ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України
21 жовтня 2024 року № 1485
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 листопада 2024 р. за № 1744/43089
Положення
про експертні групи та експертну комісію з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає основні завдання, організаційні засади й умови діяльності експертних груп та експертної комісії з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності (далі - експертні групи / експертна комісія) відповідно до Методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485 (далі - Методика).
Терміни у цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про вищу освіту", Порядку проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 540 (далі - Порядок), а показники Пi, Рi, Фi та індикатори Іi - відповідно до Методики.
2. Експертні групи та експертна комісія у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МОН, зокрема цим Положенням.
3. Оцінювання наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ / закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності має здійснюватися об'єктивно та неупереджено за умови запобігання конфлікту інтересів та на засадах:
1) об'єктивності аналізу ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти та її/його внеску у світову та вітчизняну науку, освіту, економіку, культуру, підвищення якості життя та безпеки людини;
2) відкритості та прозорості під час отримання та аналізу даних про діяльність наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом;
3) поєднання кількісного аналізу статистичних і наукометричних даних та якісного (експертного) оцінювання інформації про наукову установу / заклад вищої освіти та про її/його діяльність;
4) ґрунтовності аналізу кількісних характеристик діяльності наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом.
4. Наявність у членів експертних груп та членів експертної комісії потенційного чи реального конфлікту інтересів визначається відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та інших нормативно-правових актів у сфері запобігання корупції.
Під час здійснення функцій, пов'язаних з проведенням державної атестації наукової установи / закладу вищої освіти, члену експертної групи та експертної комісії рекомендується враховувати:
чи працюють в науковій установі / закладі вищої освіти його близькі особи;
чи є він членом діючої вченої (наукової, науково-технічної) ради наукової установи / закладу вищої освіти;
а також протягом останніх п'яти років:
чи працевлаштовувався він в науковій установі / закладі вищої освіти;
чи був він науковим керівником одного з працівників наукової установи / закладу вищої освіти;
чи є серед працівників наукової установи / закладу вищої освіти його науковий керівник;
чи є у нього спільні наукові публікації з науковими працівниками наукової установи / закладу вищої освіти;
чи мала місце участь у спільних наукових проектах.
У разі наявності у представника експертної групи або експертної комісії реального або потенційного конфлікту інтересів щодо певної / певного наукової установи / закладу вищої освіти такий представник експертної групи або експертної комісії зобов'язаний повідомити про це на засіданні експертної групи або експертної комісії та не брати участь в оцінюванні такої / такого наукової установи / закладу вищої освіти.
5. Допускається дистанційна участь членів експертних груп та членів експертної комісії у засіданні експертних груп та експертної комісії з використанням технічних засобів електронних комунікацій.
II. Формування та організація роботи експертних груп
1. Експертні групи, персональний склад яких затверджує МОН, утворюються за відповідним науковим напрямом, визначеним з урахуванням галузей знань відповідно до Переліку наукових напрямів, за якими проводиться державна атестація наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності (додаток до Порядку).
2. Вимоги до експертів розробляє і затверджує МОН.
3. Для формування експертних груп МОН розміщує на власному офіційному вебсайті інформацію про реєстрацію фахівців і вчених, яких згідно з вимогами до експертів може бути включено як кандидатів до складу експертних груп для проведення оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності як об'єкта експертизи у сфері наукової та науково-технічної діяльності.
4. МОН формує з переліку експертів експертні групи. Експертна група на своєму засіданні обирає з числа своїх членів керівника та заступника керівника експертної групи. Кандидатура керівника та його заступника затверджується наказом МОН.
5. До складу експертних груп залучаються провідні вчені, які можуть представляти усі галузі знань відповідного наукового напряму, з урахуванням пункту 11 Порядку. З метою підвищення якості проведення експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти до складу експертних груп можуть залучатись іноземні експерти, які мають кваліфікацію за відповідними науковими напрямами. Для уникнення потенційного конфлікту інтересів перевага при призначенні експертів для експертизи закладів вищої освіти буде надаватись експертам з наукових установ, для проведення експертизи наукових установ перевага буде надаватись експертам із закладів вищої освіти.
Секретарями експертних груп призначаються працівники МОН.
6. Експертні групи протягом не більш як 45 календарних днів з дати подання науковою установою / закладом вищої освіти заявки та інформаційних матеріалів:
1) перевіряють достатність і достовірність наведеної в інформаційних матеріалах інформації та у разі виявлення у наданих матеріалах невідповідностей - ініціюють перед експертною комісією необхідність перевірки поданої інформації, про що повідомляють наукову установу / заклад вищої освіти. Виявлення таких невідповідностей може проходити в автоматичному режимі із застосуванням цифрових інструментів Національної електронної науково-інформаційної системи "URIS".
2) аналізують представлені науковою установою / закладом вищої освіти відомості про її/його діяльність;
3) проводять експертне оцінювання опису впливів результатів діяльності наукової установи / закладу вищої освіти на розвиток науки, суспільства та економіки (далі - вплив);
4) подають до експертної комісії експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти (далі - експертний висновок) для його використання під час визначення атестаційної оцінки наукової установи / закладу вищої освіти.
7. За кожним описом впливу експерт встановлює достатність підтверджень впливу та визначає:
експертні оцінки за масштаб та розмір впливу за шкалою від 1 до 5 балів (з урахуванням ролі наукової установи / закладу вищої освіти, що проходить державну атестацію, у досягненні впливу);
загальну оцінку експерта за вплив за шкалою від 0 до 10 балів.
8. На підставі вивчення наданих описів впливів експерт формує експертну оцінку наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом та вносить показники експертного оцінювання до Картки експертного оцінювання наукової установи / закладу вищої освіти згідно з додатком 6 до Методики.
9. Оцінка експерта за вплив визначається як сума експертних оцінок за масштаб та розмір впливу, якщо підтвердження впливу наявні, або дорівнює 0 якщо підтвердження впливу відсутні.
10. Підсумкова оцінка експерта для наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом визначається як середнє арифметичне оцінок експерта за всі описані впливи, поділену на загальну кількість поданих впливів.
11. Загальна оцінка експертної групи щодо наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом визначається як середнє арифметичне підсумкових оцінок експертів відповідної експертної групи.
12. Засідання експертної групи оформлюється протоколом, який веде секретар експертної групи.
13. Керівник експертної групи готує та підписує експертний висновок за формою згідно з додатком 7 до Методики, а у разі відсутності керівника експертної групи експертний висновок підписує заступник керівника експертної групи.
14. Експертний висновок ухвалюється шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів членів експертної групи, присутніх на засіданні, після чого зміни до нього не вносяться. Член (члени) експертної групи має (мають) право викласти окрему думку в експертному висновку.
Рішення експертної групи є чинним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її членів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
15. Керівник експертної групи подає експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти до експертної комісії для його використання під час визначення атестаційної оцінки наукової установи / закладу вищої освіти.
16. Експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти впродовж 3 робочих днів після його підписання розміщується в Національній електронній науково-інформаційній системи "URIS".
III. Формування та робота експертної комісії
1. Для визначення результату державної атестації та групи наукової установи / закладу вищої освіти створюється експертна комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, що утворюється при МОН для визначення відповідно до Порядку та Методики атестаційних оцінок наукових установ / закладів вищої освіти.
2. До складу експертної комісії входять голова (заступник Міністра, який за своїми функціональними обов'язками здійснює контроль за реалізацією державної політики у сферах наукової, науково-технічної діяльності), заступник голови, секретар, члени експертної комісії - представники МОН, представники центральних органів виконавчої влади, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук, до сфери управління яких належать / у віданні яких перебувають наукові установи та заклади вищої освіти, Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, закладів вищої освіти та наукових установ.
Секретарем експертної комісії визначають представника (одного з представників) МОН.
3. Експертна комісія:
1) визначає персональний кількісний склад експертних груп за відповідними науковими напрямами, який затверджує МОН;
2) вирішує питання, пов'язані з потенційним конфліктом інтересів члена експертної комісії, члена експертної групи або щодо відсторонення члена експертної групи від участі в експертній групі;
3) аналізує експертний висновок, поданий експертною групою за результатами експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти;
4) на підставі класифікаційної та експертної оцінки та враховуючи коефіцієнт регіональної підтримки і коефіцієнт руйнувань інфраструктури визначає попередню атестаційну оцінку та здійснює віднесення наукової установи / закладу вищої освіти до однієї з чотирьох груп;
5) готує висновок про результати державної атестації наукової установи / закладу вищої освіти, за формою, згідно з додатком 8 до Методики, та подає його МОН на затвердження в установленому законодавством порядку;
6) готує з урахуванням пропозицій центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, державних організацій, до сфери управління яких належать / у віданні яких перебувають наукові установи / заклади вищої освіти, якими розпорядчими документами органів державного управління (засновників) визначені повноваження у сферах національної безпеки і оборони, пропозиції щодо уточнення окремих кількісних та якісних показників результативності за окремим науковим напрямом.
4. Засідання експертної комісії проводить її голова, у разі його відсутності - заступник голови. Рішення експертної комісії ухвалюється відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів експертної комісії.
У разі потреби, викликаної бездіяльністю чи тривалою відсутністю окремих членів експертних груп, голова експертної комісії вносить пропозиції щодо внесення змін до складу експертних груп, які оформлюються протоколом.
Оновлений склад експертних груп затверджується наказом МОН.
5. Рішення експертної комісії є правомочним, якщо на засіданні присутні не менше двох третин її членів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні експертної комісії.
6. Член експертної комісії не має права бути відсутнім на її засіданнях без поважної причини та делегувати свій голос іншій особі.
7. Періодичність засідань експертної комісії визначається за потреби. Інформування щодо засідань експертної комісії забезпечує МОН на своєму офіційному вебсайті.
8. У разі своєї незгоди з прийнятим експертною комісією рішенням член експертної комісії має право викласти у письмовому вигляді окрему думку, яка додається до протоколу засідання експертної комісії.
9. Протокол засідання експертної комісії веде секретар експертної комісії. Протокол засідання експертної комісії підписується головою експертної комісії або його заступником та секретарем експертної комісії та подається до МОН.
IV. Забезпечення діяльності експертної комісії та експертних груп
1. Організацію поточної роботи експертної комісії та експертних груп здійснює уповноважений структурний підрозділ МОН, який:
1) забезпечує реєстрацію заявки та інформаційних матеріалів, які подані науковими установами / закладами вищої освіті, перевіряє правильність їх оформлення; повертає заявки та/або інформаційні матеріали науковій установі / закладу вищої освіти на доопрацювання із зазначенням причин повернення у разі якщо заявку та/або інформаційні матеріали оформлено неналежно;
2) забезпечує організацію подання інформаційних матеріалів експертним групам за відповідними науковими напрямами для проведення експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установ / закладу вищої освіти;
3) забезпечує подання експертного висновку для розгляду експертною комісією;
4) здійснює інформаційне супроводження державної атестації на офіційному вебсайті МОН.
5) здійснює організаційно-методичний супровід роботи експертної комісії та експертних груп.
2. Протягом 10 робочих днів після отримання рішення експертної комісії результати державної атестації затверджуються наказом МОН, який протягом 3 робочих днів оприлюднюється на офіційному вебсайті МОН.
Генеральний директор директорату розвитку науки | Григорій МОЗОЛЕВИЧ |