доповнити статтею 31-1 такого змісту:
"Стаття 31-1. Найкращі доступні технології та методи управління
Найкращі доступні технології та методи управління визначають найбільш ефективний та сучасний етап у розвитку видів господарської діяльності та методів її здійснення, який свідчить про практичну відповідність окремих технологій як основи для визначення гранично допустимих викидів та інших умов документів дозвільного характеру, що спрямовані на запобігання, а в разі недосяжності - зменшення викидів та негативного впливу на довкілля в цілому. При цьому:
"технології" включає і використовувані технології, і спосіб, в який установку спроектовано, побудовано, здійснюються її технічне обслуговування, експлуатація та виведення з експлуатації;
"доступні технології" включає технології, що були розроблені в масштабі, який дає змогу їх впроваджувати у відповідному секторі економіки за практично здійсненних економічних та технічних умов, з урахуванням вартості та переваг, незалежно від того, чи технології використовуються або створені в Україні, доки вони є виправдано доступними для оператора установки;
"найкращі" означає найбільш ефективні з позиції забезпечення високого рівня охорони навколишнього природного середовища в цілому.
Висновки найкращих доступних технологій та методів управління - це документ, який визначає найкращі доступні технології та методи управління, містить їх опис, нормативи гранично допустимих викидів, визначені згідно з найкращими доступними технологіями та методами управління, вимоги до моніторингу викидів, ресурсо- та енергоспоживання у виробничому процесі, а також заходи з усунення забруднення, спричиненого господарською діяльністю.
Висновки найкращих доступних технологій та методів управління розробляються та затверджуються на основі актів законодавства Європейського Союзу. Зміст, форма та структура висновків найкращих доступних технологій та методів управління мають максимально повно і точно відповідати змісту, формі та структурі відповідного акта законодавства Європейського Союзу.
Висновки найкращих доступних технологій та методів управління набирають чинності з дня, наступного за днем їх опублікування, та застосовуються з дати, зазначеної в них, але не пізніш як через чотири роки з дня набрання ними чинності. Для установок, що вводяться в експлуатацію вперше, висновки найкращих доступних технологій та методів управління застосовуються з дня набрання ними чинності.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, розробляє та затверджує висновки найкращих доступних технологій та методів управління в порядку, визначеному частиною восьмою цієї статті, та забезпечує їх оприлюднення.
Одночасно із затвердженими висновками найкращих доступних технологій та методів управління оприлюднюються довідкові референтні документи з найкращих доступних технологій та методів управління (BREFs), на основі яких вони розроблялися (оновлювалися).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, оновлює висновки найкращих доступних технологій та методів управління не пізніше ніж через 12 місяців з дня офіційного оприлюднення відповідних актів у Європейському Союзі.
Порядок розроблення, затвердження висновків найкращих доступних технологій та методів управління, залучення інших органів виконавчої влади до їх розроблення та інформування про них, а також оприлюднення довідкових референтних документів з найкращих доступних технологій та методів управління (BREFs) затверджується Кабінетом Міністрів України";
статтю 33 після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:
"Нормативи для спалювальних установок, установок спалювання відходів, установок сумісного спалювання відходів, установок та видів діяльності, в яких застосовуються органічні розчинники, та установок, що виробляють двоокис титану, розробляються та затверджуються на основі актів законодавства Європейського Союзу".
У зв’язку з цим частини четверту - шосту вважати відповідно частинами п’ятою - сьомою;
частину другу статті 68 доповнити пунктом "с" такого змісту:
"с) порушенні вимог законодавства про інтегрований довкіллєвий дозвіл";
4) у статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 48, ст. 252 із наступними змінами):
частину восьму доповнити словами "з урахуванням частини дев’ятнадцятої цієї статті";
доповнити частиною дев’ятнадцятою такого змісту:
"Оператори установок, що провадять види діяльності, визначені у додатку до Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", отримують інтегрований довкіллєвий дозвіл на підставах і в порядку, визначених Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". За наявності інтегрованого довкіллєвого дозволу дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, умови щодо яких визначені інтегрованим довкіллєвим дозволом, не видається";
5) у частину третю статті 2 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 48, ст. 483 із наступними змінами) включити абзац шостий такого змісту:
"Видача інтегрованого довкіллєвого дозволу, відмова у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу, внесення змін, відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу здійснюються відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", без застосування принципу мовчазної згоди";
6) статтю 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2007 р., № 29, ст. 389 із наступними змінами) доповнити частиною такого змісту:
"Контроль за дотриманням умов інтегрованого довкіллєвого дозволу здійснюється в установленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення";
7) Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затверджений Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 47, ст. 532 із наступними змінами), доповнити пунктом 166 такого змісту:
"166. | Інтегрований довкіллєвий дозвіл | Закон України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення"; |
8) у статті 1 Закону України "Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів" від 20 вересня 2022 року № 2614-IX:
пункт 1 частини першої виключити;
частину другу доповнити абзацом шостим такого змісту:
"Термін "викид" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Законі України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення";
9) статтю 41 Закону України "Про управління відходами" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 17, ст. 75) доповнити частиною третьою такого змісту:
"3. Суб’єкти господарювання, які є операторами установок, що провадять види діяльності, визначені у додатку до Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", та які в результаті господарської діяльності є утворювачами відходів або мають намір здійснювати чи здійснюють діяльність у сфері оброблення відходів, отримують інтегрований довкіллєвий дозвіл на підставах і в порядку, визначених Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". За наявності інтегрованого довкіллєвого дозволу дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, умови щодо яких визначені інтегрованим довкіллєвим дозволом, не видається".
9. Кабінету Міністрів України:
1) у дванадцятимісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону;
2) до 1 січня 2025 року розробити концепцію державної цільової програми підтримки підприємств, що впроваджують найкращі доступні технології та методи управління;
3) у 2025 році поінформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ 16 липня 2024 року № 3855-IX |
Додаток
до Закону України
від 16 липня 2024 року № 3855-IX
ПЕРЕЛІК
ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ, ПРОВАДЖЕННЯ ЯКИХ ВИМАГАЄ ОТРИМАННЯ ІНТЕГРОВАНОГО ДОВКІЛЛЄВОГО ДОЗВ
ЕНЕРГЕТИКА
1) спалювання палива в установках із загальною номінальною споживаною тепловою потужністю 50 МВт або більше;
2) переробка нафти і газу;
3) виробництво коксу;
4) газифікація або зрідження:
вугілля;
інших видів палива в установках із загальною номінальною споживаною тепловою потужністю 20 МВт або більше;
ВИРОБНИЦТВО ТА ОБРОБКА МЕТАЛІВ
5) випалювання або агломерація металевих руд (у тому числі сульфідної руди);
6) виробництво чавуну або сталі (первинне або переплав), у тому числі безперервний розлив, продуктивністю понад 2,5 тонни на годину;
7) обробка чорних металів:
на станах гарячої прокатки продуктивністю по необробленій сталі понад 20 тонн на годину;
ковальсько-пресове виробництво з енергією удару понад 50 кДж на молот та тепловою потужністю понад 20 МВт;
нанесення захисних покриттів розплавленим металом продуктивністю по необробленій сталі понад 2 тонни на годину;
8) лиття чорних металів продуктивністю понад 20 тонн на добу;
9) обробка кольорових металів:
виробництво кольорових металів з руди, концентратів або вторинної сировини з використанням металургійного, хімічного або електролітичного процесу;
переплав кольорових металів або їх сплавів, у тому числі продуктів відновлення, та лиття плавильною продуктивністю понад 4 тонни на добу свинцю та кадмію або понад 20 тонн на добу всіх інших металів;
10) обробка поверхонь металів і пластичних матеріалів з використанням електролітичного або хімічного процесу у ваннах загальним об’ємом понад 30 кубічних метрів;
ПРОМИСЛОВІСТЬ З ПЕРЕРОБКИ МІНЕРАЛЬНОЇ СИРОВИНИ
11) виробництво цементу, вапна та оксиду магнію:
виробництво цементного клінкеру в обертових випалювальних печах продуктивністю понад 500 тонн на добу або в інших печах продуктивністю понад 50 тонн на добу;
виробництво вапна в обсязі, що перевищує 50 тонн на добу;
виробництво оксиду магнію в печах продуктивністю понад 50 тонн на добу;
12) виробництво скла, у тому числі скловолокна, плавильною продуктивністю понад 20 тонн на добу;
13) виплавка мінеральних речовин, у тому числі виробництво мінеральних волокон, плавильною продуктивністю понад 20 тонн на добу;
14) виробництво керамічних виробів шляхом випалювання, у тому числі черепиці для покрівлі, цегли, вогнетривкої цегли, керамічної плитки, кам’яної кераміки або порцелянових виробів, продуктивністю понад 75 тонн на добу та/або з об’ємом печей понад 4 кубічних метри і щільністю садки випалювальної печі понад 300 кілограмів на кубічний метр;
ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
15) виробництво органічних хімічних речовин, таких як:
вуглеводні (лінійні та циклічні, насичені та ненасичені, аліфатичні або ароматичні);
вуглеводні, що містять кисень (спирти, альдегіди, кетони, карбонові кислоти, складні ефіри, ацетати, прості ефіри, перекиси, епоксидні смоли);
вуглеводні, що містять сірку;
вуглеводні, що містять азот (аміни, аміди, сполуки азоту, нітросполуки та сполуки нітратів, нітрили, ціанати, ізоціанати);
вуглеводні, що містять фосфор;
вуглеводні із вмістом галогенів;
органометалічні сполуки;
пластичні матеріали (полімери, синтетичні волокна та волокна на базі целюлози);
синтетичний каучук;
барвники та пігменти;
поверхнево активні речовини та сурфактанти;
16) виробництво неорганічних хімічних речовин, таких як:
гази (аміак, хлор та хлористий водень, фтор або фтористий водень, оксиди вуглецю, сполуки сірки, оксиди азоту, водень, діоксид сірки, хлорокис вуглецю);
кислоти (хромова кислота, фтористоводнева кислота, фосфорна кислота, азотна кислота, хлористоводнева кислота, сірчана кислота, олеум, сірчиста кислота);
луги (гідроокис амонію, гідроокис калію, гідроокис натрію);
солі (хлористий амоній, хлорнуватокислий калій, вуглекислий калій, вуглекислий натрій, перборат, азотнокисле срібло);
неметали, оксиди металів або інші неорганічні сполуки (карбід кальцію, кремній, карбід кремнію);
17) виробництво фосфорних, азотних та калійних мінеральних добрив (прості та складні добрива);
18) виробництво продуктів для рослинництва та біоцидів;
19) виробництво фармацевтичних продуктів, у тому числі прекурсорів;
20) виробництво вибухівки/вибухових матеріалів;
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
21) видалення або відновлення небезпечних відходів продуктивністю понад 10 тонн на добу, що здійснюється одним або декількома з таких методів:
біологічне оброблення;
фізико-хімічне оброблення;
подрібнення або змішування до початку будь-якої з операцій, зазначених у цьому пункті та у пункті 22 цього Переліку;
перепакування до початку будь-якої з операцій, зазначених у цьому пункті та у пункті 22 цього Переліку;
регенерація розчинника;
рециклінг/регенерація неорганічних матеріалів, які не є металами або металовмісними сполуками;
регенерація кислот або лугів;
відновлення компонентів, що використовуються для зменшення забруднення;
відновлення компонентів каталізаторів;
повторна перегонка нафтопродуктів чи інше повторне їх використання;
розміщення у відстійниках;
22) видалення або відновлення відходів в установках спалювання відходів або установках сумісного спалювання відходів:
відходів, що не є небезпечними, - в установках продуктивністю понад 3 тонни на годину;
небезпечних відходів - в установках продуктивністю понад 10 тонн на добу;
23) видалення відходів, що не є небезпечними, продуктивністю понад 50 тонн на добу, яке здійснюється одним або декількома з таких методів (крім очищення стічних вод):
біологічне оброблення;
фізико-хімічне оброблення;
попереднє оброблення відходів перед спалюванням або сумісним спалюванням;
оброблення шлаку і золи;
оброблення в подрібнювачах металевих відходів, у тому числі відходів електричного та електронного обладнання, а також транспортних засобів, у яких закінчився строк експлуатації, та їх компонентів;
24) відновлення або поєднання відновлення та видалення відходів, які не є небезпечними, продуктивністю понад 75 тонн на добу, що здійснюється одним або декількома з таких методів (крім очищення стічних вод):
біологічне оброблення;
попереднє оброблення відходів перед спалюванням або сумісним спалюванням;
оброблення шлаку і золи;
оброблення в подрібнювачах металевих відходів, у тому числі відходів електричного та електронного обладнання, а також транспортних засобів, у яких закінчився строк експлуатації, та їх компонентів;
у разі використання лише анаеробного розкладання відходів продуктивністю понад 100 тонн на добу;
25) полігони, що приймають понад 10 тонн відходів на добу, або загальною місткістю понад 25 тисяч тонн, крім полігонів для інертних відходів;
26) тимчасове зберігання небезпечних відходів, яке не включено до пункту 25 цього Переліку, загальною місткістю понад 50 тонн, перед провадженням будь-якого з видів діяльності, зазначених у пунктах 21, 22, 25 і 27 цього Переліку, крім тимчасового зберігання небезпечних відходів за місцем їх утворення;
27) зберігання небезпечних відходів у підземних сховищах місткістю понад 50 тонн;
ІНШІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ
28) виробництво і переробка на промислових установках:
целюлози з деревини або аналогічних волокнистих матеріалів;
паперу або картону продуктивністю понад 20 тонн на добу;
одного або декількох видів деревних плит з орієнтовано-стружкової плити (ОСП), деревинно-стружкової плити (ДСП) або картону продуктивністю понад 600 кубічних метрів на добу;
29) попереднє оброблення (у тому числі промивання, відбілювання, мерсеризація) або фарбування текстильних волокон або текстилю продуктивністю понад 10 тонн на добу;
30) виробництво дубленої шкіри та хутра продуктивністю понад 12 тонн готової продукції на добу;
31) експлуатація скотобоєнь продуктивністю понад 50 тонн туш на добу;
32) оброблення та перероблення, крім пакування, таких видів сировини (попередньо обробленої або необробленої, призначеної для виробництва харчових продуктів або корму з):
сировини тваринного походження (крім молока) продуктивністю понад 75 тонн готової продукції на добу;
сировини рослинного походження продуктивністю понад 300 тонн готової продукції на добу або 600 тонн готової продукції на добу, якщо установка експлуатується протягом періоду, що не перевищує 90 послідовних днів за будь-який рік;
сировини тваринного та рослинного походження у комбінованих і в окремих продуктах продуктивністю готової продукції понад:
75 тонн на добу, якщо частка сировини тваринного походження у готовій продукції дорівнює 10 або більше відсотків маси;
в усіх інших випадках - з розрахунку [300 - (22,5 Ч A)] тонн на добу, де "A" - частка сировини тваринного походження у готовій продукції, що дорівнює від 0 до 10 відсотків маси;
33) оброблення та перероблення молока, за умови прийому понад 200 тонн молока на добу (середнє значення за рік);
34) видалення або утилізація туш тварин або відходів тваринництва продуктивністю переробки понад 10 тонн на добу;
35) інтенсивне вирощування птиці та свиней:
понад 40000 місць для птиці;
понад 2000 місць для свиней (масою понад 30 кілограмів) або понад 750 місць для свиноматок;
36) поверхнева обробка речовин, предметів та продуктів із застосуванням органічних розчинників, у тому числі для апретування, друку, нанесення покриття, знежирення, надання водонепроникності, ґрунтовки, фарбування, очистки або просочення, продуктивністю понад 150 кілограмів на годину або понад 200 тонн на рік;
37) виробництво вуглецю (із коксу) або електрографіту шляхом спалювання та графітизації;
38) уловлювання вуглекислого газу із джерел, зазначених у цьому Переліку, з метою підземного зберігання;
39) оброблення деревини та виробів з деревини захисними засобами продуктивністю понад 75 кубічних метрів на добу, крім оброблення виключно для захисту від синяви;
40) очищення зворотних вод, що утворюються установками, зазначеними в цьому Переліку, крім стічних вод, очищення яких здійснюється системами централізованого водовідведення.
Порогові значення, наведені у цьому Переліку, означають виробничу потужність або продуктивність виробництва. Якщо на одній установці провадяться декілька видів діяльності (експлуатується декілька видів технологічного устаткування), що відповідають опису одного виду діяльності, для якого визначене порогове значення цим Переліком, виробничі потужності або продуктивність виробництва таких видів діяльності (технологічного устаткування) додаються. Для видів діяльності, пов’язаних з операціями у сфері управління відходами, такі розрахунки застосовуються до видів діяльності (технологічного устаткування), зазначених у пунктах 21, 23 і 24 цього Переліку.
Термін "Виробництво" для видів діяльності у межах категорії "Хімічна промисловість" означає виробництво за допомогою хімічної або біологічної обробки речовин або груп речовин, зазначених у пунктах 15 - 20 цього Переліку.
Пункт 32 не застосовується, якщо як сировина використовується виключно молоко. Для цілей цього пункту маса упаковки не включається до кінцевої маси готової продукції.