КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 грудня 2022 р. № 1482 Київ |
Про реалізацію експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 71 від 27.01.2023 № 193 від 21.02.2023 № 354 від 18.04.2023 № 526 від 19.05.2023 № 604 від 16.06.2023 № 617 від 19.06.2023 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Державного агентства автомобільних доріг стосовно реалізації до 31 грудня 2024 р. експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, що додається.
3. Установити, що під час реалізації експериментального проекту не застосовуються:
1) постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 "Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва" (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374);
2) постанова Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2013 р. № 835 "Про затвердження Порядку відбору інвестиційних проектів, для реалізації яких надається державна підтримка" (Офіційний вісник України, 2013 р., № 90, ст. 3321; 2018 р., № 1, ст. 13);
3) постанова Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 571 "Деякі питання управління державними інвестиціями" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 64, ст. 2116);
4) постанова Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64);
5) пункти 3, 6-11 та 15 Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 лютого 2023 р. № 118 (Офіційний вісник, 2023 р., № 22, ст. 1207).
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 617 від 19.06.2023 )
4. Внести до актів Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
5. Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури та Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури подати протягом місяця з дня завершення реалізації експериментального проекту Кабінетові Міністрів України остаточний звіт про результати його реалізації.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 193 від 21.02.2023 )
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 21 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 грудня 2022 р. № 1482
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури
( У тексті Порядку слово "Укравтодор" у всіх відмінках змінено словами "Агентство відновлення" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 193 від 21.02.2023 )
1. Цей Порядок визначає процедуру реалізації експериментального проекту щодо будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури (далі - експериментальний проект), які повинні бути здійснені протягом максимально скорочених строків.
2. Експериментальний проект спрямований на забезпечення життєдіяльності населення України в умовах воєнного стану.
3. Координаторами експериментального проекту є Мінінфраструктури та Агентство відновлення.
4. Учасниками експериментального проекту є Міненерго, Генеральний штаб Збройних Сил, ДСНС, оператори критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, Адміністрація Держспецзв’язку, обласні та Київська міська військові адміністрації, Агентство відновлення, служби відновлення та розвитку інфраструктури в областях, проектні та будівельні організації (за згодою).
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 19.05.2023 )
5. Оператори критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури протягом періоду дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 60 днів з дня його припинення або скасування подають до Міненерго переліки об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, які підлягають будівництву, ремонту, а також на яких повинні бути здійснені інші інженерно-технічні заходи з їх захисту, та інформацію про місця їх розташування.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 526 від 19.05.2023 )
6. Міненерго протягом 10 робочих днів з дати отримання інформації відповідно до пункту 5 цього Порядку надає Мінінфраструктури проект наказу щодо затвердження переліку об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури.
Перелік об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури для їх будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів з їх захисту із зазначенням їх місця розташування затверджується спільним наказом Міненерго та Мінінфраструктури (далі - перелік) протягом 10 робочих днів з дати отримання проекту переліку відповідно до абзацу першого цього пункту.
Затверджений перелік надсилається не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів з дати його прийняття Мінінфраструктури до Агентства відновлення та до відповідних обласних та Київської міської військових адміністрацій, а також Міненерго - до операторів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, об’єкти яких включені до переліку.
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 526 від 19.05.2023 )
7. Для виконання за рахунок коштів державного бюджету будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, включених до переліку, Агентству відновлення у двотижневий строк з дати затвердженого переліку надається:
1) операторами критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури:
для будівництва об’єктів - завдання на проектування;
для ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів - техніко-економічне обґрунтування, відомості про технічні параметри об’єктів, обсяг фінансування;
2) обласними та Київською міською військовими адміністраціями - інформація про наявність виділених в установленому порядку земельних ділянок для будівництва об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, які підлягають будівництву.
Проектні рішення в частині, що стосується типів захисних споруд цивільного захисту та характеру інженерного обладнання елементів об’єктів критичної інфраструктури, узгоджуються з Генеральним штабом Збройних Сил та ДСНС.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 526 від 19.05.2023 )
8. На період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях будівництво, ремонт та інші інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури здійснюються без відведення земельної ділянки, відповідності містобудівній документації, отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, отримання експертного висновку щодо проектної документації на будівництво об’єктів, отримання права на виконання будівельних робіт, а також без використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва та оформлення речових прав на земельні ділянки.
Використання земельних ділянок (у тому числі лісогосподарського призначення) для цілей, визначених цим пунктом, до моменту їх вилучення, викупу чи відведення в установленому законодавством порядку здійснюється за умови погодження такого використання з:
власником земельної ділянки для земель приватної форми власності;
відповідною обласною чи Київською міською військовою адміністрацією для земель державної форми власності;
відповідним органом місцевого самоврядування для земель комунальної форми власності.
Після припинення чи скасування воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях балансоутримувачі зазначених в абзаці першому цього пункту об’єктів вживають заходів до оформлення речових прав на земельні ділянки відповідно до законодавства.
У разі виникнення потреби у вирубуванні дерев і чагарників на земельних ділянках лісогосподарського призначення, що використовуються для цілей, визначених цим Порядком, спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами за зверненням замовника робіт (послуг) з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури на підставі погодження, наданого відповідно до абзацу другого цього пункту.
( Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 604 від 16.06.2023 )( Пункт 8 в редакції Постанови КМ № 71 від 27.01.2023 )
9. Головним розпорядником бюджетних коштів, виділених для реалізації експериментального проекту, є Агентство відновлення.
Агентство відновлення затверджує у місячний строк за погодженням з Мінекономіки, Міненерго та Мінінфраструктури перелік витрат, що здійснюються за рахунок бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Агентство відновлення, щодо кожного з об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури для їх будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів з їх захисту, включених до переліку.
( Пункт 9 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 526 від 19.05.2023 )
Замовниками робіт (послуг) з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури є служби відновлення та розвитку інфраструктури в областях та Агентство відновлення, а одержувачами бюджетних коштів - служби відновлення та розвитку інфраструктури в областях.
( Абзац третій пункту 9 в редакції Постанови КМ № 526 від 19.05.2023 )
У разі коли реалізація експериментального проекту здійснюється за рахунок коштів операторів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, такі оператори є замовниками робіт (послуг) з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту належних їм об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури, на яких поширюється дія пункту 8 цього Порядку.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 354 від 18.04.2023 )
10. Розмір та строк здійснення попередньої оплати робіт (послуг) встановлюються у договорах про закупівлю робіт (послуг) за рішенням головного розпорядника бюджетних коштів виходячи із необхідності, що обґрунтовується, зокрема реального стану поставки товару, виконання робіт, надання послуг, сезонності робіт, циклу виробництва.
11. Після завершення робіт з будівництва, передбачених експериментальним проектом, оператори критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури забезпечують експлуатацію збудованих об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 грудня 2022 р. № 1482
ЗМІНИ,
що вносяться до актів Кабінету Міністрів України
1. У Положенні про Державне агентство автомобільних доріг України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 439 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 75, ст. 2128; 2020 р., № 29, ст. 1051):
1) пункт 3 доповнити підпунктом 4 такого змісту:
"4) взяття у межах повноважень участі в розвитку енергетичної галузі.";
2) пункт 4 доповнити підпунктом 25-1 такого змісту:
"25-1) забезпечує в межах повноважень будівництво, ремонт та інші інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури;";
3) у тексті Положення слова "Міністр інфраструктури" в усіх відмінках замінити словами "Віце-прем’єр-міністр з відновлення України - Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури" у відповідному відмінку.
2. У підпункті 2 пункту 19 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2021 р. № 590 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 48, ст. 2974; 2022 р., № 26, ст. 1429, № 28, ст. 1545, № 33, ст. 1780, № 35, ст. 1913, № 39, ст. 2105, № 41, ст. 2232, № 43, ст. 2337, № 61, ст. 3654, № 72, ст. 4350, № 74, ст. 4475, № 90, ст. 5607):
1) абзац третій після слів "навчальної літератури" доповнити словами "; фінансове забезпечення експериментального проекту з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури";
2) абзац четвертий після слів "та придбання житла" доповнити словами "; фінансове забезпечення експериментального проекту з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури".
3. Пункт 26 плану запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану в Україні, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 181 "Питання запровадження та забезпечення здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 39, ст. 2109):
1) у графі "Найменування заходу правового режиму воєнного стану" після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:
"будівництво, ремонт та інші інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури;".
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - восьмий вважати відповідно абзацами шостим - дев’ятим;
2) у графі "Органи, що залучаються до здійснення заходу" слово "Мінрегіон" замінити словом "Міненерго".
4. У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2022 р. № 1248 "Деякі питання фінансового забезпечення підтримки функціонування дорожнього господарства та транспортної інфраструктури в умовах воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 89, ст. 5537) слова "а також проведення аварійно-відновлювальних робіт" замінити словами "проведення аварійно-відновлювальних робіт, а також робіт з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури".
5. Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 49, ст. 1527), доповнити пунктом 28 такого змісту:
"28. Роботи, які виконуються під час реалізації експериментального проекту з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури.".
6. В особливостях здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176, № 95, ст. 5904):
1) підпункт 13 пункту 13 викласти в такій редакції:
"13) здійснюється закупівля товарів, робіт та послуг для/з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури за основними технічними показниками, погодженими Міненерго;";
2) абзац перший пункту 19 після слів "договору про закупівлю" доповнити словами "(крім договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг для/з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури за основними технічними показниками, погодженими Міненерго)".