• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 20.03.2022 № 326
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 березня 2022 р. № 326
Київ
Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади розробити і затвердити у шестимісячний строк методики, передбачені Порядком, затвердженим цією постановою.
3. Центральним та місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, відповідальним за визначення шкоди та збитків за напрямами, передбаченими Порядком, затвердженим цією постановою, забезпечити збір та збереження відповідної інформації.
( Пункт 3 в редакції Постанов КМ № 505 від 29.04.2022, № 1257 від 08.11.2022, № 1256 від 01.12.2023 )( Пункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1256 від 01.12.2023 )
5. Надати місцевим державним адміністраціям (на період воєнного стану - військовим адміністраціям), виконавчим комітетам сільських, селищних та міських рад право проводити аналітичну і стандартизовану оцінку шкоди та збитків, завданих внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
( Постанову доповнено пунктом 5 згідно з Постановою КМ № 951 від 22.07.2022 )
6. Відповідно до пунктів 9-12 Порядку, затвердженого цією постановою, Міністерству юстиції підготувати та подати до Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, створеного Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи про створення Розширеної часткової угоди стосовно реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, CM/Res(2023)3 від 12 травня 2023 р. (далі - Реєстр збитків), пропозиції щодо класифікації категорій шкоди та збитків з метою їх можливого врахування під час створення правил та положень, що регулюють роботу Реєстру збитків.
( Постанову доповнено пунктом 6 згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
7. Міністерству юстиції опрацювати у двомісячний строк отримані від центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів пропозиції щодо документів, які є підтвердженням відповідності шкоди та збитків критеріям, передбаченим Статутом Реєстру збитків, з метою подальшої передачі схвалених пропозицій до Реєстру збитків.
( Постанову доповнено пунктом 7 згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 71


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 березня 2022 р. № 326
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПОРЯДОК
визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації
( У тексті Порядку слово "Мінрегіон" в усіх відмінках замінено словом "Мінінфраструктури" згідно з Постановою КМ № 416 від 28.04.2023 )
1. Цей Порядок встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі - шкода та збитки), починаючи з 19 лютого 2014 року.
2. Визначення шкоди та збитків здійснюється окремо за такими напрямами:
1) людські втрати та пов’язані з ними соціальні витрати - напрям, що включає всі людські втрати (смерть або каліцтво цивільних осіб), що виникли внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а також витрати, пов’язані з призначенням різних видів державної соціальної допомоги та наданням соціальних послуг.
Основні показники, які оцінюються:
кількість цивільних осіб, загиблих внаслідок збройної агресії Російської Федерації;
кількість цивільних осіб, які втратили місце проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації;
кількість цивільних осіб, які отримують пенсію у разі втрати годувальника за осіб, загиблих внаслідок бойових дій;
кількість цивільних осіб з інвалідністю, зокрема дітей з інвалідністю, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних внаслідок бойових дій і пов’язаних із ними нещасних випадків, яким надаються соціальні гарантії та різні види державної соціальної допомоги;
кількість дітей, батьки або один із батьків яких загинули (загинув) внаслідок збройної агресії Російської Федерації або батьки яких не виконують своїх обов’язків із виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на територіях, що розташовані в районі воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Визначення шкоди та обсягу соціальних виплат, які забезпечуються відповідно до законодавства, у грошовій формі здійснюється згідно з методикою, затвердженою наказом Мінсоцполітики.
( Абзац восьмий підпункту 1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінсоцполітики;
2) економічні втрати, пов’язані з людськими втратами, - напрям, що включає непрямі економічні втрати, пов’язані із зменшенням чисельності населення та відповідним зменшенням економічних показників країни.
Основні показники, які оцінюються:
втрати валового внутрішнього продукту внаслідок загибелі людей;
втрати валового внутрішнього продукту у зв’язку з інвалідністю осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Визначення шкоди та збитків у грошовій формі здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінекономіки.
( Абзац п'ятий підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінекономіки;
3) військові втрати - напрям, що включає людські та матеріальні військові втрати і витрати, пов’язані з бойовими діями.
Основні показники, які оцінюються:
людські втрати (загибель, смерть військовослужбовців Збройних Сил, інших складових сил оборони) під час участі в антитерористичній операції, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
витрати на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців під час участі в антитерористичній операції, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
матеріальні військові втрати та витрати, пов’язані з бойовими діями;
витрати на утилізацію пошкодженої техніки і боєприпасів;
витрати, пов’язані з розмінуванням районів воєнних (бойових) дій;
кошти, стягнуті з Міноборони та інших суб’єктів сектору безпеки і оборони на підставі рішень судів України, за втрати, завдані протиправними діями Російської Федерації у вигляді терористичних актів, диверсій.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міноборони.
( Абзац дев'ятий підпункту 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та обсягу збитків за наведеним напрямом є Міноборони;
4) втрати, пов’язані із забезпеченням публічної безпеки і порядку, протидії злочинності, забезпеченням безпеки дорожнього руху, забезпеченням недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні, здійсненням пропуску через державний кордон, захистом населення і територій від надзвичайних ситуацій, бойовими діями, - напрям, що включає людські та матеріальні втрати і витрати МВС, Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, ДСНС, пов’язані із забезпеченням публічної безпеки і порядку, протидії злочинності, забезпеченням безпеки дорожнього руху, забезпеченням недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні, здійсненням пропуску через державний кордон, захистом населення і територій від надзвичайних ситуацій, під час участі в антитерористичній операції, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Основні показники, які оцінюються:
людські втрати (загибель, смерть осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (працівники міліції), поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії, Державної прикордонної служби, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту) під час участі в антитерористичній операції, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розмінування, проведення відновлювальних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
витрати на виплату одноразової грошової допомоги, надбавок, доплат, грошової компенсації, пільг особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (працівники міліції), поліцейським, військовослужбовцям Національної гвардії, Державної прикордонної служби, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, пов’язані з участю в антитерористичній операції, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також витрати на виплати членам сімей загиблих (померлих) осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (працівники міліції), поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії, Державної прикордонної служби, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
матеріальні втрати, до яких належать втрата, пошкодження та/або знищення майна МВС, Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, ДСНС, пов’язані із забезпеченням публічної безпеки і порядку, протидії злочинності, забезпеченням безпеки дорожнього руху, забезпеченням недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні, здійсненням пропуску через державний кордон, захистом населення і територій від надзвичайних ситуацій, бойовими діями, розмінуванням, проведенням відновлювальних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
витрати, пов’язані з розмінуванням, проведенням відновлювальних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
витрати на утилізацію пошкодженої техніки, озброєння і боєприпасів.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом МВС за погодженням з Міноборони, Мінінфраструктури та СБУ.
( Абзац восьмий підпункту 4 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є МВС;
5) соціальний захист ветеранів війни - витрати, пов’язані із забезпеченням заходів у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (далі - ветерани), членів сімей таких осіб та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України (далі - члени сімей ветеранів), що виникли внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Основні показники, які оцінюються:
витрати на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
витрати на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей;
витрати на здійснення заходів із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни та членів сімей ветеранів;
витрати на провадження діяльності Українського ветеранського фонду в частині надання підтримки ветеранам та членам сімей ветеранів (зокрема в період воєнного стану шляхом оплати послуг з організації надання цілодобової підтримки технічними засобами електронних комунікацій);
відшкодування витрат із створення умов з інтеграції ветеранів та членів їх сімей, що були евакуйовані, за новим місцем проживання в Україні шляхом надання одноразової фінансової допомоги у створенні належних умов для ведення підприємницької або незалежної професійної діяльності, забезпечення функціонування Українського ветеранського фонду тощо.
Визначення шкоди та обсягу збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінветеранів за погодженням з Міноборони.
( Абзац восьмий підпункту 5 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінветеранів;
( Підпункт 6 пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 1256 від 01.12.2023 )
7) втрати об’єктів громадських будівель - напрям, що включає втрати громадських будівель (об’єктів освіти, спорту, соціального захисту, охорони здоров’я, культури, адміністративних будівель тощо), фактичні витрати, здійснені для їх відновлення.
Основні показники, які оцінюються:
вартість зруйнованих та пошкоджених громадських будівель;
фактичні витрати, здійснені для відновлення пошкоджених громадських будівель;
витрати на демонтаж зруйнованих об’єктів громадських будівель;
інші показники та параметри, якими визначається розмір шкоди та збитків внаслідок втрати об’єктів громадських будівель, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінінфраструктури.
( Абзац сьомий підпункту 7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінінфраструктури;
8) втрати об’єктів житлово-комунального господарства - напрям, що включає зруйновані і пошкоджені об’єкти у сфері теплопостачання, об’єкти водопостачання і водовідведення і решту об’єктів житлово-комунального господарства, знищення яких має безпосередній вплив на санітарні та гігієнічні умови проживання жителів населених пунктів.
Основні показники, які оцінюються:
вартість знищених або пошкоджених об’єктів житлово-комунального господарства;
фактичні витрати, здійснені для відновлення об’єктів житлово-комунального господарства;
витрати на демонтаж зруйнованих споруд, утилізацію (списання) пошкодженої техніки та іншого майна;
інші показники та параметри, якими визначається розмір шкоди та збитків внаслідок втрати об’єктів житлово-комунального господарства, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінінфраструктури.
( Абзац сьомий підпункту 8 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінінфраструктури;
9) шкода, завдана земельним ресурсам, - напрям, що включає шкоду від пошкодження і знищення родючого шару ґрунту та шкоду, зумовлену забрудненням і засміченням земельних ресурсів.
Основні показники, які оцінюються:
витрати на рекультивацію земель, які були порушені внаслідок бойових дій, будівництво, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій для облаштування державного кордону;
збитки, завдані власникам (землекористувачам) земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
витрати на відновлення меліоративних систем;
шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам внаслідок забруднення ґрунтів речовинами, які негативно впливають на їх родючість та інші корисні властивості;
шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам внаслідок засмічення земельних ділянок сторонніми предметами, матеріалами, відходами та/або іншими речовинами.
Визначення шкоди та збитків за показниками, зазначеними в абзацах третьому - п’ятому цього підпункту, здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінагрополітики. Визначення шкоди та збитків за показниками, зазначеними в абзацах шостому - сьомому цього підпункту, здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держекоінспекції.
( Абзац восьмий підпункту 9 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків:
за показниками, зазначеними в абзацах третьому - п’ятому цього підпункту, є обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації);
за показниками, зазначеними в абзацах шостому - сьомому цього підпункту, - Держекоінспекція;
10) втрати надр – напрям, що включає втрати надр, завдані самовільним їх користуванням.
Основні показники, які оцінюються:
обсяг самовільного, зокрема незаконного, користування надрами;
збитки, завдані внаслідок самовільного користування надрами.
Визначення збитків від самовільного, зокрема незаконного, користування надрами здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держгеонадр.
( Абзац п'ятий підпункту 10 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення збитків за наведеним показником є Держгеонадра;
11) збитки, завдані водним ресурсам, - напрям, що включає забруднення, засмічення, вичерпання та інші дії щодо водних ресурсів, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров’ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об’єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості ґрунтів та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Основні показники, які оцінюються:
збитки, заподіяні внаслідок забруднення та засмічення вод;
збитки, заподіяні внаслідок самовільного, зокрема незаконного, користування водними ресурсами;
збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу в межах територіального моря, виключної (морської) економічної зони та внутрішніх морських вод України в Азовському та Чорному морях.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методик, затверджених наказами Міндовкілля за поданням Держекоінспекції.
( Абзац шостий підпункту 11 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальною за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Держекоінспекція;
12) шкода, завдана атмосферному повітрю, - напрям, що включає шкоду, завдану викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Основним показником, який оцінюється, є обсяг неорганізованих викидів.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держекоінспекції.
( Абзац третій підпункту 12 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальною за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Держекоінспекція;
13) втрати лісового фонду - напрям, що включає втрати і пошкодження лісів і лісових ділянок, та пов’язані із ними витрати.
Основні показники, які оцінюються:
втрати лісогосподарського виробництва, спричинені обмеженням прав землекористувачів;
втрати лісокористувачів, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання та неодержанням доходів у зв’язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держлісагентства.
( Абзац п'ятий підпункту 13 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Держлісагентство;
14) збитки, завдані природно-заповідному фонду, - напрям, що включає збитки, завдані територіям та об’єктам природно-заповідного фонду, та пов’язані із ними витрати.
Основним показником, який оцінюється, є збитки, завдані природним територіям та об’єктам внаслідок їх пошкодження чи знищення.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міндовкілля за поданням Держекоінспеції.
( Абзац третій підпункту 14 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальною за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Держекоінспекція;
15) втрати інфраструктури транспорту, інфраструктури (зокрема фізичної) електронних комунікаційних мереж - напрям, що включає зруйновані або пошкоджені автомобільні дороги, залізничні шляхи, аеродроми та аеродромні об’єкти, об’єкти портової інфраструктури, гідротехнічні споруди, судна морського та внутрішнього водного транспорту, об’єкти поштового зв’язку, інфраструктуру (зокрема фізичну) електронних комунікаційних мереж та інші об’єкти транспортної інфраструктури, електронних комунікацій та зв’язку.
Основні показники, які оцінюються:
протяжність втрачених, знищених або пошкоджених автомобільних доріг (зокрема відомчих (технологічних) та їх складових;
протяжність втрачених, знищених або пошкоджених залізничних колій;
втрачені, знищені або пошкоджені об’єкти транспортної інфраструктури;
втрачені, знищені або пошкоджені об’єкти рухомого майна транспорту та електронної комунікаційної мережі і зв’язку;
втрачені, знищені або пошкоджені об’єкти зв’язку, електронні комунікаційні мережі;
втрачені, знищені або пошкоджені аеродроми та аеродромні об’єкти;
втрачені, знищені або пошкоджені об’єкти портової інфраструктури, гідротехнічні споруди, судна морського та внутрішнього водного транспорту, об’єкти інфраструктури морського та внутрішнього водного транспорту, що використовуються для навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства;
( Абзац дев'ятий підпункту 15 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1256 від 01.12.2023 )
втрати, пов’язані із простоєм (тимчасовим припиненням обробки) вантажів у морських та річкових портах;
втрачені, знищені або пошкоджені об’єкти поштового зв’язку.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінінфраструктури за погодженням з Мінцифри, Фондом державного майна.
( Абзац дванадцятий підпункту 15 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінінфраструктури;
16) втрати енергетичної інфраструктури - напрям, що включає зруйновані газо-, нафтопроводи, об’єкти з виробництва, передачі, розподілу та продажу електричної енергії, інші об’єкти енергетичної інфраструктури.
Основні показники, які оцінюються:
протяжність втрачених, знищених або пошкоджених газо-, нафтопроводів;
протяжність втрачених, знищених або пошкоджених ліній електропередачі;
вартість втрачених, знищених або пошкоджених об’єктів з виробництва електричної енергії;
вартість втрачених, знищених або пошкоджених об’єктів енергетичної інфраструктури;
вартість втрат (витоку) природного газу в разі пошкодження газопроводів та газорозподільних станцій.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міненерго за погодженням з Фондом державного майна.
( Абзац восьмий підпункту 16 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Міненерго;
17) втрати культурної спадщини - напрям, що включає втрати культурної спадщини та культурних цінностей.
Основні показники, які оцінюються:
шкода, завдана об’єктам культурної спадщини;
шкода, завдана незаконними археологічними дослідженнями, зокрема незаконним проведенням археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам’ятки, в зонах охорони, на охоронюваній археологічній території, в історичних ареалах населених місць, а також досліджень решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею та водою;
шкода, завдана Музейному фонду України, Національному архівному фонду, бібліотечному фонду національної бібліотеки України та іншим культурним цінностям;
шкода, завдана спорудам та центрам збереження, розміщення та/або експонування культурних цінностей;
моральна шкода, завдана у зв’язку з відсутністю доступу громадян держави до культурної спадщини та культурних цінностей України.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом МКСК за погодженням з Мінінфраструктури, Фондом державного майна, Укрдержархівом та Держкіно.
( Абзац восьмий підпункту 17 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1256 від 01.12.2023, № 1367 від 03.12.2024 )
Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є МКСК та Держкіно;
( Абзац дев'ятий підпункту 17 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1256 від 01.12.2023, № 1367 від 03.12.2024 )
18) економічні втрати підприємств (крім підприємств оборонно-промислового комплексу), у тому числі господарських товариств, - напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
Основні показники, які оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств недержавної форми власності;
вартість втрачених фінансових активів державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втрачених фінансових активів підприємств недержавної форми власності;
упущена вигода державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
упущена вигода підприємств недержавної форми власності;
втрати державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв), від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях;
втрати підприємств недержавної форми власності від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна.
( Абзац одинадцятий підпункту 18 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є:
міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, - в частині державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що належать до сфери їх управління;
обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації) - в частині підприємств недержавної форми власності, господарських товариств (крім тих, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва;
19) втрати установ та організацій (крім установ та організацій оборонно-промислового комплексу) - напрям, що включає втрати установ та організацій усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна (крім втрат громадських будівель та споруд комунальної власності, які зазначені у підпункті 7 цього пункту).
Основні показники, які оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних установ та організацій;
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна установ та організацій недержавної форми власності;
упущена вигода державних установ та організацій;
упущена вигода установ та організацій недержавної форми власності.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна.
( Абзац сьомий підпункту 19 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є:
центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, які є суб’єктами управління об’єктами державної власності, - в частині установ та організацій, що належать до сфери їх управління;
( Абзац дев'ятий підпункту 19 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1256 від 01.12.2023 )
обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації) - в частині установ та організацій недержавної форми власності, які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва;
20) економічні втрати підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі господарських товариств, - напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
Основні показники, які оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності;
вартість втрачених фінансових активів державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втрачених фінансових активів підприємств оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності;
упущена вигода державних підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
упущена вигода підприємств оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності;
втрати державних підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв), від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях;
втрати підприємств оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення шкоди та збитків підприємств оборонно-промислового комплексу здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінстратегпрому та Фонду державного майна.
( Абзац одинадцятий підпункту 20 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є:
міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, - в частині державних підприємств оборонно-промислового комплексу та господарських товариств оборонно-промислового комплексу, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв), що належать до сфери їх управління;
обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації) - в частині підприємств оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності, у тому числі господарських товариств (крім тих, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва;
21) втрати установ та організацій оборонно-промислового комплексу - напрям, що включає втрати установ та організацій оборонно-промислового комплексу усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна (крім втрат громадських будівель та споруд комунальної власності, які зазначені у підпункті 7 цього пункту).
Основні показники, які оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних установ та організацій оборонно-промислового комплексу;
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна установ та організацій оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності;
упущена вигода державних установ та організацій оборонно-промислового комплексу;
упущена вигода установ та організацій оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінстратегпрому та Фонду державного майна.
( Абзац сьомий підпункту 21 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є:
міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, - в частині установ та організацій оборонно-промислового комплексу, що належать до сфери їх управління;
обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації) - в частині установ та організацій оборонно-промислового комплексу недержавної форми власності, які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва;
22) шкода, завдана особистим селянським господарствам та/або фермерським господарствам, що зареєстровані як фізичні особи - підприємці, - напрям, що включає шкоду від каліцтва, тілесного ушкодження, загибелі сільськогосподарських тварин, а також збитки внаслідок знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу.
Основні показники, які оцінюються:
втрати внаслідок отримання каліцтва, тілесного ушкодження, загибелі сільськогосподарських тварин, зокрема великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней, бджолосімей;
збитки внаслідок знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу.
Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінагрополітики за погодженням із Держпродспоживслужбою.
( Абзац п'ятий підпункту 22 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації).
( Пункт 2 доповнено підпунктом 22 згідно з Постановою КМ № 187 від 03.03.2023 )
3. Переліки основних показників у межах кожного напряму не є вичерпними і можуть бути доповнені у методиках, зазначених у пункті 2 цього Порядку.
4. До підготовки проектів методик, зазначених у пункті 2 цього Порядку, та проведення оцінки шкоди та збитків можуть залучатися представники неурядових організацій, незалежних інформаційно-аналітичних центрів та громадських організацій.
5. Під час підготовки проектів методик, передбачених підпунктами 3, 4, 6-8, 10, 15-21 пункту 2 цього Порядку, а також визначення шкоди та збитків відповідно до зазначених методик відповідальні за визначення шкоди та збитків центральні та місцеві органи виконавчої влади зобов’язані керуватися Загальними засадами оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації, згідно з додатком.
6. Під час підготовки проектів методик, передбачених підпунктами 3, 4, 6-21 пункту 2 цього Порядку, а також визначення шкоди та збитків відповідно до зазначених методик відповідальним за визначення шкоди та збитків центральним та місцевим органам виконавчої влади рекомендується використовувати дані космічної зйомки, наявні геопросторові дані, цифрові картографічні матеріали на постраждалі території (об’єкти) для проведення ретроспективного аналізу стану постраждалих територій (об’єктів) та комплексних техніко-економічних досліджень з визначення завданих шкоди та збитків.
У разі відсутності геопросторових даних, цифрових картографічних матеріалів на постраждалі території (об’єкти) може здійснюватися аерозйомка пілотованими та безпілотними апаратами відповідних постраждалих територій (об’єктів) для фотофіксації завданої шкоди та збитків.
7. Судовими експертами під час визначення шкоди та збитків можуть застосовуватися методики проведення судових експертиз, які внесені до Реєстру методик проведення судових експертиз, методичні рекомендації тощо.
8. Фіксація фактів пошкоджень або руйнування будівель та споруд, зумовлених збройною агресією Російської Федерації, здійснюється відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
9. З метою подання до Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, створеного Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи про створення Розширеної часткової угоди стосовно реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, CM/Res(2023)3 від 12 травня 2023 р. (далі - Реєстр збитків), заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих починаючи з 24 лютого 2022 р. або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України (далі - заява), шкода та збитки класифікуються за категоріями, визначеними у пунктах 10-12 цього Порядку.
( Порядок доповнено пунктом 9 згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
10. Суб’єкт подання заяви - фізична особа (категорія A):
1) шкода, спричинена примусовим переселенням з місця проживання, перебування у результаті або з метою уникнення негативних наслідків, внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, що включає (підкатегорія A1):
вимушене переселення за межі України, - вимушений виїзд за межі України з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій, або внаслідок пошкодження чи знищення житла через бойові дії та наявність статусу тимчасового захисту або його еквівалент в іноземних державах (крім Російської Федерації та Республіки Білорусь) (A1.1);
вимушене внутрішнє переміщення, - вимушене переселення в межах України з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих територій, або внаслідок пошкодження чи знищення житла через бойові дії та перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб (A1.2);
відсутність доступу до публічних сервісів, - збитки та шкода, пов’язані, зокрема, з неможливістю отримання освіти, медичних послуг, соціальних та адміністративних послуг (A1.3);
2) збитки та шкода, завдані у зв’язку з порушенням особистої недоторканності (крім отриманих під час перебування на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі або під час участі у виконанні завдань добровольчих формувань територіальних громад), що включають (підкатегорія A2):
тяжкі та/або середньої тяжкості тілесні ушкодження, шкода психічному здоров’ю відповідно до Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом МОЗ від 17 січня 1995 р. № 6. Ушкодження є прямим наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України або неможливості у зв’язку з цим отримати лікування/допомогу (A2.1);
смерть (загибель) особи або зникнення безвісти за особливих обставин (не пов’язана із перебуванням на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі або участю у виконанні завдань добровольчих формувань територіальних громад), - смерть (загибель) є прямим наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України або неможливості у зв’язку з цим отримати лікування/допомогу. Заявником виступають близькі члени сім’ї померлого (загиблого) або спадкоємці померлої (загиблої) особи відповідно до права на спадкування, а також опікуни або піклувальники таких осіб. Близькі члени сім’ї - члени сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, а саме батьки, її чоловік або дружина (включаючи випадки встановлення за рішенням суду факту проживання однієї сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу), діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (A2.2);
сексуальне насильство, - події, які пов’язані із збройною агресією Російської Федерації проти України, щодо яких розпочато досудові розслідування та внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або щодо яких є докази, які будуть прийнятними відповідно до правил Реєстру збитків (A2.3);
катування, насильницьке утримання під вартою, незаконне ув’язнення, полон, нелюдське поводження, торгівлю людьми, примусову працю, - події, які пов’язані із збройною агресією Російської Федерації проти України, щодо яких розпочато досудові розслідування та внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або щодо яких є докази, які будуть прийнятними відповідно до правил Реєстру збитків (A2.4);
примусове переміщення/депортацію, викрадення, примусове усиновлення дітей, - події, які пов’язані із збройною агресією Російської Федерації проти України, щодо яких розпочато досудові розслідування та внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або щодо яких є докази, які будуть прийнятними відповідно до правил міжнародного Реєстру збитків (A2.5);
3) економічні збитки, що включають (підкатегорія A3):
примусове відчуження об’єктів права власності, - є прямим наслідком події, пов’язаної з бойовими діями (A3.1);
пошкодження або знищення житла (як такого, що належало на праві приватної власності), - є прямим наслідком події, пов’язаної з бойовими діями (A3.2);
пошкодження або знищення об’єктів приватної власності (крім житла), - є прямим наслідком події, пов’язаної з бойовими діями (A3.3);
позбавлення роботи або можливості займатися підприємницькою діяльністю, втрату доходу, - до цієї категорії суб’єктів подання також включаються як наймані працівники, так і самозайняті особи (A3.4);
неможливість використання земель сільськогосподарського призначення (A3.5.);
4) збитки та шкода, завдані у зв’язку з порушенням особистої недоторканності (пов’язані з перебуванням на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі або участю у виконанні завдань добровольчих формувань територіальних громад), що включають (підкатегорія A4):
тяжкі та/або середньої тяжкості тілесні ушкодження, шкода психічному здоров’ю відповідно до Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом МОЗ від 17 січня 1995 р. № 6, отримані під час перебування на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі або під час участі у виконанні завдань добровольчих формувань територіальних громад (A4.1);
смерть (загибель) близького члена родини або зникнення безвісти за особливих обставин (під час перебування на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі або під час участі у виконанні завдань добровольчих формувань територіальних громад), - стосується осіб, які перебували на службі в Національній поліції та службі цивільного захисту, військовій службі, а також учасників добровольчих формувань територіальних громад під час виконання відповідних завдань. Заявником виступають близькі члени родини померлого (загиблого) або спадкоємці померлої (загиблої) особи відповідно до права на спадкування, а також опікуни або піклувальники таких осіб. Близькі члени сім’ї померлого (загиблого) - члени сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, а саме батьки, її чоловік або дружина (включаючи випадки встановлення за рішенням суду факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу), діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (A4.2);
5) шкода, завдана особистим селянським господарствам (шкода від каліцтва, тілесного ушкодження, загибелі сільськогосподарських тварин, а також збитки внаслідок знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу) (підкатегорія A5).
( Порядок доповнено пунктом 10 згідно з Постановою КМ № 1256 від 01.12.2023 )
11. Суб’єкт подання - держава Україна, включаючи міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування (на період воєнного стану - військові адміністрації у разі утворення), державні, комунальні підприємства, установи та організації, що належать до сфери їх управління (перебувають в управлінні) (категорія B):
1) збитки, завдані інфраструктурі, що включають (підкатегорія B1):
втрати об’єктів інфраструктури транспорту, - автомобільні дороги, об’єкти інфраструктури залізничного транспорту та залізничний рухомий склад, аеродроми та аеродромні об’єкти, об’єкти портової інфраструктури, гідротехнічні споруди, судна морського та внутрішнього водного транспорту, об’єкти інфраструктури морського та внутрішнього водного транспорту, що використовуються для навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства (B1.1).