• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про ринок електричної енергії

Верховна Рада України  | Закон від 13.04.2017 № 2019-VIII
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 13.04.2017
  • Номер: 2019-VIII
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 13.04.2017
  • Номер: 2019-VIII
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
Користувачі системи можуть надавати оператору системи розподілу послуги з гнучкості, зокрема з використанням розподіленої генерації, установок зберігання енергії, заходів реагування попиту та агрегації.
Порядок надання послуг з гнучкості затверджується Регулятором та має передбачати заходи стимулювання використання операторами систем розподілу послуг з гнучкості, якщо такі послуги економічно обґрунтовано зменшують потребу в модернізації або збільшенні пропускної спроможності електричних мереж та підтримують ефективну та безпечну роботу системи розподілу.
2. Регулятор повинен забезпечити застосування оператором системи розподілу прозорої, недискримінаційної та ринкової процедури закупівлі послуг з гнучкості, яка передбачає ефективну та недискримінаційну участь усіх учасників ринку у наданні послуг з гнучкості, за умови дотримання вимог кодексу систем розподілу та порядку надання послуг з гнучкості.
Оператор системи розподілу здійснює закупівлю послуг з гнучкості на основі специфікацій, визначених порядком надання послуг з гнучкості. Порядком надання послуг з гнучкості можуть бути визначені стандартизовані продукти, у вигляді яких оператор системи розподілу може придбавати послуги з гнучкості.
3. Регулятор за поданням оператора системи розподілу погоджує необхідний обсяг та період закупівлі послуг з гнучкості, що визначаються оператором систем розподілу на основі оцінки потреб у послугах з гнучкості відповідно до затвердженого плану розвитку системи розподілу.
Інформація про необхідні послуги з гнучкості, їх обсяги та строки придбання підлягає оприлюдненню оператором системи розподілу відповідно до порядку надання послуг з гнучкості.
4. Якщо закупівля оператором системи розподілу послуг з гнучкості призводить до значних викривлень на ринку електричної енергії, збільшення перевантажень в електричних мережах або не є економічно ефективною, Регулятор може прийняти рішення про обмеження такої закупівлі повністю або частково.
5. Оператор системи розподілу під час придбання та використання послуг з гнучкості повинен обмінюватися всією необхідною інформацією та координувати дії з оператором системи передачі з метою забезпечення оптимального використання ресурсів, а також безпечної, надійної та ефективної роботи ОЕС України та створення більш сприятливих умов для розвитку ринку електричної енергії.
6. Обґрунтовані витрати оператора системи розподілу з придбання послуг з гнучкості, зокрема витрати на необхідні інформаційно-комунікаційні технології та інфраструктуру, підлягають включенню до тарифу на послуги з розподілу електричної енергії.
( Розділ VI доповнено статтею 50-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
Розділ VII
ОПЕРАТОР РИНКУ ТА НОМІНОВАНИЙ ОПЕРАТОР РИНКУ
( Назва розділу VII в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
Стаття 51. Оператор ринку електричної енергії
1. Оператор ринку забезпечує функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії.
2. Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк.
( Частина друга статті 51 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 )
3. Оператор ринку:
1) забезпечує рівні умови участі на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку;
2) реєструє учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, забезпечує ведення та оприлюднення відповідного реєстру;
3) забезпечує дотримання учасниками ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку вимог щодо надання гарантій виконання фінансових зобов’язань відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;
4) визначає за результатами торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку обсяги купівлі-продажу електричної енергії учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, ціни на електричну енергію, фінансові зобов’язання учасників торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;
4-1) має право організовувати та проводити електронні аукціони з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на підставі відповідних ліцензій, що видаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
( Частину третю статті 51 доповнено пунктом 4-1 згідно із Законом № 1639-IX від 14.07.2021 )
5) створює умови для забезпечення розрахунків за куплену/продану електричну енергію;
( Пункт 5 частини третьої статті 51 із змінами, внесеними згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020 )
6) надає повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду відповідно до правил ринку;
7) оприлюднює інформацію щодо торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, зокрема про ціни та обсяги купівлі-продажу електричної енергії, та іншу інформацію в обсягах та строки, визначені правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;
8) надає учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
8-1) надає учасникам ринку інформаційно-консультативні та організаційні послуги, пов’язані з функціонуванням ринку електричної енергії;
( Частину третю статті 51 доповнено пунктом 8-1 згідно із Законом № 1639-IX від 14.07.2021 )
9) надає Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством;
10) забезпечує конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для виконання своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю, відповідно до вимог законодавства, а також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку;
11) затверджує правила продажу гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на площадці оператора ринку, забезпечує функціонування такої торгової площадки, а також встановлює ціну послуг з організації торгів гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на такій торговій площадці;
( Частину третю статті 51 доповнено новим пунктом згідно із Законом № 3220-IX від 30.06.2023 )
12) здійснює інші функції, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
( Пункт частини третої статті 51 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
4. Оператор ринку має право провадити діяльність з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії після отримання ним відповідних ліцензій та укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
( Частина четверта статті 51 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1639-IX від 14.07.2021 )
5. Оператор ринку не має права здійснювати діяльність з виробництва, передачі, розподілу та постачання електричної енергії споживачу, а також трейдерську діяльність.
6. Оператор ринку зобов’язаний мати систему спостереження за роботою ринку "на добу наперед", внутрішньодобового ринку, організованими ним електронними аукціонами з купівлі-продажу електричної енергії, за результатами функціонування якої повідомляти Регулятора у визначеному ним порядку невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після появи обґрунтованих підстав вважати, що операції на ринку "на добу наперед" або внутрішньодобовому ринку здійснені з порушенням встановлених заборон щодо поводження з інсайдерською інформацією або такі операції мають ознаки маніпулювання чи спроби маніпулювання на оптовому енергетичному ринку.
Оператор ринку є особою, яка професійно організовує операції з оптовими енергетичними продуктами на оптовому енергетичному ринку, а також є адміністратором передачі даних та адміністратором платформи інсайдерської інформації.
Оператор ринку призупиняє виконання функцій адміністратора передачі даних та адміністратора платформи інсайдерської інформації у разі невідповідності вимогам, встановленим Регулятором до таких адміністраторів, на підставі рішення Регулятора про таку невідповідність. Поновлення виконання функцій адміністратора передачі даних та адміністратора платформи інсайдерської інформації здійснюється після усунення невідповідностей, що стали підставою для призупинення виконання функцій.
( Статтю 51 доповнено новою частиною згідно із Законом № 3141-IX від 10.06.2023; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4213-IX від 14.01.2025 )
7. Фінансування діяльності оператора ринку здійснюється за рахунок учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, а також за рахунок надання інформаційно-консультативних та організаційних послуг на ринку електричної енергії.
( Частина статті 51 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
8. Оператор ринку має інші повноваження, права та обов’язки, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
( Частина статті 51 в редакції Закону № 1639-IX від 14.07.2021 )
9. Оператор ринку утворюється у формі акціонерного товариства, 100 відсотків акцій у статутному капіталі якого належить державі та не підлягає приватизації або відчуженню в інший спосіб.
Стаття 51-1. Номінований оператор ринку
1. Номінований оператор (номіновані оператори) ринку спільно з оператором системи передачі та номінованими операторами ринків електричної енергії і операторами систем передачі відповідних держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства забезпечує (забезпечують) функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків.
З цією метою номінований оператор ринку та оператор системи передачі повинні укласти договори, що забезпечують функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків з номінованими операторами ринку і операторами системи передачі інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства та/або держав - членів Європейського Союзу.
2. Номінованим оператором ринку може бути юридична особа, яка має ліцензію на провадження господарської діяльності зі здійснення функцій оператора ринку або оператора організованого товарного ринку, або номінований оператор ринку, призначений в іншій державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства, після проходження паспортизації.
3. Номінований оператор ринку не має права здійснювати діяльність з виробництва, передачі, розподілу, зберігання енергії, агрегації та постачання електричної енергії споживачу, а також трейдерську діяльність.
4. Регулятор призначає номінованого оператора ринку відповідно до затвердженого ним порядку, виходячи із відповідності юридичних осіб, які мають намір виконувати такі функції, критеріям, визначеним цією статтею. Рішення про призначення або відмову у призначенні номінованим оператором ринку приймається у строк, що не перевищує трьох місяців з дня одержання заявки на призначення номінованим оператором ринку.
Рішення про призначення номінованого оператора ринку має прийматися з урахуванням, зокрема, принципу недопущення дискримінації між юридичними особами - суб’єктами господарювання України та суб’єктами господарювання держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства.
Регулятор має право відмовити у призначенні номінованим оператором ринку виключно у випадку невідповідності юридичної особи критеріям призначення, визначеним цією статтею.
Регулятор інформує Раду регуляторних органів Енергетичного Співтовариства про призначення, паспортизацію та припинення діяльності номінованого оператора ринку електричної енергії.
5. У разі якщо юридична особа призначається номінованим оператором ринку вперше, строк дії такого призначення становить чотири роки з дня прийняття Регулятором рішення про таке призначення. Після завершення чотирирічного строку такий номінований оператор ринку призначається безстроково.
Регулятор забезпечує можливість подання заявок на призначення номінованим оператором ринку не менше одного разу на рік.
У межах однієї торгової зони може бути призначено одного або декількох номінованих операторів ринку, за умови що вони відповідають критеріям призначення.
6. Юридична особа може бути призначена номінованим оператором ринку, тільки якщо вона відповідає таким критеріям:
1) уклала або укладає договори на достатню кількість ресурсів для спільного, координованого та належного функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та/або єдиного сполучення внутрішньодобових ринків, включно з ресурсами, необхідними для виконання функцій номінованого оператора ринку, фінансовими ресурсами, необхідними інформаційними технологіями, технічною інфраструктурою та операційними процедурами, або вона повинна надати докази того, що спроможна забезпечити наявність таких ресурсів протягом розумного підготовчого періоду до початку виконання завдань номінованого оператора ринку відповідно до вимог цієї статті;
2) здатна забезпечити учасникам ринку відкритий доступ до інформації про завдання номінованого оператора ринку відповідно до вимог цієї статті;
3) є економічно ефективною у контексті єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків і у своєму внутрішньому бухгалтерському обліку забезпечить ведення окремого обліку для функцій номінованого оператора ринку та інших видів діяльності з метою виключення можливості перехресного субсидіювання;
4) має належний рівень відокремлення господарської діяльності від інших учасників ринку;
5) здатна забезпечити недискримінаційне ставлення до всіх учасників ринку;
6) має належні механізми ринкового нагляду (систему спостереження);
7) має відповідні угоди щодо забезпечення прозорості та конфіденційності, укладені з учасниками ринку та оператором системи передачі;
8) здатна виконувати функцію центрального контрагента;
9) здатна встановити системи та процедури зв’язку для координування діяльності з іншими операторами системи передачі у державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства.
7. Діяльність з організації торгів на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків може провадитися номінованим оператором ринку, призначеним в іншій державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства, після паспортизації. Процедура паспортизації та особливості провадження діяльності такого номінованого оператора ринку визначаються Регулятором відповідно до законодавства України.
8. Регулятор здійснює моніторинг діяльності всіх номінованих операторів ринку, які провадять діяльність на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні, а також дотримання ними цього Закону і нормативно-правових актів, що визначають права та обов’язки номінованих операторів ринку, незалежно від того, чи був такий номінований оператор ринку призначений в Україні.
Регулятор співпрацює з компетентними органами інших держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства, відповідальними за призначення та моніторинг діяльності номінованих операторів ринку, і здійснює обмін з такими органами інформацією, необхідною для ефективного моніторингу діяльності номінованих операторів ринку.
Номінований оператор ринку, зазначений у частині сьомій цієї статті, зобов’язаний повідомити Регулятора у встановленому Регулятором порядку про свій намір провадити діяльність на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні не пізніше ніж за два місяці до початку такої діяльності.
Регулятор під час прийняття рішення щодо паспортизації може відмовити номінованому оператору ринку, зазначеному у частині сьомій цієї статті, у провадженні діяльності як номінованого оператора ринку на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні виключно у таких випадках:
1) якщо встановлено наявність технічних перешкод для постачання електричної енергії, придбаної на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та/або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні номінованими операторами ринку, призначеними в іншій державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства, і таке рішення про відмову приймається Регулятором з метою забезпечення надійної роботи ОЕС України;
2) якщо правила щодо торгівлі електричною енергією на ринках "на добу наперед" та внутрішньодобових ринках, які застосовуються номінованим оператором ринку, зазначеним у частині сьомій цієї статті, суперечать законодавству України, що регулює торгівлю електричною енергією на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні;
3) якщо номінований оператор ринку, зазначений у частині сьомій цієї статті, має законодавчо закріплену монополію в державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства, в якій він був призначений;
4) якщо номінований оператор ринку не довів, що він був призначений компетентним органом держави - члена Європейського Союзу та/або держави - сторони Енергетичного Співтовариства.
Регулятор має право запитувати в номінованого оператора ринку, зазначеного у частині сьомій цієї статті, інформацію та документи, необхідні для оцінки настання випадків, зазначених в абзацах п’ятому - восьмому цієї частини. Рішення Регулятора про дозвіл або відмову у задоволенні заявки номінованого оператора ринку щодо провадження діяльності як номінованого оператора ринку в Україні приймається протягом двох місяців з дня отримання повідомлення, зазначеного в абзаці третьому цієї частини, про що повідомляє номінованого оператора ринку з урахуванням вимог частини дев’ятої цієї статті.
9. У разі прийняття Регулятором рішення про відмову у провадженні діяльності на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні на підставі пунктів 1 і 2 частини восьмої цієї статті таке рішення має містити обґрунтування із зазначенням способу, в який технічні перешкоди для торгівлі можуть бути усунуті, та строків такого усунення або строків, у межах яких законодавство України, що регулює торгівлю електричною енергією на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні, може бути гармонізоване з правилами торгівлі, що застосовуються до постачання електричної енергії в іншій державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства.
Регулятор зобов’язаний оприлюднити висновок щодо способу усунення технічних бар’єрів для торгівлі та відповідних строків або щодо строків, у межах яких законодавство України, що регулює торгівлю електричною енергією на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні, може бути гармонізоване з правилами торгівлі, що застосовуються до постачання електричної енергії в іншій державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства.
У разі прийняття рішення, передбаченого частиною восьмою цієї статті, Регулятор повідомляє про це номінованого оператора ринку, компетентний орган іншої держави - члена Європейського Союзу та/або держави - сторони Енергетичного Співтовариства, що призначив номінованого оператора ринку, Секретаріат Енергетичного Співтовариства та Раду регуляторних органів Енергетичного Співтовариства, а в разі якщо рішення стосується держави - члена Європейського Союзу - також ACER та Європейську Комісію.
10. Регулятор приймає рішення про припинення діяльності номінованого оператора ринку електричної енергії, якщо такий оператор не забезпечує під час своєї діяльності відповідність критеріям, визначеним цією статтею, та вимогам цього Закону і не в змозі відновити таку відповідність протягом шести місяців з моменту отримання повідомлення про невідповідність від Регулятора.
Якщо такий оператор діє як номінований оператор ринку електричної енергії в інших державах - членах Європейського Союзу та/або державах - сторонах Енергетичного Співтовариства, Регулятор повідомляє уповноважені органи таких держав про невідповідність одночасно з наданням такого повідомлення оператору.
11. Якщо номінований оператор ринку електричної енергії, що здійснює діяльність в Україні, але був призначений в державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства і пройшов паспортизацію в Україні, не забезпечує відповідність критеріям цієї статті щодо своєї діяльності в Україні, Регулятор повідомляє оператору про невідповідність.
Якщо такий оператор не відновлює відповідність протягом трьох місяців з моменту отримання такого повідомлення, Регулятор може призупинити його право провадити діяльність з організації торгів на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та/або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків в Україні, доки оператор не відновить відповідність.
Регулятор повідомляє про таке призупинення уповноважений орган, що здійснював призначення такого оператора в державі - члені Європейського Союзу та/або державі - стороні Енергетичного Співтовариства, а також Секретаріат Енергетичного Співтовариства і Раду регуляторних органів Енергетичного Співтовариства. У разі якщо це стосується держави - члена Європейського Союзу, повідомлення направляється також ACER.
12. Номінований оператор ринку:
1) забезпечує рівні умови участі у торгах на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків;
2) застосовує мінімальні та максимальні ціни єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків, встановлені для торгових зон держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства відповідно до актів законодавства Європейського Союзу;
3) забезпечує анонімність заявок учасників ринку та їх передачу:
номінованому оператору ринку, що виконує функцію оператора єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та/або єдиного сполучення внутрішньодобових ринків, у разі делегування такої функції третій стороні; або
номінованим операторам ринку та іншим учасникам ринку держав - сторін Енергетичного Співтовариства та/або держав - членів Європейського Союзу, задіяним у єдиному сполученні ринків;
4) приймає заявки від учасників ринку, забезпечує перевірку та верифікацію результатів торгів на єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків, інформує учасників ринку та оператора системи передачі про результати торгів, оприлюднює іншу інформацію щодо торгів, зокрема про ціни та обсяги купівлі-продажу електричної енергії тощо;
5) виконує функцію центрального контрагента з метою проведення клірингу та розрахунків при купівлі-продажу електричної енергії за результатами торгів на єдиному сполученні ринків;
6) впроваджує спільно з оператором системи передачі та відповідними номінованими операторами ринку і операторами систем передачі інших держав - членів Європейського Союзу та держав - сторін Енергетичного Співтовариства резервні процедури на випадок відсутності або неможливості отримання результатів торгів у рамках єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків;
7) надає Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень відповідно до законодавства;
8) надає Регулятору прогноз та іншу інформацію щодо витрат на забезпечення функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків;
9) забезпечує конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для виконання своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю, відповідно до вимог законодавства, а також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку;
10) застосовує загальноєвропейські правила, обов’язковість застосування яких встановлено актами законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики та/або рішеннями Ради міністрів Енергетичного Співтовариства, перелік яких затверджений Регулятором;
11) бере участь у розробленні регіональних та національних правил, що регулюють функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків;
12) здійснює інші функції та виконує інші завдання, необхідні для забезпечення єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, у тому числі актами законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики.
13. Номінований оператор ринку при виконанні функції оператора єдиного сполучення ринків:
1) розробляє, підтримує та застосовує алгоритми, системи та процедури, необхідні для функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та/або єдиного сполучення внутрішньодобових ринків;
2) опрацьовує вхідні дані про міжзональну пропускну спроможність та обмеження пропускної спроможності, надані оператором системи передачі;
3) використовує алгоритм сполучення цін з метою визначення результатів торгів у єдиному сполученні ринків "на добу наперед", зокрема ціни, чистої позиції для кожної торгової зони та розрахункового періоду, а також інформації, необхідної для визначення статусу виконання заявок;
4) використовує алгоритм зіставлення в рамках безперервної торгівлі з метою визначення результатів торгів у єдиному сполученні внутрішньодобових ринків, зокрема цін для торгових операцій, чистої позиції для кожної торгової зони та розрахункового періоду, а також статусу виконання заявок на торги;
5) верифікує та надсилає операторам систем передачі та номінованим операторам ринку держав - членів Європейського Союзу та/або держав - сторін Енергетичного Співтовариства результати єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків.
14. Номінований оператор ринку спільно з номінованими операторами ринку держав - сторін Енергетичного Співтовариства та/або держав - членів Європейського Союзу повинні нести витрати на запровадження, оновлення та/або подальший розвиток алгоритмів, які використовуються при єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та єдиному сполученні внутрішньодобових ринків, а також на забезпечення функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків.
( Частина чотирнадцята статті 51-1 вводиться в дію з дати початку функціонування єдиного сполучення ринків "на добу наперед" )
15. Номінований оператор ринку може делегувати виконання функції оператора сполучення ринків третій стороні у разі, якщо третя сторона може виконувати відповідну функцію не менш ефективно, ніж номінований оператор ринку.
Номінований оператор ринку у разі делегування виконання функції оператора сполучення ринків несе відповідальність за забезпечення дотримання зобов’язань, передбачених цим Законом, включаючи забезпечення доступу до інформації, необхідної для здійснення моніторингу Регулятором.
У разі делегування третій стороні виконання функції оператора сполучення ринків номінований оператор ринку повинен до дня такого делегування укласти відповідні угоди про конфіденційність, які мають відповідати наявним зобов’язанням номінованого оператора ринку щодо конфіденційності.
16. Номінований оператор (номіновані оператори) ринку зобов’язаний (зобов’язані) мати систему спостереження за роботою єдиного сполучення ринків "на добу наперед" та єдиного сполучення внутрішньодобових ринків, організованими ним (ними) електронними аукціонами з купівлі-продажу електричної енергії, за результатами функціонування якої повідомляти Регулятора у визначеному ним порядку невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після появи обґрунтованих підстав вважати, що операції при єдиному сполученні ринків "на добу наперед" та/або єдиному сполученні внутрішньодобових ринків здійснені з порушенням встановлених заборон щодо поводження з інсайдерською інформацією або такі операції мають ознаки маніпулювання чи спроби маніпулювання на ринку електричної енергії.
Номінований оператор ринку є особою, яка професійно організовує операції з оптовими енергетичними продуктами на ринку електричної енергії.
17. Номіновані оператори ринку та оператори системи передачі держав - сторін Енергетичного Співтовариства та/або держав - членів Європейського Союзу в межах регіону розрахунку пропускної спроможності можуть розподілити витрати, що виникають в результаті діяльності таких номінованих операторів ринку та операторів системи передачі у такому регіоні відповідно до актів законодавства Енергетичного Співтовариства, або розробити у формі регіональних правил пропозицію щодо розподілу таких витрат та подати їх на затвердження регуляторним органам.
( Розділ VII доповнено статтею 51-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
Розділ VIII
АДМІНІСТРАТОР РОЗРАХУНКІВ
Стаття 52. Адміністратор розрахунків
1. Адміністратор розрахунків забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.
2. Функції адміністратора розрахунків виконує оператор системи передачі з правом делегувати такі функції за погодженням Регулятора третій особі нерезиденту виключно у разі проведення розрахунків між операторами системи передачі при здійсненні міждержавного балансування.
( Частина друга статті 52 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 )
3. Адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку:
1) реєструє учасників ринку, забезпечує ведення відповідного реєстру та оприлюднює його;
2) реєструє сторони, відповідальні за баланс, і постачальників послуг з балансування та веде відповідні реєстри;
3) забезпечує дотримання учасниками ринку вимог щодо надання гарантій виконання фінансових зобов’язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку;
4) створює та веде бази даних договірних обсягів купівлі-продажу і фактичних обсягів відпуску та/або споживання, та/або експорту, та/або імпорту учасників ринку;
5) розраховує платежі за послуги з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки;
( Пункт 5 частини третьої статті 52 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
6) розраховує платежі за придбані оператором системи передачі допоміжні послуги;
7) надає Регулятору інформацію про роботу ринку електричної енергії в обсягах, межах та порядку, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
8) надає учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
9) здійснює інші функції, передбачені цим Законом, правилами ринку та кодексом комерційного обліку.
4. Адміністратор розрахунків не має права здійснювати діяльність з виробництва, розподілу та постачання електричної енергії споживачу, зберігання, агрегації енергії та трейдерську діяльність.
( Частина четверта статті 52 в редакції Закону № 2046-IX від 15.02.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5. Відповідальність адміністратора розрахунків визначається правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
6. Адміністратор розрахунків забезпечує конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку електричної енергії, що використовується ним для виконання своїх функцій на ринку та становить комерційну таємницю, відповідно до вимог законодавства.
Адміністратор розрахунків також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку електричної енергії.
7. Вартість послуг адміністратора розрахунків затверджується Регулятором та включається як окрема складова до тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Оператор системи передачі зобов’язаний вести окремий від інших видів діяльності облік витрат та доходів щодо виконання функцій адміністратора розрахунків.
8. Адміністратор розрахунків має інші повноваження, права та обов’язки, передбачені цим Законом, правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Розділ IX
АДМІНІСТРАТОР КОМЕРЦІЙНОГО ОБЛІКУ
Стаття 53. Адміністратор комерційного обліку
1. Функції адміністратора комерційного обліку покладаються на оператора системи передачі.
2. Адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів:
1) здійснює адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом забезпечення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії, а також контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог кодексу комерційного обліку;
2) координує інформаційний обмін на ринку електричної енергії шляхом визначення регламентів та протоколів інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку електричної енергії;
3) отримує від постачальників послуг комерційного обліку дані комерційного обліку електричної енергії, визначає їхню придатність до використання та забезпечує центральну агрегацію;
4) надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку;
4-1) надає дані для формування гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
( Частину другу статті 53 доповнено пунктом 4-1 згідно із Законом № 3220-IX від 30.06.2023 )
5) створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії;
6) формує типові графіки (профілі) навантаження для певних категорій споживачів відповідно до кодексу комерційного обліку, враховуючи пропозиції та дані, надані оператором системи розподілу;
( Частину другу статті 53 доповнено пунктом 6 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
7) здійснює інші функції, передбачені правилами ринку та кодексом комерційного обліку.
3. Вартість послуг адміністратора комерційного обліку затверджується Регулятором та включається як окрема складова до тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Оператор системи передачі зобов’язаний вести окремий від інших видів діяльності облік витрат та доходів щодо виконання функцій адміністратора комерційного обліку.
4. Адміністратор комерційного обліку не має права здійснювати діяльність з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії споживачу, зберігання енергії, агрегації та трейдерську діяльність.
( Частина четверта статті 53 в редакції Закону № 2046-IX від 15.02.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
5. Адміністратор комерційного обліку також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку електричної енергії.
6. Адміністратор комерційного обліку забезпечує недискримінаційний доступ заінтересованих сторін до даних споживачів (зокрема даних комерційного обліку та споживання, даних, необхідних для зміни електропостачальника або агрегатора та реагування попиту) відповідно до вимог кодексу комерційного обліку. Регулятор здійснює моніторинг впровадження адміністратором комерційного обліку заходів, необхідних для забезпечення такого доступу.
( Статтю 53 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
7. Адміністратор комерційного обліку має інші повноваження, права та обов’язки, передбачені цим Законом, правилами ринку, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Розділ X
ТРЕЙДЕРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Стаття 54. Трейдерська діяльність на ринку електричної енергії
( Стаття 54 набирає чинності з 1 липня 2019 року - див. пункт 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 )
1. Господарська діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню у разі відсутності у суб’єкта господарювання інших ліцензій, обов’язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії.
2. Трейдери здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії, крім її продажу за договором постачання електричної енергії споживачу.
Стаття 55. Права та обов’язки трейдерів
( Стаття 55 набирає чинності з 1 липня 2019 року - див. пункт 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 )
1. Трейдери мають право:
1) купувати та продавати електричну енергію на ринку електричної енергії, здійснювати експорт-імпорт електричної енергії за вільними цінами;
2) вільно обирати контрагента за двостороннім договором;
3) на своєчасне та у повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів;
4) доступу до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
5) інші права, передбачені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умовами договорів, укладеними ними на ринку електричної енергії.
2. Трейдери зобов’язані:
1) дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
2) укладати договори, обов’язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів;
3) надавати повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, зокрема імпортованої та експортованої електричної енергії, у порядку, визначеному правилами ринку;
4) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії відповідно до правил ринку;
5) сплачувати своєчасно та в повному обсязі за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та послуги, що надаються на ринку електричної енергії;
6) надавати Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством.
Розділ XI
ПОСТАЧАННЯ СПОЖИВАЧАМ
Стаття 56. Постачання електричної енергії споживачам
1. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
2. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Споживачі мають право на постачання електричної енергії електропостачальниками, створеними (зареєстрованими) у державах - членах Європейського Союзу або державах - сторонах Енергетичного Співтовариства, за умови що такі електропостачальники отримали право брати участь у ринку електричної енергії України згідно із частиною п’ятою статті 8 цього Закону.
( Частину другу статті 56 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )( Частина друга статті 56 набирає чинності через вісімнадцять місяців з дня опублікування Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 - див. пункт 1 розділу XVII Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 )
3. У разі покладення на електропостачальника зобов’язань з надання універсальних послуг або виконання функцій постачальника "останньої надії" ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються відповідно до цього Закону.
4. Покладення зобов’язань з надання універсальних послуг та/або постачання "останньої надії" не обмежує права електропостачальника здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами.
5. Для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту.
6. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
7. Умови постачання електричної енергії, права та обов’язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу. У договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються:
1) найменування та місцезнаходження електропостачальника;
2) перелік послуг, що надаються електропостачальником;
3) ціна електричної енергії та послуг, що надаються;
4) показники якості електропостачання, зокрема якості електричної енергії;
5) види послуг з технічного обслуговування, які пропонуються електропостачальником;
6) умови та порядок відшкодування (компенсації), що застосовується у разі недотримання електропостачальником показників якості послуг, визначених договором, зокрема у разі виставлення невірного рахунка та/або несвоєчасного виставлення рахунка;
7) порядок та засоби повідомлення актуальної інформації щодо чинних тарифів, вартості послуг з технічного обслуговування, очікуваних змін цін та умов постачання електричної енергії;
8) порядок організації комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії;
9) порядок подання звернень, претензій, скарг споживачем та порядок їх розгляду електропостачальником, методи ініціювання процедур вирішення спорів;
10) строк дії договору, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору;
11) зобов’язання електропостачальника щодо надання споживачу інформації про захист прав споживачів, зокрема у розрахункових документах (рахунках);
12) права та обов’язки електропостачальника і споживача у разі неможливості виконання своїх зобов’язань та у разі тимчасового зупинення постачання;
12-1) умови застосування та розрахунок плати за розірвання договору, включаючи неустойку та штрафні санкції, та/або плати за зміну;
( Частину сьому статті 56 доповнено пунктом 12-1 згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
13) інші положення залежно від специфіки та виду послуг, що надаються електропостачальником.
8. До укладення договору постачання електричної енергії споживачу електропостачальник має надати споживачу інформацію про істотні умови договору та про наявний вибір порядку та форм виставлення рахунка і здійснення розрахунків.
9. Загальні положення та умови договору мають бути справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, не містити процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача.
10. Жодне положення договору постачання електричної енергії споживачу не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Крім того, договір не може містити положення, що накладають додаткові фінансові зобов’язання на споживача, який здійснює зазначене право. В іншому разі таке положення вважається недійсним з моменту укладення договору.
11. Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії".
12. Електропостачальники мають право пропонувати споживачам укласти договір з динамічною ціною на електричну енергію (далі - договір з динамічною ціною), умови якого відображають коливання цін на електричну енергію на ринку "на добу наперед" та/або внутрішньодобовому ринку, за періодами, які принаймні дорівнюють розрахунковим періодам на ринку електричної енергії.
Споживач, який має встановлений інтелектуальний лічильник електричної енергії, має право на укладення договору з динамічною ціною у порядку, встановленому цим Законом та правилами роздрібного ринку.
Електропостачальники, які здійснюють постачання електричної енергії понад 200 тисячам споживачів, повинні мати публічну комерційну пропозицію щодо постачання електричної енергії за договором з динамічною ціною.
Електропостачальники зобов’язані отримати попередню згоду споживача перед укладенням договору з динамічною ціною.
( Статтю 56 доповнено частиною дванадцятою згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
13. Електропостачальники повинні інформувати споживачів про можливості, які пропонуються за договором з динамічною ціною, фактори, що впливають на структуру та зміну ціни на електричну енергію за договором з динамічною ціною, ризики та витрати, пов’язані з таким договором, а також про необхідність наявності інтелектуальних лічильників для укладення договору з динамічною ціною. Таке інформування здійснюється у порядку, встановленому правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Регулятор здійснює моніторинг застосування договорів з динамічною ціною та оцінку пов’язаних з цим ризиків у встановленому ним порядку.
( Статтю 56 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 )
Стаття 57. Права та обов’язки електропостачальників
1. Електропостачальники мають право:
1) купувати та продавати електроенергію на ринку електричної енергії, здійснювати експорт-імпорт електричної енергії за вільними цінами;
2) вільно обирати контрагента за двостороннім договором;
3) на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів;
4) звертатися до оператора системи передачі або оператора системи розподілу щодо відключення електроживлення споживача у випадках, визначених правилами роздрібного ринку, крім випадків постачання вразливим споживачам;
5) звертатися до оператора системи передачі або оператора системи розподілу щодо відновлення електроживлення споживачу у випадках, визначених правилами роздрібного ринку;
6) на недискримінаційний доступ до системи передачі, систем розподілу на підставі договорів з оператором системи передачі, оператором системи розподілу відповідно до вимог кодексу системи передачі, кодексу системи розподілу;
7) доступу до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
8) інші права, передбачені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та договорами, укладеними ними на ринку електричної енергії.