МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 січня 2025 року
за № 66/43472
Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, Державної казначейської служби України та надавачів платіжних послуг під час передавання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі
1. Затвердити Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, Державної казначейської служби України та надавачів платіжних послуг під час передавання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність,
наказ Міністерства фінансів України від 18 травня 2020 року № 217 "Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії органів Державної податкової служби України та банків у процесі передачі інкасових доручень (розпоряджень) в електронній формі", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13 липня 2020 року за № 654/34937.
3. Департаменту забезпечення координаційно-моніторингової роботи Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Державній податковій службі України та Державній казначейській службі України забезпечити підготовку, підписання протоколів обміну інформацією, необхідних для реалізації цього наказу, та розробку програмного забезпечення відповідно до цього наказу протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим наказом.
5. Цей наказ набирає чинності через три місяці з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Улютіна Д.В., Голову Державної податкової служби України та Голову Державної казначейської служби України Слюз Т.Я.
ПОГОДЖЕНО: В. о. Голови Державної податкової служби України Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Голова Державної казначейської служби України Перший заступник Міністра цифрової трансформації України Голова Національного банку України | Тетяна КІРІЄНКО Олександр ПОТІЙ Тетяна СЛЮЗ Олексій ВИСКУБ Андрій ПИШНИЙ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
30 грудня 2024 року № 669
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 січня 2025 року
за № 66/43472
Порядок
інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, Державної казначейської служби України та надавачів платіжних послуг під час передавання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі
I. Загальні положення
1. Цей Порядок регламентує інформаційну взаємодію ДПС, Казначейства та банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей (далі - надавачі платіжних послуг) під час формування, передавання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі (далі - платіжні інструкції) та їх виконання у процесі здійснення контролюючими органами функцій з погашення податкового боргу, іншої заборгованості відповідно до підпунктів 19-1 .1.22, 19-1 .38 пункту 19-1.1
статті 19-1 розділу I, пунктів 95.3, 95.5
статті 95 глави 9 розділу II, пункту 1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення"
Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
електронний документ - передбачений цим Порядком документ, що відповідає вимогам
Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг". До електронних документів належать: платіжна інструкція; розпорядження про відкликання платіжної інструкції; повідомлення;
інформація про належні до стягнення суми - сукупність згенерованих в інформаційно-комунікаційній системі (далі - ІКС) ДПС даних у розрізі платників податків і територіальних органів ДПС про податковий борг та іншу заборгованість, що підлягає стягненню відповідно до
статті 95 глави 9 розділу II Кодексу, із зазначенням їх структури та підстав для стягнення, зафіксованих на певні дату та час;
платіжна інструкція - розпорядження територіального органу ДПС надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції зі стягнення коштів з рахунку(ів) платника податків, відкритого(их) у надавача платіжних послуг;
повідомлення - електронний документ, що формується відповідно до цього Порядку, з обов’язковим зазначенням дати і часу, а також посиланням на документ, до якого воно формується, про:
отримання Казначейством платіжної інструкції / розпорядження про відкликання платіжної інструкції, результат опрацювання Казначейством платіжної інструкції / розпорядження про відкликання платіжної інструкції та направлення платіжної інструкції / розпорядження про відкликання платіжної інструкції надавачу платіжних послуг;
невиконання платіжної інструкції;
виконання розпорядження про відкликання платіжної інструкції;
розпорядження про відкликання платіжної інструкції - електронний документ, ініційований територіальним органом ДПС для відкликання платіжних інструкцій до моменту списання коштів з рахунку платника у випадках, передбачених цим Порядком.
II. Регламент електронної інформаційної взаємодії
У разі відсутності технічної можливості передачі даних із використанням інформаційних систем, визначених абзацом першим цього пункту, електронна інформаційна взаємодія суб’єктів інформаційних відносин здійснюється з використанням інших ІКС із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, установленому законодавством.
2. Обмін електронними документами між Казначейством та надавачами платіжних послуг платника під час передавання платіжних інструкцій здійснюється з використанням системи електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП НБУ).
3. Створення електронного документа завершується накладенням на нього кваліфікованого електронного підпису та/або печатки.
4. Для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі Казначейство та ДПС використовують кваліфікований електронний підпис та/або печатку з використанням кваліфікованого сертифіката відкритого ключа відповідно до вимог законодавства.
5. Під час обміну електронними документами відповідно до цього Порядку перевірка правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки здійснюється шляхом встановлення чинності кваліфікованого сертифіката відкритого ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у кваліфікованому сертифікаті.
III. Інформаційна взаємодія ДПС, Казначейства та надавачів платіжних послуг платника під час формування, передавання та виконання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі
1. ДПС щодня не пізніше 09 год. 00 хв на підставі наявних в ІКС ДПС даних станом на початок поточного дня генерує інформацію про належні до стягнення суми, що обліковуються в ІКС ДПС, за платниками податків, щодо яких є підстави для формування платіжних інструкцій.
Територіальний орган ДПС опрацьовує та підтверджує інформацію про належні до стягнення суми не пізніше 10 год.
На підставі підтвердженої інформації про належні до стягнення суми в ІКС ДПС формуються платіжні інструкції.
Сформовані платіжні інструкції містять обов’язкові реквізити, визначені
Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 163 (далі - Інструкція № 163). Реквізит "Призначення платежу" платіжних інструкцій заповнюється відповідно до
Порядку заповнення реквізиту "Призначення платежу" платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 березня 2023 року № 148, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 березня 2023 року за № 528/39584.
2. Територіальний орган ДПС опрацьовує сформовані платіжні інструкції шляхом накладення на них кваліфікованих електронних підписів уповноважених осіб та печатки територіального органу ДПС.
Територіальний орган ДПС під час опрацювання платіжних інструкцій враховує дані, відображені в ІКС ДПС, після генерування інформації про належні до стягнення суми відповідно до пункту 1 цього розділу, у тому числі шляхом ініціювання повторного формування платіжної інструкції засобами ІКС ДПС.
3. Підписані платіжні інструкції відображаються в електронному журналі платіжних інструкцій, який ведеться в ІКС ДПС та забезпечує можливість відстеження стану виконання платіжних інструкцій відповідно до отриманих від Казначейства повідомлень.
ДПС невідкладно забезпечує передачу до Казначейства підписаних територіальними органами ДПС платіжних інструкцій відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
4. Під час отримання Казначейством платіжної інструкції засобами ІКС Казначейства формується повідомлення, яке містить дату і час надходження такої платіжної інструкції до Казначейства, а також її реквізити. Таке повідомлення автоматично направляється до ДПС.
Казначейство невідкладно, але не більше ніж протягом однієї години після надходження платіжних інструкцій, здійснює автоматичну перевірку заповнення реквізитів платіжних інструкцій відповідно до
Інструкції № 163, а саме: найменування отримувача, код отримувача, номер рахунку отримувача та найменування банку стягувача.
5. Платіжні інструкції, які пройшли автоматичну перевірку, Казначейство приймає до опрацювання, про що невідкладно інформує ДПС шляхом направлення відповідних повідомлень щодо кожної такої платіжної інструкції.
6. Платіжні інструкції, які не пройшли автоматичної перевірки, Казначейство не приймає до опрацювання, про що невідкладно інформує ДПС шляхом направлення відповідних повідомлень щодо кожної такої платіжної інструкції із зазначенням причин негативного результату перевірки.
Територіальний орган ДПС вживає заходів для усунення причин негативного результату перевірки, зазначених в отриманих від Казначейства повідомленнях.
7. Структура та формат даних, що передаються та приймаються в порядку інформаційної взаємодії під час передавання платіжних інструкцій в електронній формі, визначаються протоколом обміну інформацією між ДПС та Казначейством.
8. Казначейство після успішної автоматичної перевірки реквізитів платіжних інструкцій невідкладно направляє засобами СЕП НБУ зазначеним у них надавачам платіжних послуг платника повідомлення, які містять в собі платіжні інструкції, про що невідкладно інформує ДПС шляхом направлення відповідного повідомлення щодо кожної платіжної інструкції.
9. Надавач платіжних послуг платника забезпечує перевірку реквізитів платіжних інструкцій, за результатами якої у разі заповнення реквізитів із порушенням вимог
Інструкції № 163 формує та невідкладно передає Казначейству повідомлення про відмову у її виконанні, про що Казначейство невідкладно інформує ДПС відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
10. Платіжні інструкції, які пройшли перевірку, надавач платіжних послуг платника відповідно до
Інструкції № 163 бере до виконання.
11. Надавач платіжних послуг платника на початку операційного часу наступного операційного дня повідомляє Казначейство про невиконання платіжної інструкції стягувача із зазначенням причини невиконання, якщо на рахунку платника коштів немає і протягом попереднього операційного дня коштів на його рахунок не надходило.
12. Казначейство на підставі повідомлення надавача платіжних послуг платника автоматично формує повідомлення про невиконання платіжної інструкції стягувача із зазначенням причини невиконання та невідкладно направляє його ДПС відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
13. У разі, якщо податковий борг платника погашено, платіжні інструкції, щодо яких відсутня інформація про виконання, підлягають відкликанню у порядку, визначеному розділом IV цього Порядку.
IV. Інформаційна взаємодія ДПС, Казначейства та надавачів платіжних послуг платника під час підготовки, передавання та опрацювання розпоряджень про відкликання платіжної інструкції на стягнення коштів в електронній формі
1. Платіжна інструкція згідно з вимогами
Інструкції № 163 відкликається шляхом направлення розпорядження про відкликання платіжної інструкції до моменту списання коштів з рахунку платника.
ДПС на підставі інформації про належні до стягнення суми та даних форм оперативного обліку податків, зборів, платежів, що веде ДПС, які свідчать про наявність підстав для формування територіальними органами ДПС розпоряджень про відкликання платіжних інструкцій засобами ІКС, щодня забезпечує формування розпоряджень про відкликання платіжної інструкції.
В електронному журналі платіжних інструкцій, що ведеться в ІКС ДПС, автоматично відображається інформація про можливість відкликання відповідних платіжних інструкцій.
Територіальний орган ДПС також має право ініціювати формування засобами ІКС ДПС розпоряджень про відкликання платіжної інструкції.
2. Територіальний орган ДПС невідкладно опрацьовує сформовані розпорядження про відкликання платіжної інструкції шляхом накладення на них кваліфікованих електронних підписів уповноважених осіб та печатки територіального органу ДПС.
3. ДПС невідкладно забезпечує передачу до Казначейства підписаних розпоряджень про відкликання платіжної інструкції відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
Під час отримання Казначейством розпорядження про відкликання платіжної інструкції Казначейство формує повідомлення, яке містить дату і час надходження розпорядження про відкликання платіжної інструкції до Казначейства, а також його реквізити. Таке повідомлення автоматично направляється до ДПС.
4. Казначейство засобами СЕП НБУ направляє розпорядження про відкликання платіжної інструкції надавачу платіжних послуг платника, зазначеному в ній, та інформує ДПС відповідним повідомленням про направлення розпорядження про відкликання платіжної інструкції надавачу платіжних послуг платника.
5. Надавач платіжних послуг платника забезпечує перевірку розпорядження про відкликання платіжної інструкції.
У разі виконання розпорядження про відкликання платіжної інструкції надавач платіжних послуг платника повідомляє про це Казначейство шляхом формування відповідного повідомлення.
Якщо розпорядження про відкликання платіжної інструкції надійшло до надавача платіжних послуг платника після списання коштів із рахунку платника, надавач платіжних послуг платника не виконує ніяких дій.
6. Казначейство на підставі інформації надавача платіжних послуг платника автоматично формує повідомлення про результат виконання розпоряджень про відкликання платіжної інструкції та направляє їх ДПС відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
V. Захист інформації під час інформаційної взаємодії
1. Інформація, що передається згідно з цим Порядком, належить до інформації з обмеженим доступом (конфіденційна) та використовується ДПС, Казначейством, Національним банком України та надавачами платіжних послуг платників з метою виконання покладених відповідно до законодавства на них обов’язків і не може бути передана третій стороні, якщо інше не передбачено законом.
2. Під час обміну електронними документами згідно з цим Порядком ДПС, Казначейство, Національний банк України та надавачі платіжних послуг платників відповідно до законодавства України у сфері захисту інформації здійснюють організаційно-технічні заходи, які забезпечують захист та порядок доступу до інформації, яка обробляється.
3. ДПС, Казначейство, Національний банк України та надавачі платіжних послуг забезпечують збереження, захист та встановлений порядок доступу до отриманої інформації відповідно до законодавства.
Директор Департаменту забезпечення координаційно-моніторингової роботи | Юрій КОНЮШЕНКО |