• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Коефіцієнти, Порядок від 22.12.2023 № 1394
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 22 грудня 2023 р. № 1394
Київ
Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році
( Із змінами і доповненнями, внесеними  постановами Кабінету Міністрів України  від 13 квітня 2024 року № 408, від 13 квітня 2024 року № 428 ( яка застосовується з 1 квітня 2024 року;  зміни, внесені окремими пунктами змін, затверджених постановою  Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2024 року № 428, застосовуються: пунктами 8, 15 - 17 - з 1 січня 2024 року; пунктом 7 - з 1 лютого 2024 року; підпунктами 3, 4 пункту 2 - з 1 травня 2024 року ),  від 5 липня 2024 року № 781, від 9 серпня 2024 року № 914, від 30 серпня 2024 року № 995, від 1 жовтня 2024 року № 1126 ( яка застосовується з 1 жовтня 2024 року ), від 22 жовтня 2024 року № 1198 )
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 45, ст. 1570; 2020 р., № 2, ст. 59; 2022 р., № 40, ст. 2161; 2023 р., № 46, ст. 2460) і від 20 жовтня 2023 р. № 1139 "Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо удосконалення реалізації програми медичних гарантій" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 100, ст. 5967) зміни, що додаються.
3. Міністерству охорони здоров'я:
1) подати Національній службі здоров'я протягом п'яти робочих днів з дати набрання чинності цією постановою перелік:
баз стажування лікарів-інтернів;
підприємств державної та/або комунальної форми власності, які виконують функції експертного та регіонального центрів неонатального скринінгу;
закладів охорони здоров'я, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що передбачає право надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації органів та/або трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, а також інформацію щодо кількості наданих послуг з трансплантації органів на підставі статистичних даних з Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин і кількості послуг з трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, наданих спеціалізованою державною установою "Український центр трансплант-координації";
перелік надавачів медичних послуг, до глобальної ставки для яких застосовуватиметься коефіцієнт за надання пролонгованої стаціонарної медичної допомоги дорослим та дітям за пакетом медичних послуг "Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій", визначеним главою III Порядку, затвердженого цією постановою (не більше 100 надавачів);
2) подати Національній службі здоров'я протягом трьох робочих днів з дати надходження від Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (військових адміністрацій) переліків закладів охорони здоров'я, які визначені як такі, що готові до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях, зокрема у зонах можливого радіоактивного забруднення в адміністративно-територіальних одиницях, на територіях яких розташовані атомні електростанції, погоджений перелік таких закладів;
3) подавати Національній службі здоров'я щомісяця:
до 10 числа - інформацію про кількість лікарів-інтернів, фінансування підготовки в інтернатурі яких здійснюється за кошти державного бюджету та які проходили інтернатуру протягом звітного місяця, в розрізі кожного надавача медичних послуг державної форми власності;
до 15 числа - інформацію з Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин щодо проведених трансплантацій відповідно до даних, включених до реєстру задіяних осіб та реєстру анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів.
4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям (військовим адміністраціям):
1) забезпечити розподіл централізовано закуплених лікарських засобів та медичних виробів згідно з обсягами наданих відповідних медичних послуг, що підлягають оплаті за програмою медичних гарантій у 2024 році, між усіма надавачами медичних послуг, які уклали договір з Національною службою здоров'я, відповідно до вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. № 298 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 22, ст. 917; 2022 р., № 18, ст. 966);
2) подавати Національній службі здоров'я щокварталу до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, інформацію про розподіл (перерозподіл) централізовано закуплених лікарських засобів та медичних виробів згідно з обсягами наданих відповідних медичних послуг, що підлягають оплаті за програмою медичних гарантій у 2024 році, між усіма надавачами медичних послуг, які уклали договір з Національною службою здоров'я, за формою, визначеного Національною службою здоров'я;
3) подати Міністерству охорони здоров'я протягом п'яти робочих днів з дати набрання чинності цією постановою:
перелік закладів охорони здоров'я, які визначені як готові до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях, зокрема у зонах можливого радіоактивного забруднення в адміністративно-територіальних одиницях, на територіях яких розташовані атомні електростанції;
інформацію про:
- заклад охорони здоров'я в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, визначений для надання медичних послуг з діагностики та лікування дорослих і дітей з туберкульозом в амбулаторних та стаціонарних умовах;
- заклади охорони здоров'я комунальної форми власності, визначені для надання медичних послуг за пакетом медичних послуг "Секційне дослідження", визначеним главою 38 розділу II Порядку, затвердженого цією постановою;
- заклади охорони здоров'я в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, визначені для надання хірургічної допомоги новонародженим, зокрема при ретинопатії, згідно із затвердженими маршрутами пацієнта за групами захворювань в межах області або поза її межами;
- заклади охорони здоров'я в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, визначені як такі, які мають виїзну неонатологічну бригаду невідкладної медичної допомоги та інтенсивної терапії і здійснюють транспортування немовлят із закладів охорони здоров'я до свого закладу або інших закладів в межах області або поза її межами згідно із затвердженим маршрутом пацієнта;
- заклад охорони здоров'я в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, визначений як перинатальний центр III рівня;
- заклади охорони здоров'я комунальної форми власності, визначені для надання медичних послуг за пакетом медичних послуг "Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки", визначеним главою 37 розділу II Порядку, затвердженого цією постановою;
4) подати Національній службі здоров'я до 15 березня затверджені клінічні маршрути пацієнтів, які визначені в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі для надання медичних послуг за пакетами "Медична допомога при гострому інфаркті міокарда", "Медична допомога при гострому мозковому інсульті", "Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках" (зокрема під час надання послуг із неонатальної хірургії) та "Медична допомога при пологах", визначеними відповідно главами 5, 4, 7 та 6 розділу II Порядку, затвердженого цією постановою,;
5) подавати Національній службі здоров'я щомісяця до 10 числа інформацію про кількість лікарів-інтернів, фінансування підготовки в інтернатурі яких здійснюється за кошти державного бюджету та які проходили інтернатуру протягом звітного місяця, в розрізі кожного надавача медичних послуг комунальної форми власності.
5. Національній службі здоров'я:
для внесення та систематизації у центральній базі даних інформації щодо надання медичних послуг, пов'язаних із трансплантацією органів та/або трансплантацією гемопоетичних стовбурових клітин, лікуванням безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, наданням допомоги при апалічному синдромі, забезпечити можливість кодування таких послуг з використанням кодів, передбачених специфікацією таких медичних послуг;
забезпечити проведення моніторингу надавачів медичних послуг за пакетом медичних послуг "Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках", визначеним главою 7 розділу II Порядку, затвердженого цією постановою, та подати до 1 квітня, 1 липня та 1 жовтня 2024 р. до Міністерства охорони здоров'я та Міністерства фінансів звіти про результати його проведення;
забезпечити актуалізацію надавачами первинної медичної допомоги до 1 липня 2024 р. інформації, внесеної до розділу 1 укладених пацієнтами декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу;
забезпечити здійснення до 1 жовтня 2024 р. верифікації пацієнтів віком від 18 років, що мають укладені декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, зокрема в частині уточнення даних про номери телефонів та реєстраційні номери облікових карток платників податків;
( абзац п'ятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2024 р. № 1126, яка застосовується з 01.10.2024 р. )
забезпечити здійснення до 1 лютого 2025 р. верифікації пацієнтів віком до 18 років, якими подані декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу;
( пункт 5 доповнено новим абзацом шостим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2024 р. № 1126, яка застосовується з 01.10.2024 р., у зв'язку з цим абзаци шостий і сьомий  вважати відповідно абзацами сьомим і восьмим )
провести до 1 березня 2024 р. аналіз ефективності реалізації пакетів медичних послуг "Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах", "Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям", "Мобільна паліативна допомога дорослим і дітям", "Медичні послуги з реабілітаційної допомоги дорослим і дітям у амбулаторних умовах" та "Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії", за результатами проведеного аналізу, у разі потреби подати Міністерству охорони здоров'я пропозиції щодо удосконалення механізму оплати за такими пакетами медичних послуг;
провести до 1 липня 2024 р. аналіз інформації щодо накопичених залишків коштів на рахунках в банках надавачів медичних послуг, подати Міністерству охорони здоров'я за результатами проведеного аналізу пропозиції щодо подальшого використання зазначених залишків коштів та шляхів підвищення ефективності їх використання за програмою медичних гарантій.
5-1. Національній службі здоров'я за результатами верифікації пацієнтів, що мають укладені декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, надати Міністерству фінансів для проведення перевірки достовірності інформації, внесеної до електронної системи охорони здоров'я, дані з Реєстру пацієнтів про пацієнтів із статусом "успішна верифікація":
віком від 18 років - до 1 грудня 2024 р.;
віком до 18 років - до 1 березня 2025 року.
Дані про пацієнтів повинні містити:
статус верифікації пацієнта в Реєстрі пацієнтів;
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності);
стать;
дату та місце народження;
реєстраційний номер облікової картки платників податків (за наявності);
відмітку про відмову від реєстраційного номера облікової картки платників податків;
адресу фактичного місця проживання або перебування;
реквізити (серію (у разі наявності), номер, дату видачі, строк дії, найменування органу, що видав документ) одного (або кількох) з таких документів, що посвідчують особу:
- паспорта громадянина України;
- тимчасового посвідчення громадянина України;
- свідоцтва про народження (для осіб, які не досягли 14-річного віку) або документа, що підтверджує факт народження, виданого компетентними органами іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- посвідки на постійне проживання;
- посвідчення біженця;
- посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.
Електронна інформаційна взаємодія між Національною службою здоров'я та Міністерством фінансів здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" відповідно до вимог Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
До забезпечення створення технічної можливості передачі даних з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" електронна інформаційна взаємодія між суб'єктами електронної взаємодії здійснюється з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із дотриманням вимог щодо захисту інформації відповідно до статті 8 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах". Вимоги до формату та структури даних про пацієнтів встановлюються технічним протоколом про обмін інформацією між Національною службою здоров'я та Міністерством фінансів.
( постанову доповнено пунктом 5-1 згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 01.10.2024 р. № 1126, яка застосовується з 01.10.2024 р. )
6. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2024 р., крім абзаців четвертого і п'ятого підпункту 2 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 січня 2025 року.
 

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 73
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 грудня 2023 р. № 1394
ПОРЯДОК
реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році
I. Загальна частина
1. Цей Порядок визначає особливості реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій) у 2024 році.
2. Дія цього Порядку поширюється на всі заклади охорони здоров'я незалежно від форми власності та фізичних осіб - підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що відповідають вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 391 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 43, ст. 1528), та умовам закупівлі, які мають намір укласти або уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі - договір) із НСЗУ, а також на суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, які уклали договір про реімбурсацію із НСЗУ.
3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
амбулаторний епізод медичної допомоги - період від першого звернення пацієнта до закладу охорони здоров'я за медичною допомогою щодо певної проблеми із здоров'ям із внесенням відповідної інформації до електронної системи охорони здоров'я до останньої взаємодії (включно) щодо тієї ж проблеми, розрізняють такі типи епізодів: діагностика, профілактика, лікування;
( пункт 3 доповнено новим абзацом другим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р., у зв'язку з цим абзаци другий - шістнадцятий  вважати відповідно абзацами третім - сімнадцятим )
базова ставка - середня вартість медичної послуги, що розрахована як співвідношення обсягу бюджетних коштів, що визначені на початок бюджетного періоду, та прогнозної кількості медичних послуг за відповідним напрямом, визначена на початок бюджетного періоду;
ваговий коефіцієнт діагностично-спорідненої групи - коригувальний коефіцієнт, що враховує характеристики складності пролікованих випадків та інтенсивність використання ресурсів для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації в рамках однієї діагностично-спорідненої групи відносно загальної середньої вартості профілактики, діагностики, лікування та реабілітації клінічного випадку в умовах стаціонару;
донорський етап - заходи, спрямовані на отримання та надання органу чи іншого анатомічного матеріалу для трансплантації;
діагностично-споріднена група - група клінічних випадків, що характеризуються схожими (пов'язаними за діагнозами) клінічними станами та подібною інтенсивністю використання ресурсів для профілактики, діагностики, лікування та медичної реабілітації в умовах стаціонару;
індекс структури випадків - середньозважене значення всіх вагових коефіцієнтів діагностично-споріднених груп за всіма пролікованими випадками за відповідний період;
ліміт - оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги згідно з Порядком надання первинної медичної допомоги, затвердженим МОЗ;
пакет медичних послуг - перелік медичних послуг та лікарських засобів, необхідних для надання таких послуг, у межах певного виду медичної допомоги, до яких встановлюються єдині специфікації, умови закупівлі, тип тарифу та базова ставка, оплату надання яких здійснює НСЗУ згідно з договором;
перцентиль - сота частка обсягу виміряної сукупності, виражена у відсотках, якій відповідає певне значення ознаки;
принцип екстериторіальності - надання рівних державних гарантій для реалізації пацієнтами права на охорону здоров'я незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
принцип нейтральності бюджету - відповідність тарифів і запланованої кількості медичних послуг загальному обсягу бюджетних асигнувань, передбачених для реалізації програми медичних гарантій;
пролікований випадок - комплекс наданих пацієнтові медичних послуг за умови його госпіталізації до стаціонару для профілактики та/або діагностики, та/або лікування, та/або реабілітації, що завершується вибуттям пацієнта із стаціонару;
регіон - Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь;
складний неонатальний випадок - лікування новонародженого, вік якого на момент госпіталізації становить менше 28 діб (або більше виключно для пацієнтів з масою під час госпіталізації менше 1500 грамів), з діагнозом класу XVI (P) або класу XVII (Q), крім переліку хвороб, лікування яких не оплачується згідно із затвердженою МОЗ таблицею співставлення медичних послуг із кодами національного класифікатора НК 025:2021 "Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я" та/або національного класифікатора НК 026:2021 "Класифікатор медичних інтервенцій", затверджених Мінекономіки;
унікальний пацієнт - пацієнт, який має свій унікальний код (номер) в електронній системі охорони здоров'я.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Основах законодавства України про охорону здоров'я, Законах України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", "Про ліцензування видів господарської діяльності" та інших актах законодавства.
4. Програма медичних гарантій включає пакети медичних послуг, що пов'язані з наданням за принципами екстериторіальності та нейтральності бюджету екстреної, первинної, спеціалізованої та паліативної медичної допомоги, реабілітації у сфері охорони здоров'я, медичної допомоги дітям до 16 років, медичної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
5. У межах програми медичних гарантій НСЗУ здійснює реімбурсацію лікарських засобів, міжнародні непатентовані назви та форми випуску яких наведені в розділі III цього Порядку і які включені до переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою медичних гарантій, затвердженого МОЗ, а також медичних виробів, назви яких наведені в розділі III цього Порядку і які включені до переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою медичних гарантій, затвердженого МОЗ, згідно з Порядком реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 р. № 854 "Деякі питання реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 67, ст. 4230), відповідно до договорів про реімбурсацію.
6. НСЗУ в межах програми медичних гарантій укладає договори про надання медичних послуг за програмою медичних гарантій, крім медичних послуг, включених до переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. № 1138 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах" (ЗП України, 1996 р., № 18, ст. 501; Офіційний вісник України, 2016 р., № 77, ст. 2567) (крім випадку, визначеного пунктом 40 розділу I зазначеного переліку), та медичних послуг, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів інших програм державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
7. НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами (які застосовуються шляхом множення, якщо інше не передбачено цим Порядком), визначеними в цьому Порядку, на підставі звітів про медичні послуги, які подані надавачем медичних послуг та складені на підставі інформації, яка внесена до електронної системи охорони здоров'я не пізніше десятого робочого дня після закінчення відповідного звітного періоду, що складаються в порядку, передбаченому Типовою формою договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 45, ст. 1570; 2020 р., № 2, ст. 59; 2021 р., № 82, ст. 5250), відповідно до укладеного договору в межах бюджетних асигнувань, передбачених на 2024 рік за відповідним пакетом медичних послуг.
До тарифів на медичні послуги не включається вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які мають забезпечуватися в централізованому порядку за рахунок коштів інших програм державного бюджету.
Вимагати та отримувати винагороду в будь-якій формі від пацієнтів або їх представників за медичні послуги, які надані за кошти програми медичних гарантій, забороняється.
НСЗУ не оплачує медичні послуги, які:
надаються за направленнями в паперовій формі, крім випадків направлення пацієнтів, які тримаються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби;
оплачені за рахунок коштів інших джерел, не заборонених законодавством, та не передбачені договором. Інформація про такі медичні послуги вноситься їх надавачами до електронної системи охорони здоров'я.
НСЗУ не оплачує медичні послуги, крім наведених у главі 1 розділу II цього Порядку, які надані за адресами місць надання медичних послуг, що не визначені договором.
У разі коли надавач медичних послуг одночасно надає за договором (договорами) медичні послуги, що віднесені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 8 і 10 - 21 або 23, або 25, або 27 і 28, або 31, або 33, або 40 - 42 розділу II цього Порядку, розрахунок вартості медичних послуг, які передбачені різними пакетами медичних послуг, здійснюється в рамках пакетів медичних послуг, зазначених у главах 10 - 21 або 23, або 25, або 27 і 28, або 31, або 33, або 40 - 42 розділу II цього Порядку.
У разі коли надавач медичних послуг одночасно надає за договором (договорами) медичні послуги, що віднесені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 3 - 7 або 19 - 22, або 25, або 29, або 31 і 32, або 40 - 42 розділу II цього Порядку, розрахунок вартості медичних послуг, які передбачені різними пакетами медичних послуг, здійснюється в рамках пакетів медичних послуг, зазначених у главах 4 - 7 або 19 - 22, або 25, або 29, або 31 і 32, або 40 - 42 розділу II цього Порядку.
У разі коли надавач медичних послуг надає більше ніж одну медичну послугу пацієнту, що віднесена до пакета медичних послуг, зазначеного у главі 7 розділу II цього Порядку в межах одного закладу охорони здоров'я, або коли переведення новонародженого в інший заклад здійснюється від 10 до 28 доби життя включно (крім випадків переведення дитини з приводу хірургічних причин), розрахунок вартості медичних послуг здійснюється в рамках пакета медичних послуг, зазначеного у главі 3 розділу II цього Порядку.
У разі коли надавач медичних послуг одночасно надає за договором (договорами) медичні послуги, що віднесені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 19 і 21 розділу II цього Порядку, розрахунок вартості медичних послуг, які передбачені пакетами медичних послуг, здійснюється в рамках пакета медичних послуг, зазначених у главі 21 розділу II цього Порядку.
НСЗУ не оплачує починаючи з 1 квітня 2024 р. надлишок послуг у разі, коли надавач медичних послуг допускає перевищення реабілітаційної спроможності закладу під час надання послуг за договором (договорами) про медичні послуги, зазначених у главі 32 розділу II цього Порядку, з допустимим перевищенням на 30 відсотків відповідно до абзацу шостого пункту 29 Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1268 "Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров'я" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 97, ст. 6315; 2024 р., № 6, ст. 270).
( абзац дванадцятий пункту 7 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р. )
У разі допустимого перевищення закладом охорони здоров'я реабілітаційної спроможності під час надання послуг за договором (договорами) про медичні послуги, зазначених у главі 32 розділу II цього Порядку, до оплати включаються реабілітаційні послуги, надані понад допустиму спроможність, із застосуванням до ставки на пролікований випадок коригувального коефіцієнта 0,9 з наступним застосуванням коригувальних коефіцієнтів залежно від складності реабілітаційної допомоги та стану пацієнта, зазначених у главі 32 розділу II цього Порядку.
( пункт 7 доповнено новим абзацом тринадцятим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р., абзац тринадцятий пункту 7 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 22.10.2024 р. № 1198 )
НСЗУ не оплачує надлишок послуг у разі, коли надавач медичних послуг допускає перевищення реабілітаційної спроможності закладу під час надання послуг за договором (договорами) про медичні послуги, зазначених у главі 33 розділу II цього Порядку.
( пункт 7 доповнено новим абзацом чотирнадцятим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2024 р. № 1198, у зв'язку з цим абзаци чотирнадцятий - сороковий  вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим - сорок першим )
Реабілітаційною спроможністю закладу, який надає реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах, є можливість фахівців з реабілітації, які входять до складу мультидисциплінарної реабілітаційної команди, а саме лікарів фізичної та реабілітаційної медицини, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, асистентів фізичних терапевтів, асистентів ерготерапевтів, логопедів (терапевтів мови та мовлення), кожен день надавати реабілітаційну допомогу високого обсягу всім пацієнтам протягом реабілітаційного циклу.
( пункт 7 доповнено новим абзацом п'ятнадцятим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р., у зв'язку з цим абзаци чотирнадцятий - тридцять шостий  вважати відповідно абзацами шістнадцятим - тридцять восьмим )
Реабілітаційна спроможність реабілітаційного закладу, відділення дорівнює кількості пацієнтів, яким протягом доби під час реабілітаційного циклу в стаціонарних умовах може бути надана реабілітаційна допомога високого обсягу (якнайменше три години реабілітації) фахівцями з реабілітації, що працюють у закладі, згідно з їх нормативами навантаження відповідно до пунктів 29, 30, 31 та 32 Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1268 "Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров'я" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 97, ст. 6315), що визначається за меншим з показників - RCком або RCфрм.
Для визначення реабілітаційної спроможності реабілітаційного закладу використовується формула:
RCстац = min (RCком, RCфрм),
де RCстац - реабілітаційна спроможність закладу;
RCком - реабілітаційна спроможність закладу з урахуванням кількості зайнятих посад "фізичний терапевт", "ерготерапевт", "асистент фізичного терапевта", "асистент ерготерапевта" та "логопед" ("терапевт мови та мовлення");
RCфрм - реабілітаційна спроможність закладу з урахуванням кількості зайнятих посад "лікар фізичної та реабілітаційної медицини".
Реабілітаційна спроможність закладу з урахуванням кількості зайнятих посад "фізичний терапевт", "ерготерапевт", "асистент фізичного терапевта", "асистент ерготерапевта" та "логопед" ("терапевт мови та мовлення") розраховується за формулою:
RCком = (Кф Ч 6 + Ка Ч 7 + Кт Ч 5)/3,
де Кф - кількість зайнятих посад "фізичний терапевт" та "ерготерапевт";
Ка - кількість зайнятих посад "асистент фізичного терапевта" та "асистент ерготерапевта";
Кт - кількість зайнятих посад "логопед" ("терапевт мови та мовлення").
Реабілітаційна спроможність закладу з урахуванням кількості зайнятих посад "лікар фізичної та реабілітаційної медицини" розраховується за формулою:
RCфрм = Kфрм Ч 12,
де Kфрм - кількість зайнятих посад "лікар фізичної та реабілітаційної медицини".
Наявність перевищення реабілітаційної спроможності закладу під час надання послуг за договором (договорами) про медичні послуги, зазначених у главі 32 розділу II цього Порядку, визначається шляхом порівняння кількості пацієнтів, які перебувають у стаціонарі, з реабілітаційною спроможністю закладу.
( абзац двадцять четвертий пункту 7 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 22.10.2024 р. № 1198 )
Реабілітаційною спроможністю закладу, який надає реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, є можливість фізичних терапевтів, ерготерапевтів, асистентів фізичних терапевтів, асистентів ерготерапевтів, логопедів (терапевтів мови та мовлення) надавати щодня реабілітаційну допомогу середнього обсягу (щонайменше одна година реабілітації) всім пацієнтам протягом реабілітаційного циклу.
Для визначення реабілітаційної спроможності закладу, який надає реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, використовується формула:
RCамб = (Кф х 6 + Ка х 7 + Кт х 5),
де RCамб - реабілітаційна спроможність закладу, який надає реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах;
Кф - кількість зайнятих посад "фізичний терапевт" та "ерготерапевт";
Ка - кількість зайнятих посад "асистент фізичного терапевта" та "асистент ерготерапевта";
Кт - кількість зайнятих посад "логопед" ("терапевт мови та мовлення").
Наявність перевищення реабілітаційної спроможності закладу під час надання за договором (договорами) послуг, зазначених у главі 33 розділу II цього Порядку, визначається шляхом порівняння кількості пацієнтів, які проходять реабілітацію в амбулаторних умовах, з реабілітаційною спроможністю закладу, який надає реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах.
У разі коли надавач медичних послуг одночасно надає за договором (договорами) медичні послуги, зазначені у главах 32 і 33 розділу II цього Порядку, оплата здійснюється у такій послідовності: спочатку оплачуються послуги, зазначені у главі 32 розділу II цього Порядку, в межах реабілітаційної спроможності закладу, який надає реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах (з урахуванням надлишку послуг відповідно до абзацу дванадцятого пункту 7 цього Порядку), а потім оплачуються послуги, зазначені у главі 33 розділу II цього Порядку, в межах реабілітаційної спроможності закладу, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах).
Для закладів, які надають за договором (договорами) медичні послуги, зазначені у главах 32 і 33 розділу II цього Порядку, реабілітаційна спроможність закладу, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах), обраховується за місцем надання послуг.
Для закладів, які надають за договором (договорами) медичні послуги, що включені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 32 і 33 розділу II цього Порядку, під час розрахунку реабілітаційної спроможності закладу, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах), використовується формула:
RCзалиш = RCса * 3,
де RCзалиш - реабілітаційна спроможність закладу, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах);
RCса - спроможність команди закладу додатково до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах надавати реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, яка розраховується за формулою:
RCса = RCком - Nстац,
де Nстац - кількість пацієнтів, яким надається допомога в стаціонарних умовах.
Для закладів, які надають за договором (договорами) медичні послуги, що включені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 32 і 33 розділу II цього Порядку, наявність перевищення реабілітаційної спроможності, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах), визначається шляхом порівняння кількості пацієнтів, які отримують реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах, з реабілітаційною спроможністю закладу, яка залишилася для надання реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах (з урахуванням залученості фахівців до надання реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах).
( пункт 7 доповнено новими абзацами згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2024 р. № 1198, у зв'язку з цим абзаци двадцять п'ятий - сорок перший  вважати відповідно абзацами тридцять шостим - п'ятдесят другим )
НСЗУ здійснює оплату за пакетами медичних послуг, передбачених пакетами медичних послуг, наведеними у главах 11 - 16 розділу II цього Порядку:
за договором із надавачем медичних послуг один раз для одного пацієнта протягом одного календарного року. Подальше надання тих самих послуг тому ж самому пацієнтові оплачується за пакетом медичних послуг, наведених у главі 8 розділу II цього Порядку;
за медичні послуги, що надані поза межами періоду стаціонарного лікування.
НСЗУ оплачує медичні послуги, виконані та обліковані спеціалістами та фахівцями в галузі охорони здоров'я, наявність яких передбачена умовами закупівлі відповідних медичних послуг.
( пункт 7 доповнено новим абзацом тридцять дев'ятим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  зміни, внесені підпунктом 3 пункту 2 змін, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  застосовуються з 01.05.2024 р. )
НСЗУ оплачує медичні послуги в рамках епізоду типу "профілактика" з метою профілактичних оглядів пацієнтів, що передбачені у главі 8 розділу II цього Порядку, не більше ніж один раз на рік для одного пацієнта.
( пункт 7 доповнено новим абзацом сороковим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  зміни, внесені підпунктом 3 пункту 2 змін, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  застосовуються з 01.05.2024 р. )
НСЗУ оплачує медичні послуги при гострих захворюваннях, передбачених главою 8 розділу II цього Порядку, в рамках епізоду типу "лікування" виключно у разі завершення даного епізоду.
( пункт 7 доповнено новим абзацом сорок першим згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, у зв'язку з цим абзаци тридцять дев'ятий - сорок дев'ятий  вважати відповідно абзацами сорок другим - п'ятдесят другим,  зміни, внесені підпунктом 3 пункту 2 змін, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  застосовуються з 01.05.2024 р. )
НСЗУ оплачує медичні послуги, що включені до пакетів медичних послуг:
наведених у главі 8 розділу II цього Порядку, у разі надання таких послуг за кожним видом послуг одним лікарем одному пацієнту кількістю, що не перевищує значення, яке встановлюється на рівні 95 перцентилю від кількості обрахованих відповідних послуг на одного пацієнта у одного лікаря за звітний період згідно з даними електронної системи охорони здоров'я;
наведених у главах 10, 18, 27 і 28 розділу II цього Порядку, надавачу медичних послуг, який останнім надав медичну послугу протягом звітного періоду пацієнту;
наведених у главах 10, 17, 18, 26 розділу II цього Порядку, за пацієнтів, що подали декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу (далі - декларація). Медичні послуги, пов'язані з веденням вагітності пацієнтів та проведенням діалізу в амбулаторних умовах для пацієнтів, у яких протягом двох місяців з моменту початку надання послуг відсутня декларація, оплачуються в загальному порядку, визначеному відповідно главами 10, 17 і 18 цього Порядку. У разі неподання декларації протягом двох місяців після звітного періоду наступні послуги оплачуються НСЗУ за пакетом медичних послуг, зазначених у главі 8 розділу II цього Порядку;
( абзац сорок п'ятий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 408 )
наведених у главі 20 розділу II цього Порядку, надавачу медичних послуг за даним пакетом медичних послуг не більше чотирьох циклів на рік;
наведених у главі 29 розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, що надавалися не менше п'яти календарних днів, крім випадків смерті пацієнта до закінчення зазначених п'яти днів, та не більше 180 днів сукупно на рік одному пацієнту, крім дітей та пацієнтів з наслідками травматичного ушкодження головного або спинного мозку з порушенням функції та хронічним болем, апалічним синдромом;
( абзац сорок сьомий пункту 7 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  зміни, внесені підпунктом 4 пункту 2 змін, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428,  застосовуються з 01.05.2024 р. )
наведених у главі 30 розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, що включали не менше одного візиту на тиждень. Кількість візитів, які здійснюються однією бригадою мобільної паліативної допомоги, не може перевищувати шести візитів на день на одного лікаря;
( абзац сорок восьмий пункту 7 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р. )
наведених у главі 31 розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, що надавалися сукупно не менше 21 календарного дня (у тому числі не підряд) протягом року в амбулаторних та/або стаціонарних умовах (не менше п'яти календарних днів поспіль), крім випадків смерті пацієнта до закінчення зазначеного 21 дня;
наведених у главі 32 розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, загальна кількість реабілітаційних циклів яких під час надання послуг найвищої складності (СР1) або високої складності (СР2) становить до восьми циклів протягом року, тривалість кожного з яких визначається досягненням реабілітаційних цілей, які внесено до електронної системи охорони здоров'я, відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану за визначеним діагнозом першопричини, але не менше 14 діб (крім випадків смерті пацієнта до закінчення зазначених 14 днів). Загальна кількість реабілітаційних циклів під час надання послуг з реабілітації помірної або низької складності (СР3 та СР4) обмежується двома циклами на рік, тривалість кожного з яких визначається досягненням реабілітаційних цілей, які внесено до електронної системи охорони здоров'я, відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану за визначеним діагнозом першопричини, але не менше 14 діб (крім випадків смерті пацієнта до закінчення зазначених 14 днів), за винятком надання реабілітаційних послуг під час реабілітації станів, спричинених ампутаціями, де загальна кількість реабілітаційних циклів становить не більше восьми циклів протягом року. Загальна кількість реабілітаційних циклів під час надання послуг з реабілітації помірної або низької складності (СР3 та СР4) у разі надання реабілітаційної допомоги дітям обмежується чотирма циклами на рік;
наведених у главі 33 розділу II цього Порядку, - лише ті послуги, що надавалися фахівцями з реабілітації з відповідним обліком в індивідуальному реабілітаційному плані не менше однієї реабілітаційної сесії на день протягом не менше 14 календарних днів (крім випадків смерті пацієнта до закінчення зазначених 14 днів), у тому числі не підряд, але не більше двох послуг (реабілітаційних циклів, які завершені із заключним реабілітаційним обстеженням з оцінкою результативності наданої реабілітаційної допомоги, із наступним завершенням надання реабілітації або переходу на інший нижчий чи вищий обсяг реабілітації) протягом року для одного дорослого пацієнта. У разі надання реабілітаційної допомоги дітям - не більше чотирьох послуг (реабілітаційних циклів, які завершені із заключним реабілітаційним обстеженням з оцінкою результативності наданої реабілітаційної допомоги) протягом року;
( абзац п'ятдесят перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р. )
наведених у главі 39 розділу II цього Порядку, надавачам медичних послуг протягом періоду розташування їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, та протягом місяця, що настає за місяцем завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій).
8. Попередня оплата медичних послуг за договорами здійснюється в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64).
9. Визначення медичної послуги як такої, що підлягає оплаті за тарифом, встановленим для відповідного пакета медичних послуг, здійснюється НСЗУ за основним діагнозом та/або проведеними медичними процедурами чи хірургічними операціями, зазначеними у відповідному медичному записі, внесеному в електронну систему охорони здоров'я, відповідно до затвердженої МОЗ таблиці співставлення медичних послуг із кодами національного класифікатора НК 025:2021 "Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я" та/або національного класифікатора НК 026:2021 "Класифікатор медичних інтервенцій", затверджених Мінекономіки (далі - таблиця співставлення), у разі відповідності специфікаціям та умовам закупівлі.
Проведення медичних інтервенцій (медичних процедур чи хірургічних операцій), які не належать до медичних послуг відповідно до таблиці співставлення, не покривається за програмою медичних гарантій.
( пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 05.07.2024 р. № 781 )
10. Надавачі медичних послуг зобов'язані забезпечити наявність та застосування під час надання пацієнтам медичних послуг, що підлягають оплаті НСЗУ, обладнання, всіх медичних виробів, витратних матеріалів і лікарських засобів, необхідних для надання таких послуг, відповідно до галузевих стандартів і медико-технологічних документів у сфері охорони здоров'я, специфікацій та умов закупівлі.
Надавачі медичних послуг зобов'язані забезпечити за умови наявності технічних можливостей, які забезпечує НСЗУ, та за згодою пацієнта надання йому додаткових послуг (сервісів), пов'язаних із наданням медичних послуг та виписуванням електронного рецепта (надсилання повідомлень через засоби мобільного зв'язку, на адресу електронної пошти).
11. НСЗУ укладає договори із закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що відповідають вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 р. № 391 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 43, ст. 1528), та умовам закупівлі, якщо інше не визначено цим Порядком, на підставі поданих пропозицій про укладення договорів (далі - пропозиція) відповідно до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 "Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 45, ст. 1570; 2020 р., № 2, ст. 59).
НСЗУ укладає договори строком на три місяці один раз протягом одного календарного року із закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності чи фізичними особами - підприємцями, які надають медичні послуги виключно за одним пакетом медичних послуг, передбачених пакетами медичних послуг, наведеними у главі 9 або 27 розділу II цього Порядку.
НСЗУ укладає договори на строк з 1 січня до 30 червня один раз протягом одного календарного року щодо надання медичних послуг, які віднесені до пакета медичних послуг, зазначеного у главі 23 розділу II цього Порядку, за виключенням договорів, які укладаються з 1 липня із надавачами медичних послуг, визначеними МОЗ.
НСЗУ укладає договори щодо надання медичних послуг, наведених у главі 1 розділу II цього Порядку, строком на три місяці один раз протягом календарного року із закладами охорони здоров'я, які надають медичні послуги, визначені у главі 8 цього Порядку, та власниками (засновниками) яких є відповідні обласні ради.
НСЗУ укладає договори із закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності, які надають медичні послуги за пакетами медичних послуг, наведеними у главах 41, 42 розділу II цього Порядку, згідно з переліком таких закладів та на підставі інформації щодо кількості наданих МОЗ послуг з трансплантації.
Для розрахунку запланованої вартості договорів, що будуть укладені після 1 січня, для медичних послуг за договорами, що укладаються із закладами охорони здоров'я, які розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), та мали договір згідно з главою 39 розділу II цього Порядку, щодо надання медичних послуг, які віднесені до пакетів медичних послуг, зазначених у главах 3, 8, 22 та 25 розділу II цього Порядку, використовуються дані щодо кількості наданих медичних послуг протягом трьох місяців до дати подання пропозиції, які містяться в електронній системі охорони здоров'я.
( абзац шостий пункту 11 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 13.04.2024 р. № 428, яка застосовується з 01.04.2024 р. )
У разі перевищення розрахункової загальної орієнтовної ціни договорів за кожним пакетом медичних послуг, розрахованої на підставі поданих пропозицій з урахуванням максимальної кількості послуг за відповідними пакетами медичних послуг, визначеними в розділі II цього Порядку, над сумою бюджетних асигнувань, передбачених для кожного пакета медичних послуг на відповідний бюджетний рік, до запланованої кількості медичних послуг кожного надавача медичних послуг за відповідним пакетом медичних послуг застосовується коригувальний коефіцієнт, який розраховується як співвідношення суми бюджетних асигнувань до загальної орієнтовної ціни договорів за кожним пакетом медичних послуг, розрахованої на підставі поданих пропозицій з урахуванням максимальної кількості послуг за відповідними пакетами медичних послуг, визначеними в розділі II цього Порядку, кількість медичних послуг при цьому заокруглюється до цілого числа.