• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про державну атестацію наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Свідоцтво, Висновок, Картка, Опис, Перелік, Форма типового документа, Методика від 21.10.2024 № 1485
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Свідоцтво, Висновок, Картка, Опис, Перелік, Форма типового документа, Методика
  • Дата: 21.10.2024
  • Номер: 1485
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Свідоцтво, Висновок, Картка, Опис, Перелік, Форма типового документа, Методика
  • Дата: 21.10.2024
  • Номер: 1485
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.10.2024 № 1485
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 листопада 2024 року
за № 1743/43088
Про державну атестацію наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 540, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Методику оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації;
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) наказ Міністерства освіти і науки України від 17 вересня 2018 року № 1008 "Деякі питання державної атестації наукових установ", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2018 року за № 1504/32956;
2) наказ Міністерства освіти і науки України від 12 березня 2019 року № 338 "Про державну атестацію закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 червня 2019 року за № 688/33659.
3. Директорату розвитку науки (Мозолевич Григорій) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко Інна) зробити відповідну відмітку у справах архіву.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Курбатова Дениса.

Міністр

Оксен ЛІСОВИЙ

ПОГОДЖЕНО:

Голова Наукового комітету Національної
ради України з питань розвитку науки
і технологій

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Голова Державної служби спеціального
зв’язку та захисту інформації України
майор

Голова Державної служби
статистики України

В. о. Голови Державного
космічного агентства України

Голова Державної регуляторної
служби України

Міністр внутрішніх справ України

Виконуючий обов’язки Міністра аграрної
політики та продовольства України

Міністр захисту довкілля та природних
ресурсів України

Міністр енергетики України

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України -
Міністр розвитку громад та територій України

Міністр культури та стратегічних
комунікацій України

Міністр молоді та спорту України

Перший заступник Міністра цифрової
трансформації України

Міністр оборони України

Міністр охорони здоров’я України

Президент Національної академії
аграрних наук України

Президент Національної академії
медичних наук України

В. о. Президента Національної академії
мистецтв України

Президент Національної академії наук України
академік НАН України

Президент Національної академії
педагогічних наук України

Президент Нацiональної академiї
правових наук України

Голова Служби безпеки України

Голова Служби зовнішньої розвідки України





Олександра АНТОНЮК



Сергій ТКАЧУК



Юрій МИРОНЕНКО


Ігор ВЕРНЕР


Володимир БЕНЬ


Олексій КУЧЕР

Ігор КЛИМЕНКО


Тарас ВИСОЦЬКИЙ


Світлана ГРИНЧУК

Герман ГАЛУЩЕНКО


Олексій КУЛЕБА


Микола ТОЧИЦЬКИЙ

Матвій БІДНИЙ


Олексій ВИСКУБ

Рустем УМЄРОВ

Віктор ЛЯШКО


Ярослав ГАДЗАЛО


Віталій ЦИМБАЛЮК


Валерій БІТАЄВ


Анатолій ЗАГОРОДНІЙ


Василь КРЕМЕНЬ


Володимир ЖУРАВЕЛЬ

Василь МАЛЮК

Олег ІВАЩЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
21 жовтня 2024 року № 1485
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 листопада 2024 року
за № 1743/43088
МЕТОДИКА
оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації
I. Загальні положення
1. Ця Методика застосовується під час проведення державної атестації наукових (науково-дослідних, науково-технологічних, науково-технічних, науково-практичних) установ, а також закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності з метою визначення ефективності такої діяльності.
Державна атестація наукових установ, вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, яким розпорядчими документами державних органів управління (засновників) визначено повноваження у сфері національної безпеки і оборони, здійснюється з урахуванням відповідних положень Порядку проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 540 (далі - Порядок).
2. Терміни, що використовуються у цій Методиці, вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про вищу освіту", "Про запобігання корупції" та Порядку.
3. Оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукової установи (далі - НУ) в цілому та закладу вищої освіти (далі - ЗВО) за науковим напрямом проводиться, якщо:
1) загальна кількість наукових та/або науково-педагогічних працівників за основним місцем роботи, які працюють за відповідним науковим напрямом є не меншою ніж 10 осіб;
2) всі працівники відповідно до підпункту 1 цього пункту працевлаштовані не менше ніж на 0,75 ставки за основним місцем роботи у цій / цьому НУ / ЗВО.
4. Норма, зазначена у підпункті 1 пункту 3 цього розділу, не поширюється на заповідники, дендропарки та музеї, які є окремими юридичними особами.
II. Організація проведення державної атестації наукових установ / закладів вищої освіти
1. Для проведення державної атестації НУ / ЗВО за підписом керівника подає до МОН в електронній формі:
заявку на проведення державної атестації, в якій зазначається розподіл усіх структурних підрозділів (наукових та/або науково-дослідних, та / або навчально-наукових, та / або навчально-науково-виробничих тощо) за науковими напрямами (далі - заявка) за формою згідно з додатком 1 до цієї Методики. Розподіл за всіма науковими напрямами фіксується при хронологічно першому поданні матеріалів на чергову (базову) державну атестацію і не змінюється при поданні заявки на проведення державної атестації за іншими напрямами, у тому числі і під час позачергової державної атестації;
інформаційні матеріали для проведення державної атестації НУ / ЗВО (далі - інформаційні матеріали), що містять відомості про діяльність НУ / ЗВО відповідно до пункту 9 Порядку, а саме:
перелік показників, за якими здійснюється оцінка результативності наукової (науково-технічної) діяльності НУ / ЗВО за науковим напрямом та потенціалу розвитку цього наукового напряму, згідно здодатком 2 до цієї Методики;
відомості про наукову та науково-технічну діяльність НУ / ЗВО за науковим напрямом, згідно з додатком 3 до цієї Методики українською та англійською мовами;
описи впливів результатів діяльності НУ / ЗВО на розвиток науки, суспільства та економіки (далі - опис впливу), згідно з додатком 4 до цієї Методики, українською та англійською мовами.
Дані про діяльність НУ / ЗВО за звітний рік подаються станом на 31 грудня звітного року.
ЗВО подають заявку та інформаційні матеріали за кожним науковим напрямом окремо. НУ подають заявку та інформаційні матеріали за одним науковим напрямом.
Всі показники, відомості та описи впливів, що подаються НУ / ЗВО на державну атестацію, повинні мати документальне підтвердження.
Інформаційні матеріали, які подаються за науковими напрямами "аграрно-ветеринарний", "гуманітарно-мистецький", "суспільний", "біомедичний", "природничо-математичний", "інженерно-технологічний", не повинні містити інформацію з обмеженим доступом.
Інформаційні матеріали, які подаються за науковим напрямом "безпековий", можуть містити службову інформацію, робота з якою має відбуватися з дотриманням Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736.
2. НУ / ЗВО зобов’язані подати один загальний опис впливу та додатково по одному опису впливу від кожного наукового або навчально-наукового структурного підрозділу (відділу / кафедри / лабораторії / центру тощо), які формують науковий напрям, але не більше 10 описів впливу від НУ / ЗВО в цілому.
НУ / ЗВО обирає для звітування такі види опису впливу: на розвиток економіки; на забезпечення безпеки та оборони країни; на забезпечення здоров’я та якості життя; на розвиток передової науки; на популяризацію результатів наукових досліджень; на розвиток культури; на розвиток освіти; на збереження стану навколишнього природного середовища, на забезпечення продовольчої безпеки; на розвиток державної політики; на розвиток соціальної сфери; на розвиток технологій.
Кількість описів впливів, які подаються НУ / ЗВО на державну атестацію, за одним видом не може перевищувати 70 відсотків від загальної кількості описів впливів.
Кожен опис впливу повинен містити підтвердження впливу: акти виконаних робіт за договорами, контрактами, ліцензійними угодами; посилання на результати впливу (нормативні документи, стандарти, будівельні норми тощо); експертні висновки, документи наукової та науково-технічної експертизи; публікації на офіційному вебсайті (за наявності такого) об’єкту впливу; публікації результатів соціологічних досліджень впливу, публікації результатів впливу у всеукраїнських чи закордонних медіа; документи щодо розроблених і впроваджених методик лікування; публікації на офіційних вебсайтах центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування; публікації на офіційних вебсайтах публічних органів іноземних держав, міжнародних організацій; підтвердження широкого використання результатів науковою та освітньою спільнотою; підготовлені законопроєкти (нормативно-правові документи, аналітичні довідки (висновки)), підготовлені на замовлення державних органів.
3. МОН:
забезпечує на основі доступних і відкритих державних і міжнародних реєстрів, баз даних та інших інформаційних ресурсів з питань наукової (науково-технічної) діяльності формування бази даних державної атестації в Національній електронній науково-інформаційній системі "URIS", перевіряє у взаємодії з іншими органами державної влади повноту та достовірність наявної інформації, а також забезпечує організацію і проведення державної атестації НУ / ЗВО з використанням Національної електронної науково-інформаційної системи "URIS";
забезпечує реєстрацію та перевіряє правильність оформлення поданих НУ/ЗВО заявок та інформаційних матеріалів;
забезпечує координацію та електронну (технічну, програмну, інформаційну) взаємодію щодо відомостей і даних реєстрів про наукову (науково-технічну) діяльність НУ / ЗВО;
забезпечує проведення розрахунку класифікаційної оцінки НУ / ЗВО;
здійснює організацію доступу до інформаційних матеріалів членам експертних груп за відповідними науковими напрямами для проведення експертного оцінювання ефективності діяльності НУ / ЗВО;
забезпечує (за необхідності) належний режим роботи зі службовою інформацією;
готує та надає рекомендації щодо підготовки інформаційних матеріалів;
приймає рішення про повернення на доопрацювання НУ / ЗВО з використанням Національної електронної науково-інформаційної системи "URIS" заявки та/або інформаційних матеріалів у разі їх неналежного оформлення.
III. Визначення класифікаційної оцінки наукової установи/закладу вищої освіти
1. Для визначення класифікаційної оцінки НУ / ЗВО використовуються:
показники кадрового потенціалу (Пi ), показники результативності (Рi ) та показники фінансової діяльності (Фi ), зазначені у додатку 2 до цієї Методики, розраховані як середнє арифметичне значення за останні п’ять років;
питомі показники результативності (індикатори) (Іi ), за якими здійснюється розрахунок класифікаційної оцінки за науковим напрямом, розраховані за формулами згідно з додатком 5 до цієї Методики;
вагові коефіцієнти (коефіцієнти пріоритетності) (Ki ), за якими визначається відносна значущість показника Іi, значення яких наведено у додатку 5 до цієї Методики.
2. Під час розрахунків показників Пi, Рi та Фi враховуються документально підтверджені їхні значення за кожен з п’яти років. У разі відсутності такого підтвердження - значення відповідного показника прирівнюється до нуля.
3. Розраховані відповідно до абзацу третього пункту 1 цього розділу індикатори (Іi ) всіх НУ / ЗВО за відповідним науковим напрямом впорядковуються в порядку зростання, від найменшого числа до найбільшого.
За отриманим рядом індикаторів (Іi ) визначається медіана.
Шляхом нормування індикаторів (Іi ) за максимальним значенням визначаються нормовані значення індикаторів (Іi *).
4. У класифікаційній оцінці враховуються:
1) індикатори (Іi ), що перевищують або дорівнюють медіані, крім випадків, коли медіана дорівнює нулю, тоді у класифікаційній оцінці враховуються лише ті індикатори (Іi ), що перевищують медіану;
2) унормовані значення індикаторів (Іi *), що не перевищують медіану, визначені відповідно до абзацу третього пункту 3 цього розділу.
5. Загальна класифікаційна оцінка визначається як сума всіх вагових коефіцієнтів індикаторів, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього розділу, та добутків унормованих значень індикаторів (Іi *) на їх вагові коефіцієнти, зазначених в підпункті 2 пункту 4 цього розділу.
6. Після обчислення класифікаційної оцінки інформаційні матеріали протягом 10 робочих днів передаються експертним групам.
7. Під час проведення державної атестації новоутворених та реорганізованих НУ / ЗВО та позачергових державних атестацій НУ / ЗВО, передбачених пунктами 18 та 18-1 Порядку , для визначення класифікаційної оцінки НУ / ЗВО береться значення медіан індикаторів останньої чергової (базової) державної атестації, розраховане відповідно до цього розділу за відповідним науковим напрямом.
IV. Експертне оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти
1. Експертне оцінювання ефективності діяльності НУ / ЗВО проводить експертна група, утворена за відповідним напрямом наукової, науково-технічної діяльності (далі - науковий напрям).
2. Необхідна кількість експертних груп, кількісний і персональний склад кожної експертної групи відповідно до Положення про експертні групи та експертну комісію з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485 (далі - Положення), визначається експертною комісією з проведення державної атестації наукових установ (далі - експертна комісія) та за поданням експертної комісії затверджується наказом МОН.
3. Експертна група діє відповідно до Положення.
4. Якщо НУ / ЗВО надано більшу кількість впливів, ніж це передбачено у пункті 2 розділу II цієї Методики, то описи впливів з більшими порядковими номерами не оцінюються і не враховуються експертами.
5. Експерт на підставі вивчення опису впливів, поданих відповідно до пункту 1 розділу II цієї Методики, формує експертну оцінку НУ / ЗВО за науковим напрямом.
6. Показники експертного оцінювання експерт вносить до Картки експертного оцінювання наукової установи/закладу вищої освіти (далі - Картка) згідно з додатком 6 до цієї Методики.
7. Експертна група за науковим напрямом розглядає Картки та готує експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності НУ / ЗВО, згідно з додатком 7 до цієї Методики, який подається експертній комісії, утвореній відповідно до Положення, для його використання під час визначення атестаційної оцінки НУ / ЗВО.
V. Визначення результатів державної атестації та групи наукової установи/закладу вищої освіти
1. Результатом державної атестації є визначена атестаційна оцінка як характеристика ефективності діяльності НУ / ЗВО за попередні п’ять років.
2. Атестаційна оцінка НУ / ЗВО визначається у місячний строк Експертною комісією з урахуванням попередньої атестаційної оцінки НУ / ЗВО.
3. Попередня атестаційна оцінка НУ / ЗВО складається з класифікаційної оцінки та експертної оцінки, з урахуванням коефіцієнту регіональної підтримки (РПі ), коефіцієнту руйнувань інфраструктури внаслідок агресії Російської Федерації проти України (КРІ ) та розраховується за такою формулою:
А = (К + Е) x РПі x КРІ,
де А - попередня атестаційна оцінка;
К - класифікаційна оцінка;
Е - експертна оцінка, зазначена в експертному висновку;
РПі - коефіцієнт регіональної підтримки, який становить:
1,05 - для НУ / ЗВО, розташованих у Дніпропетровській, Одеській, Чернігівській областях;
1,1 - для НУ / ЗВО, розташованих у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській областях.
1,0 - для НУ / ЗВО, розташованих в інших областях;
1,15 - для тимчасово переміщених НУ / ЗВО, що утримують матеріально-технічну базу за своєю юридичною адресою.
КРІ - коефіцієнт руйнувань інфраструктури, який визначається співвідношенням:
КРІ = 1 + SР /SЗАГ,
де - площа зруйнованої інфраструктури за даними Реєстру пошкодженого та знищеного майна (rpm.renovation.gov.ua);
Sзаг - загальна площа будівель і споруд НУ / ЗВО, які знаходяться на обліку і балансі.
У разі коли розраховане значення КРІ перевищує 1,1, НУ / ЗВО надає документальне підтвердження розрахунку.
У разі коли розраховане значення КРІ перевищує 1,3, значення КРІ приймається рівним 1,3.
4. Після визначення попередньої атестаційної оцінки отримані результати всіх НУ / ЗВО відображаються у відсотках до максимальної кількості набраних балів за відповідним науковим напрямом.
5. Експертна комісія відповідно до пункту 18 Порядку здійснює обрахунок атестаційної оцінки, готує висновок про результат державної атестації наукової установи / закладу вищої освіти згідно з додатком 8 до цієї Методики та відносить НУ / ЗВО до однієї з чотирьох груп А, Б, В та Г, з урахуванням таких їхніх меж:
група А - більше 75 % (включно);
група Б - від 50 % (включно) до 75 %;
група В - від 25 % (включно) до 50 %;
група Г - менше 25 %.
Група визначається одночасно для всіх НУ / ЗВО за відповідним науковим напрямом.
6. НУ, віднесені до групи Г, вважаються такими, що не пройшли державну атестацію.
ЗВО, які за відповідним науковим напрямом віднесені до групи Г, вважаються такими, що не пройшли за таким напрямом державну атестацію.
7. НУ / ЗВО, що пройшли державну атестацію, МОН видає свідоцтво про державну атестацію наукової установи / закладу вищої освіти за формою, наведеною у додатку 9 до цієї Методики.

Генеральний директор
директорату розвитку науки


Григорій МОЗОЛЕВИЧ
Додаток 1
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 1 розділу II)
ЗАЯВКА
на проведення державної атестації
Додаток 2
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 1 розділу II)
ПЕРЕЛІК
показників, за якими здійснюється оцінка результативності наукової (науково-технічної) діяльності наукової установи/закладу вищої освіти за науковим напрямом та потенціалу розвитку цього наукового напряму
Додаток 3
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 1 розділу II)
ВІДОМОСТІ
про наукову та науково-технічну діяльність наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом
Додаток 4
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 1 розділу II)
ОПИС
впливу результатів діяльності наукової установи / закладу вищої освіти на розвиток науки, суспільства та економіки
Додаток 5
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 1 розділу III)
ПИТОМІ ПОКАЗНИКИ
результативності (індикатори), за якими здійснюється розрахунок класифікаційної оцінки за науковим напрямом
Додаток 6
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 6 розділу IV)
КАРТКА
експертного оцінювання наукової установи / закладу вищої освіти
Додаток 7
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 7 розділу IV)
ЕКСПЕРТНИЙ ВИСНОВОК
щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти
Додаток 8
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 5 розділу V)
ВИСНОВОК
про результат державної атестації наукової установи / закладу вищої освіти
Додаток 9
до Методики оцінювання ефективності
наукової (науково-технічної) діяльності
наукових установ та закладів вищої
освіти в частині провадження
такими закладами наукової
(науково-технічної) діяльності
за окремими науковими напрямами
під час проведення державної
атестації
(пункт 5 розділу V)
СВІДОЦТВО
про державну атестацію наукової установи / закладу вищої освіти