична особа не може надавати послуги з догляду, така особа протягом двох робочих днів письмово повідомляє про це уповноваженому органу.
( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Якщо фізична особа знову може надавати послуги з догляду, така особа протягом двох робочих днів письмово повідомляє про це уповноваженому органу.
( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
Уповноважений орган, що веде перелік, протягом одного робочого дня після отримання відповідного повідомлення вносить до переліку інформацію про таке повідомлення та про неможливість/можливість фізичною особою надавати соціальні послуги з догляду.
( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1040 від 06.10.2021 )
11. Фізичні особи, які пройшли навчання, але не надавали послуг з догляду протягом трьох років з моменту його завершення, перед початком надання послуг повинні пройти повторне навчання або скласти іспит відповідно до вимог цього Порядку.