ЗАКОН УКРАЇНИ
Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення
Цей Закон встановлює правові та організаційні засади щодо запобігання, зменшення та контролю забруднення, що виникає в результаті провадження видів діяльності, визначених цим Законом, для забезпечення високого рівня захисту довкілля та конституційних прав на безпечне для життя і здоров’я довкілля шляхом застосування інтегрованого підходу до регулювання забруднення та впровадження найкращих доступних технологій та методів управління.
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1) вивільнення - надходження речовин, вібрації, тепла, шуму або інших фізичних та біологічних факторів у довкілля внаслідок антропогенної діяльності, навмисне або аварійне, планове або позапланове, включаючи розлиття, викиди, закачування, видалення або захоронення, скиди у водні об’єкти чи скидання через системи водовідведення без остаточного очищення зворотних (стічних) вод;
2) викид - безпосереднє або опосередковане вивільнення, у тому числі скид, речовин, вібрації, тепла, шуму або інших фізичних та біологічних факторів з установки в атмосферне повітря, води, землю або надра;
3) гранично допустимий викид - маса, виражена відносно конкретних параметрів, концентрація та/або рівень викиду, що не повинні перевищуватися протягом одного або кількох періодів часу;
4) дозвільний орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
5) Єдиний державний реєстр інтегрованих довкіллєвих дозволів (далі - Реєстр) - публічний електронний реєстр, що забезпечує створення, збирання, накопичення, зберігання, облік, захист, відображення, оброблення, надання та оприлюднення інформації та документів, а також електронну взаємодію між операторами установок, дозвільним органом, компетентними органами, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськістю з метою запобігання, зменшення та контролю забруднення, що виникає в результаті провадження видів діяльності, визначених цим Законом;
6) забруднення - безпосереднє або опосередковане надходження у результаті антропогенної діяльності речовин, вібрації, тепла, шуму або інших фізичних та біологічних факторів в атмосферне повітря, води, землю або надра, що спричинило зміну їх складу та/або властивостей і може несприятливо впливати на здоров’я людини або довкілля, призводити до пошкодження майна, обмежувати або порушувати нормальні умови життєдіяльності людини та/або законне використання природних ресурсів;
7) компетентні органи - органи виконавчої влади, які відповідно до їх повноважень та в межах компетенції беруть участь у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та надають дозвільному органу висновки щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та пропозиції щодо умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері управління відходами; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони атмосферного повітря; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива; обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів відповідних адміністративно-територіальних одиниць, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, за місцезнаходженням установки;
8) інтегрований довкіллєвий дозвіл - документ дозвільного характеру у сфері охорони довкілля, який видається дозвільним органом та надає право провадити діяльність з експлуатації установок, а саме види діяльності, визначені цим Законом, на умовах, визначених у такому дозволі, який оператори установок повинні отримати до початку їх експлуатації;
9) оператор установки - суб’єкт господарювання, що здійснює або має намір здійснювати технічну експлуатацію установки, яка перебуває у його власності, довірчій власності, оперативному управлінні, господарському віданні або користуванні;
10) промисловий майданчик - частина земної поверхні з визначеним місцем розташування (геодезичними координатами), на якій розташована одна або більше установок;
11) установка - стаціонарна технічна одиниця (об’єкт), на якій провадиться один чи більше видів діяльності, визначених цим Законом, та будь-які інші безпосередньо пов’язані види діяльності в межах того самого промислового майданчика, які мають технічний зв’язок з діяльністю, визначеною цим Законом, і можуть впливати на викиди та забруднення.
2. Інші терміни вживаються в цьому Законі в таких значеннях:
термін "громадськість" - у значенні, наведеному в Законі України "Про оцінку впливу на довкілля";
терміни "найкращі доступні технології та методи управління", "висновки найкращих доступних технологій та методів управління" - у значеннях, наведених у Законі України "Про охорону навколишнього природного середовища";
термін "небезпечна речовина" - у значенні, наведеному в Законі України "Про об’єкти підвищеної небезпеки";
термін "аварія" - у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України;
терміни "установка спалювання відходів", "установка сумісного спалювання відходів" - у значеннях, наведених у Законі України "Про управління відходами";
термін "генетично модифікований організм" - у значенні, наведеному в Законі України "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів";
термін "суб’єкт господарювання" - у значенні, наведеному в Законі України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності";
термін "дослідне виробництво" - у значенні, наведеному в Законі України "Про наукову і науково-технічну діяльність";
терміни "адміністратор реєстру", "держатель реєстру", "публічний електронний реєстр", "технічний адміністратор реєстру" - у значеннях, наведених у Законі України "Про публічні електронні реєстри".
3. Для цілей цього Закону термін "гранично допустимий викид" включає гранично допустимий скид (гдс) речовини у значенні, наведеному у Водному кодексі України.
4. Для цілей цього Закону термін "викид" не включає вивільнення радіоактивних речовин та генетично модифікованих організмів.
Стаття 2. Сфера дії Закону
1. Цей Закон регулює відносини у сфері запобігання, зменшення та контролю забруднення, що виникає в результаті провадження видів діяльності, наведених у додатку до цього Закону.
2. Дія цього Закону не поширюється на дослідне виробництво, а також на випробування нових продуктів і процесів.
Стаття 3. Інтегрований довкіллєвий дозвіл
1. Інтегрований довкіллєвий дозвіл видається дозвільним органом оператору установки, на якій провадиться або буде провадитися вид діяльності, визначений цим Законом.
2. Інтегрований довкіллєвий дозвіл видається на одну або більше установок, розташованих на одному промисловому майданчику, які експлуатуються одним оператором установки.
3. Якщо інтегрований довкіллєвий дозвіл видається на дві або більше установок, він визначає вимоги щодо забезпечення дотримання вимог цього Закону всіма установками.
4. Інтегрований довкіллєвий дозвіл видається згідно з висновками найкращих доступних технологій та методів управління. Якщо умови інтегрованого довкіллєвого дозволу визначаються на основі найкращих доступних технологій та методів управління, не описаних в жодних пов’язаних з діяльністю установки висновках найкращих доступних технологій та методів управління, такі найкращі доступні технології та методи управління повинні відповідати критеріям, визначеним статтею 12 цього Закону, а гранично допустимі викиди - нормативам гранично допустимих викидів, визначеним у відповідних висновках найкращих доступних технологій та методів управління.
У разі відсутності висновків найкращих доступних технологій та методів управління, які включають вид діяльності або тип виробничого процесу, що застосовується в установці, інтегрований довкіллєвий дозвіл видається згідно з найкращими доступними технологіями та методами управління, які визначаються на основі критеріїв, визначених статтею 12 цього Закону, та з екологічними нормативами.
5. Строк дії інтегрованого довкіллєвого дозволу необмежений.
6. За видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) справляється плата у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) подається до дозвільного органу. Кошти за видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) зараховуються до державного бюджету.
Плата не стягується за внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу за спрощеною процедурою, а також у разі перегляду та оновлення умов такого дозволу.
7. Для установки, що вводиться в експлуатацію вперше, на якій буде провадитися діяльність або яка належить до об’єктів, що згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" підлягають оцінці впливу на довкілля, а також у разі зміни характеру чи функціонування установки або її розширення, яка згідно з пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" підлягає оцінці впливу на довкілля, інтегрований довкіллєвий дозвіл видається після отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, в якому визначено допустимість провадження планованої діяльності.
8. Отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу є обов’язковим для оператора установки, який провадить види діяльності, визначені додатком до цього Закону.
Провадження видів діяльності, визначених додатком до цього Закону, введення в експлуатацію установки, на якій провадиться один або більше видів діяльності, визначених додатком до цього Закону, у тому числі проведення пусконалагоджувальних робіт, до отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу забороняється.
Стаття 4. Заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)
1. Оператор установки подає до дозвільного органу в електронній формі через засоби Реєстру заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), а також інформацію та документи, зазначені в пунктах 1-5 частини третьої цієї статті.
2. Заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) містить інформацію про:
1) оператора установки та документи, що підтверджують його повноваження як оператора установки на здійснення технічної експлуатації установки;
2) установку та її діяльність (основні та допоміжні види діяльності), географічні координати промислового майданчика;
3) сировину та допоміжні матеріали, інші речовини та види енергії, що використовуються в установці або утворюються нею;
4) джерела викидів з установки та джерела їх утворення;
5) умови місцевості, на якій розташовано установку, та її кліматичні характеристики;
6) стан промислового майданчика;
7) характер та кількість викидів з установки, вплив викидів на довкілля;
8) види та обсяги утворюваних відходів;
9) обґрунтування потреби у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення;
10) опис та схему місць забору води та скиду зворотних вод;
11) технологію та інші технічні рішення, у тому числі умови технологічного процесу, що застосовуються з метою запобігання, а якщо це неможливо - зменшення викидів з установки;
12) заходи щодо запобігання утворенню, зменшенню утворення та підготовки до оброблення відходів, утворюваних установкою;
13) заходи щодо забезпечення виконання основних обов’язків оператора установки відповідно до цього Закону;
14) заходи щодо здійснення моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод згідно з вимогами цього Закону;
15) основні альтернативи запропонованій технології, технічним рішенням та заходам, зазначеним у пунктах 11-14 цієї частини, що вивчалися оператором установки.
Заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) повинна містити також оцінку відповідності найкращим доступним технологіям та методам управління, резюме нетехнічного характеру відповідно до інформації, зазначеної в цій частині, розраховане на широку аудиторію.
3. Разом із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) оператор установки подає:
1) базовий звіт (у випадках, передбачених цим Законом);
2) оцінку відступу (у випадках, передбачених цим Законом);
3) заяву про зобов’язання щодо виведення установки з експлуатації із зазначенням обґрунтування та підстав для визначення кінцевого строку експлуатації установки (у випадках, передбачених цим Законом);
4) результати оцінки впливу на довкілля (у випадках, передбачених цим Законом);
5) перелік місць, в яких можна ознайомитися із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) під час громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), та їхні адреси, а також перелік територіальних громад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки;
6) документ, що підтверджує внесення плати за видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) у випадках, передбачених цим Законом;
7) відомості, що підтверджують факт та дату опублікування, розміщення або оприлюднення в інший спосіб оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), відповідно до вимог цього Закону.
4. До заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) можуть додаватися інші визначені оператором установки відомості, які обґрунтовують інформацію, зазначену в частині другій цієї статті.
5. Вимоги до форми і змісту заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 5. Попередній розгляд заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)
1. Дозвільний орган протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) оприлюднює заяву та додані до неї документи через засоби Реєстру.
2. У строк, що не перевищує 30 робочих днів з дня надходження заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, дозвільний орган здійснює їх попередній розгляд на відповідність вимогам форми і змісту, визначеним цим Законом, та надає оператору установки через засоби Реєстру рішення (висновок) про прийнятність заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) або про необхідність усунення недоліків і приведення заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів у відповідність із вимогами цього Закону. У рішенні (висновку) про необхідність усунення недоліків дозвільний орган зазначає вичерпний та обґрунтований перелік недоліків, які належить усунути.
3. За необхідності у процесі подання заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та протягом строку, визначеного частиною шостою цієї статті, дозвільний орган надає оператору установки консультації щодо заяви та документів, що додаються до неї.
4. Дозвільний орган одночасно з наданням оператору установки рішення (висновку) про прийнятність заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) готує та надає оператору установки через засоби Реєстру оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) для його оприлюднення.
5. Оператор установки у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня отримання рішення (висновку) про прийнятність заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), зобов’язаний через засоби Реєстру подати документи, зазначені у пунктах 6 і 7 частини третьої статті 4 цього Закону.
У разі отримання документів, зазначених у пунктах 6 і 7 частини третьої статті 4 цього Закону, у строк, визначений цією частиною, дозвільний орган розпочинає адміністративне провадження з видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та не пізніше наступного робочого дня оприлюднює заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та додані до неї документи, подані оператором установки, оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) через засоби Реєстру. Заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) вважається отриманою з дня отримання документів, зазначених у цій частині.
6. Оператор установки у строк, що не перевищує 30 робочих днів з дня отримання рішення (висновку) про необхідність усунення недоліків і приведення заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів у відповідність із вимогами цього Закону, усуває недоліки, визначені дозвільним органом, та повторно подає заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) разом з доданими до неї документами, які дозвільний орган оприлюднює та розглядає відповідно до частин першої і другої цієї статті.
7. У разі якщо дозвільний орган у визначений строк не отримав документи, зазначені в частині п’ятій цієї статті, або оператор установки повторно не подав заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) разом з доданими до неї документами після усунення недоліків у строк, визначений частиною шостою цієї статті, дозвільний орган приймає рішення про визнання заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) неподаною та протягом трьох робочих днів оприлюднює його через засоби Реєстру.
Стаття 6. Громадське обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього)
1. Дозвільний орган своєчасно забезпечує можливості для участі громадськості у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доступ до інформації, що стосується видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) відповідно до вимог цього Закону.
2. Дозвільний орган з метою одержання та врахування пропозицій і зауважень громадськості оприлюднює оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) через засоби Реєстру, у тому числі шляхом адресного надсилання згідно із статтею 26 цього Закону.
Оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) також розміщується на офіційних веб-сайтах обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів за місцезнаходженням установки та на офіційних веб-сайтах і дошках оголошень органів місцевого самоврядування територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки. З цією метою дозвільний орган надсилає оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) відповідним місцевим державним адміністраціям, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, органам місцевого самоврядування одночасно з його оприлюдненням через засоби Реєстру, а відповідні місцеві державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, органи місцевого самоврядування оприлюднюють його не пізніше наступного робочого дня після отримання. Обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, органи місцевого самоврядування можуть додатково оприлюднювати оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) в інший спосіб, який разом з іншими способами інформування, зазначеними у цій частині, забезпечуватиме доведення інформації до відома громадськості відповідних територіальних громад.
Дозвільний орган, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, органи місцевого самоврядування відповідних територіальних громад забезпечують розміщення оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) протягом усього строку громадського обговорення.
3. Оператор установки протягом 15 робочих днів з дня отримання рішення (висновку) про прийнятність заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) оприлюднює оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) шляхом його опублікування на своєму веб-сайті (за наявності), розміщення не менше ніж у трьох публічних місцях (зокрема на дошках оголошень органів місцевого самоврядування відповідних територіальних громад, об’єктів соціально-культурного призначення, на зупинках транспортних засобів загального користування, у місцях, визначених та обладнаних органами державної влади або органами місцевого самоврядування відповідних територіальних громад, та інших місцях масового перебування населення) в усіх населених пунктах, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, а також в адміністративно-територіальній одиниці за місцезнаходженням установки. Оператор установки може додатково оприлюднити оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) в інший спосіб, який разом з іншими способами інформування, зазначеними у цій частині, забезпечуватиме доведення інформації до відома громадськості відповідних територіальних громад.
Оператор установки забезпечує розміщення оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) протягом усього строку громадського обговорення.
4. Оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) повинно містити:
1) інформацію про оператора установки;
2) мету звернення до дозвільного органу;
3) резюме нетехнічного характеру, передбачене частиною другою статті 4 цього Закону;
4) інформацію про дозвільний орган, що прийматиме рішення щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
5) передбачену процедуру громадського обговорення, у тому числі:
а) дату початку та строки процедури;
б) порядок подання письмових зауважень і пропозицій;
в) інформацію про громадські слухання, у тому числі умови, за яких вони проводяться, та порядок реєстрації для участі в них;
г) дозвільний орган, що надає інформацію для вивчення громадськістю, та адресу, за якою можна ознайомитися із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
ґ) дозвільний орган, до якого подаються зауваження та пропозиції;
6) інформацію про необхідність проведення транскордонних консультацій щодо заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього).
5. Заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та додані до неї документи, подані оператором установки, є відкритими і надаються дозвільним органом, органами місцевого самоврядування та оператором установки для ознайомлення громадськості. Доступ до заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки, забезпечується засобами Реєстру, а також шляхом їх розміщення протягом усього строку громадського обговорення в місцях, доступних для громадськості, у приміщеннях органів місцевого самоврядування територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, у приміщенні оператора установки та додатково може розміщуватися в інших загальнодоступних місцях, визначених оператором установки. Громадськості надається можливість робити копії (фотокопії) та виписки із зазначеної документації, а також можливість ознайомитися з інформацією за місцем розміщення.
6. Органи місцевого самоврядування територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, забезпечують оператору установки протягом трьох днів з дня його звернення можливість для розміщення і доступ до документації, зазначеної в частині п’ятій цієї статті, у місцях, доступних для громадськості, у приміщеннях органів місцевого самоврядування.
7. Дозвільний орган забезпечує безоплатний доступ громадськості до всієї інформації, поданої засобами Реєстру, що стосується процесу видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), у міру її надходження. Виготовлення копій відповідних документів за запитом на інформацію здійснюється в порядку, визначеному законодавством про доступ до публічної інформації.
8. Дозвільний орган забезпечує проведення громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього). Строк громадського обговорення становить 30 робочих днів з дня оприлюднення оголошення, передбаченого частиною другою цієї статті. Протягом цього строку громадськість має право подавати будь-які зауваження і пропозиції, які стосуються заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), установки чи її діяльності, без необхідності їх обґрунтування. Зауваження і пропозиції можуть подаватися в письмовій (у тому числі електронній) формі та усно під час громадських слухань із внесенням до протоколу громадських слухань. У разі неподання зауважень і пропозицій протягом зазначеного строку вважається, що зауваження і пропозиції громадськості відсутні.
9. Громадські слухання у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) проводяться під час громадського обговорення, але не раніше ніж на десятий робочий день з дня оприлюднення оголошення, передбаченого частиною другою цієї статті, за умови що для участі в них зареєстровано не менше п’яти осіб. Порядок організації та проведення громадських слухань у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
10. Зауваження і пропозиції громадськості, отримані дозвільним органом під час громадського обговорення, надсилаються оператору установки та компетентним органам через засоби Реєстру.
11. За результатами громадського обговорення дозвільний орган готує звіт про громадське обговорення, в якому підсумовує отримані зауваження і пропозиції громадськості та зазначає, яким чином в умовах інтегрованого довкіллєвого дозволу зауваження і пропозиції громадськості, подані відповідно до цієї статті, враховані, частково враховані або обґрунтовано відхилені. До звіту про громадське обговорення додаються протокол громадських слухань (у разі проведення) та отримані письмові зауваження і пропозиції. Звіт про громадське обговорення є відкритою інформацією та оприлюднюється через засоби Реєстру. Вимоги до змісту та форми звіту про громадське обговорення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 7. Розгляд заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) компетентними органами, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування
1. До повноважень компетентних органів у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) належить надання в межах компетенції висновків щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), участь в узгоджувальній нараді (у разі проведення) та інші повноваження, визначені цією статтею.
2. Дозвільний орган одночасно з оприлюдненням заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки, надсилає їх через засоби Реєстру компетентним органам, а також іншим органам виконавчої влади, компетенція яких стосується умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, та органам місцевого самоврядування територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки.
3. Компетентні органи в межах своєї компетенції протягом п’яти робочих днів з дня завершення громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) надають дозвільному органу висновки щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), що містять пропозиції до умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та пропозиції щодо врахування, часткового врахування або обґрунтованого відхилення зауважень і пропозицій громадськості. Форма та вимоги до змісту висновків щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів відповідних адміністративно-територіальних одиниць, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, за місцезнаходженням установки оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах інформацію про час, дату, місце та адресу проведення громадських слухань, проводять у межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць громадські слухання у порядку та строки, визначені цим Законом, та подають до дозвільного органу висновок щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) і протоколи громадських слухань.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (далі - контролюючий орган), на підставі інформації, отриманої від дозвільного органу відповідно до частини другої цієї статті, проводить перевірку установки, обстежує установку та промисловий майданчик на предмет відповідності їх фактичного стану інформації, що міститься у заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документах, поданих оператором установки, складає акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) та у строк, визначений цією частиною, подає його до дозвільного органу через засоби Реєстру. Результати проведення перевірки, обстеження установки та промислового майданчика беруться до уваги при визначенні умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та розглядаються під час узгоджувальної наради.
Інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування можуть подавати до дозвільного органу зауваження і пропозиції до заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки, у строк, визначений цією частиною. У разі неподання зауважень і пропозицій протягом зазначеного строку вважається, що зауваження і пропозиції органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування відсутні.
4. Дозвільний орган оприлюднює через засоби Реєстру висновки і пропозиції компетентних органів, акти, складені за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю), а також зауваження і пропозиції інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування протягом трьох робочих днів з дня їх надходження.
5. Дозвільний орган для узгодження позицій компетентних органів щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та його умов, для розгляду питання щодо надання відступу, на вимогу оператора установки, подану до завершення строку розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) компетентними органами, в інших випадках, передбачених цим Законом, за необхідності - за власної ініціативи скликає узгоджувальну нараду.
В узгоджувальній нараді беруть участь представники дозвільного органу, компетентних органів та оператора установки, а також представники інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадськості, які подали зауваження і пропозиції згідно з цим Законом.
Узгоджувальна нарада скликається після завершення строку розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) компетентними органами та проводиться не пізніше ніж за 10 робочих днів до завершення строку видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) або відмови у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього). До скликання узгоджувальної наради дозвільний орган готує проект інтегрованого довкіллєвого дозволу та забезпечує доступ до нього через засоби Реєстру. Рішення, ухвалені за результатами узгоджувальної наради, оформлюються протоколом. Порядок проведення узгоджувальної наради, вимоги до форми і змісту протоколу узгоджувальної наради затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Дозвільний орган оприлюднює протокол узгоджувальної наради через засоби Реєстру не пізніше ніж через три робочі дні з дня її проведення. Оператор установки протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення протоколу узгоджувальної наради надає дозвільному органу через засоби Реєстру письмову згоду оператора установки з умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Стаття 8. Транскордонні консультації
1. Транскордонні консультації щодо ймовірного значного негативного впливу на довкілля іноземних держав внаслідок експлуатації установок, розташованих в Україні, а також ймовірного значного негативного впливу на довкілля України внаслідок експлуатації установок, розташованих в іноземних державах (далі - транскордонні консультації), проводяться у випадках, передбачених міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
2. Якщо дозвільний орган вважає, що установка може спричинити значний негативний вплив на довкілля іноземних держав, або якщо від іноземної держави, що може зазнати такого впливу, надійде відповідний запит, дозвільний орган направляє такій державі інформацію, що міститься в оголошенні про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), та одночасно забезпечує їй доступ до заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки.
Зазначена інформація є основою для будь-яких транскордонних консультацій з іноземною державою.
3. Дозвільний орган узгоджує з іноземною державою порядок забезпечення можливості подання іноземною громадськістю протягом строку транскордонних консультацій зауважень і пропозицій до заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки, щодо видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та його умов.
4. Результати транскордонних консультацій враховуються під час видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) або під час прийняття рішення про відмову у його видачі (внесенні змін до нього). З цією метою дозвільний орган може скликати узгоджувальну нараду, передбачену цим Законом.
5. Дозвільний орган інформує іноземну державу, з якою проводилися транскордонні консультації, про видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) або про відмову у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього) та направляє їй інформацію, зазначену у статті 15 цього Закону.
6. Порядок проведення транскордонних консультацій затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 9. Видача інтегрованого довкіллєвого дозволу
1. Дозвільний орган видає інтегрований довкіллєвий дозвіл (вносить зміни до нього) або приймає рішення про відмову у видачі (внесенні змін) за результатами розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором установки, висновків та пропозицій компетентних органів, а також зауважень і пропозицій інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (у разі подання), на підставі протоколів узгоджувальної наради (у разі проведення), з урахуванням результатів громадського обговорення та транскордонних консультацій (у разі проведення).
2. У випадках, передбачених цим Законом, під час видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) або під час прийняття рішення про відмову у його видачі (внесенні змін до нього) дозвільний орган враховує результати оцінки впливу на довкілля.
3. Інтегрований довкіллєвий дозвіл або рішення про відмову у його видачі видається протягом 30 робочих днів з дня завершення розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів компетентними органами.
У разі розгляду питання про надання відступу згідно з цим Законом інтегрований довкіллєвий дозвіл або рішення про відмову у його видачі (внесенні змін до нього) видається протягом 45 робочих днів з дня завершення розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів компетентними органами.
У разі проведення транскордонних консультацій інтегрований довкіллєвий дозвіл або рішення про відмову у його видачі (внесенні змін до нього) видається протягом 25 робочих днів з дня їх завершення.
Стаття 10. Вимоги до змісту та умови інтегрованого довкіллєвого дозволу
1. Інтегрований довкіллєвий дозвіл складається з описової, мотивувальної частин та умов, які є невід’ємною частиною інтегрованого довкіллєвого дозволу.
2. В описовій частині наводяться:
1) опис установки та її діяльності;
2) дата початку провадження діяльності (для установок, що вводяться в експлуатацію вперше);
3) опис процедури розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором;
4) інформація про висновки і пропозиції компетентних органів та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі;
5) інформація про зауваження і пропозиції інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі;
6) інформація про зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення та транскордонних консультацій (у разі проведення), та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі.
3. Мотивувальна частина містить:
1) підстави, на яких ґрунтується інтегрований довкіллєвий дозвіл;
2) перелік висновків найкращих доступних технологій та методів управління для основних та допоміжних видів діяльності (за наявності);
3) зв’язок, співвідношення, відповідність технологій та методів управління, а також викидів з установки найкращим доступним технологіям та методам управління і нормативам гранично допустимих викидів, визначеним у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, та обґрунтування визначених у зв’язку з цим умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, у тому числі гранично допустимих викидів, згідно з цим Законом;
4) обґрунтування надання відступу (у разі надання) та умов інтегрованого довкіллєвого дозволу згідно з наданим відступом.
4. Вимоги до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу затверджуються Кабінетом Міністрів України.
5. Дозвільний орган визначає в інтегрованому довкіллєвому дозволі умови відповідно до частин шостої - дванадцятої цієї статті, у тому числі заходи, необхідні для забезпечення дотримання основних обов’язків оператора установки, визначених цим Законом. Інтегрований довкіллєвий дозвіл та його умови є обов’язковими для експлуатації установки.
6. Умови інтегрованого довкіллєвого дозволу включають:
1) гранично допустимі викиди;
2) ліміти забору води, ліміти використання води, ліміти скидання забруднюючих речовин, інші характеристики водокористування (передача води, скидання зворотних (стічних) вод, використання води в системах оборотного та повторного водопостачання), умови спеціального водокористування;
3) вимоги та заходи, передбачені водним законодавством, законодавством у сфері охорони атмосферного повітря, управління відходами, запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, енергозбереження та охорони земель, громадського здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення;
4) вимоги, що забезпечують захист земель та підземних вод, а також заходи з обліку та управління відходами, що утворюються внаслідок діяльності установки;
5) вимоги до моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод згідно з цим Законом, які визначають методику, частоту вимірювання та порядок проведення оцінки його результатів.
Якщо визначаються інші гранично допустимі викиди, ніж нормативи гранично допустимих викидів, визначені у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, вимоги до моніторингу викидів забезпечують доступність результатів моніторингу викидів за ті самі періоди часу та для тих самих контрольних умов, що й для нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління;
6) зобов’язання періодично, у строки, визначені дозвільним органом, подавати йому на основі результатів моніторингу викидів та моніторингу забруднення земель та підземних вод, зазначеного у пункті 5 цієї частини, звіт оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Якщо визначаються інші гранично допустимі викиди, ніж нормативи гранично допустимих викидів, визначені у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, одночасно умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу встановлюється зобов’язання оператора установки надавати у звіті оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу стислий виклад результатів моніторингу викидів, що дає змогу здійснити порівняння з нормативами гранично допустимих викидів, визначеними у висновках найкращих доступних технологій та методів управління;
7) у випадках, передбачених законодавством, зобов’язання проводити екологічний аудит та енергетичний аудит;
8) вимоги до регулярного забезпечення здійснення та оцінки ефективності заходів, вжитих для запобігання викидам у землю та підземні води на виконання пункту 4 цієї частини, та вимоги до моніторингу забруднення земель та підземних вод на предмет наявності і концентрації небезпечних речовин, які використовуються, виробляються або вивільняються установкою або утворюються внаслідок її діяльності та які ймовірно можуть бути виявлені на промисловому майданчику і можуть спричинити забруднення земель та підземних вод у межах промислового майданчика;
9) вимоги до здійснення заходів, пов’язаних з іншими умовами, ніж нормальні умови експлуатації установки, зокрема запуск, зупинка, витік, несправність, короткочасний простій, припинення експлуатації установки;
10) положення щодо мінімізації забруднення, що поширюється на великі відстані, або транскордонного забруднення;
11) вимоги до контролю оператором установки за дотриманням гранично допустимих викидів або посилання на відповідні вимоги законодавства щодо такого контролю;
12) вимоги до припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика або його частини згідно із статтею 25 цього Закону.
7. Умови інтегрованого довкіллєвого дозволу визначаються згідно з висновками найкращих доступних технологій та методів управління. Визначені таким чином умови інтегрованого довкіллєвого дозволу не можуть встановлювати обов’язок оператора установки використовувати жодний конкретний метод управління або технологію.
8. Якщо дозвільний орган визначає умови інтегрованого довкіллєвого дозволу на основі найкращих доступних технологій та методів управління, не описаних в жодних пов’язаних з діяльністю установки висновках найкращих доступних технологій та методів управління, такі найкращі доступні технології та методи управління повинні відповідати критеріям, визначеним статтею 12 цього Закону, а гранично допустимі викиди повинні відповідати вимогам статті 11 цього Закону.
9. Якщо висновки найкращих доступних технологій та методів управління, зазначені у частині восьмій цієї статті, не визначають нормативів гранично допустимих викидів, умови інтегрованого довкіллєвого дозволу повинні гарантувати рівень захисту довкілля, еквівалентний найкращим доступним технологіям та методам управління, визначеним у цих висновках найкращих доступних технологій та методів управління.
10. Якщо діяльність або тип виробничого процесу, що застосовуються в установці, не включені до будь-яких висновків найкращих доступних технологій та методів управління або якщо такі висновки не стосуються всіх потенційних впливів діяльності або виробничого процесу на довкілля, дозвільний орган за результатами розгляду на узгоджувальній нараді, передбаченій цим Законом, визначає умови інтегрованого довкіллєвого дозволу згідно з найкращими доступними технологіями та методами управління, які він визначив для видів діяльності або виробничих процесів на основі критеріїв для визначення найкращих доступних технологій та методів управління, встановлених цим Законом, та екологічних нормативів.
11. Якщо оператор установки, використовуючи найкращі доступні технології та методи управління, не забезпечує досягнення екологічних нормативів якості води або нормативів якості атмосферного повітря, дозвільний орган з метою забезпечення досягнення цих нормативів визначає додаткові заходи або визначає більш суворі умови інтегрованого довкіллєвого дозволу, ніж ті, яких можливо досягти під час використання найкращих доступних технологій та методів управління, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління.
12. Під час визначення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу для видів діяльності, визначених пунктами 31 та 35 додатку до цього Закону, враховуються вимоги законодавства про захист тварин від жорстокого поводження.
Стаття 11. Гранично допустимі викиди
1. Дозвільний орган в умовах інтегрованого довкіллєвого дозволу визначає гранично допустимі викиди для речовин, вібрації, тепла, шуму, інших фізичних та біологічних факторів, які вивільнятимуться внаслідок діяльності установки, згідно з висновками найкращих доступних технологій та методів управління, а для викидів, які не включені до таких висновків, а також у разі відсутності затверджених висновків найкращих доступних технологій та методів управління - екологічними нормативами. Переліки забруднюючих речовин, фізичних та біологічних факторів, які підлягають регулюванню згідно з цією частиною, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. У випадках, передбачених висновками найкращих доступних технологій та методів управління або умовами до технологічного процесу, гранично допустимі викиди можуть доповнюватися або замінюватися іншими параметрами чи технічними заходами, що забезпечують еквівалентний рівень захисту довкілля.
3. Дозвільний орган визначає гранично допустимі викиди, за яких за нормальних умов експлуатації установки викиди не перевищуватимуть нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, шляхом:
1) визначення гранично допустимих викидів, що не перевищують нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління. Такі гранично допустимі викиди виражаються в таких самих значеннях, для таких самих або менших проміжків часу та за таких самих контрольних умов, що і для нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління; або
2) визначення інших гранично допустимих викидів у частині їх значень, строків та контрольних умов. У такому разі дозвільний орган не менше одного разу на рік оцінює результати моніторингу викидів, з тим щоб забезпечити відсутність у викидах за нормальних умов експлуатації перевищення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління.
4. Якщо інше не встановлено законодавством, гранично допустимі викиди визначаються в точці вивільнення з установки. Розбавлення до точки вивільнення з установки не береться до уваги під час визначення гранично допустимих викидів. У разі опосередкованого вивільнення забруднюючих речовин у водний об’єкт дозвільний орган під час визначення гранично допустимих викидів відповідної установки може враховувати ефективність очисних споруд систем централізованого водовідведення, за умови що при цьому забезпечується еквівалентний рівень захисту довкілля в цілому та це не призводить до вищих рівнів забруднення.
Стаття 12. Критерії для визначення найкращих доступних технологій та методів управління
1. Для цілей оцінки відповідності технологій та методів управління, зазначених у заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), найкращим доступним технологіям та методам управління, а також для визначення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу за відсутності затверджених висновків найкращих доступних технологій та методів управління або для визначення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу на основі найкращої доступної технології, не описаної в жодних пов’язаних з діяльністю установки висновках найкращих доступних технологій та методів управління, оператор установки та дозвільний орган керуються такими критеріями:
1) застосування маловідходних технологій;
2) використання менш небезпечних речовин;
3) відновлення та рециклінг речовин, що утворюються та використовуються у виробничому процесі, та оброблення відходів;
4) зіставні процеси, технічні засоби та методи експлуатації, що були успішно випробовувані у промисловому масштабі;
5) технологічний прогрес та зміни в наукових знаннях та розумінні;
6) характер, вплив та обсяги викидів;
7) дата введення установки в експлуатацію;
8) строк впровадження найкращої доступної технології та методів управління;
9) споживання та характер сировини (у тому числі води), що використовується у виробничому процесі, та енергоефективність;
10) необхідність запобігання або зменшення до мінімуму загального впливу викидів на довкілля та ризиків, у тому числі для життя і здоров’я людини, пов’язаних з таким впливом;
11) необхідність запобігання аваріям та мінімізації їх наслідків для довкілля та здоров’я населення;
12) інформація, опублікована міжнародними міжурядовими організаціями.
Стаття 13. Відступ
1. Дозвільний орган може визначити для конкретної установки менш жорсткі гранично допустимі викиди, ніж нормативи, визначені у висновках найкращих доступних технологій та методів управління (відступ), у випадках та порядку, визначених цією статтею.