• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання управління об’єктами державної власності

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Порядок від 10.03.2017 № 143
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Порядок
  • Дата: 10.03.2017
  • Номер: 143
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Порядок
  • Дата: 10.03.2017
  • Номер: 143
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 березня 2017 р. № 143
Київ
Деякі питання управління об’єктами державної власності
Відповідно до підпункту "ф" пункту 18 частини другої статті 5 Закону України "Про управління об’єктами державної власності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств, і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що додається.
2. Установити, що:
1) визначення та затвердження кандидатур представників держави в наглядовій раді державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та їх призначення (обрання) здійснюються з дотриманням принципу різноманітності складу наглядових рад з урахуванням компетенцій, якими володіють незалежні члени та представники держави в наглядових радах;
2) затверджений цією постановою Порядок не застосовується:
під час визначення кандидатур представників держави, які призначаються до наглядової ради акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", та під час визначення кандидатур представників держави, які призначаються до наглядової ради акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль";
у разі прийняття суб’єктом управління об’єктами державної власності рішення щодо призначення/обрання на новий строк представника держави в наглядовій раді державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, яка відповідає вимогам, визначеним у Законі України "Про управління об’єктами державної власності";
до визначення кандидатур представників держави, які призначаються до наглядової ради господарського товариства, акції якого передано до статутного капіталу акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 643 від 31.05.2022 )
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2012 р. № 802 "Про затвердження Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство" (Офіційний вісник України, 2012 р., № 65, ст. 2663; 2015 р., № 79, ст. 2646) і від 30 жовтня 2014 р. № 678 "Про деякі питання управління корпоративними правами держави" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 97, ст. 2803; 2015 р., № 54, ст. 1741, № 62, ст. 2034, № 98, ст. 3365) зміни, що додаються.
4. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 25


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 143
ПОРЯДОК
визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств, і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі
1. Цей Порядок встановлює процедуру визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад державних унітарних підприємств (далі - підприємства), і тих, які беруть участь у загальних зборах та обираються до наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - товариства).
2. Представником держави, який призначається суб’єктом управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління підприємством або корпоративними правами держави у статутному капіталі товариства (далі - суб’єкт управління), до складу наглядової ради підприємства або який бере участь у загальних зборах чи обирається до складу наглядової ради товариства, є фізична особа, що відбирається та призначається (обирається) відповідно до цього Порядку (далі - представник держави).
3. Для цілей цього Порядку термін "особливо важливе для економіки підприємство, товариство" означає підприємство або товариство, яке включене до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, згідно з додатком до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266; 2019 р., № 97, ст. 3202).
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 643 від 31.05.2022 )
4. Визначення та затвердження кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад підприємств та пропонуються до обрання до наглядових рад товариств, здійснюється відповідно до положення про принципи формування наглядової ради згідно з профілем діяльності та стратегією підприємства, товариства.
Зазначене положення затверджується щодо підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, суб’єктом управління, а щодо товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, - загальними зборами акціонерів (учасників) товариства.
Положенням про принципи формування наглядової ради визначаються, зокрема:
загальні вимоги до кандидатів, функції члена наглядової ради, а також сфера компетенції та сукупність професійних навичок, якими повинен володіти член наглядової ради, його професійні та особисті якості;
необхідність забезпечення різноманітності складу наглядової ради відповідно до вимог до кандидатів на посаду члена наглядової ради, що повинні бути однаковими для кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства та кандидата на посаду представника держави в наглядовій раді такого підприємства, товариства, крім вимог незалежності для кандидата на посаду незалежного члена наглядової ради, визначених законом.
5. Представники держави, які беруть участь у загальних зборах товариств, призначаються та відкликаються або заміняються в порядку, визначеному законом.
6. Визначення кандидатур представників держави, які призначаються до наглядових рад підприємств або відбираються для обрання до наглядових рад товариств (далі - кандидатура представника держави), здійснюється суб’єктом управління з урахуванням обов’язкових вимог до кандидатів на посаду представника держави в наглядовій раді підприємства, товариства.
Кандидатура представника держави повинна відповідати таким обов’язковим вимогам:
наявність вищої освіти, знань та професійних навичок, досвіду роботи та інших характеристик, необхідних для належного здійснення повноважень члена наглядової ради підприємства, товариства, з урахуванням виду діяльності та спеціалізації підприємства, товариства;
наявність повної цивільної дієздатності;
відсутність непогашеної судимості.
Суб’єкт управління може визначити інші вимоги до кандидатури представника держави, що не можуть відрізнятися від вимог до незалежного члена наглядової ради підприємства, товариства.
7. Після визначення кандидатури представника держави суб’єкт управління своїм рішенням призначає представника держави до наглядової ради підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, або пропонує відповідну кандидатуру до обрання згідно із законом до складу наглядової ради товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, як представника акціонера.
Визначена суб’єктом управління кандидатура представника держави до наглядової ради підприємства, товариства, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень, погоджується Кабінетом Міністрів України за поданням керівника суб’єкта управління.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 643 від 31.05.2022 )
Проект рішення Кабінету Міністрів України разом з пропозиціями щодо погодження кандидатури представника держави до наглядової ради підприємства, товариства, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень, вносить Кабінетові Міністрів України керівник суб’єкта управління.
( Пункт 7 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 643 від 31.05.2022 )
8. У разі визначення кандидатури представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства суб’єкт управління подає комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств (далі - комітет з призначення), утвореному відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 68, ст. 2266; 2019 р., № 97, ст. 3202), інформацію про фінансово-економічний стан підприємства, товариства - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), пропозиції щодо кандидатури представника держави, документи, що підтверджують відповідність такої кандидатури вимогам, визначеним пунктом 6 цього Порядку, інформацію щодо членства та призначення кандидата до складу інших наглядових рад, анкету претендента на посаду згідно з додатком до Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 грудня 2023 р. № 1282 (далі - анкета претендента). Комітет з призначення висловлює свою позицію щодо такої кандидатури в строк до 30 календарних днів з дати надходження відповідних матеріалів від суб’єкта управління. У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за рішенням комітету з призначення на 60 календарних днів. У разі коли у визначений строк комітетом з призначення не висловлено позицію щодо поданої кандидатури, вона вважається підтриманою.
Відповідні матеріали подаються українською та англійською мовами на адресу електронної пошти секретаріату комітету з призначення, за винятком анкети претендента на посаду, що подається виключно українською мовою.
Претендент на посаду представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства повинен відповідати вимогам ділової репутації, встановленим пунктом 1 вимог до незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 142 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 686), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 грудня 2023 р. № 1282 (далі - вимоги ділової репутації).
Розгляд комітетом з призначення пропозицій щодо кандидатур представників держави здійснюється відповідно до пунктів 21-40 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777.
Суб’єкт управління перед поданням кандидатури представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства комітету з призначення зобов’язаний перевірити його на відповідність вимогам ділової репутації. Зазначена перевірка здійснюється суб’єктом управління на підставі таких документів:
власноручно заповненої та поданої суб’єктові управління анкети претендента;
відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування або копії трудової книжки (за наявності), або документів, що підтверджують наявність досвіду роботи. Такі документи повинні містити інформацію щодо точного періоду роботи, назви посад, які займав претендент, обов’язків, які виконувалися на зазначених посадах, та кількості працівників, що перебували у підпорядкуванні;
довідки компетентного органу країни постійного місця проживання претендента про наявність або відсутність у нього судимості;
інформації про претендента з офіційних джерел.
У разі непідтримання комітетом з призначення кандидатури представника держави суб’єкт управління у 15-денний строк з дати прийняття такого рішення подає пропозицію щодо іншої кандидатури представника держави комітету з призначення, яка розглядається на засіданні комітету за участю представників суб’єкта управління.
У разі непідтримання комітетом з призначення поданих відповідно до абзаців першого та десятого цього пункту кандидатур представника держави визначений Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади у 15-денний строк з дати прийняття рішення комітетом з призначення вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення Кабінету Міністрів України щодо визначення кандидатури представника держави до складу наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства.
У разі припинення повноважень представника держави у наглядовій раді прийняття рішення суб’єктом управління щодо призначення на новий строк такого представника держави до складу наглядової ради здійснюється з урахуванням положень, визначених цим пунктом.
( Пункт 8 в редакції Постанов КМ № 927 від 15.11.2019, № 566 від 17.06.2020, № 1282 від 01.12.2023 )
9. До проекту рішення Кабінету Міністрів України додаються біографічна довідка з кольоровою фотокарткою, заява кандидата про згоду на обрання членом наглядової ради, копія документа про освіту, копії паспорта і у разі наявності трудової книжки, а також інформація та документи, визначені в абзаці першому пункту 8 цього Порядку.
( Пункт 9 в редакції Постанов КМ № 190 від 21.03.2018, № 927 від 15.11.2019, № 566 від 17.06.2020 )
10. Суб’єкт управління своїм рішенням призначає представника держави до наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, або пропонує відповідну кандидатуру до обрання згідно із законодавством до складу наглядової ради товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, як представника акціонера.
11. Представник держави, обраний (призначений) до складу наглядової ради, може бути відкликаний відповідним рішенням суб’єкта управління.
Нова кандидатура представника держави до складу наглядової ради визначається відповідно до цього Порядку.
12. Передбачені цим Порядком проекти рішень щодо підприємства, товариства, суб’єктом управління яких є Кабінет Міністрів України, розробляються визначеним ним центральним органом виконавчої влади, крім випадків, визначених пунктом 8 цього Порядку.
( Пункт 13 виключено на підставі Постанови КМ № 957 від 13.12.2017 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 143
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2012 р. № 802 і від 30 жовтня 2014 р. № 678
1. Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2012 р. № 802 виключити.
1) у постанові:
у пункті 1 слова "та засіданнях наглядової ради" виключити;
пункт 1-1 виключити;
у пункті 1-2 слова "та засіданнях наглядової ради" виключити;
у назві Порядку слова "та засіданнях наглядової ради" виключити;
у пункті 1 слова "та засіданнях наглядової ради" виключити;
у пункті 2:
в абзаці першому слова "або засідання наглядової ради" виключити;
в абзаці третьому слова "та засіданнях наглядової ради" виключити;
в абзаці третьому пункту 3 слова "та засідань наглядових рад" виключити;
в абзаці четвертому пункту 5 слова "і засідання наглядової ради" виключити.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 березня 2017 р. № 143
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 р. № 791 "Про управління корпоративними правами держави" (Офіційний вісник України, 2000 р., № 20, ст. 827).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2001 р. № 518 "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 р. № 791" (Офіційний вісник України, 2001 р., № 21, ст. 931).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. № 81 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 р. № 791" (Офіційний вісник України, 2004 р., № 4, ст. 163).
4. Пункт 4 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 483 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 35, ст. 1451).
5. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 р. № 791 і від 11 лютого 2004 р. № 155, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2012 р. № 716 "Деякі питання управління Державним концерном "Укроборонпром" корпоративними правами держави" (Офіційний вісник України, 2012 р., № 59, ст. 2378).
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2015 р. № 148 "Про внесення змін до пункту 3 Порядку управління акціями (частками), які перебувають у державній власності, господарських товариств, створених за участю Фонду державного майна" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 28, ст. 790).