• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення

Верховна Рада України  | Закон, Перелік від 16.07.2024 № 3855-IX | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон, Перелік
  • Дата: 16.07.2024
  • Номер: 3855-IX
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон, Перелік
  • Дата: 16.07.2024
  • Номер: 3855-IX
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
Відступ надається за наявності таких, що набрали чинності, висновків найкращих доступних технологій та методів управління для відповідного виду діяльності, що провадиться на установці, та застосовується з дати, зазначеної в таких висновках.
2. Відступ надається в разі отримання вперше інтегрованого довкіллєвого дозволу для установки, що експлуатується, або у разі оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 23 цього Закону.
Відступ надається за умови, що з поданої оператором установки згідно із статтею 4 цього Закону оцінки відступу можна дійти висновку про те, що досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління для відповідного виду діяльності, що провадиться на установці, становить непропорційно високу вартість порівняно з перевагами для довкілля у зв’язку з географічним розташуванням, місцевими екологічними умовами установки або технічними характеристиками установки, що впливають на збільшення вартості досягнення цією установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з іншими установками, на яких провадиться такий самий вид діяльності або технологічний процес.
Відступ щодо установок, що вводяться в експлуатацію вперше, не надається.
3. Вимоги до розроблення, форми та змісту оцінки відступу та показники критерію непропорційно високої вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, порівняно з перевагами для довкілля, а також методика розрахунку вартості досягнення установкою гранично допустимих викидів, визначених у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, у співвідношенні з перевагами для довкілля затверджуються Кабінетом Міністрів України.
4. Гранично допустимі викиди, зазначені в частині першій цієї статті, не повинні перевищувати нормативів гранично допустимих викидів, визначених у нормативах для спалювальних установок, установок спалювання відходів, установок сумісного спалювання відходів, установок та видів діяльності, в яких застосовуються органічні розчинники, та установок, що виробляють двоокис титану.
5. Відступ надається на строк здійснення конкретних заходів, визначених умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу, і який не може перевищувати сім років з дня застосування висновків найкращих доступних технологій та методів управління, щодо яких надано відступ. У випадках, передбачених статтею 23 цього Закону, підстави для надання відступу підлягають перегляду. Строк наданого відступу не підлягає продовженню.
6. Відступ не надається, якщо дозвільний орган у разі надання відступу не зможе забезпечити відповідність екологічним, державним медико-санітарним нормативам та державним медико-санітарним правилам, затвердженим відповідно до законодавства.
7. Дозвільний орган надає тимчасові відступи оператору установки від вимог пунктів 1 і 2 частини першої статті 16, частини сьомої статті 10 і частини третьої статті 11 цього Закону для здійснення випробувань, застосування новітніх технологій та методів управління, зазначених у довідкових референтних документах з найкращих доступних технологій та методів управління (BREFs), на сумарний строк, що не перевищує дев’яти місяців, за умови що після закінчення зазначеного періоду зупиняється використання технології або в результаті її застосування досягаються гранично допустимі викиди, що принаймні відповідають нормативам гранично допустимих викидів, визначеним у висновках найкращих доступних технологій та методів управління для відповідного виду діяльності, що провадиться на установці.
Стаття 14. Відмова у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього)
1. Дозвільний орган відмовляє у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього), якщо:
1) оператор установки подав неповний пакет документів, необхідних для отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), визначених цим Законом;
2) заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та додані до неї документи, подані оператором установки, не відповідають вимогам до форми і змісту, визначеним законодавством;
3) оператор установки не надав письмової згоди з умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу у випадках, передбачених частиною п’ятою статті 7 цього Закону;
4) у заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документах, поданих оператором установки, виявлено недостовірну інформацію;
5) експлуатація установки не відповідає вимогам цього Закону;
6) до власника установки, оператора установки або осіб, які перебувають під їхнім контролем, застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції";
7) оператор установки порушив процедуру отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу, визначену цим Законом.
Стаття 15. Інформування про видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу
1. Дозвільний орган інформує оператора установки про видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу через засоби Реєстру та одночасно оприлюднює у такий самий спосіб:
1) виданий інтегрований довкіллєвий дозвіл та будь-які зміни, внесені до нього;
2) протокол узгоджувальної наради (з письмовою згодою оператора установки з умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу - у разі надання);
3) звіт про громадське обговорення;
4) рішення про відмову у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього) - у разі прийняття такого рішення.
2. Оператор установки забезпечує оприлюднення інформації про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу у спосіб, передбачений частиною третьою статті 6 цього Закону, протягом 10 робочих днів з дня отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Стаття 16. Основні обов’язки оператора установки
1. Оператор установки зобов’язаний:
1) вживати заходів для запобігання забрудненню;
2) застосовувати найкращі доступні технології та методи управління;
3) не спричиняти забруднення, внаслідок якого порушуватимуться екологічні, державні медико-санітарні нормативи та державні медико-санітарні правила;
4) запобігати утворенню відходів;
5) у разі утворення відходів здійснювати в порядку пріоритетності їх підготовку до повторного використання, рециклінг або відновлення, а якщо це технічно та економічно неможливо - видалення, при цьому уникаючи або зменшуючи будь-який негативний вплив на довкілля;
6) раціонально використовувати енергію;
7) вживати заходів для запобігання аваріям та мінімізації їх наслідків;
8) у разі припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини вживати заходів для уникнення ризику забруднення та повернення промислового майданчика до стану, який відповідає вимогам, визначеним статтею 25 цього Закону.
З метою реалізації вимог цього Закону оператор установки утворює структурний підрозділ з охорони довкілля та визначає його функції.
2. У разі зміни оператора установки до нього переходять усі обов’язки, передбачені інтегрованим довкіллєвим дозволом та цим Законом.
Стаття 17. Дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу
1. Оператор установки забезпечує дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та згідно з пунктом 6 частини шостої статті 10 цього Закону подає до дозвільного органу через засоби Реєстру звіт оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу. Інформація, на основі якої складено звіт оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, зберігається протягом усього часу експлуатації установки та до припинення експлуатації установки згідно із статтею 25 цього Закону.
Звіт оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу подається один раз на рік не пізніше 31 березня року, наступного за звітним. У разі надання відступу згідно із статтею 13 цього Закону дозвільний орган може встановити зобов’язання подання йому звіту оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу більше ніж один раз на рік.
Форма звіту оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та вимоги до його змісту затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
2. У разі порушення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу оператор установки забезпечує:
1) інформування протягом 24 годин дозвільного та контролюючого органів;
2) вжиття заходів для забезпечення дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу у найкоротший можливий строк;
3) вжиття заходів, які визнані дозвільним або контролюючим органом необхідними для відновлення дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, у строк, визначений відповідним органом.
3. Порушення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу є підставою для проведення перевірки установки згідно з частиною п’ятою статті 20 цього Закону. Якщо порушення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу становить безпосередню небезпеку для життя і здоров’я людей або створює загрозу заподіяння шкоди довкіллю, оператор установки зобов’язаний тимчасово, до вжиття заходів, передбачених частиною другою цієї статті, та відновлення дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, припинити експлуатацію установки.
Стаття 18. Аварії та порушення робочого стану установки, що можуть призвести до виникнення аварій
1. У разі виникнення аварії або порушення робочого стану установки, що може призвести до виникнення аварії, становить безпосередню небезпеку для життя і здоров’я людей або створює загрозу заподіяння шкоди довкіллю, оператор установки негайно забезпечує:
1) інформування органу місцевого самоврядування, дозвільного органу, контролюючого органу, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів за місцезнаходженням установки;
2) вжиття заходів для обмеження наслідків для довкілля та для запобігання виникненню аварій у майбутньому;
3) вжиття заходів, які визнані контролюючим органом необхідними для обмеження наслідків для довкілля та для запобігання виникненню аварій у майбутньому.
Повідомлення про аварію або порушення робочого стану установки, що може призвести до виникнення аварій, є підставою для проведення перевірки установки згідно з частиною п’ятою статті 20 цього Закону.
Інші заходи, спрямовані на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу, здійснюються оператором установки в рамках роботи функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Закону України "Про об’єкти підвищеної небезпеки".
Стаття 19. Вимоги до моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод
1. Частота вимірювань та вимоги до моніторингу викидів, передбачені пунктом 5 частини шостої статті 10 цього Закону, визначаються дозвільним органом в інтегрованому довкіллєвому дозволі для кожної окремої установки згідно з висновками найкращих доступних технологій та методів управління і екологічними нормативами.
2. В умовах інтегрованого довкіллєвого дозволу визначаються вимоги щодо встановлення та функціонування автоматизованого обладнання для моніторингу викидів у порядку та випадках, передбачених висновками найкращих доступних технологій та методів управління і екологічними нормативами.
3. Автоматизоване обладнання для моніторингу викидів підлягає контролю його встановлення і функціонування та щорічній повірці відповідно до вимог законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Якщо до складу автоматизованого обладнання для моніторингу викидів та автоматизованих систем вимірювання входять засоби вимірювальної техніки, такі засоби повинні відповідати вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
4. Автоматизовані системи вимірювання підлягають контролю за допомогою паралельних вимірювань з використанням контрольних методів не менше одного разу на рік.
5. Результати моніторингу викидів, отримані з використанням автоматизованих систем вимірювання, передаються до дозвільного та контролюючого органів в режимі реального часу.
Порядок передачі результатів моніторингу викидів у режимі реального часу затверджується Кабінетом Міністрів України.
6. З урахуванням вимог висновків найкращих доступних технологій та методів управління періодичний моніторинг забруднення підземних вод здійснюється не менше одного разу на п’ять років, моніторинг забруднення земель - не менше одного разу на 10 років, якщо він не ґрунтується на принципі систематичної оцінки ризику забруднення.
7. Розташування точок відбору проб та вимірювання для потреб моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод визначаються в інтегрованому довкіллєвому дозволі.
8. Оператор установки здійснює реєстрацію, оброблення та представлення результатів моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод таким чином, щоб забезпечити контролюючому органу можливість перевірки їх достовірності та контролю за дотриманням умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
9. Результати моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод зберігаються протягом усього часу експлуатації установки та до припинення експлуатації установки згідно із статтею 25 цього Закону. Результати моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод подаються до дозвільного та контролюючого органів згідно з вимогами цього Закону.
Стаття 20. Державний нагляд (контроль) за дотриманням умов інтегрованого довкіллєвого дозволу операторами установок
1. Державний нагляд (контроль) за дотриманням умов інтегрованого довкіллєвого дозволу операторами установок здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
2. Перевірка дотримання операторами установок умов інтегрованого довкіллєвого дозволу здійснюється контролюючим органом за переліком установок, що підлягають перевірці на предмет дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Дозвільний орган щокварталу переглядає, затверджує та надсилає до контролюючого органу через засоби Реєстру перелік установок, що підлягають перевірці на предмет дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, який, зокрема, містить:
1) назву установки;
2) реєстраційний номер справи про інтегрований довкіллєвий дозвіл у Реєстрі;
3) інформацію про оператора установки (найменування та місцезнаходження);
4) місцезнаходження установки;
5) географічні координати промислового майданчика;
6) територію, яка підлягає перевірці;
7) перелік компетентних органів, які в межах компетенції залучаються до перевірки дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу згідно з частиною четвертою цієї статті;
8) рекомендації, які необхідно врахувати під час перевірки дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу;
9) періодичність проведення перевірок дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Періодичність проведення перевірок дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу визначається на основі систематичної оцінки ризиків для довкілля та не перевищує одного року для установок з найвищим рівнем ризику, трьох років - для установок з найнижчим рівнем ризику. Систематична оцінка ризиків для довкілля здійснюється на основі критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності на підставі інтегрованого довкіллєвого дозволу, які затверджуються Кабінетом Міністрів України і враховують:
потенційний та фактичний негативний вплив установки на життя і здоров’я людей та довкілля, враховуючи рівні та види викидів, чутливість місцевого довкілля та ризик виникнення аварій;
практику дотримання (недотримання) оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
3. Перелік установок, що підлягають перевірці на предмет дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, включає всі установки, на які видано інтегрований довкіллєвий дозвіл.
4. Перевірка дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу здійснюється з виїздом на об’єкт. До перевірки можуть залучатися інші органи державного нагляду (контролю) у межах їхньої компетенції, а також органи місцевого самоврядування відповідних територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки.
Якщо під час перевірки дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу виявлено недотримання таких умов, протягом шести місяців після завершення перевірки проводиться повторна перевірка оператора установки на предмет усунення виявлених порушень.
5. Перевірки установок проводяться також на підставі звернення громадськості, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування відповідних територіальних громад, які можуть зазнати впливу внаслідок діяльності установки, а також обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів за місцезнаходженням установки щодо порушення природоохоронного законодавства внаслідок діяльності установки або у випадках, передбачених абзацом третім частини третьої статті 7, частиною третьою статті 17, статтею 18 та частиною сьомою статті 25 цього Закону.
6. За результатами перевірки установки контролюючий орган складає акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю). Для усунення виявлених порушень контролюючий орган видає припис, розпорядження або інший розпорядчий документ із зазначенням строку для усунення виявленого порушення.
Документи, складені контролюючим органом за результатами перевірки установки, доводяться до відома оператора установки та вносяться до Реєстру протягом 10 робочих днів з дня завершення перевірки.
Перелік питань щодо проведення державного нагляду (контролю) за дотриманням оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу визначається в уніфікованій формі акта.
7. Контролюючий орган у межах своєї компетенції вживає заходів для забезпечення дотримання оператором установки умов інтегрованого довкіллєвого дозволу та своєчасного здійснення оператором установки заходів, зазначених у документах, складених контролюючим органом за результатами перевірки.
У разі виявлення підстав для відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу контролюючий орган звертається до дозвільного органу згідно із статтею 24 цього Закону.
Стаття 21. Внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу у разі змін у характері чи функціонуванні установки або в разі її розширення
1. Оператор установки інформує дозвільний орган про будь-які заплановані зміни в характері чи функціонуванні установки або про її розширення.
2. Якщо дозвільний орган на основі інформації, отриманої від оператора установки згідно з частиною першою цієї статті, обґрунтовано вважає, що заплановані зміни в характері чи функціонуванні установки або її розширення вимагають внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу, протягом 20 робочих днів з дня отримання такої інформації він повідомляє оператору установки через засоби Реєстру про необхідність внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу з наведенням обґрунтування.
У такому разі оператор установки подає до дозвільного органу заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) в порядку, передбаченому цим Законом.
3. Значними вважаються будь-які зміни в характері чи функціонуванні установки або її розширення, якщо такі зміни або розширення дорівнюють або перевищують порогові значення, а також будь-які зміни в характері чи функціонуванні установки або її розширення, крім тих, що відповідають критеріям визначення розширень і змін діяльності та об’єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля, затверджених Кабінетом Міністрів України. При цьому застосовуються порогові значення, наведені у додатку до цього Закону.
4. Якщо оператор установки, з урахуванням частини третьої цієї статті, вважає, що заплановані зміни в характері чи функціонуванні установки або її розширення вимагають внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу, він може подати заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) одночасно з поданням до дозвільного органу інформації відповідно до частини першої цієї статті.
5. Зміни у характері чи функціонуванні установки або її розширення, які вимагають внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу, до внесення таких змін забороняються.
Стаття 22. Внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу за спрощеною процедурою
1. Внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу за спрощеною процедурою здійснюється в таких випадках:
1) зміна оператора установки;
2) зміна кодування або назви хімічних речовин, які використовуються в установці, без зміни їх складу;
3) зміна кодування або назви відходів, що утворюються внаслідок діяльності установки, без зміни їх складу;
4) зміна одиниць вимірювання, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність та використовуються для визначення складу ресурсів;
5) зміна назви допоміжного обладнання або його кількості, яка не вимагає внесення змін до умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
2. У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, оператор установки протягом п’яти робочих днів з дня настання відповідної підстави звертається до дозвільного органу через засоби Реєстру із заявою про внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу за спрощеною процедурою.
3. Дозвільний орган вносить зміни до інтегрованого довкіллєвого дозволу у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня звернення оператора установки, повідомляє про це оператору установки та одночасно оприлюднює інтегрований довкіллєвий дозвіл з внесеними змінами через засоби Реєстру.
Стаття 23. Внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу в разі перегляду та оновлення його умов
1. Дозвільний орган переглядає умови інтегрованого довкіллєвого дозволу та в разі необхідності оновлює їх шляхом внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу в таких випадках:
1) протягом чотирьох років з дня набрання чинності висновками найкращих доступних технологій та методів управління для основних видів діяльності або виробничих процесів, включених до виданого інтегрованого довкіллєвого дозволу;
2) протягом чотирьох років з дня набрання чинності оновленими висновками найкращих доступних технологій та методів управління для основних видів діяльності або виробничих процесів, на основі яких видано інтегрований довкіллєвий дозвіл та визначені його умови;
3) один раз на вісім років, якщо не затверджені висновки найкращих доступних технологій та методів управління для основних видів діяльності або виробничих процесів або якщо установку не включено до сфери регулювання жодних висновків найкращих доступних технологій та методів управління;
4) з метою забезпечення відповідності екологічним, державним медико-санітарним нормативам та державним медико-санітарним правилам, затвердженим відповідно до законодавства;
5) у зв’язку з внесенням змін до законодавства, на основі якого були визначені умови інтегрованого довкіллєвого дозволу;
6) забруднення, спричинене установкою, є настільки значним, що не забезпечується відповідність екологічним, державним медико-санітарним нормативам та державним медико-санітарним правилам і у зв’язку з цим необхідно переглянути визначені у дозволі гранично допустимі викиди або визначити додаткові гранично допустимі викиди (у тому числі за зверненням контролюючого органу);
7) вимоги безпечності експлуатації установки потребують застосування інших технологій (у тому числі за зверненням контролюючого органу);
8) настання небезпечної події, що призводить до необхідності перегляду умов інтегрованого довкіллєвого дозволу.
2. У разі необхідності оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу шляхом внесення змін до нього дозвільний орган не пізніше ніж через шість місяців з дня настання обставин, зазначених у частині першій цієї статті, надає оператору установки через засоби Реєстру рішення (вимогу) про необхідність оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, в якому наводить обґрунтування необхідності оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, строки виконання цієї вимоги та іншу інформацію, передбачену цим Законом.
3. Внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу в разі перегляду та оновлення його умов здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом для видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу.
4. Під час перегляду та оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу дозвільний орган використовує інформацію, зібрану в результаті перевірок, надані оператором установки на запит дозвільного органу результати моніторингу викидів, моніторингу забруднення земель та підземних вод, а також враховує висновки найкращих доступних технологій та методів управління, затверджені після видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення останніх змін до нього).
Стаття 24. Відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу
1. Інтегрований довкіллєвий дозвіл може бути відкликаний за ініціативою оператора установки або дозвільного органу згідно із Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, у таких випадках:
1) за заявою оператора установки;
2) припинення експлуатації установки за умови дотримання вимог статті 25 цього Закону;
3) вчинення протягом одного року двох і більше незаконних перешкоджань проведенню контролюючим органом перевірки згідно із статтею 20 цього Закону, встановлених рішенням суду, що набрало законної сили;
4) невиконання оператором установки вимоги дозвільного органу щодо внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу в разі перегляду та оновлення його умов відповідно до статті 23 цього Закону;
5) змін у характері чи функціонуванні установки або її розширення, які вимагають внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу, до внесення таких змін, виявлених під час проведення контролюючим органом перевірки згідно із статтею 20 цього Закону або за результатами розгляду дозвільним органом звітності оператора установки, поданої згідно із статтею 17 цього Закону;
6) застосування до власника установки, оператора установки або осіб, які перебувають під їхнім контролем, спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції";
7) провадження діяльності, на яку отримано інтегрований довкіллєвий дозвіл, не розпочато протягом чотирьох років з дати, визначеної в такому дозволі, а якщо така дата не визначена - протягом двох років з дати введення установки в експлуатацію;
8) порушення оператором установки інтегрованого довкіллєвого дозволу або його умов, щодо яких надавався припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про їх усунення із зазначенням строку для такого усунення.
2. Відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу дозвільним органом здійснюється в порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті.
3. Дозвільний орган на власний розсуд або у строк, що не перевищує 20 робочих днів з дня звернення до нього компетентних органів, інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або громадськості, приймає рішення про початок адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу за власною ініціативою та надсилає його оператору установки через засоби Реєстру. Рішення про початок адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу за ініціативою оператора установки приймається дозвільним органом не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідної заяви оператора установки. Рішення про початок адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу одночасно оприлюднюється через засоби Реєстру і повинно містити підстави та бути обґрунтованим.
4. У строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня оприлюднення рішення про початок адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу через засоби Реєстру, оператор установки має право подати до дозвільного органу заперечення, пояснення та будь-яку додаткову інформацію, а також вимагати проведення узгоджувальної наради, передбаченої цим Законом.
5. Дозвільний орган приймає рішення про відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу або про закриття адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня отримання заперечень, пояснень та будь-якої додаткової інформації від оператора установки, або у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня проведення узгоджувальної наради, передбаченої цим Законом, та повідомляє про це оператору установки через засоби Реєстру. Рішення про відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу або про закриття адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу оприлюднюється через засоби Реєстру і повинно бути обґрунтованим. У рішенні про відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу або у рішенні про закриття адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу зазначається порядок його оскарження до адміністративного суду.
6. У рішенні дозвільного органу про відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу вирішується питання про забезпечення виконання обов’язків, передбачених статтею 25 цього Закону.
Стаття 25. Припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика
1. У разі припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини оператор установки забезпечує виконання вимог частин четвертої - шостої цієї статті та несе відповідальність за їх недотримання. Якщо оператор установки не забезпечив виконання вимог частин четвертої - шостої цієї статті, обов’язки та відповідальність за їх виконання покладаються на власника (власників) установки.
У разі припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини внаслідок банкрутства витрати, пов’язані з виконанням вимог частин четвертої - шостої цієї статті, задовольняються в порядку, визначеному Кодексом України з процедур банкрутства.
2. Якщо діяльність установки включає використання, вироблення або вивільнення небезпечних речовин, оператор установки, беручи до уваги можливість забруднення земель або підземних вод у межах промислового майданчика, разом із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) складає та подає до дозвільного органу базовий звіт.
3. До базового звіту включається інформація, необхідна для визначення стану земель та підземних вод на момент складання звіту, з метою порівняння у кількісній формі стану, що передував видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу, та стану на момент припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини, у тому числі:
1) інформація про використання промислового майданчика на момент складання базового звіту та про використання промислового майданчика в попередні роки (за наявності);
2) інформація про вимірювання рівнів забруднення земель та підземних вод, що відображають стан на момент складання звіту (за наявності), або нові вимірювання рівнів забруднення земель та підземних вод, беручи до уваги можливість забруднення земель або підземних вод небезпечними речовинами, що будуть використовуватися, вироблятися або вивільнятися внаслідок діяльності установки.
Оператор установки може включати або додавати до базового звіту іншу інформацію.
Форма та вимоги до змісту базового звіту, оцінки стану забруднення земель та підземних вод, перелік небезпечних речовин, а також методика оцінки стану забруднення земель та підземних вод затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
4. У разі припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини оператор установки проводить оцінку стану забруднення земель та підземних вод небезпечними речовинами, що використовуються, виробляються або вивільняються установкою або утворюються внаслідок її діяльності, та подає її результати до дозвільного органу. У разі якщо установка спричинила збільшення забруднення земель або підземних вод порівняно із станом, визначеним у базовому звіті, оператор установки вживає заходів до усунення забруднення з метою повернення промислового майданчика до стану, зазначеного в базовому звіті, та повідомляє про вжиті заходи контролюючому органу.
5. Якщо забруднення земель або підземних вод у межах промислового майданчика становить загрозу життю і здоров’ю людей або довкіллю внаслідок, у тому числі, дозволених видів діяльності, що провадилися на установці до отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу, та враховуючи стан промислового майданчика, зазначений у заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), оператор установки вживає заходів, спрямованих на усунення, обмеження, ізолювання або зменшення небезпечних речовин, для того щоб промисловий майданчик, враховуючи його поточне або майбутнє дозволене використання, припинив становити таку загрозу, та повідомляє про вжиті заходи контролюючому органу.
6. Якщо від оператора установки не вимагається складання базового звіту, передбаченого частиною другою цієї статті, у разі припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика чи його частини, оператор установки вживає заходів, спрямованих на усунення, обмеження, ізолювання або зменшення небезпечних речовин, для того щоб промисловий майданчик, враховуючи його поточне або майбутнє дозволене використання, припинив становити загрозу життю і здоров’ю людей або довкіллю, пов’язану із забрудненням земель або підземних вод внаслідок, у тому числі, провадження дозволених видів діяльності, та враховуючи стан промислового майданчика, зазначений у заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), та повідомляє про вжиті заходи контролюючому органу.
7. У випадках, передбачених частинами четвертою - шостою цієї статті, на підставі повідомлення про вжиті заходи, отриманого від оператора установки, контролюючий орган проводить перевірку (обстеження) промислового майданчика на предмет дотримання вимог цієї статті, складає акт за результатами здійснення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) та подає його до дозвільного органу.
Стаття 26. Єдиний державний реєстр інтегрованих довкіллєвих дозволів
1. Реєстр містить такі документи та інформацію, які вносяться до нього у випадках та порядку, визначених цим Законом, зокрема:
1) заява про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
2) заява про внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу за спрощеною процедурою;
3) базовий звіт;
4) оцінка відступу;
5) результати оцінки впливу на довкілля;
6) перелік місць, в яких можна ознайомитися із заявою про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) під час громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), та їхні адреси;
7) додаткові документи та відомості, які обґрунтовують інформацію, що наводиться в заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
8) рішення (висновок) про прийнятність заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
9) рішення (висновок) про необхідність усунення недоліків і приведення заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів у відповідність з вимогами цього Закону;
10) рішення про визнання заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) неподаною;
11) оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
12) документ, що підтверджує внесення плати за видачу інтегрованого довкіллєвого дозволу;
13) відомості, що підтверджують факт та дату опублікування, розміщення або оприлюднення в інший спосіб оголошення про початок громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього);
14) відомості про реєстрацію представників громадськості для участі у громадських слуханнях;
15) інформація про час, дату, місце та адресу проведення громадських слухань;
16) зауваження та пропозиції громадськості, протокол (протоколи) громадських слухань;
17) висновки та пропозиції компетентних органів, а також зауваження та пропозиції інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, подані згідно з частиною третьою статті 7 цього Закону;
18) проект інтегрованого довкіллєвого дозволу;
19) вимога оператора установки про проведення узгоджувальної наради;
20) протокол (протоколи) узгоджувальної наради;
21) згода оператора установки з умовами інтегрованого довкіллєвого дозволу;
22) інтегрований довкіллєвий дозвіл з усіма наступними змінами, у тому числі в результаті перегляду та оновлення його умов;
23) рішення про відмову у видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесенні змін до нього);
24) звіт про громадське обговорення;
25) рішення (вимога) про необхідність оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу;
26) рішення про початок адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу;
27) рішення про відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу;
28) рішення про закриття адміністративного провадження з відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу;
29) документи, складені контролюючим органом за результатами перевірки установки;
30) звіти оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу;
31) оцінка стану забруднення земель та підземних вод небезпечними речовинами, що використовуються, виробляються або вивільняються установкою або утворюються внаслідок її діяльності.
2. Доступ до документів та інформації, що містяться в Реєстрі, а також електронна взаємодія у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та експлуатації установки забезпечуються через електронний кабінет користувача Реєстру, адресну розсилку та веб-портал Реєстру.
3. Інформація та документи, внесені до Реєстру, зберігаються протягом усього часу експлуатації установки, але не менше ніж 10 років з дня відкликання інтегрованого довкіллєвого дозволу, визнання його недійсним або його скасування, є відкритими, вільний доступ до них забезпечується через засоби Реєстру, вони також оприлюднюються і регулярно оновлюються держателем Реєстру у формі відкритих даних на веб-порталі Реєстру та на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних.
4. Держателем та адміністратором Реєстру є дозвільний орган, який визначає технічного адміністратора Реєстру та укладає з ним договір.
Дозвільний орган забезпечує користування Реєстром у порядку електронної інформаційної взаємодії між реєстрами.
Реєстр має бути інтегрованим із системою електронної взаємодії електронних ресурсів. Інформаційна взаємодія Реєстру з іншими державними електронними інформаційними ресурсами здійснюється засобами системи електронної взаємодії електронних ресурсів або інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Створення та ведення Реєстру, його програмно-технічних засобів здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів міжнародної технічної допомоги та інших не заборонених законом джерел. Власником програмно-технічних засобів Реєстру є держава.
Реєстр створюється та ведеться згідно із Законом України "Про публічні електронні реєстри".
Порядок ведення Реєстру затверджується Кабінетом Міністрів України.
5. Для цілей цього Закону будь-яка фізична або юридична особа має право безкоштовно зареєструватися в Реєстрі з метою адресного інформування про оприлюднення в ньому інформації та документів.
Стаття 27. Визнання інтегрованого довкіллєвого дозволу недійсним, адміністративне оскарження або оскарження в судовому порядку
1. Дозвільний орган визнає інтегрований довкіллєвий дозвіл недійсним у разі надання оператором установки в заяві про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та документах, зазначених у статті 4 цього Закону, недостовірної інформації або подання ним недійсних документів, а також з інших підстав та в порядку, передбачених Законом України "Про адміністративну процедуру".
2. Інтегрований довкіллєвий дозвіл, інші рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади або органів місцевого самоврядування у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), реалізації інших повноважень, передбачених цим Законом, можуть бути оскаржені в порядку адміністративного оскарження або в судовому порядку будь-якою фізичною чи юридичною особою. Адміністративне оскарження здійснюється згідно із Законом України "Про адміністративну процедуру".
3. Для цілей адміністративного оскарження інтегрованого довкіллєвого дозволу, інших рішень, дій чи бездіяльності дозвільного органу у процесі видачі інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього), реалізації інших повноважень дозвільного органу, передбачених цим Законом, дозвільний орган утворює комісію для розгляду скарг.
4. У рішенні про визнання інтегрованого довкіллєвого дозволу недійсним або у рішенні про скасування інтегрованого довкіллєвого дозволу вирішується питання про забезпечення виконання вимог частин четвертої - шостої статті 25 цього Закону.
Стаття 28. Фінансування заходів з впровадження найкращих доступних технологій та методів управління
1. Фінансування заходів з впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління здійснюється суб’єктами господарювання за рахунок власних коштів, державної допомоги, міжнародної технічної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством.
2. Державна допомога щодо фінансування заходів з впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління надається відповідно до Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання".
3. Фінансова підтримка впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління може здійснюватися за рахунок видатків Державного бюджету України відповідно до програм підтримки окремих галузей економіки, затверджених в установленому порядку.
4. Для впровадження операторами установок найкращих доступних технологій та методів управління держава може надавати пільги при ввезенні в Україну нового устаткування, обладнання, комплектуючих до них та матеріалів, які не виробляються в Україні, згідно з вимогами податкового та митного законодавства.
Стаття 29. Прикінцеві та перехідні положення
1. Цей Закон набирає чинності через 12 місяців з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 9 цієї статті, який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.
2. Висновки найкращих доступних технологій та методів управління, передбачені статтею 31-1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", застосовуються не раніше ніж через чотири роки з дня припинення або скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, крім установок, що вводяться в експлуатацію вперше, до яких висновки найкращих доступних технологій та методів управління застосовуються з дня набрання чинності такими висновками.
3. Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, дозволи на спеціальне водокористування та дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів, отримані операторами установок, втрачають чинність з дня отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу, але не пізніше ніж через чотири роки з дня набрання чинності цим Законом.
Протягом зазначеного чотирирічного строку оператори установок, що провадять види діяльності, зазначені в додатку до цього Закону, мають право до отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, дозвіл на спеціальне водокористування та дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів у порядку, встановленому законодавством.
4. Оператори установок, що вводяться в експлуатацію вперше протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом, подають заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу не пізніше ніж через три місяці з дня набрання чинності цим Законом.
5. Оператори установок, що мають намір вивести установку з експлуатації після набрання чинності цим Законом, додають до заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу заяву про зобов’язання щодо виведення установки з експлуатації із зазначенням обґрунтування та підстав для визначення кінцевого строку експлуатації установки, який не може перевищувати 10 років з дня набрання чинності цим Законом.
Умови інтегрованого довкіллєвого дозволу для установок, зазначених у цьому пункті, визначаються на основі екологічних нормативів, які є чинними на момент подання заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу, та з урахуванням строків виконання заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджених стратегічними документами національного рівня та/або регіональними програмами охорони довкілля. В інтегрованому довкіллєвому дозволі, наданому оператору такої установки, дозвільний орган визначає кінцевий строк її експлуатації, зазначений оператором установки у заяві про зобов’язання щодо виведення установки з експлуатації. Після спливу кінцевого строку експлуатація установки забороняється. Внесення змін до такого інтегрованого довкіллєвого дозволу здійснюється виключно в межах кінцевого строку експлуатації установки, при цьому кінцевий строк експлуатації таких установок не підлягає перегляду. Умови такого інтегрованого довкіллєвого дозволу, визначені на момент його видачі, не підлягають перегляду, крім випадків, передбачених статтями 21, 22 та пунктом 8 частини першої статті 23 цього Закону.
6. Оператори установок, що провадять види діяльності, зазначені у додатку до цього Закону, подають заяву про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом. До таких операторів положення частини восьмої статті 3 цього Закону, а також підпункти 1, 4 і 9 пункту 8 цієї статті застосовуються через чотири роки з дня набрання чинності цим Законом.
7. Для великих спалювальних установок, включених до Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок, умови інтегрованого довкіллєвого дозволу визначаються з урахуванням Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок.
8. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) статтю 49 Водного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 24, ст. 189) доповнити новою частиною такого змісту:
"Інтегрований довкіллєвий дозвіл видається на підставах і в порядку, визначених Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", з урахуванням вимог абзаців другого - четвертого частини шостої цієї статті. За наявності інтегрованого довкіллєвого дозволу отримання дозволу на спеціальне водокористування, умови якого щодо спеціального водокористування визначені інтегрованим довкіллєвим дозволом, не вимагається. На операторів установок, що отримали інтегрований довкіллєвий дозвіл та здійснюють на його підставі спеціальне водокористування, поширюються вимоги цього Кодексу щодо прав, обов’язків, обмежень та інших умов спеціального водокористування";
2) у Кодексі України з процедур банкрутства (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 19, ст. 74):
частину першу статті 61 після абзацу тринадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"забезпечує виконання вимог частин четвертої - шостої статті 25 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", крім випадків продажу майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу, та несе відповідальність за їх недотримання".
У зв’язку з цим абзаци чотирнадцятий - двадцять перший вважати відповідно абзацами п’ятнадцятим - двадцять другим;
частину першу статті 65 після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:
"у випадку, передбаченому абзацом чотирнадцятим частини першої статті 61 цього Кодексу, - документи, що підтверджують виконання вимог частин четвертої - шостої статті 25 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення".
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - дванадцятий вважати відповідно абзацами шостим - тринадцятим;
3) у Законі України "Про охорону навколишнього природного середовища" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., № 41, ст. 546 із наступними змінами):
у пункті "г" частини першої статті 20 слова "затвердження нормативів" замінити словами "затвердження висновків найкращих доступних технологій та методів управління, нормативів";
текст статті 31 викласти в такій редакції:
"Екологічне нормування проводиться з метою встановлення в порядку, визначеному цим розділом, комплексу обов’язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки";