3. Товариство використовує земельні ділянки, що перебували у постійному користуванні підприємства, відповідно до їх цільового призначення, в розмірах та межах, у яких вони перебували у постійному користуванні підприємства або фактично використовувалися ним, на підставі документів підприємства, що посвідчують право користування відповідними земельними ділянками.
4. Товариство провадить діяльність, у тому числі пов’язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій, сертифікатів та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємством, у межах строку їх дії.
5. У разі наявності у підприємства статусу суб’єкта здійснення міжнародних передач товарів, повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, товариство зберігає такі статус та повноваження.
До отримання необхідних повноважень, реєстрацій, ліцензій, дозволів, висновків, сертифікатів та інших документів дозвільного характеру товариство провадить діяльність, пов’язану з міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, на підставі відповідних документів, отриманих підприємством, у межах строку їх дії.
6. За товариством зберігаються пільги та інші види державної підтримки підприємства, у тому числі у сфері землекористування, оподаткування тощо.
7. За порушення господарських зобов’язань, в яких стороною є товариство, застосовуються штрафні санкції, якщо інше не передбачено договором, у таких розмірах:
за порушення умов зобов’язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) - штраф у розмірі 20 відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);
за порушення строків виконання зобов’язання - пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 відсотків зазначеної вартості.
8. У товаристві може утворюватися підрозділ відомчої воєнізованої охорони, який діє відповідно до Положення про відомчу воєнізовану охорону господарських товариств, створених відповідно до цього Закону, яке затверджується Кабінетом Міністрів України. Під час виконання службових обов’язків працівники підрозділу відомчої воєнізованої охорони мають право застосовувати вогнепальну зброю та спеціальні засоби самооборони в порядку і відповідно до вимог, встановлених законодавством.
9. Чистий прибуток товариства, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку на виплату дивідендів, зменшується на суму нарахованої амортизації на майно, передане товариству на праві господарського відання.
10. Товариство здійснює виплату дивідендів уповноваженому суб’єкту управління або господарському товариству в оборонно-промисловому комплексі, яке є власником його акцій (частки у статутному капіталі).
Порядок та умови виплати дивідендів визначаються загальними зборами товариства.
Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.
Стаття 18. Органи управління товариства
1. Управління товариством здійснюється загальними зборами (акціонерів/учасників) як вищим органом товариства, наглядовою радою (в разі її утворення) та виконавчим органом товариства (далі - органи управління товариства).
2. Компетенція органів управління товариства, порядок їх утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, доцільність включення до складу органів управління товариства незалежних членів та їх кількість, а також порядок зміни складу органів управління товариства визначаються відповідно до статуту, що затверджується загальними зборами (акціонерів/учасників).
3. Розмір винагороди члена наглядової ради товариства не може перевищувати визначений Кабінетом Міністрів України максимально допустимий розмір винагороди членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
4. Повноваження члена наглядової ради товариства припиняються достроково у разі виявлення невідповідності такого члена вимогам, встановленим законом.
Стаття 19. Гарантії трудових прав працівників товариства
1. Товариство повністю відповідає за зобов’язаннями, передбаченими чинною на час його утворення галузевою угодою, до укладення нової відповідної угоди.
2. Трудові відносини працівників підприємства продовжуються з товариством.
Стаття 20. Особливості розпорядження майном товариства
1. Товариство не може відчужувати, передавати в управління, заставу, вносити до статутного капіталу суб’єктів господарювання майно, зазначене в абзаці третьому частини першої статті 16 цього Закону, вчиняти щодо нього інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна.
Таке майно не підлягає приватизації, продажу під час провадження у справі про банкрутство, на нього не може бути звернено стягнення за рішенням суду, накладено арешт.
2. Порядок розпорядження іншим майном, внесеним до статутного капіталу товариства, та майном, набутим товариством, визначається рішеннями органів товариства, уповноважених на це відповідно до статуту товариства.
3. Товариство не має права безоплатно передавати основні засоби, внесені до його статутного капіталу, іншим юридичним чи фізичним особам, крім випадків, передбачених законом.
4. Відчуження та передача в оренду основних засобів товариства здійснюються на конкурсних засадах. Початкова вартість майна, що підлягає відчуженню, та вартість майна, що передається в оренду, визначаються на підставі незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства.
Стаття 21. Передача пакета акцій (часток у статутному капіталі) товариства до статутного капіталу господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі
1. Для забезпечення ефективного управління господарськими товариствами в оборонно-промисловому комплексі та виконання ними статутних завдань на підставі рішення Кабінету Міністрів України, прийнятого за пропозицією уповноваженого суб’єкта управління, пакет акцій (частка у статутному капіталі) товариства може бути переданий у власність іншому господарському товариству в оборонно-промисловому комплексі для формування його статутного капіталу.
2. До моменту передачі акцій (частки у статутному капіталі) товариства до статутного капіталу акціонерного товариства або господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі відповідно до цієї статті такі акції (частки у статутному капіталі) не можуть бути відчужені, передані в управління, заставу, щодо них забороняється вчинення інших правочинів, наслідком яких може бути їх відчуження, крім випадків, передбачених законом.
Розділ VII
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) у статті 92 Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27):
частину другу доповнити пунктом "є" такого змісту:
"є) господарські товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначені частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
частину третю доповнити словами та цифрою "а також господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
2) у Господарському кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 18-22, ст. 144):
абзац шостий частини шостої статті 73 викласти в такій редакції:
"Особливості управління державним унітарним підприємством оборонно-промислового комплексу визначаються законами України " Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" та "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
абзац другий частини п’ятої статті 75 та абзац другий частини четвертої статті 77 доповнити словами "крім випадків, передбачених законом";
частину третю статті 89 доповнити абзацом четвертим такого змісту:
"Фінансові плани господарських товариств, що провадять діяльність в оборонно-промисловому комплексі, затверджуються відповідно до Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
статтю 214 після частини третьої доповнити двома новими частинами такого змісту:
"4. У справах про банкрутство державних підприємств, включених до Переліку державних підприємств, що не підлягають приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, може застосовуватися судова процедура санації.
5. Майно державних підприємств, включених до Переліку державних підприємств, що не підлягають приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства та перебувають у процедурі банкрутства, може бути реалізовано в судовій процедурі санації за погодженням з уповноваженим суб’єктом управління, визначеним Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", у встановленому порядку, якщо таке майно не входить до складу єдиного майнового комплексу, що забезпечує основні види діяльності такого суб’єкта господарювання, або більше трьох років не використовується у виробничій діяльності і подальше його використання не планується".
У зв’язку з цим частини четверту - шосту вважати відповідно частинами шостою - восьмою;
3) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 40-44, ст. 356) доповнити пунктом 17 такого змісту:
"17. Положення частини другої статті 107, абзацу другого частини четвертої статті 153, частини першої статті 523, частини третьої статті 559 цього Кодексу застосовуються до цивільних відносин, що виникають у процесі здійснення заходів з перетворення Державного концерну "Укроборонпром" в акціонерне товариство, державних унітарних підприємств, у тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром", - у господарські товариства, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
4) у Кодексі України з процедур банкрутства (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 19, ст. 74): статтю 96 доповнити частиною чотирнадцятою такого змісту:
"14. З метою виконання заходів з підготовки підприємств до перетворення та безоплатної передачі майна у порядку, передбаченому Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", майно державного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром", господарського товариства, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство, на підставі ухвали господарського суду заміняється іншим майном, ринкова вартість якого не менша за ринкову вартість майна, щодо якого встановлено обтяження щодо розпорядження та яке заміняється, у тому числі майном, переданим відповідному суб’єкту господарювання (боржнику) за рішенням уповноваженого суб’єкта управління. Ухвала господарського суду постановляється на підставі клопотання боржника, уповноваженого суб’єкта управління або суб’єкта управління. Відповідно до ухвали господарського суду щодо майна боржника, яке замінюється, підлягають скасуванню заходи із забезпечення вимог кредиторів, у тому числі арешти майна, інші обтяження щодо розпорядження таким майном, і таке майно за рішенням уповноваженого суб’єкта управління може бути передано боржником у порядку, передбаченому Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності". Задоволення вимог кредиторів може здійснюватися боржником за рахунок переданого уповноваженим суб’єктом управління іншого майна";
рoзділ "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктами 1-3 та 1-4 такого змісту:
"1-3. Не допускається відкриття проваджень у справах про банкрутство господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", крім тих, що ліквідуються за рішенням боржника, протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
1-4. На період та з метою здійснення заходів з реорганізації державних унітарних комерційних підприємств, які є учасниками Державного концерну "Укроборонпром", передбачених Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", до зазначених підприємств не застосовуються норми цього Кодексу в частині заборони проведення реорганізації підприємств, щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство";
5) у частині другій статті 24 Закону України "Про заставу" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 47, ст. 642; 2018 р., № 38, ст. 281) слова "внесене до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" виключити;
6) розділ Х "Прикінцеві положення" Закону України "Про захист економічної конкуренції" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 12, ст. 64; 2019 р., № 42, ст. 237) доповнити пунктом 4-4 такого змісту:
"4-4. Положення частини другої статті 22 цього Закону не застосовуються до процедури реорганізації державних унітарних підприємств, у тому числі казенних підприємств, які є учасниками Державного концерну "Укроборонпром", створення акціонерного товариства шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", створення господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі та передачі пакетів акцій таких господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі до статутного капіталу зазначеного акціонерного товариства або іншого господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі відповідно до Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
7) абзаци другий та третій частини другої статті 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 47, ст. 251; 2003 р., № 38, ст. 313; 2004 р., № 2, ст. 6; 2015 р., №№ 7-9, ст. 55; 2020 р., № 4, ст. 25) доповнити словами "крім випадків, встановлених законом";
8) у Законі України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 10, ст. 77; 2005 р., № 2, ст. 31; 2011 р., № 45, ст. 493; 2012 р., № 32-33, ст. 413; 2015 р., № 36, ст. 365):
преамбулу доповнити словами та цифрою "а також господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
частину першу статті 1 після слів та цифр "не менше 25 відсотків" доповнити словами та цифрою "господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
абзац перший статті 2 після слів "статутних капіталів цих підприємств" доповнити словами та цифрою "акцій (часток) господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
9) у частині другій статті 81 Закону України "Про міжнародне приватне право" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 32, ст. 422; 2018 р., № 38, ст. 281) слова "внесеного до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" виключити;
10) статтю 11 Закону України "Про холдингові компанії в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 34, ст. 291) доповнити пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1. Дія цього Закону не поширюється на Державний концерн "Укроборонпром", державні унітарні підприємства, у тому числі казенні підприємства, що входять до складу Державного концерну "Укроборонпром", у процесі їх перетворення (реорганізації), господарські товариства, які утворюються, діють та припиняються відповідно до Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
11) у Законі України "Про управління об’єктами державної власності" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 46, ст. 456 із наступними змінами):
абзац другий частини другої статті 3 доповнити словами "та Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
підпункт "й" пункту 2 частини першої статті 7 доповнити словами "крім випадків, передбачених законом";
у статті 11:
у частині п’ятій:
абзаци четвертий та шостий доповнити словами "якщо інше не встановлено законом";
доповнити абзацами дванадцятим та тринадцятим такого змісту:
"Особливості відрахування акціонерним товариством, утвореним шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", а також господарськими товариствами в оборонно-промисловому комплексі (у значенні, наведеному в Законі України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності") частини чистого прибутку на виплату дивідендів, розмір дивідендів та порядок їх сплати визначаються Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".
Установити, що протягом трьох років з дня набрання чинності Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" чистий прибуток акціонерного товариства, утвореного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", з якого розраховуються та сплачуються дивіденди, зменшується на суму прибутку (доходу), що виникла в результаті сплати йому внесків та дивідендів, за умови використання зазначених коштів для поповнення статутних капіталів державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", з метою забезпечення їх фінансового оздоровлення, погашення заборгованості, розвитку та модернізації виробництва, фінансування науково-технічних розробок, забезпечення здійснення інноваційної діяльності або створення умов для проведення заходів з їх перетворення в господарські товариства, або спрямування зазначених коштів до фондів інвестиційного, інноваційного розвитку";
частину шосту викласти в такій редакції:
"6. Викуп акцій (часток) додаткової емісії здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на такі цілі, коштів суб’єкта управління, уповноваженого суб’єкта управління, або в обмін на державне майно, на корпоративні права держави у статутних капіталах господарських організацій в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України";
абзац другий частини сьомої доповнити словами та цифрою "а також на випадки створення господарських організацій за участю державних підприємств оборонно-промислового комплексу, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром", та господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
частину дев’яту доповнити абзацами третім та четвертим такого змісту:
"Нерухоме майно об’єктів державної власності, включених до Переліку державних підприємств, що не підлягають приватизації, але можуть бути перетворені в господарські товариства, може бути передане до статутного капіталу господарських товариств, створених на базі таких підприємств.
За погодженням з уповноваженим суб’єктом управління, визначеним Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", нерухоме майно об’єктів державної власності, що не підлягають приватизації, може бути відчужено відповідним підприємством або господарським товариством в оборонно-промисловому комплексі у встановленому порядку, якщо таке майно не входить до складу єдиного майнового комплексу, що забезпечує основні види діяльності такого суб’єкта господарювання, або більше трьох років не використовується у виробничій діяльності і подальше його використання не планується";
частину другу статті 11-1 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:
"Установити, що протягом трьох років з дня набрання чинності Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" чистий прибуток Державного концерну "Укроборонпром", з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму прибутку (доходу), що виникла в результаті сплати йому внесків та дивідендів, за умови використання Державним концерном "Укроборонпром" зазначених коштів для поповнення статутних капіталів його учасників та господарських товариств з метою забезпечення їх фінансового оздоровлення, погашення заборгованості, розвитку та модернізації виробництва, фінансування науково-технічних розробок, здійснення інноваційної діяльності або створення умов для проведення заходів з їх перетворення в господарські товариства, або спрямування зазначених коштів до фондів інвестиційного, інноваційного розвитку".
У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим;
частину шосту статті 11-2 доповнити словами "та Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
( Підпункт 12 пункту 2 розділу VII втратив чинність на підставі Закону № 2465-IX від 27.07.2022 )
13) у Законі України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку" (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., № 32, ст. 413; 2018 р., № 38, ст. 281):
преамбулу викласти в такій редакції:
"Цей Закон визначає комплекс економічних заходів, спрямованих на вирішення питань заборгованості та забезпечення стабільного розвитку державних підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, державних підприємств, створених Державним концерном "Укроборонпром", а також господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, визначених частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу)";
у назві та частинах першій - третій статті 2-1 слова "внесених до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" в усіх відмінках та числах виключити;
у статті 3:
частину четверту доповнити абзацом шостим такого змісту:
"реалізації заходів та досягнення цілей, передбачених статтею 9 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
у тексті слова "Державний концерн "Укроборонпром" в усіх відмінках замінити словами "уповноважений суб’єкт управління" у відповідному відмінку, а слова "підприємства оборонно-промислового комплексу" в усіх відмінках та числах - словами "державні підприємства оборонно-промислового комплексу, у тому числі казенні підприємства, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, а також державні підприємства, створені Державним концерном "Укроборонпром" у відповідному відмінку та числі;
14) розділ 9 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 34, ст. 1173; 2020 р., № 43, ст. 371) доповнити пунктом 5-1 такого змісту:
"5-1. Установити, що вимоги цього Закону не поширюються на заходи, передбачені Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
15) у частині четвертій статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 1, ст. 9) слова і цифри "та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону" замінити словами і цифрами "у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом";
16) у Законі України "Про виконавче провадження" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 30, ст. 542; 2017 р., № 7-8, ст. 50; 2018 р., № 38, ст. 281; 2019 р., № 2, ст. 8):
частину другу статті 5 після абзацу дванадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"12) рішень, за якими боржником є уповноважений суб’єкт управління або господарське товариство в оборонно-промисловому комплексі, визначені частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", та рішень, які передбачають вчинення дій щодо їх майна".
У зв’язку з цим абзаци тринадцятий - п’ятнадцятий вважати відповідно абзацами чотирнадцятим - шістнадцятим;
частину другу статті 18 доповнити пунктом 6 такого змісту:
"6) невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після одержання відповідного звернення від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, cтвореного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", вчинити дії щодо зняття арешту з майна, щодо якого було здійснено заходи із заміни майна, передбачені статтею 11 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
частину четверту статті 59 доповнити пунктом 10 такого змісту:
"10) отримання виконавцем від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, створеного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", звернення про зняття арешту в порядку, передбаченому статтею 11 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
у частині другій статті 78 слова "внесеного до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" виключити;
17) статтю 3 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 12, ст. 68; із змінами, внесеними Законом України від 4 лютого 2021 року № 1206-IX) після частини четвертої доповнити новою частиною такого змісту:
"5. Дія цього Закону не поширюється на внесення майна державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, до статутних капіталів господарських товариств, що створюються відповідно до Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", а також на розміщення додаткових випусків акцій таких акціонерних товариств існуючої номінальної вартості згідно із законодавством".
У зв’язку з цим частини п’яту та шосту вважати відповідно частинами шостою та сьомою;
18) статтю 1 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 13, ст. 69) доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. Особливості створення, формування статутного капіталу, функціонування товариств з обмеженою відповідальністю в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності";
19) у пункті 3 розділу III "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 46, ст. 302) слова "вчиняти виконавчі дії" замінити словами "звернення стягнення та накладення арешту на майно";
20) у частині першій статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про впорядкування діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, створених за участю державних підприємств" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 11, ст. 94, № 30, ст. 321; 2016 р., № 34, ст. 594) слова та цифру "та суб’єктів літакобудування, які підпадають під дію норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості" замінити словами "державних підприємств оборонно-промислового комплексу, у тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, та створених ним юридичних осіб, заснованих на державній власності в оборонно-промисловому комплексі".
3. Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
4. Суб’єктам господарювання, що здійснюють постачання електричної та теплової енергії, надають послуги з водопостачання та водовідведення, у місячний строк з дня утворення товариства здійснити заходи щодо укладення з утвореним товариством договорів про постачання електричної та теплової енергії, водопостачання.
5. Установити, що передача майна підприємств та господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, 100 відсотків акцій яких належать державі, у процесі здійснення заходів з підготовки підприємств до перетворення, створення товариства та акціонерного товариства, передача пакетів акцій (часток у статутному капіталі) господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі до статутного капіталу акціонерного товариства або іншого господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі здійснюються без попереднього одержання дозволу Антимонопольного комітету України.
6. Установити, що на господарські товариства в оборонно-промисловому комплексі не поширюються встановлені законодавством обмеження щодо неможливості мати єдиним учасником інше підприємницьке товариство, учасником якого є одна особа.
7. Для забезпечення ефективного управління господарськими товариствами в оборонно-промисловому комплексі та виконання ними статутних завдань на підставі рішення Кабінету Міністрів України, прийнятого за пропозицією уповноваженого суб’єкта управління, пакет акцій (частка у статутному капіталі) господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, який належить державі, акціонерному товариству або господарському товариству в оборонно-промисловому комплексі, може бути переданий у власність акціонерному товариству, іншому господарському товариству в оборонно-промисловому комплексі для формування його статутного капіталу.
8. Установити, що господарські товариства в оборонно-промисловому комплексі відраховують частину чистого прибутку на виплату дивідендів уповноваженому суб’єкту управління у визначені ним порядку та строки.
9. Установити, що господарському товариству в оборонно-промисловому комплексі за рішенням Кабінету Міністрів України або уповноваженого суб’єкта управління може бути передано державне майно, у тому числі створене в результаті виконання контрактів з оборонних закупівель (державних контрактів з державного оборонного замовлення), шляхом внесення такого майна до статутного капіталу або закріплення за господарським товариством в оборонно-промисловому комплексі на праві господарського відання.
10. Установити, що акціонерне товариство як уповноважений суб’єкт управління об’єктами державної власності здійснює такі повноваження щодо державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, які на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, до їх перетворення в товариства:
1) здійснює регулювання, контроль та координацію діяльності;
2) затверджує статути (положення) та нормативні документи про внесення змін до них, здійснює контроль за дотриманням їх вимог;
3) призначає на посади та звільняє з посад керівників підприємств, укладає і розриває з ними контракти, здійснює контроль за їх виконанням;
4) розробляє стратегії розвитку підприємств;
5) затверджує річні фінансові та інвестиційні плани, інвестиційні плани на середньострокову перспективу (три - п’ять років), у тому числі щодо підприємств, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень або які є суб’єктами природних монополій, здійснює контроль за виконанням таких планів у встановленому порядку;
6) здійснює моніторинг фінансової діяльності;
7) надає згоду на відчуження та списання об’єктів державної власності підприємств;
8) погоджує укладення підприємствами договорів про спільну діяльність, згідно з якими використовується нерухоме майно, що перебуває в їх господарському віданні чи оперативному управлінні;
9) забезпечує проведення щорічної аудиторської перевірки діяльності;
10) здійснює контроль за діяльністю підприємств;
11) веде облік об’єктів державної власності підприємств, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням таких об’єктів;
12) виявляє державне майно, яке тимчасово не використовується підприємствами, та вносить пропозиції щодо його подальшого використання;
13) забезпечує надання розпоряднику Єдиного реєстру об’єктів державної власності інформації про наявність і поточний стан об’єктів державної власності підприємств та зміну його стану;
14) забезпечує у встановленому порядку проведення інвентаризації майна підприємств;
15) здійснює планування, організацію і контроль мобілізаційної підготовки, складу виробничих потужностей мобілізаційного призначення та обсягів запасів мобілізаційного резерву з урахуванням доцільності їх подальшого зберігання;
16) надає підприємствам згоду на оренду державного майна і пропозиції щодо умов договору оренди, що мають забезпечувати ефективне використання орендованого майна;
17) організовує контроль за використанням орендованого державного майна підприємств;
18) забезпечує визначення умов реструктуризації та санації підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
19) забезпечує управління і збереження матеріальних носіїв секретної інформації та здійснення заходів щодо охорони державної таємниці;
20) визначає порядок і розміри внесків;
21) виконує інші функції з управління об’єктами державної власності у випадках, передбачених законодавством;
22) здійснює інші повноваження, визначені законом.
11. Установити, що державні підприємства, у тому числі казенні підприємства, які на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, до їх перетворення в товариства здійснюють сплату акціонерному товариству внесків у порядку та розмірах, визначених акціонерним товариством.
12. Установити, що відчуження об’єктів державної власності державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, які на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, здійснюється у встановленому порядку та не потребує погодження з Фондом державного майна України та трудовими колективами підприємств.
13. Установити, що на державних підприємствах, у тому числі казенних підприємствах, які на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" входили до його складу, до їх перетворення в товариства можуть утворюватися підрозділи відомчої воєнізованої охорони, які діють відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Положення про відомчу воєнізовану охорону підприємств, повноваження з управління якими здійснює акціонерне товариство, утворене шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром". Під час виконання службових обов’язків працівники підрозділів відомчої воєнізованої охорони мають право застосовувати вогнепальну зброю та спеціальні засоби самооборони в порядку і відповідно до вимог, встановлених законодавством.
14. Установити, що тимчасово, від створення акціонерного товариства до формування у встановленому законодавством порядку правоможного складу його наглядової ради, функції наглядової ради здійснює суб’єкт управління.
15. За рішенням Кабінету Міністрів України норми Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" можуть бути застосовані до процедур перетворення державних підприємств авіаційно-космічної галузі, а також державних підприємств, що перебувають в управлінні Міністерства оборони України.
16. Кабінету Міністрів України:
у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття рішення про реорганізацію Державного концерну "Укроборонпром" відповідно до вимог цього Закону;
невідкладно надати товариствам, які є правонаступниками підприємств, яким надані повноваження на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, що містять відомості, що становлять державну таємницю, відповідні повноваження у межах строку дії повноважень зазначених підприємств;
поінформувати у 2022 році Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ 13 липня 2021 року № 1630-IX | |