ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-60/6 від 22.06.2000 м.Київ |
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Хмельницькою обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98
N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:
Хмельницька обласна державна адміністрація видала розпорядження від 17.01.2000 N 12/2000-р "Про забезпечення підприємств м'ясної та молочної промисловості області сільськогосподарською сировиною" (далі - Розпорядження ).
В преамбулі Розпорядження зазначається, що воно видане з метою вирішення проблем у питанні із забезпечення підприємств сільськогосподарською сировиною та на звернення керівників підприємств асоціації "М'ясомолпром" до керівництва облдержадміністрації.
Аналіз Розпорядження свідчить про те, що воно містить норми, які суперечать положенням законодавства України та створюють перешкоди у здійсненні підприємницької діяльності.
1. В пункті 1 Розпорядження дається вказівка головам райдержадміністрацій вжити заходів щодо призупинення вивозу за межі області молока та м'яса в живій вазі громадським сектором та комерційними структурами, забезпечивши надходження цієї сільгоспсировини, в першу чергу, на підприємства харчової промисловості області.
Положеннями Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99
N 586-XIV не передбачені повноваження районних державних адміністрацій щодо встановлення будь-яких обмежень (в тому числі призупинення) для вивезення продовольчої сировини за межі відповідного адміністративного району. Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" відсутні зазначені повноваження також у обласних державних адміністрацій, тоді як згідно з частиною першою статті 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.
Відповідно до норм Закону України "Про ветеринарну медицину" від 25.06.92
N 2498-XII та Закону України "Про карантин рослин" від 30.06.93
N 3348-XII місцеві державні адміністрації виключно у випадках загрози поширення ветеринарних хвороб та карантинних об'єктів можуть встановлювати карантинні режими та вживати інших обмежувальних заходів щодо перевезень та реалізації продовольчої сировини. Проте, як випливає з тексту Розпорядження, його видання не пов'язано з виникненням в Хмельницькій області вогнищ хвороб тварин та із занесенням (проникненням) карантинних об'єктів.
В пункті 1 Розпорядження відсутні перелік та чітке визначення заходів, яких повинні вжити голови районних державних адміністрацій Хмельницької області щодо призупинення вивозу за межі області молока та м'яса в живій вазі громадським сектором та комерційними структурами, а також щодо забезпечення надходження цієї продовольчої сировини насамперед на підприємства харчової промисловості області. В Розпорядженні також відсутні вказівки на нормативно-правові акти, вимог яких повинні дотримуватися голови районних державних адміністрацій Хмельницької області при вжитті заходів, зазначених в пункті 1 Розпорядження.
Водночас в пункті 4 Розпорядження головам районних державних адміністрацій, управлінню державної ветеринарної медицини облдержадміністрації, управлінню МВС України в Хмельницькій області дається вказівка інформувати облдержадміністрацію про хід виконання даного розпорядження до 3 числа кожного місяця.
2. З огляду на вказане виконання районними держадміністраціями вказівки, яка міститься в пункті 1 Розпорядження, може призвести до порушення вимог чинного законодавства.
Зокрема, вжиття заходів щодо призупинення вивезення продовольчої сировини за межі області та забезпечення її першочергового надходження на підприємства харчової промисловості Хмельницької області може призвести до обмежень права власників - громадян та суб'єктів підприємницької діяльності - використовувати та розпоряджатися на свій розсуд належним їм майном (в даному випадку молоком та м'ясом в живій вазі), що передбачено пунктом 1 статті 4 Закону України "Про власність" від 07.02.91
N 697-XII.
Оскільки законами України не передбачено встановлення обмежень щодо перевезень та реалізації молока та м'яса в живій вазі (крім випадків, передбачених Законами України
"Про ветеринарну медицину" та
"Про карантин рослин"), виконання районними державними адміністраціями Розпорядження може призвести до порушення визначеного пунктом 2 статті 4 Закону України
"Про власність" права власника вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону; використання майна для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавання його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам.
3. Надання головам райдержадміністрацій повноважень, передбачених пунктом 1 Розпорядження, є фактично наданням районним державним адміністраціям повноважень щодо втручання у господарську діяльність суб'єктів підприємницької діяльності.
Оскільки, як зазначалося вище, місцеві державні адміністрації не мають повноважень щодо обмежень обсягів перевезень продовольчої сировини, пункт 1 Розпорядження суперечить частині третій статті 15 Закону України "Про підприємництво" від 07.02.91
N 698-XII, згідно з якою втручання державних органів у господарську діяльність підприємців не допускається, якщо вона не зачіпає передбачених законодавством України прав державних органів по здійсненню контролю за діяльністю підприємців.
Виконання районними державними адміністраціями Хмельницької області вказівки, що міститься в пункті 1 Розпорядження, може призвести до порушення гарантованого статтею 3 Закону України "Про підприємництво" права підприємців без обмежень приймати рішення і здійснювати самостійно будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству, а також до порушення одного з принципів підприємницької діяльності, яким згідно з абзацом 4 статті 5 Закону України "Про підприємництво" є самостійне формування програми діяльності та вибір постачальників і споживачів вироблюваної продукції.
4. Видання Хмельницькою обласною державною адміністрацією Розпорядження згідно з абзацами 3, 5 та 7 пункту 1 та з пунктом 2 статті 6 Закону України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" від 18.02.92
N 2132-XII має ознаки дискримінації суб'єктів господарювання органом державної влади шляхом надання органом державної влади (Хмельницькою обласною державною адміністрацією) повноважень юридичним особам (районним державним адміністраціям) для провадження таких дій як примушення суб'єктів господарювання до пріоритетного укладання договорів та першочергової поставки товарів певному колу споживачів, встановлення заборони на реалізацію товарів з одного регіону республіки в інший, обмеження прав суб'єктів господарювання щодо придбання та реалізації товарів.
В той же час реалізація Розпорядження потребує збільшення кількості перевірок суб'єктів підприємницької діяльності та посилення контролю на транспорті та кордонах області за додержанням підприємцями вимог цього нормативно-правового акта, що призведе до збільшення бюджетних витрат.
У зв'язку з виявленням положень, які суперечать чинному законодавству України та стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
Запропонувати Хмельницькій обласній державній адміністрації скасувати розпорядження від 17.01.2000 N 12/2000-р "Про забезпечення підприємств м'ясної та молочної промисловості області сільськогосподарською сировиною".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Перший заступник Голови | В.Загородній |