Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 13.04.2017 № 2019-VIII
( Статтю 30-1 доповнено частиною дев'ятою згідно із Законом № 4777-IX від 10.02.2026 )( Закон доповнено розділом IV-1 згідно із Законом № 2046-IX від 15.02.2022 )
Розділ IV-2
АГРЕГАЦІЯ
Стаття 30-2. Агрегація
1. Діяльність із агрегації на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства, крім випадків наявності у суб’єкта господарювання - учасника ринку електричної енергії ліцензії з виробництва та/або зберігання, та/або постачання електричної енергії споживачам, та/або на провадження господарської діяльності із здійснення функцій гарантованого покупця.
Незалежний агрегатор не має права здійснювати діяльність з постачання електричної енергії споживачу, який входить до його агрегованої групи згідно з договором про участь в агрегованій групі, укладеним з ним або його афілійованою особою.
( Абзац другий частини першої статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
2. Відносини між агрегатором, у тому числі незалежним агрегатором, та іншими учасниками агрегованої групи регулюються договором про участь в агрегованій групі. Основні умови такого договору визначаються правилами ринку, а для агрегації споживачів - правилами роздрібного ринку або іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Агрегатор може агрегувати одну або декілька одиниць агрегації.
Агрегатор є стороною, відповідальною за баланс електроустановок, що входять до складу його одиниці агрегації, або передає свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, у порядку, визначеному правилами ринку.
( Частина друга статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
3. Агрегатору, у тому числі незалежному агрегатору, забороняється здійснювати діяльність з передачі та/або розподілу електричної енергії, транспортування та розподілу природного газу, а також виконувати функції оператора ринку, номінованого оператора ринку.
( Частина третя статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
4. Агрегатор, у тому числі незалежний агрегатор, здійснює купівлю-продаж електричної енергії на ринку електричної енергії відповідно до вимог цього Закону, правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та правил внутрішньодобового ринку, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Агрегатор, у тому числі незалежний агрегатор, надає послуги з балансування та/або допоміжні послуги відповідно до вимог цього Закону та правил ринку.
( Частина четверта статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
5. Агрегатор, у тому числі незалежний агрегатор, має право:
1) здійснювати купівлю-продаж електричної енергії та надавати послуги на ринку електричної енергії;
2) своєчасно та в повному обсязі отримувати кошти за продану ним електричну енергію та надані послуги на ринку електричної енергії відповідно до укладених договорів;
3) отримувати доступ до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та правилами внутрішньодобового ринку, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
4) пропонувати та надавати допоміжні послуги у випадках та порядку, визначених правилами ринку.
Агрегатор, у тому числі незалежний агрегатор, має також інші права, визначені законодавством.
( Частина п'ята статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
6. Агрегатор зобов’язаний:
1) дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності із агрегації, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
2) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії у порядку, передбаченому правилами ринку;
3) складати добові графіки електричної енергії згідно з обсягами купленої та проданої електричної енергії та надавати їх оператору системи передачі відповідно до правил ринку;
4) виконувати акцептовані оператором системи передачі добові графіки електричної енергії;
5) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку, у разі невиконання ним акцептованих оператором системи передачі графіків електричної енергії у відповідні розрахункові періоди з урахуванням особливостей, визначених частиною другою цієї статті;
( Пункт 5 частини шостої статті 30-2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
6) своєчасно та в повному обсязі сплачувати кошти за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та за послуги, що надаються на ринку електричної енергії;
7) надавати Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством;
8) надавати учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними своїх функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
9) укладати договори, які є обов’язковими для провадження діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови цих договорів;
10) бути постачальником послуг з балансування у випадках, визначених правилами ринку;
11) пропонувати генеруючу потужність на балансуючому ринку згідно з правилами ринку;
12) пропонувати та надавати допоміжні послуги оператору системи передачі у випадках та порядку, визначених правилами ринку;
13) надавати повну інформацію про умови договорів суб’єктам, які бажають приєднатися до агрегованої групи;
14) інформувати учасників агрегованої групи щонайменше один раз за розрахунковий період про результати діяльності агрегованої групи (обсяги і вартість купленої та/або проданої електроенергії та/або послуг на ринку електроенергії тощо).
7. Споживач має право входити до агрегованої групи без згоди електропостачальника такого споживача.
8. Електроустановка, призначена для виробництва та/або споживання електричної енергії, та/або установка зберігання енергії не може одночасно входити до складу більше ніж однієї одиниці агрегації. До складу одиниці агрегації не може входити електроустановка, призначена для виробництва електричної енергії, встановлена потужність якої перевищує 20 МВт.
( Абзац перший частини восьмої статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
Вимоги щодо комерційного обліку електроустановок, які входять до одиниці агрегації, визначаються кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Технічні вимоги до електроустановок, що входять до складу одиниці агрегації, та порядок здійснення діяльності з агрегації визначаються правилами ринку, кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
( Абзац третій частини восьмої статті 30-2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
9. Одиниця агрегації функціонує на ринку електричної енергії як єдина електроустановка з інтегрованими технічними параметрами.
Агрегатор управляє та несе відповідальність перед оператором системи передачі за виконання графіка та команд оператора системи передачі щодо його одиниці агрегації.
Агрегатор має забезпечувати можливість управління електроустановками, що входять до складу однієї одиниці агрегації, окремо по кожній області комерційного обліку мережі.
10. Оплату послуг передачі та розподілу електроенергії для електроустановок, що агрегуються, здійснюють власники цих електроустановок або їх постачальники електроенергії.
11. Учасники ринку мають право безперешкодно входити до агрегованої групи, змінювати її або не входити до жодної агрегованої групи. Вихід з агрегованої групи має здійснюватися в найкоротший можливий строк при дотриманні умов договору, але такий строк не може перевищувати 21 календарний день. При цьому в договорах про участь в агрегованій групі допускається передбачати штрафні санкції (плату) за вихід електроустановки з агрегованої групи. Такі штрафні санкції (плата) повинні бути пропорційними, не повинні перевищувати прямі збитки та/або витрати агрегатора внаслідок розірвання договору, включаючи вартість вже наданих за договором послуг. Тягар доведення прямих збитків та/або витрат покладається на агрегатора. Штрафні санкції (плата) не можуть застосовуватися до побутових та малих непобутових споживачів.
( Частина одинадцята статті 30-2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
Стаття 30-3. Реагування попиту шляхом агрегації
1. Споживачі, у тому числі ті, що пропонують реагування попиту шляхом агрегації, мають рівні з виробниками права на участь в усіх сегментах ринку електричної енергії на недискримінаційних умовах.
2. Під час придбання допоміжних послуг та послуг з гнучкості оператор системи передачі та оператори систем розподілу зобов’язані забезпечувати залучення агрегаторів, які здійснюють реагування попиту шляхом агрегації, на рівних умовах з виробниками, враховуючи їхні технічні можливості, та дотримуватися принципів недискримінації.
3. З метою забезпечення реагування попиту шляхом агрегації:
1) кожний агрегатор, включаючи незалежних агрегаторів, має право брати участь у ринку електричної енергії без згоди інших учасників ринку;
2) функції та обов’язки всіх учасників ринку, включаючи споживачів, мають бути визначені правилами ринку та правилами роздрібного ринку, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, у недискримінаційний та прозорий спосіб;
3) правила ринку та правила роздрібного ринку, інші нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, мають встановлювати недискримінаційні та прозорі правила і процедури для обміну даними між агрегаторами та іншими учасниками ринку, забезпечуючи простий доступ до таких даних на рівних і недискримінаційних умовах та водночас гарантуючи надійний захист комерційної інформації та персональних даних споживачів;
4) врегулювання спорів між агрегаторами та учасниками агрегованої групи здійснюється згідно із статтею 76 цього Закону.
4. Правила ринку можуть передбачати обов’язок агрегатора та/або споживачів, які є учасниками агрегованої групи такого агрегатора, сплачувати компенсацію іншим учасникам ринку або сторонам, відповідальним за баланс таких учасників ринку, якщо такий учасник ринку або сторона, відповідальна за баланс, понесли додаткові витрати у зв’язку з активацією реагування попиту в процесі агрегації. Така компенсація не може перешкоджати участі агрегаторів у ринку електричної енергії та не може обмежувати надання послуг з гнучкості. Така компенсація не може перевищувати розмір витрат електропостачальників, які постачають електричну енергію споживачу - учаснику агрегованої групи, або сторони, відповідальної за баланс такого електропостачальника, понесених протягом активації реагування попиту. Методика розрахунку компенсації, встановленої цією частиною, визначається правилами ринку та може враховувати вигоду, яку незалежні агрегатори приносять учасникам ринку.
5. Регулятор у взаємодії з учасниками ринку, включаючи споживачів, розробляє технічні вимоги для участі в реагуванні попиту в усіх сегментах ринку електричної енергії. Технічні вимоги ґрунтуються на технічних особливостях кожного сегмента ринку електричної енергії та на здатності реагування попиту, а також враховують можливість участі агрегованих електричних потужностей (навантажень).
( Розділ IV-2 доповнено статтею 30-3 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )( Закон доповнено розділом IV-2 згідно із Законом № 3220-IX від 30.06.2023 )
Розділ V
ПЕРЕДАЧА
Стаття 31. Оператор системи передачі
1. Оператором системи передачі є суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.
2. Ліцензія на провадження діяльності з передачі електричної енергії видається після прийняття остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі відповідно до цього Закону.
3. Організаційно-правовою формою оператора системи передачі є акціонерне товариство.
Державі належать 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі оператора системи передачі, які не підлягають приватизації або відчуженню в інший спосіб.
( Статтю 31 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 264-IX від 31.10.2019 )
4. Забороняється:
1) приватизація оператора системи передачі та вчинення інших правочинів, що можуть призвести до відчуження акцій та часток у статутному капіталі оператора системи передачі;
2) приватизація об’єктів державної власності, що використовуються оператором системи передачі у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, а також підприємствами, установами, організаціями, утвореними внаслідок його реорганізації, та вчинення інших правочинів, що можуть призвести до відчуження таких об’єктів;
3) передача об’єктів державної власності, що використовуються оператором системи передачі у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, а також юридичними особами, створеними внаслідок його реорганізації, в управління, концесію, оренду, на іншому речовому праві на чуже майно, передбаченому законом, до статутного капіталу інших юридичних осіб, крім випадків, якщо така передача здійснюється уповноваженому суб’єкту управління об’єктами державної власності або юридичній особі, власником корпоративних прав у статутному капіталі якої є виключно держава.
( Пункт 3 частини четвертої статті 31 в редакції Закону № 4196-IX від 09.01.2025 )
Стаття 32. Відокремлення оператора системи передачі
( Стаття 32 набирає чинності через шість місяців з дня опублікування Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 - див. пункт 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 )
1. Оператор системи передачі є юридичною особою, яка не є складовою частиною вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання та яка здійснює господарську діяльність, що не залежить від діяльності з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії та трейдерської діяльності.
2. Оператор системи передачі не має права провадити діяльність з виробництва, розподілу, агрегації, постачання електричної енергії та трейдерську діяльність.
( Абзац перший частини другої статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
Оператору системи передачі забороняється здійснювати діяльність із зберігання енергії, крім випадків, передбачених статтею 33 цього Закону.
( Частину другу статті 32 доповнено абзацом згідно із Законом № 2046-IX від 15.02.2022 )
3. Оператором системи передачі може бути виключно власник системи передачі або суб’єкт господарювання, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі чи суб’єкту господарювання, 100 відсотків корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі, якому на підставі рішення суб’єкта управління та відповідної угоди передано на праві відання об’єкти державної власності, що використовуються для провадження діяльності з передачі електричної енергії, крім випадку, визначеного частиною першою статті 36-1 цього Закону.
( Частина третя статті 32 в редакції Закону № 1396-IX від 15.04.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4196-IX від 09.01.2025 )
4. З метою забезпечення незалежності оператора системи передачі будь-яка фізична або юридична особа не має права одночасно:
1) прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), та прямо чи опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над оператором системи передачі (у тому числі бути власником системи передачі) або користуватися будь-яким правом щодо оператора системи передачі (у тому числі будь-якими правами щодо самої системи передачі);
2) прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над оператором системи передачі (у тому числі бути власником системи передачі) та прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), або користуватися будь-яким правом щодо принаймні одного суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного), який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу);
3) призначати принаймні одну посадову особу оператора системи передачі та прямо або опосередковано здійснювати одноосібний або спільний контроль над принаймні одним суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним), який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії, або користуватися будь-яким правом щодо принаймні одного суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії;
4) бути посадовою особою оператора системи передачі і принаймні одного суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного), який провадить діяльність з виробництва та/або постачання електричної енергії.
5. Якщо особа чи особи, зазначені в частині четвертій цієї статті, є державними органами, то два різні державні органи, що здійснюють контроль за оператором системи передачі або системою передачі, з одного боку, та контроль за суб’єктом господарювання, який провадить діяльність з виробництва (видобутку) та/або постачання електричної енергії (природного газу), з другого боку, мають розглядатися як різні особи.
6. Для цілей частини четвертої цієї статті під терміном "право" розуміється:
1) право голосу в органах юридичної особи, якщо утворення такого органу передбачено статутом або іншим установчим документом такої юридичної особи;
2) право призначати посадових осіб органів юридичної особи;
3) володіння 50 відсотками і більше корпоративних прав юридичної особи.
Стаття 33. Функції, права та обов’язки оператора системи передачі
1. Оператор системи передачі:
1) забезпечує недискримінаційний доступ до системи передачі;
2) забезпечує недискримінаційне ставлення до користувачів системи передачі;
3) надає послуги з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених цим Законом, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг;
( Пункт 3 частини першої статті 33 в редакції Закону № 3220-IX від 30.06.2023 )
4) надає послуги з приєднання до системи передачі відповідно до цього Закону та кодексу системи передачі;
5) забезпечує технічне обслуговування системи передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності та розвиток з метою забезпечення довгострокового попиту на передачу електричної енергії з урахуванням вимог щодо надійності та ефективності системи передачі, цифровізації системи передачі та, охорони навколишнього природного середовища;
( Пункт 5 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
6) забезпечує достатню потужність передачі та надійність системи передачі;
7) здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління режимами роботи ОЕС України відповідно до цього Закону, кодексу системи передачі та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
8) забезпечує операційну безпеку ОЕС України;
9) планує режими роботи ОЕС України відповідно до правил ринку та кодексу системи передачі;
10) приймає та акцептує добові графіки електричної енергії учасників ринку;
11) здійснює купівлю та продаж балансуючої електричної енергії на ринкових недискримінаційних і прозорих засадах та забезпечує функціонування балансуючого ринку, зокрема у взаємодії з операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку та кодексом системи передачі, а також здійснює купівлю-продаж небалансів електричної енергії;
( Пункт 11 частини першої статті 33 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
12) проводить аналіз системних обмежень і перевантажень та врегульовує їх шляхом застосування недискримінаційних методів відповідно до правил ринку та кодексу системи передачі;
( Пункт 12 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1396-IX від 15.04.2021; в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
13) придбаває та/або надає послуги балансуючої потужності, придбаває допоміжні послуги, не пов’язані з регулюванням частоти, бере участь у механізмах обміну та/або спільного використання резервів потужності з операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства з метою дотримання операційної безпеки;
( Пункт 13 частини першої статті 33 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
14) здійснює моніторинг виконання постачальниками допоміжних послуг та постачальниками послуг з балансування зобов’язань з їх надання;
( Пункт 14 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
15) забезпечує розподіл міжзональної пропускної спроможності у порядку, визначеному цим Законом та правилами розподілу міжзональної пропускної спроможності;
( Пункт 15 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1396-IX від 15.04.2021; в редакції Законів № 3141-IX від 10.06.2023, № 4834-IX від 07.04.2026 )
15-1) сприяє безпеці постачання електричної енергії шляхом забезпечення достатньої пропускної спроможності та надійності системи передачі;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 15-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
16) співпрацює з операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема координує з ними дії та обмін інформацією для міждержавного балансування та забезпечення єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків;
( Пункт 16 частини першої статті 33 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
16-1) спільно з операторами систем передачі та/або номінованими операторами ринку держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства бере участь у розробленні та поданні на затвердження відповідно до цього Закону регіональних правил;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 16-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
16-2) спільно з операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства бере участь у виконанні завдань у рамках Європейської мережі операторів системи передачі електричної енергії;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 16-2 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
16-3) розробляє національні правила та подає їх Регулятору на затвердження;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 16-3 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
16-4) бере участь у роботі регіонального координаційного центру відповідно до цього Закону та актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 16-4 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
16-5) бере участь у спільних консультаціях з АСЕR та Регулятором;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 16-5 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
17) розробляє правила ринку, кодекс системи передачі, кодекс комерційного обліку, правила розподілу міжзональної пропускної спроможності та подає їх на затвердження Регулятору;
( Пункт 17 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1396-IX від 15.04.2021, № 4834-IX від 07.04.2026 )
17-1) проводить публічні консультації з усіма заінтересованими сторонами при розробленні правил розподілу міжзональної пропускної спроможності та визначенні структури розподілу пропускної спроможності відповідно до затвердженого Регулятором порядку;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 17-1 згідно із Законом № 3141-IX від 10.06.2023; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
17-2) після консультацій з операторами систем розподілу, Регулятором, суміжними операторами систем передачі та іншими операторами систем передачі синхронної області розробляє план захисту енергосистеми та план відновлення відповідно до кодексу системи передачі та надає їх Регулятору;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 17-2 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
18) готує план розвитку системи передачі на наступні 10 років, оцінку достатності ресурсів для покриття прогнозованого попиту та забезпечення необхідного резерву та подає їх Регулятору на схвалення/затвердження;
( Пункт 18 частини першої статті 33 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
19) забезпечує управління режимами паралельної роботи ОЕС України з енергосистемами суміжних держав;
20) забезпечує комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
21) надає учасникам ринку інформацію, необхідну для ефективного доступу до системи передачі та виконання ними їхніх функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
21-1) здійснює управління даними, у тому числі розвиток систем управління даними, забезпечення кібербезпеки та захисту даних;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 21-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
22) здійснює аналіз витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами та заходи щодо їх зменшення;
23) виконує покладені на нього спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;
23-1) розробляє та погоджує з відповідними операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства договори, зокрема щодо міждержавного балансування, співпраці у межах відповідного регіону розрахунку пропускної спроможності та регіону функціонування енергетичних систем, забезпечення функціонування єдиного сполучення ринків, та подає їх Регулятору для погодження;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 23-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
23-2) бере участь у механізмі компенсації між операторами систем передачі відповідно до кодексу системи передачі та укладених договорів;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 23-2 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
23-3) бере участь у процедурі перегляду конфігурації торгових зон та надає Європейській мережі операторів системи передачі електричної енергії інформацію, необхідну для складення технічного звіту про поточну конфігурацію торгових зон;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 23-3 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
23-4) розробляє спільно з номінованими операторами ринку проект багатостороннього договору взаємодії призначених номінованих операторів ринку та оператора системи передачі;
( Частину першу статті 33 доповнено пунктом 23-4 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
24) здійснює інші функції, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
2. Оператор системи передачі має право:
1) надавати відповідно до кодексу системи передачі, правил ринку та стандартів операційної безпеки суб’єктам господарювання, об’єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України, обов’язкові для виконання оперативні команди та розпорядження;
2) отримувати від учасників ринку інформацію, необхідну для виконання своїх функцій, у формі та порядку, визначених правилами ринку та кодексом системи передачі;
3) своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги;
( Пункт 3 частини другої статті 33 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
4) своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку;
5) проводити необхідні перевірки та/або випробування обладнання постачальників допоміжних послуг та постачальників послуг з балансування у порядку, визначеному кодексом системи передачі;
5-1) взаємодіяти з номінованими операторами ринків, операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства з питань здійснення ним своїх функцій відповідно до цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
( Частину другу статті 33 доповнено пунктом 5-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5-2) взаємодіяти з операторами систем передачі держав - членів Європейського Союзу та держав - сторін Енергетичного Співтовариства з метою участі в європейських платформах балансування;
( Частину другу статті 33 доповнено пунктом 5-2 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5-3) ініціювати перегляд конфігурації торгової зони (торгових зон) у порядку, встановленому Регулятором;
( Частину другу статті 33 доповнено пунктом 5-3 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5-4) на покриття економічно обґрунтованих витрат, що виникають у оператора системи передачі при єдиному сполученні ринків, на скоординований розрахунок міжзональної пропускної спроможності, приєднання та участь в європейських платформах балансування, витрат на врегулювання системних обмежень, у тому числі на передиспетчеризацію або зустрічну торгівлю, шляхом включення таких витрат до тарифу за умови відсутності інших механізмів покриття таких витрат, визначених Регулятором;
( Частину другу статті 33 доповнено пунктом 5-4 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5-5) укладати угоди щодо регіональних та/або двосторонніх заходів для запобігання кризам в електроенергетиці відповідно до статті 16-1 цього Закону;
( Частину другу статті 33 доповнено пунктом 5-5 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
6) інші права, передбачені законодавством.
3. Оператор системи передачі зобов’язаний:
1) дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
2) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за укладеними двосторонніми договорами у порядку, визначеному правилами ринку;
3) складати добові графіки електричної енергії з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами на добу постачання на підставі зареєстрованих повідомлень про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії відповідно до правил ринку;
4) купувати/продавати небаланси електричної енергії за цінами, визначеними за правилами ринку, у разі невиконання ним графіків електричної енергії у відповідні розрахункові періоди з метою компенсації технологічних витрат електричної енергії на її передачу електричними мережами;
( Пункт 4 частини третьої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5) при застосуванні процедури зміни/заміни електропостачальника надавати новому електропостачальнику інформацію про споживачів, приєднаних до системи передачі, яким здійснював постачання попередній електропостачальник, в обсягах та порядку, визначених Регулятором;
6) укладати договори, які є обов’язковими для провадження діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови цих договорів;
7) оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті інформацію відповідно до цього Закону, правил ринку, кодексу системи передачі та іншу інформацію, передбачену законодавством;
8) зберігати інформацію, необхідну для аналізу якості послуг з електропостачання, зокрема інформацію щодо надійності електропостачання, якості електричної енергії, комерційної якості надання послуг, у порядку, встановленому Регулятором;
9) здійснювати відшкодування (компенсацію) користувачу системи у разі недотримання оператором системи передачі показників якості послуг, визначених договором про надання послуг з передачі та Регулятором;
10) надавати Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним законодавчо встановлених функцій та повноважень;
10-1) мати систему спостереження за роботою ринку допоміжних послуг та балансуючого ринку, розподілом міжзональної пропускної спроможності та виконанням інших функцій, передбачених цим Законом, за результатами функціонування якої повідомляти Регулятора у визначеному ним порядку невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, у разі появи обґрунтованих підстав вважати, що операції з оптовими енергетичними продуктами здійснювалися з порушенням встановлених заборон щодо поводження з інсайдерською інформацією або такі операції мають ознаки маніпулювання чи спроби маніпулювання на оптовому енергетичному ринку, про такі операції у визначеному Регулятором порядку.
( Абзац перший пункту 10-1 частини третьої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
Оператор системи передачі є особою, яка професійно організовує операції з оптовими енергетичними продуктами на оптовому енергетичному ринку, а також є адміністратором передачі даних та адміністратором платформи інсайдерської інформації.
Оператор системи передачі призупиняє виконання функцій адміністратора передачі даних та адміністратора платформи інсайдерської інформації у разі невідповідності вимогам, встановленим Регулятором до таких адміністраторів, на підставі рішення Регулятора про таку невідповідність. Поновлення виконання функцій адміністратора передачі даних та адміністратора платформи інсайдерської інформації здійснюється після усунення невідповідностей, що стали підставою для призупинення виконання функцій;
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 10-1 згідно із Законом № 3141-IX від 10.06.2023; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4213-IX від 14.01.2025 )
10-2) надавати АСЕR, Раді регуляторних органів Енергетичного Співтовариства, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, регіональному координаційному центру та Європейській мережі операторів системи передачі електричної енергії інформацію з питань, необхідних для виконання їхніх завдань;
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 10-2 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
11) відкрити в уповноваженому банку поточний рахунок із спеціальним режимом використання для здійснення розрахунків відповідно до цього Закону;
( Пункт 11 частини третьої статті 33 в редакції Закону № 1396-IX від 15.04.2021 )
12) вести окремий облік витрат та доходів від провадження діяльності з передачі електричної енергії та діяльності з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
13) вести окремий облік витрат та доходів щодо виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;
14) надавати інформацію, необхідну для впровадження механізму компенсації у відносинах між операторами систем передачі, до організації, відповідальної за функціонування такого механізму;
15) забезпечувати уникнення конфлікту інтересів при виконанні функцій диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, передачі електричної енергії, адміністратора розрахунків та адміністратора комерційного обліку згідно з програмою заходів з недопущення конфлікту інтересів, розробленою ним та погодженою Регулятором;
16) виконувати обов’язкові для виконання розпорядчі документи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі електроенергетики;
17) припиняти електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному кодексом системи передачі;
17-1) припиняти у порядку, визначеному кодексом системи передачі та правилами роздрібного ринку, без попередження споживача електроживлення електроустановки у разі несанкціонованого відбору електричної енергії;
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 17-1 згідно із Законом № 4213-IX від 14.01.2025; в редакції Закону № 4777-IX від 10.02.2026 )
18) відновлювати електроживлення споживача за зверненням електропостачальника у порядку, визначеному кодексом системи передачі;
19) надавати інформацію для реєстрації приєднаних до системи передачі генеруючих установок активних споживачів, які продають електричну енергію за "зеленим" тарифом гарантованому покупцю або постачальнику універсальних послуг, для отримання гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, а також здійснювати перевірки таких генеруючих установок у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 19 згідно із Законом № 3220-IX від 30.06.2023 )
20) застосовувати загальноєвропейські правила та зміни до них, обов’язковість застосування яких встановлена актами законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики та/або рішеннями Ради міністрів Енергетичного Співтовариства, перелік яких затверджений Регулятором;
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 20 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
21) виконувати рішення Ради регуляторних органів Енергетичного Співтовариства та АСЕR, адресовані оператору системи передачі, та враховувати висновки і рекомендації Ради регуляторних органів Енергетичного Співтовариства та АСЕR.
( Частину третю статті 33 доповнено пунктом 21 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
4. Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором.
Порядок укладання таких договорів визначається кодексом системи передачі.
5. Оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики.
( Установити, що до 1 січня 2030 року, абзац другий частини п'ятої статті 33 застосовується в редакції пункту 3 розділу ІІ Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
Тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, зокрема, включає витрати оператора системи передачі на закупівлю допоміжних послуг та врегулювання системних обмежень в ОЕС України.
Тариф на послуги з передачі електричної енергії, зокрема, включає як окремі складові витрати оператора системи передачі, що здійснюються ним у разі покладення на нього спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, та витрати на послугу із зменшення навантаження виробником, якому встановлено "зелений" тариф, якщо об’єкт електроенергетики або черга його будівництва (пусковий комплекс) такого виробника включений до балансуючої групи гарантованого покупця.
( Абзац третій частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 810-IX від 21.07.2020; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3220-IX від 30.06.2023 )
Тарифи на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління оприлюднюються оператором системи передачі у порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Підставами встановлення Регулятором тарифу на передачу підприємству "зеленої" електрометалургії в порядку, передбаченому абзацами п’ятим - тридцять першим цієї частини, є:
( Частину п'яту статті 33 доповнено абзацом п'ятим згідно із Законом № 810-IX від 21.07.2020; в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
довідка центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики, про підтвердження статусу підприємства "зеленої" електрометалургії.
( Частину п'яту статті 33 доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 810-IX від 21.07.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики, надає юридичній особі довідку про підтвердження статусу підприємства "зеленої" електрометалургії або надсилає лист про відмову у видачі довідки протягом 10 календарних днів з дня отримання звернення.
( Частину п'яту статті 33 доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 810-IX від 21.07.2020; в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
Для одержання такої довідки юридична особа подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики (надсилає засобами поштового зв’язку в паперовій формі або через Єдиний державний портал адміністративних послуг "Портал Дія" в електронній формі), письмову заяву.
( Частину п'яту статті 33 доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 810-IX від 21.07.2020; в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
Вимоги до змісту заяви, порядок її подання, реєстрації, залишення без руху, надсилання за належністю, її розгляду, прийняття рішення про надання довідки або відмову в її наданні, порядок набрання чинності прийнятим рішенням, його оскарження, виконання та припинення дії у сфері електроенергетики регулюються Законом України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
( Частину п'яту статті 33 доповнено абзацом згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
До заяви додаються такі документи:
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Законів № 1639-IX від 14.07.2021, № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) технічна документація, що підтверджує використання у господарській діяльності обладнання для виробництва сталі електродуговим методом:
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Законів № 1639-IX від 14.07.2021, № 4017-IX від 10.10.2024 )
а) виписка з переліку основних фондів підприємства, підписану головним бухгалтером підприємства, підтверджену незалежним аудитором, що підтверджує наявність на балансі юридичної особи електродугової сталеплавильної печі і відсутність на балансі агрегатів, спроможних виробляти сталь альтернативними способами, а саме мартенівських та/або конверторних печей, та/або комплексів "доменна піч - мартенівська/конверторна піч";
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
б) один із таких документів:
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
документ про готовність до експлуатації електросталеплавильного комплексу/цеху/заводу з проектним обсягом виплавки сталі не менше 50 тисяч тонн сталі на рік;
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
затверджену у встановленому порядку проектну документацію на будівництво сталеплавильного цеху (комплексу, заводу), що включатиме електродугову сталеплавильну піч;
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
затверджену на підприємстві технологічну інструкцію на виробництво сталі в електродуговій печі;
( Абзац частини п'ятої статті 33 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
