КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 квітня 2021 р. № 451
Київ
Питання надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 70 від 02.02.2022 № 758 від 24.06.2022 № 1227 від 01.11.2022 )
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам";
Порядок пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW).
2. Пункт 5 Порядку відчуження об’єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 43, ст. 1714; 2019 р., № 86, ст. 2903), доповнити підпунктом 8 такого змісту:
"8) майна, об’єктів житлової нерухомості, право власності на які набуте Державною спеціалізованою фінансовою установою "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" і її регіональними управліннями та Іпотечним центром в м. Києві та Київській області у зв’язку з реалізацією права заставодержателя.".
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 квітня 2021 р. № 451
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам"
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмами "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам" та "Повернення кредитів, наданих із спеціального фонду державного бюджету внутрішньо переміщеним особам на придбання житла" (далі - бюджетні кошти), в рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX, і Грантової та Проектної Угоди між Кабінетом Міністрів України в особі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ("Одержувач") та Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву ("Організація - Виконавець Проекту") та KfW, Франкфурт-на-Майні ("KfW"), на надання 25500000 євро - проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" - BMZ - № 2016 685 16 та 2016 703 63 (далі - Грантова та Проектна Угода), укладеної 28 грудня 2020 року.
Реалізація проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" здійснюється до вирішення питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, що зареєстровані в реєстрі, в межах наявних коштів гранту. У разі відсутності в реєстрі заявників, які претендують на отримання кредиту, грантові кошти зараховуються до спеціального фонду державного бюджету та спрямовуються на вирішення житлових питань внутрішньо переміщених осіб.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Порядку пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451.
3. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінреінтеграції.
4. Одержувачем бюджетних коштів та організацією-виконавцем проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" є Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" (далі - фінансова установа).
5. Ціллю використання бюджетних коштів є забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом.
Бюджетні кошти спрямовуються на надання внутрішньо переміщеним особам пільгових іпотечних кредитів на придбання житла у розмірі та на умовах, установлених Порядком пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451.
6. Частина коштів гранту у межах суми 24500000 євро спрямовується на надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам на придбання житла.
Частина коштів гранту в межах суми 1000000 євро спрямовується на експертні послуги для здійснення супутніх заходів із технічної допомоги для сприяння фінансовій установі у поліпшенні її кредитних стандартів і кредитних процесів в рамках проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб".
7. Надання бюджетних коштів здійснюється виключно у формі безготівкового перерахування коштів у спосіб, визначений цим Порядком, окремою угодою до Грантової та Проектної Угоди, яку укладено 28 грудня 2020 р. між Кредитною установою для відбудови (KfW) (далі - Кредитна установа) та фінансовою установою, а також окремим договором фінансування до Грантової та Проектної Угоди, який укладено 15 лютого 2021 р. між Мінреінтеграції та фінансовою установою.
8. Зарахування коштів гранту у валюті гранту здійснюється на поточний рахунок в іноземній валюті, відкритий фінансовою установою в ПАТ АБ "Укргазбанк" (далі - банк-агент).
Для здійснення операцій у національній валюті в цілях реалізації проекту фінансова установа відкриває у банку-агенті поточні рахунки у національній валюті.
Фінансова установа інформує Кредитну установу про відкриття у банку-агенті поточного рахунка в іноземній валюті з наданням відповідних реквізитів для перерахування коштів в обсягах та періодичністю, визначених окремою угодою, зазначеною у пункті 7 цього Порядку.
9. Для зарахування коштів гранту на поточний рахунок в іноземній валюті фінансова установа за погодженням з Мінреінтеграції спрямовує до Кредитної установи запит на виплату коштів гранту.
Рішення про погодження або непогодження запиту на виплату коштів гранту Мінреінтеграції приймає протягом 10 робочих днів.
Погоджений Мінреінтеграції запит на виплату коштів гранту є підставою для виплати/перерахування коштів гранту на поточний рахунок в іноземній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті.
10. Фінансова установа не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання коштів гранту від Кредитної установи подає Мінреінтеграції звіт про їх надходження, порядок та форми подання якого встановлюються зазначеним Міністерством.
11. Кредит надається фінансовою установою на підставі кредитного договору шляхом перерахування коштів кредиту з поточного рахунка фінансової установи в національній валюті на поточний рахунок позичальника, відкритий у банку-агенті.
Фінансування придбання житла здійснюється виключно у безготівковій формі у національній валюті за письмовим розпорядженням фінансової установи шляхом перерахування коштів з поточного рахунка позичальника на поточний рахунок продавця після підписання сторонами договору купівлі-продажу житла.
12. Відсоткова ставка за кредитами встановлюється у розмірі 3 відсотків річних. Періодичність повернення кредиту та сплати відсотків визначається у кредитному договорі.
Кошти, що сплачуються в рахунок погашення кредитів, у розмірі 1,6 відсотка річних за користування кредитом, нарахована пеня, інші платежі, передбачені кредитним договором, надходять на поточний рахунок у національній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті, і одночасно спрямовуються на подальше надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам.
На покриття операційних витрат фінансової установи, пов’язаних з обслуговуванням кредитів, наданих відповідно до цього Порядку, спрямовуються кошти у розмірі 1,4 відсотка річних, що сплачуються позичальником за користування кредитом на поточний рахунок у національній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті.
13. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про відкриття рахунків у банку-агенті, операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
З метою відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів у частині надходжень і видатків державного бюджету Мінреінтеграції подає Казначейству розпорядження за формою згідно з додатком.
Казначейство забезпечує відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів операцій у частині надходжень і видатків державного бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації у національній валюті або у відповідному гривневому еквіваленті іноземної валюти.
14. Складення і подання бюджетної та фінансової звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
15. Мінреінтеграції щокварталу до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, подає інформацію про використання та повернення коштів гранту Мінфіну.
Додаток
до Порядку використання коштів, передбачених
у державному бюджеті за програмою
"Надання пільгових іпотечних кредитів
внутрішньо переміщеним особам"
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 квітня 2021 р. № 451
ПОРЯДОК
пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)
1. Цей Порядок визначає механізм надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам на придбання житла за кошти, передбачені у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам".
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
банк-агент - публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк", який за договором, укладеним відповідно до законодавства з фінансовою установою, здійснює операції з обслуговування рахунків позичальників;
бюро кредитних історій (далі - бюро) - юридична особа, виключною діяльністю якої є збір, зберігання, використання інформації, що складає кредитну історію, яка діє на підставі Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" та з якою фінансовою установою укладено договір щодо надання інформації, що складає кредитну історію;
грантові кошти - кошти, надані в рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX;
заявник - громадянин України, який має бажання подати заяву про намір отримати кредит;
імплементаційний консультант - відібраний на міжнародних конкурсних торгах кваліфікований консультант, який залучається фінансовою установою для моніторингу адміністрування кредитів на придбання житла внутрішньо переміщеними особами під час імплементації проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" (далі - проект);
кандидат - заявник, який зареєстрований в реєстрі та відповідає вимогам цього Порядку і претендує на отримання кредиту відповідно до цього Порядку;
Кредитна установа для відбудови (KfW) - державний банк Уряду Федеративної Республіки Німеччина, який надає грант в рамках німецького фінансового співробітництва з Україною з метою фінансування проекту відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX, і Грантової та Проектної Угоди між Кабінетом Міністрів України в особі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ("Одержувач") та Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву ("Організація - Виконавець Проекту") та KfW, Франкфурт-на-Майні ("KfW"), на надання 25500000 євро - проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" - BMZ - № 2016 685 16 та 2016 703 63, укладеної 28 грудня 2020 р.;
кредитний договір - договір на отримання кредиту, що укладається в установленому законодавством порядку між фінансовою установою і переможцем, відповідно до якого здійснюється пільгове довгострокове кредитування на придбання житла згідно з цим Порядком;
об’єкт кредитування - квартира у багатоквартирному житловому будинку або одноквартирний житловий будинок за умови, що такий багатоквартирний або одноквартирний житловий будинок прийнято в експлуатацію не більше ніж 50 років тому чи реконструйовано не більше ніж 35 років тому. Об’єкт кредитування не повинен бути розміщений на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), або на території, визначеній тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
( Абзац десятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 70 від 02.02.2022, № 1227 від 01.11.2022 )
окрема угода - це угода, укладена між фінансовою установою та Кредитною установою для відбудови (KfW) з метою визначення деталей проекту, товарів і послуг та обсягу експертних послуг, які фінансуватимуться за рахунок коштів гранту в рамках німецького фінансового співробітництва з Україною з метою фінансування проекту, а також партнерських внесків, які надаватимуться фінансовою установою на експертні послуги;
окремий договір фінансування - договір, укладений між фінансовою установою та Мінреінтеграції, яким регулюються умови та процедура спрямування коштів гранту Мінреінтеграції до фінансової установи;
переможець - кандидат, визначений шляхом випадкового вибору, який проводиться за допомогою генератора випадкових чисел із застосуванням програмного забезпечення, як такий, що отримає пільговий іпотечний кредит;
пільговий іпотечний кредит (далі - кредит) - грантові кошти, що надаються відповідно до цього Порядку переможцю за цільовим призначенням на придбання житла у розмірі та на умовах, установлених кредитним договором, забезпеченням виконання зобов’язань за яким є іпотека нерухомого майна, і що підлягають поверненню в порядку і строки, визначені зазначеним договором;
попередній договір - договір купівлі-продажу житла, який підтверджує зобов’язання власника житла (продавця) укласти з переможцем договір про придбання житла в майбутньому (основний договір) на умовах, установлених попереднім договором;
позичальник - переможець, який отримав кредит на умовах, визначених кредитним договором. При цьому переможець має право обрати об’єкт кредитування в іншому регіоні, ніж той, що зазначений в поданій заяві про намір отримати кредит;
( Абзац шістнадцятий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
регіональне управління фінансової установи - регіональні управління/іпотечний центр Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву";
реєстр - реєстр кандидатів, що зареєструвалися для отримання кредиту відповідно до поданих заяв, який формується фінансовою установою за допомогою програмного забезпечення та розміщується у вигляді електронної таблиці на її офіційному веб-сайті;
фінансова установа - Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", яка є організацією - виконавцем проекту;
члени сім’ї кандидата (заявника/переможця) - дружина (чоловік), їх діти, діти дружини (чоловіка), батьки, батьки дружини (чоловіка), особа, яка перебуває під опікою або піклуванням кандидата (заявника/ переможця), за умови проживання разом з ним.
( Абзац двадцятий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 70 від 02.02.2022 )
3. Кредит надається на строк до 30 років, але не більше ніж до досягнення позичальником на дату повного виконання зобов’язань за кредитним договором віку 65 років (включно).
( Абзац перший пункту 3 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
Строк надання кредиту обчислюється з дати зарахування коштів кредиту на рахунок переможця в банку-агенті.
4. Кредит відповідно до цього Порядку надається виходячи:
з нормативної площі житла, яка становить 52,5 кв. метра на сім’ю з однієї особи (одинока особа) чи сім’ю з двох осіб та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї;
( Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
з договірної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування об’єкта, на придбання якого надається кредит, але не більше граничної вартості 1 кв. метра.
Гранична сума кредиту не може перевищувати суму, отриману шляхом множення нормативної площі житла на граничну вартість 1 кв. метра. Вартість об’єкта кредитування, що перевищує граничну суму кредиту, сплачується позичальником за власний рахунок.
Переможці самостійно обирають об’єкти, які можуть бути придбані за кошти кредиту.
Для розрахунку суми кредиту вартість 1 кв. метра загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла. Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова не може перевищувати опосередковану вартість, яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174, збільшену в 1,75 раза, для міст - обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, - 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - 1,25 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.
Відсоткова ставка за такими кредитами встановлюється у розмірі 3 відсотків річних на період дії кредитного договору.
Переможець не пізніше ніж у день укладення кредитного договору вносить на свій поточний рахунок, відкритий в банку-агенті, кошти в розмірі не менше 6 відсотків вартості житла та кошти за площу та вартість житла, що перевищує нормативну в разі її наявності. За бажанням переможця розмір власного внеску може бути збільшено.
5. Кредит, що надається відповідно до цього Порядку, є прямим, адресним (цільовим). Такий кредит здійснюється у межах наявних коштів гранту та надається лише один раз.
Право на отримання кредиту вважається використаним з моменту зарахування коштів переможцю на його рахунок для цільового використання, відкритий у банку-агенті (крім випадків, коли кошти такого кредиту не було перераховано на придбання житла в строки укладення договору про придбання житла, встановлені попереднім договором, у зв’язку з обставинами непереборної сили, в тому числі, але не виключно, неможливістю придбання об’єкта кредитування через його розміщення на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), або на території, визначеній тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", та в подальшому такий кредитний договір було розірвано).
( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
6. Право на отримання кредиту мають особи, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
7. Кредит надається за умови:
1) відсутності у переможця та у членів сім’ї переможця на праві власності житлової площі (крім житлової нерухомості, що розташована на території, визначеній тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", та на території населених пунктів, зазначених у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 92, ст. 2655; 2022 р., № 14, ст. 788), або на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджений наказом Мінреінтеграції;
( Підпункт 1 пункту 7 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
2) підтвердження переможцем своєї платоспроможності.
Платоспроможність переможця передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням відсотків залишок середньомісячного доходу переможця та повнолітніх членів сім’ї не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум (загальний показник), визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного члена сім’ї (за винятком всіх обов’язкових платежів (податків та зборів);
( Абзац другий підпункту 2 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
3) згоди на доступ фінансової установи до кредитної історії переможця та/або на передачу до бюро інформації про кредитний правочин з фінансовою установою (згоди на збір, зберігання, використання та поширення через бюро інформації про нього, яка визначена пунктами 1 і 2 частини першої статті 7 Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій");
4) внесення переможцем на особистий рахунок коштів, визначених абзацом восьмим пункту 4 цього Порядку.
8. Кредит не може бути наданий особам, які або члени сім’ї яких за рахунок бюджетних коштів отримали державну підтримку/грошову компенсацію/кредити на пільгових умовах на будівництво (придбання) житла.
Дія цього пункту не поширюється на випадки, коли за рахунок державної підтримки/грошової компенсації/кредитів на пільгових умовах збудовано/будувалося або придбано житло, доступ до якого обмежено та яке розташоване на території, що є тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", та/або на території населених пунктів, зазначених у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085, або на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджений наказом Мінреінтеграції.
( Абзац другий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
9. Заява про намір отримати кредит (далі - заява) подається заявником під час особистого звернення до регіонального управління фінансової установи або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, який адмініструється державним підприємством "Дія" (далі - Портал Дія), що належить до сфери управління Мінцифри.
10. Під час особистого звернення заявника до регіонального управління фінансової установи заява подається у паперовому вигляді за формою, розміщеною на веб-сайті фінансової установи. У разі потреби співробітники регіонального управління фінансової установи надають консультаційну допомогу під час заповнення заяви.
У заяві зазначаються:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) заявника;
дата народження заявника;
стать заявника;
серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадків, коли заявник через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомив про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті) заявника та членів його сім’ї (крім малолітніх дітей);
регіон, в якому заявник бажає отримати кредит;
кількість членів сім’ї, на яких поширюється дія пункту 6 цього Порядку;
підтвердження факту взяття заявника та членів його сім’ї, на яких поширюється дія пункту 6 цього Порядку, на облік внутрішньо переміщених осіб;
контактні дані заявника (адреса електронної пошти, номер телефону).
Після надходження заяви до інформаційної системи фінансової установи фінансова установа перевіряє відповідність заявника та членів його сім’ї вимогам, визначеним пунктом 8 цього Порядку.
Повідомлення про включення заявника до реєстру або про відмову у включенні надсилається заявнику одним із доступних способів, що зазначений ним у заяві, зокрема засобами телефонного зв’язку або на адресу електронної пошти.
Інформація про включення заявника до реєстру розміщується наступного робочого дня на веб-сайті фінансової установи.
11. Заява в електронній формі через Портал Дія подається до фінансової установи заявником, який пройшов автентифікацію з використанням інтегрованої системи автентифікації, кваліфікованого електронного підпису або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника.
В електронній формі заяви, яка подається через Портал Дія, дані зазначаються відповідно до абзаців другого - одинадцятого пункту 10 цього Порядку.
Програмними засобами Порталу Дія шляхом інформаційної взаємодії з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб в режимі реального часу здійснюється перевірка наявності персональних даних заявника та членів його сім’ї, на яких поширюється дія пункту 6 цього Порядку, в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
У разі відсутності персональних даних заявника, який подає заяву в електронній формі через Портал Дія, та членів його сім’ї, на яких поширюється дія пункту 6 цього Порядку, в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб інформація про це надсилається заявнику програмними засобами Порталу Дія.
Обробка персональних даних заявника, який подає заяву в електронній формі через Портал Дія, та членів його сім’ї здійснюється у порядку, визначеному законодавством про захист персональних даних та захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.
Відомості, зазначені в електронній формі заяви, у разі підтвердження персональних даних заявника та членів його сім’ї передаються шляхом інформаційної взаємодії до електронної інформаційної системи фінансової установи програмними засобами Порталу Дія.
Фінансовою установою розглядаються зазначені в електронній формі заяви відомості, надані програмними засобами Порталу Дія. За результатами перевірки відповідності заявника умовам надання кредиту, визначеним пунктом 8 цього Порядку, приймається рішення щодо включення або відмови у включенні заявника до реєстру, інформація про що передається до системи Порталу Дія шляхом інформаційної взаємодії. Повідомлення про прийняття відповідного рішення фінансової установи надсилається заявнику програмними засобами Порталу Дія.
Інформаційна взаємодія Порталу Дія та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб здійснюється відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455). Порядок інформаційної взаємодії Порталу Дія та електронної інформаційної системи фінансової установи, структура та формат зазначеної в цьому пункті інформації, що надсилається, механізм та канали інформаційного обміну, процедури взаємодії інформаційних систем, обліку інформаційних файлів визначаються Мінцифри разом з фінансовою установою, а за наявності технічної можливості - відповідно до Положення про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606.
12. До реєстру за мовчазною згодою вноситься інформація про особу з реєстру кандидатів, що зареєструвалися для отримання кредиту відповідно до поданих заяв та анкет згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС) на придбання житла, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 980 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 97, ст. 3211).
Реєстр формується в алфавітному порядку. Кожному кандидату присвоюється індивідуальний номер в реєстрі.
Відбір переможців з числа кандидатів здійснюється шляхом випадкового вибору за допомогою генератора випадкових чисел із застосуванням програмного забезпечення, що відповідає вимогам законодавства щодо захисту персональних даних.
Для забезпечення роботи програмного забезпечення формування реєстру припиняється на добу, протягом якої здійснюється відбір переможців з числа зареєстрованих у реєстрі кандидатів.
Відповідальним за проведення такого відбору є фінансова установа.
З метою забезпечення всебічного контролю за відбором переможців з числа зареєстрованих у реєстрі кандидатів процедура відбору здійснюється за участю імплементаційного консультанта, уповноважених представників фінансової установи та Мінреінтеграції.
Процедура відбору відбувається у разі потреби, але не рідше, ніж один раз на чотири місяці починаючи з дня набрання чинності цим Порядком за умови фактичного надходження коштів гранту на рахунок фінансової установи.
За результатами проведеного відбору регіональне управління фінансової установи не пізніше ніж наступного робочого дня повідомляє переможцю про необхідність подання документів, зазначених у пункті 13 цього Порядку.
Повідомлення надсилається одним із доступних способів, що зазначений кандидатом у заяві, зокрема засобами телефонного зв’язку або на адресу електронної пошти.
Перелік переможців проведеного відбору публікується на офіційному веб-сайті фінансової установи.
Зміни вносяться до реєстру протягом робочого дня з моменту виникнення відповідної зміни шляхом внесення інформації до реєстру. При цьому відповідні зміни відображаються у реєстрі, що розміщується на веб-сайті фінансової установи наступного робочого дня.
13. Для отримання кредиту переможець подає до регіонального управління фінансової установи такі документи:
заяву про надання кредиту;
копії паспортів громадянина України переможця та повнолітніх членів його сім’ї, за технічної можливості - е-паспорт, що є відображенням в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, документів (відомостей, даних) про реєстрацію через Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія;
у разі відсутності у паспорті громадянина України відомостей про зареєстроване місце проживання - витяг з реєстру територіальної громади, виданий відповідно до Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" (крім осіб, місце проживання яких зареєстроване на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України);
( Абзац четвертий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 758 від 24.06.2022 )
копії реєстраційного номера облікової картки платника податків або за наявності технічної можливості документів (відомостей, даних) про реєстраційний номер облікової картки платника податків через Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (не подається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність або відсутність у власності житла;
документи, необхідні для визначення платоспроможності (довідку з місця роботи та відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, що надаються контролюючими органами, повнолітніх членів сім’ї переможця, а також інші документи, що підтверджують доходи членів сім’ї переможця, у разі потреби);
( Абзац сьомий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 70 від 02.02.2022 )
письмову згоду кожного повнолітнього члена сім’ї, на якого розраховується розмір кредиту, щодо включення його у розрахунок розміру кредиту (в довільній формі);
документи (у разі наявності), що підтверджують родинні стосунки між особами, на яких розраховується розмір кредиту, які проживають або зареєстровані разом з переможцем, за наявності технічної можливості - е-свідоцтво про народження, що є відображенням в електронному вигляді інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку, через Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія;
попередній договір про придбання житла;
копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи переможця та відповідних довідок членів його сім’ї або за наявності технічної можливості - електронних довідок, що є відображенням в електронному вигляді інформації, що міститься в довідці, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи.
У разі звернення уповноваженої переможцем особи також подається документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені переможця.
Якщо переможцем не подано до регіонального управління фінансової установи заяву про надання кредиту з доданням відповідних документів, зазначених у цьому пункті, регіональне управління фінансової установи складає акт про неявку особи та неподання заяви про надання кредиту (далі - акт).
14. Переможець може подати заяву про відмову від отримання кредиту.
Переможці, які подали заяву про відмову від отримання кредиту та/або щодо яких складено акт, втрачають право на отримання кредиту за своїм індивідуальним номером у реєстрі.
У випадках, визначених в абзацах першому і другому цього пункту, такі переможці виключаються з реєстру. При цьому індивідуальний номер інших кандидатів зберігається.
Переможець, який подав заяву про відмову від отримання кредиту та/або щодо якого складено акт, може повторно зареєструватися в реєстрі. При цьому його попередній індивідуальний номер в реєстрі не зберігається.
15. Рішення про надання кредиту приймається фінансовою установою протягом місяця з дня подання переможцем документів для отримання кредиту за умови фактичного надходження коштів гранту на рахунки фінансової установи.
У разі прийняття рішення про відмову в наданні кредиту регіональне управління фінансової установи повідомляє в письмовій формі про це переможцю у місячний строк з моменту прийняття такого рішення. Таке рішення може бути оскаржене переможцем у встановленому законодавством порядку.
( Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 70 від 02.02.2022 )
У наданні кредиту відмовляється у разі, коли:
переможець не відповідає одній або декільком умовам надання кредиту, визначеним пунктами 6-8 цього Порядку;
документи для отримання кредиту не подано або подано не в повному обсязі або вони не відповідають вимогам, установленим цим Порядком;
переможцем або позичальником подано документи, що містять неправдиві відомості;
документи подано переможцем або позичальником з порушенням строку подання.
У разі коли фінансовою установою прийнято рішення про відмову в наданні кредиту переможцю з підстав, визначених цим Порядком, або переможцем подано заяву про відмову від отримання кредиту, проводиться процедура додаткового відбору переможців.
16. Кредит надається фінансовою установою на підставі кредитного договору, до якого додаються розрахунок розміру кредиту з визначенням внеску позичальника та розрахунок щомісячних обов’язкових платежів.
17. Зобов’язання з погашення кредиту, наданого на придбання житла, і сплати відсотків за користування ним виникають починаючи з дати зарахування коштів кредиту на рахунок переможця в банку-агенті.
У випадку, якщо кошти кредиту не було перераховано на придбання житла в строки укладення договору про придбання житла, встановлені попереднім договором, у зв’язку з обставинами непереборної сили, в тому числі, але не виключно, неможливістю придбання об’єкта кредитування через його розміщення на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджений наказом Мінреінтеграції, або на території, визначеній тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", та в подальшому такий кредитний договір було розірвано, позичальник звільняється від сплати відсотків за користування таким кредитом, що були нараховані до дати розірвання кредитного договору.
( Пункт 17 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
Платежі з погашення кредиту, сплата відсотків за користування ним, інші платежі, передбачені кредитним договором, та нарахована пеня за порушення строку платежу вносяться в розмірі та в порядку, визначених кредитним договором, щомісяця (не пізніше ніж в останній день місяця) на рахунок фінансової установи.
Кошти, що сплачуються позичальником на покриття операційних витрат фінансової установи, пов’язаних з обслуговуванням кредитів, відповідно до абзацу третього пункту 12 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451, вносяться на поточний рахунок фінансової установи, визначений у кредитному договорі.
Наданий позичальнику кредит може бути погашено достроково без застосування штрафних санкцій.
Фінансова установа має право здійснювати реструктуризацію боргу позичальника за кредитом, що виник до відновлення втраченої платоспроможності позичальника, відповідно до своїх рішень, зокрема шляхом розстрочення сплати простроченої заборгованості за кредитом, надання позичальнику пільгового періоду, протягом якого позичальнику відстрочуються платежі з погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, збільшення строків кредитування, встановлених у пункті 3 цього Порядку, але не більше ніж на 60 місяців.
( Пункт 17 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
При цьому платоспроможність позичальника вважається втраченою, якщо згідно з підтвердними документами про його доходи та доходи повнолітніх членів його сім’ї він не відповідає вимогам щодо платоспроможності, визначеним підпунктом 2 пункту 7 цього Порядку.
( Пункт 17 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
17-1. Знищення або пошкодження об’єкта кредитування, на який надано кредит, що відбулося починаючи з 24 лютого 2022 р. внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, є підставою для надання позичальнику відстрочення платежів за кредитом, протягом якого позичальник може звільнятися від сплати платежу з погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, за умови, що такий громадянин подав інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі - інформаційне повідомлення) до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), відповідно до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 "Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 28, ст. 1539, № 39, ст. 2089). Відстрочення платежів за кредитом діють з моменту знищення чи пошкодження об’єкта нерухомого майна та встановлюються після звернення позичальника (члена сім’ї, представника позичальника) і надання ним відомостей про реєстрацію поданого позичальником інформаційного повідомлення або акта, звіту та інших документів, складених користувачами Реєстру пошкодженого та знищеного майна відповідно до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Якщо підставою для встановлення відстрочення платежів за кредитом є знищення об’єкта нерухомого майна, таке відстрочення встановлюється до моменту отримання громадянином компенсації (відшкодування майнової шкоди) за знищений об’єкт нерухомого майна в порядку, визначеному законодавством.
Якщо підставою для встановлення відстрочення платежів за кредитом є пошкодження об’єкта нерухомого майна, таке відстрочення встановлюється строком до одного року з можливістю пролонгації такого строку згідно з рішеннями фінансової установи та з урахуванням ступеня та обсягів пошкодження, що підтверджуються звітом за результатами обстеження пошкоджених об’єктів, складеним відповідно до вимог Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 33, ст. 1045).
( Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
18. Набуття та реєстрація позичальником права власності на придбане за рахунок кредиту житло здійснюється згідно із законодавством.
19. З метою забезпечення погашення кредиту між фінансовою установою та позичальником відповідно до умов кредитного договору укладається договір про іпотеку придбаного житла.
Іпотека припиняється у разі припинення зобов’язання позичальника за кредитним договором.
Якщо будівля (споруда), що передається в іпотеку, розташована на земельній ділянці, яка належить іпотекодавцю на праві власності, така будівля (споруда) підлягає передачі в іпотеку разом із земельною ділянкою, на якій вона розташована.
Страхуванню у період виконання зобов’язання за кредитом підлягає:
придбане з використанням кредитних коштів житло;
позичальник від нещасного випадку.
Страхування позичальника від нещасного випадку та страхування предмета іпотеки здійснюються позичальником з дотриманням умов кредитного договору.
Фінансування витрат, пов’язаних з оформленням права власності на придбане за рахунок кредиту житло, з нотаріальним посвідченням договору про іпотеку та договорів про внесення змін до нього, з реєстрацією обтяження предмета іпотеки іпотекою та відомостей про зміни умов іпотеки, добровільним страхуванням позичальника від нещасного випадку на період виконання зобов’язання за кредитним договором, із страхуванням предмета іпотеки, проведенням експертної оцінки об’єкта кредитування відповідно до законодавства, та інших витрат, необхідних для виконання вимог кредитного договору, визначається кредитним договором та здійснюється позичальником відповідно до законодавства.
20. У разі смерті позичальника усі його права і зобов’язання за кредитним договором та договором про іпотеку передаються до спадкоємця з оформленням відповідних договорів. Спадкоємець за заповітом чи за законом відповідно до частини першої статті 1268 Цивільного кодексу України має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У разі відсутності спадкоємців спадкування здійснюється у порядку, визначеному статтею 1277 Цивільного кодексу України.
21. Фінансова установа не пізніше ніж наступного робочого дня з моменту надання кредиту позичальникам подає Мінреінтеграції звіт про використання коштів. Уточнення звітної інформації здійснюється фінансовою установою в день настання обставин, які виникли відповідно до умов, визначених цим Порядком.
( Абзац перший пункту 21 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
Форми звітності встановлюються Мінреінтеграції.