• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування новоствореним субєктом підприємницької діяльності - фізичною особою - підприємцем, який перебуває на загальній системі оподаткування

Державна фіскальна служба України | Індивідуальна податкова консультація від 15.08.2019 № 3825/Н/99-99-13-02-03-14/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.08.2019
  • Номер: 3825/Н/99-99-13-02-03-14/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 15.08.2019
  • Номер: 3825/Н/99-99-13-02-03-14/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
15.08.2019 N 3825/Н/99-99-13-02-03-14/ІПК
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - ПКУ), розглянула Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) новоствореним суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою - підприємцем, який перебуває на загальній системі оподаткування, і в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464) платниками ЄВ є фізичні особи - підприємці (далі - ФОП), в тому числі які перебувають як на загальній, так і на спрощеній системі системі оподаткування.
Платники ЄВ фізичні особи - підприємці (далі - ФОП) зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 частини другої ст. 6 Закону N 2464).
Згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону N 2464 базою нарахування ЄВ для ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої цим Законом. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
ЄВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону N 2464).
Водночас, особи, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону N 2464, звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина четверта ст. 4 Закону N 2464).
ФОП - платники ЄВ зобов'язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону N 2464).
Згідно з пп. 2 п. 6 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. N 449(далі - Інструкція N 449), такі платники можуть сплачувати ЄВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. Суми ЄВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄВ.
Для зазначеної категорії платників ЄВ встановлюється у розмірі 22 відс. суми, що визначається такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом N 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 4 розд. III Інструкції N 449).
Мінімальний страховий внесок - сума ЄВ, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону N 2464).
Обов'язки платників ЄВ виникають у ФОП з дня їх державної реєстрації відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (абзац другий частини четвертої ст. 5 Закону N 2464).
Таким чином, для новостворених фізичних осіб - підприємців база нарахування ЄВ визначається як сума доходу (прибутку), отриманого від діяльності ФОП, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом N 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Враховуючи викладене вище, новостворені ФОП - платники ЄП сплачують за себе ЄВ в розмірі, який самостійно визначили, але не менше мінімального страхового внеску на місяць, в термін до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, з дня їх державної реєстрації.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.