Документ підготовлено в системі iplex
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва | Рішення від 04.12.2000 № 17-96/12
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ
ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-96/12 від 04.12.2000
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Рівненською обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В С Т А Н О В И В:
Голова Рівненської обласної державної адміністрації видав розпорядження від 07.02.2000 N 60 "Про додаткові заходи щодо недопущення необгрунтованого зростання цін на хліб і хлібобулочні вироби" (далі - Розпорядження).
Згідно з преамбулою Розпорядження воно видане у зв'язку з нестабільністю вартості борошна, що призводить до зростання цін на хліб і хлібобулочні вироби підприємств-виробників, та з метою призупинення необгрунтованого росту цін на вищеозначені соціально значимі продукти харчування в торгівлі, керуючись ст.8 Закону України "Про ціни і ціноутворення".
Аналіз Розпорядження виявив норми, які не узгоджуються із законодавством України та реалізація яких може призвести до створення перешкод для розвитку підприємницької діяльності.
1. Пункт 1 Розпорядження встановлює: на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних), що реалізуються підприємствами торгівлі незалежно від форм власності, граничний рівень торговельної надбавки до ціни виробника (в т.ч. ПДВ) в розмірі:
- місто 13 відс.;
- село 15 відс.
Зазначена норма Розпорядження суперечить положенням Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.90 N 507-XII та інших нормативно-правових актів.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних цін і тарифів.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Повноваження місцевих державних адміністрацій щодо державного регулювання цін і тарифів встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (із змінами та доповненнями) та постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.95 N 135 "Про Положення про державне регулювання цін (тарифів) на продукцію виробничо-технічного призначення, товари народного споживання, роботи і послуги монопольних утворень".
Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 та пункти 12, 13, 14 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 містять перелік продукції, товарів і послуг, щодо яких місцеві державні адміністрації мають повноваження регулювати ціни і тарифи. В цьому переліку відсутні повноваження місцевих державних адміністрацій щодо встановлення граничних розмірів торговельної надбавки на хліб та хлібобулочні вироби.
В пункті 1 Розпорядження також не зазначається, що граничні рівні торговельної надбавки запроваджується на продукцію, яка реалізується підприємствами торгівлі - монопольними утвореннями, у порядку, встановленому Положенням про державне регулювання цін (тарифів) на продукцію виробничо-технічного призначення, товари народного споживання, роботи і послуги монопольних утворень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.95 N 135.
2. Положеннями Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 N 586-XIV не передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій щодо державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 N 586-XIV Кабінет Міністрів України в межах, визначених законами України, може передавати місцевим державним адміністраціям окремі повноваження органів виконавчої влади вищого рівня. Водночас актами законодавства України жодному органові виконавчої влади не надані повноваження щодо регулювання цін і тарифів на хліб та хлібобулочні вироби.
В статті 29 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" вказується, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм обласними і районними радами відповідно до Конституції України в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Однак в статті 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відсутні повноваження щодо регулювання цін і тарифів на хліб та хлібобулочні вироби, відповідно, вони не можуть бути делеговані Рівненській облдержадміністрації Рівненською облрадою.
3. В частині другій статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (на яку є посилання в преамбулі Розпорядження) вказується, що в разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів.
Проте необхідно зазначити, що відповідно до статті 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" повноваження щодо визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, має лише Кабінет Міністрів України.
Тому лише Кабінет Міністрів України відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" має повноваження приймати рішення про тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів, раніше виведених з-під контролю, у разі їх надмірного зростання.
Необхідно зауважити, що останній раз Кабінет Міністрів України приймав рішення про повернення до державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби шляхом затвердження постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.94 N 659 "Про державне регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби і комбікорми". Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.96 N 499 "Про внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 1995 р. N 109" державне регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби було скасоване.
Отже, в частині другій статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" місцевим державним адміністраціям не надається повноважень визначати перелік видів продукції, товарів і послуг, на які встановлюються державні фіксовані та регульовані ціни.
Крім того, відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" за умов, визначених в цій нормі Закону України "Про ціни і ціноутворення", допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. В той же час в Розпорядженні не встановлений граничний термін дії пункту 1 Розпорядження, тобто не визначено, що встановлення граничних рівнів торговельної надбавки на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних) має тимчасовий характер.
З огляду на вказане вище, частина друга статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" не може застосовуватися як підстава для затвердження пункту 1 Розпорядження.
4. Встановивши в пункті 1 Розпорядження граничні рівні торговельної надбавки на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних), Рівненська обласна державна адміністрація перевищила свої повноваження, встановлені законами України.
Тим самим були порушені вимоги частини другої статті 6 Конституції України, відповідно до якої органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, та частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, пунктом 1 Розпорядження були порушені вимоги статті 15 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.91 N 698-XII, згідно з якою державні органи і службові особи можуть давати підприємцям вказівки тільки відповідно до своєї компетенції, встановленої законодавством.
5. Встановлення пунктом 1 Розпорядження граничних рівнів торговельної надбавки до ціни виробника на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних) призводить до додаткових обмежень при продажі цих товарів порівняно з продажем інших харчових товарів.
Встановлення граничних рівнів торговельної надбавки на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних) спрямоване на зменшення можливих рівнів торговельної надбавки на ці товари. Відповідно, внаслідок зменшення рівня торговельної надбавки зменшиться сукупний обсяг прибутку підприємців від продажу хліба та хлібобулочних виробів, а отже, зменшиться обсяг податкових надходжень до Державного бюджету України від стягнення податку на прибуток підприємств.
Крім того, відповідно до пункту 3 Розпорядження залишки продукції в торгівлі підлягають переоцінці. В пункті 4 Розпорядження дається вказівка державній інспекції з контролю за цінами в Рівненській області здійснювати контроль за правильністю формування цін на вказану продукцію.
Можна стверджувати, що запровадження державного регулювання цін на хліб та хлібобулочні вироби (крім здобних, сухарних, бараночних) призведе до виробничих витрат суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаних з необхідністю додержання вимог пунктів 1 та 3 Розпорядження, а також до збільшення кількості перевірок суб'єктів підприємницької діяльності. Це суперечить статті 1 Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", згідно з якою заходи з дерегулювання повинні включати лімітування перевірок та контролю за діяльністю суб'єктів підприємництва.
У зв'язку з виявленням положень, що не узгоджуються з положеннями законодавства України та можуть створити перешкоди для розвитку підприємництва, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В И Р І Ш И В:
Запропонувати голові Рівненської обласної державної адміністрації скасувати пункти 1 та 3 розпорядження від 07.02.2000 N 60 "Про додаткові заходи щодо недопущення необгрунтованого зростання цін на хліб і хлібобулочні вироби".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Голова О.Кужель