КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 29 жовтня 2024 р. № 1235 Київ |
Деякі питання отримання транспортних засобів, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 "Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 84, ст. 2694; 2023 р., № 105, ст. 6292) і від 10 травня 2022 р. № 584 "Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 42, ст. 2283; 2023 р., № 105, ст. 6281; 2024 р., № 75, ст. 4445) зміни, що додаються.
2. Установити, що транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, ввезені на митну територію України на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, оформленої відповідно до додатка 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 "Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), до набрання чинності цією постановою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, підлягають тимчасовому державному обліку протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, акта приймання-передачі та документів військовослужбовця, визначених в абзаці другому пункту 3-2 постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 584 "Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 42, ст. 2283) - із змінами, внесеними цією постановою.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 р. № 1235
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 і від 10 травня 2022 р. № 584
( Див. текст )( Див. текст )
1. У Положенні про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927:
1) пункт 47 доповнити абзацами такого змісту:
"Після отримання відомостей про дату митного оформлення товарів автоматично за допомогою програмних засобів АС ГД в електронній декларації відображається унікальний електронний ідентифікатор (QR-код).
QR-код електронної декларації містить відомості про дату митного оформлення товарів, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування.
Декларація в електронній формі, що пройшла митне оформлення, визнається дійсною лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Декларація в електронній формі, що пройшла митне оформлення, може бути роздрукована. У такому випадку вона повинна містити QR-код електронної декларації, придатний для зчитування.";
2) доповнити Положення пунктом 48-1 такого змісту:
"48-1. Отримувач може формувати та підписувати акт приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт), в АС ГД, або завантажувати електронну копію оригіналу підписаного паперового акта (фотокопії) за формою згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 584 "Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 42, ст. 2283) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 р. № 1235.
Електронний акт вважається сформованим та підписаним з моменту накладення останнього кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 584:
1) доповнити постанову пунктом 3-2 такого змісту:
"3-2. Установити, що на період воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, призначені для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою), підлягають тимчасовому державному обліку у сервісних центрах.
Тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, здійснюється на підставі заяви військовослужбовця - набувача такого транспортного засобу (далі - набувач), документа, що посвідчує особу військовослужбовця, документа, що підтверджує проходження військової служби набувачем, а також акта приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт приймання-передачі), за формою згідно з додатком та роздрукованої електронної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - декларація), оформленої згідно з додатком 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 "Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), на підставі якої такий транспортний засіб ввезено на митну територію України.
За технічної можливості акт приймання-передачі та декларація передаються з автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги до Єдиної інформаційної системи МВС шляхом використання системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням каналів зв’язку систем, визначених в абзаці третьому цього пункту, електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної інформаційної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2023 р., № 11, ст. 721).
Заява набувача подається до сервісного центру протягом десяти днів після оформлення акта приймання-передачі.
Якщо до акта приймання-передачі внесено відомості про військовослужбовців, які мають право користування транспортним засобом, визнаним гуманітарною допомогою, до тимчасового реєстраційного талона у графу "Особливі відмітки" вноситься відмітка "Гуманітарна допомога" та відомості про таких військовослужбовців.
Відомості про обліковані за військовослужбовцями транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Набувач після завершення реєстраційних дій повідомляє військовій частині, органу, підрозділу, в якій проходить військову службу (далі - військова частина), про те, що йому передано транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, який обліковується за ним на тимчасовому державному обліку.
Набувачу відмовляється у здійсненні тимчасового державного обліку транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, в разі наявності в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про перебування такого транспортного засобу на тимчасовому державному обліку за набувачем або у разі відсутності відомостей про оформлену декларацію в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.
Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку у зв’язку із:
знищенням такого транспортного засобу;
загибеллю (смертю) набувача;
призупиненням військової служби набувача; визнанням набувача особою, яка зникла безвісти; перебуванням набувача у полоні; перебуванням набувача на лікуванні протягом періоду, що перевищує один місяць (зокрема у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом); перебуванням набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
звільненням набувача з військової служби;
відмовою набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.
Після зняття транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, з тимчасового державного обліку у зв’язку з надходженням до сервісного центру документів, що підтверджують настання обставин, визначених абзацами тринадцятим - шістнадцятим цього пункту, тимчасовий державний облік такого транспортного засобу може здійснюватися за заявою одного із військовослужбовців, зазначених отримувачем гуманітарної допомоги в акті приймання-передачі, у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту. При цьому до заяви такого військовослужбовця акт приймання-передачі та декларація не додаються, а сам військовослужбовець стає набувачем. У разі відсутності в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів відомостей про військовослужбовців, які мають переважне право на тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, сервісний центр інформує військову частину, орган, підрозділ, у якому набувач проходив військову службу, про необхідність проведення відомчої реєстрації такого транспортного засобу.
Транспортні засоби можуть бути зняті з тимчасового державного обліку в разі, коли військова частина інформує сервісний центр про обставини, визначені абзацами тринадцятим - п’ятнадцятим цього пункту.
У разі надходження до сервісного центру документів, що підтверджують використання транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік такого транспортного засобу скасовується. Інформація про скасування тимчасового державного обліку та копії документів, що стали підставою для скасування, надсилаються сервісним центром до спеціально уповноважених державних органів, які здійснюють контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.
Транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, зняті з тимчасового державного обліку, та транспортні засоби, щодо яких скасовано тимчасовий державний облік, вважаються не облікованими, а тимчасові реєстраційні талони - не дійсними. Зазначені відомості вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою і які перебувають на тимчасовому державному обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, зазначеними в абзаці третьому частини другої статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу". У разі нездійснення відповідними державними органами відомчої реєстрації транспортних засобів, визнаних гуманітарною допомогою, у встановлений строк тимчасовий державний облік таких транспортних засобів скасовується, та вони вважаються необлікованими.";
2) доповнити постанову додатком такого змісту:
"Додаток
до постанови Кабінету Міністрів України
від 10 травня 2022 р. № 584
АКТ
приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою ".
( Див. текст )