• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 17.09.2025 № 1169
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 17.09.2025
  • Номер: 1169
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 17.09.2025
  • Номер: 1169
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 вересня 2025 р. № 1169
Київ
Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 1792 від 31.12.2025 № 281 від 02.03.2026 № 746 від 10.06.2026 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності стосовно реалізації на період воєнного стану, але не довше ніж до 31 грудня 2026 р. експериментальних проектів:
щодо оплати закладам охорони здоров’я послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились;
( Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
із запровадження договірної форми надання соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились.
( Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
2. Затвердити такі, що додаються:
Порядок реалізації експериментального проекту щодо оплати закладам охорони здоров’я послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осібта осіб, які перемістились;
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Порядок реалізації експериментального проекту із запровадження договірної форми надання соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осібта осіб, які перемістились.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
3. Установити, що реалізація експериментальних проектів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (далі - експериментальні проекти), здійснюється в межах бюджетних асигнувань на відповідний період, передбачених за бюджетною програмою 2501370 "Розвиток системи соціальних послуг, у тому числі з підтримки дітей з інвалідністю".
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 281 від 02.03.2026 )
4. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
5. Рекомендувати виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад:
взяти участь у реалізації експериментальних проектів;
визначити осіб, відповідальних за роботу з внутрішньо переміщеними особами та особами, які перемістились;
забезпечити взаємодію між особами, відповідальними за роботу з внутрішньо переміщеними особами та особами, які перемістились, та транзитними центрами, надавачами соціальної послуги притулку, закладами охорони здоров’я, які беруть участь в експериментальних проектах;
забезпечити взаємодію з обласними, Київською міською державними адміністраціями (військовими адміністраціями) в частині направлення внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, до закладів охорони здоров’я, які є учасниками експериментального проекту, для отримання послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, організації подальшого переміщення внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, надання їм соціальних послуг;
забезпечити інформування внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, про можливість отримання послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились (зокрема про вільні місця у закладах охорони здоров’я, учасників експериментального проекту, надавачів соціальних послуг з проживанням), для подальшого переміщення внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились;
забезпечити організацію подальшого надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам та особам, які перемістились, після завершення отримання ними послуги довготривалого медсестринського догляду та/або соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, з урахуванням результатів оцінювання їх індивідуальних потреб, індивідуального плану подальшого переміщення відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2026 р. № 64 "Деякі питання організації надання соціальних послуг" (Офіційний вісник України, 2026 р., № 13, ст. 933).
( Пункт 5 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
5-1. Обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:
інформування щотижня транзитних центрів про вільні місця в учасників експериментальних проектів, розташованих на території області;
направлення мультидисциплінарними командами транзитних центрів внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістилися (у тому числі самостійно), до учасників експериментальних проектів відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 92, ст. 3386; 2016 р., № 99, ст. 3215);
інформування закладами охорони здоров’я, які надають послуги довготривалого медсестринського догляду, надавачами соціальних послуг, які надають соціальну послугу притулку, які є учасниками експериментальних проектів, структурних підрозділів обласних, Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій) з питань соціального захисту населення про потребу внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, які отримують послугу довготривалого медсестринського догляду, соціальну послугу притулку в межах реалізації експериментальних проектів, у переміщенні таких осіб до місця проживання у подальшому;
надання методичної підтримки учасникам експериментальних проектів в частині організації та надання послуги довготривалого медсестринського догляду, соціальної послуги притулку, підготовки звітності про надання таких послуг, подальше переміщення внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, з моменту завершення надання їм таких послуг;
проведення навчальних заходів для керівників, фахівців із соціальної роботи/соціальних працівників учасників експериментального проекту з питань організації та надання послуги довготривалого медсестринського догляду, соціальної послуги притулку.
( Постанову доповнено пунктом 5-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
6. Національній службі здоров’я забезпечити протягом п’яти робочих днів з дня набрання чинності цією постановою розроблення та подання на погодження Міністерству охорони здоров’я та Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності примірної форми договору щодо надання послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб.
Міністерству охорони здоров’я та Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності протягом трьох робочих днів з дня надходження від Національної служби здоров’я примірної форми договору забезпечити її погодження.
7. Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності за погодженням з Міністерством охорони здоров’я подати до Національної служби здоров’я перелік закладів охорони здоров’я, з якими буде укладено договір про надання послуги в рамках реалізації експериментального проекту щодо оплати закладам охорони здоров’я послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
8. Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментальних проектів подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати їх реалізації, а також пропозиції щодо внесення за результатами їх реалізації відповідних змін до законодавчих актів.

Прем'єр-міністр України

Ю. СВИРИДЕНКО

Інд. 26


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 вересня 2025 р. № 1169
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо оплати закладам охорони здоров’я послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо оплати закладам охорони здоров’я послуги довготривалого медсестринського догляду внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились (далі - експериментальний проект).
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
2. У цьому Порядку термін "особи, які перемістились" означає осіб, які організовано перемістилися з територій, віднесених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінрозвитку, у зв’язку з виникненням безпосередньої загрози життю та здоров’ю населення до отримання ними відповідних документів.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Основах законодавства України про охорону здоров’я, Законах України "Про соціальні послуги", "Про психіатричну допомогу" та інших нормативно-правових актах з питань забезпечення медичної допомоги, соціального захисту, організації та надання соціальних послуг, надання психологічної допомоги.
( Пункт 2 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
3. Метою реалізації експериментального проекту є забезпечення стабілізації стану здоров’я (покращення фізичного та психологічного самопочуття) внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, шляхом надання послуги довготривалого медсестринського догляду у закладах охорони здоров’я (далі - послуга) для їх подальшої інтеграції у життя територіальної громади.
( Пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
4. Координаторами експериментального проекту є Мінсоцполітики та МОЗ.
Учасниками експериментального проекту є:
НСЗУ;
Нацсоцслужба;
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації);
виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (за згодою);
заклади охорони здоров’я.
5. Послуга внутрішньо переміщеним особам та особам, які перемістились (далі - отримувач), надається у закладі охорони здоров’я незалежно від форми власності, який визначений Мінсоцполітики за погодженням з МОЗ та уклав договір про надання послуги (далі - договір) із НСЗУ (далі - надавач).
Перелік надавачів Мінсоцполітики та МОЗ розміщують на своїх офіційних веб-сайтах, де зазначається найменування надавача, його адреса, номери контактних телефонів, кількість місць для надання послуги, у тому числі кількість вільних місць для надання послуги.
Мінсоцполітики протягом п’яти робочих днів після визначення переліку надавачів інформує НСЗУ про обсяги видатків і помісячні обсяги асигнувань, які заплановано спрямувати на оплату послуги.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
6. З метою укладення договорів НСЗУ розміщує на своєму офіційному веб-сайті оголошення про укладення договорів, в якому зазначаються:
строк і спосіб подання пропозиції про укладення договору (далі - пропозиція), строк її розгляду НСЗУ та строк дії договору;
примірна форма договору, яка затверджена НСЗУ та погоджена із Мінсоцполітики та МОЗ;
інформація, що повинна бути зазначена у заяві про укладення договору (у разі потреби).
Документообіг, пов’язаний з укладенням, зміною та припиненням договору, здійснюється через електронну систему охорони здоров’я (далі - система) з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
НСЗУ для забезпечення участі закладів охорони здоров’я в експериментальному проекті та укладення договорів проводить консультації для закладів охорони здоров’я щодо умов участі в експериментальному проекті.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
7. Заклад охорони здоров’я, який бажає укласти договір із НСЗУ на визначених в оголошенні умовах, подає до НСЗУ пропозицію. НСЗУ розглядає подані закладами охорони здоров’я пропозиції у строк, визначений оголошенням.
НСЗУ протягом строку розгляду пропозицій надсилає закладу охорони здоров’я, який подав пропозицію, підписаний проект договору.
Запланована вартість послуг за договором (ціна договору) розраховується як добуток запланованої кількості внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились і які перебувають у транзитних центрах та за висновком лікаря потребують довготривалого медсестринського догляду, запланованої кількості днів надання послуги на місяць, що становить 30 днів, кількості місяців дії договору та ставки на день. Запланована кількість отримувачів за договором становить 20 осіб на місяць.
( Абзац третій пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Фактична вартість послуг на місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток кількості отримувачів, кількості днів надання послуги протягом звітного місяця відповідно до інформації, внесеної надавачем до електронної системи охорони здоров’я, та ставки на день.
Фактична вартість послуг для кожного договору за грудень 2025 р. дорівнює фактичній вартості послуг за листопад 2025 року.
Тариф на послугу за одного отримувача визначається як ставка на день, яка становить 785,88 гривні. Ставка на день розраховується з урахуванням прямих витрат на заробітну плату та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача, які безпосередньо надають послугу, у тому числі соціального працівника/фахівця із соціальної роботи, придбання товарів і послуг, безпосередньо пов’язаних з її наданням (одяг, взуття, постільна білизна, посуд, меблі, продукти харчування тощо), та адміністративних витрат.
( Абзац шостий пункту 7 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Підписаний НСЗУ та надісланий надавачу проект договору є наміром укласти договір, який діє протягом десяти календарних днів з дати його надсилання надавачу. Якщо надавач не підписав договір протягом установленого строку, договір вважається неукладеним.
У разі невідповідності пропозиції інформації, зазначеній в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації НСЗУ протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає надавачу повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів. Надавач повинен усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи до граничного строку подання пропозицій, визначеного в оголошенні. Якщо зазначене повідомлення надіслано після граничної дати подання пропозицій, надавач має право подати оновлену пропозицію протягом п’яти робочих днів з дня надіслання НСЗУ такого повідомлення.
8. У разі коли загальна орієнтовна ціна за договорами, розрахована на підставі поданих пропозицій, з урахуванням запланованої кількості отримувачів, визначеної абзацом третім пункту 7 цього Порядку, перевищує обсяг бюджетних коштів, передбачених на відповідний бюджетний період для надання загальної запланованої кількості послуг на кожного учасника експериментального проекту, застосовується коригувальний коефіцієнт, який розраховується як співвідношення обсягу бюджетних асигнувань до загальної орієнтовної ціни за договорами, розрахованої на підставі поданих пропозицій, з урахуванням запланованої кількості отримувачів, визначеної абзацом третім пункту 7 цього Порядку.
Перевищення вартості послуг за кожним договором не підлягає сплаті НСЗУ.
НСЗУ оплачує надані послуги згідно з тарифом, визначеним пунктом 7 цього Порядку, на підставі звітів учасників експериментального проекту про надану послугу, складених на підставі інформації, яка внесена до системи протягом десяти робочих днів з дня закінчення відповідного звітного періоду в порядку, визначеному відповідно до умов договору.
НСЗУ за результатом аналізу інформації в системі щодо змін обсягу фактично наданих послуг порівняно з обсягом, передбаченим у договорі, має право ініціювати внесення змін до зазначеного договору та здійснювати коригування запланованої вартості послуг.
9. НСЗУ укладає договори з надавачами в межах обсягу бюджетних асигнувань, передбачених на зазначену мету на відповідний бюджетний період.
10. У разі відсутності пропозицій, які відповідають умовам, зазначеним в оголошенні, НСЗУ розміщує на офіційному веб-сайті повторне оголошення протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем завершення приймання пропозицій, який зазначено в оголошенні.
11. Протягом десяти календарних днів з дати підписання проекту договору уповноваженою особою НСЗУ керівник або уповноважена особа надавача накладає на такий договір кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на договір керівник або уповноважена особа надавача підтверджують, що надавач відповідає умовам договору та спроможний надавати послугу відповідно до цього Порядку.
Договір вважається укладеним з дати його підписання уповноваженими особами НСЗУ та надавача, якщо інше не передбачене договором.
12. Надавач або НСЗУ має право надіслати пропозицію щодо зміни або припинення укладеного між ними договору в порядку та на умовах, передбачених договором.
Проект договору щодо внесення змін до договору розглядається надавачем або НСЗУ протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Після узгодження остаточної редакції проекту договору про внесення змін до договору уповноважені особи НСЗУ та надавача підписують відповідний проект договору про внесення змін до договору з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
У разі незгоди із запропонованими змінами надавач та НСЗУ розв’язують спір шляхом ведення переговорів або в судовому порядку.
13. Дія договору припиняється після закінчення строку, на який його укладено, або у разі настання інших підстав, передбачених законом або договором.
14. Надання послуги здійснюється середнім, молодшим медичним персоналом та соціальним працівником/фахівцем із соціальної роботи, які перебувають з надавачем у трудових відносинах або є залученими надавачем особами до надання послуги за договором про надання послуги.
( Пункт 14 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
15. Скерування отримувача до надавача для надання послуги здійснюється відповідно до висновку лікаря мультидисциплінарної команди при транзитному центрі, закладу охорони здоров’я з надання первинної медичної допомоги, приймального відділення.
Надавач під час реалізації експериментального проекту забезпечує отримувача послугою, що передбачає:
медичну допомогу (виконання призначень лікаря, прийом ліків, моніторинг стану здоров’я, проведення медичних маніпуляцій та догляд за ранами);
спеціальний догляд (заходи, що виконуються з урахуванням конкретного діагнозу та індивідуальних особливостей перебігу хвороби отримувача);
загальний догляд (допомога в одяганні, гігієнічних процедурах, прийомі харчових продуктів, які отримувач не може виконати самостійно);
психологічну підтримку (надання емоційної підтримки, спілкування, утворення комфортного соціального середовища для отримувача);
надання тимчасового приміщення для проживання/перебування із забезпеченням житлово-комунальними послугами;
забезпечення предметами, матеріалами та інвентарем (одягом, взуттям, постільною білизною, засобами особистої гігієни, столовим посудом);
не менш як чотириразове харчування, зокрема дієтичне, з урахуванням затверджених МОЗ норм фізіологічних потреб організму в основних харчових речовинах та енергії залежно від вікових і статевих особливостей.
У разі виявлення в межах надання послуги:
захворювань, травм, отруєнь або патологічних станів, що потребують надання медичної допомоги, така медична допомога надається в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законом, у порядку, встановленому законодавством;
психічних розладів отримувач (у разі, коли надавач не надає психіатричну допомогу) в установленому законодавством порядку переводиться до закладу охорони здоров’я, який надає психіатричну допомогу, зокрема, але не виключно, до закладу охорони здоров’я, який входить до переліку закладів, з яким укладено договір про надання послуги довготривалого медсестринського догляду в межах реалізації експериментального проекту, для подальшого отримання послуги або відповідного лікування.
Крім того, надавач:
готує та надсилає щомісяця НСЗУ, Мінсоцполітики та МОЗ звітність про надання послуги за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
взаємодіє з органами соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій), органами місцевого самоврядування, адміністраціями транзитних центрів з питань організації направлення отримувача із планом подальшого переміщення та результатами оцінювання потреб, анкетування отримувачів (далі - документи з транзитного центру), складеними відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841, до нього для отримання послуги;
взаємодіє із закладами охорони здоров’я з надання первинної медичної допомоги з питань організації направлення та влаштування до надавача для надання послуги отримувачам;
взаємодіє з органами місцевого самоврядування, громадськими та благодійними організаціями, іншими установами незалежно від форми власності, волонтерами з питань вирішення проблемних питань отримувача.
( Пункт 15 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
16. Соціальний працівник або фахівець із соціальної роботи в межах надання послуги під час реалізації експериментального проекту здійснює:
взаємодію з фахівцями мультидисциплінарної команди при транзитному центрі, зокрема щодо отримання документів з транзитного центру (результатів анкетування, оцінювання потреб та плану подальшого переміщення отримувачів);
оцінювання індивідуальних потреб отримувача у соціальних послугах. Первинне оцінювання індивідуальних потреб отримувачів проводиться протягом п’яти робочих днів з дня розміщення отримувача за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Повторне оцінювання індивідуальних потреб отримувача проводиться відповідно до строків, визначених індивідуальним планом, з метою визначення прогресу в досягненні цілей відповідно до встановлених критеріїв та коригування індивідуального плану подальшої інтеграції отримувача. Також повторне оцінювання індивідуальних потреб проводиться не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку виконання індивідуального плану, щоб визначити готовність отримувача до завершення надання йому послуги або продовження строку надання послуги, але не більш як на 60 календарних днів;
інформування отримувача з питань соціального захисту, зокрема з питань забезпечення допоміжними засобами реабілітації, призначення соціальної допомоги та виплат, отримання соціальних послуг, отримання безоплатної правничої допомоги відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу";
відновлення контактів між отримувачем та членами його сім’ї у разі їх втрати;
сприяння оформленню/відновленню необхідних документів отримувача;
організацію допомоги в пошуку житла (для отримувачів, які втратили житло або житло яких розміщується на тимчасово окупованих територіях чи в районах, де було оголошено обов’язкову евакуацію);
складає разом з отримувачем індивідуальний план подальшого переміщення отримувача за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - індивідуальний план), який передбачає заходи із задоволення першочергових потреб, вирішення питань щодо отримання інших послуг, оформлення державних допомог, отримання банківських послуг і фінансової підтримки, взаємодію з кар’єрними радниками, територіальними органами Державної служби зайнятості, роботодавцями та іншими суб’єктами, що забезпечують підтримку отримувачів у питаннях зайнятості, професійного навчання та адаптації на ринку праці, з питань сприяння працевлаштуванню/самозайнятості, допомоги у переміщенні до нового місця проживання тощо;
співпрацює з особами, визначеними органами місцевого самоврядування, відповідальними за роботу з внутрішньо переміщеними особами та особами, які перемістились, з надавачами соціальних послуг, зокрема притулку, з метою вирішення питання подальшого переміщення отримувача.
Для забезпечення виконання зазначених завдань соціальний працівник або фахівець із соціальної роботи організовує свою роботу за активною участю отримувача без укладення договору про надання соціальних послуг.
За результатами роботи соціальний працівник або фахівець із соціальної роботи формує акт про надання отримувачу послуги за формою, затвердженою Мінсоцполітики, додатком до якого є індивідуальний план. Такий акт формується за три робочих дні до завершення надання послуги отримувачу.
Зазначений акт формується у паперовій формі або (за технічної можливості) за допомогою цифрового інструменту "Ведення випадку" (кейс-менеджмент), що є складовою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери відповідно до Положення про Єдину інформаційну систему соціальної сфери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 404 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2067; 2023 р., № 100, ст. 5969), який не пізніше ніж за один робочий день до завершення надання послуги подається, зокрема, за допомогою засобів Соціального порталу Мінсоцполітики, отримувачу та виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовій адміністрації населеного пункту, районній у м. Києві держадміністрації, куди переміщається отримувач, для організації надання йому соціальних послуг, зокрема соціального супроводу. У разі формування акта у паперовій формі його копія надається отримувачу для подальшої передачі виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовій адміністрації населеного пункту, районній у м. Києві держадміністрації, куди переміщається отримувач, для організації надання йому соціальних послуг.
На соціального працівника поширюються обов’язки щодо забезпечення захисту персональних даних отримувача відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".
( Пункт 16 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
17. Початком надання послуги отримувачу є дата розміщення отримувача у надавача.
У разі відсутності в отримувача документів, зокрема документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, надання послуги розпочинається без них. При цьому надавач допомагає отримувачу у відновленні документів.
Протягом одного робочого дня з дня розміщення отримувача надавач отримує документи отримувача (за наявності) з транзитного центру.
Соціальний працівник або фахівець із соціальної роботи надавача протягом одного робочого дня з дня отримання з транзитного центру документів отримувача (за наявності) проводить їх аналіз з метою врахування інформації про отримувача під час оцінювання його індивідуальних потреб, складення індивідуального плану переміщення, надання послуги.
Послуга надається протягом 30 календарних днів з дня розміщення сумарно протягом календарного року на одного отримувача. Строк надання послуги може бути збільшено до 60 календарних днів за наявності відповідних медичних показань, потреби у продовженні лікування та висновку лікаря, відсутності можливості розміщення отримувача в інших закладах.
( Пункт 17 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
17-1. Соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи надавача для забезпечення своєчасного завершення надання послуги та переміщення отримувача до місця його проживання/тимчасового перебування/надавача соціальних послуг не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку виконання індивідуального плану проводить повторне оцінювання індивідуальних потреб та складає за результатами оцінювання індивідуальних потреб індивідуальний план.
Індивідуальний план, зокрема, включає:
цілі та заходи щодо вирішення питань, які забезпечують подальше переміщення та адаптацію особи до нових умов проживання, зокрема питань оформлення/відновлення документів, отримання медичних, соціальних, реабілітаційних, правничих та інших публічних послуг, пошуку житла, визначення маршруту подальшого переміщення. Заходи повинні бути сформульовані відповідно до цілей та бути чіткими, конкретними, виконуваними;
строки досягнення/перегляду цілей, виконання/перегляду заходів;
очікувані результати виконання заходів та досягнення цілей.
У межах надання послуги та для забезпечення подальшого переміщення отримувача, його самостійного проживання соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи надавача вивчає можливості отримувача щодо:
його проживання з рідними;
професійного навчання та працевлаштування отримувача;
оренди житла тощо.
Соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи надавача у разі виявлення:
відсутності можливості самостійного проживання отримувача вивчає питання переміщення цього отримувача до надавачів соціальної послуги притулку;
потреби у наданні отримувачу соціальних послуг підтриманого проживання, догляду стаціонарного вживає заходів з організації надання цих послуг відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2026 р. № 64 "Деякі питання організації надання соціальних послуг". Також отримувачу надається допомога в обранні відповідного надавача соціальної послуги відповідно до законодавства.
В індивідуальному плані також зазначаються:
спосіб переміщення (самостійне переміщення за обраним місцем проживання; переселення до місць тимчасового проживання; направлення до закладів охорони здоров’я та закладів соціального захисту відповідно до законодавства);
адреса місця подальшого проживання (переміщення) отримувача;
спеціалісти/відповідальні особи, яким буде передано інформацію, зокрема результати повторного оцінювання потреб та індивідуальний план.
Індивідуальний план формується у паперовій формі або (за технічної можливості) за допомогою цифрового інструменту "Ведення випадку" (кейс-менеджмент), що є складовою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери відповідно до Положення про Єдину інформаційну систему соціальної сфери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 404, який не пізніше ніж за один робочий день до завершення надання послуги подається, зокрема, за допомогою засобів Соціального порталу Мінсоцполітики отримувачу та виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовій адміністрації населеного пункту, районній у м. Києві держадміністрації, куди переміщається отримувач, для організації надання йому соціальних послуг, зокрема соціального супроводу. У разі формування індивідуального плану у паперовій формі його копія надається отримувачу для подальшої передачі виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовій адміністрації населеного пункту, районній у м. Києві держадміністрації, куди переміщається отримувач, для організації надання йому соціальних послуг.
Соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи надавача проводить моніторинг виконання індивідуального плану, зокрема шляхом проведення робочих зустрічей з фахівцями, які є виконавцями завдань і заходів, визначених індивідуальним планом. За результатами моніторингу соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи фіксує поточний стан виконання індивідуального плану (досягнення/недосягнення запланованих цілей). У разі виявлення ним порушення строків виконання завдань і заходів, передбачених індивідуальним планом, встановлення їх невідповідності потребам отримувача вносить відповідні зміни до індивідуального плану.
У разі невиконання заходів індивідуального плану протягом строку надання послуги соціальний працівник/фахівець із соціальної роботи фіксує це в індивідуальному плані, який передається виконавчому органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовій адміністрації населеного пункту, районній у м. Києві держадміністрації, куди переміщається отримувач. Інформація про стан виконання індивідуального плану враховується виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі їх відсутності - військовою адміністрацією населеного пункту, районною у м. Києві держадміністрацією під час організації надання йому соціальних послуг.
Протягом трьох робочих днів з дати завершення надання послуги її отримувач забезпечується (за потреби) надавачем або виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, а в разі її відсутності - військовою адміністрацією населеного пункту за місцем перебування отримувача на обліку як внутрішньо переміщеної особи допомогою щодо переміщення до обраного ним місця тимчасового проживання або приміщення житлового будинку (квартири) за рахунок коштів отримувача.
У разі відсутності надавачів, необхідних для задоволення потреб отримувачів, виконавчі органи сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради, військові адміністрації населених пунктів (у разі її утворення), районні в м. Києві держадміністрації за місцем перебування отримувача на обліку як внутрішньо переміщеної особи вживають заходів до залучення таких надавачів, зокрема шляхом соціального замовлення, державно-приватного партнерства, конкурсу соціальних проектів, соціальних програм тощо.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради, військова адміністрація населеного пункту (у разі її утворення), районна в м. Києві держадміністрація надсилають повідомлення до обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій), за місцем перебування отримувача на обліку як внутрішньо переміщеної особи про потребу у наданні соціальних послуг надавачем, який перебуває у сфері їх управління, для прийняття ним рішення про надання/відмову в наданні соціальних послуг.
( Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
18. НСЗУ здійснює оплату за фактично надану послугу на підставі звіту про надані послуги, який подається надавачем відповідно до укладеного договору.
Вартість фактично наданих послуг оплачується НСЗУ у межах помісячного розпису асигнувань загального фонду державного бюджету на відповідний рік шляхом перерахування бюджетних коштів на рахунки надавачів, відкриті в банках.
Порядок і строки подання звітів про надані послуги та інформація, що зазначається в них, визначаються договором.
Реєстрація в органах Казначейства бюджетних зобов’язань здійснюється відповідно до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Мінфіну.
19. Надавачі подають щомісяця до 5 числа Мінсоцполітики інформацію про надані послуги за формою, встановленою Мінсоцполітики.
20. Контроль за діяльністю надавачів в частині надання послуги медичними працівниками здійснюється відповідно до законодавства, що регулює контроль за діяльністю надання медичної допомоги.
Контроль за діяльністю соціальних працівників/фахівців із соціальної роботи здійснює Нацсоцслужба.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 вересня 2025 р. № 1169
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту із запровадження договірної форми надання соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту із запровадження договірної форми надання соціальної послуги притулку маломобільним особам з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились (далі - експериментальний проект).
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
маломобільні внутрішньо переміщені особи та особи, які перемістились, - особи, що відчувають труднощі під час самостійного переміщення, зокрема особи з інвалідністю, особи похилого віку, особи з тимчасовими функціональними порушеннями (фізичними, психічними або сенсорними), особи з нестандартними розмірами тіла, які за висновком соціального менеджера або уповноваженої для забезпечення ведення випадку особи виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві держадміністрації, або соціального працівника/фахівця із соціальної роботи мультидисциплінарної команди транзитних центрів, діяльність яких регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 "Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій" (Офіційний вісник України, 2013 р., № 92, ст. 3386; 2016 р., № 99, ст. 3215), або соціального працівника/фахівця із соціальної роботи надавача соціальних послуг, який є учасником експериментального проекту, мають обмеження функціонування, що ускладнює їх самостійне пересування, орієнтування в просторі, розуміння необхідної інформації. Висновок про маломобільність особи формується за результатами визначення обмеження функціонування, що ускладнює самостійне пересування осіб, орієнтування їх в просторі, розуміння необхідної інформації (далі - визначення маломобільності). Визначення маломобільності здійснюється за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
особи, які перемістились, - особи, які організовано перемістилися з територій, віднесених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінрозвитку, у зв’язку з виникненням безпосередньої загрози життю та здоров’ю населення до отримання ними відповідних документів.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законах України "Про соціальні послуги", "Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю" та інших нормативно-правових актах з питань забезпечення соціального захисту, організації та надання соціальних послуг, надання психологічної допомоги.
( Пункт 2 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
3. Метою реалізації експериментального проекту є забезпечення тимчасового проживання, соціальної адаптації маломобільних внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, шляхом надання соціальної послуги притулку (далі - послуга притулку) у надавачів соціальних послуг для їх подальшої інтеграції у життя територіальної громади.
( Пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
4. Бюджетні кошти спрямовуються на надання послуги притулку з урахуванням положень пункту 17 цього Порядку.
Не допускається спрямування бюджетних коштів на:
оплату послуг, які безпосередньо не пов’язані з наданням послуги притулку;
оплату посередницьких послуг;
фінансування заходів, що становлять зміст послуги притулку, які здійснюються за рахунок видатків, передбачених іншими бюджетними програмами або іншими джерелами фінансування, не забороненими законодавством;
здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку.
Фінансування за спожиті житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива під час тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб в межах надання їм послуги притулку здійснюється відповідно до Порядку надання закладам, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, фізичним особам - підприємцям компенсації за спожиті житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива під час тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 р. № 616 "Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 50, ст. 3453).
Територіальні громади, з території яких евакуйовано маломобільних осіб з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились, можуть брати участь в реалізації експериментального проекту шляхом співфінансування надання послуги притулку із залученням бюджетних коштів та благодійної пожертви та/або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, зокрема здійснюють облаштування приміщення (у разі потреби) для надання послуги притулку та забезпечують його утримання (оплата комунальних послуг, послуг з прибирання) за рахунок коштів учасника експериментального проекту або благодійної пожертви.
( Пункт 4 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
5. Координатором експериментального проекту є Мінсоцполітики.
Учасниками експериментального проекту є:
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд);
Нацсоцслужба;
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації);
виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (за згодою);
надавачі соціальних послуг.
6. Надавачами послуги притулку у межах експериментального проекту є юридичні особи незалежно від форми власності та фізичні особи - підприємці, включені до розділу "Надавачі соціальних послуг" Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, які надають послугу притулку та уклали договір про надання послуги притулку (далі - договір) із Фондом (далі - надавачі).
До надавачів, які бажають укласти договір з Фондом та брати участь в реалізації експериментального проекту, також застосовуються такі умови:
не відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) та не прийнято рішення про визнання їх банкрутом;
не перебувають у процесі припинення в результаті ліквідації;
внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
( Пункт 6 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
7. З метою укладення договорів Фонд розміщує на своєму офіційному веб-сайті оголошення про укладення договорів, в якому зазначаються:
умови, яким повинен відповідати надавач, для участі в реалізації експериментального проекту відповідно до пункту 6 цього Порядку;
строк і спосіб подання пропозицій та строк їх розгляду Фондом;
примірна форма договору, затверджена Мінсоцполітики;
інформація, що повинна бути зазначена у пропозиції для укладення договору (у разі потреби) (далі - пропозиція).
Крім того, Фонд:
здійснює організаційний супровід та надання консультативної підтримки обласним, Київській міській держадміністраціям (військовим адміністраціям), виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, військовим адміністраціям населених пунктів (у разі їх утворення), районним у м. Києві держадміністраціям, надавачам соціальних послуг з питання участі надавачів соціальних послуг в експериментальному проекті;
проводить консультації для надавачів соціальних послуг з питань щодо участі в експериментальному проекті.
( Пункт 7 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
8. Надавач, який бажає укласти договір із Фондом на визначених в оголошенні умовах, подає до Фонду в паперовій або електронній формі на поштову адресу або адресу електронної пошти, або засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) пропозицію. Фонд розглядає подані надавачами пропозиції у строк, визначений в оголошенні.
Фонд протягом строку розгляду пропозицій надсилає надавачу, який подав пропозицію та відповідає встановленим вимогам, підписаний проект договору в паперовій або електронній формі чи засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості).
( Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Запланована вартість послуги притулку за договором (ціна договору) розраховується як добуток запланованої кількості маломобільних осіб з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб, які перемістились (далі - отримувачі), запланованої кількості днів надання послуги притулку, кількості місяців дії договору та граничної вартості послуги притулку на день.
( Абзац третій пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Фактична вартість послуг притулку на місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток кількості отримувачів та кількості днів надання послуги притулку протягом звітного місяця відповідно до інформації, внесеної надавачем до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - система) (за технічної можливості) або поданої в паперовій формі, та граничної вартості послуги притулку на день.
Звіт про надану у звітному періоді послугу притулку надавач подає Фонду щомісяця до 10 числа (за грудень - до 23 грудня поточного року).
Тариф на послугу притулку за одного отримувача визначається як гранична вартість послуги притулку на день, яка становить 343,74 гривні.
( Абзац шостий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 746 від 10.06.2026 )
Послуга притулку надається одному отримувачу не більше 12 місяців.
Підписаний Фондом та надісланий надавачу в паперовій або електронній формі чи засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) проект договору є наміром укласти договір, який діє протягом десяти календарних днів з дати його надсилання надавачу. Якщо надавач не підписав договір протягом установленого строку, договір вважається неукладеним.
У разі невідповідності умовам, зазначеним в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації Фонд протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає надавачу в паперовій або електронній формі чи засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів. Надавач повинен усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи до граничного строку подання пропозицій, визначеного в оголошенні. Якщо зазначене повідомлення надіслано після граничної дати подання пропозицій, надавач має право подати оновлену пропозицію протягом п’яти робочих днів з дня надіслання Фондом такого повідомлення.