КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 травня 2014 р. № 153 Київ |
Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним, знищення посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 93 від 08.02.2021 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 683 від 17.07.2019 № 93 від 08.02.2021 № 1412 від 29.12.2021 № 228 від 23.02.2022 № 456 від 23.02.2022 № 979 від 12.09.2023 )
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити:
зразок та технічний опис бланка посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2;
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним, знищення посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, що додається.
( Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 93 від 08.02.2021 )
2. Установити, що:
документи, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який їх було видано;
до запровадження, оформлення і видачі посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, посвідчення оформлюються з використанням бланків попередніх зразків.
3. Запровадити оформлення і видачу посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 93 від 08.02.2021 )
Прем'єр-міністр України | А.ЯЦЕНЮК |
Інд. 70 | |
Додаток 1
до постанови Кабінету Міністрів України
від 7 травня 2014 р. № 153
ЗРАЗОК
посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм
Лицьовий бік обкладинки
Ліва частина форзаца
Зворотний бік сторінки даних
Лицьовий бік сторінки даних
Сторінка 1
Сторінка 2
Сторінка 3
Сторінка 4
Сторінка 5
Сторінка 6
Сторінка 7
Сторінка 8
Сторінка 9
Сторінка 10
Сторінка 11
Сторінка 12
Сторінка 13
Сторінка 14
Сторінка 15
Сторінка 16
Права частина форзаца
Додаток 2
до постанови Кабінету Міністрів України
від 7 травня 2014 р. № 153
ТЕХНІЧНИЙ ОПИС
бланка посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм
1. Бланк посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм (далі - бланк посвідчення) виготовляється у формі книжечки розміром 88 x 125 (± 0,75) міліметрів.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 93 від 08.02.2021, № 228 від 23.02.2022 )
2. Бланк посвідчення складається з м’якої обкладинки, форзаца, сторінки даних і 16 паперових сторінок.
У праву частину обкладинки імплантовано безконтактний електронний носій. Безконтактний електронний носій відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443 щодо запису і зчитування даних та вимогам IКАО, що встановлюються до електронних документів.
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 93 від 08.02.2021 )
Сторінка даних виготовляється з багатошарового полімерного матеріалу (полікарбонат) і розміщується між лівою частиною форзаца та першою паперовою сторінкою.
Бланк посвідчення скріплюється замкненим швом, нитками із захисними властивостями, що набувають червоного свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення.
3. Обкладинка бланка посвідчення виготовляється із зносостійкого палітурного матеріалу сірого кольору.
У верхній частині лицьового боку обкладинки двома рядками українською та англійською мовами розташовано написи "УКРАЇНА" та "UKRAINE", нижче - зображення малого Державного Герба України, під ним українською та англійською мовами - написи "ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН" та "STATELESS PERSON’S TRAVEL DOCUMENT".
У нижній частині лицьового боку обкладинки розміщується спеціальний символ, який свідчить про наявність безконтактного електронного носія.
Написи, зображення малого Державного Герба України та спеціальний символ виконані тисненням фольгою золотого кольору.
4. Для виготовлення бланка посвідчення використовується захисний папір, який не має власної флуоресценції.
Захисний папір виготовляється із суміші бавовняної та деревинної целюлози.
Форзац друкується на папері без водяного знака з вмістом бавовняної целюлози не менш як 90 відсотків та масою 1 кв. метра 95 грамів. Папір має невидимі при денному світлі захисні волокна завдовжки не менш як 3 міліметри, які набувають свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення. Кількість захисних волокон, розташованих на 1 кв. дециметрі паперу, становить не менш як 20 штук.
Паперові сторінки друкуються на папері з локальним багатотоновим водяним знаком "Щит". Маса 1 кв. метра паперу становить 100 грамів, вміст бавовняної целюлози - не менш як 50 відсотків.
Папір має невидимі при денному світлі захисні волокна завдовжки не менш як 3 міліметри, які набувають свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення. Кількість захисних волокон, розташованих на 1 кв. дециметрі паперу, становить не менш як 20 штук.
Захисний папір має хімічну реакцію на дію певних хімічних сполук, що утворює на папері візуальну зміну кольору в місцях проведення хімічної реакції.
5. Дизайн бланка посвідчення відтворюється з використанням офсетного, трафаретного та інтагліо друку.
Серію, позначену двома літерами, та шестизначний номер бланка посвідчення виконано на першій паперовій сторінці способом високого друку.
6. Дизайн форзаца, сторінки даних та паперових сторінок бланка посвідчення створено з використанням спеціальних захисних фонових сіток нерегулярної і регулярної структури та орнаментальних рисунків, що містять гільйошні зображення.
Захисні фонові сітки надруковано способом офсетного друку фарбами блакитного, лавандового, сірого та вохристого кольорів.
Угорі паперових сторінок, правої частини форзаца та правої частини обкладинки бланка посвідчення передбачено місце для нанесення способом лазерної перфорації серії та номера бланка посвідчення.
7. Форзац бланка посвідчення складається з лівої і правої частин.
У лівій частині форзаца надруковано стилізоване зображення Державного Прапора України, сітки нерегулярної і регулярної структури та орнаментальний рисунок, що містить гільйошні зображення. В орнаментальному рисунку розташовано лінії мікротексту "УКРАЇНА" та "UKRAINE" в позитивному зображенні. По центру способом інтагліо друку фарбою темно-синього кольору надруковано зображення малого Державного Герба України.
У правій частині форзаца надруковано сітки нерегулярної і регулярної структури та орнаментальний рисунок, що містить гільйошні зображення. В орнаментальному рисунку розташовано лінії мікротексту "УКРАЇНА" та "UKRAINE" в позитивному зображенні.
У правій частині форзаца фарбою чорного кольору, що набуває зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення, надруковано текст українською та англійською мовами:
"Цей документ містить чутливі електронні пристрої. Для їх оптимального використання прохання не згинати, не перфорувати і не піддавати документ впливу крайніх температур або надмірної вологості.".
Під текстом способом інтагліо друку фарбою темно-синього кольору надруковано стилізоване зображення Державного Прапора України, в якому виконано зображення малого Державного Герба України і приховано зображення слів "УКРАЇНА" та "UKRAINE".
Нижче зазначено найменування підприємства, що виготовило бланк посвідчення, - "Поліграфкомбінат "Україна".
8. Сторінка даних бланка посвідчення виготовляється з багатошарового полімерного матеріалу, на який внесення даних здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації.
( Абзац перший пункту 8 в редакції Постанови КМ № 228 від 23.02.2022 )
На лицьовому боці сторінки даних розміщено імплантований прозорий дифракційний захисний елемент з оптично-динамічними ефектами, які спостерігаються під різними кутами огляду.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
Захисний елемент складається із стилізованих зображень малого Державного Герба України і Державного Прапора України.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
Стилізоване зображення малого Державного Герба України у формі кола діаметром 16 міліметрів розміщене в зоні відцифрованого образу обличчя особи та складається з таких елементів:
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
малий Державний Герб України на орнаментальній смужці та в оточенні гільйошного елемента, лінії якого мають змінну товщину;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
ротаційний кінетичний ефект у контурі щита малого Державного Герба України;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
фон щита малого Державного Герба України заповнено текстурою, яка утворена літерами "UA" та зображеннями тризуба;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
кінетичний ефект розширення на фоні захисного голографічного елемента;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
кінетичний ефект пульсації в лініях змінної товщини гільйошного елемента;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
асиметричний дифракційний елемент з підвищеною яскравістю у написі "УКРАЇНА";
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
лінійний кінетичний ефект в ахроматичних смужках по контуру орнаментальної стрічки;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
кінетичний ефект пульсації в елементах орнаменту;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
кольоровий мікротекст "УКРАЇНА" висотою 120 мікрометрів;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
кольоровий нанотекст "UKRAINE" висотою 30 мікрометрів;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
приховане зображення, що містить літери "UA", які відтворюються під час освітлення лазерним променем;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
видимі під кутом 90°: контур України, напис "Україна", контур малого Державного Герба України та орнаментальної стрічки.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
Стилізоване зображення Державного Прапора України складається з таких елементів:
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
ротаційний кінетичний ефект у обводці Державного Прапора України;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
лінійний кінетичний ефект на Державному Прапорі України;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
зміна взаємного розташування кольорів на Державному Прапорі України під час обертання на 90°;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
ефект скульптурного зображення у колосках;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
лінзовий ефект у написі "UKR";
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
недифракційний нанотекст зі змінною висотою від 20 до 120 мікрометрів;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
захисний елемент з високою роздільною здатністю: зображення тризуба, який має високу яскравість під кутом 90°, всередині кільця, що заповнено текстурою, яку утворюють літери "UA" висотою 9 мікрометрів.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 228 від 23.02.2022 )
Для друкування сторінки даних бланка посвідчення використовуються фарби, які набувають власного свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення: лавандова - червоного кольору, блакитна - блакитного кольору.
На лицьовому боці сторінки даних, який є прилеглим до першої паперової сторінки бланка посвідчення, надруковано зображення малого Державного Герба України, захисні сітки нерегулярної і регулярної структури та орнаментальний рисунок, що містить гільйошні зображення. В орнаментальному рисунку розташовано лінії мікротексту "УКРАЇНА" та "UKRAINE" в позитивному зображенні. У центральній частині розміщено спеціальний захисний гравірувальний елемент з хвилястими лініями та словами "УКРАЇНА" та "UKRAINE" перемінного розміру, що повторюються.
На лицьовому боці сторінки даних містяться п’ять обов’язкових зон візуальної перевірки (I-V) та машинозчитувана зона (VII).
Інформаційні дані в зонах I-V надруковані українською та англійською мовами фарбою чорного кольору, що стає невидимою під дією джерела інфрачервоного опромінення, та розміщуються в такій послідовності:
зона I. Одним рядком надруковано назву держави "УКРАЇНА" та "UKRAINE", зображення малого Державного Герба України, яке повторюється тричі.
Нижче надруковано назву документа "ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН" та "STATELESS PERSON’S TRAVEL DOCUMENT", праворуч одним рядком - назви полів "Тип/Type", "Код держави/Country Code", "Номер документа/Document No".
У лівій частині зони оптико-перемінною фарбою надруковано спеціальний символ, який свідчить про наявність безконтактного електронного носія;
зона II. Послідовно, згори донизу, надруковано назви полів:
- "Прізвище/Surname";
- "Ім’я/Given names";
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 93 від 08.02.2021 )
- "Дата народження/Date of birth", "Запис №/Record No";
- "Стать/Sex", "Місце народження/Place of birth";
зони III-IV. Продовження назв полів, які надруковано в такому ж порядку, як у зоні II, а саме:
- "Дата видачі/Date of issue", "Орган, що видав документ/Authority";
- "Дійсний до/Date of expiry", "Підпис пред’явника/Holder’s signature";
зони V-VII надрукованих інформаційних даних не мають;
зона V призначена для розміщення відцифрованого образу обличчя особи;
зона VII призначена для внесення машинозчитуваної інформації.
Машинозчитувана зона відокремлена від інших зон лінією мікротексту "ПОСВІДЧЕННЯ ОСОБИ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН STATELESS PERSON’S TRAVEL DOCUMENT" в негативному зображенні.
Відцифрований образ обличчя особи дублюється на сторінці даних способом лазерної перфорації;
зона VI. Зворотний бік сторінки даних.
На зворотному боці сторінки даних надруковано захисні сітки нерегулярної і регулярної структури та орнаментальний рисунок, що містить гільйошні зображення. У сітках виконано напис назви документа українською та англійською мовами. В орнаментальному рисунку розташовано лінії мікротексту "УКРАЇНА" та "UKRAINE" в позитивному зображенні.
9. На паперових сторінках бланка посвідчення надруковано захисні сітки нерегулярної і регулярної структури та орнаментальні рисунки, що містять гільйошні зображення. В орнаментальних рисунках розташовано лінії мікротексту "УКРАЇНА" та "UKRAINE" в позитивному зображенні.
У нижній частині другої - шістнадцятої сторінок надруковано номер сторінки (колонцифру) в гільйошній розетці.
Текстову інформацію на паперових сторінках бланка посвідчення надруковано фарбою чорного кольору, що набуває зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення.
Фарбами, невидимими при денному світлі, що набувають червоного та жовто-зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення, надруковано орнаментальні рисунки у вигляді хвилястих ліній.
10. На першій сторінці бланка посвідчення паралельно довшому краю бланка посвідчення надруковано напис українською та англійською мовами "Цей документ є власністю України і не посвідчує громадянство пред’явника". Під написом двома колонками надруковано текст українською та англійською мовами:
"Для отримання дозволу для в’їзду в іншу країну особа без громадянства має звернутися до дипломатичного представництва чи консульської установи відповідної держави.
Якщо цей документ пошкоджено, втрачено або скінчився строк його дії, особа без громадянства може отримати новий документ тільки в уповноважених на це органах на території України.
Якщо особа без громадянства перебуває за кордоном і не має можливості отримати нового документа, вона може ще до закінчення строку дії цього документа звернутися у посольську чи консульську установу України за кордоном для отримання посвідчення особи на повернення в Україну.".
Під текстом фарбою червоного кольору, що набуває помаранчевого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення та стає невидимою під дією джерела інфрачервоного опромінення, надруковано серію, позначену двома літерами, та шестизначний номер бланка посвідчення.
11. Сторінки друга - третя призначені для розміщення відомостей про дітей, які є особами без громадянства і виїжджають за кордон разом з пред’явником посвідчення без документів для виїзду за кордон. Паралельно довшому краю бланка посвідчення українською та англійською мовами через скісну риску надруковано слова "ДІТИ/CHILDREN" нижче - слова "Прізвище" та "Surname", "Ім’я" та "Given names", "Стать" та "Sex", "Дата народження" та "Date of birth" і вісім паралельних ліній для внесення інформації.
12. Сторінка четверта призначена для особливих відміток. У верхній частині сторінки паралельно коротшому краю бланка посвідчення українською та англійською мовами через скісну риску надруковано слова "ОСОБЛИВІ ВІДМІТКИ/SPECIAL NOTES".
13. Сторінки п’ята - шістнадцята призначені для проставлення віз на в’їзд до іноземних держав і відміток про перетинання державного кордону пред’явником посвідчення. У верхній частині таких сторінок паралельно коротшому краю бланка посвідчення українською та англійською мовами через скісну риску надруковано слова "ВІЗИ/VISAS".
Схематична діаграма бланка посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм
Лицьовий бік обкладинки
Лицьовий бік сторінки даних
Сторінка 1
Сторінки 2-3
Сторінка 4
Сторінки 5-16
Права частина форзаца
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 травня 2014 р. № 153
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПОРЯДОК
оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним, знищення посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм
Загальна частина
1. Посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон (далі - посвідчення) є документом, що посвідчує особу без громадянства під час перетинання нею державного кордону України і перебування за кордоном.
2. Посвідчення виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій.
3. Посвідчення оформляється особам без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України, але не мають проїзного документа, та які:
досягли шістнадцятирічного віку, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто;
не досягли шістнадцятирічного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, - на підставі заяв-анкет одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).
4. Посвідчення видається на строк дії посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання, виданої особі без громадянства.
5. Посвідчення видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття заяви-анкети та документів, передбачених цим Порядком, від особи без громадянства чи її законного представника.
6. У разі втрати або викрадення посвідчення особі без громадянства замість втраченого або викраденого оформляється та видається нове посвідчення в порядку, встановленому для його обміну.
7. Обмін посвідчення здійснюється у разі:
1) зміни інформації, внесеної до посвідчення;
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідчення;
3) закінчення строку дії посвідчення;
4) непридатності посвідчення для подальшого використання (посвідчення/фотокартка має пошкодження, що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім’я, дату та місце народження, ким видано посвідчення, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження серії та номера, що не дають змогу встановити реквізити посвідчення, виправлення, пошкодження, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія), а також у разі відсутності частини посвідчення.
( Підпункт 4 пункту 7 в редакції Постанови КМ № 979 від 12.09.2023 )
8. За оформлення посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін справляється адміністративний збір у розмірах, установлених законом.
9. Документи для оформлення посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обміну подаються до територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання особи без громадянства.
10. Оформлення посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін здійснюється територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).
Порядок взаємодії ДМС із Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".
11. Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.
12. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
13. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обміну, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.
Отримання інформації та взаємодія під час здійснення ідентифікації особи
14. ДМС має право отримувати інформацію про особу з державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв’язку з оформленням посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обміном.
Доступ до зазначеної інформації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
( Абзац другий пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 456 від 23.02.2022 )
У разі відсутності можливості надання ДМС прямого доступу до державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, або надіслання запитів в електронній формі захищеними каналами електронних комунікацій отримання відомостей про особу здійснюється шляхом надсилання запитів та надання відповідей на них у паперовій формі.
( Абзац третій пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 456 від 23.02.2022 )
Дії працівників під час приймання документів для оформлення, обміну посвідчення
15. Керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет та видачі посвідчення, і працівників, які виконують функції з оформлення посвідчення (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та підготовка проекту рішення).
16. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС під час приймання документів від особи без громадянства чи її законного представника перевіряє повноту поданих особою документів, зазначених у пунктах 23 і 25 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідчення, звіряє відомості про особу без громадянства, зазначені в посвідці на постійне проживання або посвідці на тимчасове проживання, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС інформує особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
Особа без громадянства має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, у зв’язку з якими їй відмовлено в прийнятті документів.
17. У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС з використанням кваліфікованого електронного підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (зокрема з отриманням біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
18. Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС друкує її та надає особі без громадянства чи її законному представнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей.
У разі виявлення помилок у заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС вносить до неї відповідні виправлення.
19. Після перевірки заяви-анкети особа без громадянства чи її законний представник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо особа без громадянства у зв’язку з фізичними вадами не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом.
20. Після перевірки особою без громадянства чи її законним представником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
21. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС сканує із застосуванням засобів Реєстру документи до заяви-анкети, які подаються особою без громадянства чи її законним представником.
22. Керівник/заступник керівника територіального органу ДМС або керівник структурного підрозділу такого органу, керівник/заступник керівника територіального підрозділу ДМС або особа, яка виконує його обов’язки, щодня здійснюють розподіл прийнятих заяв-анкет між працівниками, які виконують функції з оформлення посвідчення.
Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну посвідчення та їх розгляд
23. Для оформлення посвідчення особа без громадянства чи її законний представник подає:
1) посвідку на постійне проживання чи посвідку на тимчасове проживання, видану особі без громадянства;
2) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати;
3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником;
4) у разі оформлення посвідчення особі без громадянства, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров’я, оформленим в установленому порядку, - одну кольорову фотокартку розміром 10 x 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303 та МВС;
5) у разі, коли до посвідчення вносяться дані про неповнолітніх дітей, додатково подаються:
свідоцтво про народження дитини;
посвідка на постійне проживання чи посвідка на тимчасове проживання дитини;
стосовно дитини віком від 5 до 16 років - дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра, одна з яких вклеюється в посвідчення і скріплюється печаткою, а друга вноситься до заяви-анкети батька (матері).
Оригінали документів (крім документів, що підтверджують сплату адміністративного збору) повертаються заявнику, а до заяви-анкети додаються їх копії, засвідчені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
24. У разі необхідності прийняття документів від особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров’я, за зверненням такої особи або її законного представника, оформленим у письмовій формі, здійснюється виїзд працівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС за місцем проживання особи або місцем проходження лікування.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС під час особистого відвідування особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, перевіряє та підтверджує тотожність зазначеної особи та особи, зображеної на фотокартці, про що складає акт. Акт складається в присутності особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я/її законного представника, у разі перебування особи в закладі охорони здоров’я - також лікуючого лікаря. В акті зазначається інформація про місце, дату та час відвідування, відомості про працівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС і присутніх осіб, підстави для відвідування та підтвердження/непідтвердження стану здоров’я, тотожності особи. Акт підписується працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, особою/її законним представником, а в разі перебування особи в закладі охорони здоров’я - також лікуючим лікарем. Також працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС шляхом опитування особи отримує інформацію, необхідну для внесення до заяви, та документи, передбачені пунктом 23 цього Порядку.
( Абзац другий пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 979 від 12.09.2023 )
У разі відсутності фізичних вад особа, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, власноруч проставляє підпис на окремому аркуші для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.
За результатами особистого відвідування працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС за місцем проживання особи або проходження лікування формується заява-анкета, до якої скануються із застосуванням засобів відомчої інформаційної системи ДМС отримані документи, складені акти.
( Пункт 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 979 від 12.09.2023 )
25. Для оформлення у зв’язку із втратою або викраденням посвідчення, його обміну особа без громадянства чи її законний представник подає документи, зазначені в підпунктах 1-5 пункту 23 цього Порядку, а також:
1) посвідчення, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення);
2) документи, що підтверджують обставини чи юридичні факти, відповідно до яких посвідчення підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3 і 4 пункту 7 цього Порядку).
26. Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім’я якої оформляється посвідчення, та перевірку поданих нею документів.
27. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли інформація про подану особою без громадянства чи її законним представником посвідку на постійне проживання відсутня у Реєстрі або подана посвідка на постійне проживання або посвідка на тимчасове проживання видана одним територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, а документи для оформлення посвідчення подані до іншого територіального органу/територіального підрозділу ДМС у зв’язку із зміною особою без громадянства місця проживання, чинність посвідки перевіряється шляхом надсилання відповідних запитів до місця видачі посвідки, відповідь на які надається протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.
28. Рішення про оформлення посвідчення приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи без громадянства, перевірки поданих документів та у разі відсутності підстав для відмови в його видачі.
29. У разі прийняття рішення про оформлення посвідчення або відмову в його оформленні матеріали долучаються до матеріалів справи про оформлення посвідки на постійне проживання чи посвідки на тимчасове проживання та зберігаються разом з ними. У разі коли посвідка на постійне проживання чи посвідка на тимчасове проживання видана одним територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, а рішення про оформлення посвідчення у зв’язку із зміною особою без громадянства місця проживання прийняте іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, матеріали формуються в окрему справу та зберігаються протягом 75 років (для осіб, яким видана посвідка на постійне проживання) чи 15 років (для осіб, яким видана посвідка на тимчасове проживання). При цьому інформація про оформлення посвідчення надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, яким видана посвідка на постійне чи тимчасове проживання для долучення до матеріалів справи.
Персоналізація посвідчення та організація його видачі
30. Після прийняття рішення про оформлення посвідчення (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін зазначені в заяві-анкеті відомості (персональні дані) передаються до Головного обчислювального центру Реєстру захищеними каналами зв’язку з обов’язковим дотриманням вимог до обробки персональних даних у порядку, встановленому законодавством.
31. Головний обчислювальний центр Реєстру здійснює автоматизовану перевірку, накопичення та збереження даних, отриманих від територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, установлює їх унікальність, формує набори даних для виготовлення посвідчення та передає їх до Центру.
32. Центр здійснює персоналізацію бланка посвідчення, вносить до безконтактного електронного носія інформацію, що міститься на сторінці даних посвідчення, біометричні дані (параметри) особи.
33. Персоналізовані Центром бланки посвідчення надсилаються територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС в порядку, встановленому законодавством.
34. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС із застосуванням засобів Реєстру вносить до відомчої інформаційної системи ДМС відомості про дату надходження персоналізованого бланка посвідчення, до заяви-анкети - відомості про номер і дату оформлення посвідчення.
35. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС візуально звіряє інформацію, внесену до персоналізованого бланка посвідчення, з відомостями, що містяться у заяві-анкеті, відомчій інформаційній системі ДМС, та здійснює із застосуванням засобів Реєстру зчитування відомостей з безконтактного електронного носія. У разі виявлення помилки/браку персоналізований бланк посвідчення надсилається до ДМС для підтвердження такої помилки/браку та визначення порядку відшкодування вартості персоналізованого бланка посвідчення.
Видача посвідчення
36. Видача особі без громадянства посвідчення здійснюється територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв документи для його оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну, після пред’явлення посвідки на постійне проживання чи посвідки на тимчасове проживання.
37. У разі отримання посвідчення законним представником особи без громадянства він подає документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи.
38. Для отримання нового посвідчення особа без громадянства здає посвідчення, що подавалося для обміну, крім випадків, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
39. Під час видачі посвідчення проводиться процедура верифікації. Особа без громадянства візуально перевіряє персональні дані, внесені до посвідчення.
40. До заяви-анкети вносяться:
1) відомості про те, що особа без громадянства здала посвідчення, із зазначенням реквізитів посвідчення (крім випадку, зазначеного в пункті 6 цього Порядку);
2) підпис особи без громадянства чи її законного представника із зазначенням дати отримання посвідчення. Якщо особа без громадянства у зв’язку з фізичними вадами не може підтвердити власним підписом факт отримання посвідчення, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС робить відмітку про його отримання, зазначає дату видачі посвідчення та засвідчує факт видачі власним підписом;
3) прізвище та ініціали, власний підпис (із зазначенням дати) працівника територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов’язками покладено функції з видачі посвідчення.
41. Якщо особа без громадянства не отримала посвідчення протягом 12 місяців з дня його оформлення, воно знищується відповідно до пункту 51 цього Порядку.
42. Відомості, внесені до заяви-анкети, та додані до неї скановані документи, результати перевірок зберігаються в електронному вигляді у відомчій інформаційній системі ДМС.
Підстави для відмови в оформленні та видачі посвідчення
43. Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі без громадянства в оформленні або видачі посвідчення у разі, коли:
1) стосовно видачі посвідчення звернулася особа без громадянства, яка не досягла шістнадцятирічного віку, або її представник, який не має документального підтвердження повноважень на отримання посвідчення;
2) особа без громадянства вже отримала посвідчення, яке є дійсним на день звернення;
3) особа без громадянства не надала всіх документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі посвідчення;
4) дані, отримані з баз даних Реєстру, не підтверджують інформацію, надану особою без громадянства;
5) в інших випадках, передбачених законом.
44. Копія рішення про відмову в оформленні чи видачі посвідчення із зазначенням причин відмови не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дня його прийняття видається особі без громадянства під розписку чи надсилається рекомендованим листом такій особі.
Особа без громадянства має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, у зв’язку з якими їй було відмовлено в оформленні чи видачі посвідчення.
Вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення посвідчення
45. Про втрату або викрадення посвідчення на території України особа без громадянства чи її законний представник зобов’язані негайно повідомити територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС за місцем оформлення посвідчення, а в разі викрадення - також органу Національної поліції.
46. Якщо особа без громадянства чи її законний представник, які заявили про втрату або викрадення посвідчення та подали документи для оформлення нового посвідчення, знайшли його, вони зобов’язані протягом однієї доби повернути знайдене посвідчення територіальному органу/ територіальному підрозділу ДМС.
47. Посвідчення вилучається, визнається недійсним та знищується в разі:
1) коли воно підлягає обміну у зв’язку із зміною інформації, внесеної до посвідчення (крім додаткової змінної інформації);
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідчення;
3) непридатності посвідчення для подальшого використання;
4) скасування посвідки на постійне проживання чи посвідки на тимчасове проживання;
5) коли воно заявлене як втрачене або викрадене;
6) смерті особи, якій видано посвідчення;
7) закінчення строку його дії або прийняття рішення про обмін такого посвідчення до закінчення строку його дії;
8) оформлення посвідчення з порушенням вимог законодавства;
9) неотримання посвідчення особою без громадянства протягом 12 місяців.
48. У разі коли рішення про оформлення посвідчення прийнято з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу/територіального підрозділу ДМС, керівник структурного підрозділу апарату ДМС проводить службову перевірку.
За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС, керівником структурного підрозділу апарату ДМС.
На підставі висновку посвідчення, видані з порушенням вимог законодавства, визнаються недійсними за наказом ДМС.
Повідомлення про визнання наказом ДМС посвідчення недійсним видається територіальним органом ДМС, визначеним у наказі ДМС, особі без громадянства під розписку чи надсилається їй рекомендованим листом не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дня його отримання від ДМС.